Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jarka007
1. mar 2009

dia123 ono sa to zvykne napravit, hlavu hore. to, ze teraz nerozprava moze ale nemusi suvisiet s ockovanim. v kazdom pripade by som si ale vyziadala od pediatricky odporucanie na neurologa. a deti predcasne narodene sa ockuju nie podla toho, kedy boli narodene, ale podla toho, kedy sa mali narodit. suvisi to aj s vahou dietata, kedy dieta predcasne narodene ma nizku porodnu hmotnost. ked som dobre pochopila, tak ste to aspon mali spravne.

dia123
1. mar 2009

Moja pediatricka ho uz chcela davnejsie ockovat, lenze bol maly prechladnuty, tak ho neockovala. Ona je strasne zvlastna osoba, ked som od nej chcela vymenny listok do Dunajskej Luznej tak mi ho nedala, zevraj nie je dovod, podla nej je jeho psychomotoricky vyvoj v poriadku. A este dodala, ze robi vsetko pre neho co sa da, ale zevraj musim ratat aj s moznostou, ze bude mat nejake problemy kedze je narodeny predcasne. Takze ona je taka alibistka. Kedze mi nedala vymenny listok tak som do Dun. Luznej isla ako samoplatca a vysetrenie zaplatila. Tam sa cudovali, ze kde sme boli doteraz, preco sme neprisli skor. Vysetrili maleho a povedali, ze musi cvicit vojtu. Takze cvicime a v januari sme absolvovali aj prvy pobyt v Dun. Luznej. Zatial pozitivne vysledky velmi nevidim ale hovoria, ze to potrebuje cas. Uz si velmi zelam, aby sa nam maly zacal pretacat z chrbatika na bok. Neviem ako ho mame este motivovat, uz robime vsetko mozne. Mozno by sa uz aj bol, lenze po navrate z Dun. Luznej sme hned isli na ockovanie infarix hexa a prevenar, potom sme necvicili, lebo sa po podani injekcii nema cvicit. No ale odvtedy pokrok nebadame, zial jedine co sa stalo, ze nam prestal rozpravat. Celu noc som nad tym rozmyslala, ci to sposobilo ockovanie. K neurologovi sa chystam buduci tyzden aj k pediatricke ale uz dopredu poznam ich odpoved - ockovanie to nemohlo sposobit. Neviem ako sa da dokazat ci vyvratit, ze to sposobilo ockovanie. Mozno je to ozaj len zhoda nahod a nemuselo to sposobit to ockovanie, ale potom preco prave teraz prestal rozpravat, ved bol taky ukecany. Ine sa u neho nemenilo.Pozrela som si zlozenie tych vakcin a mam z toho strach. Maly mal po narodeni aj male krvacanie do mozgu, takze neviem. Aj v rizikovej poradni som sa pytala neurologicky na ockovanie, no ona odporucila ockovat. Neda sa tym pneumokokom aspon vyhnut? Ved vlani to povinne nebolo a moj syncek sa narodil vlani v auguste. Musia sa ockovat aj deti rocnik 2008? Chcela som od pediatricky aby prvu davku prevenaru nedala spolu s infarixom hexa, ale povedala, ze to sa musi dat spolu a basta. Keby to bolo islo oddelene, tak aspon viem na ktoru injekciu reagoval. Inak po ockovani nemal ani zvysenu teplotu, len bol placlivy a zostala mu doteraz hrcka na nohe od infarixu hexa. V ambulancii mi povedali, ze to moze trvat aj mesiace kym to zmizne.

karkulka1
1. mar 2009

Dia,
ja by som tej pediatričke povedala, čo Ti povedali v Dun. Luznej (kde ste boli doteraz,a preco ste neprisli skor.) a spytala by som sa jej na rovinu, ci Ti to teraz ona preplati 😀 , kedze Ti tam nechcela dat vymenny listok. 😖
Inac na buduce by som trvala na tom, ze nech to zapise do karty, ze Ta tam odmietla odoslat. Tiez sa chystam u syna zacat s takouto taktikou, ak by mi niekam nechceli dat vymenny listok.

karkulka1
1. mar 2009

Dia a k tomu ockovaniu, povedala by som neurologovi a aj tej blbej pediatricke, ze sa vam zda, ze syncek po tom ockovani prestal rozpravat a trvala by som na tom, aby to tam napisali. Ak by sa to nedajboze nenapravilo (drzim tuho palce, aby sa maly znovu rozhovoril), moze to byt velmi dolezite pri dalsej diagnostike.
Chodim s malym tiez k neurologovi a vzdy sa ma opyta, ako vidim jeho stav subjektivne a ked sa malemu zistovalo, ci je autista, tak kazdy tam uvadzal, co sme hovorili my rodicia, ze cca. do 20 mesiacov normalny vyvoj a potom stagnacia. ☹
Inac je dobre Vojtovu metodu kombinovat s Bobathovou metodou ale to sa robi asi len v BA. 🙄

vanish1
1. mar 2009

ja by som asi vymenila pediatričku, určite by som jej povedala, čo ti povedali v D. Lužnej (ako už písala karkulka), mala by ťa povzbudiť a ona ti povie, že musíš rátať s tým, že bude mať nejaké problémy? dá sa tomu predsa predísť, ale ona predsa nevidí problém, fakt sila
fakt vidím, že niektorým lekárom sa nedá veriť, ale odvšadiaľ počúvame, že pediater vie, čo má robiť.... určite si urobila dobre, že si dala na svoj inštinkt

dnes lekári nechcú priznať takmer nič, minule som videla na markíze správu, že dievčina ochrnula jeden a pol hodiny po očkovaní proti rak. krčka mat. a vraj to s tým nemalo súvis! neskutočné

čo sa týka pneumokoka, dia, nedaj sa! očkovanie je povinné len pre deti narodené od 1.1.09!!! pre minuloročné nie je povinné, ale poisťovne ho preplatia, never všetkému, čo ti povie, ak ti povedala, že je povinné, klamala!

v novom očkovacom kalendári je síce očkovanie proti pneumokokom zaradené na 3., 5., a 11. mesiac spolu s hexou, ale to je len odporúčané!!! vyhláška stanovuje len minimálny vek, nie hornú hranicu!

ak s niečím nesúhlasíš, stoj si za svojim, na odmietnutie očkovania máš právo, ona bez tvojho podpisu zaočkovať nemôže!

tu máš vyhlášku, pozri § 6 http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?... a strana 5033

dúfam, že bude všetko ok

karkulka1
1. mar 2009

Dia a este k tomu Tvojmu prispevku na predch. strane, ono je strasne tazke dokazat 🙄 , ze babo prestalo rozpravat prave po ockovani a ze tam nebolo nieco ine. Moj syncek ma podzrenie na autizmus, niekt. lekari tvrdia, ze ma len crty, ini si myslia, ze sa to este rozvinie ☹ a u nas za tym pravdepodobne nie je MMR vakcina, pretoze po nej nenastala ziadna zmena, kt. by si bol niekto v rodine vsimol 😕
Ale maly mal dost zlu reakciu po prvej davke DiTePer+ HepB+Hib v cca. 3 mesiacoch a tak sa niekedy zamyslam nad tym, ci tato vakcina u neho nieco nespustila a pomaly nesposobila to, co je teraz. Len to mi nikto nepotvrdi a ani nevyvrati 😒 😒 😒 No maly bol hned od narodenia sledovany neurologom kvoli kliestovemu porodu a na sone hlavicky bolo vzdy vsetko v norme.

denduska
1. mar 2009

karkulka aku reakciu mal maly..? napis mi prosim ak mozes, aj nasa mala zlu.... ☹

blovitc120
1. mar 2009

Karkulka, to myslíš vážne? My sme tiež aj kvôli kliešťovemu pôrodu sledovaní u neurologa. Ale doteraz očkovaná nebola, no už sme dostali zelenú na hexu. Ja asi zomriem od strachu. Prevenar nedám ani za nič, sme 2008, ale strašne sa bojím, že sa Miške niečo stane.

jarka007
1. mar 2009

vanish super 😉 , a ja som ta zbadala prva 😀
este dodam, ze aj ked si nieco podpisala, tak mozes svoj nazor zmenit. nie som si ale ista, ci to musis podat pisomne, nevies vanish ? dalsia vec, ze pediatri radi tvrdia, ze ked si raz zacala, musis dokoncit, niektori su aspon mierny a radia "mala by si". takze toto je hlupost a ak si zacala nie je povinnost pokracovat a je potom v podstate jedno, kedy dostane dalsiu davku. ak ide o ochranu pred danymi chorobami, uz prvou davkou je dieta chranene, nie sice na 100 %, presne cislo neviem. ale po druhej je to napr.. uz na 80%.

denduska
1. mar 2009

nie je pravda, ja som zbadala vanish prva, len som to nestihala vtedy napisat 😎 😀

jarka007
1. mar 2009

a neviete ako je to so zmenou pediatra ? je tam polrocna lehota ? alebo nie ?

karkulka1
1. mar 2009

Maly mi strasne plakal v naruci asi od druhej pobede do osmej vecer ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Ja som vtedy(muz prisiel az vecer) ani nejedla, lebo som ho musela mat stale na rukach, lebo ked lezal tak to bolo este horsie. A napriek paralenu- cipku mal teplotu do 38°
Inac takto mi moje dieta plakalo len 2X v zivote 🙄 🙄 🙄 Prvy krat po tom ockovani a 2.X, ked si vlani v aprili nalomil ruku a potom ju mal v sadre ☹ ☹ ☹

No maly bol ockovany este tou starou este blbsou vakcinou Pentacthib, ci ako sa ten fras volal a az potom bol 2x ockovany Infanrixom. Po nom nemal ziadne reakcie. Och, ako si to len teraz vycitam, ze som vtedy nemala taketo info ako teraz a ze som neurobila vacsi cirkus.

Na ten jeho plac vtedy do smrti nezabudnem. 😢 😢 😢

karkulka1
1. mar 2009

Pokiaľ viem, jarka, nie je tam ziadna lehota, to by tak este chybalo.

vanish1
1. mar 2009

dievčatá, som rada, že ste si ma všimli 😉

ako píše jarka, súhlas môžeš kedykoľvek odvolať (pravd. treba podpísať do karty, že odmietaš), presne tým argumentovala moja lekárka, že som už súhlasila, ale ja som jej povedala, že som súhlasila s predchádzajúcim, nie s týmto (čiže tým, čo sme mali absolvovať), pretože súhlasiť musíš s každým
jarka, asi tam bude tá lehota

denduska
1. mar 2009

tak teraz si ma polozila lebo u nas to bolo velmi podobne, aj ked kratsie 😢 a to sme mali infanrix....

a kedy sa to zacalo unho vlastne prejavovat..v tych 20.mes? a dovtedy nic? a ako? prepac ze sa tolko vypytujem, len fakt chcem vediet co najviac lebo ja som taka vyklepana z tych vakcin ☹

jarka007
1. mar 2009

karkulka kedysi to tak na SR bolo 🙂 , tak sa radsej informujem, ze ako to je, ked sa mi nebude pacit postoj pediatricky, ci mozem hned zmenit, alebo je tam nejaka lehota. Dik.

erikasadek
1. mar 2009

blbost ja som zbadal aprva, uz pred par dnami.. 😉 😀

jarka007
1. mar 2009

denduska neplas sa, nemusi to byt u kazdeho rovnako. viem si predstavit, co ti teraz beha hlavou, ale klud 😉 a vlastne ty mas zaznam v karte, ze mala mala reakciu ?

denduska
1. mar 2009

jarka, urcite nemam, aj ked som to dr.vravela 😠 ale v letaciku sa to hodnoti ako stredne zavazna reakcia 😖 aspon sa mi mari, neviem ci som to citala v tom z hexy alebo v tom z prevenaru, ale asi z hexy.... uz sa mi vsetko pletie ☹

erika, alebo kocky ostatne, neviete mi poradit kde by som nasla nejaky graf o vyskyte autizmu na slovensku, v europe za ostatne roky? uz asi tyzden to hladam a nikde nic...bud som ja blba alebo je to tajne alebo neviem....

petot
1. mar 2009

Môj najstarší syn utrpel po očkovaní v 5 mesiacoch (D.T.COQ+ActHib+EuvaxB) tiež neutíšiteľný krik, ktorý trval asi 5 hodín nonstop. Potom 13 hodín nepretržite spal (inokedy sa 2-3x budil kvôli kŕmeniu). Až s odstupom mesiacov sme si uvedomili, že od tej doby už nevydal ani hláska, len sa niekedy zvláštne usmieval. Vďaka Bohu, po roku aj štvrť sa rozrečnil, ale keby som si nebol informácie zisťoval sám, tak samého by ma súvislosť ani nenapadla! Samozrejme, že sme o takejto možnosti poučení neboli, príbalový leták nám nikto nedal prečítať, a súvislosť sa poprela. To je realita, takto to chodí. Očkovalo sa ďalej. Pritom neutíšiteľný krik je v príbalovom letáku priamo uvedený, a je to KONTRAINDIKÁCIA ďalšieho očkovania! Takže nie, pediatri (aspoň pokiaľ ide o očkovanie) nie vždy vedia, čo majú a čo nemajú robiť.

Po skúsenostiach s mladším synom som už ďalšie očkovania odmietol. V tom čase som ešte nevedel toľko, čo dnes, ale na rozhodnutie to bohate stačilo.

Nedávno som to spomenul aj kolegovi, a ten zbledol -že aj ich syn od pol roka veľmi málo rozpráva, a že s manželkou sa tomu čudovali, lebo predtým džavotal veľa, a potom zrazu prestal. Keď som mu načrtol, čo obsahujú vakcíny, tak sme sa už ďalej rozhorčovali spoločne.

Všetko žiadajte zaznamenať. Aj keby sa vyhovárala, že to je nepodložené podozrenie, tak nech to tam tak napíše. Lekári sú POVINNÍ hlásiť aj PODOZRENIA z nežiadúcich účinkov vakcín.

karkulka1
1. mar 2009

Denduska, ani Pan Boh to asi nevie 😢 😢 😢
Nam sa zdalo, ze sa vyvija normalne, len ta rec zaostavala, aj ked on si vzdy hrkutal 😵 Ked bol maly, tak vobec nebolo vidiet, ze by bol iny ako ostatne deti.
No potom, ked som ho v 20m porovnala s kamoskinou dcerkou o 3m starsou, tak som sokla ako ona krasne rozpravala, ona sa PYTALA a nas maly rozpraval len jednotlive slova. V podstate sa ma nikdy funkcne neopytal (tak ze by cakal odpoved). A vtedy som si uvedomila, ze on vobec neodpoveda,nepyta sa, ze niekedy reaguje ale nie vzdy. Neviem to dobre popisat, ale potom sme si uvedomili, ze je iny ako vacsina deti. Ono to bolo dost tazke aj preto, lebo bol jediné take male dieta v rodine a nemali sme ho s kym porovnat.
Inac rada by som vam napisala nieco povzbudive, ze by ste sa nebali ale pravda je taka, ze aj kvoli tomuto sa bojim ☹ ☹ ☹ mat druhe dieta, aby mi do neho nenapichali vsetky tie svinstva v tom najutlejsom veku 🙄 🙄 🙄 . Tych vakcin len a len pribuda a je mi z toho na zvracanie ake praktiky pouzivaju a ako zatemnuju mozgy ludom s tym, ake je ockovanie uzasne. 😀 😀 😀

karkulka1
1. mar 2009

A mame to aj v karte (ten plač), len už nenapisala, že ta teplota bola po paralene!!!

denduska
1. mar 2009

teraz som prave nasla.....mozno to niekomu pomoze alebo ak poznate take deti..myslim ze je to dobre vediet
http://darken.sk/forum/smf/index.php?topic=20.m... kazdopadne je to zaujimave

petot..tak asponze to dobre dopadlo, to som inac pocula uz velakrat, ze detom tak docasne "prepne".

petot
1. mar 2009

Prečítajte si príbalový leták Infanrixu.
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/pil/i...

Tak neutíšiteľný krik už nie je priamou kontraindikáciou? Hm, to ma prekvapuje. Zdá sa mi, že u iných vakcín so zložkou čierneho kašľa to bolo medzi kontraindikáciami, a nie len že "lekár určí vhodný kalendár". Podľa mne dostupných vedomostí, neutíšiteľný krik je jedným z príznakov encefalopatie (poškodenia mozgu).

Pozrite si aj článok http://rizikaockovania.sk/dok/vran/DPT_pentacel...

karkulka1
1. mar 2009

PRESNE Petot, to som zistila pred nedavnom 😀 , ze je to kontraindikacia, islo ma porazit od zlosti, ze som si to nevedela najst skor. 🙄

karkulka1
1. mar 2009

Petot, ono to bola konraindikacia pri tej Pentacthib, ci ako sa vola a presne pri Infanrixe to uz svine nedali, vsak nech sa ockuje vsetko hlava-nehlava. 😀

senja
2. mar 2009

Ahoj, jsem moc rada, ze jsem tuto diskuzi nasla, jinak uz jsem byla odhodlana ji zalozit.
VSEM, KTERI POVAZUJI ODMITNUTI POVINNEHO OCKOVANI ZA NEZODPOVEDNE:
Chci se vas mile maminy zeptat: A vite vy vubec jake u nekterych deti byvaji reakce na hexavakcinu?
Povim vam svoji vlastni zkusenost.
Odmalicka jsem alergik se snizenou imunitou (ta se bohuzel prokazala az v prubehu zivota, nikoliv hned od narozeni). V porodnici mne naockovali proti tuberkuloze - zadna reakce, v poradku. Maminka se chystala mne nechat ockovat dal, jenze moje teta - detska lekarka a alerglozka - ji to nedoporucila a zatim mohu rici, ze dobre udelala.
Kdyz moji maminu konecne dotlacili v mych 10ti letech mne naockovat proti obrne...
2 tydny jsem lezela a ztracela se svych rodicum pred ocima. Neklesajici horecky malem pres 40, VSECHNO, co jsem snedla, nebo dokonce vypila (i vodu) jsem do 5 minut vyzvracela nebo to vyletelo spodem. Leky ani kapacky nezabiraly, jen jsem lezela a umirala. Zazrakem jsem prezila.
Tretii (a zatim posledni) moje zkusenost byla s ockovanim byla proti zaskrtu ve 12ti. Byla to polovicni davka, lekarka me naockovala na vlastni zodpovednost.Tyden na to jsem slehla s horeckama.

Bylo mi 10 a 12. A co kdybych byla ockovana jako miminko? Zarvala bych hned. Tak co, reknete mi pak, ze mam svoje dite nechat ockovat? Ze mam verit, ze to bude v poradku? A na pohadku o Cervene Karkulce mam take verit? 🙄 Myslite si, ze ja nechci pro svoje milovane mimi to nejlepsi? Aby zil a byl zdravy? Ze jsem pak nezodpovedna, kdyz se o nej bojim?

Dalsi zkusenost, ale jiz ne moje: Nedavno jsem potkala maminku sveho kamarada z detstvi s kocarkem. Bavila jsem se s ni, rekla, ze jeji syn (muj kamarad) ma chlapecka. A protoze jsem vedela, ze ona ma 3 syny, usmala jsem se na ni, zda si neprala spise vnucku. Odpovedela mi, ze meli holcicku, jen co ji nechali naockovat, zemrela na reakci po ockovani... a ze

Nekde jsem cetla, ze vic jak 80% pripadu onemocneni detskou mozkovou obrnou jsou reakce na ockovani.

A takovych prikladu je spousta, jen se o tom poradne nepise ani nemluvi.
Jo, nekdo namitne, ze ockovani by se nemelo provadet u oslabenych miminek. A kdo vam v tech par mesicich rekne, ze mininko je oslabene??

senja
2. mar 2009

Zajimalo by mne, zda kdyz svoje zkusenosti povim detske lekarce meho miminka, pani doktorka pujde do ockovani na VLASTNI zodpovednost za zivot meho ditete 😔 Ano, naockuju sve dite, jen pokud za to, ze se mi s nim potom neco stane nekdo bude zodpovidat pred soudem.

Vim, ze tubera v CR dnes neni vzacna, a to hlavne kvuli prestehovalcum z Bulharska, Albanie, Uzbekistanu apod. (nechci tim nikoho urazit). Jen co kdyby nas uzasny pan Langer radsi zavedl povinny rengen plic vsem cizincum pri udelovani povoleni k pobytu??

barborka08
2. mar 2009

senja, ja som detskej doktorke povedala moje skusenosti s ockovanim a aj ako reagovala starsia dcera na ockovanie, ale ju to nezaujimalo, len mi dookola hovorila ako malej skodim ked ju nechcem dat zaockovat hexou 😕 Neviem, ale myslim si, ze nie su lekari nejako postihovani pokial sa nieco vazne stane ako nasledok ockovania, ved pre nich je to len "plnenie toho co im kaze zakon" 🤐 Je to cele nahlavu 🤐

bejbypd
2. mar 2009

senja nehnevaj sa ale keby to bolo az naozaj take strasne doktori by ockovali dalej ze oni o tom statistiky a sutdie nemaju...budis pri miminkach s oslabenou imunitou alebo podobne dobre...ale to si uz ozaj mozeme mysliet oni chcu nasim detom vlastne len zle 🙄 a tiez si myslim ze je to o zakone ale myslim ze ziadny lekar nie taky hajzlik s prepacenim mne moj doktor povedal ze on by ju zaockoval lebo je silna lebo este nebola chora v rodine nemame ziadne alergie a kazde ockovanie znasala dobre...zase nezhadzujme vsetko na tych doktorov ja som im za cely moj zivot velmi vdacna aq par nemocnic som obehala ako mala a aj v dospelosti...