Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

samiana
17. jún 2012

@eniii
pridám ešte aj ja radu, ako na kliešťa:

zobrať kus vaty a urobiť tampón, alebo aj z gázy, proste z niečoho takého a dať na to mydlo - to je jedno, či tekuté, či tuhé rozmočené, tak, aby sa ten tampón mierne napustil

priložiť tampón na kliešťa a točiť v proti smere hodinových ručičiek, dookola, zatočiť- odtiahnuť, skontrolovať, ak nie je na tampóne, znova priložiť, zatočiť,

po zopár zatočeniach vyjde, celý -mne sa ešte nestalo, aby som ho pri tom nejako poškodila a ani sa nezadusí, takže ho potvoru treba doraziť na tampóne

vydezinfikovať ešte niečím rozumným to miesto prisatia - už aj to mydlo dobre vyčistí, no ale dočistiť ranku

vybrala som aj z takých miest, ako popazušné jamky a pupok 😉 , len treba trošku napnúť tú kožu, aby sa ten kliešť do tej tkaniny či vaty mohol tak trošku tými nožičkami zachytiť a pôjde to

takto mi to radili na chirurgii pred 13 rokmi, kde som musela ísť po nepodarenom vyberaní kliešťa, no vyškrabali mi to hrubšou ihlou, vyčistili a bolo, napísali správu... a poučili, naozaj výborné a ešte nesklamalo

kkl82
17. jún 2012

@bobocka ano, mas pravdu, ze aj maly krocik vpred by znamenal obrovsky pokrok. ja som sudila podla tych nasich nitrianskych pediatrov, ktorych som za posledne tyzdne obehla 10 s otazkou ohladom ich nazoru na ockovanie a pristupu k rodicom, ktory odmietaju ockovat. dvaja ma z fleku vyhodili, ziadna diskusia nebola mozna. vsetci ostatni ma zacali presviedcat, ze ockovanie je pre nase dobro a dobro celej spolocnosti, a ze jednoducho, to sa musi. u ziadneho nebola mozna diskusia, lebo len ked som im navrhla, ze by sa na tuto temu pozreli blizsie, ze im aj zozeniem materialy, tak boli max. neustretovi. ze oni vsetky nase argumenty uz poculi a dalej nemaju zaujem. ze oni maju brozurku (tu sprievodca ockovanim) a ze si ju mam precitat aj ja, ze tam nam tie nase "internetove" argumenty uz davno vyvratili. takze, preto ten moj skepticizmus v tejto otazke. ale ak sa niekto odhodla na vyrobu a distribuciu takychto brozuriek, tak rada prispejem, bohuzial len v ramci moznosti mamicky na materskej ☹ ale aby boli pediatri ochotni pocuvat, musi to napisat niekto z titulom mudr., ktory sa k svojmu nazoru otvorene prizna... titulomania medzi doktormi je totiz dost rozsirena a oni nebudu v tejto otazke ani nasluchat niekomu "nizsieho rangu"...
@manof ano, nejak tak to bolo, preklepla som to 😉 "Radsej umriet, ako sa ockovat?" ale mam este otazocku - okrem inych blabolov sa v tychto novinach spomina, ze "kontraindikacie ockovania su stanovene medzinarodnymi odporucaniami, takze nikto si ich neurcuje sam, ani lekar, ani rodic." --- pre mna je dolezite slovo "odporucanie", ale to mi potom tato veta nedava zmysel. to je naozaj nejaky zoznam? alebo je to zase bububu ako to s tym nahlasovanim osobnych udajov ruvz, aj tam sa spomina, ze "pediater moze" a oni to vysvetluju, ze "musia". v ramci nasej skupiny sa spomina, ze aj odmietnutie rodica sa da povazovat za kontraidikaciu... tak ako to vlastne je? som zmatena...

bobocka
17. jún 2012

@kkl82 no aj na slovensku mame lekarov,ktori nie su ockovaniu nakloneni.v reflexe bola reportaz,kde neurolog hovoril ako vnima telo ockovanie z neuro hladiska a o tom,ze vobec nechape zavedenie prevenaru napr a takisto tam bol dalsi lekar,ktory ma dcerku diabeticku po ockovani-proste som si ista,ze nebude problem aj par mudr panov ci dam presvedcit na spolupracu,ked uz svoj postoj k ockovcaniu verejne vyjadrili 😉
a podla mna je napr ok,ak rodic maleho dietata normalne chodi ku pediatrovi s dietatkom a cca dva tyzdne pred planovanym ockovanim predlozi dr papiere ku ktorym povie,ze sa dozvedel informacie take ci hentake a ze to jeho nazor na ockovanie meni a uz si nie je isty ,ze ockovanie je ta spravna cesta.dr povie-co za informacie to mate?a rodic jej tam prospekty necha a povie,nech si dr precita a ze na dalsi tyzden pride do poradne znova a predebatia to.rodic si medzitym pripravi otazky,ktore bude moct lekar len tazko zodpovedat v prospech ockovcania. a zacne debata,lekar bude v pomikove,rodic na zaklade toho lekarovi povie,ze mu nebol schopny dat padne proockovacie argumenty a tak sa lekar nemoze hnevat,ak rodic ockovanie odmietne.lekar si tak uvedomi,ze rodic v hlave prasno nema a ze jeho vlasnou vinou sa rodic rozhodol neockovat,lebo on ako lekar nebol schopny obhajit proockovanie na zaklade tych svojich info,ktore mu farma firmy ponukli .mozno ho tie papiere rodicom predlozene zaujmu a sam si zacne zistovat co a ako a mozno bude ustretovejsi voci neockujucim rodicom a k ockovaniu bude pristupovat "individualnejsie".

kkl82
17. jún 2012

@bobocka bolo by to idealne, keby to prebiehalo tak, ako pises. bohuzial, ja mam pocit, ze malo lekarov je otvorenych na diskusiu s rodicmi, lebo nas nepovazuju za rovnych. oni to studovali toooolko rokov a my si stiahneme nieco z internetu... ja som tiez nasej mudre povedala este pred porodom, ze uvazujem neockovat a ona na to, ze "dobre, to budeme riesit neskor". potom, ked prislo to neskor (mesiac pred ockovanim), tak zacala do mna hustit, ze to nemozeme dietatu urobit a bla bla bla. ked prislo v dalsej poradni na ockovanie, tak sme hodinu argumentovali, co pri kazdej mojej snahe vysvetlit jej, preco odmietam, odpovedala otazkou "a vy ste lekar?" "a vy ste chemik?" "a vy ste pravnik?" - jednoducho moje vysvetlenia odmietala jedno po druhom, lebo nie som odbornik. ked som jej ponukla odborne clanky, tak povedala, ze je to zmanipulovane... ale po minulorocnom strajku lekarov ma pristup lekarov k "bedaci" absolutne neprekvapuje...

kkl82
17. jún 2012

@samiana @eniii ja som v mojich sladkych 17-tich na skolskom vylete nachytala na luke 13 kliestov naraz, ked som si ako spravny hipik robila veniec z pupav. vyberala mi ich triedna presne rovnakym sposobom ako popisala samiana, len sme uz nedezinfikovali na koniec, lebo nebolo cim. som bez nasledkov :D

bobocka
17. jún 2012

@kkl82 ved ale rodic sa nestavia do pozicie lekara,len ziada lekara aby mu protiockovacie argumenty vyvratil.staci si zobrat vakcinu a jej zlozenie.niektore zlozky su ludskemu zdraviu nebezpecne,no nie? tam neviem aky argument by dr z rukava vytiahla.ked raz dana zlozka ludskemu zdraviu skodi,tak mu raz skodi a pokial nevyrobia vakcinu,ktorej vsetky zlozky budu v poriadku,tak ma rodic padne pravo ockovanie odmietat. 😉

eniii
17. jún 2012

@samiana diki moc 🙂 my toto budeme asi casto riesit, staci ze vyjdem na zahradu a uz po mne lezie ten nechutny chrobak. Zatial sa stale prisali len na mojho muza...co som mu vyberala uz troch, vcera si stvrteho nechtiac odskrabol a kusok mu tam ostal co nejde vybrat, ale ako tu uz aj bolo spomenute, nechame to vydezinfikovane a zvysok sam vyjde von...strasne tieto klieste, fuj

eaka
17. jún 2012

@bobocka ich argumentom je, že aj jed je v malých dávkach liekom.. že tam je proste "prípustné" a "neškodné" množstvo tých neurotoxínov... akokoľvek divne to môže niekomu znieť... aj v jedle máme látky, ktoré sú vo fabrike označené lebkou so skríženými hnátmi, ale niekto niekde stanovil nejaké limity, ktoré sú vraj v pohode, tak zaškolia človeka a ten tam sype vraj iba tie povolené množstvá a hneď je proste všetko v poriadku... mekdonalďácke kura je namočené do toľkých chemických nálevov, pre naše dobro a zdravie, aby boli zlikvidované akékoľvek baktérie, že prestáva byť kuraťom a následne musí byť nanovo chemicky ošetrené, aby ako kura vôbec chutilo a voňalo..teda...ako umelé kura, pretože predpokladám, že pôvodné reálne kurčatá takto nevoňali a nechutili, akurát to si mnohí už ani nepamätáme.. :-/

eaka
17. jún 2012

@eniii bol tu recept na prírodný odstrašovač kliešťov, tuším nejaký vývar z timiánu... do rozstrekovača a použiť ako repelent..

luba41
17. jún 2012

@bobocka no my sme pri takej debate skončili pri "doktorkinej záhrade", kde sa ona snaží pestovať biozeleninu a sused pri striekaní stromov /4x do roka/ jej postrekom zamorí pol záhrady. A vyšlo mi z toho, že čo sa ja vzpieram proti vpichnutiu nejakého mizivého množstva škodlivej látky do tela môjho dieťať, ked taký "humus" sa do jeho tela dostane z niečoho iného 😒 A napr. mna ani nestrašila chorobami " ktoré môže dieťa dostať, ak sa nezaočkuje" , ale proste len chcela očkovať, očkovať a očkovať. "Ved možeme posunúť o pá týždnov, mesiacov, ale budeme očkovať" 😠

jonas17
17. jún 2012

@luba41 ved ona len chce mať pokoj...s tebou...s úradmi....spokojne zaspať, ako po dobre vykonanej práci...biodoktorka...šak ona ani netuší, aký rozdiel je zjesť umytú cibuľu ostriekanú susedom a vpichnúť očkovaciu látku do tela 4-5kilovému dieťaťku 😒

luba41
17. jún 2012

@jonas17 ja si myslím, že dobre vie. Ale z toho bolo cítiť, že sa samozrejme bojí úradov a nie rodičov. A ju chráni zákon a vyhláška, ona len plní "rozkazy" 😒

bobocka
17. jún 2012

baby,ja sa zas lekarom nedivim,ze sa boja.nevieme aky velky tlak je na nich vytvarany zhora.jasne,ze nechcu mat problemy,tazkosti a pre nich je bezproblemova jazda prave ta,kde maju kazdeho jedneho pacienta ockovaneho.
podla mna by bolo super ,keby tie nase super zakony boli ozaj jednotne a prehladne.keby rodic pri odmietani ockovania predlozil lekrovi aj pravny postup,ktory mu umozni netlacit na rodica koli ockovaniu a zaroven byt chranenym pred uradmi.

mgrartdrzka
17. jún 2012

Zdravim vospolok...neviete nahodou, ako je to s ockovanim a neockovanim v Norsku? Cosi som uz zacala sprtat, ale tak ma napadlo, ci tu sa nenajde nejaky ten norsky Slovak, ktory by mi to kratko a mudro objasnil....dakujem

manof
18. jún 2012

@spuki
Našiel som ten článok, kde sa píše o zaočkovanosti Rómov, z 12.XII.2008:

"... Dnes takto šíri zdravotnú osvetu 92 zdravotných asistentov v 68 rómskych osadách. Výsledkom je, že počet preventívnych zdravotných prehliadok a očkovaní dosiahol v minulom roku 36 percent (celoslovenský priemer je 16 percent), proti žltačke typu A bolo zaočkovaných 4 736 detí a proti žltačke typu A a B 2090 dospelých. ..."
http://primar.sme.sk/c/4220164/zdravie-romov-ka...

Takže 36% sa považuje za úspech a 16% je celoslovenský priemer zaočkovanosti v "segregovaných" rómskych osadách. Napriek tomu, nijakú vážnu epidémiu chorôb, proti ktorým sa "povinne" očkuje, tu nemáme. Jediné, čo trochu straší, je čierny kašeľ, ale ten - ako na potvoru - je najrozšírenejší v Bratislavskom kraji, kde je Rómov najmenej, nie v Banskobystrickom, Košickom či Prešovskom kraji, kde ich je najviac. Paradox či zákonitosť?

A ak máš s týmto číslom (36% resp. 16%), problém, láskavo neobviňuj mňa zo "sofistických špekulácií bez opory vo faktoch a dokonca aj vyslovených lží", ale sťažuj sa autorke článku - Alžbete Slovákovej zo SME:
http://www.sme.sk/autor_info.asp?id=46

A čakám, kedy konečne predložíš Ty aspoň jeden overiteľný fakt. V skutočne logickú úvahu od Teba, čo by bola založená na overiteľných faktoch, ani len nedúfam.

manof
18. jún 2012

@mgrartdrzka
V Nórsku je úplná sloboda.
Samozrejme, lekári i štátne úrady strašia, ako ostatne všade.
Ale žiadne pokuty ani iné sankcie.

samiana
18. jún 2012

@eniii
ak ten zbytok nechcete nijako vyberať (hoci môžete ešte skúsiť aj ten postup s tampónom), tak na takéto stavy je dobré dať aj homeopatický liek Silicea 30CH, každú hodinu jednu guličku - za dva dni, alebo do vypadnutia zbytku, ak by to trvalo kratšie

ak za tie dva dni nevypadne, tak by sa týmto liekom malo predísť zahnisaniu a údajne- neviem naisto, lebo som sama nezažila- hlavička zkalcifikuje

týmto liekom sa dajú aj triesky a ježkove pichliače a podobné drobnosti z tela vypudzovať

manof
18. jún 2012

@luba41
Doktorka, ktorá nechápe rozdiel medzi orálnym podaním a intramuskulárnym/subkutánnym/intradermálnym podaním čohokoľvek, by mala čo najskôr vrátiť diplom a radšej sa zamestnať v tom BIO poľnohospodárstve, kde by asi narobila podstatne menej škody než robí v zdravotnej starostlivosti o malé deti.

manof
18. jún 2012

@eaka
Z rozmarínu, nie z tymiánu:

Recept na rozmarínový repelent proti kliešťom:

Na prípravu potrebujete 1 vrecúško rozmarínu, ktoré kúpite v obchode
ako prísadu do jedla, 1 liter vody a 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Do
hrnca nalejte vodu a nechajte zovrieť. Potom odstavte nabok a vysypte
do vody rozmarín, aby sa vylúhoval. Rozmarín môže byť vo vode, až kým
odvar nevychladne. Potom sceďte rozmarín a pridajte 1 lyžicu bieleho
vínneho octu. Prírodný repelent prelejte do sprejových fľaštičiek a
uchovávajte v chladničke. Pred každým výletom do prírody si
nasprejujte telo, najmä nohy od kolien dole a aj obuv.

manof
18. jún 2012

@kkl82
Však len cca 1 zo 100 kliešťov je vôbec niečím nakazený a len cca 1 z 1000 zrovna encefalitídou. Borelióza je cca 10x až 50x častejšia. Všetko v závislosti kraj od kraja.

A to, že sa zahryzne, ešte automaticky neznamená, že človeka aj nakazí. Proti menšiemu množstvu borélií by sa mal imunitný systém ubrániť aj bez akéhokoľvek dodávania (či už syntetických alebo prírodných) antibiotík.

manof
18. jún 2012

@kkl82
Asi budem musieť napísať podrobný komentár k brožúre Sprievodca očkovaním, lebo oni si snáď vážne myslia, že tie drísty sú pravda, ba dokonca, že vyvrátili všetky naše argumenty, hoci nevyvrátili ani jeden jediný.

vejula
18. jún 2012

@manof ja čo som čitala članky tak niekde sa uvadza že boreliou je nakazenych 10%, inde že 20% A encefalitidaou je nakazenych vraj 1 - 2 % kliešťov. Tak teraz neviem kde je pravda, ked ty uvadzaš, že 1: 1000
Inak včera som u svokry čitala tvoj članok o hliniku vo vakcinach 🙂 zaujimave, aj to o tych antiperspirantoch ....

manof
18. jún 2012

@miliharmi
Prosím Ťa, môžem vydať tento Tvoj príspevok ako článok (komentár) na našej stránke?

"V poslední době se u nás stále oběvují články na Novinkách apod., ve kterých je zdůrazňována prospěšnost očkování a přesvědčení o kolektivní imunitě a stále více se ukazuje na „nezodpovědné“ rodiče, kteří si mohou dovolit neočkovat na úkor ostatních a zdůrazňuje se jejich údajné sobectví. Málokdo si uvědomuje, že opak je pravdou, ve skutečnosti oni nás nutí obětovat naše děti ve prospěch těch jejich, tedy spíše ve prospěch jejich přesvědčení o kolektivní imunitě, které ale je založené pouze na dohadech a hypotézách dosud neprokázaných. Mě tohle dokáže opravdu zranit, když si někdo osobuje právo mi vyčítat sobectví kvůli neočkování, když ve skutečnosti moje holčička umřela, aby jeho dítě možná nedostalo spalničky nebo zarděnky. Moje maličká zaplatila životem za jeho přesvědčení, kterým mi vnutil, abych ji povinně nechala naočkovat. Tohle je na očkovací povinnosti ten nejhorší morální delikt, který si ale málokdo uvědomuje. Obětujeme slabší v údajný ještě k tomu neprokázaný prospěch většiny. Jaký je morální rozdíl mezi tímhle a pokusy na lidech třeba bezdomovcích nebo mentálně postižených nebo chudých z rozvojových zemích apod.? Když ty pokusy přece také pomohou pomoci většině při léčbě třeba rakoviny? Těch pár bezdomovců nebo chudých dětí, které stejně mají hrozný život, proč je neobětovat ve prospěch většiny? Proč neobětovat pár dětí se slabší imunitou ve prospěch většiny? Těch pár co po očkování umřou nebo skončí na vozíku nebo jako autisti a jinak těžce postižené, to přece stojí za to, aby naše děti nedostaly spalničky. Přitom snad by tu většinu silných mělo chránit pro ně důvěryhodné očkování? Ale to jim nestačí, je třeba ještě donutit ty ohrožené, aby se také dali očkovat a že tím riskují zdraví i život, no a co, když se kácí les, lítají třísky. Jen kdyby tou třískou bylo jejich dítě.
Nemám nic proti tomu, aby se dal očkovat každý, kdo si mmyslí, že mu to prospěje, ale vynucovat obětování dětí těch druhých a ještě k tomu vykřikovat o sobectví a nezodpovědnosti je hnus."

Inak www.Novinky.cz sú internetovou verziou denníka Právo, čo je pohrobok "tlačového orgánu KSČ" - denníka Rudé Právo, takže zrovna u tohto média (a to isté u http://www.halonoviny.cz/ ) ma takáto orientácia ani trochu neprekvapuje.

manof
18. jún 2012

@vejula
Skús sa nad tým trochu zamyslieť:

Ako dospeli epidemiológovia k takému číslu?

a) odchytili zopár kliešťov a z toho vyvodili, že všetci majú taký pomer nákaz, ako je medzi tými odchytenými.

b) v jednom momente sa im podarilo chytiť VŠETKÝCH kliešťov z danej oblasti, spočítali skutočný výskyt patogénov medzi nimi a potom ich vypustili zase späť do prírody.

c) zaviedli povinné nahlasovanie všetkých uhryznutí kliešťom a povinné odovzdávanie vybratých kliešťov (vrátane kliešťov na zvieratách) na miesto-príslušnom RÚVZ, kde si spočítajú pomer nakazených a "čistých" kliešťov.

d) sami vypúšťajú do prírody nakazené kliešte, pričom majú približnú predstavu o počte nenakazených, takže si vedia spočítať pomer.

e) spočítali pomer nakazených/čistých kliešťov spomedzi tých, s ktorými došli ľudia za lekárom. To by však vyžadovalo povinné posielanie akéhokoľvek lekárom vytiahnutého kliešťa na RÚVZ.

Asi netreba zvlášť zdôrazňovať, že b), c) a e) sú vyslovené nezmysly, pravdepodobne robia a), na pováženie je aj d), ale jediným skutočne vedeckým spôsobom by bolo b).

To len na margo "presnosti" uvádzaných údajov. Tiež by som sa pozrel na konflikty záujmov. Nemal spomínaný článok ako autora uvedené "PR"?

vejula
18. jún 2012

http://lesk.cas.sk/clanok/5797/zacala-sezona-kl...
http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/...
http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/cl...

Všade sa hovori o tych 2% klieštov nakazenych encefalitidou a 10 - 20 % nakazenych boreliou. Asi maš pravdu, že tie štatistky môžu byť skreslene.
Len by ma zaujimalo, že odkial maš ty tu štatistiku.
Z môjho okolia moj braško ked mal 8 dostal boreliu - ani nevieme o kliesťovi, ani flak nemal, až ho rovno začali bolieť klby, moja svokra mala boreliu 2 roky dozadu a môjho muža krstna tiež vtedy(oni chodia vela po kysuciach, tam je asi viac nakazenych kliesťov) Tak neviem....

vefi89
18. jún 2012

už nejaký čas po troškách a pomaličky čítam dobu jedovú 2... vcelku zaujímavé čítanie, isto som si z toho aj niečo vzala, ALE ... nezdá sa vám, že to je nejak naklonené očkovaniu? 😅 čo tam sú rozpísané jednotlivé choroby na ktoré sa očkuje

manof
18. jún 2012

@vefi89
No, snáď nič zlé nevyvediem, keď otvorene napíšem, že tie najostrejšie časti prof. Struneckej zatrhol vydavateľ (ktorý je inak MUDr.), takže sa do knihy nedostali.

Ale všetko, čo bolo scenzurované, bude v knihe "Varovné signály očkování", ktorú vydalo iné vydavateľstvo, a to úplne bez akejkoľvek cenzúry.
http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/0/0...

Inak prof. Strunecká nie je úplne proti akémukoľvek očkovaniu. Vraj sa pomerne nedávno dala preočkovať proti tetanu, s odôvodnením, že sa často hrabe v záhradke. Je však jednoznačne proti očkovaniu proti chrípke a HPV, keďže vedecké dôkazy hovoria jednoznačne proti týmto očkovaniam.

vefi89
18. jún 2012

@manof to je zaujímavé, že do jednej knihy sa nedostanú, a do druhej smú 😅
len celá kniha mi príde ako super, konečne sa človek dozvie to, čo chce vedieť, a nie furt len tie skvelé stránky všetkého a teraz sa dostanem ku kapitole, ktorá ma fakt zaujíma, a tam čítam len to, ako všetci na všetko umreli 😅

miliharmi
18. jún 2012

@manof Můžeš, jen prosím oprav to ě ve slově objevuje, nějak se mi tam vloudilo. Netýká se to jen Novinek, podobné vyšlo na idnes a možná i jinde i ve zprávách některých TV. Bylo to ve spojení s novým rozhodnutí NSS o pokutách za neočkování hexa. Takže bych v komentáři ty Novinky zrovna vynechala, uvedla jsem je jen jako příklad. Napiš tam spíš něco jako články na nejčtenějších internetových portálech nebo něco v tom smyslu. 😉 Jo a ještě ten hnus na konci bych nahradila slovním spojením "výrazně nefér", třeba. Nechci být přehnaně útočná, spíš alarmující.

manof
18. jún 2012

@vejula
Moje údaje sú zo zdrojov úplne nezávislých na farmaceutickom biznise.

"Do skupiny s vysokým rizikom patrí len ten, kto sa často zdržiava v lese v oblasti, ktorá je kliešťami napadnutá. V Nemecku je to predovšetkým Schwarzwald (Čierny les) v oblasti Ortenau (Offenburg) a oblasť Hochschwarzwald východne od miest Freiburg / Breisgau, niektoré časti Krušných hôr (Erzgebirge) a región v údoliach riek okolo mesta Passau. Ale aj tam sa odhaduje zamorenie kliešťami kliešťovou encefalitídou len 1 na 1000 kliešťov."
Dr. Karl-Reinhard Kummer: "Kliešte, borélie a očkovanie proti kliešťovej encefalitíde"
http://www.slobodavockovani.sk/news/klieste-bor...

"Nebezpečí onemocnění boreliózou existuje průměrně na jedno ze 750 až 1000 klíšťat."
Dr. Martin Hirte: "Očkování - pro a proti", str. 298:
http://www.dary-zivota.sk/dary-zivota/eshop/0/0...

"Také v samotných rizikových oblastech výskytu infikovaných klíšťat lze prokázat přítomnost viru klíšťové encefalitidy u nejvýše každého stého klíštěte."
Dr. Martin Hirte: "Očkování - pro a proti", str. 294
s odkazom na vyslovene oficiálnu stránku:
http://www.bfr.bund.de/de/presseinformation/200...
o ktorej dôveryhodnosti možno odôvodnene pochybovať.

Keďže však vieme, že boreliózy je hlásených výrazne viac prípadov, než encefalitídy, tipujem nakazenosť kliešťov encefalitídou na hlboko pod 1%. Pravda, je možné, že borélie sú schopnejšie vyvolať nákazu, než vírusy kliešťovej encefalitídy, čo v túto chvíľu neviem dosť dobre posúdiť. Viem však, že vychvaľovači očkovania proti kliešťovej encefalitíde tvrdia opak (tzn. že kliešťová encefalitída je výrazne nákazlivejšia než borelióza), ale zatiaľ som toto tvrdenie nijak neoveroval.