Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
16. apr 2009

Uvedomte si, že ak sa na to pozrieme čisto pragmaticky, tak pre človeka, ktorý je pevne presvedčený o nevhodnosti očkovania pre dieťa, KAŽDÉ očkovanie je možné odmietnuť. Ide o ochranu zdravia, na čo má každý človek ústavný nárok. V zmysle Dohovoru o ľudských právach a biomedicíne, každý zdravotný zákrok sa môže vykonať len s plne informovaným súhlasom pacienta. Výnimky sa dajú stanoviť iba zákonom, aj to len v prípadoch vážneho ohrozenia verejného záujmu, čo žiadne očkovanie nespĺňa.
Z pohľadu súčasného spochybniteľného zákona ide nanajvýš o priestupok s možnosťou pokuty, voči čomu sa dá odvolať (vzhľadom na labilnosť zákonov, na ktorých to spočíva, so značnou šancou úspechu).

Keby ste narazili na prípad udelenia pokuty v tomto roku, prosím kontaktujte Iniciatívu, aby sa mohli skoordinovať právne kroky.

vanish1
16. apr 2009

lucrecia, najviac ľutujem, že moje dieťa dostalo tbc vakcínu, pár dní to nevyrieši, pretože je škodlivá a neúčinná, pozri tu http://www.ockovanie.org/tuberkuloza.html
keby som mala teraz rodiť, napísala by som papier, že si neželám očkovať moje dieťa proti tuberkulóze, ktorý by som dala podpísať (samozrejme 2X - jedno pre seba) primárke na novorodeneckom, pri príjme a ešte aj prípadne nadriadenému.
Lenže aj tak si myslím, že by sa možno našla nejaká iniciatívna sestrička, takže s dieťaťom by som chodila na všetky vyšetrenia aj kúpanie a aj v noci by som si ho nechala, možno by bolo dobre informovať sa dopredu, či je to možné v pôrodnici, kde budeš (dúfam, že by som to zvládla fyzicky aj psychicky).
Ale nejaký pokrok tu určite je, lebo manželovho kamaráta kamarátka (dobré zložité nie?) pracuje na novorodeneckom a hovorí, že ak by zaočkovali nejaké dieťa matky, ktorá si to neželá, hl. zahraničnej, tak by z toho mali prúser, takže možno sa to hýbe správnym smerom
Pri odmietnutí u pediatričky musíš mať pevné nervy a stáť si za svojim, prinajhoršom ťa nahlási na reg. úrad ver. zdravotníctva a tam môžeš dosťať pokutu tých 332 eur, ale to naťahovanie s lekárkou je teda vyčerpávajúce, mňa už po roku plánovala nahlásiť, ale dcérka má poruchu imunity, tak to nechala tak, možno ak sa preliečime, tak bude iniciatívna....

lenki, prečo by poisťovňa nepreplatila liečbu, ak by dieťa ochorelo? ja si zdr. poistenie platím, tak potom nech neprepláca ani fajčiarom, alkoholikom a pod...

martina46
16. apr 2009

to znamena, ze mozem odmietnut zaplatit aj pokutu?

petot
16. apr 2009

Konkrétne BCG očkovanie si treba dostriehnuť. Najlepšie je začať jednať až po pôrode, upovedomiť ošetrujúceho lekára a vrchnú sestru, že očkovať nebudete v pôrodnici, ale ho budete riešiť s vaším pediatrom. Ak chcete ísť na to priamo, tak rovno povedzte, že odmietate, ale musíte mať veľké odhodlanie a oporu, lebo nezriedka je potom mamička, labilná po pôrode, terčom nevyberaného nátlaku. Ak sa vám stalo, že na vás budú tlačiť, povedzte, že chcete byť sama a že sa nechcete ďalej rozprávať. To je pre lekára záväzné. Nedajte sa. Oni sú tu pre vás, a nie vy pre nich.

Musíte si dávať pozor na dieťa. Nenechajte ho zobrať z vášho dohľadu. Máme viacero svedectiev o tom, že sestra jednoducho pobrala deti, bez akéhokoľvek opýtania alebo upozornenia, a zaočkovala ich rad-radom. Napríklad počas nejakého "školenia pre mamičky" apod. Mamičky boli právom rozhorčené, že sa to dozvedeli až dodatočne. Až sa divím, že nikto doposiaľ nepodal podnet na ÚDZS. Nie žeby som chcel znepríjemňovať život sestrám, ale tu ide o zdravie detí, a žiaľ, nezdá sa, že by sa veci chceli zlepšiť samé od seba.

Takže, trvajte na tom, že budete pri každom úkone s dieťaťom. Doslova, NEDAJTE DIEŤA Z RUKY.

petot
16. apr 2009

martina46: Odmietnuť -nie. Odvolať sa -áno. Pozor na zákonný termín. Po odvolaní začne vec riešiť nadradený úrad, ktorý môže pokutu potvrdiť alebo zrušiť. Aj voči tomu sa dá odvolať, a úrad potom podáva podnet na súd, aby vo veci rozhodol.

Preto hovorím, že ak by sa takáto vec stala, a niekto by sa chcel odvolávať, je dobré ozvať sa Iniciatíve. Nemáme síce vlastných právnikov, ale s niektorými sme v kontakte, a určite sa veci lepšie podnikajú spoločnými silami, než jednotlivcovi.

Ak by aj dotyčný bol právne zdatný a vedel sa zákonne ubrániť aj sám, aj tak prosíme o nadviazanie kontaktu, lebo pre mnohých ďalších to môže byť inšpiráciou.

lenki33
16. apr 2009

zas bol v spravach na STV prispevok ohladom ockovania, oni to asi maju povinne zaradene do programu
zacalo to tym ze vakciny su najpredavanejsi liek v sucasnosti 😅

petot
16. apr 2009

Ešte je tu jeden detail. Lekári majú vo zvyku žiadať od pacienta podpísať nejaké vyhlásenie o odmietnutí očkovania. Niektorí sme to podpísali, iní nie. Neviem povedať, či je to niečo významné, ale poznáte to príslovie: "Nič nehovor. Keď hovoríš, nepíš. Keď píšeš, nepodpisuj. Keď podpíšeš, tak sa nečuduj" 🙂

Ak by na vás tlačili, že máte niečo podpísať, tak žiadajte presný paragraf zo zákona, kde sa hovorí, že máte niečo podpisovať. Nevieme zatiaľ o žiadnom takom paragrafe. Občan "musí" len to, čo mu ukladá zákon. Ak zákon neukladá niečo podpisovať, tak vás do toho nikto nemôže donútiť. Napokon, ani lekára žiaden zákon nenúti, aby vás nútil do podpisovania vyhlásenia o zdravotnom zákroku, ktorý sa neodohrá 🙂

Lekári chcú podpis len pre to, aby boli oni krytí, a možno aj preto, že nevedia, čo majú robiť. Chápem ich, ale toto nie je problém pacienta. Nech si to rieši lekárska komora s ÚVZ.

Napokon, lekár má (vraj) povinnosť hlásiť neočkovanie, takže ak chce byť krytý, tak jednoducho ohlási a tým to pre neho hasne. Aj keď ani táto ohlasovacia povinnosť nie je až tak jasne zakotvená, ako sa na ňu všetci odvolávajú. A keď máme byť dôslední, tak aj povinnosť hlásiť VŠETKY možné vedľajšie účinky vakcín, a lekári na to zvysoka kašlú. Takisto povinnosť informovať pacienta pred zákrokom (očkovaním) o všetkých škodlivých zložkách vakcíny a všetkých vedľajších účinkoch. Ani toto prakticky nikto nerobí. Takže keď chcú byť lekári takí dôslední, nech začnú od seba. Môžete im to taktne pripomenúť. 😉

V našej postkomunistickej spoločnosti si ľudia nevážia svoj podpis, a podpisujú aj veci, s ktorými nesúhlasia. To je chyba. Podpis je vyjadrením slobodnej vôle a vedomého súhlasu -to sa v prípade právneho sporu už potom nedá vykecať!

Takže: NIE STE POVINNÍ NIČ PODPISOVAŤ. Ledaže by vám niekto dokázal, že povinní ste.

denduska
16. apr 2009

lenki, prave som nad tym rozmyslala ze kto ich plati aby kazdych par tyzdnov dali nejaky provakcinacny prispevok... 🙄

martina46
16. apr 2009

petot, je dobre, ze si tu 🙂
mam este par dni cas, uvidim co budem robit....
je ale fajn, ze je tu iniciativa a da sa na nu obratit, o tom som uz aj rozmyslala, ak by bol problem, ze to urobim...
ja nie som nejaka recovo zdatna a ked sa mam postavit za nieco dolezite, tak chytim taky stres, ze nie som schopna povedat nic rozumne, ziaden argunebt ☹
uz som rozmyslala, ze poviem, ze mala nie je v poriadku a tak to aspon o malicko oddialim, ale nechcem klamat...

martina46
16. apr 2009

argument 😀

petot
16. apr 2009

lucrezia: S tou rubeolou je to na zváženie. Treba si uvedomiť, že vakcína nechráni 100%-ne (za predpokladu, že VÔBEC chráni, o čom sú takisto pochybnosti). Ani optimisti nepredpokladajú, že by účinkovala viac, než zopár rokov, povedzme 5. A potom čo, bude sa očkovať znovu a znovu? Prekonanie prirodzenej rubeoly dáva doživotnú imunitu.

Ďalšia vec je, že sa vyslovene NEODPORÚČA otehotnieť skôr než do 3 mesiacov od očkovania živou vírusovou vakcínou, lebo by to mohlo byť potenciálne nebezpečné pre dieťa.

Takže pre vakcínu je tu dosť veľa obmedzení a výsledný efekt je veľmi otázny.

Tým chcem povedať, že žiadna vakcína nie je až taká samozrejmá a nevyhnutná, než to propagujú výrobcovia a papagájujú úrady, WHO a ďalšie zainteresované entity.

denduska
16. apr 2009

s tym podpisom, no veru neviem...ja davam podpisovat suhlas s vykonom... ale takisto som raz dala podpisat odmietnutie (na operacnom stole, na poslednu chvilu sa babka rozmyslela)...aj odmietnutie krvnej transfuzie...takisto sa podpisuje aj reverz pri odmietnuti hospitalizacie...a neviem neviem ci je to v zakone vyslovene vsetko specifikovane.... ak to ma lekar v zakone ze je povinny zaockovat dieta vtedy a vtedy tak myslim ze je logicke ze ak niekto odmietne, tak si od neho ziada podpis.... keby ze ma nahlasil ze som odmietla ocko a nebude mat podpis, ja mozem potom hrat blbu ze som tam mozno ani vobec nebola a nic som neodmietla a o nicom nevedela...to je akoze ad absurdum... a myslim ze je to zbytocne sa na tom natahovat, radsej podpisem ze nesuhlasim, dajte pokoj a dovi...(na sude 😀) a fakt im nechcem robit problemy...ono ten doktor nema za mna zodpovednost ale nahanali by ho ak by sa daco stalo preto ze nezaockoval (vskusenost dobreho znameho 😝 )

k rubeole, netusim, ja som bola ockovana monovakcinou ako trojrocna (asi) a dostatok protilatok mam doteraz..asi je to indivindi znacne...

inak nasa komora je taka smiesna institucia, ktora sa momentalne zaobera exekuovanim nezaplatenych clenskych prispevkov za roky minule....az nam prislo predvolanie na specialny sud v pezinku....na cernakovsky sud moj muz mal ist kvoli tisicke😀 😀

petot
16. apr 2009

lucrezia: BCG sa ustrážiť DÁ. 🙂 Len nedávať dieťa z ruky. Pýtať sa, čo s ním chcú robiť. Toto by Ti mali povedať SAMI A BEZ VYZVANIA, ale treba sa aj tak pýtať. A pokiaľ možno, byť stále s ním, a v nestrážených nutných chvíľach (sprcha, wc) poveriť spolubývajúcu 😉
Sestry ani lekári nemajú pri niektorých vyšetreniach radosť z prítomnosti mamičky, lebo nikto pri práci nemá rád, keď mu pozerajú na prsty, ale to je tak všetko. Máš plné právo byť so svojím dieťaťom. Prečítaj si chartu práv pacienta a nedaj sa.

BCG zvyknú očkovať na 4. deň, takže to je najkritickejší čas. Ale stalo sa už, že dieťa zaočkovali aj na 2.deň, takže úplne sa na to spoliehať nedá.

Ak chceš mať pokoj a vyhnúť sa stresom v zraniteľnom obodobí po pôrode, tak im povedz, že nechceš očkovať v pôrodnici, ale že to budeš riešiť so svojím pediatrom. BCG sa totiž môže podať až do 6 týždňov po pôrode. Máme zatiaľ takú skúsenosť, že nemocnice toto akceptujú. Niekedy s frfľaním, alebo nejakými "podmienkami", ale nie je to nič nezvyčajné a niektoré mamičky to tak naozaj robia (že očkujú neskôr). Nemocnici to môže byť nakoniec lautr jedno.

Stáva sa aj očkujúcim mamičkám, že musia prísť na očkovanie až dodatočne -napríklad ak v nemocnici práve nebola vakcína, alebo nebolo dosť detí pre otvorenie vakcíny (balenie je pre 10 detí a musí sa minúť naraz), alebo malo dieťa nejakú indispozíciu (odchýlky v nejakých testoch apod.)

Manželka keď odchádzala z pôrodnice, tak stretla inú mamičku, ktorá hundrala, že musela s dieťaťom týždeň po pôrode ešte prísť na očkovanie, lebo keď bola na pôrodnici, sa očkovať nedalo. Manželka jej povedala: "my sme očkovanie odmietli". Ostala úplne zarazená: "a to sa dá?"

To, že už dieťa očkovať neprinesiete, nie je problém nemocnice -oni vás nemôžu nijako dotiahnuť naspäť. Môžu sa spoľahnúť iba na ďalší záchytný bod -vášho pediatra. A keď jemu poviete, že BCG očkovať nebudete, on to nahlási ÚVZ a tým to končí. Nepriama cesta je, že sa z nejakých dôvodov nepodarí stihnúť očkovanie do 6 týždňov (neskôr sa už nemôže).

denduska
16. apr 2009

doprdele, ze som toto s tym BCG nevedela, ja hlupana hlupa!!!! 😠

petot
16. apr 2009

denduska: To som aj chcel napísať, ale mi to vypadlo. Je to samozrejme aj o vašom vzťahu s lekárom. Ak mu chcete vyjsť v ústrety (lebo máte dobré vzťahy a viete, že on inokedy v ústrety vám), tak mu samozrejme môžete podpísať, že nesúhlasíte s očkovaním, alebo radšej, že ste boli poučení o potrebnosti a povinnosti očkovania. Tým je on dostatočne krytý.

Chcel som len povedať, že NIE STE POVINNÍ, a ak je v zákone diera, to nie je váš problém. Lekár hlási každý mesiac počty zaočkovaných, takže dodatočne na to ÚVZ aj tak príde. A lekár takisto môže ohlásiť, že ste odmietli očkovanie, aj keď mu to nepodpíšete. Ale môžu ho za to zvoziť.

Ale ako hovorím, lekári by mali byť dôslední v iných povinnostiach -v informovaní pacientov o vedľajších účinkoch, a ich oznamovaní ÚVZ. Toto sú omnoho dôležitejšie povinnosti, z pohľadu ochrany zdravia, než bonzovanie rodičov. Ak tieto povinnosti neplnia, tak nemajú ani len morálne právo, žiadať nejaké ústupky od rodičov.

petot
16. apr 2009

denduska: samozrejme, nemyslel som tú "hlupaňu", ale to, čo si písala o tom podpise nesúhlasu a následkoch pre lekára 😉

denduska
16. apr 2009

petot, no ved preto 😀

petot
16. apr 2009

"NIE STE POVINNÍ" som myslel to podpisovanie nejakého vyhlásenia. Očkovanie je zatiaľ formálne povinné, ako som písal vyššie.

Uvedomte si, že táto situácia okolo očkovania je nedôstojná aj pre lekára, aj pre pacienta, a chápavý lekár by to tak mal aj brať. A ak to pochopiť nevie, tak áno, dá sa naťahovať ad absurdum (aj tým, že nič nepodpíšem, alebo keby mi lekár skutočne ubližoval napríklad neprimeraným nátlakom, vyhrážaním, alebo neviem čím, tak môžem oznámiť ÚVZ, že lekár ma neinformoval o zložení vakcíny a jej vedľajších účinkoch, čo je de facto dosť závažný prečin voči pacientom, a žiaľ deje sa neustále aj u celkom dobromyseľných lekárov).

Je to o vzťahoch a o dôvere.

petot
16. apr 2009

denduska: 😀

petot
16. apr 2009

denduska: ak mám byť dôsledný, tak zmeškaním očkovania BCG do 6 týždňov sa ešte odysea nekončí, lebo teoreticky môžu začať otravovať s touto vakcínou po 1 roku, zvyčajne až po skončení ostatných očkovaní, čiže po roku a pol. Takže týmto sa zabezpečí iba odklad.

Ale aj odklad má svoju hodnotu.
-Jednak, ktovie, možno aj u nás konečne zrušia toto zbytočné očkovanie.
-Jednak si možno nikto nespomenie na zmeškanú BCG 😉
-Jednak, možno sa do 1 roku veku dieťaťa príde na nejakú platnú kontraindikáciu očkovania (na čo by sa u novorodenca neprišlo, resp. až po hospitalizácii vo Vyšných Hágoch, alebo v najhoršom prípade až pri pitve).
-Jednak môže byť dieťa v 1 roku menej náchylné na nežiadúce účinky (aj keď na toto sa skutočne nedá spoliehať a nie je to dôvod na dopustenie tejto nebezpečnej vakcíny ani u väčšieho dieťaťa)
-Jednak, ak by sa iná cesta nenašla, tak sa dá očkovanie definitívne odmietnuť potom, v 1 roku. V tom čase môže byť rodina o niečo konsolidovanejšia a pripravenejšia čeliť nátlakom, než pár dní po pôrode. Alebo dokonca už skúsená, z odmietnutia iných očkovaní 😉

valka
17. apr 2009

k tomu linku, co som dala vysiie - pise sa tam, ze je dolezite, aby sa prestalo ockovat na 4. den ale az neskor (7-12. mesiac) , ze vtedy je podstatne menej negat ucinkov...to ti moze pomoct pri presadzovani, odkladu, pretoze u nas by to bolo realne az po MMR..teda oficialne az niekedy okolo 2. roku...a co je hlavne, je to seriozny vyskum LF UK v prahe, takze skoro za rohom a nie niekde v tramtarii, tak sa da odvolat aj na podobne podmienky na ochorenie a liecbu a pod...

petot, to je dobre, ze si upozornil na ten podpis...lebo ja som sa s doktorkou predbezne dohodla, ze podpisem posunutie ockovania na neskor...a prislo mi to rozumne...tak teraz neviem, ci podpisovat alebo nie..nechcem si ju uplne postvat...doktorka pre dieta sa hlada tazko (ale ak mate tip na nejaku otvorenu alternativku v ba, dajte ip) 😉

lucrezia
17. apr 2009

Ďakujem Vám za info.
No som na tom podobne, ako tu už pár žien písalo - neviem, či to v prípade nátlaku psychicky ustojím.Vidím, že sú to teda dosť veľké boje a nie som si istá, či to zvládnem, aj keby som naozaj chcela. Na druhej strane vedieť o tom, že existuje iniciatíva a že sú ochotní pomôcť, keby bolo treba, to mi dodáva trochu optimizmu.

Ozaj, včera vo večernom spravodajstve TV Markiza bol príspevok o očkovaní a na záver redaktorka spomenula, že sa uvažuje nad tým, že v blízkej budúcnosti majú byť do pivinného očkovania zaradene aj ďalšie choroby - ovčie kiahne, krčok maternice, rotavírusové hnačky a ešte niečo, čo sa týka zápalu mozgových blán.
Takže nás čaká nie zrušenie, ale ešte väčšie zhustenie povinného očkovania!!!

barborka08
17. apr 2009

v Spanielsku (Valencia) v poslednych dnoch riesia prave aferu s vakcinou proti PVH (ockovanie proti rakovine krcka maternice), 2 dievcata boli hospitalizovane a vyskyt 120 pripadov kde boli vedlasie ucinky vaznejsieho charakteru.
http://www.lavanguardia.es/ciudadanos/noticias/...
na lavej strane v clanku, kde je stlpac s nazvom "Mas informacion" su suvisiace clanky s pripadom.

eax
17. apr 2009

K diskusii ktora tu bola skor riesena:
1. rubeola, red measles - alebo klasicke measles
2. rubella, German measles
3. roseola, baby measles - sposobene herpesvirusom 6 (HHV-6B)

este pozn.
HHV-6A je nieco podobne ale komplikovanejsie a hlave velmi podozrive na vznik sklerozy multiplex v buducnosti takze by som roseolu nepodcenoval...

denduska
17. apr 2009

barborka, ty vies po spanielsky? 😲 ja mam dobru kamosku co robila dokonca vo Valencii tak jej to dam prelozit 😀 😅

dnes bol moj muz ockovat nasho psa...besnota plus tych dalsich 6....a pytal sa aj na boreliozu, my mame totiz veterinara v Kosiciach a sme tu tak raz za mesiac a zvycajne cez vikend cize malokedy sa stihne veterinar....no a pytal sa ci sa to da s tym dnes....a dr povedala ze da, ale ona to spolu nepichne...(asi preto ze je aj veterinarna homeopatka)...normalne som ostala vyhukana, hlavne ze do deti napumpuju aj desat naraz, akoby boli menej nez psy 😠 (nic proti psom)

poobede som citala clanok v Zivote...o chlapcekovi autistovi...ze okolo roka a pol "z nicoho nic" prestal rozpravat a jest....nepisu tam nic o ockovani...no ale ako moze zdrave dieta ktore uz predtym rozpravalo prestat zo dna na den...a keby len to... Dost mi z toho prislo blbo...

Tolko moje dnesne zazitky 😅
Snad sa to zlepsi..raz..

barborka08
17. apr 2009

denduska, ano, zila som v latinskej Amerike 5 rokov a studovala tam. Prelozila by som tie clanky, no pri malej je to casovo narocnejsie.

To je vazne dobre s tym ockovanim hafana. Nasu to caka teraz v maji, ale doteraz veterinar nemal problem jej to pichnut vsetko naraz. Ale uz je to asi jedno... ☹ , nasa psia slecna ma uz aj bez toho nadory ☹

denduska, snad sa to zlepsi... raz mozno ano... Dnes som stretla znamu a ta sa skoro chvalila, co vsetko uz dala malemu naockovat (8 mesacnemu dietatu), ostala som bez slov...

denduska
17. apr 2009

vau, tak to ta obdivujem 😉

chuderka vasa havina, to je hrozne pozerat sa na trpiace zvieratko 😔

a ani sa ti necudujem, mne sa z toho rozum zastavuje ako je niekto doslova na to hrdy 😕

kosicanka1
17. apr 2009

ahojte, ohladne BCG vakciny suhlasim s petotom. simonka tiez nie je zaockovana. v porodnici som odmietla, potom som podpisala papier, ze pridem zaockovat osobne do 6 tyzdnov, potom sme akoze na to zabudli, potom uz ockovat nemohli, potom sme vymenili mudr. a ta na to do dnesneho dna zabudla.
nastastie.
mozno si niekto spomenie a potom uvidime, co budeme robit.
podobne to planujem urobit aj pri druhom dietatku. v porodnici som si musela simonku strazit ako oko v hlave, aby mi ju nevzali a nezaockovali a potom donekonecna vysvetlovat, ze prideme zaockovat sami. ale dalo sa to zvladnut.

kosicanka1
17. apr 2009

a este na margo pripomienky lukrecie. ma pravdu s tym rozsirovanim ockovania. tiez mam pocit, ze sa rozbehla v mediach masivna kampan za ockovanie. neprejde ani tyzden aby som v nejakych spravach nezachytila chvalospev na ockovanie. a tiez mam pocit, ze sa bude rozsirovat na ovcie kiahne a rotavirusy... no do kelu, to bude znova boj...

barborka08
17. apr 2009

denduska, dakujem 😉
... je to tazke a aj smutne 😒 chudatko nase ☹ Zaujimave je, ze ked ju lutujeme, tak sa opusta, a ked ju berieme ako by jej nic nebolo je vymenena a vie sa aj tesit.

Snad to s tymi dalsimi povinnymi vakcinami neprejde... 😒