Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

denisocka
2. apr 2010

livo tento http://www.nutri.com/index.cfm/product/54_1/c-s... ,ak maš niekoho v amerike,tak pošta tam je zdarma a domov ti to donesie ak príde niekedy .

inač,obe flašky nam prišli otvorene ! teda - je to tak zapečatene papierovým vrchnačikom ,ako Jamieson, a ked sme otvarali ten C-salts tak už obe vrchnačiky paierove boli otrhnute a zastoknute v tom umelohmotnom vrchnaku .tak či nejaka kontrola či to nieje antrax 😀

vodicka75
2. apr 2010

denisocka, vdaka za vysvetlenie, takze hlavne pre tu nekyslu chut alebo aj zlozenie je nejake fajnovejsie ? viem, ze je to zasadite a cisty vit. C z DM drogerie je kysly, je okrem chuti nejaky rozdiel?
petot: ja som si tu situaciu s utekom velmi zivo predstavila a pripada mi strasne smiesna /fakt ako z nejakeho Sverakovho filmu/, ale zaroven aj smutna, ze kde a hlavne v ktorom obdobi /pred revoluciou?/ to zijeme,...inak, vobec tuto alternativu neodsudzujem 😉 najlepsie by bolo, ak by sme to ockovanie mali dobrovolne 😉 ...ale v mediach bola zverejnena sprava v zmysle, ze slovenska verejnost nie je na tuto moznost pripravena, dozreta, ci tak nejak. Na nas len velky bic a maly dvor 😀 😀 ...a Romovia a bezdomovci na ockovanie aj tak kaslu 😀...ja sa skludnim, ked nieco presahuje urcite hranice a ja sa uz nevladzem rozculovat, tak sa smejem, asi je to obranny mechanizmus organizmu, prepacte.

zitaje
2. apr 2010

Dakujem za odpoved.
Ja som sa na to mmr pytala preto, ze som bola u lekarky aby mi potvrdila papier do skolky (na ktoru som sa nakoniec aj tak vykaslala a skolku zatial neriesim) a chcela som od nej papier na alergologiu, a ona mi ho nedala, ze mam ist na kozne a kozna mi da. 😠 . Takze ma caka este kozna, do kelu, dufam ze nebude chciet malu mastit zase niecim, ona ma potravinove alergie, len este stale neviem presne na co vsetko, par veci som uz vytipovala, ale stale sa vyhadzuje. A ja koza som povedala lekarke, ze chcem dat potvrdit ten papier do skolky, a ze snad neva, ze nam chyba este jedno ockovanie - no skratova reakcia, naco jej to hovorim, ale inak nastastie nic nehovorila, len sa pozrela do papierov, ma to zapisane, a mi vravela, ze by som ju mala dat pichnut este teraz na jar / v lete, a ze kedy dame termin . Tak vtedy som konecne precitla a povedala som jej, ze si nie som ista, ci to chcem pichnut...
Takze ak nevadi, obcas sem budem chodit pre psychicku podporu. 🙂 Ked som na vazkach, vy ma tak pekne vzdy postavite na nohy. 😎

denisocka
3. apr 2010

vodička - nie je to kysle, je to v prašku,davkuješ si "od oka" ako chceš aj menej ako 1g = 1/4 ližičky .. no a v C-salts su aj minerály - magnezium...a ine,vid letak

denisocka
3. apr 2010

zitaje,ja tiež tak konám skratovo ...xiixiii ... ale ked som bola potvrdiť papier do školky tak akurat nevedeli najsť našu kartu,tak len podla počitača vyplnila papier a vraví,že mi chýba tlačivo,kdesa ešte píše o očkovaní ,ale že šak nevadí .... šak máte všetky očkovania ,nie? ... a ja len blažený usmev a že -jasnéééé - a zrazu sa karta našla,ale to už som mala papier u seba a len som hodila 2€ za potvrdenie a už ma nebolo

divoska
3. apr 2010

a inak dieta fakt nevezmu?

denisocka
3. apr 2010

do školky? čo viem,tak asi ťažko. u nas v dedine nemaju deti , tak neviem .... zatial to neriešim 😖

ivka144
6. apr 2010

POKUTA - tiez sa priklanam, ze je to suma za vsetky deti, v pripade, ze sa odmietne ockovanie ako celok. Teda ak sa odmietne konkretna vakcina (u konkretneho dietata), tak to sa moze nascitavat. Takze odmietnutie musi byt formulovane vseobecne. Alebo moze byt na konkretnu vakcinu podla mna - napriklad v prinvcipe odmietam MMR, lebo povazujem to za blabla alebo ze je kultivovana na potratenych embriach, co je v rozpore s mojim svedomim..., tak ako som pochopila vyklady pravnikov, taketo odmietnutie by znamenalo jednu pokutu za vsetky deti. Este asi pomoze, ked to podpisu rodicia spolu, aby im neskor na urade nenapadlo vyzvat druheho rodica na splnenie povinnosti... Tot moj laicky nazor.

SKOLKA - nikde nie je uvedene, ze dieta musi byt zaockovane, aby mohlo byt prijate do skolky. Ale riaditel skolky ma vlastne v prijati a neprijati vlastne uplnu volnost a bez moznosti rodica odvolat sa. Ak by bolo v skolke dost volneho miesta, ze funguju v neplnom pocte a moje dieta nevezmu, tak podla mna sa mozem ist stazovat, sudit, ale je to tazke, kedze riaditel musi zabezpecit bezpecne a zdrave prostredie a blabla a z pohladu vacsinoveho a oficialneho nazoru by samozrejme dali jemu zapravdu, ak neockovanca nechce. (Trosku problem by to bol pri neockovancoch z ontraindikaciou.) Ale myslim, ze v dnesnej dobe spokojne neprijme riaditel skolky "pre nedostatok miesta" a aky kluc pouzije na prijatie a neprijatie deti nikomu nemusi dokladovat.

DETOX - prosim Vas, ake formy detoxikacie su vhodne pre deti? Tusim do 3 rokov sa nemoze vobec. A nemyslim teraz homeo, ani Cecko, to je take priebezne, dlhodobe, pouzovame. Ale nejaka akokeby "kura", pripravky, alebo pristroje alebo co ja viem. Viem ze existuje Joalis pre male deti, ale inak nic...

OCKOVANIE V SKOLE - uz som sa viackrat pytala na to, aj na fore aj v IP pravnicky, ale neodpovedala. My to mame este daleko, ale velmi ma to zaujima, ci na to plati nejaka vynimka. Nechce sa mi verit, ze na bezne ockovanie je. Skor by som tipla, ze v pripade nejakych speci stavov, ked vyhlasia, no, povedzme, ale bezne? Mne to furt pride, ze to mozem dat na sud. Takze stale hladam pravny nazor na toto...

divoska
6. apr 2010

ivka skus setrne metody typu psylium a gely na detoxikaciu ktore sa piju v napoji dlhsiu dobu /ja napr pouzivam sanogel vzdy poctivo aspon 2 tyzdne/. pristrojmi a kvapkami by som na maly organizmus rozhodne nesla /mimochodom obcas ani na dospely/. a inak mas pocit ze treba a mate co detoxikovat?

vodicka75
6. apr 2010

ivka: je aj diskusia detoxikacia organizmu, pridala som tam prispevok k detoxikacii Dr. Bukovskeho, ale fajka zhasla 😒 https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/detoxika...
spominaju tam hlavne chlorellu a spirulinu, podla mna nic svetaborne 😒

sabiatko
6. apr 2010

ahojte 🙂
neviete mi prosim povedat, ci je ockovanie proti TBC povinne, co treba urobit, ak s nim nesuhlasim (podpisat dake vyhlasenie alebo take daco a dokedy)? dakujem...
pytam sa kvoli svojmu synovi. sama sestricka v nemocnici mi po tom, co som odmietla ockovanie na 4. den kvoli tomu, ze som citala, ze to mava vedlajsie ucinky, povedala, ze ona uz tiez caka, kedy toto povinne ockovanie proti TBC zrusia.

linnetka
6. apr 2010

sabiatko, zrusene je len preockovanie v 11.rokoch, ockovanie novorodencov je stale povinne 😠

sabiatko
6. apr 2010

to fakt? kamoska co rodila v anglicku svoju prvu dceru, tu doteraz proti tomu neockovala a to ma uz skoro 3 roky. druhu rodila na slovensku a tu jej zaockovali bez toho, aby jej o tom povedali. takze to do tych 6 tyzdnov po narodeni musim dat maleho naozaj zaockovat?? som myslela, ze sa da stale predlzovat odklad ockovania. no kazdopadne dakujem linnetka za info 😉

zelmirka1
6. apr 2010

sabiatko mala by si dat do 6 tyzdnov zaockovat lebo to je povinne ale nikto ta nemoze k tomu donutit ak si presvedcena ze to nechces, len sa musis pripravit na to ze tam mozu kvoli tomu predvolat na RUVZ. Poznam dost ludi ktori neockuju svoje deti.

divoska
7. apr 2010

sabiatko na slovensku, v inych krajinach je zvacsa len odporucane. preto oni nemusia a my tu akoze musime lebo dojde koniec sveta. sabiatko a prva tbc sa tusim da do 6 tyzdnov veku ako zelmirka hovori /kedysi som niekde citala ze do 28 dni/, ved pripadne checkni este net.

erikasadek
7. apr 2010

ahojte len som vas chcela pozdravit a povedat vam ako ide zivot mojho syna;.
takze pred mesiacom mal robene EEG ciste nema ziadnu skrytu epilepsiu nic podoben co by mohlo u neho sposobit co ma. 😠
vcera som bola na vysledkoch genetickych celkovych ake sa daju robit v dnesnej medecine, podla ich slov. 😉
ciste takze ni eje to geneticke, celkovy metabolicky test cisty, nie to nai metabicka porucha..
ako mnohi tvrdia;.
chcela osm vam to len napisat kedze tym ze to mame za sebou som teraz viac a viac presvedcena, ze to naozaj bolo ockovanim a
co zatial nepopreli ale ani nemohli ako ja, povedat bolo to tym.. ale jedno je iste ze etse nas caka IRM, mam pocit ze u vas to volate MRI. mozgu.. takze dam vediet....
zvysok zatial medecina nevie niako hladat a ni diagnostikovat, nevzdavam to

len som vam to chcela povedat , povazujem to za dolezite aby ste to vedeli 😉
keby sa dal vratit cas spat tak nedam znova ockovat na MMR to je iste;. ☹

denisocka
7. apr 2010

zelmirka,ak poznaš ludi čo neočkuju,tak dostali pokuty či nie?

denisocka
7. apr 2010

a ak moj maly nebude očkovany na mums,rubeolu a osypky - a dostane to,tak to vedia hadam liečiť ??? moja kamoška v rakusku už mala v školke vela krat podozrenie na šarlach či rubeolu? medzi detmi teda

denisocka
7. apr 2010

Osýpky
Prehľad
Osýpky sú široko rozšíreným, akútnym infekčným ochorením spôsobovaným vírusom osýpok, ktoré je charakteristické štádiom podobným chrípke a hlavným štádiom - exantém. Kvôli ich vysokej schopnosti nákazy sa osýpky vyskytujú väčšinou ako detské ochorenie a zanechávajú celoživotnú imunitu. Ochorenie sa diagnostikuje na základe svojich symptómov, najmä charakteristickými kožnými zmenami. Terapia nastáva symptomaticky. Vo vyspelých západných krajinách vedú osýpky ku komplikáciám u 10 až 20 % chorých. Tieto sú obzvlášť dôležité, pretože nie sú len časté, ale sú spojené aj so zvýšenou letalitou a určujú prognózu ochorenia. Ochoreniu na osýpky sa dá zabrániť ochranným očkovaním proti osýpkam!

Všeobecné informácie
Osýpky sú rozšírené na celom svete. Kvôli ich vysokej schopnosti nákazy sa osýpky väčšinou vyskytujú ako detské ochorenie. Rozhodujúci význam pre chorobný priebeh majú často sa objavujúce komplikácie. Z tohto dôvodu by sa mali rodičia rozhodnúť pre ochranné očkovanie svojich detí. K tomu niekoľko pôsobivých štatistických údajov:

Podľa odhadov WHO zomrie ročne ca. 1 milión ľudí na následky ochorenia na osýpky. V rozvojových krajinách patria napríklad osýpky k najčastejším príčinám oslepnutí. WHO si preto stanovilo za cieľ, po vykynožení osýpok pomocou očkovaní, odstrániť teraz osýpky natrvalo. Na celom svete sú však žiaľ pozorované sťažujúce rozdiely pri účasti na očkovaní. Negatívny príklad na následky odmietnutia očkovania bol pozorovaný v roku 1999 v jednej veľmi náboženskej oblasti v okolí Utrechtu v Holandsku. Tam žijúci Kalvinisti odmietali a odmietajú každý spôsob očkovania. Pri jednej epidémii osýpok ochorelo 2960 ľudí, 510 z nich malo komplikácie. U 5 pacientov sa vyskytla osýpková encefalitída a 3 deti zomreli.

V posledných rokoch značne zosilnela diskusia o využívaní a rizikách očkovania u detí. Odhaduje sa, že asi na 100 000 očkovaní dochádza k jednému takzvanému vakcinačnému poškodeniu. Do tohto počtu sú zahrnuté aj náhodné prípady bez trvalých následkov, ako napr. horúčka alebo sčervenenie kože na mieste vpichu po injekcii. Pri počte ca. 200 000 očkovaní treba počítať s jedným prípadom s trvalými následkami a ca. pri 500 000 očkovaniach sa predpokladá jeden smrteľný prípad. Kvôli často sa vyskytujúcim komplikáciám ochorenia na osýpky sa však musí poznamenať, že pravdepodobnosť trvalých poškodení spôsobených ochorením samým je značne väčšie ako očkovaniami.

Príčiny, prenos
Pôvodcom ochorenia je vírus osýpok. Patrí do druhu morbilivírusov a k rodu paramyxoviridae. Vírus osýpok je lymfotropný a neurotropný, t.zn., že prevažne napáda bunky imúnneho a nervového systému. Pritom okrem iného vznikajú obrovské bunky, ktoré sú dokázateľné v nosovom sekréte už v rannom štádiu ochorenia.

Vírus osýpok sa prenáša kvapôčkovou infekciou, čiže napr. kašľom, kýchaním alebo hovorením. Vstupnými bránami sú sliznice dýchacích ciest a spojovka oka. Kontagiozita, t.zn. nákazlivosť ako predpoklad pre infekciu, je veľmi veľká. Nebezpečenstvo nákzy pri ochorení je najväčšie v prodromálnom štádiu a znižuje sa až do 3. dňa štádia exantému. Obe štádiá sú bližšie objasnené v odseku o symptómoch. Index prejavu ochorenia je veľmi vysoký, činí 99 %. To znamená, že zo 100 infikovaných osôb ochorie 99.

Dojčatá matiek, ktoré sú imúnne, čiže matky, ktoré ochorenie na osýpky buď prekonali, alebo boli proti nemu zaočkované, sú až do 6. mesiaca života pred infekciou osýpok diaplacentárne chránené, čiže sú chránené protilátkami prenášanými cez maternicu.

Inkubačná doba
Inkubačná doba je medzi 9 a 11 dňami, príležitostne aj 2 týždne.

Symptómy
Možno rozlišovať 2 za sebou nasledujúce štádiá ochorenia: prodromálne štádium prebiehajúce s podobnými symptómami ako chrípka, a štádium exantému, charakteristické kožnými zmenami. Ochorenie je typické priebehom krivky horúčky s dvomi vrcholmi, prvý vrchol je počas prodromálneho štádia, druhý na začiatku štádia exantém.

Prodromálne štádium

Počas prodromálneho štádia sa objavujú všeobecné symptómy ako ubitosť, únava, bolesti hlavy a brucha. Pacienti majú napuchnutú tvár. Ako prejav konjunktivitídy, čiže infekcie spojovky oka, vzniká prejavujúca sa svetloplachosť, ako aj zosilnené slzenie. Často je pozorovaný suchý, štekavý kašeľ a aj nádcha. Pre ochorenie sú charakteristické zmeny na sliznici ústnej dutiny. Od 2. až 3. dňa ochorenia sa na sliznici líc objavujú belavé, pevne prichytené povlaky podobné škvrnám od vápna, ktoré sú obklopené červeným dvorcom. Tieto zmeny sa označujú ako Koplikove škvrny. Sú patognómické, t.zn. charakteristické pre ochorenie na osýpky. Na 3. deň ochorenia sa objavuje exantém, čiže sčervenanie, zvyšnej sliznice ústnej dutiny a hltana. V tomto čase je aj prvý vrchol krivky horúčky. Prodromálne štádium trvá ca. 4 až 5 dní. Na konci tohto štádia klesne teplota tela na normálne hodnoty.

Štádium exantém

Štádium exantém začína druhým prudkým stúpnutím horúčky. Symptómy prodromálneho štádia sa zosilňujú. Dodatočne sa objavujú tmavočervené, škvrnité, nerovnomerne rozmiestnené kožné vyrážky, ktoré začínajú za ušami, a potom sa rozšíria na tvár a krk a po 3 dňoch pokrývajú aj trup a končatiny, čiže paže a nohy. Kožné vyrážky sú následkom poškodenia krvných ciev podmieneného vírusmi, čo vedie k zvýšenej priepustnosti. Keď vyrážky na 4. deň exantém dosiahnu chodidlá, začne sa horúčka znižovať. Ak sa znižovanie horúčky oneskoruje, treba počítať s výskytom komplikácií. Pri nekomplikovanom chorobnom priebehu nasleduje po štádiu extém rekonvalescencia, t.zn. uzdravenie. Kožné vyrážky zblednú, pričom sa koža šúpe. Ostatné symptómy sa tiež pomaly strácajú. Fáza uzdravovania trvá ca. 2 týždne. Príležitostne sa vyskytujú osobité, zvláštne formy osýpok. K nim patria tak abortívne osýpky, ako aj fudroyantné osýpky.

Abortívne osýpky

Abortívne, t.zn. oslabené, osýpky sa vyskytujú, keď nie je v dostatočnej forme k dispozícii pasívna ochrana, čiže protilátky proti vírusu osýpok. Je to tak u dojčiat od 7. mesiaca, v zriedkavých prípadoch u zaočkovaných detí pri oneskorenomj podaní alebo podaní menšej dávky protilátok. Presnejšie informácie možno nájsť v odseku terapie. Táto nezvyčajná forma osýpok je charakteristická predĺženou inkubačnou dobou, ako aj slabšími symptómami. Celkové trvanie ochorenia je skrátené. Niekedy sa táto forma označuje ako mitigačné osýpky.

Fudroyantné osýpky

Fudroyantné, t.zn. náhle sa objavujúce, osýpky sú pravým opakom abortívnej formy. Sú pozorované u pacientov s oslabenou imunitou a vyskytujú sa zriedkavo. Inkubačná doba je skrátená a symptómy sú mimoriadne ťažké. K nim patrí hyperpyrexia, t.zn. dlhšie pretrvávajúce stúpanie horúčky nad 40°C, kŕče, krvácania z kože a slizníc, a aj náhle zblednuté kožné vyrážky v dôsledku krvného šoku a smrť.

Diagnóza
Diagnóza sa stanovuje na základe typického chorobného priebehu s dvojvrcholovou krivkou horúčky a charakteristickými vyrážkami. V rannom štádiu ochorenia môžu byť v nosovom sekréte dokázané obrovské bunky. Ca. od 2. dňa exantému môžu byť po dobu ca. 4 až 6 týždňov dokázané špecifické protilátky lg-M. Ďalšia možnosť pozostáva z dôkazu stúpnutia množstva protilátok, takzvaného stúpnutia titeru.

Terapia
Tak ako pri väčšine vírusových ochorení nie je doteraz k dispozícii nijaký špecifický liek, ako napr. antibiotiká pri bakteriálnych ochoreniach. Preto terapia nastáva symptomaticky. V popredí stoja ošetrovateľské opatrenia a pokoj na lôžku. Pri infekcii spojovky oka, ktorá je spojená so svetloplachosťou, by mali byť pacienti umiestnení v tmavých miestnostiach. Ak sa vyskytnú komplikácie, treba ich liečiť cielene. Pri neimúnnych ľuďoch, teda pri ľuďoch, ktorí nie sú proti osýpkam očkovaní, možno podaním gamaglubínu, čiže protilátok, zabrániť prepuknutiu ochorenia až do 4. dňa po nakazení.

Komplikácie
Komplikácie sú v závislosti od pomerov časté. Predpokladá sa, že sa objavia u každého 5. pacienta. Pritom možno rozlišovať komplikácie podmienené vírusom osýpok samým, a také, čo sú podmienené dodatočnými bakteriálnymi infekciami. Ďalšie nebezpečenstvo pre komplikácie vyplýva z predchádazajúceho oslabenia imunitnej obrany.

Komplikácie spôsobené vírusom osýpok

Nimi môžu byť postihnuté dýchacie cesty, orgány brušnej dutiny, ako aj mozog. Pretože sú tieto komplikácie spôsobované priamo vírusom osýpok, a proti tomuto vírusu neexistuje žiadny liek, pozostáva terapia len z liečenia symptómov, poprípade z operácie. Na dýcahcích cestách môže dôjsť k vytvoreniu bronchitídy, ako aj osýpkovej pneumónie, čiže k zápalu pľúc, ktoré je v rozvojových krajinách zodpovedné za až 25 % smrteľných prípadov. V brušnej dutine sa často pozoruje opuchnutie lymfatických uzlín, ktoré je spojené so silnými bolesťami brucha. Obzvlášť dôležitá je apendicitída, čiže zápal apendixu, ktorá si často vyžaduje operačný zásah. Mimoriadne obávanou komplikáíciou je osýpková encefalitída, čiže zápal mozgu, ktorá sa vytvára ca. 3 až 10 dní po objavení exantému. Objavuje sa u ca. 1 z 1000 pacientov a spôsobuje poruchy vedomia, kŕče až epileptické záchvaty, ako aj ochrnutia. U ca. každého tretieho pacienta s osýpkovou encefalitídou sa musí počítať s trvalými následkami. Tieto siahajú od ochrnutí až po duševené postihnutia. Letalita (úmrtnosť) osýpkovej encefalitídy je vysoká asi 25 %.

Komplikácie spôsobené bakteriálnou superinfekciou

Náznak bakteriálnej superinfekcie vzniká, keď počas štádia exantému nedôjde k zníženiu horúčky, resp. horúčka tretím vrcholom opäť stúpne. O bakteriálnej superinfekcii hovoríme, keď popri infekcii vírusom osýpok dôjde k infekcii rôznymi baktériami. Tými sú predovšetkým postihnuté ďasná, a to stomatitídou ulcerosa, oko keratitídou, ktorá môže viesť k oslepnutiu, ako aj stredné ucho otitídou media. Terapia tu môže podľa druhu baktérie nastať cielene antibiotikami.

Komplikácie spôsobené oslabením imunity

V dôsledku osýpkovej infekcie dochádza k dočasnému oslabeniu imunity. Táto forma komplikácií je obzvlášť významná v rozvojových krajinách. U osôb, ktoré majú kvôli nedostatočnej výžive oslabenú obranyschopnosť organizmu, a ktoré práve trpia na iné ochorenie, môže dôjsť k zhoršeniu tohto ochorenia. Treba tu spomenúť najmä infekcie spôsobené parazitmi alebo tuberkulózu. U pacietnov s tuberkulózou môže dôjsť ku generalizácii ochorenia, t.zn. k rozšíreniu do celého tela, ktoré často vedie k smrti.

Letalita, úmrtnosť
Nekomplikované osýpkové ochorenie neprebieha v rozvinutých krajinách smrteľne. Ak sa však vyskytnú komplikácie, vedie to k náhlemu stúpnutiu úmrtnosti (letality). Obzvlášť treba spomenúť osýpkovú pneumómiu a aj osýpkovú encefalitídu s úmrtnosťou 25 %. Tu ešte raz spomíname údaje WHO: Každoročne na osýpky na celom svete zomrie 1 milión ľudí, predovšetkým v rozvojových krajinách!

Profylaxia
Ochoreniu možno zabrániť, resp. možno oslabiť jeho priebeh, očkovaním proti osýpkam, takže sa neobjavia nijaké komplikácie. Stavovská očkovacia komisia Inštitútu Roberta Kocha vychádza z existencie úplnej ochrany očkovaním až pri dvojnásobnom očkovaní:

Prvé očkovanie by malo nastať vo veku 11-14 mesiacov, t.zn. po zmiznutí materských protilátok. Povolené očkovacie látky poskytujú u viac ako 90 % ľudí, ktorí boli zaočkovaní raz, dostatočnú ochranu očkovaním. U približne 5 % očkovaných sa vytvárajú – väčšinou v 2. týždni po očkovaní – takzvané očkovacie osýpky, ktoré sú spojené so značnou horúčkou, povrchovým exantémom a chorobnými symptómami v oblasti dýchacích ciest. Imunitná reakcia vyvolaná očkovaním je dokázateľná po ca. 4-6 týždňoch.

Odporúčané druhé očkovanie môže nastať už štyri týždne po prvom očkovaní, a má v druhom priebehu dopomôcť napokon k ochrane deťom, ktoré z nejakých dôvodov nevyvinuli pri prvom očkovaní žiadnu imunitu. Nejedná sa teda o preočkovanie, ale o druhú šancu pri primárnom zlyhaní očkovania. Pravdepodobnosť výskytu vakcinačných poškodení je v porovnaní s pravdepodobnosťou výskytu komplikácií pri ochorení nízka! Bližšie informácie sú uvedené pod všeobecnými informáciami.

Nezaočkované deti by sa mali vyhýbať kontaktu s chorými osobami, aby sa vyhli nákaze. U nezaočkovaných osôb, ktoré však majú zdravú imunitu, môže byť prepuknutie ochorenia účinne potlačené včasným postexpozičným (uskutočneným po kontakte s pôvodcom) očkovaním. U osôb s oslabenou imunitou a u chronicky chorých osôb je možná dodatočná profylaxia vo forme pasívnej imunizácie podaním špecifických protilátok (ľudské gamaglobulíny) v priebehu 2-3 dní po kontakte.

Čo môžu robiť doma rodičia:
Izolujte svoje dieťa, aby nenakazilo iných.
Postarajte sa o pokoj na lôžku, pokiaľ toho je dieťa schopné.
Pri horúčke by malo Vaše dieťa piť čo najviac. Podľa potreby môžete dávať aj obklady na lýtka alebo po dohode s lekárom podať čípok proti horúčke.
Počas osýpkového ochorenia reagujú niektoré deti veľmi citlivo na svetlo. Najlepšie sa cítia v ľahko zatemnených miestnostiach. V každom prípade by sa malo zabrániť priamemu dopadu svetla.
Pri silnom dráždení na kašeľ môžu byť – po dohode s lekárom – podávané lieky utišujúce kašeľ. Účinný môže byť v noci aj vlhký vzduch v miestnosti. Môžete napríklad zavesiť do izby vlhké uteráky.
Pri nasledovných symptómoch by ste mali ihneď vyhľadať lekára: neprestávajúca vysoká horúčka, bolesti uší, skrátený dych alebo dýchavičnosť, silné bolesti hlavy, stuhnutý krk, bolesti šije, páliace oči citlivé na svetlo.
Pošlite Vaše dieťa po prvom až druhom týždni po chorobe opäť do materskej škôlky alebo do školy, aby sa mohla zotaviť jeho obranyschopnosť. Priame nebezpečenstvo nákazy trvá až do odznenia symptómov.

Prognóza
Prognóza ochorenia sa určuje častým výskytom komplikácií. Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, je dobrá.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4117234/osypky.html#ixzz...

denisocka
7. apr 2010

Mumps
Prehľad
Mumps je kvapôčkovou infekciou prenášané vírusové ochorenie, ktoré sa kvôli veľkej infekčnosti vyskytuje hlavne v detskom veku a zanecháva celoživotnú imunitu. V prvom rade dochádza, okrem všeobecných chorobných symptómov, k zápalu príušnice, čím vznikajú typické škrečkovské líca. Obávanými komplikáciami je účasť iných orgánov (napr. podžalúdkovej žľazy; účasť semenníkov môže viesť k postpubertálnej neplodnosti). V detskom veku je priebeh spravidla dobrý. Ako profylaxia je k dispozícii očkovanie.

Definícia
Mumps (parotitis epidemica, zápal príušníc) je akútne, generalizované vírusové ochorenie, ktoré je charakteristické väčšinou bolestivým opuchom slinných žliaz, niekedy účasťou centrálneho nervového systému (CNS), pankreasu a pohlavných žliaz, alebo zriedkavo aj iných orgánov.

Prenos
Vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, čiže kýchaním, kašľaním, riadom, príborom alebo bezprostredným kontaktom, ako napr. bozkávaním. Bez systematickej aktívnej imunizácie nasleduje infekcia, najčastejšie medzi 5. a 9. rokom života. Až do 15. roku života je dosiahnutá nákaza približne 90 %.

Inkubačná doba
Od infikácie až po prepuknutie choroby to v priemere trvá 17 až 21 dní.

Symptómy
Po prodromálnej fáze so stúpnutím horúčky, bolesťami hlavy a končatín následne dochádza k bolestivému opuchnutiu príušníc a vzniknú typické „škrečkovské líca“ s odklonením ušných lalôčikov. Nie sú zriedkavé jednostranné priebehy (ca. 20 %). Opuch sa na druhej strane často objaví po 1-3 dňoch. Popritom je charakteristický zápal sliznice ústnej dutiny, pričom vyčnieva ústie vývodu príušníc. Ochorenie trvá bez komplikácií 5-8 dní a zanecháva celoživotnú imunitu.

Komplikácie
účasť iných žliaz (napr. podžalúdkovej žľazy)
zápal semenníkov s možnou neplodnosťou
poškodenie sluchového nervu
zápal mozgových blán ( v promilovom rozsahu)

Diagnóza
typická klinická forma prejavu
izolovanie vírusu a dôkaz
sérológia

Terapia a profylaxia
Špecifická terapia, čiže zneškodnenie vírusu liekmi, nie je možná, avšak symptomatické zákroky sú nutné a účinné. Terapia pri zápale semenníkov sa mnohonásobne skúšala konzervatívne, napr. kortikosteroidmi, a chirurgicky, avšak bez jasných úspechov.

Na očkovanie je k dispozícii živá očkovacia látka (aktívne očkovanie). Podávanie protilátok proti vírusu, čiže pasívne očkovanie nie je, inak než pri osýpkach, možné.

Čo môžu robiť rodičia doma:
Izolujte svoje dieťa, aby nenakazilo iných, až do konca prvého týždňa po odpuchnutí žliaz,
Pri horúčke a zápale semenníkov by Vaše dieťa malo ostať v posteli,
Pri horúčke je dôležité veľa piť,
Eventuálne podávajte lieky na zníženie horúčky alebo ľahké prípravky proti bolesti, je lepšie, ak toto konzultujete s lekárom,
Príušné žľazy sa ochladzujú,
Pretože je táto oblasť pre dieťa bolestivá, dávajte mu kašovitú stravu, vyhýbajte sa kyslým tekutinách, pretože inak musia slinné žľazy viac pracovať,
Dôležitá je aj ústna hygiena: čistenie zubov, kloktanie dezinfekčnými prípravkami.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/4117228/mumps.html#ixzz0...

denisocka
7. apr 2010

Rubeola (ružienka) je mierna vírusová infekcia, ktorá sa prejavuje výsypom a opuchom lymfatických uzlín. Takmer v štvrtine všetkých prípadov sa deti dokonca ani nevysypú a infekcia prejde často bez povšimnutia, hoci krvné testy by preukázali jej prítomnosť. Ak je vyvíjajúce sa dieť'a infikované rubeolou v ranom štádiu ťarchavosti, môže to preň znamenat vážne poškodenie. Kedysi vel'mi rozšírená choroba je už dnes vdáka očkovaviu zriedkavá.

Aké sú príznaky
Po uplynutí inkubačnej lehoty, ktorá trvá dva až tri týždne, vírus rubeoly môže zapríčinit nasledujúce príznaky:
Mierna teplota.
Zväčšené lymfatické uzliny za ušami a na zadnej strane krku (na šiji). V niektorých prípadoch dochádza k zväčšeniu lymfatických uzlín na celom tele, vrátane uzlín v podpazušía v slabinách.
Na druhý či tretí deň choroby sa objaví nesvrbivý výsyp. Vyrážky zvyčajne zmiznúv priebehu troch dní.
Niektoré deti pocitujú bolest v kĺboch. Velmi zriedkavo sa vyskytujú komplikácie ako zápal mozgu (pozri encefalitída a trombocytopénia) Trombocytopénia je porucha, pri ktorej sa extrémne zníži počet krvných doštičiek, zodpovedných za zrážanie krvi.

--------------------------------------------------------------------------------

Musím ísť k lekárovi?
Ak si myslíte, že dieta má rubeolu, mali by ste zatelefonovat lekárovi. Neberte dieta do ordinácie, aby ste náhodou nenainfikovali ťarchavú ženu. Ak dieta začne pocitovat bolest v kĺboch alebo sa objavia niektoré z nasledujúcich príznakov, signalizujúce komplikáciu, okamžite sa spojte so svojím lekárom: výsyp v podobe drobných tmavočervených flakov, ktoré nezmiznú, ani ked' ich stlačíte; velmi silná bolesť hlavy; vracanie; ochabnutost alebo nezvyčajná ospanlivost.

--------------------------------------------------------------------------------

Čo pravdepodobne urobí lekár?
Lekár dieťa vyšetrí. Aby sa potvrdila diagnóza rubeoly, bude treba poslat na vyšetrenie do laboratória vzorku krvi, ktorá preukáže prítomnost protilátok. Rubeola sa nelieči nijakými liekmi.

--------------------------------------------------------------------------------

Čo môžem urobiť ja?
Na zníženie horúčky podajte dietaťu paralen a postarajte sa o to, aby pilo vel'a tekutín. Zabezpečte, aby dieťa neprišlo do kontaktu s ťarchavými ženami. Rubeola je infekčná jeden týždeň pred tým, ako sa objaví výsyp, a štyri dni po tom.

--------------------------------------------------------------------------------

Aké sú celkové výhliadky?
Deti sa zvyčajne vyliečia do desiatich dní od výskytu prvých príznakov. Jednorazové prekonanie choroby zvyčajne zabezpečí celoživotnú imunitu.

denisocka
7. apr 2010

trošku som to tu zamorila,ale aspon to mam po kope a idem čítať

denisocka
7. apr 2010

pozerám že osýpky maju velmi zaujímavý prolog aj so štatistikami 😅

denisocka
7. apr 2010

no tie osýpky vyzeraju dosť nebezpečne .... PETOT .... by sa mohol "zas" vyjadriť jak na nich . ja si neviem predstaviť že zerazu chytime niečo z toho, ja budem odrezana od netu a budem musieť rýchlo konať,rozhodovať,komunikovať a dohadovať sa s lekármi

ako to je s tymi monovakcinami,kde sa daju zohnať?

vodicka75
7. apr 2010

ivka, nieco k detoxu, aj pre deti http://www.liecive.herba.sk/index.php/rok-2009/...
ten casopis sa mi paci, nahodou sme nan natrafili v cakarni u lekarky na Kramaroch a su tam spominane vselijake alternativne sposoby 🙂
niekde som citala, ze pouzivaju nejake detoxikacne vanicky /na nohy/, ze uvolnuju toxiny z buniek, ale asi tiez je potrebne im pomoct von z tela, nielen do krvneho obehu,...a ten Joalis, to su kvapky z bylin alebo z coho to pripravuju?

erikasadek, prepac, mozno si to spominala davnejsie, tvoj syn ma ADHD al. ine problemy?

erikasadek
7. apr 2010

vodicka, nie isty druh autizmu.. 😉

zelmirka1
7. apr 2010

denisocka ako kto....ano niekto dostane pokutu a niekto je v stadiu riesenia a niekto to v tichosti uhra takze tak.

martinba
7. apr 2010

V denníku plus jeden deň sa zase odbavovali... Niekto si dal tú "námahu" a spísal Mýty o zdraví (bohužial sa zabudol podpísať, aspoň ja som tam žiadne meno nenašiel). Je tam viac perličiek ale táto sa hodí do nášho fóra:

mýtus: Prekonanie detských ochorení je lepšie ako očkovanie
fakt: Nie. Očkovanie často vybuduje silnejší imunitný systém ako prirodzené prekonanie infekcie.

Dajú sa títo pseudonovinári vôbec nejako zastaviť? Môžu beztrestne publikovať aj takéto sprostosti ktoré dokonca vyvracia aj konvenčná medícína (na sprostosti ktoré podporuje konvenčná medicína som si už zvykol)? Môžeme to nejako napadnúť? Zastaviť?

blovitc120
7. apr 2010

Martiba, môžeme si maximálne pýtať e-mail, oskenovať im napr. pár strán z Buchwaldovej alebo Hirteovej knihy a poslať so žiadosťou o uverejnenie a ospravedlnenie za písanie k...ín (myslím kravín samozrejme 😝)

vodicka75
7. apr 2010

erikasadek, pytala som sa preto, lebo ako som patrala o vakcinach a ich neziaducich ucinkoch, natrafila som aj na stranky venovane autizmu apod., pridala som to k teme ADHD https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/dieta-s-poruchou-pozornosti-sprevadzana-hyperaktivitou/
zaujimava je stranka chlapceka - autistu, ktory sa z toho najhorsieho dostal http://robin.mokranovci.net/Default.aspx?PageID... - dieta GFCF - bezlepkova a bezmliecna, tusim dalej laktobacily a kopec vitaminov a mineralov /nestudovala som to podrobne/ a dojalo ma toto video o autistickych detoch, ktore su tiez z najhorsieho vonku http://www.autismyesterday.com/trailer.html
kedysi tu vanish pridala link na videa Nie sme chori. Sme traveni. a tam spominaju tieto poruchy ako akysi predstupen autizmu /spusteny ockovanim/, co je na tom pozitivne, ze je mozne deti vratit do normalu, navratit im zdravie 🙂