Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vanish1
18. jan 2009

denduska 😀

sammy19
18. jan 2009

denduska, nie si vtom sama... o podobnych veciach sa mi uz aj sniva... total psycho 😕

barborka08
18. jan 2009

denduska, baby, takych je nas viac 😀 😀 😀

Ja uz o inom doma ani nehovorim a cim sa viac blizi navsteva u detskej a jej dalsi "ockovaci zachvat", tym je to horsie 😒 Inak s tou skolkou pre nezaockovane deti - skvely napad 😉 ratajte so mnou 😀

lubii
18. jan 2009

to by bolo super 😉 .Keby sme tak bývali všetky v jednom meste

animatua
18. jan 2009

jinak toto fakt nechapu, ze nezaockovane deti nechteji do skolky, kdyz prece je populace proockovana a ockovani je prece ucinne 😀 😎

vikinka27
18. jan 2009

lubi, urobime si tu sukromnu skolku??? ;)
inak, do sukromnych beru ( u nas do waldorfskej). len je to aj o dostupnosti... 😔

lubii
18. jan 2009

áááno, kľudne pôjdem robiť učiteľku

sammy19
18. jan 2009

animatua, presne. ved ako mozu byt neockovane deti hrozbou pre tie ockovane, ked ockovani su predsa chraneni??? to by aj mna zaujimalo. a ak je ucinnost ockovania nie az taka dostatocna, potom teda asi nieco nebude v poriadku, alebo sa mylim?

no nic, idem spat... som zvedava, o com sa mi bude snivat 😀

dobru noc!

tina_
18. jan 2009

ahojte dievcata,
taky dobry pocit mam, ked vas tu citam,... 🙂
Presne tie pocity mam aj ja, cely den nic neriesim, len ockovanie, moj muz uz zacina byt zufaly 😀 , furt hladam aj s kamoskou nove info (ona francuzstinarka zase nasla nove stranky...), stale sa toho bojim viac a viac...
A o tych snoch...Minule som sla spat o jednej, nemohla som zaspat do tretej, co stale nad tym rozmyslam, ako s tou nasou lekarkou a co je "mensie zlo" (a asi neockovat, tak mi doslo) a potom sa zobudila mala, zacala mat nervy zo zubov a bola hore do pol osmej rano, takze celu noc pri nej, nadranom mi ju aspon vzal manzel, tak som spala asi dve hodky...
Vcera, ze si dam oddych od ockovania...Pustim si film "Zbouchnuta", a tam dialog manzelov- ona mu vycita, ze sa nestara o deti, a on jej na to, "ved ty si ta, co sa o vsetko stara, TY ICH NEDAVAS OCKOVAT..." 😀 😀 😀 Zeby nejake znamenie...

Inak sranda, mne to s tou skolkou napadlo takisto, presne toto som vam chcela pisat minule, len som zabudla... 😀 😀 😀 Mali by sme "kontrolnu vzorku", ani placebo nam netreba... No nemyslim to v zlom 😎

Som zvedava na kolko pripadov cierneho kasla si doktorka spomenie, ked na nu vytiahnem tu statistiku z Uradu hygieny...

tina_
18. jan 2009

To s tym zaskrtom u dospelych -- topiaci sa slamky chyta? ci co to ma znamenat?
O chvilu nas budu ockovat proti sprostosti, a mozno aj nejake cisla nam vytetuju... 😠
Alebo rovno čip, ako psom...

A este som si spomenula, ze ten Bakoš dristal o tom, ze keby bolo preockovanych 70 percent SK na chripku, tak by ju NIKTO nedostal...
Podla tejto teorie, ked je zaockovanych 90 percent (a viac) deti, tak nase by tiez nemali nic dostat, nie??? 🙂 😉 😉

jarka007
18. jan 2009

erika a nevies preco nebola MMRV povolena ?

erikasadek
18. jan 2009

jarka nehovoria to presne, proste, nie je vhodna ako 4 vakcina, proste neprechadza v testoch...

nepovedia to presne, len neodporucaju, na trh, toho roku..

ako vies vo francuzsku maju vlastnu legislativu, aj ked vsetky krajiny budu pouzivat, a oni maju ine vysledky ako hovori vyrobca nepovolia nastup na tento trch...

podla mna vedia cosi,a nechcu to dat tu na trh..len nepovedia presne...
skusim to znova najst,a hodim ti to, preloz si to... ale musim to najst, tu je toho docerta vela...

tina_
18. jan 2009

ja hlupa, som inak dala malu ockovat proti RSV virusom (ked nam to uz natlacili v nemocke), zatial dostala dve davky z piatich, vakcinuje sa kazdy mesiac...
A dnes som nasla pribalovy letak na nete...(ktory mi samozrejme nikto predtym nedal, a o vedlajsich ucinkoch- ze vraj NIE SU, neboli pozorovane")

Z oficialneho pribal.letaku:
"Mozne vedlajsie ucinky.
Tak ako vsetky lieky. Synagis moze sposobovat vedlajsie ucinky, hoci sa neprejavia u kazdeho. (!!!zaujimava formulacia, nie???)
Caste vedlajsie ucinky (u menej nez 1 z 10 (!!!) pacientov sa mozu objavit u Vasho dietata po podani Synagisu, zahrnaju horucku, nervozitu, scervenanie alebo opuchlinu v mieste injekcie a hnacku.
Menej caste vedl. ucinky menej nez 1 zo 100(!!!) zahrnaju nachladenie, kasel, nadchu, sipave dychanie, vracanie, vyrazku, bolest, virusovu infekciu, krvacanie (!!!), slabost, zapchu, ospalost, hyperaktivitu, pokles poctu bielych krviniek a vzostup hodnot pecenovych testov.
Zriedkave vedlajsie ucinky (1 z 1000 (!!!) pacientov- zahrnaju KRATKODOBE ZASTAVENIE DYCHANIA alebo ine dychacie tazkosti
a velmi zriedkave vedlajsie ucinky (1 z 10 000) zahrnaju zavazne alergicke reakcie.
Tolko oficialna pisomna informacia pre pouzivatelov.
V oficialnom materiali pre zdravotnikov sa spominalo aj SIDS, a testy, ktore robili na "opiciach, kralikoch a potkanoch" a potom na vzorke AZ 2000 deti.

Ucinnost Synagisu je 5,8 percenta, vraj sa zabrani "jednej zo 17 hospitalizacii".

jarka007
18. jan 2009

Konecne som sa dostala k tej novej vyhlaske. Kedze som sama kedysi prispieval k tvorbe zakonov 🙂, mam trochu skusenosti.
V §6 sa pise iba o dornej hranici ockovania, niec o hornej.
Postup: Poziadat pisomne o odlozenie ockovania na neskorsi vek, povedzme 1 rok hexa, 5rokov mmr. Dovod mozete udat napr. chorobnost dietata, s tym, ze imunologicke testy maju zmysle po 3tom roku (denduska by to mohla potvrdit, ci je to tak). Odvolat sa mozete aj na tuto vyhlasku. Ak Vam doktorka pohrozi, ze Vas zahlasi, mozete jej pohrozit vy, ze tym porusuje prislusnu vyhlasku, pretoze takyto pripad §4Hlasenie neobsahuje (rovno priniest vytlacenu vyhlasku). Ak Vas aj tak zahlasi (predsa len im to zakon vyslovene nezakazuje), mozete neskor hygiene skusit pohrozit, ze to date na sud, pretoze ste neporusili zakon, tym, ze ste ockovanie odlozili. Ockovanie akceptujete, ale nie teraz. Vzhladom na to, ze nie je stanovena ziadna horna hranica.
Kedze neexistuje ziadna vyhlaska, zakon, ktory by prikazoval skolke neprijat neockovane dieta, Vase dieta musia prijat. Ak je dovodom neockovanie, nie je to dostatocny dovod. Samozrejme zalezi to na lekarovi. AK lekar napise, "neockovane dieta, POZOR", holt tak je sice pravda, co pisem, ale riaditelka si moze najst ine dovody.

Podla mna je dokonca napadnutelne aj to, co pisu na mz
http://www.zdravie.sk/sz/72/Prava-pacientov.html
Pretoze sa vyslovene pise: "Každý je zodpovedný za ochranu a podporu vlastného zdravia, ale zároveň sa očakáva, že spoločnosť k tomu zabezpečí primerané podmienky. "
V clanku 4 sa pise o suhlase pacienta.
Cize aj ockovanie je zasah do ludskeho tela a na zasah do neho musi mat lekar Vas suhlas.
V clanku 9 mate zase podavanie staznosti.

Vyynimka sa tu sice nepise, ale myslim, ze je to v nejakych pripadoch ohrozenia. Co by malo zmysel, ak vypukne epidemia, a nutene Vas zaockuju. Tieto epidemie su spravidla vzdy eliminovane tak, ze nehrozi rozsrenie.

jarka007
18. jan 2009

Neberte to ako navod, nie som pravnik, ale tak by som postupovala asi ja, ak by som nenasla tu spravnu lekarku. Kedz ale vsetko zalezi na nej, je lepsie sa s nou dohodnut.

Baby nepanikarte, vakciny mozu aj uskodit, ale musite verit, ze Vase dieta nepatri medzi tie, ktore to postihne.

Tina myslim, ze na Tvojom mieste by konal asi kazdy tak ako ty. V tej chvili veris lekarovi, lebo niekomu predsa musis verit. Hlavne ked ide o take male stvorenie. Ak sa jej nic nestalo, tak si vydychni a bud rada. Na obranu doktorov musim dodat, ze oni chcu deti tak isto chranit. AKurat sa v skole ucili o vakcinach nieco ine, ako sa v poslednom case dostava na povrch ☹ a neakceptuju to, ze by sa mohli mylit.

denduska
19. jan 2009

No to je pravda 🙂 Ked tak rozmyslam, na farmakologii sme sa o vakcinach neucili vobec, o inych liekoch ano, aj o neziaducich ucinkoch aj o par liekoch ktore stiahli z trhu (ako Vioxx) a podobne.....o vakcinach nic. Tie sme len spomenuli este na mikroboch pri danej chorobe a to len ako fakt ze existuje vakcinu, ucinkuje tak a tak dlho a ockuje sa vtedy a vtedy.

inac erika, tak to ked fakt tu bude ta kombi MMRV, tak mna normalne porazi asi 😠

inac co sa tyka toho MMR a autizmu, podla mna to raz praskne a bude to neskutocny skandal, ved som citala ze aj tomu co povedal ze Helicobacter sposobuje vred sa vysmiali a dobreze ho neobesili chudaka ze ako sa opovazuje nieco take vypustit..... ja si teda nemyslim ze MMR=autismus, pravdepodobne je tam este nejaky iny faktor, ale ze to je mozne, to urcite... proste mne nejde do hlavy ako sa moze dieta normalne vyvyijat a zrazu ide "naspat", neverim ze nie je nejaky spustac, ved to bije do oci ze nieco to spustit musi.... 😒

kristulatko
19. jan 2009

ahoj holky, no sibnute jsme vsechny, hlasim se do klubu 😀
mame stejnou vhlasku, zrovna vcera jsem je studovala, tez nemame horni hranici pro mmr a nikde neni vyslovne napsano, ze neockovane dite nesmi do skolky. uprimne, kdyz jsem davala loni Tercu do miniskolky (1x tydne), tak se nas na ocko neptali. hm, mozna to bylo tim, ze to nebylo statni zrizeni...
no a ta kravina o tom, ze nase neockovane deti jsou hrozbou pro verejne zdravi je totalne absurdni, bat bychom se meli predevsim cizincu, kterizti nemaji trvaly pobyt v CR a tudiz ani ockovaci povinnost.
ach jo, toto kdybych tusila, tak je obe radeji porodim v USA (vzdycky jsem si na porod odskocila domu 😉 ). i kdyz USA taky neni ta prava zeme co se dostupnosti a pravdivosti informaci tyka...
erika, jo francie, tam by se mi libilo....

taky jsem vcera vyhrabala detailnejsi statistiku ohledne tbc, ze je u nas cituji "trvale klesajici tendence."

jo, a je zajimave sledovat vyvoj povinneho ocko, jeste v r.2001 bylo na hep.B ockovany jen deti rizikovych matek, a chvili na to (aniz by medii probehly tragedie z velke epidemie) uz to maji v povinnem ocku trimesicni deti...mate pro to racionalni vysvetleni?????? nemluve o tom, ze jsem se taky docetla, ze ochrana proti Hep.B mizi prave v dobe pocinajici sexualni aktivity, tudiz se uvazuje o booster davkach. u nactiletych to chapu, ale proc nezrusit ty mimina sakra? (muzu vyhledat odkazy, kdybyste chtely, taky travim na netu temer kazdou volnou chvili) no nic, mame novou ministryni, zenskou, tak jsem zvedava, co nam to prinese...i kdyz tady se primarne resi jen ty stupidni poplatky 😒

denduska
19. jan 2009

lubii, vikinka, ja som z KE, mame tu celu rodinu takze sa pridavam ku skolke tu v pohode 😀

s tou hepB ani ja nechapem naco ockuju uz take mimina...kde sa uz moze nakazit dieta krvnou alebo pohlavnou cestou (ak vynechame nejake zvrhlosti 😔 )
takze jedine vysvetlenie su zasa len peniaze... 😝

barborka08
19. jan 2009

taktiez si myslim ze spojitost medzi MMR a autizmom je len otazkou casu (dufam ze nie dlheho 😠 ) kedy sa to vsetko prevali. Uz len to ze sa robia "dodatocne" studie, vyskumy a farmaceuticke spolocnosti tak prudko reaguju a popieraju nejaku suvislost bez konecnych jednoznacnych vysledkoch, o niecom hovori 😕
Neviem ci ste poculi alebo citali o afere s talidomidom v 50 - 70tich rokoch 😒 Robili sa vyskumy, testy na opiciach, psoch, bla bla bla... a nakoniec sa velmi odporucal tento medikament hlavne pre tehotne, kedze potlacal priznaky ako ranne nevolnosti, zvracanie a ine. Reklamne kampane hovorili o 100% bezpecnom pripravku. Hups, predsa sa len niekde sekli 😕 😕 😕 Zacali sa rodid deti s nevyvynutymi koncatinami. Podozrenie existovalo u nejakeho lekara, no spolocnost to popierala. Trvalo nejaku dobu, kym sa dokazalo, ze je to sposobene talidomidom. Medzitym sa narodilo 15 000 deti z ktorych aktualne zije menej ako 5 000.
Posielam vam link na clanok, ktory o tom pise (je v spanielcine, ale v pravo v textovom poli je odkaz na historiu talidomidu v anglictine).
http://www.soitu.es/soitu/2008/01/13/salud/1200...
Viem, ze tu piseme a diskutujeme o vakcinach, o ich pre a proti, no myslim si, ze pokial su pochybnosti o ich ucinnosti a 100% bezpecnosti, je na mieste, ze si robime starosti a nie je nam to lahostajne. 😒

jarka007
19. jan 2009

kristuliatko pojednava o tom zákon č. 258/2000, par. 50. Takze horna hranice je v podstate urcena nastupom do skolky. U Vas je to este blbsie ☹ .
barborka to je to iste s liekom contergan (tusim na bolesti hlavy) alebo uz densuskou spominany Vioxx.

jarka007
19. jan 2009

Inak zaskrt je naozaj nie prave najkrajsia choroba. V poslednom case sa naozaj zvysil v EU jej vyskyt. Problemom ale v tomto pripade nie je bezna C. diphtheriae, ale C. ulcerans, ktorej prenos sa dokonca dokazal z prasata na cloveka, pricom tato zena bola ockovana. V tomto pripade je nosicom zviera. Dokazalo sa to naslo aj u krav a este tusim aj psov. Aj u velryb ju identifikovali, tieto viem, ze na toxiny aj zomreli. Na jej identifikaciu je zavedeny system DIPNET, ktory by mal odsledovat tieto pripady, ale.. Avsak len 6 z 34 laboratorii dosiahli akceptujuce vysledky. Su rozne dovody, nebudem to roztahovat, ale jednym z nich je napr. ze sa skume len jeden kmen.
To len pre zaujimavost 😉

titkovamiriam
19. jan 2009

ja som sa dozvedela /na inej teme/ze v troch rokoch nas uz nebudu ockovat-ze uz netreba tak asi az v 6 🙂

sammy19
19. jan 2009

titkovamiriam, to ja som tam pisala, ze je to zrusene 😉

inak, ten talidomid.... Boze, to je neskutocna tragedia... ☹ mne je z toho do placu... tym firmam, co to vyrabali, sa zrejme nestalo absolutne nic, predpokladam (akoze hups, stalo sa, stiahne sa z trhu a ide sa dalej....), ale tie ludske tragedie... aaaaach jo ☹

tvarohacek
19. jan 2009

holky, kdy se presne ockuje proti priusnicim? od ukonceneho 14 mesice nebo ukonceneho patnacteho mesice tedy dnem 15 mesicnich narozenin?
nas dr. objednala ve 14 mesicich a jednom tydnu...tak ted nevim, jestli se nepreobjednat...

titkovamiriam
19. jan 2009

sammy 😀

sammy19
19. jan 2009

miriam, tak sa aj tu stretavame 🙂

kocurik16
19. jan 2009

jarka 007 viem,ale môj starší syn mával 41 stupňové deploty do 10. rokov.To som ho mala nechať tak? Ja neberiem nikomu jeho názory,ale môj je taký ako som písala a viem prečo.Keby aj moja drahá svokra bola dala mojho drahého zaočkovať ako mala,nemusel by sa drbať po svete aby si našiel robotu,lebo s tým čo nosí v sebe si tu robotu nenájde.Aj u lekára musí napr. na gastro čakať na koniec a ostatný na neho hľadia ako keby mal minim. AIDS.

Nikdy som neľutovala svoje rozhodnutie.Poznám dve rodiny vo svojom okolí,ktoré by teraz dali očkovať ale už môžu iba plakať,ked pozrú nato,čo urobili zo zdravých detí.

Vždy je niečo čo sa môže pokaziť, ale s rozhodnutím musíme žiť či už dopadne dobre,alebo zle.

jarka007
19. jan 2009

?? aa uz viem, to si reagovala na tu horucku ?

A omyl ja nie som za zrusenie ockovania. Ale za zrusenie povinnosti a sankcii a som zastancom individualneho ockovania. Lekar by sa mal snazit vysvetlit vsetky aspekty, tak ako je to napr. u nas v Nemecku.

barborka08
19. jan 2009

kocurik, jarka, o com je rec, o akej horucke?

jarka, suhlasim s individualnym ockovanim a informovanostou

jarka007
19. jan 2009

Pre tych, ktori tak vehementne obhajuju povinnost ockovania. Pred nedavnom bolo povinne aj v Taliansku. Ako ukazkovy priklad sa tam spominal jeden otec, ktoreho dieta malo po ockovani burlivu reakciu a neskor zomrelo. Potom sa im narodili dvojicky, a kedze po predchadzajucich skusenostiach ich nechceli dat zaockovat, museli po deti prist karabinieri (podla zakona) a dali ich nasilim ockovat. Jedno z dvojiciek neprezilo, druhe sa stalo dozivotnym invalidom. Dnes Taliansko uz nema tuto povinnost. Predstavte si ako bezmocen by ste sa citili na mieste tychto rodicov. Ide o Vase deti, vy ich poznate, ale stat Vam ich len tak zoberie a necha zabit. Ak by ale v Taliansku posunuli cas, dnes by tito rodicia mali mozno deti vsetky 3.