Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prevenar
13. mar 2012

@heimdalls kedze ochranny ucinok (ak sa vobec nejaky vytvori) prevaznej vacsiny vakcin klesa od druheho roku a niekde medzi 3 a 5 sa rovna nule , tak tvoj pocit je pomerne opravneny 🙂 ..na druhej strane, kedze vieme , ze dobra zdravotna situacia v europe urcite nie je docielena vakcinaciou ..myslim,ze v reali sa nemas moc coho obavat 😝

blovitc120
13. mar 2012

@kaja73 aj vtedy sa to ockovalo ako teraz, okolo 15 mesiaca, MM je 1971, tak som mu minule kukla do karty, ci na neho nezabudli 😀, ale nie, je zaockovany. Pamatat si to nemozes, lebo to davaju babatkam, nie ako rubeolu... A TM ich mohol mat v pohode, aj ked bol ockovany, lebo ked sa zaviedla vakcina, starsie deti ich veselo prekonavali a ti mladsi sa nakazili, aspon bolo vidno jej ucinnost 😉. Ja som 76 a ockovali ma proti osypkam, ale som ich aj mala vraj. Vsak to aj ked teraz proti ovcim kiahnam povinne zavedu, kopa deti ich dostane napriek ockovaniu, tak to bolo podla mna aj vtedy...

@didulka85 to je zaujimave s tymi osypkami, lebo podliehaju hlaseniu v EPISe a tam nic nie je. A isto ste mali v jasliach osypky? Lebo niektori starsi ludia si ich pletu s kiahnami. Hoci mohlo to byt ako som pisala Kaji. Neviem, aky si ty rocnik.

heimdalls
13. mar 2012

@prevenar - suhlasím s tebou na 100% v minulom roku, ako už bolo často krát spomenuté boli osýpky diagnostikované na Slovensku u 2 ľuďoch, preukázatelne donesené zo zahraničia. Vakcinológovia majú v jednom pravdu, pre nás neočkujúcich ten najdôležitejší poznatok.....očkovanie je celospoločenské a povinné. 98% rodičov sa ním nezaoberá a zaočkuje, čím sa pravdepodobnosť výskytu ochorenia a získania choroby pre dieťatko nezaočkované úplne minimalizuje. Nezaočkovaný vírus nemajú prakticky od koho chytiť.

kaja73
13. mar 2012

@blovitc120 A vtedy sa nepeockovalo okolo 11 roku ako teraz?-ze si to nepametam

blovitc120
13. mar 2012

@kaja73 asi nie, lebo ani ja ani MM to v karte nemame, hoci to by bol brutal, keby ma preockovali este po prekonani 😲

didulka85
13. mar 2012

@blovitc120 som 85. Kiahne to neboli, kiahne som nemala. Aj v karte to mam napisane. A pochybujem, ze by si vtedy lekari pomylili kiahne s osypkami.
O tom EPIS-e viem. A uz aj minule som spominala, ze jedno dievcatko z parku bolo hospitalizovane s osypkami na Kramaroch a nie je to zaznamenane v tom EPIS-e.

blovitc120
13. mar 2012

@didulka85 tak to bolo 16 rokov po zavedeni, co by uz asi nemali byt, tak ale mozno ste nekaky zbludily virus mali teda

verinka100
13. mar 2012

@hajanka
@prevenar dakujem za odpoved. 🙂

luba41
13. mar 2012

@heimdalls a vy nebudete cestovať do zahraničia, k moru? Ved v západnej Europe v drvivej väčšine krajín očkovanie napr. proti osýpkam nie je povinné a dobrovolná zočkovanosť nie je 100%. Ako môžem vedieť, či zrovna ten malý nemec alebo francúz vedľa na deke alebo čašník v reštaurácii už nie je v inkubačnej dobe a už môže preniesť vírus na moje nezaočkované dieťa?

prevenar
13. mar 2012

@heimdalls nie, ty somnou vlastne nesuhlasis vobec 😀 alebo suhlasis na 0% 😀 ..ako sa to vezme. lebo ja tvrdim,ze ockovanie s nasim zdravotnym stavom nijako nesuvisi. rovnako ako sa sem nevracia mor, tyfus , cholera napriek tomu,ze NIKTO na tieto choroby nie je ockovany , rovnako by sa nic nestalo , keby prestali ockovat osypky. tiez verim ,ze ked zrazu prestali ockovat TBC ,ze sa nic nezmeni a to vedia aj oni. TBC obetovali len koli tomu, ze na toto ockovanie bolo strasne vela neziaducich reakcii a zacalo to uz presiakat do medii .. nechceli , aby sa siroka verejnost zacala zapodievat tymto problemom , tak to rychlo stiahli. ostatne vakciny nie su az take "vypukle" v ucinkoch tak tie budu pekne pasirovat dalej kym to len pojde. takze tak 🙂

prevenar
13. mar 2012

@verinka100 neviem uz aku , ale rado sa stalo 😀 snad pomohla 😝

verinka100
13. mar 2012

@prevenar uz ked si online, chcem sa spytat, nevies nahodou, ci rocnik 1986 bol ockovany MMR? resp nejakou inou vakcinou proti osypkam, rmumpsu a rubeole?

luba41
13. mar 2012

môžem ešte pikošku? Už keď sa zaoberám /ne/očkovaním svojich detí, tak som sa začala zaoberať aj /ne/očkovaním našich domácich miláčikov /mačky, psy/ Tak som teraz natrafila na jednom psom fóre na klasické reklamy - očkovací kalendár pre deti na rok 2012 a pneumoky 😝 To aby si majitelia hafanov nezabudli prečítať, že tak ako je dôležité očkovať zvieratá, tak je dôležité očkovať deti 😒 a na mačacom portáli je príspevok /dovolím si skopírovať obsah/ "Tiež som názoru, že nič netreba preháňať-je veľa imunológov, ktorí zastávajú názor, že nie je zdravé každý rok zaťažovať organizmus zvieraťa opatovnou vakcináciou, ak sa mačka nezúčastňuje na výstavách alebo žije len v byte. Farmaceutické lobby nepriznajú, že vakcína je účinná až tri roky-chcú zarobiť a tak trvajú na preočkovávaní každý rok. Vďaka bohu, že už Európska únia uznala očkovanie proti besnote len raz za tri roky-práve vakcína proti besnote je zrejme zodpovedná za nárast postvakcinačného sarkómu u mačacích miláčikov v Európe. Podľa mňa primavakcinácia áno, ale potom maximálne len raz za tri roky-aj to len v prostredí, ktoré je preukázateľne rizikové."
a ešte jeden: "Novelou veterinárneho zákona z novembra 2011 nastala zmena v očkovaní proti besnote. Vakcinácia proti besnote je naďalej povinná, chovateľ však už nie je povinný preočkať psov každý rok, ale podľa toho aká vakcína bola použitá a aký vakcinačný interval odporúča výrobca tej-ktorej vakcíny-treba sa informovať u veta-sú aj také s účinnosťou tri roky. Ja osobne cice už proti besnote očkovať nedám-žiaden zákon ma nemože nútiť použiť vakcínu, ktorá može poškodiť moje zviera."

prevenar
13. mar 2012

@verinka100 mozes, ale nemam najmensej potuchy 🙂 skus zaslat otazku na @manof myslim,ze on by to mohol vediet 🙂

alikaa
13. mar 2012

@verinka100 MMR sa zacalo na Slovensku ockovat v roku 1992, dovtedy boli monovakciny.
Mimochodom aj ja som mala osypky, vyvolala mi ich vakcina proti osypkam 😀

prevenar
13. mar 2012

@alikaa 😀

shakti9
13. mar 2012

@verinka100 ano, 1986 uz bol podla mojich info, moj brat je ten rocnik a pozerala som minule jeho ockovaci preukaz, mal to tam, ale ako najmladsi z nas surodencov a aj najviac ockovany mal najcastejsie problemy so zdravim, uz som to tu raz davno spominala, ako som porovnavala ockovacie preukazy mna a mojich surodencov - trpel alergiou a castymi laryngitidami a pod, proste slabsia imunita. Len by ma zaujimalo, ako je na tom s odolnostou voci mumpsu teraz, ked je to pre neho ako chlapa ovela viac rizikove ochorenie, nez ake by bolo ked bol maly chlapec... Ja som starsi rocnik, nebola som proti mumpsu ockovana, aj som ho samozrejme dostala, chvilku som vyzerala ako skrecok a to bolo k mumpsu vsetko 🙂

luba41
13. mar 2012

@shakti9 ja len poznámka, to "samozrejme dostala" by som zmenila len na "dostala". Veľa detí nedostalo mumps a rubeolu, aj ked sa ešte proti ním neočkovalo 😉 Teda mali tu byť strašné epidémie a ja si na žiadne nepamätám 😒

prevenar
13. mar 2012

@luba41 ja si na jednu pamatam 😀 svajciarsko nejak okolo 2005 +/-3 roky 😀 na mumps ochorelo nielko stoviek deti v jednej oblasti..80% z nich bolo zaockovanych proti mumpsu 😀

prevenar
13. mar 2012

@luba41 ..este som chcel dotat , ze to vlastne nevadi .. akykolvek neucinnost, alebo akekolvek vazne neziaduce ucinky nie su predsa podstatne . JEDINE co je podstatne je to , ze sa preliali MILIONY z penazi danovych poplatnikov do sukromnych ruk par firiem, politikov poistovni a lekarov. co tam po nejakych detailoch , ked sa leju peniaze ako z niagari 🙂

heimdalls
13. mar 2012

@prevenar - súhlasil som s tebou na 100% v tomto (kedze ochranny ucinok (ak sa vobec nejaky vytvori) prevaznej vacsiny vakcin klesa od druheho roku a niekde medzi 3 a 5 sa rovna nule , tak tvoj pocit je pomerne opravneny ..na druhej strane, kedze vieme , ze dobra zdravotna situacia v europe urcite nie je docielena vakcinaciou ..myslim,ze v reali sa nemas moc coho obavat)

V 99% v iných veciach s tebou radikálne nesúhlasím, pôsobíš maximálne arogantným dojmom najmúdrejšej modly ktorá všetko vie a kazdemu tu to patrične arogantne z LOL na konci môže natrieť, omyl kamarát, nedokážeš sa slušne správať ani k ženám tu prítomným (zuzana76)....TY ĽOĽO

prevenar
13. mar 2012

@heimdalls to je samozrejme uz na tvojom uvazeni 🙂 ja sa sem urcite nechodim nikomu pacit a pochopitelne so mnou nemusi nikto suhlasit, DOKONCA nemusi ani citat moje reakcie , ze. zaroven sa skutocne snazim vyhybat osobnym hodnoteniam konkretnych prispievatelov , snad keby to skusili aj dalsi, mozno by sa tu objavovalo ovela menej osobnych invektiv. 😀 skus si to niekedy. ...ak mi teda dovolis, rad by som nechal to co pisem a komu pisem v mojej vlastnej rezii.. ak by to bolo mozne 🙂 dikes.

prevenar
13. mar 2012

@prevenar @luba41 ..akakolvek neucinnost 😀 ..akykolvek lol ..pre krista pana 🙂

takyja
13. mar 2012

@eaka Já mám ohledně tetanovky jasno, naštěstí zrovna tu máme OK. A ano, proto tu druhou dávku MMR nedám.. jen mně zaskočilo, že o tom uvažují.

@blovitc120 Jasně, o tom, že některé děti neodpovídají na očko vím. Ale já hledám někoho, kdo měl silné reakce + netvořily se mu protilátky. Zajímá mne totiž i to, co se stane, pokud se malá setká s nemocí, na kterou byla očkována (např. příušnice) a na kterou si její tělo nevytvořilo (přes setkání se živou vakcínou) protilátky.. Jak nemoc prodělá, pokud má problém s imunitou??? S jakými následky? A jak její imunitní systém může vypadat za pár let? A co její imunitní odpovědi na jiná onemocnění, proti kterým se neočkuje???

kaja73
13. mar 2012

@takyja myslim si ,ze tu vo fore je viac rodicov,co ich deti mali silne reakcie,ale pochybujem ze niekomu nasledne vysetrovali protilatky.
Myslim si , ze keby to pausalne vysterovali ,asi by bolo vela deti co ich nema. 😝
Ja by som argumentovali tymto-ved potom nech vysetruja kazdemu dietatu protilatky.
A ani po silnych reakciach sa to bezne nerobi.
Koho napad to vlastne u vas bol-toto vysetrovat-nam to nik ani omylom nespomenul-komu ano? nech sem napise. 😉
AIe na na tvoje otazky spravnu odpoved nenajdes-až kym sa to nestane 😲 .
To ze ti niekto napise ich pripad,vobec nema pre vas vypovednu hodnotu-kazdy je individualita a to co sa stalo jednemu sa nemusi stat druhemu a naopak.
Vsetko je len teoria,kym tym neprejdete. 😝
iste vsak je ockovanie imunitu este viac len oslabi a aj ked sa vam vytvoria protilatky na napr tie priusnice,tak zas vas mozno zlozi virus na chripku,kedze telo bude unavene z boja vdaka vakcine.

prevenar
13. mar 2012

@takyja ..niekde som zachytil pripad, ze mamicke bud zomrelo dietatko ..alebo malo tazke nasledky po vakcinacii (nepamatam sa uz presne) a ked rodicia zastavili ockovanie pre dalsie dieta, tak sa ich snazili pokutovat a tahat po pojednavaniach. ..kedze to co sa stalo s dalsim dietatom nema nic spolocne ^^ . takze ..aby si chapala s akymi ludmi mas docinenia.

takyja
13. mar 2012

@kaja73 Nás odeslali na vakcinologické "superpracoviště", kde to automaticky udělali.. Jak říkám, jsem ráda, že testy jsme prošli - například pokud by běžela okolo epidemie příušnic (nedávno u mámy v práci), tak budu vědět, že musím dát pozor... S těmi testy, že se dělaly, nemám problém...
Vím, že každé dítě reaguje jinak, ale prostě by mně to zajímalo, byť to nemá 100% vypovídací hodnotu. Snad je to pochopitelné. 🙂
@prevenar S řešením právních věci nemám problém. Ráda se budu soudit až do Štrasburku a druhé straně to fakt neulehčím. 😀
Jinak Dr. Petráš (obecně zastánce očkování, ale podle mne dost korektně) tuším někde psal, že speciální přístup je potřeba u sourozenců dětí s těžkou reakcí, takže to popotahování nechápu. A obdobný případ, jako píšeš ty, znám z CZ a tam se sourozencům speciálně věnovali... Jinak musím říci, že ale třeba přístup výrobce byl úplně super a velice mi pomohli. Je to vše o lidech, na které člověk narazí.

prevenar
13. mar 2012

@takyja ..tak to v kazdom pripade. v pristupe mozu byt obrovske rozdiely 🙂 ..aj ked je pravda, ze ovela castejsie sa v ockovani/neockovani stretavam s negativnym pristupom a vyzadovaniu protiustavnych vyhlasok a pod.

hobit
13. mar 2012

@hobit tak to mame za sebou a nic som nepodpisala, ale doktorka si zapisala do karty, ze matka odmietla podpisat...co to pre mna znamena?

prevenar
13. mar 2012

@hobit hmm.. podla mna nic. zrejme to tam napisala ,len pre svoju "obranu" ..aby tam bol zaznam, keby to niekto skumal, ze proste vas zaockovat chcela ..ale ty si odmietla . aj ked po pravde, este som sa s takym niecim nestretol , proste kreativita sa nasim lekarom neda upriet 😀 ..osobne by som sa tym netrapil.

inak ..pokusala si sa aby tam zapisala tu diagnozu ? "ockovanie, sa nevykonalo, diagnoza z28.2" lebo to je to co by tam MALA zapisat.