Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vodicka75
15. júl 2010

@erika, teraz to vyzadujeme od nasich manzelov (poniektore) a to padla kosa na kamen,...ako je to mozne, ked stare mamy to zvladali?,...vzdy tie "supermamicky" maju niekoho podporu alebo maju pohodove babo, ktore im prespi viac ako 25 minut 😉

vajlikova
15. júl 2010

Ahojte kočky. Máte veľmi zaujímavú tému, moja dcérka má tiež problém, len bohužiaľ oveľa závažnejší. Po povinnom očkovaní , v januári tohto roku sa u nej objavil vertikálny nistagmus- nepravidelný pohyb očami. Chodíme na rôzne vyšetrenia, naposledy jej odobrali lumbálnu tekutinu, a teraz čakáme na výsledok.

erikasadek
15. júl 2010

@vodicka75 ze?? ☹

vodicka75
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vodicka75
15. júl 2010

@vajlikova, myslim, ze podla vysledkov moze neurolog odlozit, alebo zakazat dalej ockovat.
Su tu ine maminy, ktore maju podobne skusenosti a mozu ti poradit viac 🙂

erikasadek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vodicka75
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vodicka75
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petot
16. júl 2010

@vajlikova: Nystagmus je znakom poškodenia nervovej sústavy. Neurológ by mal zakázať ďalšie očkovania, a ak to neurobí on, na rade je matka, aby bojovala za svoje dieťa.

Neurológ musí začať problém riešiť, pretože toto býva príznak demyelinačného procesu - rozpadu izolácie nervových vlákien, ktorý môže postupne zastať, ale môže aj pokračovať a spôsobiť postupne ďalšie poškodenia, vrátane ochrnutia a slepoty. Čím dlhšie trvá, tým je následné uzdravenie ťažšie až nakoniec nemusí byť ani možné. Zatiaľ ste v pomerne včasnom štádiu a ak začnete s liečbou, bude najúčinnejšia.

Nystagmus býva tiež jedným z prvých príznakov roztrúsenej sklerózy, ktorou je neslávne preslávená najmä vakcína proti hepatitíde B, ktorou sa absolútne zbytočne plošne očkujú naše malé deti (súčasť Infanrixu Hexa). 😒

Nie som lekár, no podľa môjho názoru by si mala, ak dojčíš, začať brať
-vysoké dávky B-vitamínov: silný B-komplex, možno aj 100mg tiamínu (B1) denne, ktorý je kľúčový pre opravu myelínu
-vitamín E, ktorý je najdôležitejším antioxidantom chrániacim nervy (aspoň 400IU denne prírodného vitamínu E, pretože umelý dl-a-tokoferol acetát je 10x slabší)
-väčšie dávky vitamínu C (napríklad 3x500mg denne s jedlom, ak netrpíš poruchami obličiek, metabolizmu železa/medi alebo deficitom G6PD) pretože podporuje prácu vitamínu E
-výdatný pitný režim
doplnkový selén 200ug denne nie je na zahodenie, podporuje antioxidanty v tele
-dbať na stravu s obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre stavbu nervov. Ak v Tvojej strave nechýbajú vajíčka, tak tie obsahujú ďalšie potrebné látky.

Zmyslom týchto opatrení je podporiť dieťa v oprave poškodených nervových vlákien. Dôslednejšie vysvetlenia a náročnejšie procedúry obsahuje kapitola Roztrúsená skleróza: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Ak je dieťa už väčšie, tak by tieto veci mohla brať aj sama, akurát dávky treba prispôsobiť. S prípravkami pre deti je problém, pretože obsahujú priveľa sprievodnej chémie a primálo vitamínov.
Toľko môj laický názor.

sabiatko
16. júl 2010

@manof ty vole, to je jaka palka! to nezaplatim, ani keby som na to mala! obavam sa, ze budem od teba potrebovat najblizsie rady, lebo som sa rozhodla, ze mu ten prevenar teraz nedam. sak doktorka chce ze hexa, za 3 tyzdne prevenat, za 3 zas hexa a za 3 zas prevenar 😲 ona je dost taka zastankyna vakcin aj so sestricou, takze to nebude jednoduche. ale na toto som rozhodnuta, lebo sa mi to zda strasne vela.
a ty mas tych knih viac? a za kolko predavas? alebo keby do bolo povedzme aj v pdf, tak by som si to kukla. no inak a kam sa potom treba odvolat, ked mi poslu pokutu? to len tak pre pripad...

maggie2
16. júl 2010

@vajlikova ahoj, veľmi mi je ľúto čo sa stalo Tvojej dcérke. V akom odstupe po očkovaní sa jej to objavilo? Naznačili už lekári súvis, alebo tvrdia, že ide o časovú zhodu?

artuse
16. júl 2010

@vajlikova to mě mrzí☹ a můžu se zeptat po kterém očkování? po hexe? a co doktoři na další očkování? já už bych asi dál neočkovala...

sabiatko
16. júl 2010

@vajlikova teraz som si precitala tvoj prispevok. je mi to strasne luto, co sa stalo tvojej dcerke ☹ verim, ze sa to podari aspon ciastocne dat do poriadku, drzim palce.
@vanish1 dakujem, tento clanok mi velmi pomoze. lekarka tvrdi, ze adamko to ma uz pekne zahojene, ale podla mna sa mu to stale hoji, sak tam ma taku dierocku a okolo je to cervene - zapalene. takze ho nedavam hexou ockovat, ked netreba. to bude lekarka namrzena, ze nejdem podla planu, asi aj bude lutovat, ze nas prijala 😝 no nebudem robit zo svojho syna testovacieho panacika a dufat, ze sa mu nic nestane. taka som rada, ze ho teraz nemusim dat. a do buducnosti si to tiez rozmyslim. zatial som to necitala cele, ale idem nato. takze este raz dik za uzitocne rady 😉

tin007
16. júl 2010

@sabiatko urcite to odloz a ak bude tlacit, ja by som zmenila dr., profil ukazuje, ze si z ba, tu je mozne najst chapavejsich pediatrov

sabiatko
16. júl 2010

@tin007 ja som uz 100% rozhodnuta to minimalne odlozit, kym bude mat adamko 1 rok a potom si to rozmyslim. po precitani toho clanku od vanish1 som teraz mudrejsia a viem, ako argumentovat a co robit. ja som v podstate s adamkovou pediatrickou spokojna, ja som k nej tiez chodila ako dieta 🙂 povahovo je veeeelmi mila, laskava, prijemna, naozaj nemozem nic zle na nu povedat ani sa ku mne nesprava zle, ze som este nedala adamka ockovat, akurat ze velmi nalieha a presviedca ma... ale akoze v dobrom. ale poviem tu jednu vec, nemam z toho ockovania moc dobry pocit a nemohla by som pokojne spavat, kebyze do adamka v 1. roku zivota narvem vsetku tu chemiu. niektore deti na to doplatili a ja to nechcem riskovat. by som si to nikdy neodpustila. hlavne ked tu bcg tak zle znasal, to by som bola blba, ked by som mu dala teraz hexu aj prevenar, to by som ho uz uplne dorazila. no a jaka pediatricka je dobra? to len tak zo zvedavosti.
ja som inak vystudovala biologiu, ale len ako ucitelsky smer, tak voci kadejakej chemii mam respekt, takze nechcem radsej nic podcenit...

katkamk
16. júl 2010

@tin007: vedela by si poradit nejakeho chapavejsieho pediatra? Idealne niekde smerom na Senec, kam sa budeme stahovat. Ta nasa pediatricka nas zakazdym ked sme tam prehovara este aj na rotaviry, hoci som jej uz x krat hovorila, ze nemame zaujem. Samozrejme ockuje vsetko naraz, hexa + pneumokoky + rotaviry v jeden den. Takze sabiatko, ta vasa to este dobre robi, ze dava medzi jednotlivymi ockovaniami 3 tyzdne pauzu. Na druhej strane, ale musim povedat, ze nas nelamala na BCG, ktoru stale nemame a dohodli sme sa, ze dame po roku. V porodnici som odmietla s tym, ze maly je drobnucky, mal 2240g a ockuju od 2200g.

sabiatko
16. júl 2010

@katkamk tak to si dobre urobila. ja som sa zacala zaujimat o vakciny troska neskor, takze som este poriadne nevedela co a ako, som myslela, ze sa to musi do toho 6. tyzdna... ale uz som mudrejsia a budem opatrna. inak ta tvoja pediatricka je dobre cislo, ze 3 vakciny naraz. moja chcela dat hexa a rotarix naraz a potom o 3 tyzdne ten prevenar. podla mna aj tak sialene nacasovanie. no ale tak po tejto humusnej bcg dam adamkovi rok pokoj a potom zacnem zasa studovat o vakcinach a uvidim... no teraz ho rozhodne nebudem nicim zatazovat. som pripravena bojovat, hoci nie som velmi bojovny typ. ale tak co nespravi matka pre svoje dieta. teda vtejto diskusii nemozem opomenut ani ockov, ktori su tiez odhodlani 😉

divoska
16. júl 2010

@sabiatko vrele ti odporucam dat sice rok odklad malemu, ale sebe odklad na studovanie nedavaj ani den... pretoze nebudes stihat a mozes si dat odklad dalsi rok... 😉

divoska
16. júl 2010

jo a ono to hlavne aj hodnu chvilu trva kym si je clovek aspon pseudoisty svojim rozhodnutim, a ulezi sa mu to v hlave vsetko a tak. proste na niektore veci /a specialne na taketo/ treba dostatok casu na ulozenie, spracovanie, prehodnotenie a tak

maznacik007
16. júl 2010

oslovim vas znalcov temy mate tu vela stran nejdem to tu luskat... ide o reakciu po MMR vakcine.. mali ste niekto taky problem ze dieta malo pozitivne Igm a Ige ci ako sa to vola... /papiere mam v aute/ na rubeolu... cca 2-3 tyzdne po ockovani MMR ?

malemu hrozne napuchli a stvrdli uzliny na krku teploty robili mu testy a potvrdili mu mononukleozu a aj tu rubeolu... sak bol ockovany proti tomu?

petot
16. júl 2010

@maznacik007: Vakcina proti rubeole rozhasi lymfocyty asi tak na mesiac. Je to znama vec. K tomu osypkova vakcina takisto sposobuje potlacenie imunity. A to vsetko spolu s mumpsom dostanu deti naraz v MMR. Niektore deti sa z toho spamatavaju aj pol roka, mamicky na https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/ockovani-zardenky-priusnice-spalnicky-mely-vase-deti-nejakou-reakci/ by vedeli rozpravat... 😒

Mozno aj tu mononukleozu nakoniec dostalo kvoli tomu, ze imunita bola prave zdecimovana a telo nedokazalo odrazit utok EB virusu.

petot
16. júl 2010

@manof: Nepochválim sa, lebo ani nestíham 😝 Som rád, že chváliš aspoň Ty. 😉

tin007
16. júl 2010

@katkamk smerom na senec nepoznam

atuin
16. júl 2010

@maznacik007 Ahoj, po infekcii virusom rubeoly, alebo po ockovani proti rubeole sa v prvych tyzdnoch normalne zvysuju hladiny IgM (vramci normalnej imunitnej reakcie), tieto protilatky po niekolkych tyzdnoch klesnu (zvycajne do 6 tyzdnov).

petot
16. júl 2010

@manof: Ináč, rizikaockovania.sk má aj RSS kanál, takže spoliehame sa aj na to, že kto chce byť informovaný, tak si to pridá v prehliadači a je informovaný akonáhle niečo nové vyjde 😉 Ale aktívna reklama nových článkov, ktorú robíš, je asi najlepšia.

Len by som chcel poprosiť, nedávaj sem len samotné linky, ale ešte aspoň nadpis. Aby nezainteresovaný hneď vedel, o čom to bude.

vajlikova
16. júl 2010

Ahojte baby, u nás sa tieto očné problémy objavili v januáry po očkovaní HEXA, pnemokoky a rotavírus- všetko naraz. Stav sa nám postupne zhoršuje. Pred Od marca som bola s ňou u našej pediatričky prvý krát, ona na tom nevidela nič zle, potom o mesiac zas, tvrdila že je to iba zlozvyk, no a pred 2 mesiacmi som sa pýtala na neurol. vyšetrenie, a tá nás keď uvidela medzi dverami, bez vyšetrenia nás poslala do nemocnice v Trnave. Tam nám odobrali krv a moč na základné vyšetrenie, potom sme boli na CT, a na záver nás vyšetril aj neurolog- primitívne! aj očný lekár, a nič. Poslali nás na MR do Blavy, tam som dostala termín na november. Potom som pochopila si to musím zobrať do vlastných rúk, no a cez voľby sa mi podarilo vybaviť MR v Nitre. Záver je negat. Postupne sa nám stav zhoršoval, no a podarilo sa mi nakontaktovať sa na Prof. Izáka v BB, no a konečne sa niečo začalo robiť. Boli sme tam koncom minulého mesiaca na hospit., normálne o odborne ju vyšetril neurológ, očný lekár- ten vylúčil očnú vadu, ide výslovne o neurol problém. Kedže som mala záznam z MR z Nitry so sebou, tak čuduj sa svetu, v Nitre to zle vyhodnotili. Biela hmota v hlave na jednej strane je zväčšená, čo indikuje nejaký metabol. problém. Odobrali nám krv na metabol. vyšetrenie, lumbálnu tekutinu, no a čakáme teraz na výsledok. Už nikto netvrdí že je to zlozvyk... Už aj naša doktorka k tomu stavia ináč. Musím ale podotýkať, že aby sa to konečne rozhýbalo, bohužiaľ ma stálo nemálo penazí...

vajlikova
16. júl 2010

@petot Veľmi ma zaujíma tá tvoja úvaha. Bohužiaľ nám nikto nedá na papier že je to od vakcíny, totiž sa to nedá dokázať...
Ale doktorka Izáková očná lekárka, aj prof Izák to považujú za pravdepodobné, že je to od vakcíny. Neurologička je opatrnejšia, ona s takým následkom po očkovaní sa nestretla, tak sa nevedela k tomu vôbec vyjadriť.
Naša pediatrička mi povedala, že dokedy nebude na papiery že NEočkovať, bohužiaľ musím ju dať zaočkovať keď je to povinné. A to nás čaká začiatkom augusta. Bojím sa toho. A skleróza, to sa ako dá zistiť že dieťa tým trpí?

kacenka83
16. júl 2010

ahojte, tato tema mi padla velmi vhod, uvazujem totiz, ze nedam zaockovat syna MMR vakcinou, po hexe a pneumokokoch v roku sa mu objavil ekzem, je tu niekto co nedal ockovat MMR? mam o ockovani nieco nacitane, ale zaujima ma prakticka stranka, co ma caka ked nedam ockovat? starsi syn mal v papieroch do skolky napisane, ze bol riadne ockovany, to bez toho by mi ho ani nevzali? da sa vobec proti tomu nejako bojovat? lebo zatial narazam len na nazory typu "ved vsetky deti rad radom sa ockuju" a vraj autizmus a ine neduhy su len "nahoda" 😒
Dakujem!

vajlikova
16. júl 2010

@petot Prečítala som o tej skleróze, trasem sa . Presne toto sa u nás deje. Malá má 11 mesiacov, kojila som ju iba mesiac, je na umelej strave. Nepoznáš niekoho odborníka ktorý by nás vedel vyšetriť na tú sklerózu? Alebo nemohla by som sa s tebou nejako spojiť? Ďakujem ti.