Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
31. jan 2010

babulka: No vidíš, a tu je ten dvojitý štandard. Ak citujú vedecké zdroje odporcovia očkovania, zrazu to nie je dôveryhodné? A to, že vakcinátori nevedia zacitovať jediný relevantný zdroj, to Ti nie je podozrivé?

Celkom nedávno štúdia preukázala veľkú závislosť lekárskych žurnálov od peňazí farmacutického priemyslu. Taktiež sa dá úspešne zapochybovať o objektívnosti štúdie, ktorú financoval priamo výrobca vakcíny.

Ak napriek týmto tlakom niekedy prejde cenzúrou článok, ktorý poukazuje na riziká očkovania, tak to beriem skôr ako dôkaz, že takýchto štúdií je tak veľa, že sa to nedá úplne ututlať.

denisocka
31. jan 2010

😀 ivka dakujem, skoro som ťa prehliadla medzi tými zakonami

denisocka
31. jan 2010

blovitc dik tiež

petot
31. jan 2010

Ešte treba vziať do úvahy, že samotný výskum je zvyčajne financovaný farmaceutickými firmami, a preto sa vedci príliš nehrnú publikovať čokoľvek, čo by pošramotilo záujmy svojich chlebodarcov. Univerzitný výskum býva taktiež financovaný farmaceutickými firmami - stačí pohroziť priškrtením výskumných grantov, a ktorá univerzita radšej obetuje peniaze než nepohodlného vedca?

V súčasnosti beží v Austrálii jeden kolosálny súdny spor voči firme Merck, kde sa z času na čas medzi dôkazmi dostanú na verejnosť údajné praktiky voči vedcom, ktorí sa vyjadrujú nepriaznivo voči firme a jej produktom. Som veľmi zvedavý, ako to dopadne. Niektoré ďalšie firmy označili za normálnu súčasť marketingu, keď sa umlčujú kritické hlasy.
http://childhealthsafety.wordpress.com/2009/10/...

Potom tu ešte máme štúdie financované z peňazí vládnych agentúr, zodpovedných za programy očkovania. Kto z nich má záujem na zverejnení nepríjemnej pravdy o dôsledkoch svojho pôsobenia?

Takže kritické štúdie to majú ťažké. Ak sa napriek tomu objavujú, tak to niečo znamená.

cora73
31. jan 2010

babulka,
zase si sa vykrutila z priamej odpovede,takze neviem,co si mi tym chcela povedat,ano,pytala som sa na to,ci si mi ochotna pomoct,kedze si uz viackrat naznacila,ze sa to v ramci zakonov da.Som presvedcena,ze aj kebyze mam v rukach dokument od samotneho prezidenta WHO o skodlivosti a neucinnosti vakcin,tak mi to na SK nepomoze,ani kebyze mam 15 m stos dokumentov,ci uz z doveryhodnych,alebo pochybnych zdrojov,jednoducho na ich strane je zakon,cize mne pomaly dochadza,ze je jedno,ci si nieco krvopotne zhanam alebo nie,proste tu pokutu dostanem.Muz povedal,ze tak zaplatime a hotovo,ale mna to vrcholne irituje,pretoze by som tie peniaze vedela aj lepsie vyuzit,napr pre deti.Nechcem neockovat preto,aby som nejakym detom ublizila,ale preto,ze moje dieta malo po ockovani ocividne problemy,inak by som v tejto teme ani nebola.Bohuzial,nemam peniaze na advokata,ktory by ma nejaky cas zastupoval,ani na A.Cifru.Nie som pravnicka,cize ziadne "voditko" by mi nepomohlo,a samozrejme,od nikoho neocakavam,ze svoje vedomosti a sikovnost bude zadarmo rozdavat,aj ja by som si vo svojom obore dala za moju sikovnost zaplatit.Cize ak chces pomoct vyhnut sa sankcii,a bolo by v mojich moznostiach tvoju cenu zaplatit,ok,ak nie,naskrabem na pokutu a pripravim sa na vredy z nervov pred komisiou.Taktiez ma totizto vytaca,ze budem pokutovana za nieco,za co by som,kebyze byvam o 50 km dalej, nebola.
Tot vsjo,a ak nemas zaujem,tak tu uz prosim ta o tom,ze vies ako na to,nepis.Dakujem

ivka144
31. jan 2010

Som tu na rychlo...

Petot, dakujem velmi pekne, preposlem mu.
Samozrejme, suhlasim, ze v prvom rade "oni" musia dokazat, ze je vsetko ok.
A ked mi poale nejaku studiu, mozem ti ju na okomentovanie poslat, ze co ty na nu? Lebo mi uz daco o ucinnosti prasaciny poslal, ale ja neviem protiargumentovat, nevidim to tych vedeckych clankov a je to v AJ. Ale asi pojde o problem kratkodobej, ako furt.

Cora - kamoska vyskumnicka biologicka ci chemicka ci co to je mi hovorila, ze vakcina na prasaciu je blbost, ked ju vyvijali z prveho zdroja a to, co sa siri teraz je uz mutacia, ktora zmutovala tusim este v mexiku, ci ako...

Babulka - dakujem pekne.

cora73
31. jan 2010

ako mna zarazil "odborny" vyklad nejakeho pana z fondu statnych hmotnych rezerv,ktory sa vysoko profesionalne a vedecky vyjadril,ze sa ludia maju dat zaockovat,pokial este vakciny su,lebo potom virus zmutuje a oni nebudu zaockovani..
Vidi v tom niekto logiku?????
Preco sa mam dat zaockovat,ked ma virus podla "odbornika" zmutovat???
No nic,zajtra si zavolam domov nejaku TV,pripnem si visacku-to budem mat viac ako ten pan,a budem mudrovat o niecom,comu vobec nerozumiem...
Alebo si pockam na nazor nasich CELEBRIT -ti su rovnako v kazdom odbore ako doma...

zelmirka1
31. jan 2010

ahojte
sledujem debatu velmi pozorne a prispevky vsetkych tiez, mna zaujima hlavne to ci je tu vobec niaky rodit ktory dokazal pripadne neockovanie niako vyriesit bez toho aby platil pokutu, lebo z toho co sa tu pise mi vychadza ze proste zakony, vyhlasky su tak dobre vymyslene ze nie je sanca. Jedine ak by mal niekto odvahu ist do sudneho sporu a opriet sa hlavne o ustavu ved ta je nadradena ostatnym zakonom ci nie ?

pammy
1. feb 2010

Ahojte,

chcem sa opytat ohladom sarzi vakcin, ak by mi niekto vedel odpovedat. Kolko si myslite ze bolo (je) dostupnych sarzi vakcin proti MMR? Je kazda sarza ina? Lebo sa tu kedysi pisalo, ze niektore su bezpecnejsie, ine menej... Niektore maju na svedomi viac neziaducich ucinkov, ine menej... ???

A moja predchhadzajuca otazka, nebola zodpovedana, tak sa spytam Petot Teba priamo, co si myslis, ak je zaockovane uplne zdrave dieta, mozu sa eliminovat neziaduce ucinky, nemyslim tym, ze telo sa vie s tym lepsie vysporiadat, to mi je jasne, ale myslim vazne choroby, ktore ockovanie moze sposobit, ako napr. autizmus, cukrovka atd.... Alebo obratene, ak je zaockovane dieta zrovna bojujuce s nejakou virozou, moze sa stat, ze pravdepodobnost vyskytu vazneho ochorenia je vyssia?

Dakujem za odpovede.

denduska
1. feb 2010

ahojte nasla som celkom zaujimavu stranku pre aj proti ocko, plus su tam linky na vsetky pribalove letaky a aj opis jednotlivych chorob...aj nieco o homeo ockovani....ja si to neprekladam,nepotrebujem ale ani neviem ako 😅
http://www.babyfourallseasons.com.au/vaccinatio...

natashkaa
1. feb 2010

Ahojte dlho som tu nebola len hlasim, ze stale sme uspesne absolutne nezaockovani. Niko je jedne babo ktore vo svojich 8 mesiacoch este nemal teplotu ani sople. Vsetky kamosky teplotuju....a nevedia z coho lekarka im povie to su zuby...kadej a da panadol. Ale to su tak ze 40 ciatky teploty. Akoze krk dam nato ze im ten virus este pekne koluje v krvi hoc je to aj mesiac po ocko a telo s tym naramne bojuje. A to ani nehovorim o veciach ako ze Niko uz stoji rozprava mama tata a podobne....

no len to som sa chcela spytat nepoznate v Ba doktorku ktora by mi ho bolo ochotna neockovat aspon do dvoch troch rokov? s mojou som dohodnuta po roku ale ako sa to blizi tak nechcem nechcem chcem aspon do dvoch rokov pockat.

tin007
1. feb 2010

ahojte, dnes som dostala ten casopis o lekarskom kongrese (vakcinologicky), ktory bol v januari v Tatrach, stihla som si ho len prelistovat, ale tie prispevky su kratucke a co som pozerala, tak jednostranne zamerane. kto bude chciet, tak sa dohodneme, zeho napr nascenujem a hodim niekam na web alebo poslem vybrane scany

denduska
1. feb 2010

tin, no myslela som... 😒 mna zaujima co pisu tam prava rodica a dietata, ale mne to asi donesie muzik, keby nie, tak mi to oskenujes 😉

inak si nadavam, teraz som si ani neviem preco citala letak z infanrixu hexa a tam je normalne medzi neziaducimi ucinkami ekzem, dermatitida, predtym som si nevsimla.... musim si to vytlacit a ked ma bude nabuduce niekto presviedcat ze to nie je mozne, aby som mu tym zamavala na rozlucku... uz sa mi parkrat stalo ze ked som sa na to opytala tak som vyzerala ako debil 🙄

tin007
1. feb 2010

denduska add prava rodica a prava dietata vo svetle ockovania - zhrnutie: Pravo rodica odmietnut ockovanie je precin proti pravam dietatana ochranu pred chorobami. 😝

tin007
1. feb 2010

k clanku Antivakcinacne aktivity legislativa a pravo nie je nic (abstrakt nedodany), jedine pozitivum som nasla pri bcg, navrhuju vzhladom na vyskyt, prehodnotit zmenu v bcg vakcinacnej politike od r. 2010

petot
1. feb 2010

pammy: Ani u úplne zdravého dieťaťa nie je záruka, že nenastanú vážne nežiadúce účinky. Ale očkovať choré dieťa znamená priamo si o ne koledovať.

sammy19
1. feb 2010

denduska, to aj na mna kukali jak na debila, ked som sa pytala, ci kozne problemy, ktore dcerke zacali po druhom ockovani hexou mozu byt z toho ockovania...
ale aspon alergologicka dala do spravy zaver, ze "neziaduca reakcia po ockovani". Tak aspon nieco.

sammy19
1. feb 2010

ahojte, este som nasla toto. Je to sice pre CR, ale myslim, ze niektore veci su dost podobne alebo rovnake ako u nas...
su tam rozne otazky, treba si popozerat.

http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/po...

eridani
1. feb 2010

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit v BA dobru doktorku, s ktorou by sa dalo dohodnut na posunuti ockovania? Idealne okolie Zahradnickej, Mileticovej, Tranvskeho myta, ale sme ochotni chodit aj dalej. Baby sa nam ma narodit koncom marca/zaciatkom aprila a ja nepoznam ziadnu dobru pediatricku. Ziadne alergie, ekzemy a pod. v rodine nemame, tak to sa pouzit nebude dat. Momentalne zvazujem, ci male neockovat vobec alebo neskor, ale minimalne do roka by som mu nechcela dat nic.

veronikapp
1. feb 2010

v tom linku od sammy ma zaujalo to, že mmr vakcína nemá hornú hranicu. Spomína sa len odkedy- 1. deň 15. mesiaca najskôr, ale nie je určené dokedy sa musí podať- podľa českej vyhlášky...

petot
1. feb 2010

veronikapp: Tak isto aj v slovenskej vyhláške 585/2008. A okrem MMR, dokonca ani hexavakcína nemá obmedzenú hornú hranicu.

tamix
1. feb 2010

Ohľadom tej hornej hranici som čítala , že to je práve problém. Keď je určená horná hranica, tak po uplynutí jedného roku je to už premlčané a keď dovtedy nedajú pokutu, tak potom už nemôžu. Ale radšej to skopírujem, aby som náhodou nedala zlé info. Idem to pohľadať.

tamix
1. feb 2010

Je dôležité vedieť, že po uplynutí 2 rokov od spáchania priestupku ho nemožno prejednať; nemožno ho tiež prejednať, prípadne uloženú sankciu alebo jej zvyšok vykonať, ak sa na priestupok vzťahuje amnestia.

To znamená, že správne orgány majú 2 roky od spáchania priestupku, aby vec prejednali a právoplatne o nej rozhodli. Ak sa teda konanie natiahne tak, že právoplatné rozhodnutie odvolacieho orgánu (ministerstva zdravotníctva) nebude vydané do 2 rokov od spáchania priestupku, nie je už možné pokutu uložiť.

Vzhľadom na lehotu zániku zodpovednosti za priestupok zostáva ešte nevyriešená otázka, kedy došlo k spáchaniu priestupku. V prípadoch, že je vyhláškou stanovená lehota, dokedy sa očkovanie musí vykonať, je deň spáchania priestupku posledný deň lehoty, počas ktorej malo byť dieťa podľa vyhlášky zaočkované. Teda napríklad v prípade neočkovania tuberkulózy, ktorá má byť podľa vyhlášky zaočkovaný najneskôr do konca šiesteho týždňa po narodení dieťaťa (za súčasného splnenia ďalších podmienok - „s minimálnou hmotnosťou 2 200 gramov, pri dobrom klinickom stave a bez ďalšej rizikovosti“), dôjde k zániku zodpovednosti za 2 roky počítané od doby, kedy dieťa dovŕšilo šesť týždňov života. V prípade osýpok, rubeoly a mumpsu vyhláška nestanovuje lehotu na vykonanie očkovania (ak nie je stanovená lehota nemôže vzniknúť ani zodpovednosť). Preto je veľmi problematické vôbec hovoriť o spáchaní priestupku v prípade neočkovania týchto chorôb. Zákon o priestupkoch totiž stanovuje požiadavku na stanovenie času spáchania priestupku. Túto požiadavku nie je možné na základe súčasného znenia právnej úpravy naplniť.

Teoreticky by nesplnenie očkovacej povinnosti mohlo byť orgánom ochrany verejného zdravia kvalifikované ako tzv. trvajúci priestupok, ktorý sa nepremlčuje. Znamenalo by to, že správny orgán by mohol udeľovať opakované pokuty za udržiavanie protiprávneho stavu. Tento výklad by tiež postrádal zmysel, pretože niektoré choroby sa môžu očkovať jedine v detstve, preto nemôže byť neočkovanie chápané ako trvalá nezákonnosť. Podľa nášho názoru je potrebné ustanovenia o spáchanie priestupku vykladať v prospech obvineného podľa zásady in dubio pro reo (v prípade pochybností sa má vykladať predpis v prospech obvineného).

nikita.sk
1. feb 2010

natashkaa: vieš, natashkaa, keby som vedela aspoň o takej doktorke, ako máš ty, čo je ochotná 1 rok počkať s očkovaním, tak sem ani nepáchnem...myslím, že vačšina z nás hľadá také doktorky...ty mi prezraď, ako je to možné, že ju hygiena nenaháňa, ako by "vraj" naháňala moju doktorku, tak že nie je ochotná počkať nieže rok, ale ani deň dlhšie... 😢 😢

natashkaa
1. feb 2010

nikita.sk

pani doktorka nech netrepe ziadna hygiena ju nahanat nebude!!! ja som si vela o tomto nastudovala a ked mi s tymto vyrukovala hned som ju uzemnila. Jedineho koho moze nahanat hygiena si Ty to jej kludne povedz. Ja som jej podslala mnooho materialov aj my sme nahlaseni na hygiene ale s nou to nema nic spolocne je to vec rodicov a prislusnych orgabov nikdy nie pediatra

eridani
1. feb 2010

natashkaa: mas zrejme sice pravdu, ale vacsina z nas by sa urcite rada vyhla dohadovaniu a bojom s doktorkou. Preto hladame doktorku, ktora moze povedat na ockovanie svoj nazor, ale bude akceptovat aj nas a nebude sa vyhrazat hygienou a socialkou (lebo ako citam, tak to viacere lekarky robia, bez ohladu, ze na to nemaju pravo).

zelmirka1
1. feb 2010

tamix niekto tu pisal ze ani MMR sa neda argumentovat ze nema stanovenu hornu hranicu, uz si nepamatam
ale vraj je to stanovene v preventivnych prehliadkach.

ivka144
1. feb 2010

zelmirka, myslim, ze nakoniec sa tu "dohodlo", ze ten prehlad preventiviek je to, na co mas narok, akokebyze, co preplaca poistovna, ci co. Uz si to popravnicky nepamatam, ale ze nie je to priamo zakonom dane. Osobne by som sa aj divila, lebo tam je plno veci, ktore, myslim si, nase doktorky ani nikdy nevykonali...
A osobne, laicky, si myslim, ze urcit hornu hranicu je troska aj problem, lebo ak proste pre nejaky dovod nestihas hormu hranicu, tak potom uz nemusis? To by im tiez nebolo vyhodne.
A laicky by som sa tiez obavala toho "trvajúceho priestupku", co hodila tamix, neviem, ako je to definovane, ale podla slova trvajuci, este neznamena, ze ide o trvalu (akoze dozivotnu) nezakonnost, ako sa neskor pise.
Ale ak by sem zyvitala este dakedy BABULKA, tak by ma zaujimal jej nazor na toto.

nikita.sk
1. feb 2010

natashkaa: Chodia jej kontroly, ako odôvodní, že malá nebola zaočkovaná ?

nikita.sk
1. feb 2010

natashka: a ked ste nahlásení na hygiene, aj ste platili pokuty za neočkovanie ? lebo ja som pochopila, že si sa dohodla s doktorkou, že Ta zaočkuje neskor, ale nič to pre teba neznamená, len že zaočkuje neskôr. Ak jej nič nehrozí, prečo teda si stojí za tým, že po roku malého zaočkuje a prečo teda hľadáš nového doktora. Prosím poraď mi, pretože nás má to MMR čakat za 2 dni a som už zúfalá....