Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
9. mar 2009

denisocka: A bud trpezliva. Zazraky na pockanie necakaj, imunita sa zlepsuje postupne.

Mojej imunite to trvalo cca 2 mesiace, co som bral kazdy den najmenej 3g. A ked citim, ze si brusi zuby choroba, alebo mam stres, tak davkovanie primerane zvysim 🙂 Ale z pohladu klasickej mediciny je to uz extremizmus.

martina46
9. mar 2009

musim tiez spomenut, co som zabudla -
nam tiez jedna znala pani odporucala mega davky cecka pri bliziacej sa chorobe - manzelovi pomohli velmi casto. u mna si to moc nepamatam, ja som bola voci tomu dost skepticka (teda skor voci informaciam od tej panej), ale teraz uz verim 😉 😀 🤐

barborka08
9. mar 2009

urcite su lekari, ktori vit. C odporucaju, obvodny lekar u ktoreho som prihlasena vzdy odporucal preventivne vit. C, asi pred 3 rokmi ma prekvapil, ked neodporucal ockovanie proti hep. B a ockovanie proti chripke...

lubicanoemi
9. mar 2009

Ďakujem za tipy, petot, tyyyyy človeče, to kým prečíta, tak už len kvôli dĺžke článkov budeme mať odklad😀
blovic, nj, tie stránky poznám, ďakujem, ale chcela som konkrétne tipy na konkrétne články, ja akosi neviem čo z toho vybrať. ale dík.

blovitc120
9. mar 2009

Inak petot, mne práve napadlo, že keď som mala strašne veľa roboty v práci a liezla na mňa choroba, preventívne som jedla Celaskon, za deň celú fľašku a nikdy tá choroba neprepukla. Ale vtedy som si to nejako neuvedomovala 😉.
Lubica noemi, ja som myslela, aby si jej vytlačila celé tie stránky, to kým by prečítala, získali by ste čas 😉

kristulatko
9. mar 2009

lenki, a ty mas zkuzsenost s tim rakytnikovym sirupem? nebo nekdo?
starsi byla zase "nachlazena", tak jsem ho koupila a popijime, uz je lepsi, tak se ptam.

martina46
9. mar 2009

hepatitida B je povinna? 🤐

k ockovaniu proti chripke, vacsina ludi, co poznam, po ockovani ochoreli.....

petot
9. mar 2009

martina46: Pre dojcata (!!!) uz 10 rokov. Je to sucast Infanrixu hexa. 😔

lenki33
9. mar 2009

kristul nemam s tym skusenost, ale hladala som nejaky prirodny zdroj vit C, tym ze je to koncentrovane mi pride ze dostanes viac vitaminu C naraz, co je presne to co hladam, je to z plodov co rastu u nas a obsahuje to aj ine prospesne latky 😉
lebo ako aj sipky su od nas a obsahuju vitamin C ale tiez by z nich musel byt vyrobeny nejaky koncentrat, aby sme do dietata dostali tie davky o ktorych sme sa tu bavili,nemozes ho naliat 5 litrami sipkoveho caju napr 😝

petot
9. mar 2009

blovitc120: Telo si vie vypytat, co potrebuje! 😉 Kolkokrat to robi, ale my to ignorujeme, alebo to chapeme nespravne... Kolkokrat mam na nieco chut, ale neviem na co...

xsipm04
9. mar 2009

kristulatko: Já jsem doporučení na ten rakytník slyšela od více lidí, třeba Vít Syrový ho hodně taky doporučoval. U nás to akorát mhd moc nechutná a hlavně mě na něm štve, že když se nevypotřebuje hned, tak se zkazí, ale to je asi spíš než k naštvání znak toho, že je to fakt přírodní bez konzervantů 😅

denisocka
9. mar 2009

tak posledna kontrolna otazka,možem davať malemu kalsicky Celaskon tablety? 3xdenne?

martina46
9. mar 2009

tie malicke tabletky? kysle?

kristulatko
9. mar 2009

lenki, x, dik. u nas se nezkazi, zitra musim pro druhy.

lucia123
9. mar 2009

Pisete o vitaminoch C, no tak my davame 1,5 rocnej normalne pomarance, mandarinky, grepy... a najradsej ma obycajny citron 🙂 Nikdy nemala ziadnu alergicku reakciu, tak sme v tom pokracovali. Pocula som ale, ze sa to do 3 rokoch nesmie, ale nevidim dovod? Vy ano? Preco "nahradzovat" prirodne, umelym?
Je to nevyhnutne, ked je vsetko o.k.?

petot
10. mar 2009

denisocka: Ak ho uz mas, mozes to skusit. Rozdrv ho a rozpusti v troske vody, pomiesaj, nechaj usadit tabletkovu celulozu (nie je prilis chutna), vitamin C sa dokonale rozpusti vo vode. A mozes davkovat podla potreby, lyzickami.

Napada ma este toto:
http://www.jamiesonvitamins.sk/?id=product&prod...

Nie som dealer 🙂 ide mi len o to, ze tam nie su ani prichute, ani farbiva. Tieto tabletky (NIE s postupnym uvolnovanim) su tvrde a vo vode sa rozpustaju dlho (aj 3h, obcas pomiesat) ale zostava po nich velmi malo nerozpustnej celulozy, a maju vysoky obsah C, az 1000mg (na to potom pamataj pri davkovani).

Vitamin C sa rozpusteny neda dlho skladovat. Co zvysi na konci dna, mozes vypit sama 😉

lubicanoemi
10. mar 2009

blovitc, aha.... 😀 😀 😀 o, ideme dnes dokúpiť cartridge do tlačiarne, hehe, tak asi kúpime tri 😀

denduska
10. mar 2009

caute, tak ja sm bola dnes so psom na prevaz...a teraz ju mali ockovat proti besnote lebo nam konci platnost ale najprv sa musi vyliecit... a doktor mi vravi - to nevadi, ta vakcina ma ucinok minimalne 2 roky...to len zakon je taky ze sa musi ockovat kazdy rok, lebo keby niekoho pohryzla, tak by sme mali problem z toho ze to uz nie je platne.... cize sa zaraba nenormalne aj na tychto vakcinach, ked pes zije takych 14 rokov a dostane 14 vakcin, miesto sedem, uz je to hned dvojnasobny zisk....
tak fajn, takze neverim tomu ze aj ludske ockovacie schemy su preto aby udrzali dostatocnu hladinu protilatok ale skor penazi 😠

vanish1
10. mar 2009

petot, ja som si ten Jamiesom c 1000 mg, 120 tabliet, kúpila minulý týždeň za 6,42 eur 😲 , lekárnička bola sama prekvapená, lebo keď ho objednávala, hovorila, že bude stáť okolo 20 eur, ale majú teraz naň pravdepodobne nejakú akciu, lebo obal je zmenený a je na ňom napísane Výhodná cena
tak hor sa nakupovať

barborka08
10. mar 2009

dendusa, nasmu hafanovi po tetanovke (dorezala si labu v lese na nejakom plechu) opuchla cela hlava, oci mala skoro ako tenisove lopticky, hrozny pohlad...

barborka08
10. mar 2009

vanish, to si ma potesila, prave ho idem dnes kupit, ...aj ked este nejake zasoby C-cka mame 🙂

petot
10. mar 2009

vanish1: Musim pozriet, ci nezlacneli aj tie zuvacie 500mg, uz nam dochadzaju 🙂

denisocka
10. mar 2009

a kde ten Jamieson kupujete???? aj ja chcem za lacnejšie

vanish1
10. mar 2009

normálne v lekárni, ale u nás ho tak bežne nemajú, tak mi ho objednala

petot
10. mar 2009

denisocka: Ja som presiel niekolko lekarni, a rozdiely v cenach su dost velke (az do 50%), aj ked treba dat pozor na tie verzie s postupnym uvolnovanim. Neviem, ci je to marzou lekarne, alebo dodavatelmi...

vanish1
10. mar 2009

ako zistím, že je to ten s postupným uvoľňovaním? na obale nie je nič také napísané
manžel mal obličkové kamene, užíva 1 tbl. denne, petot, myslíš, že je to veľa?

a k tým deťom, počula som, že do 3 rokov by mali užívať vit. c podľa kíl, napr. 17 kg - 1700 mg do max. dávky 3000 mg denne

petot
10. mar 2009

vanish1: Na obale je to napísané, a vpravo dole je aj taký piktogram hodiniek.

Dávkovanie je jeden nekonečný príbeh. Oficiálne odporúčania sú tých 50-60mg denne. Výskum na zvieratách ukazuje na povedzme 25-50mg/KG denne. Je to konzistentné s iným výskumom, ktorý zistil že pre dobré zdravie je možno potrebné až 250-násobné množstvo, než na prevenciu skorbutu. Dr.Klenner, priekopník megadávok vitamínu C, odporúčal až 1g na každý rok veku, a od 10 rokov ostať na 10g. A teraz si vyberme 🙂

Každý človek je iný a má individuálne požiadavky. Každý deň je iný a kladie rôzne nároky.

Tá schéma, ktorú uvádzaš, sa mi zdá rozumná, a v podstate takto nejako to vyzerá aj u nás, keď malí začnú smrkať alebo pokašliavať. 🙂 Ale zase sme pri tej individualite, a pre určité malé percento detí to nemusí byť vhodné (s tými poruchami, ktoré som spomínal), hoci pre veľkú väčšinu to môže byť fajn. Aj názory lekárov sú rôznorodé. Niektorí tvrdia, že je to len zbytočne veľa, lebo sa to aj tak vyciká (to je pravda, ale aj voda sa vyciká, a kvôli tomu neprestaneme piť 😉 Iní hovoria, že dlhodobo je to škodlivé. Ale skutočných údajov o škodlivosti je strašne málo, a zvyčajne ide o zvýšené riziko kameňov.

Pokiaľ ide o toxicitu, toxická hladina vitamínu C pre zdravých ľudí je NEZNÁMA. Je tak vysoko, že ju zatiaľ nikto nedosiahol, a experimenty sa pochopiteľne nerobia. Klinicky overené sú u dospelých dávky až vyše 300g/deň, ktoré nemali žiadne toxické následky.

petot
10. mar 2009

Obličkové kamene sú po dávkovaní druhá najzložitejšia téma 😕 a je tu stále viac otázok ako odpovedí.

Kameňov je niekoľko druhov, u tých najrozšírenejších (oxalátových) existuje určité riziko, že vitamín C zvyšuje tvorbu oxalátov. Ale je zaujímavé, že u cca polovice ľudí vitamín C zvyšuje tvorbu oxalátov, a u druhej polovice vôbec nie. V prípade, že zvýši koncentráciu oxalátov v moči, môže sa tým zvýšiť riziko tvorby kameňov u ľudí, ktorí kvôli metabolickej poruche (napr. hyperoxalúrii) už aj tak tvoria priveľa oxalátov, alebo majú iný predpoklad ku tvorbe kameňov. Vyskytlo sa zopár výnimočných prípadov, ktoré boli publikované.
Lenže sú tu mnohé ďalšie dôležité faktory, ako je koncentrácia a pH moču, zastavenie prúdenia, infekcie. Tieto sú zrejme dôležitejšie než samotný vitamín C, ale keď už sa kamene tvoria, tak prekážajú prúdeniu, zvyšujú koncentráciu moču, a potom je zaiste nežiadúce, pridávať ďalší oxalát. Vitamín B6, oxid horčíka a citráty znižujú riziko kameňov.
Niektoré faktory zrejme ešte nie sú vôbec objasnené. Aj niektorí zdraví ľudia tvoria zvýšené množstvo oxalátov, a problémy s kameňmi nemajú, dokonca ani v prípade, že laboratórny rozbor ukáže výskyt kryštálikov v moči! Tie sa totiž môžu vyzrážať kedykoľvek po prechode obličkami, keď sa spomalí prúdenie, napríklad v mechúri, alebo v odberovej nádobke, alebo až počas analýzy.

Iná vec je, že vitamín C môže pôsobiť aj preventívne tým, že zrýchľuje prúdenie v obličkách, pôsobí močopudne, takže predchádza zastaveniu prúdenia a znižuje koncentráciu moču. Pôsobí antibakteriálne, a dokonca rozpúšťa fosfátový typ kameňov.

Dlhodobé štúdie o vysokých dávkach sa neuskutočnili. Dve veľmi rozsiahle dlhodobé štúdie sledovali zdravých dospelých (bez histórie kameňov) s dávkami do 1,5g denne, a vitamín C dokonca znížil riziko kameňov oproti kontrolnej skupine.

Takže pre zdravých ľudí je jednoznačne prospešný, ale u ľudí s kameňmi je to dosť zamotané a individuálne. Všeobecne, kvôli princípu opatrnosti, sa vysoké dávky vitamínu C pre obličkových pacientov s náchylnosťou na kamene NEODPORÚČAJÚ.

Ak z toho nie si múdrejšia, tak je to v poriadku, nikto nie je 🙂

Môj názor: Ak manžel už dlhodobo (niekoľko mesiacov) užíva svoj 1g denne, je sledovaný a výsledky sú v poriadku, tak je nepravdepodobné, že by mu vitamín C ublížil (leda že by sa náhle zmenili iné faktory -dehydratácia, infekcia, neviemčoešte).

Manžel by sa mal každopádne poradiť so svojím nefrológom.

petot
10. mar 2009

No a aby sme riziko rozumne znížili, a pomohli nielen obličkám ale celému telu, stále opakujem: veľa piť...

terezkaq
10. mar 2009

ahoj, měla bych jeden dotaz na slovenské přispěvatele - kdysi jsem tu myslím četla, že na slovensku se infanrix hexa podle očkovacího kalendáře očkuje pouze ve 3 dávkách (v čr je to ve 4 dávkách) - jen bych se chtěla ujistit, že jsem si to nějak nepomotala. moje dcera má 3 dávky hexy a čtvrtou už bych jí nechtěla nechat dát.