Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
3. nov 2011

@bobocka
"chcela by som sa opytat ciste teoreticku otazku- ked rodic odmietne ockovanie komplexne,vsetky,tak zaplati za kazde jedno odmietnute pokutu? (teda ak k pokute pride?) ci sa to berie ako jedno odmietnutie a pokuta je jedna?"

Pokuta je jedna za jedno priestupkové konanie, aj keby sa v ňom riešilo viac odmietnutých očkovaní. Teoreticky môžeš podstúpiť viac priestupkových konaní, pokiaľ Ťa lekárka znovu udá.

"ako je to v pripade,ze rodic chce dat dieta ockovat,no neskor.teda napr,ze by som sa rozhodla dat prvu hexu v polroku,druhu v roku,tretiu v roku a pol.teda z principu neodmietam ockovanie,len si chcem dat nacas a rozhodit to na dlhsie.ako by to potom brali? ako odmietnutie ockovania?odmietnute by to predsa nebolo,len posunute."

V našom práve v súčasnosti nejestvuje pojem "posunutie očkovania". Takže každé neočkovanie v stanovenom čase je priestupkom. Na druhú stranu - na RÚVZ sa na posúvačov zvyčajne pozerajú zhovievavejšie než na odmietačov. Ešte som nepočul o tom, že by posúvačovi dali pokutu.

"je mozne od pediatra ziadat,aby sa hexa a prevenar nedaval naraz v jeden den,ale s min 1-2mesacnym odstupom?ci je to individualne a zalezi od pediatra ako sa k tomu postavi? "

Žiadať môžeš o čokoľvek, otázkou je či Ti lekár vyhovie. Ak nie, treba zmeniť lekára. Maximálny legálny rozostup je 1 mesiac, ale právo je jedna vec a realita druhá vec. Keď sa veľmi chce, dá sa robiť všeličo mimo rámec platnej vyhlášky.

"chcem vediet co ma bude stat to odmietnutie.teda ak by som sa rozhodla odmietnut v buducnosti.ci platim kazde jedno odmietnutie,alebo je jedna pokuta a basta."

Ani ani. RÚVZ nerieši nikoho, koho mu neudá nejaký lekár. Ak Ťa lekárka neudá, tak Ťa RÚVZ nebude riešiť. Ak Ťa udá len raz, tak Ťa budú riešiť nanajvýš raz. AK Ťa udá viackrát možno Ťa budú riešiť viackrát. A možno aj nie. Závisí aj od toho, pod ktorý RÚVZ spadá lekárka, ku ktorej chodíš. V akom meste/obci sídli lekárka?

"a chcela by som vediet,ze ci sa niekomu podarilo pokute sa vyhnut.?"

Napr. mne sa to podarilo, ale to ešte platila staršia verzia vyhlášky. Dnes sa to už rovnakým spôsobom nepodarí. No a poznám mnohých, čo odmietajú očkovanie a nijak ich neriešia. Buď spadajú pod rozumný RÚVZ, alebo sa na nich nejak zabudlo, alebo ich lekárka neudala a tak...

Ešte je možné zvoliť "stratégiu maximálnej zvedavosti" s tým, že sa rozhodneš o (ne)očkovaní až keď dostaneš odpovede. Pri dostatočne záludných otázkach nedostaneš odpovede nikdy. 🙂 Viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...

anicka1981
3. nov 2011

@bobocka no na hlavu uz je to, ze ockovanie prikazuje stat, ale zodpovednost za pripadne poskodenie dietata uz nenesie nikto, ani lekar, ani firma, ktora vakcinu vyraba(aspon nie na sk), a koniec koncov ani stat, ktory vybera pokuty za neockovanie,,,,, zijeme v blude-klamstve, sme klamany statom aj farmaceutickymi firmami,,

manof
3. nov 2011

@anicka1981
Nejestvuje žiadny sadzobník.

Pokuta je v rámci jedného priestupkového konania jedna. Čisto teoreticky môžeš dostať najviac 8 pokút:
1. TBC
2. 1. Hexa a pneumo
3. 2. Hexa a pneumo
4. 3. Hexa a pneumo
5. 1. MMR
6. 1. preočkovanie DTaP-IPV
7. 2. MMR
8. 2. preočkovanie DTaP-IPV

Ale za tú TBC vlastne nemôžeš, lebo tam nie je stanovená horná hranica na očkovanie, takže len 7 max.

No lenže s ohľadom na pomalosť našich úradov sa typicky zvyknú zliať všetky hexy dokopy, prípadne aj s MMR, takže reálne je počet možných pokút menší. Každopádne, spolu nesmú prekročiť 331 €.

anicka1981
3. nov 2011

@manof dakujem pekne, som rada, ze ta tu mame 😉

manof
3. nov 2011

@anicka1981
No ja už dlhšiu dobu hovorím, že pokuty za neočkovanie sú kompenzáciou ušlého zisku výrobcov vakcín.

manof
3. nov 2011

@didulka85
A pomáha tá homeopatia?

bobocka
3. nov 2011

@manof velmi pekne dakujem.presne toto som potrebovala vediet 😉 si mily,ze si si nasiel cas a vsetko tak rozkuskval a na moje konkretne otazky aj konkretne odpovedal 🙂 este raz velika vdaka 🙂

manof
3. nov 2011

@anicka1981
Nemôžeš zaplatiť všetko naraz. Nemôžu Ťa pokutovať za očkovanie, ktoré ešte ani nemalo byť vykonané. Čo keby si si to dovtedy rozmyslela a dala zaočkovať? Priestupok, ktorý nenastal, nemôže byť pokutovaný.

Takto mi to vysvetlili na RÚVZ BA.

manof
3. nov 2011

@bobocka
Rado sa stalo a držím palce.

bobocka
3. nov 2011

@manof este netreba.vsetko to bolo len teoreticke info pre mna do buducnosti ked sa druhe mimco podari 😉 lepsie teraz, ako neskoro 🙂

manof
3. nov 2011

@evina34
No, ja osobne by som im nedal ani centík, ale na druhej strane, 50 € nie je zas tak veľa za more problémov, ktoré si si odmietnutím týchto očkovaní možno/zrejme ušetrila.

Na RÚVZ treba chodiť zásadne:
a) nadupaný v otázke očkovania
b) s niekým, kto je v otázke očkovania nadupaný
c) s gorilou, tzn. "chlapom od rany", ktorý aj keby nadupaný nebol, vyčistí tým babizniam žalúdok tak, že na to do smrti nezabudnú

manof
3. nov 2011

@bobocka
No však držím palce, aby sa podarilo.

prevenar
3. nov 2011

@bobocka zijem aby som sluzil. ked budes nieco potrebovat kludne sa spytaj.

prevenar
3. nov 2011

@manof tiez by som si dal radsej ruku odrezat ako im zaplatit blokovu pokutu. 😀

manof
3. nov 2011

Niečo o nás z čias, kedy väčšina z nás ešte nemala proti očkovaniu vážnejšie námietky:
http://www.ockovanideti.cz/rodice/odpurci.htm

Stojí to za prečítanie ako historický dokument.

anicka1981
3. nov 2011

mozno hlupa otazka,, moze babo po 2hexe dostat zapchu a mat problemy s vylucovanim????

manof
3. nov 2011

@anicka1981
No ak bol spolu s Hexou podaný Rotarix alebo Rotateq tak celkom určite.

vonavakvetinka
3. nov 2011

kto vie anglicky, stoji za pozretie ☹

https://www.youtube.com/watch?v=H0ibsoqjPac
tean
3. nov 2011

@manof
prave som sa zacital do zakona 362/2011
okrem ineho su tam popisane jednotlive fazy studii - § 29.
Vyzera to zaujimavo. Tak keby ta to zaujalo, najdes na zbierka.sk

anicka1981
3. nov 2011

@manof hej to dava zmysel,,, no uvidime, ako dopadneme, 😉

.. jaj, no to je tazko, jedna znama( mlade dievca ostalo same s babom ma 19 rokov byva u rodicov,), tak mala ockovaie 2 hexa, maly ma 4mesiace a2 tyzne necele,, a pred asi 2 tyznami bol ockovany, a teraz ma problemy so zapchami a podobene a pri tom, ze je plne dojceny, a nedavala mu ani prikrmy este,,,, problem je, ze ona ani nevie, co mu dr pichla, 😖 , len sa mi stazuje, ze maly sa puci a nic neide,,, tak ma napadlo, ze ci nahodou nemoze mat s tym ockovanie nieco,,, maly nemal koliky vobec, tak z toho to byt nemoze,,, a spomenula nieco o tom ze jedno vajko ma tmavsie ako druhe, ze si to vsimla dnes, tak to ja vobec neviem co je,,,, 😨

petot
4. nov 2011

@anicka1981 Nežiaducim účinkom ktorejkoľvek vakcíny môže byť hnačka. Je to tzv. systémový nežiaduci účinok. Takže ak to môže byť hnačka, nie je žiadny dôvod, prečo by to nemohla byť aj zápcha.

anicka1981
4. nov 2011

@petot no lebo, okrem ockovania sa nic nezmenilo,,,, a pred tym take problemy nemal,,,,to dievca je mladucke neskusene, aj by ockovat nedala, ale ze nema peniaze na pripadnu pokutu, tak je sama, frajer sa na nu vykaslal, a zase ona sama je este dieta, tak to je tazko....u nas doma ma musia mat za fanatika, a ked som vonku, sa tejto teme snazim vyhybat, lebo som sa par x stretla s nepochopenim, a ja nemam potrebu pretlacat svoje nazory,,, ja poviem co si o tom myslim ja, a tym to konci, kazdy ma svoj rozum, a nesie zodpovednost za svoje rozhodnutia,, to je vsetko... som rada, ze aspon tu sa da o tom normalne popisat 😉

denduska
4. nov 2011

@anicka1981 starsia po hexe + prevenar prestala kakat... potom sa vykakala raz za tyzden strasnym sposobom 😖 nech skusi probiotika, nam to aspon trosku pomohlo ale musi ich brat dlho 😉

anicka1981
4. nov 2011

@denduska hej som jej poradila bio gaja, tie pomohli aj nam, moj maly mal koliky,,, ale beru to este len kratko,,, vravela, ze s nim pojde pre istotu k lekarke, aby vylucila nieco ine, ...tak uvidim co jej povie....

didulka85
4. nov 2011

@manof verim tomu, ze to pomohlo. Hlavne mi otvorila oci nielen co sa ockovania tyka.
Chodi k nej uz aj moj manzel a velmi mu homeopatia pomaha.

@bobocka Dia co sa stalo, ze si zmenila nazor? 🙂 My mame za sebou odmietnutie MMR.

bobocka
4. nov 2011

@didulka85 dida ja som nazor nezmenila.ockujem dalej.len mozno nie podla kalendara.este ani tehu nie som,takze len predbezne zistujem co a ako.ale stale verimz,e ockovanie je tu na to aby cloveka chranilo a nie aby mu ublizovalo 🙂
teda ako ktore.niektore povazujem doslova za sprostost ako hpv napr ci kiahne.

anitab
4. nov 2011

@anicka1981 bio gaja su fain, len nech ich drzi v chladnicke, inak ich moze vyhodit...ja by som jej poradila, ak vazne ma maly zapchu a trapi sa, tak nech pouzije rektalnu trubicku, velmi opatrne obcas, a pokial je kojeny, tak nech upravi aj svoju stravu trochu, len docasne aspon

didulka85
4. nov 2011

@bobocka v tomto sa nikdy nezhodneme... Mozno prvotna idea bola pomoct ludstvu.

bobocka
4. nov 2011

@didulka85 asi nie...

moira19
4. nov 2011

Kamoska chce dat ockovat svoju dceku proti HPV. Poslite mi prosim vas nejake linky, dakujem. Chcem jej pozicat Hirteho. Dufam, ze sa mi ju podari prehovorit.