Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuziq8
27. okt 2011

@jjjulia nasa byvala pediatricka nas doslova tlacila do ockovania, tak sme zmenili lekarku...a tato nam sama povedala, ze kebyze je teraz matkou, ani ona neda svoje deti ockovat... 🙂

tiffanka
27. okt 2011

pekný dník prajem :o)...Nedá mi, nenapísať sem, čo som mala za sen :o))) Boli sme u dr. s drobcom... a keď som ho povyzliekala, tak sestrička bola veeeeeľmi akčná...a popri ukladaniu šatstva som si už len všimla, že ho pichá do nôžky 😠 ..teda očkuje....lenže nemala striekačku, len samotnú ihlu 😀 ...tak som jej ruku rýchlo odtiahla, ale na konci ihly som videla žltú kvapku...taká zlosť do mňa vošla 😠 , že som jej dala päsťou do nosa 😀 😀 😀 ... a nezabudla som podotknúť, že sa uvidíme na súde 😀 ...kým prišla dr. k nám, tak malý bol poobliekaný a odchádzali sme preč... Po prebudení som bola happy, že to bol len sen, uf! 🙂
PS: žeby to bola predzvesť predvolania??? 😕

tatiana7
27. okt 2011

Ahojte, viete mi prosim poradit, ako je to s odmietnutim ockovania 6.rocneho dietata INFANRIX POLIO?
Lekarka ma uz nahana a ja nechcem. Doetraz som dala deti zaockovat, aj ked vzdy s obavami a uz som si povedala dost, uz nechcem. Kolko je pokuta? Hrozi mi nieco ako fyzickej osobe? Vraj strasia tresnym cinom?
Dakujem za odpoved

manof
27. okt 2011

@jjjulia
Poznám(e) takých lekárov, čo neočkujú svoje deti, pár by ich malo byť aj na tomto fóre.

manof
27. okt 2011

@tatiana7
Teoretická pokuta je max. 331 €, ale prakticky to závisí odkiaľ si. Na niektorých RÚVZ dávajú max., inde len 33 či 66 €, a na niektorých vôbec nič.

jjjulia
27. okt 2011

@zuziq8 kde ste nasli taku skvelu pediatricku? pozerala som,ze si z okresu Kosice, je to niekde tam? viete o nejakych pediatroch na vychode, co nam s tym nebudu robit problem, ked sa vratime? (Presov,Sabinov,Lipany)

alikaa
27. okt 2011

Ahojte, nedavno sa tu rozoberal Maysky kalendar a rok 2012. Dnes rano bol vo fun radiu hostom jeden pan, ktory rozanalyzoval celosvetovu ekonomiku, ako sa vyvijala, ako je na tom teraz a ako sa bude musiet radikalne zmenit. Hovorili aj o tom, ze myslenie ludstva sa bude musiet zmenit, lebo uz sa neda pokracovat v ekonomike aku mame teraz, teda zameranu na zisk a ze nastupi tzv. modra ekonomika, cize zamerana na ochranu prirody, vraj sa vratime k prirode. Bolo to velmi zaujimave, odporucam si pozriet archiv funradia rannej show s adelou a sajfom. Este to v archive nemaju, asi az zajtra. Ja som nepocula celu rannu relaciu, lebo sme bezali na manofovu prednasku, ale to co som aspon zachytila sa mi zdalo logicke.

Mimochodom dnesna prednaska v MC Macko bola zaujimava, vacsinu veci som uz vedela, ale je fajn si to opakovat, lebo stale mam pocit, ze pred kamoskami neviem v danej chvili spravne argumentovat.
@manof chcela by som sa spytat, bola tam mamicka, co hovorila, ze vcera zaockovali MMR. Zaujimalo by ma, ci sa stal niekedy pripad, ze po MMR, ockovane dieta nakazilo niekoho z okolia tymito chorobami?

Inak po asi 4 mesiacoch sa mi podarilo preluskat komplet celu tuto temu, precitala som vsetkych 900 stran a odporucam to kazdemu koho tato problematika zaujima, clovek tu najde odpoved snad na vsetky mozne otazky. A tiez bolo zaujimave sledovat ako sa tato tema od zaciatku vyvijala. Najprv sem pisala velmi zaujimave informacie erikasadek z pohladu ockovania vo Francuzsku, potom sa pridal petot s informaciami o ockovani na slovensku a este neskor manof s takym raznejsim pristupom a sokujucimi clankami na svojej stranke. Samozrejme tych prinosnych ludi do temy bolo viac, ale tito sa mi zdaju taki najvyraznejsi 🙂

zuziq8
27. okt 2011

@jjjulia napisala som ti spravu, ja som priamo z KE, tu mame aj pediatricku, to ti asi velmi nepomoze🙂

pifina
27. okt 2011

@alikaa ja som nad tymto minule tiez rozmyslala, ze ci sa niekto nakazil od ockovaneho dietata a ak ano, aky to malo priebeh ... lebo mi to pride ako take filtrovane ockovanie, cloveku ostanu protilatky bez chemickeho hnusu v injekcii (teda za cenu prekonania choroby, ale myslim, ze pre vacsinu ludi z tejto diskusie je to prijatelnejsi sposob) ... len by este bolo zaujimave, ci taketo protilatky chrania aj proti "divokemu" prirodnemu virusu ...

jankaku
27. okt 2011

ahojte, chcela by som vas poprosit o doporucenie nejakeho dobreho pediatra v BA, najlepsie Podunajske Biskupice, Vrakuna, ale moze byt aj inde. Ide hlavne o to, aby bol napomocny a nie, ze ked ja nieco nechcem, tak uz sme u neho cierne ovce a nezasluzime si pomoct a poradit. Velmi by ma potesilo ak mate dobre skusenosti keby ste mi napisali do IP. Dakujem.

petot
27. okt 2011

@jjjulia Vzhladom na to, ze tohto roku bolo v celej Europe myslim 8 umrti na osypky dohromady, skutocne mam velke pochybnosti, ze 3 z toho nastali v jedinej nemocnici... V inych rokoch bola umrtnost radovo podobna. V ktorom roku to akoze malo byt?

Vzdy ked zomrie dieta na osypky, treba polozit 4 otazky:
1, Z akych bolo socialnych podmienok?

2, Podali mu lekari 100000IU vitaminu A? Ak nie, tak mu z nedbanlivosti pravdepodobne zvysili riziko umrtia 7-nasobne.

3, Podali mu lieky na potlacenie horucky? Ak ano, tak mu pravdepodobne zvysili riziko umrtia 5-nasobne

4, Podali mu vitamin C v davke podla aktualneho dopytu tela?

prevenar
27. okt 2011

@jjjulia ockovanie sluzi presne k jednej veci ..aj ked je to pomerne sokojuce. ockovanie sluzi na vyrobu chorych a poskodenych ludi do buducnosti aby bolo koho "liecit" to je vsetko o com je ockovanie. kto hovori nieco ine a) bud na ockovani zaraba b) nerozumie tomu o co ide a len opakuje zauzivane mantry, lebo nic lepsie nevie.

uplne cersva diskusia z dnesneho dna

https://www.youtube.com/watch?v=YemMjQ3Fn_4
manof
27. okt 2011

@jjjulia
V Prešove je to s rozumnými detskými lekármi bieda. V Sabinove jeden vyzerá pomerne nádejne, ale ešte ho nemáme spoľahlivo otestovaného.

jjjulia
27. okt 2011

@petot no on vravel, ze bol nejaky outbreak a vtedy tam videl tie deti umierat... no a takeho laika,ako som ja, ktory sa nevie branit, lahko vystrasi... ale ako vravela Anita vo svojej prednaske, je to obchod so strachom...
@manof v decembri prideme domov a mozno by som s malym skocila na kontrolu... mozem Vam nejako pomoct s jeho preverenim?

jjjulia
27. okt 2011

@prevenar tiez si myslim, ze vela lekarov o tom nema dostacujuce informacie... ten moj doktor tu v IRL tiez podotkol,ze on dal svoje dieta ockovat aj proti swine flu no a to mi uz nepride, ze sa o ockovanie zaujimal, inak by to nespravil... ale ja nechapem, myslite si, ze ti lekari sa nezaujimaju alebo cim to je, ze su taki "proockovaci"

manof
27. okt 2011

@alikaa
No tak si sa mala pýtať na to, čo nevieš. A zase neviem, ktorá si, keď si sa mi nepriznala. 🙂

K MMR: výrobca na jednej strane tvrdí, že vakcína môže spôsobiť osýpky alebo príušnice (mumps), na druhej strane však tvrdí, že doposiaľ nebol zaznamenaný prenos vakcinačného kmeňa osýpok z očkovanej osoby na inú (vnímanú) osobu. Neviem, čo si mám o tom myslieť, pretože keď to môže spôsobiť osýpky a osýpky sú prenosné, tak si myslím že to človek, čo z vakcíny dostane osýpky, môže preniesť na iného. U ovčích kiahní to je oficiálne potvrdené, že sa vakcinačný vírus prenáša na iných ľudí, u osýpok to oficiálne potvrdené nie je, ale podľa mňa to - logicky - možné je. I keď teda osýpky ako nežiaduci účinok MMR sú vraj zriedkavé, tak neviem. Na druhú stranu - dnes už máme veľmi málo ľudí, čo ani neprekonali osýpky ani neboli zaočkovaní proti osýpkam (očkuje sa od r. 1969). Takže možno aj keby sa vírus preniesol, tak väčšina ľudí je proti nemu odolná, takže neochorie.

Toto by chcelo dôkladne preskúmať na nejakej skupine čerstvo očkovaných detí, ktorá by sa pomiešala so skupinou neočkovaných detí, či by niekto dostal niečo na štýl osýpok. Alebo ešte lepšie: či by po povedzme mesiaci neboli u niektorých z tých neočkovaných detí zistené protilátky proti osýpkam, ktoré pred začiatkom testovania nemali. Dá sa však očakávať, že to bude nejaká slabšia verzia osýpok, ak by teda došlo k nákaze neočkovaného dieťaťa od očkovaného.

manof
27. okt 2011

@jankaku
IP Ti z dôvodu opatrnosti, keďže ide o citlivé údaje, nenapíšem, ale keď chceš, tak Ti napíšem tipy na rozumných lekárov v BA mailom: sloboda.v.ockovani@gmail.com

manof
27. okt 2011

@jjjulia
Samozrejme. Budeme radi, keď ho preveríš. Napíš mi na sloboda.v.ockovani@gmail.com

Lekári sú takí pro-očkovací zrejme preto, lebo ich to tak naučili.

Na lekárskej fakulte sa venuje očkovaniu rádovo niekoľko hodín (nie stoviek, ani desiatok hodín, ale len hodín - spočítaš na prstoch). A to aj detskí lekári, aj všeobecní lekári pre dospelých. V rámci tých pár hodín nepadne ani slovo o
a) vážnejších nežiaducich účinkoch očkovania
b) nebezpečných prídavných látkach vo vakcínach
Asi Ti je jasné, že toto naozaj nestačí.

No a potom je tu takzvané kontinuálne celoživotné vzdelávanie lekárov, a to je masívne sponzorované výrobcami vakcín, viď napr. tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/reportaz-z-...
Je asi jasné, že keby sa na tých "vzdelávacích" podujatiach otvorene hovorilo o nebezpečnosti ich výrobkov, tak by ich asi nesponzorovali.

Takže odpoveď je v zásade taká, že vzdelávanie lekárov o očkovaní majú pod palcom výrobcovia vakcín, čo je konflikt záujmov jaxwiňa a následne tak aj vyzerá povedomie drvivej väčšiny lekárov o očkovaní.

cigaretka5
27. okt 2011

maminky ako procesne odmietnut ockovanie proti TBC, ma na mysli, nemoze sa mi tsat ze mi jednoducho malu zooberu, nepovedia kam a donesu mi ju zaockovnu?
Ked som rodila starsiu dceru tak ockovali na TBC pri odchode z porodnice a tam by nebol problem odmietnu. Teraz som zasa tehu a chcela by som TBC odmietnut , ak to od januara nezrusia

cigaretka5
27. okt 2011

vidim ze mate prehlad, ake pokuty riesi Trnavsky kraj? citala som nitre aleo Trnave nic

jolinka
27. okt 2011

@cigaretka5 ja som v porodnici po porode ked za mnou prisla detska lekarka z novorodeneckeho povedala ze chcem vyuzit na ockovanie zakonny termin do 6 tyzdnov a ze si neprajem aby ockovali na 4ty den v porodnici ale nech mi daju termin a ja dojdem na kalmetizacne stredisko.
detska to zapisala do karty, ked sme odchadzali z porodnice mali sme v sprave o dietati ten termin. v den ked sme mali termin, som dosla na kalmetizacne a jednoducho im oznamila ze si prajem odklad po roku dietata, opat zapisali, ze matka ziada odklad ... podpis a dovidenia 😀 dufam ze dovtedy to zrusiai

jolinka
27. okt 2011

@cigaretka5 ked jednas pokojne slusne s tym ze vies co chces, tak si netrufnu na teba tlacit. Ja som na kalmetizacnom povedala, ze mam na to svoje dovody, hlavne zdravotne ale ze to nemienim rozvadzat, ze by to bolo na dlhu debatu... tak ma prepustili v pokoji. 😅 mala som pocit ,ze uz to ockovanie neberu tak smrtelne vazne ked sa ma rusit... ale mozno to zalezi aj na koho natrafis.

alikaa
27. okt 2011

@manof tak ja som tam ani nesla sa pytat na veci co neviem, lebo potrebne informacie pre mna uz ovladam, skor ma zaujimalo co sa este navyse dozviem, pripadne si utvrdit informacie co uz mam. Jedine co som sa tam pytala bolo, ze ci sa da tej pokujte 66e v BA vyhnut odvolanim, ze sa tym porusuje ustava a dohovor o ludskych pravach a ty si odpovedal, ze v BA su obcas ochotni odpustit pokutu ak slubime, ze dame zaockovat aspon tetanus, zaskrt a cierny kasel 🙂 mala som svetlozelene tricko. A ja by som sa aj priznala, ale mi bolo blbe narusat debaty co tam bezali a na konci sme isli domov, lebo maly bol uz velmi unaveny.

Mimochodom ja som jedna z tych, co dostali osypky po ockovani proti osypkam 😀 Teda bol to nasledok ockovania. To si mozem dat ako jeden z argumentov do buducna. A jednej znamej dostala dcera po MMR ockovani osypky a dr. im kazala znizovat teplotu paralenmi a panadolmi... 😠 ale oni ziju v rakusku hned za hranicami, tak nie su v nasich statistikach. Len ma toto zaujimalo pre buducnost, ze keby sme cakali dalsie babo, ci sa mam detom po MMR ockovani vyhybat. Teda osypky aj mumps som prekonala, ale o ruziekne neviem.

sofhia
27. okt 2011

cauko, poradte mi, ako je to s tymi kontraindikaciami? kamoskin maly mal po hexe a spol. - 3.davke uplne hnusnu kontraindikaciu a sice, vobec po nom nehybal nozickami cely vecer, ani dnes rano, az okolo 10 sa rozchodil..po nurofene... kamoske som parkrat zdoraznovala ze ockovanie je humus..atd...ale... zial patrila medzi ludi, kt. sa museli poucit na svojej skusenosti.

mna zaujima, ci sa da toto pouzit ako kontraindikacia? nebola ale u lekara ani na pohotovosti. diky moc. uznavaju to lekari aj tak? aj ked to nie je zdokumentovane zatial? diky

manof
27. okt 2011

@cigaretka5 trnavský RÚVZ je z tých drsnejších. Zvyknú dávať maximálne možné pokuty. Čo sa odmietnutia očkovania proti TBC týka, viď vzor v článku "Ako na RÚVZ - 1. časť", ktorý nájdeš tu: http://www.slobodaVockovani.sk/pravo/

manof
27. okt 2011

@sofhia obávam sa, že bez papiera od lekára to neuznajú. Každopádne treba hlásiť nežiaduci účinok očkovania na ŠÚKL a RÚVZ, aby si nemysleli, že je to očkovanie také bezproblémové.

manof
27. okt 2011

@alikaa no tak očkovaná proti ružienke si už asi bola, tak si daj zmerať protilátky a budeš lepšie vedieť na čom si. Výrobca síce tvrdí, že prenos vakcinačného vírusu ružienky na inú osobu doposiaľ nebol zaznamenaný, ale nespoliehal by som sa na to. I keď veľmi často sa to asi nedeje.

alikaa
27. okt 2011

@manof tak v prvom rade neverim na protilatky, resp. aj keby som mala, neverim, ze nemozem dostat ruzienku. A po dalsie, ak by som nemala protilatky, tak ci tak by som sa nedala ockovat. V mojom okoli bolo vela deti vysypanych po MMR ockovani, doktori nepripustili moznost, ze to mohla byt ruzienka. A mna by teda zaujimalo, ze ak by to ta ruzienka bola, ci to ockovane dieta moze niekoho nakazit v tej inkubacnej dobe kedy este nic nie je vidiet. Ale asi moc teoretizujem, lebo tak ci tak sa kolektivu nevyhneme, 3 mesiace nemozem s krpcom nechodit von.

alikaa
27. okt 2011

@sofhia tvoja kamoska je super v tom, ze sa aspon po tomto nasledku spamatala, lebo vacsina mamiciek v mojom okoli by neotvorilo oci ani keby im dieta po ockovani umrelo. Jednej kamosky dcera po 2. hexe a prevenare nehybala asi 2 tyzdne rukou a ostala hypotonicka a po MMR jej mala sa asi 4 dni nedokazala ani posadit v postielke, bola ako handrova babika, vsetko vyvracala a stale plakala. Moje informacie odbila tym, ze veri doktorke, ktora toto pripisala zubom a nasadila antibiotika 🙄 Dalsiu kamosku so 7-mesacnym babom, co ma atopicky ekzem, som volala na dnesnu prednasku a ma zrusila s tym, ze ockovanie je povinne a co riesim take hovadiny. Moje rady odbije tym, ze doktorka povedala... tak uz zopar mesiacov natieraju AE kortikoidmi 🙄

manof
27. okt 2011

@alikaa ja by som Ti očkovanie proti ružienke rozhodne neodporúčal. Prinajmenšom z etických dôvodov nie. A tiež nie kvôli extrémne vysokému počtu artritíd po tomto očkovaní. Protilátky nie sú zárukou, to je pravda. Zvyčajne však znižujú riziko ochorenia. Deti po očkovaní MMR celkom iste môžu dostať ružienku (obzvlášť keď sa typicky vysypú) a teoreticky by mohli aj nakaziť niekoho okolo, ale to zatiaľ nemám potvrdené z dôveryhodných zdrojov. Možno @petot bude vedieť o niečom.