Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuzana76
2. jan 2012

@prevenar nehnevaj sa prevenar, ale preco utocis na katku? predstav si, ja som si diskusiu precitala a nie som presvedcena o vasej pravde, jednoducho potrebujeme viac info, ked nevies odpovedat, tak to zahras takto, aby ti jednoducho dala pokoj s otazkami. 😖 a potom chcete, aby bol clovek presvedceny a toto mi vlastne vadi cele na tom, vasa teoria - precitaj si celu diskusiu a rozhodni sa. Ale ak su vakciny nebezpecne, tak pravda je len jedna, bud sa bude ockovat, alebo nebude, nieco medzi tym teda neexistuje, nie?

prevenar
2. jan 2012

@zuzana76 ja sa nehnevam ..a zaroven som si neni vedomi toho,ze by som na kohokolvek utocil 😲 , zaroven nikoho nepresviedcam o "nasej pravde". ako som uz viac krat napisal , kazdy si moze robit co chce , kedy chce a ako chce. ja nie som povinny tu teraz stravit cely den aby som niekoho "presviedcal" o comkolvek. vsetky tieto veci su zodpovedane napriklad na www.slobodavockovani.sk kopirovať to odtial sem mi nedava zmysel.

to hlavne co som povazoval za dolezite a klucove som uz napisal ..ok, tebe a katke to nestaci ..zrejme s tym uz nic nenarobim. bude ako sa rozhodnes/te. niekomu staci aj malo aby sa mu rozlepili oci, niekomu nestaci ani 1000 prikladov , kazdy sme nejaky. v kazdom pripade ideme sa malou von , je pekne .. paa 🙂

katja78
2. jan 2012

@prevenar - vieš, už raz som spravila chybu, že som do vašej diskusie vstúpila z nesprávnej pohnútky, lebo ma niekto vytočil 😅 ak som Ťa vytočila (dedukujem, lebo si nepridal svoje obligátne "lol") a nemáš nič viac k veci, čo by si napísal, nemusíš mi odporúčať zmeniť domov...šťastie pri Tvojom neočkovaní Ti priať nebudem, lebo Ty ho už máš, tým, že väčšina Európy je zaočkovaná.

denduska
2. jan 2012

@zuzana76 ale v tom to je, kazdy sa musi rozhodnut sam. To sa neda niekoho prevedcit a ja osobne to ani robit nemienim, co potom, poviem neockujte sa napr. proti HepB, lebo bla bla..ten clovek sa "kvoli mne" nezaockuje, ako naschval to dostane a potom to bude moja vina? Nie nie, ja som sa rozhodla sama, resp. rozhodujem sa stale, stale si citam nove info pre aj proti ockovaniu, clovek si musi byt vedomy rizik ochorenia aj rizik ockovania, vztiahnut to na prostredie kde zije, s pripadmi ktore pozna a len tak si vyhodnoti vlastne "subjektivne" riziko, ktore je u kazdeho ine. Ludia by stale len chceli aby ich niekto za rucicku vodil, ci uz ockujte alebo neockujte, princip je ten isty 😕

katja78
2. jan 2012

@denduska - to znie rozumne, chápem to tak, že ak by si cestovala do krajiny, kde je rozšírená žltá zimnica, dala by si sa zaočkovať. Alebo nie?

Ďalej by ma zaujímalo (teda názory aj ostatných, ktorí sa chcete prípadne vyjadriť), že ak správne chápem, ste za dobrovoľnosť akéhokoľvek očkovania, súhlasíte potom aj so zachovaním hradenia dobrovoľného očkovania, ktoré bolo doteraz povinné, z verejného zdravotného poistenia?
Ak áno, prečo, ak nechcete očkovať nikdy (čo tu mnohí proklamujete), to by ste svoje peniaze z vašich zdravotných odvodov dávali na ostatných, ktorí by sa chceli dať zaočkovať?
Ak nie, či ste si vedomí ceny vakcín?

didulka85
2. jan 2012

@katja78 to su take trosku cudne otazky... Ty sa skladas na liecbu fetakov, fajciarov a stazujes sa? Vies kolko to stoji penazi? Alebo ja som ateista a z mojich dani dostava peniaze aj cirkev... Atd, atd...

katja78
2. jan 2012

@didulka85 a vieš mi na moje čudné otázky odpovedať?

katja78
2. jan 2012

@didulka85 - už len kvôli tomu rozdielu, že sa tu proklamuje škodlivosť vakcín (keďže ich dávate do súvisu so vznikom určitých chorôb). O škodlivosti drog (ktoré sú nelegálne) a cigariet (ktoré sú legálne, ale ich predaj je obmedzený a v potravinách sa predávajú už skoro ako narkotiká - uzavreté v nepriehľadných kovových skrinkách, určite nielen kvôli možnosti požiaru, keďže zápalky sú voľne v policiach) tu predsa nejdeme debatovať...nepýtala som sa predsa, či ste za predaj drog či cigariet z verejného zdravotného poistenia 😅

didulka85
2. jan 2012

@katja78 vsak som ti odpovedala...
Ty zo svojich dani musis prispevat na inych ludi. To, ze ja nesuhlasim s ockovanim, neznamena, ze to tvojmu dietatu nebude hradene. Podstata statu je jednoducha. vybera peniaze a tie prerozdeluje. To ci sa mi to paci alebo nie, ja nezmenim ani Fillo ani nikto, lebo su v tom obrovske peniaze a tie si nenechaju len tak lahko zobrat. Zbytocne uvazovat nad takymi vecami.

martinba
2. jan 2012

@zuzana76 Ja ti odpoviem za seba. Na vysvetlenie, musim uviest moje dve zivotne kreda. Prve je, ze kazdy ma pravo slobodnej volby (odporucam krasnu knihu ktora sa da zadarmo stiahnut The Freedom of Choice od Thomasa Chalka). Druhe je, ze nebojujem nikdy "proti" niecomu - niekomu, ja bojujem iba "za" dobru vec alebo sa iba "branim" ak mi niekto ublizuje. To sa netyka iba ockovania, ale akejkolvek zivotnej situacie. Napriklad, nikdy sa nezucastnim pochodu "proti" rakovine, ale rad by som sa zucastnil pochodu "za" menej onkologickych ochoreni. Pre niekoho to moze byt iba slovickarenie, ale pre mna je to velky rozdiel. A uz sa dostavam k tvojej otazke, preco nie som proti ockovaniu ako takemu, ale iba za zrusenie povinosti ockovat. Porusil by som tym pravo slobodnej volby, pretoze existuju vysoko vzdelany ludia, ktorí ockovaniu veria a ja nemam pravo im ho upierat. No a tym, ze som za slobodu v ockovani, tak sa iba branim a chcem rovnake pravo aj pre seba. Je to o prevzati zodpovednosti. Dnes ma mnoho ludi pocit falosnej bezpecnosti a tym, ze je ockovanie povinne, tak sa nad nim ani nezamyslaju. Vsak je to povinne, co s tym...

denduska
2. jan 2012

@katja78 ano, pravdepodobne by som sa dala zaockovat proti zltej zimnici...aj ked by som sa bala 😀

A ano, nevadi mi ze by sa kvazi "moje" peniaze ockovali druhi, je sama nie som schopna nijak dokazat ze ockovanie je uplne na nic, alebo ze je zodpovedne za vsetky mozne choroby. Zatial som necitala nejake uplne jasne vysvetlenie, asi je aj tazke ho najst, lebo uplne neockovanych deti/ludi je neporovnatelne menej. Aj ked teorii ktore zneju vierohodne je vela, takisto aj tych co podporuju ockovanie - zalezi na tom co clovek hlada, najde si.
Zaroven mam doma takmer dvojrocne neockovane dieta, ktoreho imunitu zhumplovala obycajna chripka v 8.mesiacoch, od ktorej je permanentne chore, prestalo riadne priberat, rast aj vyvoj ako taky sa mu spomalil..teraz to zacina dobiehat. Ak by bolo ockovane, 100% z toho obvinim ockovanie. Preto nemam rada extremizmy z oboch stran, a aj v rodine by som nasla zopar skaredych diagnoz u ludi co neboli nikdy ockovani (skleroza multiplex, reumatoidna artritida, polyneuropatia, nador na mozgu, diabetes ☹ ) ..a takisto poznam deti, ktorym ockovanie viditelne skor uskodilo ako pomohlo a ta zmena bola obrovska.
Myslim ze za svoj zivot ani nebudem schopna zistit kde je pravda, preto sa snazim hlavne zachovat si zdravy rozum tak ako sa len da 😀

anett9
2. jan 2012

@pran ale vidím,že sa tu objavili 2 dámy,ktoré o tom vedia dosť...a majú dobré znalosti aj argumenty.A je dobré,že si to človek môže prečítať..... a nie len strašenie,že akú chybu tým očkovaním urobil 😒

anett9
2. jan 2012

@katja78 super si to napísala !!!! 😀 on už chlapec,keď nevie "kam z konopí",tak sa porúča....zapraje ti šťastie a máš si hľadať ďalšie info od iných. Neviem,či si si všimla,pár strán dozadu napísal,že všetci doma vrátane jeho malej dcéry pijú nepasterizované mlieko. Takže očkovanie nie,ale neošetrené mlieko áno? 😨 Asi by som na jeho mieste neváhala s očkovaním aspoň proti kliešťovej encefalitíde 😒 Čo si o tom myslíš...tvoj názor?

pran
2. jan 2012

@anett9 Ano, su tu taky ludia, ja medzi nich nepatrim, preto sa radsej velmi nevyjadrujem, radsej citam. Pre mna je ale jednoznacne argument PROTI to, ze existuje (je potvrdena v pribalovych letakoch) moznost vaznych reakcii. Moje dieta moze mat stastie, ale nemusi. Nevystavim moje dieta takemuto riziku. A vadi mi, ze ma niekto do toho nuti, som za slobodnu volbu. Nechapem preco mam ockovat proti osypkam a pod., ktore su v detskom veku dobre zvladnutelne.

shakti9
2. jan 2012

@katja78 hm, zaujimava otazka, ale... nejde predsa v prvom rade o peniaze, ale o zdravie nasich deti... myslim, ze ak je niekto presvedcenym zastancom uzitocnosti vakciny, tak si ju pre svoje dieta zabezpeci aj za vlastne, prave tak isto ako presvedceny odporca zaplati tu nechutnu pokutu, aby svoje dieta uchranil... - aj ked je mozno v situacii, ked rata kazde euro... ja osobne nemam nic proti preplacaniu vakcin, aj ked to ide aj z mojich dani, ale som dorazne proti tomu, aby niekto vnucoval pochybne ockovanie mne a mojej rodine!!!

anicka1981
2. jan 2012

@prevenar
@katja78 monovakcina proti tetanu nie je, ja som sa pytala mojeho pediatra, je kombinovana s ciernym kaslom, alebo zaskrtom, takze 2 v 1, alebo 3 v 1, a to ti pichnu aj na pohotovosti po uraze..... 😒

anicka1981
2. jan 2012

@katja78 no tu vobec neide o ceny vakcin, tu ide o zdravie nasich deti, keby som bola presvedcena, ze ockovanie je dobre a mojemu dietatu pomoze tak ju kupim, rovnako ako teraz zaplatim pokutu za to, ze ockovat nedam, a navyse moj doki ma upozornil,po podpisani neockovania, ze keby som aj ockovat uz chcela, tak si vsetku mimo ockovacieho kalendara musim platit uz sama..... tak neviem o co ti tu ide??,robis si neaky prieskum,kolko sme ochotni zaplatit za vakciny???? alebo co? o peniaze ide tym farmako firmam,ktore predavaju jedy a vyrabaju si ockovanim novych pacientov,,,a zatial sa im to dari vdaka zabubencom

katja78
2. jan 2012

@denduska - ďakujem veľmi pekne za názor 😉

katja78
2. jan 2012

@anicka1981 - nie, ide mi o prieskum, či ste až natoľko presvedčení o škodlivosti vakcín, inak, logicky, by vám šlo nielen o zdravie svoje a svojich detí, ale aj o všetkým potenciálne očkovaných ľudí v budúcnosti, nielen o zrušenie povinnosti očkovať.

eaka
2. jan 2012

@katja78 Podľa mňa, keby ľuďom v tomto fóre šlo iba o zdravie vlastných detí, nemali by potrebu vôbec niečo niekomu písať v tomto fóre, reagovať trpezlivo a dokolečka vysvetľovať cca každých 10strán niekomu, kto sem vždy príde s rovnakou formulkou (vy nezodpovední rodičia, mali by Vám odobrať deti...a pod) a stále hľadať nové a nové info, bojovať o zmenu zákonov, písať pripomienky k vyhláškam a vytvárať stránky na zdieľanie nimi získaných informácií a vlastných skúseností s celým národom a kýmkoľvek, kto prejaví záujem...

katja78
2. jan 2012

@anicka1981 - ten link pre prevenara nejde otvoriť, som zistila, tento by mohol ísť:
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/tet...
Tetavaxom som bola očkovaná zhruba pred 1,5 rokom po úraze, doteraz má Tetavax v jednorazových striekačkách platnú registráciu na SR (inak by sa to na tejto stránke zobrazilo), ale nie je dlhodobo dostupný, čo by potvrdzovalo aj informácie od dendusky, teda jej manžela.
Nový zákon o lieku (ktorý núti výrobcov liekov ponúknuť na našom trhu 2.najnižšiu cenu v EU) sa tak možno prejavil aj tu, a to tak, že niekto "chytrý" skúpil monovakcínu za lacný peniaz a predáva ju so ziskom na trhu u susedov. Ak bude tento zákon platiť, nebude o takéto kšefty núdza, alebo originálne firmy, ktorým sa neoplatí ostať na slovenskom trhu, proste odtiaľto odídu.

katja78
2. jan 2012

@eaka - zataiľ si protirečíš s predchádzajúcimi troma dievčatami, ktoré písali, že im ide hlavne o zdravie "našich detí".

molka
2. jan 2012

@katja78 ja Ti nerozumiem, čo je na tom divné, že mi ide o zdravie mojich detí? 😕

molka
2. jan 2012

nedávno hosťoval v rádiu Lumen akýsi gynekológ, meno si už nepamätám, ale podľa hlasu a vystupovania pôsobil veľmi sympaticky. Riešilo sa tam aj očkovanie proti HPV a on to odsúdil nielen z morálneho, ale aj zo zdravotného hľadiska. Spomenul aj to, že zďaleka nie je toto očkovanie tak účinné, ako sa reklamuje. To je asi prvý gynekológ, ktorý si dovolil verejne toto očkovanie odsúdiť.

eaka
2. jan 2012

@katja78 Podľa mňa Ty zase chytáš za slovíčka. Nestaviam sa za každého, kto tu napíše, často sa mi nepáčia príliš emotívne reakcie a aj strašidelné... páčili sa mi aj Tvoje príspevky, pretože doteraz si snáď ako prvá "odporkyňa odporcov" 😉 nereagovala naučenými formulkami stále dokola tými istými, ale konkrétnymi faktami a linkami... Ale úplne za slovíčka sa podľa mňa chytať netreba...

hobit
2. jan 2012

ahojte, zajtra sa chystam odmietnut ockovanie mmr, ako najlepsie to mam doktorke zdovodnit a vysvetlit?

eaka
2. jan 2012

@katja78 A samozrejme, keď ide niekomu "HLAVNE" o zdravie jeho dieťaťa, to ešte nevylučuje, že môže mať aj záujem byť nápomocný aj iným...

anicka1981
2. jan 2012

@katja78 ved o to ide koniec koncov vysledok je rovnaky, monovakcina nie je, alebo je, ale rozhodne ta nou nezaockuju,,, co je na skodu,lepo po uraze je telo dost traumatizovane urazom samotnym a este aj 2-3 vakcinou niecoho co vobec nepotrebuje,,,,, ja sombola poslednykrat este na skole, tazke uz mi uplynula dopa "platnosti" 😀 a rozhodne sa nemienim dat preockovat, ja som rozmyslala, ze dammalemu mozno aspon ten tetanus,ked bude starsi, ale rozhodne monovakcinou, a ta nie je, a navyse moj drobec je este velmi maly na to aby mu tetanus hrozil, takze min 5 rookov neriesim,,,, a potom sa uvidi,,, aj ked to som nevedela, ze vlastne tetanovka ti je na nic pri uraze, ked si predtym ockovana nebola,,, 😲 , tak neviem teraz

anicka1981
2. jan 2012

@katja78 ja som nebola u dokyho od skoncenia skoly az do mojho tehu, a nepytam si niake peniaze spat za zdravotne odvody 😀 , aj tak je to jedno, kym sa nezacne robit poriadok tam hore, aj tak si myslim, ze vstko je uz tak pokazene, co sa zdravotnictva tyka, aj polnohospodarstva, skolstva, a socialnej politiky, ze neviem ci sato da poriadku este niekedy, mne neide o zrusenie ockovania, kto chce nech ockuje, ja som bola tiez ockvana a som tu, ale treba brat do uvahy, ze boli uplne ine vakciny, a nebolo tych ockovani tolko,,,, a v dnesnej dobe urcite nikoho nezaujima ci prave tvoje babo je ok, alebo nie, to ze neockujeme, ma stalo kopu usilia a rozhodovania, citania stranok-a citalasom aj pro ockovacie, aj proti, a jednoducho rozhodla som sa, stale som v obraze, a svoje rozhodnutie stale prehodnocujem podla aktualnych informacii, ockovat sa da stale, ale naspat ho uz nevratis, a navyse naco ockovat kiahne , osypky, mumps,?? co su bezne detske choroby, ktore prezil kazdy z nas,,,,kazdy nech sa rozhodne slobodne, ako chce, nech si zvazi co a ako, ja nikomu svoj nazor nevnucujem, rovnako ako ani mne nikto nekazal, ze neockuj,,, kazdy ma pristup k informaciam, ale nie kazdy sa o to zaujima, velaludi zije v iluzii, ze sa niekto o nich postaraa0lekari chcu len dobre a tak, ale moje skusenosti su typu,ked si nepomozes sama tak ti nepomoze nikto,lekarom nedoverujem a preto preverujem kazdu radu,ktoru mo moj doki ohladom maleho da... a asi 3x mi uz dal radu,ktora bola si 15 rokov stara, a uz prekonana, a zastarala, uplne od veci,,,, takze sa iadim svojim rozumom, a ten mi vravi, ze ako nieco coobsahuje ortud, hlinik, formaldehyd moze pomoctmojmu babu,,, dost je vsade chemie nemam potrebu to este pichat mojmu babu rovno do telicka... to je vsetko,,, asi som sa az prilis rozpisala 😀

prevenar
2. jan 2012

@hobit ahojky , v zasade ide o to aky mas vztah so svojou lekarkou ..tak asi podla toho budes volit formulaciu. na druhej strane si treba uvedomit,ze je to TVOJE rozhodnutie. tvoje pravo na volbu ktore mas zakotvene aj v ustave a hlavne zodpovednost za zdravie tvojho dietata. na to aby mohli ockovat tvoje dieta musis podpisat informovany suhlas, ze chapes vsetky rizika ..z coho vyplyva, ze sa mozes rozhodnut aj opacne ,,a to ze nesuhlasit po zvazeni rizik. teda v demokratickej krajine, v nasej ti za to v najhorsom hrozi suhrnna pokuta za vsetky odmietnutia 300e.

takze aby som to zhrnul, lekarke ani nikomu nemusis nic vysvetlovat. ty oznamujes ako si sa rozhodla. najlepsie bude ked si pripravys doma vyhlasenie , ze odmietas konkretnu vakcinu (nie ockovanie ako take) na zaklade moznych ucinkov (vid pribalovy letak od vyrobcu) toto si vytlac 2x a daj si to opeciatkovat od lekarky a pripnut do karty , jeden kus si nechas. neodporuca sa nic podpisovat do karty ..zaroven neexistuje ziaden zakon alebo nariadenie ktore by ta mohlo prinutit podpisat nejaky nie tebou napisany text v zdravotnej karte. urcite nepodpisovat ziadne tlacivo pripravene na RUVZ.

skus si pozriet toto , najdes tam aj rozsirujuce informasie. http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...