Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jaja1118
3. jún 2011

@poppy1 my sme malej dali nastrelit v petrzalskom ustave kozmetiky -tiez nie je ockovana-informovala som o tom lekarku a ona ma uistila,ze nausnicky su sterilne ciste.....mala je ok-a ani jej uska nehnisali......

prsky
3. jún 2011

@poppy1 ja som dala nastrelit u dr. Simovicovej za 14€ http://www.vasalekarka.sk/sluzby/ - mala mala 8m a ma ich rovnomerne nastrelene, nausnicky boli sterilne a este som aj kupovala dezinfekciu v spreji, co odporucili na uska striekat nasledujucich par dni a pre pripad zapalenia nam aj predpisala framykoin (ten sa zide aj inym clenom v domacnosti obcas 🙂 )

poppy1
3. jún 2011

@prsky baby a nausnicky ste dali tie z chirurgickej ocele pozlatene, resp. postriebrene? lebo som citala,ze teraz su uz aj ine...nejay iny material, len si nespominam ako sa volal...

poppy1
3. jún 2011

@prsky a este mam otazky: Nastrelovanie robi v case ordinacnych hodin alebo mimo nich, da sa tam niekde parkovat? Lebo ja som z Pezinka, ale viem, ze v okoli Mytnej je tazko zaparkovat...

prsky
3. jún 2011

@poppy1 su este aj titanove, ale tam maju len ocelove pozlatene alebo postriebrene, pokial viem...my sme dali postriebrene. ja som tam zavolala a povedali mi cas, kedy mam prist...bolo to v case, ked robila poradne, takze tam neboli chore deticky..zaparkovala som v jednej bocnej ulicke, ono ked sa tam chvilu pomotas, miesto najdes 😉

manof
3. jún 2011

@poppy1 my sme dcérenkám nedali uši prepichnúť ani nastreliť. Keď o to vyslovene požiadajú, tak dáme, ale kým im to nechýba, neriešime to. Manželka si dala uši prepichnúť až v dospelosti.

denduska
3. jún 2011

@manof ani nase nemaju nausnicky, a preto boli vzdy za chlapcov 🙄 ...akoby sa pohlavie urcovalo podla nausnic....ale starsia uz zacina vymyslat, lebo suseda kamaratka ma 😅 s tymto ma napadlo ako som raz citala v jednej diskusii ze dieta prislo zo skolky s tym ze vsetci su ockovani FSME a ze aj ona chce 😕 tak ju dali....tak toho sa bojim ze zachvilu bude ockovanie ficat viac ako Hannah Montana alebo co 😝

certica
3. jún 2011

moj osobny nazor na prepichovanie, ci nastrelovanie je taky, ze to povazujem za urcity zasah do (intimity) tela a preto zastavam aj v tomto ohlade slobodu rozhodovania. ked deti vyrastu a budu sa chciet nechat ozdobit a oznackovat, ok.

certica
3. jún 2011

@denduska a moji chalani ani nausnice nemaju a aj tak su za dievcata 😀 😀 . teda starsi uz nie, predsa len trochu vyrastol z babatkovskeho look-vizaz

prsky
3. jún 2011

@certica ja som nemala nausnice do 13tich rokov a velmi som mamine zazlievala, ze mi ich neprepichla, ked som bola mala, lebo by som si to nepamatala a nemusela prekonavat strach 😀 ja som si potom prepichla usi sama a skoncilo to nakoniec az pri 4 dierkach a 1 v pupku (vsetko sama) 😒 takze ja som ovplyvnena svojou skusenostou a tak som malej usi prestrelit dala

poppy1
3. jún 2011

@prsky presne aj ja z toho dovodu chcem dat. nechcem, aby moje dieta potom bolo sklamane, ze vsetky dievcata maju nausnicky a ona nema a preco nema...nedajboze este by sa jej smiali, alebo ju mali za chlapca... a dnesne deti vedia byt riadne krute. Podla mna nausnicky nie su nicim extra a ked ich nebude chciet, tak si necha zarast dierky. V dospelosti.... Ja sama som si vyskusala nausnice, piercing v pupku aj v nose... uz nic z toho nemam, iba nausnice...myslim, ze vacsina zien nausnice nosit chce a bude 🙂 a zasa taky velky zasah do tela to nie je 🙂

poppy1
3. jún 2011

Chcem sa opytat, je tu niekto, kto odlozil ockovanie az po prvom roku a potom dal zaockovat len tetanus (popr. tetanus a zaskrt)? Ak ano, prosim napiste mi, potrebujem sa opytat nejake veci...dakujem krasne!

olifcek
3. jún 2011

@manof taktiez urobime...
@poppy1 ked uz bubde vycitat, bude dost velka na to, aby suhlasila s prepichnutim usi a bude moct nosit nausnice tiez 😉

prevenar
3. jún 2011

@poppy1 hmm.. k comu konkretne potrebuje tvoja 5 mesacna dcera nausnice ? nasa ma skoro 7 a doteraz celkom dobre prezila aj bez nausnic. pytam sa len preto , lebo neaplikovanie tohto zasahu by celkom jednoducho vyriesilo tvoju dilemu a obavy.

prevenar
3. jún 2011

@poppy1 aha , tu sa o dovodoch nieco pise :P chvilu mi trvalo kym som sem prisiel .. no, tak sa budes musiet rozhodnut ci su dolezitejsie nejake hlupe decka, alebo zdravie toho tvojho. myslim,ze ako by dievcatko vnimalo taketo veci je o vychove a vysvetlovani. podla mna.

poppy1
3. jún 2011

@prevenar nemyslim si, ze nastrelenie nausnic je taky velky a nebezpecny zasah do organizmu... Hovorila som medzitym aj s doktorkou, ci vadi, ze ockovana nie je a povedala,ze nevadi. Samozrejme musia byt dodrzane vsetky hygienicke zasady... t.j. nausnica musi byt sterilna, musi sa pracovat v jednorazovych rukaviciach a co sa tyka pistole, ta sa uska vobec nedotyka zevraj, takze tam problem nie je...

Co sa tyka preco...no preto, lebo uz mala nabera zrucnosti v jemnej aj hrubej motorike cim dalej tym viac, cize si vie chytat ruckami veci, vie si chytat svoje rucky, hlavicku a pod. A preto chcem cim skor, aby si usko nedrazdila a aby sa jej co najskor zahojilo... to je odpoved na "preco teraz" a preco vobec...no mas pravdu zdravie dcery mi je nadradene nad cokolvek, ale ako som napisala, nie je to podla mna nic hrozne a aj tak by si myslim, dala nausnicky nastrelit ako starsia... urcite by ju to viac stresovalo, viac by to vnimala... teraz nebude vediet kam sa ide a preco a to nastrelenie trva sekundu! ja som mala nastrelenu nausnicu, takze viem, ze to neboli... A proste bude to mat a nebude to musiet "riesit" ked bude starsia... a nebude sa ma pytat preco vsetky dievcatka maju len ona nie...

Ale samozrejme kazdy ma na to svoj nazor a to respektujem...

manof
4. jún 2011

@poppy1
"Chcem sa opytat, je tu niekto, kto odlozil ockovanie az po prvom roku a potom dal zaockovat len tetanus (popr. tetanus a zaskrt)?"

Ja osobne nie, ale jedna moja známa áno.

denisocka
4. jún 2011

@manof trochu som nepochopila - teda očkoval do 1roka a potom odložil?

poppy1
4. jún 2011

@manof a ako to urobila? Myslis,ze pediater bude ochotny na nieco take pristupit? Viem,ze tetanus je dostupny aj na SVK, ale zaskrt tusim ako dvojvakcina s tetanusom len v Rakusku. Da sa v rakusku kupit v lekarni bez predpisu alebo ako sa to da poriesit? A este som pocula,ze pacient si hradi vsetko sam, ked ma individ. ockovaci plan, kolko cca stoji jedna vakcina? Dakujem!
@denisocka ak sa pytas na moj prispevok, ja som to myslela tak, ze neockovat vobec nic do prveho roka (kym sa vyvinie imunitny a nervovy system) a az potom ockovat a aj to len tetanus a zaskrt...

kryska5
4. jún 2011

@poppy1 len pre zaujímavosť, riešila som tiež toto dilema a toť odpoveď na moju otázku od lekára z akupunktura.sk: Prepichovanie uší nie je výkon akupunktúry a u nás
ho nerobíme a z nášho pohľadu ani nepovažujeme za vhodné v takomto malom
veku robiť takýto úkon. Dieťa je ešte malé, uško rastie a bolesť pri tom má
teraz aj neskoršie úplne rovnakú, len teraz nevie, prečo mu ju spôsobujú a
nemôže sa ani brániť. Osobne som toho názoru, že dieťa sa má v primeranom
veku (15-16 rokov) samé rozhodnúť, či si dá uši prepichovať a v tom čase sa
už ani nezväčšujú. Samozrejme, že rozhodnutie je na Vás, ak sa predsa tak
rozhodnete, odporúčam konzultovať Váášho detského lekára, ktorý Vám poradí,
kde sa treba obrátiť, prípadne niektorí to aj bežne robia.

Ja som sa skôr bála aby malej uši prepichli na správnom mieste a to by som pediatrovi zas až tak nedôverovala či sa v tom vyzná. Takže tiež už naušničky neriešime, začneme až sa ozve malá, keď už bude veľká :D

poppy1
4. jún 2011

@kryska5 dik 🙂

denisocka
4. jún 2011

@poppy1 jáj tak,no tak nejak uvazujem aj ja ,že možno raz ten tetanus a zaskrt

denduska
4. jún 2011

@poppy1 v Rakusku je tiez len na predpis a stoji nejak okolo 12 eur (tetanus + zaskrt). Ale je pre deti od 5.rokov. Nemozes ju prevazat cez hranice - teda mozes lebo uz ti ju asi nenajdu ale dovoz neregistrovanych liekov nie je len tak. A nemoze ti ju nikto pichnut. Jedine riesenie je ist do Rakuska k nejakemu pediatrovi a dat sa zaockovat tam. Inak je registrovana aj v Madarsku. V CR bola registrovana, teraz je len na vynimocne indikacie 😒

denisocka
4. jún 2011

co a týka uši, svagrina ich nemaal prepichnute,dala som jej ich prestrelit ja ked mala 7r a potom sa nevedela donosit naušnic,horšie bolo že miesto zlatých v tom veku chcela tie bižu po 20sk ,takže zas ja by som dala,keby som mala dievku, prepichnut hned

musko
4. jún 2011

@poppy - do roka vobec a potom len tetanus a záškrt
Mono a bivakcíny sú podľa mňa dostupné aj u nás a v ČR - lebo na individuálne indikácie sú potrebné. Stačí podľa mňa papier od imunológa, že dieťa si vyžaduje individuálny prístup v očkovaní.....

manof
4. jún 2011

@poppy1
1. vakcíny sú zásadne na predpis
2. Tetavax proti tetanu stojí 4,22 €, Imovax D.T. Polio proti tetanu a záškrtu (ale určený pre dospelých) stojí 5,86 €. Teda to sú maximálne prípustné ceny podľa kategorizácie. DT vakcína pre deti by teda v zásade nemala byť výrazne drahšia než 6,- €.
3. čo bude Tvoj detský lekár ochotný urobiť, to teda naozaj netuším. Treba sa spýtať jeho, nie mňa.

manof
4. jún 2011

@certica
srdečne ďakujem za bio-čoko-ovocno-tyčinku, za čajík i za sprepitné. Teda takých zákazníkov nemávam bežne.
😀 😀 😀