Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
22. mar 2011

@petal
Je to spomínané číslo časopisu Dieťa niekde na webe?
Ak nie, daj mi, prosím, úplný bibliografický odkaz. Skúsim poprosiť jednu pani Dr., čo nám posiela na požiadanie články z lekárskych časopisov, tak to snáď zoženie.

Vopred ďakujem.

manof
22. mar 2011

@stardust
Veľmi stručne zhrnuté,

tuberkulóza je:
a) oveľa nebezpečnejšia
b) oveľa menej nákazlivá
c) vieme ju liečiť

chrípka je:
a) oveľa nákazlivejšia
b) oveľa menej nebezpečná
c) nevieme ju liečiť, resp. "liečba" je len podporou imunitného systému, aby sa s chrípkou vysporiadal sám, tzn. napr. dodávanie Vitamínu C.

petal
22. mar 2011

dobre, tak uz naozaj poslednykrat. nechcela som vas presviedcat o spravnosti ockovania proti pneumokokom. Len tu niekde zaznelo, ze toto ockovanie je neucinne. Vcera som natrafila na ten clanok, v ktorom sa vyjadruje prednostka ORL kliniky v BA. Hovori o chorobnosti na ICH klinike. Je to ICH statistika. Ak to nechcete citat, tak necitajte. Ak tomu nechcete verit, tak neverte, ale snad vam sem mozem napisat nieco, co nie je tak uplne s vasim presvedcenim. Ale zrejme vam to prekaza a slubujem, ze sa vam sem uz nebudem pliest. Jasne, ze si mozete povedat, ze ta Dr. bola podplatena, ze je to cele zmanipulovane, ale to si aj ja mozem povedat, ze to, comu verite vy je zmanipulovane. Kazdy veri tomu, co chce. A kaja73 nikdy som nepovedala, ze ockovanie nema NU. Ale je evidentne, ze sa nechapeme. Ked sem napisem nieco, co som citala ohladom znizenia chorobnosti na pneumokoky to neznamena, ze tu chcem niekoho nabadat, aby sa dal ockovat, alebo vychvalovat toto ockovanie ako spasu slovenskych deti. Ale vy to tak zrejme chapate. Nie je mi jasne preco...

petal
22. mar 2011

@manof www.dieta.sk neviem, ci je to tam

petal
22. mar 2011

nazov clanku Ockovanie proti pneumokokom prinasa vysledky.

manof
22. mar 2011

@petal

"Stale chcete nejake statistiky a ked sa nejake pozitivne vyskytnu, tak to zvalite na lepsie zdravotne uvedomenie obyvatelstva."

My chceme v prvom rade korektné dvojito zaslepené placebom kontrolované testy na základe zlatého štandardu EBM (Evidence Based Medicine = lekárstvo založené na dôkazoch).

Štatistiky sú síce zaujímavé, ale ak sú to len štatistické súhrny bez preskúmania podstatných detailov, nie je to veľa platné. Ako sa hovorí: čert sa skrýva v detailoch, resp. čertovina spočíva v detailoch.

"Vy si naozaj myslite, ze ludia si viac umyvaju ruky, nechodia na hromadne podujatia a uzivaju vit. C, lebo niekto robi bububu s chripkou? A preto kleslol vyskyt pneumokokov?"

Je to skutočne veľmi dobre možné, pretože mediálna hystéria okolo v zásade neškodnej prasacej chrípky bola vskutku obrovská a presne tie isté opatrenia, ktoré pomáhajú obmedzovať prenos chrípky, pomáhajú aj obmedzovať prenos pneumokokov. Je v tom jasná logika, tak nechápem, s čím akože máš problém?

Inak ja netvrdím, že toto SKUTOČNE JE dôvod č. 1 pre zníženie výskytu pneumokokov, pretože tých dôvodov mohlo byť viac a je to jeden z možných dôvodov. Ale ako som už spomínal, zaslepenosť vakcinacistov im bráni skutočne vedecky preskúmať všetky možné príčiny a sú šialene posadnutí zveličovaním pozitívneho vplyvu očkovania, takže ich ani nenapadne čo len zamyslieť sa nad inými možnými príčinami. No a pokým tieto iné možné príčiny nie sú dôkladne preskúmané a pokým nie je SKUTOČNE VEDECKÝM SPÔSOBOM vylúčený ich vplyv na tieto pozitívne zmeny vo výskyte pneumokokov, je PAVEDECKÉ tvrdiť, že zásluhu na tom má LEN A LEN očkovanie.

"A ano, deti do 2 rokov maju zavaznejsi priebeh pneumok. infekcii, ale deti v skolke si ho medzi sebou siria len taky fukot. Dcera pred nastupom do skolky nemala ani raz sopel, kasel. po nastupe do skolky ako prve prekonala laryngitidu a ako druhe pneumok. infekt s komplikaciou zapal stredneho ucha. Bez nasledkov, mozno keby nebol moj syn ockovany, tak by zapal stred ucha, ktory dostal aj on mal ovela zavaznejsi priebeh ako mal."

A možno práve naopak, viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/babatka-zao...
http://www.slobodavockovani.sk/news/analyza-vak...

"Nie som naivna a je mi jasne, ze napr. Prevenar nechrani pred vsetkymi pneumok. a je mi jasne, ze moje dieta moze ochoriet. Tymto ale koncim debatu s vami, diskutujte si tu spolu a podporujte sa navzajom, fakt je to strata casu."

No jo, keď nemáš argumenty, tak je naozaj rozumné z Tvojej strany debatu ukončiť skôr, než sa úplne strápniš vymýšľaním pseudovedeckých pseudovysvetlení, len aby si si potvrdila svoju neotrasiteľnú ideológiu nijak nepodloženú overiteľnými faktami a železnou logikou.

manof
22. mar 2011

@petal
Nenašiel som to tam. A teraz som si všimol, že nejde o lekársky časopis, ale o bežnú komerciu pre mamičky na MD, takže mi ani pani doktorka nepomôže.

martinba
22. mar 2011

@petal ale ved sem mozes napisat cokolvek co je k teme, napada ta tu niekto? ved normalne diskutujeme. Ja tiez len hovorim svoj nazor, ze hned neuverim vsetkemu co je napisane, ci povedane, ale to snad neberies ako napadanie. Ked chces s niekym diskutovat tak moze mat aj iny nazor, nie? A k tym manipulaciam, ano mas pravdu, tak ako moze byt zmanipulovane jedno, tak moze byt aj druhe, ale je tu jeden "velky" rozdiel a ten rozdiel je niekolko miliard USD rocne oproti 0 USD. V kazdej kriminalke najdes motiv zlocinu, no a ten mi na tej nasej strane chyba...

manof
22. mar 2011

@petal
Ja nehovorím, že to očkovanie je NEÚČINNÉ. Ostatne, aj nežiaduci účinok je účinok. 😀 😀 😀

Ja hovorím, že ak je vôbec ÚČINNÉ, tak je veľmi otázne, či je účinné NA SLOVENSKU, lebo tá vakcína bola šitá na mieru USA a v USA sa vyskytujú iné kmene pneumokokov než na Slovensku. Navyše, naše úrady vôbec netušia, aké typy pneumokokov sa najčastejšie vyskytujú u nás:
http://www.slobodavockovani.sk/news/sukl-i-uvz-...

Takže na Slovensku nie je vôbec vedecky dokázané, že sú tu rozšírené HLAVNE tie isté typy pneumokokov ako v USA, a teda, že vakcína bude v našich podmienkach skutočne účinná (aj keby bola 100% účinná voči tým typom, ktoré sú uvedené v jej príbalovom letáku). NAVZDORY TOMU zaviedlo MZ SR povinné očkovanie, pričom samo MZ SR priznáva, že nemá štúdiu, ktorá by takýto krok oprávňovala:

„Dodnes neexistuje žiadna analýza, ktorá by hovorila o tom, aký vážny je výskyt pneumokokových ochorení," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová.
http://ekonomika.sme.sk/c/5739398/vlada-nevie-p...

Za takejto situácie je skutočne namieste veľmi dôkladne hodnotiť údajné prínosy očkovania, keď možných vplyvov je oveľa viac.

manof
22. mar 2011

Nemôžem si pomôcť, ale nejak na STV vidím v archíve správy len z predvčerajška. Zo včera tam ešte nie sú.

manof
22. mar 2011

ááá, už to tam je:
http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv?date...
začiatok pokecu o TBC o 11:42

martinba
22. mar 2011

Mne teda chybala v tom prispevku na STV informacia kolko z tych 11 deti ktore minuly rok ochoreli na TBC bolo zaockovanych. Ved sa predsa ockuje uz v porodniciach, cize aj deti z osad su zaockovane ale to uz by sa asi zle pocuvalo, ze napriek ockovaniu ochoreli tie deti a ze vlastne vakcina iba zmiernuje ucinky a nechrani proti bakterii. Toto su take ucelovo upravene poloinformacie...

manof
22. mar 2011
https://www.youtube.com/watch?v=6e2ljD3hkhg

Kto viete po anglicky, je to celkom dobré seriózne video o očkovaní od
mikrobiológa prof. Dr. Gartha L. Nicolsona
Institute for Molecular Medicine
http://www.immed.org/index.htm

manof
22. mar 2011

@martinba
No ono niektoré deti ochoreli nieže napriek očkovaniu, ale KVÔLI očkovaniu, čo nepriamo vyplýva z toho, čo povedala tá MUDr., že sa komplikácie BCG liečia liekmi proti tuberkulóze. Taká liečba by nedávala zmysel, keby tie deti na tuberkulózu PRÁVE Z BCG VAKCÍNY neochoreli.

Otázka je, koľkým percentám divákov Správ STV toto docvaklo.

martinba
22. mar 2011

@manof presne tak, suhlasim, ale z tej reportaze si to "bezny" rodic nevezme. Bolo to nasmerovane tak ze cigani su nezodpovedny a preto ich deti ochoreli, mali povedat ze aj napriek ockovaniu ochoreli. Media su jeden velky stroj na manipulaciu a vymyvanie mozgov a je jedno ci komercne alebo verejnopravne (uf ani mi to slovo "verejnopravny" neslo napisat, tak silno nevystihuje realitu)...

tin007
22. mar 2011

Bola som s malym pred obedom na pieskovisku a nedalo sa mi nepocut jednu maminu, ktora telefonovala pediatricke (v kociku mala uplne mini babo tak max 2 mesiace, skor 4 tyzdne); hovorila o tom, ze nastastie nemuseli malemu rucicku rezat, iba mu vytlacili velmi vela hnisu. Bolo uplne jasne, ze hovori o reakcii na BCG vakcinu, mala som chut plakat. 😢

isiska
22. mar 2011

No účinnosť očkovania je závislá od viacerých faktorov, ale tvrdiť, že očkovanie je apriori neúčinné je dosť odvážne, aj vďaka dlhodobej praxi. Pre väčšinu ľudí má očkovanie proti závažným ochoreniam myslím si veľký význam. Čo sa týka slobody očkovať a neočkovať, tak by sa mal skôr raziť smer, že by to mal posudzovať aj lekár, aby sa niektoré detičky neočkovali proti všetkému, resp. v neskoršom veku, ak je tu nejaká predispozícia na zlú reakciu (nemyslím zvýšené teploty). Ja nie som nadšená tými "megakombinovaným" vakcínami. Musí to byť nápor na detskú imunitu. Radšej svoje dieťa nechám viackrát sa "stresovať" injekciou ako mu naložiť takúto dávku. Čo sa TBC týka vakcína nechráni celý život, preto môžte v dospelosti ochorieť. Myslím, že aj preto v Rakúsku prestali plošne očkovať. Ale očkovanie proti tetanu by som určite neodmietala.

martinba
22. mar 2011

V Pravde pise epidemiolog Rastislav Madar ze v Rakusku je zaockovanych 86% obyvatelstva proti Kliestovej encefalitide, to sa mi zda uplna hlupost. Nema tu niekto statistiky z AT?

motylikova
22. mar 2011

@desszi myslis si,ze objektivna pravda naozaj existuje? Prosim povedz ano a aka 🙂
@manof dakujem Ti za nazor, i ked cast si zle pochopil.pisala som o povinnom ock.mojej dcerky. Jej otec,moj priatel,ma alergie potravinove plus nezistene,prejavy ma stale,a to celotelove krvacanie pod kozou,okrem tvare a chrbta a brucha. Biopsia nic nezistila,kortikoidy zabrali len scasti,ale sposobovali mu problemy s dych.a srdcom. Zacalo to v 13rokoch,dovtedy nemal ani len nabeh na alergie.Jeho lekarka sa vyjadrila,ze ona moze len cakat, kym a ktory ORGAN MU ZLYHA,a potom liecit..alergiu ma potvrdenu na vaj.zltok,paradajky,cernice,kys.acetylsalicilovu,ale prejavy ma stale,aj ked nic z toho neje. Zaraza ma,ze paradoxne jeho pediatricka,ku kt.sme prihlasili dcerku,sa pokusala nanutit nam rotarix! Pritom pozna celu jeho rodinu (ostatni lahke alergie,prach a pod) Nechapem to. Mam pocit,ze ked odmietneme povinne,zavola na nas rovno policiu :-/

motylikova
22. mar 2011

@tin007 mojej sestry dcerka mala podobnu reakciu,pred 3 rokmi,3 mesiace vkuse jej z toho museli lekari na plucnom vytlacat hnis,v podpazusi tusim aj niekdne okolo hrdla a slabin VSADE sa jej urobili uzlinky..strasne sme sa o nu bali..odvtedy ma aj po celom tele zatial nevyliecitelny atop.ekzem..a odkedy nastupila do skolky,vkuse je chora,na atb. Naposledy zapal uska..vsetky povinne ock.ma,sestra nam neveri ze to moze mat suvis a najnovsie ide malu ockovat na hepA,lebo lekarka jej to odporuca.z dovodu idem odpadnut: LEBO MAME V RODINE HEPAT.C! ( Brat kt je navyse vacsinu casu v cr) nie je to chore? :'(

petot
22. mar 2011

@isiska Pokiaľ ide o vakcínu proti TBC, môžeme smelo povedať, že je neúčinná, v zmysle že absolútne nechráni pred ochorením. Je o tom veľa dôkazov, vrátane troch veľkých epidemiologických štúdií. Je to o nej známe už 40 rokov.

Očkovanie proti závažným ochoreniam by malo význam, keby bolo skutočne účinné (dôkazy sú však slabé), a nebolo pre naše deti riskantnejšie než samotné ochorenia (z hľadiska ich skutočného výskytu, závažnosti, možností atď). Vzhľadom k tomu, že tie ochorenia ustúpili už desaťročia PRED zavedením plošného očkovania, myslím, že význam očkovania je značne preceňovaný aj v prípade, že by bolo účinné a bezpečné (o čom má mnoho ľudí oprávnené pochybnosti).

tean
22. mar 2011

toto pracovne miesto by mal obsadit niekto od nas 😀
http://www.sukl.sk/sk/o-nas/volne-pracovne-mies...

desszi
22. mar 2011

@motylikova 🙂 verim, ze niekde ano, ale tiez ju este len hladam - dlho som si myslela, ze pravda je to, co nam vraveli na vyske a potom u lekara. Aky to omyl!!!! 😅 Po problemoch takmer navlas podobnych dcerke tvojej sestry som zacala hladat inu pravdu, zabludila som sem a tu mi ludia otvorili oci. Velmi vela toho este neviem, ale vela ludi co sem prispieva je skutocne nadupanych vedomostami a myslim, ze to co vedia a tvrdia oni, mi dava ovela vacsi zmysel. Inak tie obavy z ockovania u Vas su opodstatnene - nas syn ma potravinovu alergiu na tolko zloziek v potrave, ze jeden by sa cudoval, na co vsetko moze byt clovek citlivy az alergicky. A to aj napriek tomu, ze mi nie sme alergici Ale da sa na to zvyknut a zit s tym, aj ked mame co robit, aby sme 18 mesacnemu dietatu, ktore je okrem inych aj vo faze objavovania chuti, vysvetlili, ze to, co papa mama a ocko jednoducho nemoze. No dufame, ze z toho "vyrastieme" - ako nam radi tvrdia mavnutim ruky niektori lekari 😒

manof
22. mar 2011

@isiska
Nie, v Rakúsku prestali BCG očkovať kvôli tomu, že jeden dodávateľ ukončil dodávky BCG - asi prestal vyrábať, lebo sa mu to možno neoplatilo, alebo čo, a druhý dodávateľ dodal taký humus, že z toho boli šialené nežiaduce účinky, takže sa s tým prestalo. V roku 1991 !!!!

Takže suma sumárum sme 20 rokov za Rakúskom. Ja som to tej babe z STV povedal do telefónu, ale na moju veľkú nemilosť to v Správach STV neodznelo.

manof
22. mar 2011

@motylikova
Motivácia sa volá "6 € za každé očkovanie"

manof
22. mar 2011

@tean
Nespĺňam kritériá na zameranie VŠ, ani nebývam v BA.
Ale signalizuje to jednu zásadnú vec: ONI NA TEJ POZÍCII NEMAJÚ ČLOVEKA!!!
Takže očividne si ŠÚKL (pokým to miesto neobsadia) NEPLNÍ ZÁKONOM DANÉ POVINNOSTI.

pia22
22. mar 2011

@motylikova to je cely chory medicinsky system☹ Mam pocit, ze lekari maju nejaku prestiznu sukromnu sutaz v pocte pichnutych vakcin.

manof
22. mar 2011

@martinba
Rastislav Maďar je zamestnancom (ak nie dokonca šéfom - neviem presne) očkovacieho centra v Ostrave, inak pôvodom Slovák, hoci Maďar. 😀 😀 😀

Je teda v princípe v konflikte záujmov a neveril by som mu ani slovo. Ide mu o biznis, lebo očkovacie centrá okrem veľmi malého obratu z očkovania do exotických krajín zarábajú hlavne na očkovaní proti kliešťom a chrípke, zriedkavo na meningokokoch a občas aj na inom.

manof
22. mar 2011

@pia22
a organizátorom tejto súťaže sú RÚVZ