Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

abbey1
13. okt 2012

Sorry, zasa ma máte tu.Ale fakt som už dosť otrávená z toho, ako ľudia vidia naše neočkovanie, aké majú skreslené zmýšľanie.
Mne to trochu pripomína dnešné zábery z Tv Moniky Beňovej a jej slová o nacistoch a racistoch adresované na adresu človeka, ktorému štát ukázal chrbát a odoprel jeho práva v prospech iného(neoprávneného).
Všetko sa dá otočiť. 😒

domique
13. okt 2012

@abbey1 takze by si nedala zaockovat dieta proti nicomu ani keby si sla do rovnikovej afriky? Ciste teoreticka otazka ale som zvedava.

abbey1
13. okt 2012

@domique Práve rovníkovú Afriku teraz v blízkej dobe v pláne nemáme,tak ani len netuším, aké sú tam potencionálne nebezpečné ochorenia a možnosti vakcinácie.
Teraz riešim vakcináciu v našej krajine. Zatiaľ cestujeme v rámci Európy, či menej exotických krajín, ale bežne sa stýkame s ľuďmi cestujúcimi, či žijúcimi po celom svete.A priznám sa ani mi len nenapadlo mať starch, že niečo závažné prinesú. neteší ma ani bežná nádcha u detí, ale neskutočne ma desia iné závažné neliečiteľné, či ťažko liečiteľné ochorenia.

Ak raz naplánujem návštevu exotickej Afriky, podám info. Hovorí sa nikdy nehovor nikdy, tak ja ti skutočne neviem dať odpoveď, čo by bolo keby.

domique
13. okt 2012

dakujem. No ono je pravda ze vzdy je moznost rozhodnut sa neskor. Podla okolnosti. A ked je to naozaj aktualne.

domique
13. okt 2012

@abbey1 ta odpoved vyssie je pre teba, prepac.

domique
13. okt 2012

Este mam jednu otazku co si myslite o ockovani proti hepatitide A? Vela s detmi aj bez deti cestujeme kade tade po svete aj mimo Europu. Z tohto ochorenia mam asi najvacsie obavy, lebo to nie je choroba ktora sa uz takmer nevyskytuje. Dost casto prepukne aj na SK. Je sice pravda ze vacsinou v osadach, ale potom sa uz dost lahko siri v detskych kolektivoch. A nielen tam. Doteraz som stale odolavala svojim obavam, ale teraz sa stalo ze spoluziacka mojho dietata skoncila s potvrdenou zltackou na infekcnom a ja neviem co mam urobit. Chcu vraj preventivne zaockovat celu triedu, ale ja mam obavy. Neviem ako sa rozhodnut. Ockavat by ich mali prist uz v pondelok. Preto beham po nete a citam stranky o ockovaniach.

manof
14. okt 2012

@nae
Čisto teoreticky by sa to možno dalo, ale kompletnú analýzu Ti pod 10.000 € asi nikto neurobí. Samozrejme, čisto test na jednu jedinú baktériu alebo vírus by bol lacnejší, ale ak chceš vedieť, čo všetko v tom Infanrixe Hexa pláva, tak to nestačí. To by bolo treba celú batériu testov, čo by vo výsledku vyšlo na závratnú sumu. Neviem o takých sponzoroch, ktorí by to boli ochotní zaplatiť.

manof
14. okt 2012

@domique
To je úplne banálna choroba, akurát zotavovanie sa z nej môže trvať 2-3 týždne, pri blbej liečbe aj mesiac.
Na rozdiel od očkovania zanecháva prekonanie ochorenia doživotnú imunitu a veľká časť ľudí ho prekoná subklinicky (bez akýchkoľvek navonok badateľných príznakov).

Okrem toho: stačí si dať poriadny pozor na hygienu a nie je problém s hepA. A týfus či cholera sú o tom istom. A na maláriu očkovanie ešte nie je dostupné. Takže nie je v podstate čo riešiť.

brumka111
14. okt 2012

@zaockujteajslnko co co? su 2 vakciny , ktore sa stahuju? vies ktore?

jarabica123
14. okt 2012

ahojte, juj baby ja uz som z toho na hlavu ci dat ci nedat ockovat:((( Skor sa priklanam, ze nie, je to strasna dilema, pomaly uz ani nespavam, baby, co mate deturence starsie, a nie su ockovane, pripadne maju len jednu vakcinu v sebe su zdravucke?? Toto je strasna doba, clovek nevie kedy urobi dobre a kedy zle:(

lilina22
14. okt 2012

Decka, mam otazku - ako sa vyrovnavate s frustraciou, ktora vznika, ked sa snazite priatelom s malymi detmi vysvetlit, aby si ASPON precitali letak k vakcinam, ked uz nie su ochotni si co to nastudovat? Mne behaju zimomriavky po chrbte, ked vidim, ze ani len netusia proti akym chorobam sa vobec povinne ockuje a ked sa ma kamoska, mama 6 mesacnej dcerky spyta, ze co je to MMR? 😖

daniwaugh
14. okt 2012

@domique no homeopaticke "ockovanie" nie je ockovanie vakcinou a ihlou

daniwaugh
14. okt 2012

@domique no takto, mne hovoila kamoska zdravotna sestra, ze napr ockovanie proti malrii je hlupost a to z toho dovodu, ze ak ju otanes, lieci sa presne tym, co by ti pichli, keby si sa dala ockovat. cize kvazi ten humus v sebe nemusis mat dopredu a zacat to riesit AK ju dostanes. ale je pravda, ze tieto veci som podrobne nestudovala tak aktivne, kedze cestujeme len v europe. ja chapem tvje obavy, ale nad homeopatickym "ockovanim" si neuvazovala?

jandl
14. okt 2012

@domique Chápu,taky bych v tvé situaci měla obavy.Nedávno mi známá,ředitelka mateřské školky,řekla,že měli stejnou situaci.2sourozenci žloutenku.Kromě hygienických opatření všechny děti očkovali. Já bych už dnes jako rodič toto očko odmítla.Nakažené dítě si pohlídají. Jen mi není jasné,jaký význam má v této situaci očkovat ostatní děti.Já jsem si myslela,že se očkuje preventivně.Když se teda očkuje,až je ve třídě žloutenka,tak nevím,proč se očkují kojenci. Kdysi jsem aktivně žádala MUDr.,aby mi očkovala dítě proti klíšťové encef. Ona mi to vymluvila,že je zrovna sezona klíšťat,ať příjdu v zimě.Že nemůže očkovat,co kdyby zrovna tím klíštětem byla nakažena. Takže dnes mi z toho vyplývá jen to,že očkovat nebudu.

monuska342
14. okt 2012

ahojte chcem si kupit knihu o ockovani ale neviem ktoru si mam vybrat ktoru by ste mi odporucili?

blovitc120
14. okt 2012

@monuska342 Martin Hirte - Očkování - pro a proti

bublina155
14. okt 2012

ahojte, dieta sice este nemam-len na ceste ale tato tema ma velmi zaujima, co vam mozem povedat zo svojich cestovatelskych skusenosti sama som dobrovolne ockovana proti zltacke A aj B, dala som si to az v dospelom veku. Ak sa vyskytne zltacka na zakladej skole napriklad, tak lekari deti neockuju ostatne deti proti nej ale davaju im nejaku latku na posilnenie imunity pokial sa dobre pamatam, nemalo by zmysel ockovat dieta ktore teoreticky moze uz byt nakazene vakcinou proti zltacke nehovoriac o tom ze vakciny proti zltacke su drahe.
Proti malarii neexistuje ockovanie, existuju len antimalarika, ktore sa beru pri cestach do endemickych oblasti, je to pekne svinstvo a nikdy by som si to nevzala, navyse nezarucia vam ze malariu nechytite a maju mnozstvo vedlajsich ucinkov. To by bolo na dlhu debatu, na nete sa o tom da dozvediet vela a kazdy sam nech si zvazi ci ano ci nie. V kazdom pripade s malym deckom by som do takych krajin neliezla.

bublina155
14. okt 2012

A este ma nieco napadlo. Urcite si spominate na ockovanie proti tuberkuloze ktore sme vsetci dostali na zakladnej skole do ruky a potom do ramena, ockovalo sa to dvakrat, tusim ako prvakov a potom az ako starsich. Nemapatam si to uz presne to bolo velmi davno ale pritom druhom ockovani sa stalo mne a kopec dalsim z nasej triedy ze sa im po ockovani do ruky vytvoril tak velky flek ze druhu latku do ramena sme uz nedostali ale poslali nas rovno na plucne, na rontgen pluc a museli sme brat nejake lieky, ktore boli proti tubere preventivne. Dovod bol ze ked sme boli prvaci tak na nas pouzili nejaku strasnu nekvalitnu vakcinu co pri dalsom preockovani vyvolalo nejako sialene vela protilatok co bolo uz neviem preco zle. Nepamatam si to presne kedze bolo to davno a nie som zdravotnik, takze nevyznam sa az tak dobre, ale zabila by som niekoho za toto. Inak som rocnik 86 tak mozno sa tu mate este niekto podobnu skusenost.

sisstin
14. okt 2012

Ahoj holky, už jsem to tu tuším probírala, že mám obrovský strach z přeočkování Infarixu v pěti letech. No dopadlo to super, očkování odloženo na horní hranici, dokonce mi Dr. řekla, že pokud nebudu chtít očkovat už vůbec nic, že mi to vyjedná na hygieně 😕 nevím, zda je to tím, že syn má diagnozu (vývojová dysfázie), ale ještě před třemi roky byla naše Dr. striktně za očkování, člověk měl pocit, že se ocitl u dealera a ted naprostej opak 😕

zaockujteajslnko
14. okt 2012

@daniwaugh
ja sa chystam zit v europskej unii, a moje deti neviem, ked budu niekam chciet ist tak sa uvidi potom......... neviem naco by som sa mal zatazovat vecami ktore sa najskor ani nestanu..

alikaa
14. okt 2012

@lilina22 zozaciatku som tiez nechapala ako niekoho nezaujima nieco tak dolezite ako zdravie svojho dietata, ale postupne som pochopila, ze nemozes niekomu tlacit svoje nazory, ked nechce. Proste to treba len prijat ako fakt a jednoducho o tom nehovorit (tak isto ako aj o kopec inych veciach co dotycneho nezaujima), aj ked vidis tie nasledky po ockovani. Ja mam jednu kamosku, ktorej dieta ma silny atopicky ekzem, milion potravinovych alergii, dieta je celkovo vo vyvoji pozadu. Ten vyvoj pozadu ona neriesi, ved to dieta urcite dobehne a ekzem a alergie ma urcite z toho, ze mesiac po porode par krat dieta prikrmovala umelym mliekom. Tak jej to vysvetlila pediatricka a teraz vsetkych poucuje, ze novorodencom sa nesmie davat umele mlieko, lebo vsetky deti dopadnu ako to jej. Ked som jej spomenula, ze v letakoch vakcin su spomenute aj alergie a ekzemy, tak na mna nakricala, ze to je blbost. A odvtedy sa o ockovani s nikym nebavim pokial o tom sam nezacne. Tiez bola sranda, ked tej kamoske na alergologii povedali, ze dieta nesmie byt ockovane MMR vakcinou, kvoli silnej alergii na vajecny bielok. Tak ta kamoska bola zufala, ze co urobi, ked jej dieta (chlapec) dostane rubeolu. Tak som jej vysvetlila, ze je to mierna choroba, je nebezpecna iba pre dievcata v 1. trimestri tehotenstva. Tak sa na mna osopila, ze keby to bola taka banalna choroba, tak by sa na nu neockovalo. Ja som sa uz len zasmiala a viac sa o tom nebavila. Treba sa naucit od toho odstrihnut a neriesit. Prirovnala by som to teme o politike, kde kazdy volil niekoho ineho. Inak sa rozhadas s vacsinou svojich kamosov.

@sisstin mozno sa u vasej dr. hromadia odmietaci, tak si o tom nieco zacala studovat 🙂

sisstin
14. okt 2012

@alikaa no nabízela mi i homeo detox po očkování 😅

alikaa
14. okt 2012

@sisstin wow tak taku pokrokovu pediatricku som este nevidela. Ale akosi si odporuje, na jednej strane tie jedy picha do deti a potom ponuka detox 😕

mikymiky
14. okt 2012

@lilina22 uplne paradne ti to zhrnula @alikaa. Jednoducho neriesit. Su to ich deti, ich zivoty. Maju pravo byt ignorantky (podla teba) aj strkat hlavu do piesku. Ja to beriem tak, ze niekto jednoducho tu zodpovednost nezvlada, radsej ju prehodi na stat, ci lekara. Ale priznam sa, obcas mam problem pozerat sa na svoje kamaratky tak, ako predtym. Aj ked su to mile, inteligentne, fajn osobky, ktore mam inak velmi rada. Je to pre mna taka skola tolerancie, pretoze ony mna tiez neodsudzuju za to, ze svoje dieta nenechavam ockovat. Ja teda tiez nemam ani najmensie pravo odsudzovat ich. A ako ti bude dieta rast, budu pribudat aj rozdielne nazory na milion veci (kedy zacat prikrmovat, kedy sa vratit do prace, davat ci nedavat nieco proti teplote atd). Ber to tak, ze ockovanie je iba jedna z nich.

bobocka
14. okt 2012

@lilina22 nemiesaj sa do toho.je fajn ak naznacis otazku ockovania svojim priatelom,ktori su rodicmi,ci planuju nimi byt.no netlacit im do hlavy vlastny nazor je najlepsie.staci povedat,ze si si pozistovala z roznych zdrojov info o ockovani a neprijemne ta prekvapilo co si sa dozvedela.a potom dodat,ze ak budu mat priatelia zaujem o viac info,rada im ho poskytnes.ostatne je na nich.ide o ich deti,nie tvoje.oni su rodicia a ako sa rozhodnu je ich vec.

zaockujteajslnko
14. okt 2012

@sisstin
ty si ceska, ved u vas nie je ockovanie povinne..... alebo sa mylim?
a na hygiene mozu drzat akurat tak hubu

sisstin
14. okt 2012

@zaockujteajslnko u nás je očkování povinné 😉 akorát tuším, že zatím skoro nikdo nedostal tu pokutu, když nedal očkovat, ale problémy jsou s tím velký...od "vyhazovu" od Dr., až po předvolání na sociálku apod. 😉

sisstin
14. okt 2012

@zaockujteajslnko a byl v návrhu i zákon, že pokud rodič nebude chtít očkovat, tak prostě přijde policie, dítě ti odebere, nechají ho naočkovat a zas ti ho vrátí, ale to zatím neprošlo 😉

domique
14. okt 2012

@manof Nehrozia nejake dlhodobejsie nasledky po prekonani zltacky? Je to ochorenie pecene a to mi pride dost vazne. Urcite nie banalne.

nae
14. okt 2012

@manof Mala som na mysli aspoň základné mikrobiologické testy - aeróbnu, anaeróbnu krátkodobú kultiváciu, niečo na agar, niečo do hemokultúry. Len základ. Pokiaľ by tam nejaký Bacillus sp. bol, tak by sa to prejavilo. Tu jedna kočka z MK by bola ochotná dať do spraviť, ale bolo by treba zohnať tú šaržu z "potenciálne kontaminovaného prostredia".
Ale to ma len tak napadlo, nemusíme to ďalej rozpitvávať, máš doležitejšie veci na práci.