Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

simi.w
10. apr 2010

blovitc, děkuju 😉
den před, v den a den po očkování 5 kuliček pokaždé, tzn. jednou denně ?

teodorka
10. apr 2010

deni Ty si ako rozhodnuta s ockovanim?

blovitc120
10. apr 2010

Ano, jedenkrat denne simi

denisocka
10. apr 2010

Ja som rozhodnuta neockovat

cora73
10. apr 2010

simi.w a nezabudni,ak by si to davala na lyzicke,tak nie na kovovej..

amethyst
10. apr 2010

Ahojte, mam syna, bude mat 5 rokov. Pred 2 tyzdnami sme boli predvolany na 5-rocnu prehliadku + ockovanie u vseobecneho lekara. Ja som ockovanie odmietla, ale lekarka s tym nesuhlasila a hned ma nahlasila na urad verejneho zdravotnictva. Vcera mi prisiel od nich list, ze porusujem zakon a hrozi mi pokuta. To bola dost rychla odozva. Ako mam teraz postupovat? Mam im odpisat, ci nechat to tak? Inak, syn ma dvojite obcianstvo, da sa aj na to nejako odvolat? V tej krajine je ockovanie nepovinne. Ale trvaly pobyt mame tu. Dakujem vopred za nejake rady.

blovitc120
10. apr 2010

Cora vdaka, presne tak, len umela lyzicka a vseobecne homeo nesmie prist do styku s kovom

vodicka75
10. apr 2010

amethyst, napisala si to tak nejasne, pises, ze tvoj syn bude mat 5 rokov a to by len mal mat prehliadku po dovrseni 5. roku, nie? ako si teda odmietla ockovanie, telefonicky? alebo si tam bola osobne a podpisala si vyhlasenie do karty al. inak pisomne, bolo to tak? ...a to ta nepredvolali na RUVZ osobne?

amethyst
10. apr 2010

vodicka, syn bude mat 5 rokov koncom aprila. Prehliadka sa konala koncom marca u vseobecneho lekara pre deti. Na tej prehliadke ho chceli hned aj ockovat. Lebo deti narodene v prvom polroku 2005, sa maju ockovat v prvom polroku 2010 podla noveho ockovacieho kalendara. Aj ja som sa cudovala, ked este ani nedosiahol vek 5 rokov. Ockovanie som odmietla osobne u tej lekarky, nic som nepodpisovala. Nepredvolali ma osobne na RUVZ, napisali mi iba upozornenie na neplnenie ucasti na povinnom ockovani, ze porusujem zakon a hrozi mi pokuta do vysky 331€.

erikasadek
11. apr 2010

ahojte ak chcete detoxikovat po mmr vakcine, skuste neslubujem nic, si zavolat alebo spytat v lekarni, ale ropbi to boiron...

R.O.R. magistralna preparacia 😉 vyborne cisti, je to vlastne pripravok s vakciny, ROR vakcina je vo vrancuzstine, , MMR-ka 😉

petot
11. apr 2010

amethyst: Keďže vyhláška určuje toto očkovanie až vo veku 5 rokov, tak v podstate si ani len teoreticky nič neporušila. Je v tom liste nejaké predvolanie? Ak nie je, tak nejde o nič právne záväzné. Ale môžeš pokojne odpísať, že si rozhodla v zmysle rodičovskej zodpovednosti za zdravie dieťaťa a v jeho najlepšom záujme vzhľadom k riziku nežiadúcich účinkov, alebo niečo v tom zmysle.

Neviem, ako je to právne v rámci dvojitého občianstva, ale predpokladám, že sa vzťahujú povinnosti každého štátu, kde je občanom, takže tadiaľ asi cesta nevedie. Aj keď právnik by možno našiel nejakú kľučku...

Zatiaľ by som ich neupozorňoval na to, že ešte nemá 5 rokov. Ak Ťa predvolajú k prejednaniu priestupku, udelia Ti pokutu apod, tak toto môže byť Tvoj tromf pri odvolaní, pretože prejednať môžu len konkrétny priestupok ku konkrétnemu dátumu, čo musia presne uviesť v zápise. Ak prejednaným priestupkom bude Tvoje odmietnutie u lekárky, tak to sa stalo ešte pred dovŕšením 5 rokov, kedy žiadna povinnosť neplatila.

petot
11. apr 2010

vodicka75: To s tou detoxikáciou je zaujímavé. Dr. Jaffe odporúča raz za 2 týždne vykonávať C-sprchu práve kvôli detoxikácii. Ide o postup, ako prekročiť črevnú toleranciu a cielene vyvolať hnačku vitamínom C, údajne preto, že C sa naviaže na toxíny v črevách a treba ich potom rýchlo dostať von, aby nedošlo k ich znovuvstrebaniu.
Ja osobne to nerobím (bral som to máličko s rezervou), ale Jaffe to považuje za dobrý prostriedok detoxikácie. Ak Ťa to zaujíma, pozri kapitolu "C-kalibrácia". http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

tin007
11. apr 2010

amethyst ti su ale rychli! koncom marca kontrola a uz aj list z ruvz? fuha, tusim nemaju co robit! 😝

ginepra
11. apr 2010

amethyst - nemusis vobec na to reagovat. mne prisla tiez vyzva "podrobit sa" ockovaniu po 3 tyzdnoch od odmietnutia, ale az po niekolkych (6) mesiacoch som dostala predvolanie na RUVZ.

vodicka75
11. apr 2010

ametyst, vybavene 😉

Kedze sa nasi MUDr. ohanaju v propagacii ockovania Dohovorom o ochrane prav dietata /pravo na ockovanie aj napriek nesuhlasu rodicom, ktori su za to pokutovani/, ktory je nadradeny zakonom toho ktoreho statu, tak som sa pozrela, co ten Dohovor hovori:

Ústava SR vo svojom ustanovení článku 7 ods. 5 uvádza, že: "medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, medzinárodné zmluvy, na ktorých vykonanie nie je potrebný zákon, a medzinárodné zmluvy, ktoré priamo zakladajú práva alebo povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred zákonmi".

Na účely dohovoru sa za DIEŤA považuje každá ľudská bytosť mladšia ako 18 rokov, pokiaľ podľa právneho poriadku štátu, ktorý sa vzťahuje na dieťa nie je dospelosť dosiahnutá skôr.

Medzi práva dieťaťa, ktoré uvádza dohovor patria najmä:
- právo na život a rozvoj,
- právo na meno a štátnu príslušnosť,
- právo poznať podľa možností vlastných rodičov a právo na ich starostlivosť ,
- právo na zachovanie identity (najmä meno, štátnu príslušnosť a rodinné zväzky),
- právo žiť s rodičmi (pokiaľ sa nejedná o prípady, kedy by to bolo nezlučiteľné so záujmom dieťaťa),
- právo udržiavať kontakt s oboma rodičmi, ak je odlúčené od jedného z nich alebo od obidvoch,
- pozitívne, humánne a urýchlené posudzovanie žiadosti dieťaťa alebo jeho rodičov o vstup na územie štátu alebo jeho opustenie za účelom spojenia rodiny,
- zabraňovanie únosom a zadržiavaniu detí do zahraničia rodičom alebo treťou osobou a ich nevrátenie späť,
- rešpektovanie a branie ohľadu na názor dieťaťa, ktoré je schopné formulovať vlastné názory, právo dieťaťa slobodne sa vyjadrovať o všetkých záležitostiach, ktoré sa ho týkajú; má právo byť vypočuté v súdnom alebo správnom konaní, ktoré sa ho dotýka,
- sloboda prejavu a právo na vhodné informácie,
- sloboda svedomia, myslenia a náboženstva,
- sloboda združovania, stretávania sa s ostatnými,
- ochrana pred neoprávnenými zásahmi do súkromia, rodiny, domova a korešpondencie ako aj pred útokmi na česť alebo povesť,
- právo na zdravie a zdravotnú starostlivosť (právo na dosiahnutie najvyššej možnej úrovne zdravotného stavu),
- právo na vzdelanie,
- právo na to, aby sa disciplína na školách zabezpečovala spôsobom zlučiteľným s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa a rešpektovaním jeho práv,
- právo na oddych a voľný čas, účasť v hrách,
- právo využívať sociálne zabezpečenie vrátane sociálneho poistenia,
- právo vedieť o svojich právach.

U nas zaradili do prava na zdravie a zdravotnu starostlivost dietata /pravo na dosiahnutie najvyssej moznej urovne zdravotneho stavu/ prevenciu pred ochoreniami ockovanim. Mnohi si myslime, ze to castokrat bohuzial takto nefunguje a ockovanie zdravotny stav nasho dietata naopak zhorsilo. Samozrejme, nikomu sa to nepodarilo potvrdit.
Ale, co je tych pokutach protipravne /nie som pravnik, je to laicky postreh/ je to, ze su vymahane od rodicov, ktori zastupuju dieta, ktore este nemoze samo vyjadrit svoj nazor a statne institucie ako UVZ mu /dietatu/ upieraju napr. slobodu svedomia, myslenia a nabozenstva /jedno z dalsich prav dietata podla Dohovoru/, napr. ak si nezela byt ockovane vakcinami "kultivovanymi" na plodoch potratenych deti. Alebo sa mi zda uplne popieranie prava nezaockovaneho dietata neprijatie do MS, pretoze by mu tym znemoznovali naplnanie jeho prava na zdruzovanie a stretavanie s ostatnymi /resp. pravo na vzdelanie, kedze MS patria do skolskeho systemu vzdelavania./.
Viete, co je zaujimave, ze taketo "pokutove" praktiky neuplatnuju pri dospelych ludoch, ked niekto sa neda zaockovat napr. proti tetanu a ciernemu kaslu, nikto ho nenahana a RUVZ nepredvolava.
Je viacero medzinarodnych dohovorov, ktore su nadradene nasim zakonom a predpokladam, kedze mame slobodu prejavu, pohybu,...atd., mame aj slobodu rozhodovania sa /aj nase deti/ a stat, ktory je clenskym statom EU tieto praktiky uplatnuje protipravne. Zaujimal by ma nazor pravnika na toto, a zasa ma chytaju sebanas.....cie nalady, ked si pomyslim, ze o 60 km na juh /v Rakusku/ taketo problemy nemaju a my tu zijeme ako za totaca 😠
PS Zhrnutie, Dohovor o pravach dietata je nadradeny nasim zakonom, t.j. aj zakonom a vyhlaskam z dielne MZ SR.

vodicka75
11. apr 2010

30. septembra 1990 podpísala Dohovor o právach dieťaťa aj ČSFR, pričom platnosť nadobudol 6. februára 1991. Od 1. januára 1993 Slovenská republika ako samostatný štát prevzala práva a povinnosti z Dohovoru, ku ktorému pristúpila ČSFR.
Slovenská republika sa stala zmluvnou stranou Dohovoru OSN o právach dietata v dôsledku sukcesie dna 28. mája 1993 s úcinnostou od 1. januára 1993.

valka
11. apr 2010
amethyst
11. apr 2010

vodicka, velmi pekne dakujem🙂. A samozrejme aj ostatnym, ktory zareagovali🙂

vodicka75
11. apr 2010

amethyst, nemas za co, vybavili uz ostatni 😉

A toto je gol, co pise Charta zakladnych prav EU:

Článok 24
Práva dieťaťa
1. Deti majú právo na takú ochranu a starostlivosť, ktorá je potrebná pre ich blaho. Môžu slobodne vyjadrovať svoje názory. Tieto názory sa berú do úvahy pri otázkach, ktoré sa ich týkajú, s prihliadnutím na ich vek a vyspelosť.
2. Pri všetkých opatreniach prijatých orgánmi verejnej moci alebo súkromnými inštitúciami, ktoré sa týkajú detí, sa musia v prvom rade brať do úvahy najlepšie záujmy dieťaťa.
3. Každé dieťa má právo na pravidelné udržiavanie osobných vzťahov a priamych stykov s obidvoma svojimi rodičmi, ak to nie je v rozpore s jeho záujmom.

Poznate presne vymedzene definicie "blaho", "najlepsie zaujmy dietata" ??
To su dost relativne pojmy, vsak?
Uvedene tu: http://eur-lex.europa.eu/sk/treaties/dat/32007X...

vodicka75
11. apr 2010

Dohovor o právach dieťaťa prijalo Valné zhromaždenie Spojených národov 20. novembra 1989
http://www.unicef.sk/sk/prava-deti/dohovor-o-pr...

Článok 3
ZÁUJMY DIEŤAŤA

1. Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akýchkoľvek postupoch týkajúcich sa detí, či už vykonávaných súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
2. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, sa zaväzujú, že zabezpečia dieťaťu ochranu a starostlivosť nevyhnutnú pre jeho blaho, pričom budú brať ohľad na práva a povinnosti jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo iných jednotlivcov právne za dieťa zodpovedných a urobia všetky potrebné zákonodarné administratívne opatrenia.
3. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, sa zaväzujú, že zabezpečia, aby inštitúcie, služby a zariadenia zodpovedné za starostlivosť a ochranu detí zodpovedali normám stanoveným kompetentnými úradmi, zvlášť po stránke bezpečnosti a ochrany zdravia, počtu a kvalifikácie personálu, ako aj kompetentného dozoru.

(Všetky činnosti týkajúce sa dieťaťa musia brať plne do úvahy jeho najlepšie záujmy. Štát musí poskytovať dieťaťu primeranú starostlivosť v prípade, keď ju nemôžu poskytnúť rodičia alebo iné zodpovedné osoby.)

No, neviem ako prispieva pokuta 331 Eur k naplnaniu blaha dietata, akurat moze znizit ekonomicku schopnost rodicov toto blaho dietata zabezpecit. A je tam uvedene, ze stat ma brat ohlad na prava a povinnosti rodicov.

vodicka75
11. apr 2010

...pokracovanie k Dohovoru o pravach dietata:

Článok 24
ZDRAVIE A ZDRAVOTNÍCKE SLUŽBY
1. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, uznávajú právo dieťaťa na dosiahnutie najvyššej možnej úrovne zdravotného stavu a na využívanie liečebných a rehabilitačných zariadení. Musia sa usilovať, aby žiadne dieťa nebolo zbavené svojho práva na prístup k takýmto zdravotníckym službám.

2. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia sledovať úplné vykonávanie tohto práva a predovšetkým prijímať potrebné opatrenia:
a/ pre znižovanie dojčenskej a detskej úmrtnosti,
b/ pre zabezpečenie nevyhnutnej lekárskej pomoci a zdravotníckej starostlivosti pre všetky deti, s dôrazom na základnú lekársku starostlivosť,
c/ pre odstránenie chorôb a podvýživy tiež v rámci základnej lekárskej starostlivosti, okrem iného tiež prostredníctvom poskytovanej technológie a prostredníctvom poskytovanej dostatočnej hodnotnej potravy a pitnej vody, pričom je treba brať ohľad na nebezpečenstvá a riziká znečistenia životného prostredia,
d/ pre poskytovanie primeranej starostlivosti matkám pred a po pôrode,
e/ pre zabezpečenie, aby všetky zložky spoločnosti, predovšetkým rodičia a deti boli informovaní o zdraví a detskej výžive, o výhodách dojčenia, o hygiene, sanitárnych podmienkach prostredia detí a o predchádzaní úrazov a aby mali prístup k vzdelaniu a boli podporovaní pri využívaní týchto základných znalostí,
f/ pre rozvoj preventívnej zdravotníckej služby a poradenskej služby pre rodičov a rozvoj výchovy k plánovanému rodičovstvu a služieb.

3. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia prijať všetky účinné a vhodné opatrenia na odstránenie všetkých zaužívaných postupov, ktoré škodia zdraviu detí.

4. Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru sa zaväzujú, že budú podporovať medzinárodnú spoluprácu za účelom postupného dosiahnutia plného vykonávania práva uznaného v tomto článku. V tejto súvislosti sa musí brať zvláštny ohľad predovšetkým na potreby rozvojových krajín.

(Dieťa má právo na najlepší zdravotný stav a prístup k zdravotníckym službám najvyššieho štandardu.
Štát musí klásť zvláštny dôraz na ustanovenia o základnej a preventívnej starostlivosti, verejnej zdravotnej výchove a na znižovanie detskej úmrtnosti. Štát musí podporovať medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti a zabezpečiť, aby žiadne dieťa nemalo zamedzený prístup k efektívnej zdravotníckej službe.)

veronika81
12. apr 2010

ahojte, môžem sa poradiť?
Malý dostal prvú dávku Prevenar+Hexa ako 5 mesačný (povinne, sme ročník 2009), v 5. mesiacoch preto, lebo sa mu zle hojila ranka na pleci po TBC, bola zapálená a hnisala, chodili sme na pľúcne na čistenie a tam Dr. zakázala očkovať ďalej, preto to má posunuté. Druhú dávku Prevenaru s Hexou dostal ako 7 mesačný a teraz by mal mať tretiu dávku, ale...
Pri oboch očkovaniach mal vysoké horúčky až do 40,5, boli sme aj na pohotovosti, pichali mu diazepam, trvalo to 2-3 dni, potom 3 týždne mal červené hrčky (boľavé) na stehienkach v mieste vpichu.
Doslova sa bojím tejto tretej dávky a uvažovala som, že mu to dám pichnúť osobitne, s rozdielom pár týždňov. Môže to pomôcť, aby tá reakcia nebula taká búrlivá, aspoň tie horúčky aby nemal také vysoké? Zvykne sa to takto robiť? S Dr. som to ešte nekonzultovala, budúci týždeň máme ísť na prehliadku a dohodnúť sa za očkovanie, prípadne aj rovno pichne 😒
ďakujem.

nellina
12. apr 2010

Veronika, to co opisujes patri medzi neziaduce ucinky-febrilne reakcie.. v kazdom pripade tvoja doktorka mala postupovat ovela opatrnejsie uz po prvom ocko, a ockovat s odstupom..urcite sa da ockovanie rozdelit nikde nie je napisane, ze sa hexa+prevenar musia aplikovat sucasne..kludne povedz, ze mas obavy s neziaducich ucinkov -kedze prve ockovania dopadli tak ako dopadli.. ☹ a trvas na tom aby ockovanie prebehlo s odstupom, neboj urcite sa dohodnete..

martinba
12. apr 2010

veronika všetko sa môže a nič sa nemusí... akurát v tejto naše poskomunistickej spoločnosti má väčšina ľudí názor, že keď je to povinné tak sa to musí. V rôznych štátoch sú rôzne očkovacie kalendáre, tuším v CZ sa pichá Hexa na 4krát a u nás na 3krát, prečo to tak je? nikto nevie a tiež sa to tam "musí". Ja ti radím, drž sa materinského inštinktu a nenechaj sa prehovoriť. Keby si mu tú tretiu Hexu ani nepodala, tak sa nič nestane, ak sa dobre pamätám, už sa tu písalo, že v niektorých štátoch sa po druhej dávke Hexy kontrolujú titre protilátok a ak sú dostačujúce 3 dávka sa nepodáva.

A Prevenaru sa už vôbec neboj, myslíš že deti ktoré boli narodené o rôčik skôr (kedy ešte nebol povinný) sú menej ohrozené ako tvoje bábo...

veronika81
12. apr 2010

ďakujem baby, aj za IP 😉
volala som s Dr., tak vo štvrtok máme prísť..do telefónu som jej povedala, že by som to chcela rozdeliť, či je to možné. Povedala, že v poriadku, vie o tom aké horúčky mal malý, tak s tým v podstate súhlasila. Ale kázala mi teraz malého na očkovanie takpovediac "pripraviť", mám mu dávať 2x denne po 10 kvapiek Fenistil.
Toto isté sme robili aj pred druhým očkovaním, pomohlo to (ak sa to dá tak nazvať..) nakoľko, že namiesto 40,5 mal iba 40 horúčku 😔

linnetka
12. apr 2010

veronika baby tu spominali pred aj po ockovani thuju occidentalis 15CH, tusim 1-2 strany dozadu a zvysit davky vit.C

linnetka
12. apr 2010

tak nakoniec je to navrchu tejto strany 😅

veronika81
12. apr 2010

jej ďakujem linnetka, čítala som to včera, ale nejak som si to spojila iba s tou MMR vakcínou.. Takže to je na akékoľvek očkovanie, ano? Malo by to zmierniť nežiaduce účinky?
Homeopatiká mi prídu ako lepšia alternatíva. A pokiaľ ide o to Céčko, v akej forme dávať ročnému dieťaťu? Príp. čo konkrétne?

veronika81
12. apr 2010

akurát pozerám na nete niečo o tých homeopatiách a píšu, že sú viazané na lekársky predpis 😕

erikasadek
12. apr 2010

veronika ktore??