Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
19. dec 2009

tamix: Našiel som to: The 1988-1989 measles epidemic in Hungary: assessment of vaccine failure. Int J Epidemiol - 01-OCT-1992; 21(5): 1007-13. PMID: 1468837.

susik77
19. dec 2009

Ahojte, dali by ste zaockovat dieta Prevenarom al. synflorixom? Rozmyslam nad tym, mala je uplne zdrava, starsiu dceru som dala, nemala ziadne probl. po ockovani, neviem ci mam dat aj mladsiu...niekde som citala v nej. porani na nete ze staci ak je starsi surod. ockovany...

spevacka
19. dec 2009

ahoj, no na Slovensku je Prevenar povinný, ale ja som odmietla, pripadá mi zbytočný, veď doteraz fungovali deti normálne aj bez neho, neviem, prečo by ho odrazu tak nutne potrebovali, zvlášť zdravé deti. Potvrdil mi to aj známy ORL lekár, že vraj "politické rozhodnutie". Ani dr.na mňa nejako zvlášť nenaliehala, keď som odmietla. Ja by som nedávala.pekný deň.

cora73
19. dec 2009

takze ziadne nahlasovanie,ze si ho odmietla? 😕

atana
19. dec 2009

Hrabem sa v paragrafoch koli tomu odvolaniu, tak som nasla ten, ze lekar nema co hlasit na urad verejneho zdravotnicva, ked sa na ockovanie dostavim, ale ho odmietnem. Davam to tu pre tych, co sa tak chystate urobit. Toto keby som vedela pri odmietnuti, nahucala by som to lekarky skor ako to oznami...herecka. 😠

§ 15
5) Lekár alebo sestra oznámi písomne termín očkovania osobe alebo jej zákonnému
zástupcovi. Ak sa má vykonať mimoriadne alebo osobitné očkovanie, pre nebezpečenstvo z
omeškania možno oznámenie vykonať aj inou formou. *Ak sa osoba, ktorá má byť očkovaná,
nedostaví na očkovanie ani v nasledovnom náhradnom termíne, na ktorý bola pozvaná
preukázateľným spôsobom, oznámi ošetrujúci lekár túto skutočnosť riaditeľovi príslušného
regionálneho úradu verejného zdravotníctva. *

A este ten o hlaseni lekara,
tiez § 15
7) *Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod*, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo a
tiež nežiaduce reakcie, ktoré sa u očkovaného vyskytli. Nežiaduce reakcie oznamuje lekár
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva
na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4.

....teda do zdravotnej dokumentacie....nie na urad verejneho zdravotnictva......ten na to moze prist akurat tak pri kontrole, ze to je v karte.... 😉

cora73
19. dec 2009

vzor_prehlasenie_o_odmietnuti_ockovania.doc

toto je este platne?
aj ked neviem,ci sa na to da kliknut... 😀

cora73
19. dec 2009

takze takto:


meno, adresa, …





miesto, dátum




VEC: Prehlásenie o odmietnutí povinného očkovania

S odvolaním sa na 5 a 6 článok dohovoru “Dohovor o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny - dohovor o ľudských právach a biomedicíne”, prijatým Národnou radou Slovenskej republiky uznesením č. 734 z dňa 2. októbra 1997, ratifikovaným prezidentom Slovenskej republiky dňa 22. decembra 1997, účinným od 1. decembra 1999,

Citácia:

Článok 5

Všeobecné pravidlá

Zásah v oblasti zdravia sa môže vykonať iba vtedy, ak osoba, ktorej sa týka, bola informovaná a so zásahom vyjadrila súhlas. Pred zákrokom musí byť osoba primerane informovaná o jeho účele a povahe, ako aj o následkoch a rizikách zákroku. Príslušná osoba môže svoj súhlas kedykoľvek slobodne zrušiť.

Článok 6

Ochrana osôb, ktoré nie sú spôsobilé vyjadriť súhlas

(1) Ako je ustanovené v článkoch 17 a 20, zákrok na osobe, ktorá nie je spôsobilá vyjadriť súhlas, sa vykoná iba v prípade, ak ide o jej priamy prospech.

(2) Na maloletom, ktorý podľa zákona nie je spôsobilý vyjadriť súhlas so zákrokom, sa môže zákrok vykonať jedine so súhlasom jeho zástupcu, inštitúcie alebo osoby, či orgánu ustanoveného zákonom.

Názor maloletého sa bude brať vo zvyšujúcej miere do úvahy úmerne k jeho veku a stupňu zrelosti.

(3) Ak v zmysle zákona dospelá osoba nie je spôsobilá vyjadriť súhlas vzhľadom na duševnú poruchu či chorobu, alebo podobné dôvody, zákrok sa môže vykonať len so súhlasom jej zástupcu, inštitúcie alebo osoby, či orgánu ustanoveného zákonom. Daná osoba sa podľa možnosti zúčastní pri rozhodovaní o vyslovení súhlasu.

(4) Zástupca, inštitúcia alebo osoba, či orgán uvedení v odsekoch 2 a 3 dostanú za rovnakých podmienok informácie uvedené v článku 5.

(5) Súhlas uvedený v odsekoch 2 a 3 sa môže kedykoľvek v záujme zúčastnenej osoby zrušiť.

a na článok 11 Ústavy Slovenskej republiky,

Citácia:

“Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách, ktoré Slovenská republika ratifikovala a boli vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, majú prednosť pred jej zákonmi, ak zabezpečujú väčší rozsah základných práv a slobôd.”

týmto nesúhlasime s vykonaním povinného očkovania u maloletej menom ako jej zákonní zástupcovia a tým znemožňujeme jeho vykonanie na maloletom.

meno rodiča 1 meno rodiča 2

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

inka04
19. dec 2009

cora, a to prehlasenie sa dava komu?

atana
19. dec 2009

Cora,
to by som aj ja chcela vediet ci to plati.
Zrejme to nestaci dat lekarovi, asi to uz musi ist na Urad verejneho zdravia.
Ale konecne nieco konkretne....lebo vsetko si musim hladat takmer sama... 😒

atana
19. dec 2009

Este by ma zujimalo, ked som teraz odmietla MMR ockovanie, mozem cakat, ze dcera ak na tie choroby ochorie, bude mat vacsie komplikacie? Ak nahodou ano, bude ma potom nejaky urad za to stihat, ze som odmietla ockovanie...? Ha

spevacka
19. dec 2009

cora, zatiaľ mi žiadne predvolanie neprišlo, hoci dr.povedala,ž e to bude musieť nahlásiť, ale nakoniec do karty napísala len "očkovanie posunuté"

zelmirka1
19. dec 2009

atana to je pekne ze vyhlaska je formulovana tak ze ak sa nedostavi...ale aj tak zvyknu lekari hlasit pretoze
majus strach, strasia ich ze pridu o licenciu

cora a to je odkial to prehlasenie ??? a kam vlastne sa predklada ? znie to pekne ale sa mi to nezda ci je to OK
my sme totiz rieseni uz na RUVZ a zrejme nas pozvu znovu takze kazda rada dobra 😉

petot
19. dec 2009

atana: Nemajú Ťa za čo stíhať. Tie choroby dostávajú aj očkované deti. Komplikácie bývajú spôsobené predovšetký: 1, Oslabením 2, Súbežne prebiehajúcim ďalším ochorením 3, Nedostatkom vitamínu C 4, Nedostatkom vitamínu A.

atana
19. dec 2009

Dufam hlavne, ze sa obe dcery uspesne vyhnu v dospelosti s kontaktom s rubeolou. Zacala som si tuto diskusiu postupne citat od zaciatku...a rubeola vyzera ako dobry strasiak v tehotenstve.

zelmirka1:
To si s lekarkou chystam vydiskutovat, predpokladam, ze paragrafy necitala....uspokojila sa len s prikazom zhora.
Teraz co riesim to odvolanie, chodia mi odozvy od ludi, ktori sa dostavili, odmietli, zapisali do karty a ....nic. NEHLASILI ICH!!

babulka
19. dec 2009

Cora, len ten Dohovor nema prednost pred zakonmi Slovenskej republiky😉 Ak by mal mat, musela by sa o tom vyslovit NR SR, co neurobila 🙂 Takze sa neuplatnuje ani cl. 7 ods. 5 Ustavy.

babulka
19. dec 2009

A cl. 11 Ustavy? Ten bol zruseny 😉 😉 😉

babulka
19. dec 2009

Atana, si pravnicka? Asi nie, takze ak chces nieco analyzovat, radsej sa porad s niekym kompetentnym, v opacnom pripade mozes niekoho uviest do omylu 😖

ruza10
19. dec 2009

ja som tiež minule písala Mudr.pi Špánikovej
otázka:prosím vás načo sú na SKambulancie pre komplikácie očkovania keď žiadne nežiadúce účinky ani komplikácie nikdy nesúvisia s očkovaním a keď si niekto myslí,že má nežiadúce účinky z očkovania vždy je to len náhoda a nikdy to s očkovaním určite nesúvisí
odpoveď mudr.:Vidím,že sa očkovaniu rozumiete ako aj kozmickým letom.Nikto nikdy nespochybnil,že existujú komplikácie pri očkovaní a existujú deti s rôznymi poruchami......

denduska
19. dec 2009

sila 😀 aka zlost do nej vosla..ale odpoved o nicom 🙄

ada085
19. dec 2009

Ak sa osoba, ktorá má byť očkovaná,
nedostaví na očkovanie ani v nasledovnom náhradnom termíne, na ktorý bola pozvaná
preukázateľným spôsobom, oznámi ošetrujúci lekár túto skutočnosť riaditeľovi príslušného
regionálneho úradu verejného zdravotníctva. *

atana, ja neviem v tejto oblasti sa moc nevyznam, ale z toho paragrafu mam pocit ze to take jednoduche nie je ako si to vysvetlila. podla mna je to myslene tak ze sa musis dostavit na ockovanie a aj sa nechat zaockovat. nie len dostavit. este stastie ze si to nevedela a nenahucala si na lekarku 😀 mohol by to byt trapas.

ruza10
19. dec 2009

tá Špánikovej odpoveď bola dlhšia len sa mi nechce písať.ona má na každého vždy také nervy.vždy napíše ,že určite to nesúvisí s očkovaním a vždy dá za odpoveď aj 5 výkričníkov

cora73
19. dec 2009

ona ich da aj 20....

ale co sa tyka toho prehlasenia,to som nasla na nete,preto som to sem hodila,ci to je vobec platne

atana
19. dec 2009

babula,
nie som pravnicka. Ale postupnym hladanim a zistovanim som dosla k tomuto zaveru. K inemu paragrafu som sa ohladom hlasenia nedostala. Zatial som nenasla ziadny paragraf, ktory by jasne prikazoval lekarovi hlasit odmietnutie ockovania. Jedine, ze maju lekari specialny prikaz. Potom neviem, preco ostatni lekari nehlasili odmietnutie ockovania a vysvetlili to rodicom tak, ako som si to vysvetlila aj ja a ini co mi pisali.
Podla mna je jasne v paragrafe napisane pokial sa osoba nedostavi na ockovanie. Nic o tom, ze pokial sa dostavi a neda dieta zaockovat. Prave o tom su tie paragrafy 😉 .
Uvidim, s lekarkou sa o tom urcite budem rozpravat, mozno sa dozviem nieco k comu som sa zatial nedostala.
Ale este raz tvrdim, ze zopar nemálo ludi takto chodi na ockovanie a nemaju s tym problem, ze odmietnu a nie su nahlaseni.

olinka6226
19. dec 2009

atana to z ktoreho zakona citujes paragraf 14 a 15. dakujem.

olinka6226
19. dec 2009

pardon paragrafy 15... ja len ze si to pripravim a ked budem odmietat ockovanie a niektore odkladat na vek 2 rokov tak nech to mam po ruke 😉

denduska
19. dec 2009

atana, ja neviem ci existuje zakon ktory prikazuje hlasit nevykonane ockovanie, ale urcite existuje taky podla ktoreho sa hlasi vykonane za urcite obdobie...cize to si potom uradnici lahko vyvodia kedze vedia ktore deti ma ten ktory pediater na starosti...
a ak neexistuje taky zakon ktory by zakazoval hlasit nevykonane ocko, co urcite neexistuje, tak to je jednoducho smola ze dana dr. je nejako bars iniciativna 😖 to je akurat od nej, diplomaticky povedane, nie pekne, ze si vyberie prave niekoho a na toho ukaze prstom 😒 ked uz, nech si to urady hladaju, okej.

zelmirka1
19. dec 2009

atana ja muslim ze je to hra so slovami ale pochybujem ze obstoji to ze je to formulovane tak ze ked sa nedostavi...a ked sa dostavi a odmietne tak je to OK, lebo ockovanie je povinne a preto ta vyhlaska existuje a reg. urady ver.zdravotnictva su povinne sa tym zaoberat. Je mi jasne ze to zavisi od doktorky, niektore to v tichosti toleruju ale su skor vynimky, moja doktorka dokonca si dovolila ma nahlasit na urad prace a soc. veci a myslim si ze urobila spravne, co ja povazujem za porusenie lek. tajomstva.
Bolo by zaujimave keby sa niaky rodic ak ho lekar nahlasi aj ked sa dostavi sudil ci by bola sanca to vyhrat ale v tomto state pochybujem.

ada085
19. dec 2009

atana, zaujimavy postreh...ale neverim, ze by si to obhajila na sude. podla mna to co ty hovoris, je len dostavenie sa do ambulancie lekara bez umyslu sa dat zaockovat. avsak v zakone sa pise dostavenie sa na ockovanie. to znamena s umyslom sa dat zaockovat. jedine ak by bolo dietatko chore tak ten umysel sa dat zaockovat tam je, ale nie je to mozne. tak ja neviem, to by som si overila niekde pred tym ako by som to chcela aplikovat v praxi. 😉 ale bodaj by to bolo take jednoduche, uvitala by som. minimalne MMR vakcinu by som vynechala.

atana
19. dec 2009

olinka6226,

je to Zbierka zákonov č. 355/2007
ZÁKON
z 21. júna 2007
o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Tento zakon(okrem inych) mi spominaju v rozhodnuti, v ktorom mi prikazuju po jeho doruceni do troch dni dceru zaockovat proti MMR.
Nie som taka zdatna v hladani vyhlasok a zbierok zakonov, ale stiahol mi to manzel zo stranok ministerstva, ci coho. Mam to na ploche ulozene, lebo to teraz casto citam.

denduska,
lekarka ma upozornila, ze to musi hlasit....povedala som, ze viem. S lekarkou sme doteraz vychadzali dobre, az velmi dobre. Mozno ona sama nemala taky pripad a zle si vylozila ten spominany paragraf 15. Ina znama mi vravela, ze videla zaznam o ockovani (lekarsky) a udajne tam nie je kolonka...odmietol ockovanie. Tak neviem.
Stejne do pondeloka musim spisat odvolanie voci tomu ockovaniu a poriadne si vsetko okolo nastudovat, lebo zrejme to bude pokracovat osobnym pohovorom. A vraj musia byt dva....veselo.
Ale riadim sa heslom co ma nezabije...ma posilni....to aby som sa nahodou pred Vianocami nenudila pri peceni... 🙂

denduska
19. dec 2009

atana, ja si myslim ze ona si to musela zle vylozit asi takym principom ze - hlasi sa vykonane, tak sa hlasi aj nevykonane... fakt super darcek pod stromcek 😠 drzim palce