Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vroni
15. okt 2008

Erika, myslím, že si rozumieme 😀 Nechcela som sa tu samovyhlásiť za bojujúcu menšinu, čo posúva ľudstvo vpred 😉, ja som tu skôr ako agent-provokatér, čo upozorňuje na jej existenciu. 😀 😀 😀 A s tým strachom - bojíme sa asi všetci. Či na seba vziať riziká spojené s očkovaním alebo radšej riskovať chorobu. Ty vravíš očkovanie, lebo si videla, čo narobí choroba, ja vravím choroba, lebo som zažila, čo vie narobiť očkovanie. Bolo nám obidvom umožnené sa slobodne rozhodnúť. A myslím si, že toto právo by mal mať každý rodič. Otázka od témy: mne vysvetľovali, že škôlka je vo Francúzsku od troch rokov povinná. Je to tak? (Blcha chodí do francúzskej škôlky a dieťa tam musí chodiť od troch rokov, staršie neberú)

erikasadek
15. okt 2008

ano rozumieme si, sme predsa inteligentne nato nie 😉 , aby sme sa hadali...

nie skolka nie ja povinna vo francuzsku, je to sluzba rodicom ktory pracuje, a je top zaroven aj pripravka pre deti do skoly, povinna je az od 6 rokov dochadzka...

skolka je samozrejme zadarmo....
inac aj ked nie je v skolke , ale aj jasle alebo opatrovatelka, musi mat dieta ockovanie...

ja som ako opatrovatelka u deti, a podmienak tejto prace u mna je , ze musim mat vsetky ockovania za sebou a aj moje deti...

je to dane statom a chapem to, rodicia ktory daju ku mne svoje deti , musia mat istotu....

vsetko ma svoje za a proti ze? 😉

od troch rokov nie , tu neplati , zle vychadzajuce roky, takze aj deti narodene po septembri mozu ist do skolky...., takze moj isiel ked mal, 2,5 roka....

vroni
15. okt 2008

Erika, neprovokuj!!! 😀 😀 😀 Že škôlka zadarmo!!! Ja tu vyplajznem mesačne za škôlku štyri stovky a som šťastná ako blcha, že má malá vôbec miesto 😠 To je asi rizikový poplatok za to neočkovanie 😀 😀 😀 Ale už mlčím, lebo ma admini zmažú, som úplne mimo témy 😉

erikasadek
15. okt 2008

neboj nezmazu, iny boli 100km mimo temy a nezmazali....
vsetko ma svoje pro a proti... 😀
prajem pekny vecer... 😉

lendy1
16. okt 2008

tuhle diskuzi moc ráda čtu, protože celkově z očkování mám rozporuplné pocity, ale chtěla jsem se zeptat, jestli by mi někdo z vás vysvětlil jednu věc okolo hexy. Přece jenom toho máte nastudovaného víc a možná už to tady i zaznělo popř. mi klidně pošlete nějaký odkaz:

jde mi o to, že např. v našem případě byla hexu z několika důvodů odložena až do 7.měsíce a vím, že se kolikrát začíná očkovat i mnohem déle a není v tom problém. Myslím si, že je to určitě i lepší varianta očkovat děti později, určitě to i lépe snáší. Ale proč se tu musí začít s očkováním ve 3.měsíci? Proč není možnost volby - např. naočkovač hexu do 1.roku popř. i déle? Je to z nějakého zdravotního důvodu nebo jen buzerace hygieny a lékařů?

kristulatko
16. okt 2008

lendy, dobra otazka...jsem zvedava, zda budou i odpovedi. ja mam neco nacteno, myslim, ze se to tak dela podle doporuceni vyrobce...moje mudra (ted uz byvala) mi zase tvrdila, ze cim je dite mladsi, tim lip se s tim organizmus vyrovna. tak se v tom vyznej... ☹

erika, s tou hexou ve Fr. je zajimave. kdyz jsem ovckovala starsi dceru, rekla mi mudra, ze zrovna se u nas objevila nova z USA a ze je taky levnejsi. ze pred tim se u nas pichala francouzska. a ja se ptala, proc uz neni, kdyz jako Francie je bliz a tak, a ona "ja nevim, asi ze je tato levnejsi". no a pak jsem nekde vycetla (asi rozalio.cz, nejsem si jista), ze ve Framcii bylo mnoho spatnych reakci na tuto vakcinu, i smrtelne, tak ji byli nuceni stahnout. casove si to nepamatuju, ockovala jsem malou na jare 2006. jak dlouho se tam hexa neockuje? vis?
to jsou jen takove uvahy o souvislostech, ze vzdycky je pravda asi nekde jinde, nic osobniho ani nic proti Fr. 🙂

kacka.va
16. okt 2008

lendy: my chodíme docela hodně mezi lidi, takže když mi malou ve třech měsících naočkovali první dávkou, tak se mi trochu ulevilo, protože dneska člověk fakt neví, kde co chytí. ☹

erikasadek
16. okt 2008

kristulatko ahoj tak som sa dnes pozrela a pozeram do zdravotnej karty mojich synov, takze bolo stiahnuta s trhu, kvoli reakciam menej ako 10 smrtelnym, v nemecku,, no nikdy nie vo francuzsku, takze sa urobil avelka vlna , zvitazila druha vakcina INFARIX QUINTA;;;;
DOBRE, ze si ma upozornila, aspon som sa pozrela blizsie , nato, teraz som z hrozou zistila , ze moj syn bol dvakrat ockovany na hepatitidu B, prvy krat s infarix pretoze je tam , vez toho aby sme upozornili rodicov nato, taze aj ked nesuhlasia tak budu ich deti ockovane, a druhy krat normalnou, vakcinou, na hepatitidu, takze som riadne nastvana teraz....

vlasten u porveho bol takto ockovany prva davka tetanus a ine, bola vakcian
PENTAVAC, druha davka za mesiac bola
INFARIXQUINTA a tretia znova infarix
prevnar samozrejme potom a ke dmal 1 rok tak
PRIORIX na robeolu a ine...
a samozrejme ked mal 6 mesaicov tu poondianu zltacku znova, toto nenecham idem zavolat dotycnej lekarke ako je mozne , z emi to dala , ked uz bol ockovany...
problem je , ze tonie je na tej vakcine, takze ani rodicia o tom nevedia, a aj som sa o to nezaujimala...

novako
16. okt 2008

Myslím, že dokud je dítě plně kojené a má očkovanou matku, tak očkování vůbec nepotřebuje, neboť je chráněno imunitním systémem matky. A třeba u mmr vakcín se kvůli tomu očkování posouvalo. Imunitní systém matky tu očkovací látku zlikvidoval dřív, než si na ně miminko stačilo vypěstovat vlastní protilátky. 🙂

Vroni: Myslela jsem, že se očkuje jen proti pravým neštovicím... Jo, a moc se neraduj. 🙂 Jestli měla malá planých neštovic jen tak málo, může je klidně dostat znova. Naše PA na kurzu nám právě vyprávěla, jak chytla neštovice podruhé. Poprvé měla jen pár puchýřků a napodruhé se osypala od hlavy až k patě. Jo, a přitom kojila svého šestiměsíčního syna, který ovšem vysoce infekční plané neštovice nedostal! 😉

erikasadek
16. okt 2008

tak a pozrela som sa na mladsieho zdravotneho zaznamu, ide ma teraz roztrhnut
take ma za sebou 3 krat PEntavac, na tetanus a ine, no nie je tam hepatitida B,
a prevnar 3 davky teraz ho caka na rubeolu, a ine MMR VAX PRO so ziviymi kulturami takze kazdym rokom sa meni , ale aj lekar rozhodukje a ka to bude vakcina, na trhu je vela...

inak u prveho prvu mu dala moja lekarka, a tie dve s infarixom mi dali , v detskom centre, bez oboznamenia, pre rodica , ved je to skandal....; vazne to tak nenecham....

titkovamiriam
16. okt 2008

ako zaockovali ti dieta a nepovedali ti to?

erikasadek
16. okt 2008

nie, to ma stve, keby som nebola vas citala, a vdak kristulatko , som s ablizsie pozrela do zdravotej knizky a precitala na neta, az tam bolo napisane, ze je to taka vakcina,a ze rodicia ani nevedia, ze deti dotanu aj ockovanie na zltacku B; pretoze to nie je napisane na baleni, takze bez dovolenia rodica...

mna stve, ze to bolo v detskom centre , moja lekrak mi dala prvu davku pentavac a tam nie je....
zajtra im pojdem poriadne vynadat, to mi ver i ked to bolo pred 4 rokmi skoro , ale aj tak...

a no a moja mi dala samostatnu davku, pretoze v kolonke ockovani ana zltacku B , je kolonka prazdna, takze dala... ide ma roztrhat...

chvala bohu , nic mu nie je , ale ked si predstavim byt dvakrat ockovanym na jedno to iste...

erikasadek
16. okt 2008

tak prave som dohovorila s mojou lekarkou, a ta mi povedala, ze tam nie je , len v haxaa pritom na niektorych strankach, na internete, je naposane co som vam povedala, takze mi zbytocne urobili strach, takze pozor na niektore stranky ktore strasia rodicov...

takze som mala zbytocne strach....

preco sa niektory zabavaju a pisu somariny na internete,a zavadzaju rodicov?

m311293
16. okt 2008

novako, proti pravým neštovicím se neočkuje , byli vymýceny někdy kolem 1972-4, starší ročníky očkovány byli. No moje teorie proč se tak brzo očkuje, je že dítě do roka je nejméně nemocné ( aspoň u nás to tak bylo) a tak je více příležitostí k zaočkování. Kdyby moje dcra čekla do třech let, tak nebyla zaočkovaná dva rky, protože byla ze školky věčně nemocná.

Já ani u jednoho dítěte nazažila očkování hexa vakcínou, jen čtyřkombinaci.

vroni
16. okt 2008

Erika, s tymi vakcinami je to takto:
PENTAVAC je francuzska 5vakcina, ktora hepatitidu neobsahuje (penta ako pätzlozkova)
INFARIX PENTA je americka 5vakcina, u ktorej penta znamena to iste, co pri francuzskej, ze je pätzlozkova
Hepatitida sa niekedy pichala dodatocne do druhej nozicky, ale v tejto vakcine nebola.
PRIORIX je klasicka MMR vakcina (rubeola, mums a osypky)
HEXAVAC je francuzska 6vakcina, ktora uz hepatidu obsahuje, ale stiahli ju z trhu pre vedlajsie ucinky (v zozname krajin, kde je zakazana je aj Francuzsko - od roku 2007!)
INFARIX HEXA je zase americka, ako HEXA hovori, je sestzlozkova, cize aj s hepatitidou a ockuje sa v nim v celej Europe
Ockovanie Hexavakcinou teda oznacuje vseobecne ockovanie sestzlozkovou vakcinou, nehovori o tom, od ktoreho vyrobcu je vakcina, ktorou sa ockovalo.
Sama vidis, ze ti francuzsku vakcinu (PENTAVAC) uz pri druhom a dalsom ockovani vymenili za americku (INFARIX PENTA). Ci sa stahoval aj Pentavac, to veru neviem.

Novako, mala uz ovcie kiahne nedostane, mne sa totiz nechcelo verit, ze by to bola taka pohoda, tak jej pediater urobil testy (z krvi, viac sa ma nepytajte, ako to robia, neviem 😀 😀 😀) a mala ma protilatky, takze prekonane kiahne a viac ich nedostane.... Proti pravym kiahnam sa uz neockuje dost dlho. Cosi sa mi mari, ze v nejakych sedemdesiatych rokoch prestali.......

kristulatko
16. okt 2008

aha eri, tak jsem si dala do spojitosti ta umrti s vakcinou, ze to bylo ve Francii. no zkusim pohledat, abych vas taky nezavadela.

vroni, khiane jsou nestovice?
a stahnuta od r. 2007 kde? starsi ve v prosinci 05, takze od 06 uz ji moje doktorka neockovala. otazka je, jestli nekde jinde v CR jo...asi je to jedno, ja jen, kdyz uz jsme u hledani tech informaci...

taky mi prijde zvlastni, ze v tom 2006 se v USA hrozne divili, ze ma Terca hexavakcinu, ze u nich se to neockuje. "ja na to, vzdyt je od vas.."(glaxo-smith-kline) a to teda doktor koukal jak puk. nevim, jak je to ted, uz jsme zpatky v domovine...hm

a pro domaci dotaz, jake jine ockovaci latky jsou u nas, krome hexy? dik.porad resim mladsi dceru, tak bych ji to rada rozdelila, tetanus dam urcite...

erikasadek
16. okt 2008

vroni, hexa sa tu neockuje, to bol priorix quinta co bol zaockovany, a ta nema hepatitidu na rozdiel od hexa a ta ma...
tu sa pouziva hlavne pentavac..
teda ako som pisala moja lekarka dala prva davka pentavac a potom kedze bola na dovolenke hned o mesiac dostal priorixqiunta dvakrat??
a moj druhy syn teraz tie v druhom mesiaci 3 krat pentavac...
ale ma nastvali tie zavadzajuce informacie, chapes? pretoze , bolina niekolkych strankach, a ked som sa pozrela do jeho zdravotnej knihy hned nato tak to sedelo.. takze panika... a vidis nemala som preco panikarit, boli to len nepravdive udaje..
pre nich hexa vakcina bola to iste ako priorix quinta a nie je to to iste...

takze uz si dam pozor...

erikasadek
16. okt 2008

kristulatko nevadi, bolo niekolko umrti, len sa trochu cudovali francuzi preco ni ena ich uzemi , ale mimo... to nevadi, hlavne ze ju staihli nie? 🙂

vroni
16. okt 2008

Kristuliatko, ano, kiahne (alebo prave kiahne) su nestovice. Ovcie kiahne su plane nestovice. Existuju aj jednozlozkove vakciny, ale neviem, do akej miery su u nas schvalene a v predaji. A existuje aj trojvakcina (ale neviem, ktore dve choroby neobsahuje. Hepatitidu urcite nie) A je aj u nas schvalena a v predaji, len sa nou obvykle neockuje (lebo neobsajuje vsetky "povinne" zlozky)

vanish1
16. okt 2008

Statistika úmrtí po hexavakcíně:

Den očkování
Věk v době smrti v měsících
Doba od očkování ve dnech
Diagnóza
Očkovací látka

16. 11. 2000
23
méně než 1
SUD; otok mozku
Hexavac

16. 12. 2000
2
5
SIDS
Infanrix Hexa

20. 01. 2001
4
2
SIDS; otok mozku, zánět stř. ucha
Hexavac

26. 04. 2001
12
méně než 2
SIDS; malý otok mozku
Hexavac

17. 05. 2001
3
3
SIDS
Infanrix Hexa

30. 05. 2001
7
5
SIDS
Hexavac

11. 06. 2001
3
méně než 1
SIDS
Hexavac

14. 06. 2001
4
7
SIDS
Infanrix Hexa

19. 08. 2001
6
2
SIDS
Infanrix Hexa

03. 12. 2001
2
4
SUD
Infanrix Hexa

13 .02. 2002
7
1
SIDS; otok mozku
Hexavac

16 .04. 2002
4
méně než 1
SUD; otok mozku
Infanrix Hexa

22. 04. 2002
4
méně než 1
SIDS; otok mozku
Hexavac

23. 04. 2002
3
méně než 1
SIDS
Hexavac

24. 06. 2002
5
méně než 1
SUD; otok mozku
Hexavac

17. 11. 2002
4
méně než 1
SUD
Hexavac

27. 01. 2003
4
2
SUD; virová pneumonie
Infanrix Hexa

26. 02. 2003
17
méně než 1
SUD; otok mozku, výpotek osrdečníku
Hexavac

07. 05. 2003
21
13
SUD
Infanrix Hexa

http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont...

josefka
16. okt 2008

diky za tohle tema! Docela dobre se mi formuje nazor 🙂

veganko
17. okt 2008

Na Slovensku nie je ockovanie povinne: nove info http://iuro.awardspace.com/sved/aw.html

m311293
17. okt 2008

kristulatko, pravé neštovice už opravdu nejsou, a neočkuje se proti nim, ale já zaočkovaná jsem, protože v době kdy jsem se narodila vymýceny nebyly. Poslední člověk na ně zemřel někdy kolem r. 1972, nevím to zcela přesně ale můžu doma dohledat. Mám takovou zajímavou knížku " Historie medicíny" např. na pravé neštovice zemřela snacha Marie Terezie, ona sama je překonala a byla imunní. Teď se objevuje očkování proti planým neštovicím ( ovčie kiahne) ale ty nejsou smrtelné.
Vroni, dcera měla taky jednou podobné pupínky, taky jsem si myslela že neštovice, pak se ve objevily u ní ve třídě, ona je nedostala, tak jsem si myslela, fakt už je měla, jenže ouha, dostala je ve 13 letch, chytla od mladšího bráchy, ten je dostal ve 4. Takže bůh ví jak to tenkrát bylo.

erikasadek
17. okt 2008

http://www.epis.sk/InformacnaCast/IndexAZ.aspx#...
niekto sa raz pytal, na cierny kasel, tak tu su vsetky choroby, podla abecedy, ak by ste niekedy hladali informacie, mozno vam nielktorym pomoze....

novako
17. okt 2008

Já jsem 100 let za opicema. Pořád jsem myslela, že se očkuje proti pravým neštovicím. 😅

titkovamiriam
17. okt 2008

novako uz roky nie-ani jedno dieta nemam proti nim zaockovane

androna
21. okt 2008

alebo ako využiť právne vákuum a neočkovať, ak nechcete

Na Slovensku existuje povinné očkovanie osôb proti vybraným chorobám, najmä sa týka detí, ktoré dovŕšili určitý vek a tiež osôb pôsobiacich v určitých povolaniach. Zákon všeobecne stanovujúci povinnosť podrobiť sa očkovaniu je zákon č. 355/2007 Z.z.

Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), opatrením na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení a na obmedzenie ich výskytu je nariadenie očkovania a podávania protilátok.

Tento zákon ukladá občanovi všeobecnú povinnosť podrobiť sa v súvislosti s predchádzaním prenosným ochoreniam lekárskym vyšetreniam a diagnostickým skúškam, ktoré nie sú spojené s nebezpečenstvom pre zdravie, preventívnemu podávaniu protilátok a iných prípravkov, povinnému očkovaniu, liečeniu prenosných ochorení, izolácii a karanténnym opatreniam.

Povinné očkovanie v SR sa vykonávalo v súlade s nariadením vlády SR č. 337/2006 Z.z. o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. Podľa § 8 tohto nariadenia sa vykonávalo:

a) povinné pravidelné očkovanie u osôb, ktoré dosiahli určitý vek
b) povinné očkovanie u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu u vybraných nákaz
c) povinné mimoriadne očkovanie
d) povinné očkovanie u osôb pri poraneniach.

Toto nariadenie bolo 1.9.2007 zrušené zákonom č. 355/2007 Z.z. (o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov). V roku 2007 sa pripravila nová vyhláška, ktorá mala mať platnosť od 1.10.2007. Podľa zistených informácií, táto vyhláška do dnešného dňa nebola publikovaná v Zbierke zákonov, nie je teda platná a účinná.

V dôsledku tejto skutočnosti problematiku povinného očkovania upravujú:

1. Opatrenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. OPL0207-14415/2007-OL z 20. júna 2007, ktorým sa vydáva Zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.
2. Vyhláška 428/2006 Z.z. (o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení)
3. Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo: SZS/0120/2005-OLP zo 7. februára 2005, ktorým sa usmerňuje postup pri zabezpečovaní očkovacích látok.

Ani jeden z týchto predpisov však nerieši otázku a úpravu povinného očkovania osôb, ktoré dosiahli určitý vek.

Na základe uvedeného je možné konštatovať, že v súčasnosti chýba predpis, ktorý by určoval, ktoré konkrétne očkovania sú povinné a ktoré nie. Až do schválenia nového účinného nariadenia alebo vyhlášky je teda legálne možné povinné očkovanie odmietnuť, keďže nemá žiadnu oporu v zákone.

Za povšimnutie tiež stojí postoj štátnych orgánov k tejto otázke. Na priamu otázku, či je v súčasnosti očkovanie povinné, reagujú vyhýbavo a kompetentný odpovedať je vždy iný štátny orgán ako ten, ktorému bola otázka položená. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR je táto otázka v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva SR. Úrad verejného zdravotníctva SR ale tvrdí, že je to "Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré je oprávnené zaujať komplexné stanovisko k tejto otázke". Odpovedať na otázku sa necíti byť oprávnený ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Aktualizácia (13.10.2008): Zaznamenali sme prvý prípad zrušenia rozhodnutia regionálneho Úradu verejného zdravotníctva o udelení pokuty matke za neočkovanie. Rozhodnutie vydal riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR a priamo potvrdil, že v súčasnosti očkovanie na Slovensku nie je povinné.

vanish1
21. okt 2008

ja ešte doplním, že toto rozhodnutie nájdete tu http://iuro.awardspace.com/sved/aw.html

dahlia23
21. okt 2008

jeej, teším sa, že som našla túto tému. Na vyššie spomenutú stránku chodím, mám aj stiahnuté nejaké materiály a vyzerám za blbečka, keď hovorím, že malú proti pneumokokom očkovať nedám. 😠 Lebo teraz je to "trendy". My sa poctivo vyhýbame aj MMR vakcíne. 🙂 Po 3.dávke Hexavakcíny bola malá mesiac chorá a podľa príznakov, ktoré som spomenula D. Vranicovi to bol asi následok toho očkovania. Takže ďakujem, neprosím.
😝

aniska
3. nov 2008

prajem pekny podvecer.
tiez mam z tych ocko v hlave gulas a teraz uz vobec.. hepB nechcem ockovat urcite, a tiez tie bezne ochorenia, kt nasi rodicia este prekonali a neubudlo z nich

vanish, citala som si info o chorobach na odkaze od teba, ale co sa tyka napr. tetanu, tak pod "je ock. bezpecne?" som nasla len mini neziaduce ucinky. moja spoluziacka z mediciny toto leto robila prax v prostejove a tam mali asi 23 rocneho chalana(vlastne skor ml.muza), ktory po preockovani protitetanovkou asi v 20.roku zivota uplne ochrnul, tak, ze teraz je z neho ludovo povedane "leziak". dokaze hybat ustami, inak len lezi
mozem sa jej este spytat, ci nevie nieco viac, ale uz len to, ze sa nieco taketo stane a v nez.ucinkoch sa to nespomina mi pride podozrive
a to som si vravela, ze tetanus ockovat dam, ale teraz som fakt vydesena.

no a este prave z polio vakciny kamos mojej dalsej kamaratky z mediny tu polio chytil... a nemoze hybat niektorymi svalmi tvare a tak:( a to bola dalsia vakcina, kt som myslela ze bez problemov dam... sakra:(

najlepsi kamos mojho muza ma dve male dcerky, a myslim ze ta starsia, 5rocna, dostala po hexe taky brutalny ekzem, ze jej museli kupit specialne oblecenie aby sa neskrabala, ze vela noci prebdie lebo ju to hrozne svrbi a trapi, chuda. navyse to nepekne vyzera, ked je dievca s ekzemom 😒

tak si vravim, je to len nahoda, ze sa mi dostali taketo strasne pribehy do usi? Lebo moze byt ze mam holt taku smolu ze sa toho u nas naakumulovalo nejak viac... ale vzhladom k tomu, ze som tieto desive info sama nevyhladavala,a ani sa na to fakt nevypytujem druhych ludi, tak mam strach ci predsa len s tou bezpecnostou to nebude trochu horsie.. co myslite?

na rozalio sa bojim chodit, neviem, ci sa tam da verit vsetkemu. tak skade ma clovek cerpat relevantne info? detska dr ani nevedela, ze niektore vakciny obsahuju formaldehyd