Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

denduska
12. jan 2010

tamix, TBC ma formy ako plucna (tam je este dalsich x variant), a potom milion dalsich, v podstate vsetko v tele moze napadnut, mocovy mechur, vajecniky, kosti (to je blbe) atd atd..no a najhorsia je tbc meningitida - a s tym sa s oblubou strasi 😒 ano v podstate je jedno ci ochorie dieta alebo dospely, stale to ide s rovnakou postupnostou.

cora73
12. jan 2010

ja by som tiez uvitala nejaky suhrn,aj ked neviem,ci by sa to na tychto strankach dalo spravit,skor by ma aj zaujimali oficialne statistiky poctu ochoreni v SR,a ci sa zmenil ockovaci kalendar odkedy sa zacalo ockovat,ci bol aspon nejaky naznak pruznosti uradov na najnovsie vedecke vyskumy,co sa tyka napr posunutiia niektorych ockovani,vypustenie niektorych ockovani,alebo sa ide x rokov stale rovnako,len sa pridavaju dalsie a dalsie..

to odvolanie teda caka aj nas,kedze manzel sa vcera rozhodol ist do toho... 😉
akurat nevedel pochopit,ze nemame pravo sa slobodne rozhodnut,tak som mu musela vytlacit aj ten dohovor o ludskych pravach,aj novu vyhlasku,cital to,ale nechapal-tak ako ja... ☹
ze pravo jednotlivca je zatlacene pravom spolocnosti chranit sa pred detskymi chorobami... 😕

zuzkaku
12. jan 2010

čo myslíte?....malý bol 2.12. očkovaný druhou dávkou hexy a prevenaru....včera sme boli u lekára, má obojstranný zápal stredného ucha...môže to byť reakcia po tak dlhej dobe po očkovaní, alebo je to len náhoda, že malý chytil ten zápal?

atana
12. jan 2010

Syda, je to sice z ceskych stranok, urobila som len vycuc, ten posledny je cely, ale podla mna je to aplikovatelne aj u nas na Sl..

Současnou situací v evropském regionu se zabývalo jednání EuroTB v roce 2005, kdy bylo konstatováno, že ve střední a západní Evropě revakcinaci provádějí kromě nás již jen Slovensko a Bulharsko. Posledním středoevropským státem, který zrušil revakcinaci, bylo Polsko.
----------------------
Ve střední a západní Evropě zůstáváme s politikou revakcinace prakticky osamoceni. Nerevakcinují ani státy s rizikovější populací i geografickou situací. Odborně není provádění BCG revakcinace doporučováno žádnou mezinárodně uznávanou vědeckou institucí. Všech sedm provedených studií bylo negativních, včetně finské za velmi podobných epidemiologických podmínek, jaké má Česká republika. Revakcinace navíc zkresluje hodnocení tuberkulinového testu a je ekonomicky velmi neefektivní. Podle uvedených argumentů lze spolehlivě předpokládat, že eventuálním zrušením revakcinace neohrozíme naši populaci zvýšením výskytu TBC. Potud by se situace zdála jednoznačná a snadno řešitelná, ale v celkovém kontextu existují ještě další vážné problémy. Tuberkulózy v naší populaci sice ubývá, do naší země však míří oficiálně i nelegálně stále větší množství cizinců. Jejich zdravotní stav nelze mnohdy ověřit a kontrolní vyšetření se na ně nevztahují. Jejich podíl na incidenci TBC u nás se zvyšuje a v současnosti tvoří asi 13 procent. Pokud bychom postupovali podobně jako jiné země kolem nás, které revakcinaci zrušily, musíme zodpovědně zabezpečit toto vzrůstající riziko. I ty nejrozvinutější státy připouštějí v dané oblasti slabá místa, přestože dokázaly zřetelně pojmenovat rizikové skupiny a vytvořit systém, který je sleduje. Z odborných diskusí je zřejmé, že čeští pneumologové, kteří si tento problém uvědomují, se nechtějí spokojit jen s rušením jednoho (třeba slabého) článku dohledu nad tuberkulózou bez vytvoření adekvátních protiopatření, jako je například systematická kontrola rizikových skupin. Obavy vycházejí ze základního předpokladu, že boj proti tuberkulóze v nových podmínkách by měl být i nadále velmi účinný a nelze v něm polevovat. Z hlediska této válečné strategie nelze však setrvávat na způsobu boje z padesátých let minulého století. Úměrně s dobou by bylo možná efektivnější přejít od kobercového celoplošného bombardování k dobře připraveným, selektivně zaměřeným akcím podporovaným sofistikovanou technikou.
--------------------------
Vít ale tvrdí, že děti v 11 letech se přeočkovávají v EU jen v ČR a na Slovensku. "Dokonce je doporučení Evropské unie, aby se i děti po narození neočkovaly proti tuberkulóze.
--------------------------

PROBLEMATIKA BCG VAKCINACE V ČESKÉ REPUBLICE
Karel Křepela, P. Nykodýmová, E. Šejdová, J. Balý, E. Vítková
Klinika pediatrie IPVZ a 1. LF UK, FTN Praha, Plicní oddělení Říčany a Kutná Hora, Kalmetizační odd. Praha 4., SÚKL, Praha

Od roku 2001 přetrvává stále zvýšený výskyt komplikací po BCG vakcinaci, které souvisejí s těmito faktory: s druhem a dávkou vakcíny, s technikou aplikace, s věkem očkovaného, s jiným očkováním.

Druh a dávka vakcíny: Dnes užívaná dánská vakcína SSI Copenhagen je z dánského kmene 1331 stejně jako do té doby užívaná vakcína Behring. Také dávka je srovnatelná. Zvýšený výskyt komplikaci nesouvisí se změnou vakcíny.

Technika aplikace: Očkování v porodnicích dávkou vakcíny 0,05 ml s přísnou intradermální aplikací musí provádět k tomu určený erudovaný lékař s dostatečnou praxí. Mnohde se tak neděje, očkující se střídají podle toho, kdo má službu.

Věk očkovaného: Největší výskyt komplikací je u dětí kalmetizovaných po porodu. Děti, které se po porodu očkují proti hepatitidě B a BCG vakcinace se provádí až mezi 7.-12. měsícem věku mají BCG komplikace v minimálním počtu. Kostní komplikace po BCG vakcinaci se vyskytují jen u dětí očkovaných po porodu. U dětí s vrozeným defektem imunity, které jsou kalmetizovány po porodu, kdy defekt není dosud zjištěn, hrozí generalizace infekce s letálním průběhem.

Vliv jiného očkování: Významný vzestup lokálních komplikací nastal po zavedení tetravakcíny DiTePeHib spole s vakcínou proti hepatitidě B v roce 2001. Tyto komplikace se objevují i po aplikaci Infanrixu, poliovakcíny, pentavakcíny a hexavakcíny. Rozbor případů ošetřených s BCG komplikacemi na výše uvedených pracovištích prokázal, že výskyt těchto druhotných komplikací činí až polovinu všech komplikací. Ukazuje se, že nezáleží na druhu vakcíny, ale na příliš krátkém intervalu mezi BCG vakcinací a dalším očkováním. Další očkování se může podat až po zhojené jizvě po BCG vakcinaci, což bývá nejdříve ve věku 3 měsíců, ale mnohdy i později. Přesto komplikace vznikají i při těchto intervalech. Ideální interval by byl alespoň 6 měsíců.

Závěr: Ke snížení počtu BCG komplikací je třeba zkvalitnit techniku očkování v porodnicích. Druhotné komplikace po dalším očkování by se podařilo snížit prodloužením intervalu mezi BCG vakcinací a dalším očkováním alespoň na 6 měsíců. Prodloužení doporučené MZ od 1.9.05 na 12 týdnů situaci neřeší, většina dětí je již dnes očkována v tomto termínu nebo dokonce později.

Významný pokles komplikací je možno dosáhnout změnou očkovacího kalendáře, kterou doporučila Česká pneumologická a ftiseologická společnost, kdy by se primovakcinace proti tbc posunula mezi 7.-12. měsíc dítěte jako je tomu u dětí očkovaných po narození proti hepatitidě B. Tento návrh má řadu výhod:

* Vymizí problém s dodržením správné techniky očkování v porodnících.
* Vymizí riziko očkování dětí s vrozeným defektem imunity.
* Vymizí kostní komplikace, které vznikají jen u dětí očkovaných po porodu.
* Vymizí zcela druhotné komplikace a nedojde k narušení očkovacího kalendáře jejich protrahovaným hojením.
* Očkování budou zajišťovat kalmetizační oddělení, kde pracují kvalifikované sestry s dostatečnou erudicí.

atana
12. jan 2010

..viac na strankach IURO...

atana
12. jan 2010

ešte raz BCG (TBC)

Odoslaťod bublinkasimonka » Pi 31.Júl. 2009 17:53
Pani doktorka,
prečítala som si rozhovor s Vami v júlovej mamine. Potešilo ma, že sa už konečne niekto z radu odborníkov- pneumologov "odvážil" trošku spochybniť význam plošného očkovania novorodencov na TBC.
Odporúčate očkovať deti až vo veku 1a pol až 2 r. Chcem sa ale spýtať, je toto očkovanie v akomkoľvek veku naozaj ešte potrebné?
Čo hrozí môjmu dieťaťu, ak ho nedam zaočkovať ani v tomto veku? (mám na mysli zdravotnú stránku, nie právnu)

Pýtam sa, lebo BCG vakcína sa už používa iba u nás a v Čechách a vo Švajčiarsku je dokonca zakázaná (ak sa mýlim, opravte ma).
Známa, ktorá žije v Nemecku chcela dať svoje dieťa zaočkovať proti TBC a lekár na ňu vypleštil oči, že načo jej to je, že to sa už nikde nerobí, lebo vakcína je neúčinná.
Prečo vo vyspelom svete majú lekári takíto nazor a u nás sa veselo pichá ďalej?
Ďakujem a prajem príjemný deň
Silvia

bublinkasimonka

Príspevky: 6
Založený: So 11.Júl. 2009 14:37

Hore

Odoslaťod MUDr. Jaroslava Orosová » Po 10.Aug. 2009 11:49
Ďakujem za otázky, rada na ne zodpoviem.
Nemyslím si, že by bolo v SR potrebné plošné očkovanie proti TBC u všetkých detí. Môj návrh o tom, že by to bolo až po skončení všetkých základných očkovaní po 18.mesiacoch veku, je len jeden z možných návrhov, bolo by ich samozrejme aj viac. Potrebovalo by to širšiu odbornú diskusiu a to aj s nami, ktorí sa problematike BCG a najmä jej komplikáciám venujeme.
V SR sú BCG vakcinované po skončení všetkých základných očkovaní predčasne narodené deti , ktorých sa u nás narodí ročne viac ako 4 000 . V tejto skupine detí sme doteraz nezaznamenali vyšší výskyt TBC. Táto informácia uniká tým, ktorí o BCG vakcinácii rozhodujú.
Podľa môjho názoru by bolo v SR potrebné vyšpecifikovať rizikové skupiny detí a tie očkovať ešte na novorodeneckom oddelení pred ich prepustením domov, čím by sa predišlo tomu, že by sa nedostavili na očkovanie po prepustení domov.
Takýto postup zaviedli v Slovinsku. Mám informácie z celého sveta nakoľko buď osobne poznám významných svetových detských pneumológov alebo s nimi korešpondujem.´
Moja vnučka ,ktorá má 2 1/2 roka, sa narodila vo Viedni. V Rakúsku nie je povinné plošné očkovanie porti tuberkulóze. Osobne som túto problematiku prediskutovala s prof. Pollakom, prednostom detskej kliniky AKH vo Viedni, ktorý tiež nepovažuje takéto očkovanie za potrebné. Moja vnučka, napriek tomu, že často navštevuje SR, nie je a ani nebude BCG vakcinovaná. Plne rešpektuje rakúsky očkovací kalendár do ktorého plošná BCG vakcinácia nepatrí.
Neviem, či som dostatočne zodpovedala na Vaše otázky.
Snažila som sa o tejto problematike prednášať a pubikovať, je to dostatočne známe v kruhoch detských pneumológov. Avšak napr. významný slovenský pediater pomerne tvrdo odmieta zmeny v BCG vakcinácii . Taktiež je doteraz možné nájsť na stránkach internetu zápisnicu zo zasadania výboru pre pneumoftizeológiu ( prevažne odborníci na liečbu dospelých pacientov ), kde sú pomerne jednoznačné nepriaznivé vyjadrenia k môjmu názoru na BCG vakcináciu. Hovorí sa tam o tom, že budem pozvaná na ich zasadanie, avšak doteraz sa tak nestalo. Mám informáciu, že bol prizvaný kolega, ktorý je hlavným odborníkom pre detskú pneumoftizeológiu, Treba dúfať, že sa veci pohnú správnym smerom v prospech detí .

atana
12. jan 2010

http://www.rizikaockovania.sk/zdroje.html#mozTo...

mate co studovat
a nemyslim, ze su to nejake zavadzajuce studie, alebo pochybne zdroje, alebo neviem ako to nazyva Babulka 😉
ja im verim

tamix
12. jan 2010

denduska: ďakujem. píšeš, že je x variant. Tak sú očkované deti chránené proti všetkým variantom? (aj keď som niekde čítala, že vakcína nie je až taká neúčinná ako sa predpokladalo)

Včera aj naša Dr. hovorila o celoplošnom preočkovaní – aj dospelých – proti čiernemu kašľu. Lebo sa vraj riadni šíri. Tak som jej povedala, že ho dostali aj zaočkovaní a tiež, že je epidémia osýpok v Bulharsku – čo by vlastne ani nemala byť, keďže je populácia výborne zaočkovaná!!! ako je to možné? Tak na to už nič nevedela povedať.

Ešte som zabudla: včera Dr. povedala, že ak nechcem TBC teraz, tak máme na malú dávať dobrý pozor, aby sa nepohybovala v oblastiach, kde by mohla dostať TBC a máme ju dať očkovať až v 11roku. To sa mi zdá celkom dobrý nápad. Vtedy sa aj tak najprv robia tie testy a keďže teraz nebude očkovaná, tak by tie testy mali byť reálne – alebo sa mýlim?

atana
12. jan 2010

Tamix, uz som to pisala viackrat.

Moja dcera bola riadne ockovana do 6 rokov proti vsetkemu, teda aj proti TBC. Ako jeden a pol rocna bola v kontakte s mojou babkou, u ktorej bola idagnostikovana dost silna tubera s pol rocnym liecenim v Kvetnici.
Dcere robili kontrolny vpich na protilatky a kedze uz poobede som ho nevedela najst...(nemala ziadne), brala pol roka antituberkulotika.

Tuberu nedostala, ale ani nemala po ockovani ZIADNE protilatky, akurat tak viac ako rok bola stale husto zahlienena... ☹

Radim precitaj si studiu o ceku a tym by som sa riadila.
http://www.badatel.sk/documents/Vitamin_C-liecb...

Vcera mi dosiel objednany praskovy ce vitamin od Damiana, je bez prifarbovacich a inych primesi, tak si ho nasad ak kojis....ak nie, porad sa na stranke badatel, ak chces, ci to mozes davat aj malemu dietatu, to si netrufam odporucat.

Moje deti po prvom dni po prazdninach vcera v skole si pytali poobede vkuse cecko, kazda z dcer prestala pri inej davke...zaujimave...jedna po asi 5000 mg, druhej stacilo 3500 mg...

atana
12. jan 2010

TBC

Postoj Medzinárodnej únie boja proti tuberkulóze (IUATLD)

Únia vypracovala odporúčanie o kritériách na prerušenie plošnej BCG vakcinácie. Jedným z kritérií je pomer počtu prípadov vážnych foriem tuberkulózy u detí k počtu nežiadúcich účinkov po podaní samotnej vakcíny. Toto bolo jasne viditeľné vo Švédsku, kde frekvencia vážnych nežiaducich účinkov po očkovaní prevýšila počet novovzniknutých prípadov tuberkulózy, ktorým sa malo očkovaním predísť. Podobne sa BCG vakcinácia stáva finančne neefektívnou tam, kde väčší počet detí musí byť očkovaný na to, aby sa predišlo jednému prípadu tbc.
Čo sa týka preočkovania, SZO od nej postupne upúšťa. Nie je dôkaz jej užitočnosti. Len 3 krajiny doporučujú revakcináciu detí, zaočkovaných po narodení. Tieto krajiny sú Slovenská republika(11 r.), Poľsko (7, 12 r.) a Bulharsko (do 1 r., 7, 11, 17 r.).

atana
12. jan 2010

...nasla som aspon ceske...

Informovaný souhlas: Žádost o odklad očkování

V souladu s ustanovením čl. 5 Úmluvy o lidských právech a v souladu s odborným doporučením ČPFS, ČSAKI a Pracovní skupiny pro dětskou pneumologii při ČPS, jakož i v souladu s ustanovením odstavce 2 § 3 Vyhlášky č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, žádám, aby z důvodů ochrany očkováním i bezpečnosti mého dítěte byl můj potomek očkován nejprve neživou očkovací látkou (ustanovení § 4 Vyhlášky o očkování) a až následně v druhé polovině prvého roku věku bylo mé dítě očkováno vakcínou proti tuberkulóze.

Děkuji za pochopení.

V……………….dne………………………..

…………………………………………..
Jméno a podpis


…………………………………………..
Jméno a podpis lékaře (svědka)

cora73
12. jan 2010

a ked ja pridem do amb s umyslom ockovat,a dr mi neda pribalovy letak,nepouci ma,neziada podpisat info

suhlas-tak ja tym padom ani nemozem dat zaockovat,kedze zo zakona je to povinna urobit pred

ockovanim??????????????

erika,ty mas prosim tie pribalove letaky,ktore su kompletne?

nie tie,ktore su na SK znacne "oholene" ?

alebo to mas len vo francuzstine?

inac,pred chvilou som vyletela na svoju matku,lebo vcera davala rozumy mojmu starsiemu synovi,a ten dosiel straaasne mudry,ze sa spravam nezodpovedne,ked nechcem zaockovat,okrem toho,ze som ako dieta napriek ockovaniu aj tak skoro vsetky choroby dostala,tak som sa jej spytala,odkedy su v nasej rodine febrilne krce-tak zacali u mna,u mojho brata a potom u mojho starsieho syna,pricom vsetky vysetrenia boli negativne,co mam u svojho syna aj na papieri a neuznat mi ich nemozu,lebo jeden paradny zachvat mal priamo na Kramaroch,ale lekari sa zhodli,ze netusia,z coho mozu byt,ziadny nalez nenasli.Nieco mu ten mozog drazdilo-drazdi?,ale epilepsia to nie..

erikasadek
12. jan 2010

cora ja ich mam len vo franine prepac.. 😉

cora73
12. jan 2010

😉 neva,ale tusim si pisala,ze je tam toho ovela viacej? o kolko vela? 😀 😀 😀

denduska
12. jan 2010

tamix, tbc sa dostava do organizmu vzdy cestou dychacieho ustrojenstva - vznika tzv.primarny komplex - tak sa to oznacuje - postihnuta cast pluc a reagujuce lymfaticke uzliny, u zdraveho imunokompetentneho cloveka sa vyhoji. Ale - u cloveka, ktory zo vsetkych moznych pricin je prave alebo dlhodobo imunitne oslabeny, sa moze dalej sirit, nielen po plucach ale ak sa dostane do cievy, tak aj krvnou cestou a uchytit sa kam ju prud zanesie, ako som spominala, kosti, oblicky, mozog... a tomu ma vlastne to ockovanie zabranit, ucel je vlastne ten, aby pri styku s tbc clovek uz mal nejake protilatky a tbc sa nesirila dalej po tele. Je totiz velmi pravdepodobne ze sa s tbc clovek stretne, skor ci neskor, ale to neznamena ze sa hned bude aj sirit. Druha vec je ta, ze neexistuje len mycobacterium tuberculosis - proti comu sa ockuje ale aj dvadsat dalsich druhov mykobakterii, ktore vyvolavaju klinicky analogicke ochorenia...

denduska
12. jan 2010

atana, prosim tam kde najdem toto co si tu dala z tej medzinarodnej unie boja proti tbc, posledny prispevok tvoj...?

cora73
12. jan 2010

dovolila som si skopirovat link od Eriky zo strany 57,tyka sa ziadosti Francuzska o zavedenie vyhrady svedomia pre rodicov odmietajucich ockovanie,je to podla mna vyborne,budem z toho cerpat pri odvolani,pekne zhrnute,atd...

Atana,ak to nemas,studuj... 😀 😀 😀

http://74.125.39.100/translate_c?hl=fr&sl=fr&tl...

len ak si to ulozite,tak tam preskakuje francuzstina a aj preklad je tusim horsi...teda aspon mne to robi... ☹

denduska
12. jan 2010

Při velkých počtech očkovaných dětí je také samozřejmé, že u některých se v časové souvislosti s očkováním objeví různé choroby – úměrně jejich frekvenci v celé dětské populaci.

a s kym to akoze porovnavaju? porovnavaju subor 99% zaockovanych deti a 1% nezaockovanych...?? to je velmi slaba uroven pouzitej statistickej metody, kolega... (akoby som pocula nase sede eminencie na SVOCKe)... 🙄

cora73
12. jan 2010

Clanok som si precitala,je zaujimavy,no vzhladom k tomu,ze je 12 rokov stary,nikto si z toho nevzal ponaucenie,doktori nadalej spochybnuju mozne vedlajsie ucinky,preto ich ani nehlasia,cize statistika neziaducich ucinkov je nadalej uboha.V dnesnej dobe je uz internet pomerne rozsireny,rodicia si zhanaju info o zdravi a popritom niekedy nahodou,niekedy cielene natrafia na rizika ockovania a uvedomia si,ze problem,co maju s dietatom,maju aj ine deti,ze ich je dost,a ze to asi nebude len nahodny vyskyt.

toto je na konci toho clanku:
Při velkých počtech očkovaných dětí je také samozřejmé, že u některých se v časové souvislosti s očkováním objeví různé choroby – úměrně jejich frekvenci v celé dětské populaci. Je proto třeba všechny podeřelé případy důkladně a cíleně vyšetřit, s použitím moderních, vysoce citlivých virologických, molekulárně-genetických a dalších metod. Příčinnou souvislost je nutné spolehlivě odlišit od pouhé koincidence.

Som zvedava,kolko deti bolo takto vysetrenych..(to predsa nieco stoji a vakcina je aj tak bezpecna...)

znova som si citala kontraindikacie Hexy,kde je napisane,ze obvzlast velku pozornost pri ockovani treba venovat dietatu,ktore ma krce z horucky,alebo to je v rodinnej anamneze.
samozrejme,ani pri jednej Hexe som pribalovy letak necitala,a ani dr sa ma este nepytala na rodinnu anamnezu.

Tin007 dik 😀 ,no ak by mi niekto vedel vysvetlit,podla coho spoznam tie rovnake hladiny protilatok,bola by som rada,nerozumiem tomu... ☹

cora73
12. jan 2010

denduska 😀 ,vidim,ze nas zaujalo to iste.... 😉

denduska
12. jan 2010

cora 😀 no ved ja uznam, ak mi niekto ponukne studiu, kde bude porovnatelny nielen pocet deti, ale aj fyzicke, etnicke, socialne faktory, velmi rada si ju precitam a urcite ju nebudem nejakymi vlastnymi silami spochybnovat. Mozno by mi aj ulahcila rozhodovanie, ktovie.. ale nie ze 20tisic zaockovanych deti a ubohy pocet nezaockovancov... 😝

leishmania
12. jan 2010

isllo mi skor o tu prvu cast DTP, ten koniec s MMR-kou je velmi rozpacity

atana
12. jan 2010

Jaaaj, Denduska...to by som aj ja chcela vediet.... he he
...dnes som mala studovaciu chvilku a preto som sem tam nieco tu hodila, lebo sama som bola prekvapena, ze tu bol odkaz na to, v tom na hento ..atd..ale vsetko je to zo stranok IURO, z casti zdroje a tam je toho koooopa. SKusim pozriet, ale idem nahnat deti spat.....rozpravku precitat, teda knihu na pokracovanie...

atana
12. jan 2010
cora73
12. jan 2010

atana,dobry clanok,ale dorazila ma ta veta na konci-ze plna verzia tam a tam..... 😀 😀 😀 😀

uf,este take dva tyzdne a ziadam si titul Mudr..... 😀 😀

atana
12. jan 2010

SOm docitala ten fr. preklad...najprv som sa tu tak nahlas smiala, ze sa zhrkli deti..preklad je super, pacilo sa mi aj:
Vzhľadom k tomu, Pasteur, časy sa zmenili.
😀 😀 😀
ale potom som sa uz ukludnila a celkom v pohode docitala

erikasadek
12. jan 2010

cora. jasne nato som to vtedy davala.. 😉

dufam ze vam to pomoze.. 😉

stale lep^sie preklad akoby som to robila ja;. 😀 😀 😀 potom by ste sa tu chytali z abrucha;. 😀 😀 😀

tin007
12. jan 2010

cora ta veta: podla coho spoznam tie rovnake hladiny protilatok,bola by som rada,nerozumiem tomu" patri komu a k comu?