Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

lucula73
27. sep 2011

@denduska ďakujem za odpoveď....však to že tam nie je napísané aký to bol hemophil,tak som si myslela,že to nebolo zisťované.Malý nie je očkovaný,doktorka nič nevravela,myslím že keby to bol B,tak by sa asi do mňa bola obula 😝 😀

manof
27. sep 2011

@makovienka
Pneumokokové meningitídy sa vyskytujú v počte do 20 ročne, viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/sukl-i-uvz-...

Pri 60.000 narodených deťoch to máš pravdepodobnosť menej než 1:3.000. To ešte treba vynásobiť percentom ťažkých priebehov s trvalými následkami a vyjde Ti, že by si musela mať neskutočnú smolu, aby sa to stalo práve Tvojmu dieťaťu.

K tomu treba dodať, že pneumokoky sú bežnou mikroflórou vnútri ľudského tela a v drvivej väčšine prípadov nerobia vážne problémy. Problémy nastávajú až pri vážnej poruche/oslabení imunity.

Tzn. ak budeš svedomite dbať na pestovanie silnej prirodzenej imunity u svojich detí, pneumokoky vôbec nemusíš riešiť.

manof
27. sep 2011

@kryska5
Pozerám, že to je americký krimi seriál. O čom to bolo?

alikaa
28. sep 2011

Ahojte, chcem sa spytat, to australske video/film co k nemu bug.tom zalozil aj samostatnu temu je kedy natoceny? Vacsinou tam davaju info o nejakych epidemiach zo 70 a 80 rokov. Takze mi z toho vychadza, ze to je pomaly uz 20-rocne video? Aj kvalita by tomu zodpovedala.

marianne
28. sep 2011

Ahojte, tak v decembri sa mi ma narodit druhe dieta. Moj muz odmieta akekolvek ockovanie, ale to by som este neprotestovala. On ale nechce a je zasadne proti tomu, aby mu boli robene vysetrenia na zltacku co sa robi z krvi a skriningove na fenylketonuriu a ine tiez z krvi, pretoze si nepraje aby do babatka pichali. My sme pri prvej odisli z nemocnice so stafylokokom a on je presvedceny, ze sa dostal do malej pretoze ju pichali. Moze mi niekto objasnit z akeho dovodu sa rozne- aj ine 'koky' najdu u vacsiny tak malych nedavno narodenych babatiek?

martinba
28. sep 2011

mame tu dalsie nebezpecenstvo v podobe rotavirusov: http://www.topky.sk/cl/13/1287735/Hnacky-u-maly...

V clanku sa dokonca uvadza, ze dieta kym dovrsi 5 rokov ho dostane takmer 100% !

nechybaju ani vyroky odbornikov: „Hnačky sa väčšinou bagatelizujú, kým to človek nevidí na tom malom dieťatku,“

a hned ponukaju riesenie: dezinfekcia prostredia a ockovnie 🙂, pricom dezinfekcia ma neisty dopad a naopak ockovanie je velmi ucinne... kde je tej grcajuci smajlik?

piacere
28. sep 2011

tak my sme boli včera s vedúcim na ročnej poradni. Lekárka sa ma snažila presvedčiť, či si MMR očkovanie ešte nerozmyslíme kvôli mumpsu a osýpkam... 😎 Nič sme nepodpisovali, vraj aj tak by ho neočkovala teraz, lebo je nachladený.... že na najbližšej kontrole to zapíše, ak sa teda definitívne rozhodneme, že nie.... no lenže ďalšia kontrola je v nedohľadne, termín žiadny, poradňa až v dvoch rokoch teraz, či? 😀

manof
28. sep 2011

@volterra
Presne tak. Odmietnutie konkrétnej značky vakcíny (napr. Infanrix Hexa) alebo typu vakcíny, ak ten nie je vo vyhláške špecifikovaný (napr. kombinovaná vakcína u Hexy). Na moje nemilé prekvapenie som si však teraz všimol, že vo vyhláške je u MMR napísané, že sa očkovanie vykonáva trojzložkovou očkovacou látkou, takže odmietnutie trojkombinácie MMR žiaľ priestupkom je. Naproti tomu však odmietnutie akejkoľvek kombinovanej vakcíny na očkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, HiB a žltačke B, priestupkom NIE JE, lebo u Hexy sa nepíše, že sa očkovanie vykonáva kombinovanou očkovacou látkou.

Takže u MMR by priestupkom nebolo iba odmietnutie konkrétnej značky vakcíny (Priorix, M-M-RVaxPro, M-M-R II). Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som uviedol do omylu, že odmietnutie kombinovanej MMR vakcíny nie je priestupkom.

manof
28. sep 2011

@alikaa
1998, čiže 13-ročné. Ale zato stále platné.

manof
28. sep 2011

@piacere
v troch rokoch. 🙂

manof
28. sep 2011

@martinba
No jo, Dr. Šimurka. Známa firma platená výrobcom vakcíny.
Vôbec by som sa nedivil, keby mal popri tom GlaxoSmithKline na tom serveri nejaký inzerát na Rotarix, resp. Merck (MSD) na Rotateq.

denduska
28. sep 2011

@martinba odkial maju ten udaj ze dieta do 5.rokov urcite dostane rota, netusim, uz som to viackrat citala...to akoze kazdemu dietatu pri kazde hnacke robia kultivaciu virusu zo stolice, tomu akurat verim 😀 ja neviem, ale ja som rotavirus nemala a uz som dost stara.. a to som chodievala ako male decko s mamou do Jasova na polikliniku, ked ma nemala komu nechat, a tam som trcala na inspekcke alebo v cakarni, kde sa to len tak cernelo.. 😅 😅 🤐 🤐

manof
28. sep 2011

@marianne
Dôvod je jednoduchý: v nemocnici je maximálna koncentrácia choroboplodných zárodkov, navyše tých najodolnejších, pretože na ne skúšajú rôzne dezinfekcie.

Je to jednoducho preto, lebo sa v nemocniciach sústredia samí chorí ľudia, vrátane tých, čo majú prenosné ochorenia.

Stafylokok sa mohol teoreticky dostať do bábätka aj skrz odber krvi na skríning, hoci tento scenár sa mi javí byť málo pravdepodobný. Skôr by som povedal, že sa nakazilo umelým mliekom, ak mu ho podávali.

martinba
28. sep 2011

@denduska je to cele smiesne... iba strasenie nevidomých, doslova slepých občanov, ktorí zatvárajú oči a nechu vidieť čo sa tu už roky deje... btw v tvojom pripade by to uplne otocili, ze prave preto si nemala doteraz rota lebo si navstevovala poliklinuku a vyvinula sa u teba nezvykle silna imunita, ale co tie statisice deti ktore take stastie nemaju ako ty !!! 🙂

manof
28. sep 2011

Dotazník o očkovaní MUDr. Ludmily Elekovej:
http://www.slobodavockovani.sk/news/dotaznik-o-...

manof
28. sep 2011

Ten austrálsky dokument "Vaccination: The Hidden Truth" s už opravenými SK titulkami je tu:
http://blip.tv/play/AYLVrx0A.html

Ak ste niekomu poslali odkaz, pošlite ešte raz tento, lebo starý už nefunguje.

zulusa
28. sep 2011

Milí rodičia, nemá niekto kontakt na neurológa v BA a okolí, ktorý by bol ochotný navrhnúť nám odklad očkovania. Ďakujem.

svetielkoand
28. sep 2011

@manof Super, posuvam to aj u nas v sukromnej teme 🙂 Klobuk dolu pred pani doktorkou 😵

kryska5
28. sep 2011

@manof "bohužiaľ" som to videla asi od polky, kde už sa začínal súdny spor. Mamička (ako bolo neskôr spomenuté nie príliš zodpovedná a nie príliš dobre sa starajúca o svoje dieťa a mysliaca skôr na svoju zábavu) zažalovala druhú mamu neočkovaného chlapca, že nakazil jej dcéru osýpkami v parku a ona na osýpky zomrela. V tomto podaní hon na čarodejnice, ako je to vôbec možné že si dovolila svoje dieťa neočkovať. Malá vsuvka tam bola ako matka mŕtvej dcéry žaluje mesto za to že dovolili neočkovanému dieťaťu vstup do parku. Nikde ani slovo nepadlo, či to dieťa čo zomrelo očkované bolo, malo cca 1rok. Nepoznám americký očko-kalendár, ale že by 1ročné dieťa nebolo očkované? Či osýpky tam očkujú tak ako u nás? Samozrejme všetci tam boli proti tej mamičke čo neočkuje, aj vyšetrovatelia (boli 3-ja) z čoho jedna vyšetrovateľka občas zadrela niečo na obhajobu + právnik ktorý to pri súde hral na to že ide o slobodnú voľbu a tom rozhodujú, boli jediný čo ako tak občas povedali niečo rozumné. Inak samé bubbububu typu, že keby bývala niekde v horách sama, tak nech si neočkuje ale akonáhle príde do mesta tak sa musí prispôsobiť (hláška jedného vyšetrovateľa). Samozrejme že súd uznal neočko mamičku za nevinnú ... hon však pokračoval, a postihutá rodina chcela pomstu, koniec ani nechcite vedieť, to môžu vymyslieť iba v amerike (grcajúci smajl :O---- )
Som zvedavá či za chvíľu nebude aj nejaký celovečerný film venujúci sa tématike neočkovania a jeho fatálnych následkoch na celú spoločnosť 😎 (neviete niekto o nejakom? 🙂) Sranda kam všade farma firmy investujú na reklamu 🙂

manof
28. sep 2011

@kryska5
No tak úplne reklama farmaceutickej firmy to asi nebola, keď súd vyhrala neočkujúca mamička.

O celovečerných filmoch o hone na neočkujúcich rodičov zatiaľ neviem, knižky však už jestvujú:
http://www.deadlychoicesbook.com/

manof
28. sep 2011

@zulusa
Dobrá otázka. Ak nejakého nájdeš, daj vedieť. Hodil by sa viacerým.

zulusa
28. sep 2011

@manof To mi je jasné. 🙂

eaka
28. sep 2011

Ahojte,
väčšinou sa tu rieši očkovanie bábätiek, chcela by som sa opýtať na preočkovanie DTaP v šiestom roku života, blížia sa šieste narodeniny, Dr. sa vyhýbame ako čert svätenému krížu 😉 Tetanus predsa pri akomkoľvek zranení pichajú na pohotovosti, nie? Zaujíma ma hlavne ten záškrt, nie ani tak riziko, že sa nakazím, to je očividne veľmi nízke, ale keby sa dieťa nakazilo, vedeli by to vôbec rozpoznať? a vyliečiť?
Zakaždým pri argumente, že choroby zmizli pri zlepšení hygieny a životných podmienok ma napadne, či sa vrátia, keď sa zase zhoršia tieto podmienky... keby bola vojna, alebo ekonomická kríza nevídaných rozmerov, ekologická katastrofa a hlad... je pravda, že v tej chvíli asi môžem skôr očakávať, že ma skosí nejaká bomba, ale trebárs taký krach krajiny, ako hrozí grécku, následne chudoba obyvateľstva, zlý prístup k zdravej výžive... hm?
A okrem toho, musí Dr. poslať na očkovanie pozvánku, alebo je mojou kompetenciou si očko.kalendár ustrážiť? Kamoška dostala pozvánku, keď boli teraz u Dr so sopľami... na ďalší týždeň... povedala som jej, že to je málo času od choroby... čo si myslíte? aj keď teda asi tiež uvažuje o odmietnutí.
Vopred dík za odpovede 🙂

kryska5
28. sep 2011

@manof podľa mňa kľudne bola, nečakala som že prehrá, amerika je zas podľa mňa citlivá na obmedzovanie osobnej slobody a keby prehrala bolo by to moc pritiahnuté za vlasy (bolo tam spomenuté niečo také, že pokiaľ dieťa nejde do školy tak očkované nemusí byť, potom už áno?!?!?) ale celkovo to bolo jasne pro-očkovacie. A koniec bol taký že poškodená matka s dcérou sa pred domom vyhrážali a ohrozovali oslobodnú mamičku, načo prišla polícia a brali ich preč, a zatiaľ do domu vbehol otec, teda dedko tej malej a zachvíľu len výstrel :( nie, nezastrelil neočko mamičku, ale seba s tým že jej povedal, že bude mať na svedomí dvoch ľudí .... tak asi tak ...
ty si tuším písal že aj u nás na slovensku sa niekto súdi kvôli neočkovaniu a prehrali?

flossie
28. sep 2011

Dobry den...mame dcerku, ktora bude mat za par dni 4 mesiace. Dnes sme boli na poradni (kde nam uz vopred bolo avizovane, ze budeme ockovat)....samozrejme som sa touto temou zacala v poslednych dnoch zaoberat a dostala som sa k info, z ktorych mi prislo az zle (aj som si trochu poplakala pri pomysleni na to, kde zijeme a ze ma NIEKTO donuti urobit to, s cim vobec nesuhlasim).....
nastastie sme dopadli tak, ze mame ockovanie posunute o mesiac kvoli mensim zdravotnym problemom - s tym, ze sme uz Dr. spomenuli, ze zvazujeme VOBEC neockovat. pritom nas uz upozornila, ze "MESKAME", lebo oni zacinaju ockovat uz hned ako dieta dovrsi 3.mesiac.....
ako som aj ocakavala, zacala nam odporucat, aby sme dieta predsa zaockovali, ale dala nam cas na zvazenie....sestricka bola uz pri predoslej navsteve cela nazhavena na ockovanie, ale ani predtym sme sa nemohli, kvoli nezhojenemu ockovaniu po TBC (ano, vycitam si, ze uz vtedy som sa neinformovala o vakcinach!!)...a teraz zostala cela v smutku, ze nas znovu nezaockuje :///

a este mi napada jedna - Dr. nam zacala aj vykreslovat postup, ktory nas caka, ak nahodou odmietneme - ze vraj nas posle na nejaku inu ambulanciu - kde nam budu tlacit do hlavy halusky....a potom samozrejme nahlasi na RUVZ.

chcem sa teda opytat, ci ste sa s tym uz niekedy stretli, ze vas poslali na inu ambulanciu a ci mate niekto skusenosti s RUVZ vo Zvolene...poprosila by som aj odpoved od @manof

vdaka!!

PS: som vnutorne presvedcena, ze ockovanie NECHCEM....ale necitim sa na nejake potahovacky na uradoch alebo pripadne na sudoch...myslim, ze aj ked si nieco nastudujem, nebudem sa vediet obhajit a moje argumenty nebudu dostatocne silne...takze mam dost zmiesane pocity...

manof
28. sep 2011

@eaka
Áno, týždeň je málo času od choroby.

Očkovací kalendár si má strážiť detský lekár, nie rodič.

Očkovanie v 6. roku života je pravdepodobne len kvôli čiernemu kašľu a možno aj kvôli detskej obrne, ale riziko detskej obrny na Slovensku je prakticky nulové. No a vakcína proti čiernemu kašľu jestvuje len v najmenej troj-kombinácii, takže záškrt a tetanus sú tam ako bonus, ktorý by v 6. roku života vlastne ani vôbec nebolo treba, lebo po základnom očkovaní by mali protilátky vydržať najmenej 15 rokov. U čierneho kašľa však len 5-7 rokov.

Vo výsledku mi celé toto očkovanie i z epidemiologického hľadiska pripadá ako úplne zbytočné, jedine že by si chcela znižiť riziko nákazy čiernym kašľom v prípade, že očakávaš prírastok do rodiny, ale aj to je veľmi pochybné, lebo to by si sa musela v prvom rade dať preočkovať Ty.

manof
28. sep 2011

@kryska5
no tak to je úplne choré...

manof
28. sep 2011

@flossie
Výplach mozgov sa robí na RÚVZ, nie v inej ambulancii.
Ak oň nestojíš a ani sa nechceš s nikým naťahovať, tak im jednoducho drzo povedz, že ich výplachy Ťa nezaujímajú, nech Ti teda dajú blokovú pokutu a do videnia!

Ak by Ťa však lekárka udávala opakovane, mohlo by sa Ti takéto riešenie problému dosť predražiť.

O RÚVZ Zvolen nemám zatiaľ žiadne informácie, tak neviem čo sú tam za týpkovia. Možno sú celkom v pohode a možno to vôbec neriešia. Alebo sú naopak dosť drsní... Netuším a budem rád ak dáš vedieť, ako bolo, keď už si Ťa predvolajú (ak si Ťa vôbec predvolajú).

martinba
28. sep 2011

@manof v tom dokumente je zaujimave tvrdenie Dr. Scheibner, ze podla jej nazoru je Polio "man made disease". Skoda ze o tom nehovori viac, by ma zaujimali podrovnosti...

manof
28. sep 2011

@martinba
Píše o tom Neil Z. Miller, že prvé väčšie epidémie detskej obrny sa časovo kryjú so začiatkom používania DDT. Taktiež to niektorí pripisujú oslabeniu prirodzenej imunity po zavedení prvých plošných očkovaní.

Detská obrna totiž narozdiel od drvivej väčšiny ostatných prenosných ochorení nevykazuje typický vzorec, že po stáročia jej výskyt klesal, a až keď klesol takmer na nulu, prišla vakcína. Špekuluje sa aj o tom, že lepšia hygiena u malých detí spôsobila, že sa v ranom detstve s vírusom detskej obrny nestretli (a to je zrejme čas, kedy sa tá choroba prekoná najľahšie a zrejme úplne bez príznakov) a potom keď sa s ním stretli nedopatrením niekedy neskôr, tak už mali problém. Viď:
http://en.wikipedia.org/wiki/Poliomyelitis#History

Nech už je tak či onak, stále platí, že za epidémiu detskej obrny si môžu ľudia sami. V tom druhom prípade paradoxne zlepšením hygieny (ale len polovičatým, a v tom je ten v tip, lebo ide o vírus, čo sa šíri fekálno-orálnou cestou).

Takže všetky teórie netradičnej dynamiky výskytu detskej obrny vo výsledku znamenajú, že to bola "man made epidemy". I keď choroba samotná nie, poznali ju už pred tisíckami rokov, avšak vtedy bola extrémne zriedkavá.