Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
5. mar 2010

kriste pane kde som povedale ze C je velmi skodlive naozaj naucte sa citat..
tvrdim len ze C sa nie je nevinne a vo velkych davkach moze , niekomu skodit.... treba citat naozaj neviem ci sa mam smiat alebo plakat.//// 🙄

ak by bolo skodlive tak ho uz neberiem roky rokuce!!!!!!!!!!!! vy ste ho poniektore objavili len nedavno a sui ludiia co poznaju tento trik uz davno...

vsetko vela skodi vsetko bez vynimky..

zelmirka1
5. mar 2010

to je v pohode erikasadek, ja som pochopila aj ostatni, tiez vyuzivam C-ko a je super ale neprehaname to,
tiez si myslim ze ziadny extrem nie je dobry, ale v tejto teme sa clovek fakt dost dozvie a aj to tu pekne obcas vrie, aspon sa nenudime 😉

vodicka75
5. mar 2010

Neviete nahodou, na zaklade akych udajov chcu zaviest preockovanie proti ciernemu kaslu v 13.r., ked ochorenie je nebezpecne predovsetkym pre deti do 1.r., a zaver je takyto,...cize umrtia ziadne:

• Výskyt pertussis v SR mal dlhodobo charakter sporadických prípadov a bol veľmi nízky,
v r.2008 významne stúpol (5x).
• Ochorenia mali stredne ťažký priebeh.
• Úmrtie nebolo zaznamenané.
• Ochorenia sa vyskytli vo všetkých vekových skupinách s maximom vo vekovej skupine 0-4 ročných a u 10-19 ročných adolescentov, sporadicky u dospelých.
• Ochorenia sa vyskytli len v určitých regiónoch pravdepodobne preto, že sa v súčasnosti diagnostike tohto ochorenia nevenuje dostatočná pozornosť zo všetkých regiónov.

Viac tu: Je pertussis problemom dospelej populacie?
http://209.85.135.132/search?q=cache:OTiVX6-kGi...

Ked sa na to pozeram, tak vidim len to, ze cierny kasel nie je vazny problem... 😅

vodicka75
5. mar 2010

petot: ja vit.C uznavam ako "tandemistu", ale nie ako "sam vojak v poli" 😉

nikita.sk
5. mar 2010

Teraz trochu odveci: Dala som si za lyžičku toho Lamberts Cécka a cítim sa ako keby som si dala silnú kávu. 😀
Kto má skúsenosti s tým, ako to odmerat ? Petot ?? Ty si písal, že malá lyžička zarovnaná 2g zhruba. Lenže na tej škatulke stojí, že 1/4 lyžičky je 1 gram. 😕 No nie je lyžička ako lyžička. A ako mám sakra odmerat malej napríklad 250 gramov ???? ako to meráte vy ??? Máte nejaké digitálne váhy váhy ?

ivka144
5. mar 2010

Erika - ved ja chapem, ze ak mas svoj nazor (a samozrejme podlozeny nejakym citanim a skusenostami a pod.), tak ta to nastve, ked niekto hovori (pre teba) nezmysly. Ved o tom hovorim.
Ale Petot povie, ze vakciny su skodlive a poda nejake citacie a konzistentny, uceleny nazor k tomu.
Ty povies, ze Cecko je skodlive a nakopirujes tu anglicky text a k tomu par riadkov rozhorcenia.
Ja hovorim cisto o argumenatcnej kvalite.

A o vete Vsetkeho vela skodi, sme sa uz bavili...

Babulka - a aby som nebola za taku, ze chcem odpoved a sama neodpovedam..., pytala si sa, ci mi pripada zodpovedne, co a ako tu pise a vystupuje Petot. Ak by som chcela byt velmi obozretna a v sulade s principom opatrnosti (hehe) a navyse alibisticka a tak..., tak by som ti nepovedala, ze ano, povazujem to za zodpovedne, ale to, ze nepovazujem to za nezodpovedne. Dokonca aj v pripade, ak by sa Petot obsahovo mylil, nepovazujem jeho formu pisania a argumentacie a rad za nezodpovednu.

erikasadek
5. mar 2010

ivka kazdy mame nazor na vec la eurcite veci proste nemozem nechat , tak, ked s tym nesuhlasim.; ak s amylim tak si to priznam.. lenze petot je typ cloveka ktory s anikdy nemyli a vsetko vie lepsi ekao iny..
jeho vyhoda vel astuduje a zaujima sa o vec kdezto ja nato nemam ani cas a ani naladu a nesnazim sa ani o to , kto presci koho.. nejed mi to , ale nemozem mu pritak, na vec s ktorou nesuhlasim
styl prave kiahne a neskodnost C; proste nemozem...

nehovorim aopakujem to posledny krat ze C je skodlive..........!!!!!!!!!!!!!
C moze mat aj negativny ucinok u niektiorych ludi, a hlavne vo velkych davkach. sam asom zivy priklad toho..
prosim neprekrucat slova;.
moze mat negaticny ucinok , nie je to iste ako tvrdit ze C skodi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
boze ja idem spat , uz ma to nabavi stale dookola..

ivka144
5. mar 2010

Nikita - inak lyzicky, hehe, to je kapitola sama, cely pribor sa tusim v zaklade deli na francuzskeho typu alebo anglickeho typu a mala lyzicka mimo tohto este moze byt cajova alebo kavova a moj odhad je, ze cajova je aspon 2x vacsia ako kavova. Inak nepoznam to Cecko, co pises, petot pisal podla mna o Cecku z DMka, ale to by nemal byt rozdiel, ak to nema ziadne pridavne latky, len cista kyselina ascorbova.
Ja pouzivam toto z DM, je k tomu lyzicka, ktora ma mat tusim 150g, niekto tu pisal, ze si to dal pomerat v lekarni a bolo to 130g presne..., mne je to pravdupovediac jedno. Ci dam 6 minilyziciek po 150 alebo 130, mne je to jedno.

A k davkovaniu vseobecne..., dnes uz kazdy sirup ma taku meraciu lyzicku, zvacsa na 2,5ml a 5ml, ale ja si tam pamatam, ze vzdy sa hovorilo, ze treba jednu cajovu lzyicku alebo jednu polievkovu niecoho a to aj pri takych farma sirupoch, takze by som si so superpresnou davkou hlavu nelamala. Ale to som ja;)

nikita.sk
5. mar 2010

Vieš, tam ide o to, že to chcem vyskúšať, keby bola malá chorá, ale nechcem jej dávať také megadávky. 😖 A chcem jej to dávať počas celého dňa...a neviem ako...kojím ju a ona mi moc vody nevypije...asi potom len injekčnou striekačkou...lenže keď to chcem dávkovať, potrebujem presné dávkovanie... 😒 tak mi asi nezostáva nič iné, len si kúpiť ten vitamín z DMky aj s tou lyžičkou... 😉

nikita.sk
5. mar 2010

A 2,5 ml sirupu je rozdiel ako 2 gramy práskového vitamínu.....tak mi lyžičky na sirupy asi nepomôžu.. 😅

petot
5. mar 2010

ivka144: Tá maličká odmerka z DM má 135mg (podľa niektorých názorov 150). Miligramov.

petot
5. mar 2010

nikita.sk: Opatrnosť je dobrá. Hlavne nech po celý deň veľa pije.

petot
5. mar 2010

erikasadek: Na druhú stranu, ani ja som nepovedal, že vC nemá vedľajšie účinky 😉 Nevoľnosť (najmä nalačno), hnačku, zriedkavo vyrážky pripúšťam. Sú tu aj interakcie s niektorými liekmi, aj keď to je skôr chyba liekov. Tie treba poznať.

Len hovorím, že TIE účinky, o ktorých hovoríš, a ktoré sa mu aj bežne prisudzujú (kamene, B12, prooxidácia) sú pravdepodobne hlboko zakorenený mýtus. To tiež nie je z mojej hlavy, presvedčili ma názory niektorých lekárov. A tiež fakt, že k uvedeným obvineniam chýbajú skutočné priame dôkazy a zvyčajne sa už len "akosi samozrejme" vyslovujú a opakujú. Áno, aj to sa ešte dnes deje, že sa bez overenia dôkazov preberajú tvrdenia z generácie na generáciu. Preto používam pojem "mýtus".

Máš pravdu, že zo svojich názorov nerád ustupujem. Je to tým, že som si ich vytváral dlho a namáhavo, a nemôžem si dovoliť ich bez vážneho dôvodu každú chvíľu prehodnocovať. Všeobecných článkov bez dôkazu som čítal veľa a už ma neoslovujú, stal som sa veľmi náročným na váhu dôkazu.

Aj keď sa to možno nezdá, som zástanca opatrnosti. Aj ja som začínal opatrne. Dôležité je piť. A dať pozor na kontraindikácie. Ale ľudia BEZ kontraindikácií sa v oficiálne schválenej dlhodobej bezpečnej hladine 2g denne snáď môžu pohybovať bez obáv, a pri chorobe je dovolené viac 😉

petot
5. mar 2010

erikasadek: Nepopieram ani, že existuje nejaká HRANICA BEZPEČNOSTI. V čom sa nezhodneme je, KDE sa táto hranica nachádza.

Podľa pokusov na zvieratách, jednorázová dávka 7,5 gramov askorbátu vápnika na kilogram váhy (to by bolo v prepočte POL KILA na dospelého človeka!) nemala ŽIADNE pozorovateľné toxické účinky (zvieratá následne sledovali 2 týždne). Na druhú stranu, 11,9 gramov na kilogram váhy kyseliny askorbovej stačí na usmrtenie polovice potkanov (prepočet na dospelého človeka dáva 830 gramov jednorázovo). U myší už 3,4g/kg jednorázovo. Môžme sa zamyslieť, z čoho pramení ten rozdiel. Žeby v tom, že askorbát vápnika má neutrálne, slabo zásadité pH, a kyselina askorbová je kyslá? Možnože pri takejto dávke už kyselina jednoducho spálila črevá/zničila sliznicu. vitC má rôzne chemické formy a ako vidno, forma je mimoriadne dôležitá.

Samozrejme, nikoho nenahováram, aby zjedol naraz pol kila vitC. HRANICA PREDÁVKOVANIA u človeka zatiaľ NEBOLA stanovená (nikto sa dosiaľ nepredávkoval). Vieme však, že pri liečbe ťažkých ochorení boli úspešne použité dávky až do 300 gramov denne, podávané pomaly postupne súvislou celodennou infúziou askorbátu sodného, bez toxických účinkov (ani klinických, ani laboratórnych). Takže máme tu aké-také ÚDAJE O HRANICIACH BEZPEČNOSTI. Preto nie som náchylný veriť, že 6g je neviemako škodlivá dávka.

petot
5. mar 2010

Samozrejme, u niektorých PRECITLIVELÝCH ľudí by aj takéto malé dávky (6g u dospelých) mohli byť škodlivé. Najmä pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.

Ďalšou vecou sú prísady, ktoré môžu byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Klenner napríklad varoval pred konkrétnou injekčnou ampulkou(v USA), ktorá by intravenózne mohla pacienta zabiť, a nie kvôli 2g vitamínu C, ale kvôli vysokej koncentrácii konzervantov a iných prísad. Po veľkom zriedení sa však dala použiť. Prísady rôzneho druhu sú v tabletkách a nie je vhodné to s nimi preháňať, lebo preženú oni nás 😉

Celkom inou témou je DLHODOBÉ užívanie. Tam si myslím, že NEMÁ ZMYSEL HNAŤ TO DO EXTRÉMU. Dlhodobá takmer-hnačka by mohla znamenať zhoršenie vstrebávania živín. Ale keď človek spozná svoju bežnú toleranciu, tak 50-70% z nej by sa zdá byť (aj podľa Jaffeho, Leviho a iných) ako rozumná bežná denná dávka podľa dopytu tela. Toto je samozrejme MIMO oficiálnych odporúčaní.

denduska
6. mar 2010

petot, to hpv-cko, myslim ze to boli spravy na jojke predvcerom - tie co chodia podvecer..

vanish1
6. mar 2010

nikita, daj na váhu napr. 50 zarovnaných lyžičiek a potom vydeľ celkovú váhu týchto lyžičiek /50
250 mg neodvážiš (ak budeš merať lyžičkou - je veľmi veľká), ja som vyrobila odmerku pre švagrinú, lebo tiež chcela mikroskopické dávky, zober si blister od nejakého lieku a naplň si ten priesvitný obal, kde je tabletka (jedno si odstrihni), a odváž rovnakým spôsobom ako lyžičku.

martinba
6. mar 2010

erika ja len strucne: nechytam ta za slovicka, ale snad mi dáš za pravdu, že nemozes nieco prelozit úplne opacne. Je tu vela ľudi ktorí nehovoria anglicky a je teda veľký rozdiel či niečo vyvoláva rakovinu alebo jej predchádza.... no ale nič, to len na vysvetlenie, však si si priznala chybu, je to OK.

vodička75: myslím že dôvod bude taký, že by sa mohol čierny kašeľ rošíriť a ohroziť aj bábätká, ked to prinesie omov sôrodenec

atana
6. mar 2010

Ahojte.
Erikasadek - MIER.
Rozmyslala som este nad tym, ze vlastne Petot sa snazil najst pricinu Tvojho predavkovania ceckom a tak to asi cele tu vzniklo. Ale mna by vazne zaujimalo - a to nerypem, fakt ma to zaujima - ako dlho si brala cecko a asi v akych intervaloch a ake prejavy si zacala mat. Co to si popisala, ale ak by si to vedela zhrnut, budem Ti vdacna.
Lebo ja beriem tie vysoke davky cecka asi pol roka, sice denne asi do tych 4 gramov pocas dna (mam na to kila), detom davam aspon trikrat 500, medzitym obcas ked su doma pobede take 100 miligramove na cmulanie, ked sa mi nezdaju a nieco na nich lezie - dvojnasobok cca, a na zaciatku choroby podla toho co to je aj 500 - 1000 mg kazdu hodinu...ale to asi tak pocas dvoch dni, potom znizim.

Urcite vidim problem aj v tych primesiach. Mojim som kupila aj Megacecko, a samozrejme to im chuti, tak by ho vyjedali...ale tam vidim problem, musim ho schovavat.
My sa vysypeme s detmi vzdy na jar, ked kupujeme prve redkvicky, cibulku...podla mna su dobre rychlene, ale neodolame. Zaujimave, ze potom, v lete sa uz nevysypeme....uz nepotrebuju tak rychlit, je ich vsade dost. Este tak z prvych jahod potom...samozrejme tych z trhu.... 😒

K tomu prekladu z angl. Chapem, ze mas deti co Ti tam pobehuju a tak si rada, ked nam hodis aspon link na nieco. Este raz hovorim, ze ja si cas na prelozenie (v googli) najdem, ale neviem ani ň po anglicky a tak som jasna z toho co tam je, niektore formulacie su uplne naruby, nedavaju zmysel.
Aj ja si tiez snazim najst cas, ked tu niekto hodi nejaku prosbu o nieco a hladam v mojom archive veci, v IURO, na nete...i ked neprekladam, ale cas tomu venujem taky isty. Fakt je ale, ze mne tu uz nebehaju male deti. S nimi by sa to tak lahko nedalo. To je fakt. Tak sorry za tu poziadavku, aby si prekladala.
Ale chcela som vlastne upozornit na to, ze potom vznikaju bludy v informaciach.

Denduska, mozno som mohla napisat este predtym ako som napisala len strucne info, ze som nedala ATB na anginu, ze dcera mala teplotu rano 37.5. Ja som bola uz v praci, teda s nou niekto musel ostat a tak manzel musel zajst za lekarkou koli potvrdeniu do prace, ze ostal doma. Inak by som k lekarke urcite hned prvy den nesla a cakala co sa vyvinie.
A lekarka hned povedala, ze ATB. Ziadne take, ze pridte sa mi ukazat o dva dni. Preto som ATB nedala a vyckala, kym som usudila, ze nedam. A tu teplotu mala len v ten den, ani 38 neprekrocila.

Daducha, mam pocit, ze prave k tej Tvojej lekarke idem... 😉 , napisem Ti do IP.

K pertussis
Priatelka sleduje kazdy den na stranke UVZ ako pekne stupa pocet ochoreni. Doteraz boli deti ockovane proti tejto chorobe dlho, neviem odkedy, zatial ma to nezaujimalo a teraz sa mi to nechce hladat, ale to je jasny priklad toho, ze to ockovanie bolo na figu. Oni chcu preockovavat 13 rocne deti. Super. HLavne, ze som tu pred casom pisala, ze mam znamu, ktorej syn mal min. roku cierny kasel 2x a mal len 7 rokov. To za chvilu nas budu ockovat kazde dva roky, aby to malo ucinnost.

Petot, o tom ockovani HPV bolo na jojke o piatej v spravach. Predvcerom. hovorili o tom, ze teraz stoji 500 eur a chcu ho dat zadarmo. Myslim, ze aj spominali nejaku krajinu, ktora to tak robi...musim si to este raz pozriet.

erikasadek
6. mar 2010

atana mier jasne , ja som mala vcera take fofry ze nezelam nikomu a do toho este vela veci proste den na ktory s anezabuda tak lahko a hlavne ktory doslova znici do slova a do pismena...... 🙄 😀
jasne ti epreklady boli tak rychle strucne z ebola poznamke hned prelozte si .. 😉

no brala som , ciste bio ab takze be zprimesy, a addityv takze tym to nebolo..
naozaj brala som kazdu hodinu , 650 az 1000 mg a pocas par dni, kedze osm bola vazne chora.. chcela osm tomu pomoct nemal som cas na lekara vysledok po prvy krat v zivote a to C beriem uz roky rokuce mi bolo zle nenapadlo ma zeby to bolo stoho,.. ani nahodou lae povysledkoch , nic ine nezostavalo len vyskrtat co som jedl abrala,.;a prislo na C....
vysledok , hned som prestala moj stav hned bol ok za necelych 24 hodin, ani tolko nie;.

stalo s ato aj mojmu synovy davnejsie, ale vtedy by ma to nenapadlo.. z es ato moze tym spojit teraz uz viem vynnika...
len u neho je to dane genetickou vadou chudak, nema stastie na vakciny a este nai ni ena C.. 😖

oscarka3
6. mar 2010

dobrý deň,ja už pár rokov nebývam chorá /pijem takmer denne doma vypestovanú echinaceu a stravujem sa ináč ako vačšina/predtým 2x do roka zápal priedušiek,odkedy mám echinaceu tak ani raz.ale už 2 mesiace echinaceu nemám-minula sa mi ☹,tak som sa nedávno zobudila s bolesťou hrdla na lavej strane,ťažko sa mi prehltalo,pozrela som si v zrkadle mandle a na jednej som mala hnis, tak som vyskúšala vit.C, priznávam,nevážila som ho, dávala som si len tak od oka .Pila som ho v čaji,asi 3 dni vyššie dávky potom už len tak pomenej.už po prvom dni bolest hrdla ustúpila,po druhom už úplne.prvý deň ma doobedu bolela hlava,tak ako ked som mávala teploty,potom to prešlo. A Erika ,asi o dva týždne na to/-céčko som brala už len v malých dávkach/ som mala v noci hrozné bolesti brucha, a potom rýchla návšteva WC 😀,vtedy som sa nesmiala bolo to dost hrozné/chvílu som si tam posedela/ ale prešlo to,ja som na pár dní vysadila céčko,ale teraz ho beriem znova a všetko je v poriadku.Takže ja som spokojná,ale aj tak čakám na moju rokmi osvedčenú echinaceu 😉 a som tiež proti očkovaniu 🙂

denduska
6. mar 2010

tak ja sa eriky zastanem, myslim ze sa tak "rozohnila" skor preto, ze niekto nie je ochotny priznat ze mala skusenost sa negativnymi ucinkami, lebo ziadna studia to nedokazuje. Ale to je predsa to iste ako ked niekto sa ohana tym ze ziadna velka studia nedokazala negativne ucinky ockovania, znamena to ze nie su..?

to HPV je tusim plne preplacane v UK...ak som dobre zachytila.

a ten cierny kasel - no tak okej, tak by som ockovala len babatka a potom uz nie, naco, ked to treba dobrezenie kazdych 5 rokov preockovat? ved aj tak je to na prd aj tak to ludia stale maju...ockovani ci nie, tak ked uz zmyslam pro-ockovaco.

erikasadek
6. mar 2010

oscarka. 😀 😀

erikasadek
6. mar 2010

denduska dakujem.. 🙂

ivka144
6. mar 2010

Petot, som sa cudovala, ye to tak vazne beries, ci 130 alebo 135 a az potom mi doslo, ze som predtym napisala gramov!!! nie miligramov! Pardoooon, dufam, ze to bolo pochopene, ze som sa pomylila...

petot
6. mar 2010

denduska: Poviem to stručne:
1, Verím, že Erika mala problém z prípravku, ktorý užívala.
2, Neverím, že príčinou bol vitamín C, pretože na takýto typ ťažkostí som nenarazil v žiadnej literatúre, a dávky boli malé.
3, Zastávam názor, že to mohli spôsobiť nejaké prísady, kontaminácia pesticídmi, plesňami apod.
4, Keďže nečakám, že by Erika vykonala placebom kontrolovaný experiment s chemicky čistou kyselinou askorbovou, asi sa pravdu nedozvieme 😉

Vo farmácii sa občas dejú veci. To asi vieš. Napríklad veľmi hodnotné skúsenosti z otravy selénom sa citujú z prípadu, keď tucet dostalo príznaky otravy, lebo kvôli výrobnej chybe bola v tabletkách vyše 100-násobná dávka, než bola udávaná. Takéto prípady sa dejú aj pri syntetických liekoch. ŠÚKL potom zverejňuje informácie o stiahnutí výrobnej série a život ide ďalej.

vodicka75
6. mar 2010

Tak je mi jasne, ze zdravotnictvo a farma. priemysel si "v zaujme spolocnosti" robia zo statu peknu dojnu kra... 😖
Ked si vezmete naklady na preockovanie v 13.rokoch Boostrix Polio 1 484 400 €, plus pravdepodobnost vyskytu neziaducich ucinkov /velmi zriedka, t.j. 0,01%, ale predsa, pri 60 000 osob vo veku 13.r. je to cca 6 pripadov ako napr. mozny Guillain Barre syndrom, pricom 5-dnova liecba 75 kg pacienta stoji cca 8.300 Eur/ a zaroven je 66% vyskyt cierneho kasla u ockovanych osob /t.j. ockovanie nema vyrazne preventivne ucinky/...nenachadzam iny dovod na ockovanie ako "podojit" kym sa da... 😠

sammy19
6. mar 2010

ahojte, dnes som si precitala v casopise Mama a ja otazku v poradni pediatra - jedna mamicka sa tam pytala, co sa moze stat, ked jej dieta zaockovali proti TBC DVAKRAT. Prvy raz este v porodnici a potom, tusim, o nejakych 19 dni zasa (nechapem, kde sa take nieco mohlo stat?)
No a odpovedal jej MUDr. Dluholucky, ze v podstate sa nemoze stat nic, ze sa nema bat. A ze dokonca boli robene nejake studie, kde ta vakcina preukazala OCHRANU proti roznym alergiam a ze vlastne posilnuje imunitu.
Tak som teda ostala totalne vykolajena... Viete niekto o takychto studiach, ci je to naozaj pravda? Alebo to napisal naozaj len preto, aby tu mamicku ukludnil...

vodicka75
6. mar 2010

petot: mam na teba otazku ohladom vit.C, ci je super na odstranovanie parazitov, plesni a virusov,...nahodou som natrafila na tuto stranku http://www.zapper.cz/index.php?option=com_conte...
kde pripustaju tuto teoriu, ze mozno vsetky ochorenia v nas sposobuju parazity....?

jaandy
6. mar 2010

porozpravajme dievcata trosku o tetanovej infekcii...

uz som celkom presvedcena o tom ze dalsie ockovania sa nebudu konat 😉 ale ako tak debatime o tom s kamoskou stale ma spochybnuje prave v tejto veci, nemam sa bat tetanu ked nedam proti nemu zockovat?

ja som zrejma proti tetanu ockovana a co sa pamatam tak som bola celkom aktivne a dotlcene dieta a nikdy mi nikto necistil rany-nic mi nikdy nehnisalo ani nezapalilo sa 😀 ale zodpovednost za dieta citim teraz vacsiu ako za seba...trocha sa obavam ci ju nejak neohrozim prave tymto