Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

elephant
16. aug 2012

@racerunner ty si detská lekárka?

Ja osobne som "pozorovateľ" teploty u detí, nepodávam antipyretika, rozhodnie nie aspoň v prvej fázi - keď teplota stúpa. Ja osobne mám pocit, že mamičky by mali byť informovanejšie o teplote, informácia "podať Paralen nad 38,5 st." nestačí. I moji rodičia vedeli, že vysoká teplota pre telo význam má, a to bolo pred viac než 30 rokmi, keď nebol rozšírený internet. V dnešnej dobe sa snáď toho všeobecne medzi ľuďmi o teplote vie ešte menej než kedysi.

Ako som povedala, mne sa oplatilo deti pozorovať, vývoj je skoro vždy rovnaký - 1. deň stúpanie teploty, väčšinou do cca 39,5, tam teplota pár hodín zotrvá, kumuluje častokrát večer či v noci. Do rána klesne. Prípadne druhý deň ešte na nejakú dobu vystúpa, ale už nie do takej výšky a väčšinou je už tretí deň dieťa bez teploty. Ak by som teploty zrážala, tak len vo fázi, keď už dosiahla vrchol a chvíľku tam zotrvala. Ale stále mám pocit, že dieťaťu lepšie "rozumiem", keď nezrážam, lepšie potom pozorujem, ako sa choroba vyvíja. Jedinýkrát som zrážala (zábalmi), keď mala dcéra 2.deň cez 40, nefungovalo to, mala som pocit, že sa niečo deje, tak sme vyrazili k Dr. a bol to zápal pľúc. Mimochodom, a to je zaujímavé, keby som podala Paralen, ktorý je i analgetikum, tak by dcéra nemohla upozorniť na bolesť v hrudníčku, ktorá tiež ukazovala na zápal pľúc.

Takže môj osobný názor - keď už zrážať, tak až vo fázi, keď nie sú chladné končatiny, a nie liekmi, pretože tie prekrývajú ostatné príznaky.

majusqwa
16. aug 2012

@samantha543 no vidis, vsetci mudri v tomtomojom probleme koncia. ani pectore neodpovedala. tak co si mam o tom mysliet?

petot
16. aug 2012

@pectore Vidím, že snaha žiadna. Napíšem Ti to teda polopate:

Oslabené baktérie sa v žiadnej povinnej vakcíne nenachádzajú (jedine ak ako nežiaduci kontaminant). Rozumieš tomu? Prečo si si doteraz nepriznala chybu? A prečo si si tak jednoduchú informáciu nevedela naštudovať skôr, než si nás začala poučovať?

Povinné očkovanie na Slovensku začalo v roku 1953 BCG vakcínou proti tuberkulóze. Ďalšie plošne povinné vakcíny nasledovali neskôr: 1957 polio, 1958 záškrt tetanus čierny kašeľ, 1969 osýpky, 1984 rubeola, 1987 mumps, 1995 HIB, 1998 VHB, 2008 pneumokoky. Ty si tvrdila, že povinné vakcíny sa plošne očkujú už 100 rokov, v skutočnosti je to 59 rokov u najstaršej vakcíny a podstatne menej u ostatných. Rozumieš tomu? Prečo si si doteraz nepriznala chybu? A prečo si si tak jednoduchú informáciu nevedela naštudovať skôr, než si nás začala poučovať?

Úmrtnosť na osýpky aj najväčší propagátori očkovania udávajú ako jedno promile, vo vyspelých krajinách je to ešte podstatne menej. Úmrtnosť na tak závažnú chorobu, akou je záškrt, sa pohybuje okolo 3% v prípade veľmi zlých podmienok. Úmrtnosť na obrnu je 0,3%. Úmrtnosť na mumps je 1 z 30000. Jedine tetanus má v ostatných rokoch úmrtnosť cca 70% na Slovensku, v USA je to napr. 12%, a aj to len preto, že medicína dodnes ignoruje lacnú a efektívnu liečbu. Takže zase si si z prsta vycucala úmrtnosť 7 z 10 u všetkých tých hrozných ochorení ktorým sa vraj dá predchádzať očkovaním. Prečo si si nepriznala chybu? A prečo si si to nevedela naštudovať skôr, než si nás začala poučovať?

To sú len tri bludy s ktorými si sem vpálila. Nebudem pokračovať.

Keby si prišla v štýle "prosím vás, kedy sa začalo povinné očkovanie na Slovensku", alebo "čo obsahujú vakcíny" tak by si veľmi rýchlo dostala presnú odpoveď aj so zdrojom. Ale Ty si prišla celkom ináč: ste nezodpovední, ohrozujete svoje i ostatné deti, poškodzujete blaho spoločnosti, a teraz počúvajte, ja vás poučím: bludy bludy bludy domnienky pocity bludy pocity domnienky bludy.

A teraz sa čuduj, že matky detí poškodených očkovaním Ti netlieskajú, ale sa Ti buď smejú, alebo sú na Teba ostré. Ak už tomuto nerozumieš, tak asi máš nejaký deficit empatie.

petot
16. aug 2012

@racerunner Veľmi dobrá kniha v tomto smere je Mendelsohn: Jak pečovat o zdraví dítěte navzdory vašemu lékaři.

racerunner
16. aug 2012

Pokud jsi takto šikovná, proč ne? Vždycky je také lepší si s chorobou zabojovat o něco déle, než nabrat jistotu, že má prcek angínu, tak chci antibiotika při 37.5st. napoprvé. Nemyslím si, že by Paralen utlumil bolest natolik, abys o ní ale nevěděla. Příklad s aftozní stomatitidou je konkrétní záměrně. Nevím, zda jsi to zažila, ale fakt to pekelně bolí... s tím Paralenem o něco méně...jen o něco. Ale opravdu nejsem příznivcem toho, nechat dítě ve 40st...většina dětí blouzní, jsou tachykardické a "mimo" - a nevypozoruješ z toho nic. Jsou virozy u kterých je horečka spíše periodická, stoupá a klesá samovolně. a dítě je i nejvyšším bodě čilé. Tam pak ano, pokud teda rodiče neprodělali febrilní křeče a dítě je také nemělo, ale tento příklad asi uznáváš... Ale nechat dítě ve 40tkách dva dny, toho zastánce nejsem. ne všechny děti reagují studenýma končetinama, některé ano, jiné ne. Je ale opravdu fajn, že svoje děti dokážeš takto sama odhadnout a znáš je. To je doopravdy bezva.

luthien.k
16. aug 2012

@racerunner perfektní, děkuju 🙂 Byla jsem zvědavá, jak se stavíš k dalšímu kontroverznímu tématu u malých dětí. Já totiž co jsem se naučila rozumět horečce, jejímu přirozenému průběhu a nebát se jí, tak daleko líp psychicky snáším, když jsou děti nemocné. To, že "musím" teplotu srážet, což se běžně od lékařů slyší, mě v postatě stresovalo a měla jsem z toho vždy dojem, že ta horečka je něco nepatřičného a hodně mi v tomhle pomohly články dr. Elekové a taky příklady od jiných maminek, co hned neletí do lékárničky pro Panadol nebo Nurofen. Já samozřejmě dítě bedlivě sleduju, když má horečku, spím s ním v místnosti atd. a když by se mi cokoli nezdálo, tak to řeším.
Chápu, že když má dítě bolest, že je analgetikum vhodné a často nutné, to samozřejmě ano. Když byl syn po operaci tříselné kýly, tak taky léky dostával ten první den, druhý den jsme zkusili bez nich a byl v pohodě, je to náš hrdina 😀

luthien.k
16. aug 2012

A už toho tady nechte, to se nedá číst... 😝

elephant
16. aug 2012

@racerunner Nie, aftozní stomatitidu sme nikdy nemali, to je pravda. Doposiaľ (ŤUK - ŤUK) mali všetky štyri deti dohromady len dvoje ATB, raz to bol ten zápal pľúc a raz angína. Väčšinou bojujeme s virózami a tam sa mi to takto osvedčilo. Ano, 40 dva dni sú možno takto na predstavu desivé, mám ale pocit, že deti to znášajú výrazne lepšie ako my dospelí - rozhodne by som v prípade bolestí konala skôr, takto to bolo len horúčka bez ďalších prejavov (ani kašeľ, nič), a keď neklesala a zároveň dcérka ohlásila bolesť v hrudníčku, tak sme de facto okamžite vyrazili k Dr.

Ale nechcem sa tu kasať, že to robím najsprávnejšie - robím to takto a zatiaľ sa to zdá dobre. Len som reagovala na postup "38,5 a zrážať", ktorý je v tejto dobe dosť častý, a ja s ním tak úplne nesúhlasím.

racerunner
16. aug 2012

@petot
Knih mám víc než dost na studování - jsi můj vrchní zásobitel. Tak jako ty máš např z osobní zkušenosti názor na očkování, já ho mám na antipyretika. Až jednou jedinkrát uvidíš febrilní křeče svého dítěte, pak o tom znovu zapolemizujeme... Víš, možná by se mnohým z vás lépe žilo, kdybyste si z lékařů nedělali ve svých myslích takové nepřátele ( už jen název knihy k takovému smýšlení nabádá). Ne všichni z vás chtějí udělat magory. Moje zatím skromná praxe mě velmi rychle stihla naučit, že pokud nevejde do ordinace na první pohled bláznivý rodič ( a jsou tací , věř mi), pak mu naslouchám. Když řekne, že dítě není ve své kůži, respektuji, že i když mě se zdá jako rybka, tak máma ví nejlíp, že to není dobré. Pokud znáš své dítě a troufáš si ho nechat v horečce, pak to dělej dál.

racerunner
16. aug 2012

@luthien.k Jsi bezva maminka 🙂, hezky se to čte ... S kýlou mám tu samou zkušenost, děti jsou jako malé ještěrky. Druhý den po operaci jsou schopné zbořit oddělení 🙂

luthien.k
16. aug 2012

@racerunner díky 🙂 Ještě doplňující dotaz - slyšela jsem i názor, že nad 39 st. se v těle trvale poškozují orgány... Co Ty na to? Jen nevím, jestli si to maminka, co mi psala, nepopletla s revmatickou horečkou 😀

racerunner
16. aug 2012

@elephant Jasný vpohodě, já se nechci hádat, fakt ne. Nejlepší mámy jsou vždycky pro mě ty, které to berou rozumně a jak to napsat, aby to nebylo zase přeloženo jako arogantní postoj ( to tady mají sklony mi lidé podsouvat 🙂 ) - a prostě "neplaší" a prvním výstupem na 38st.. Počkají a pozorují. Máma zná svý dítě líp než cizí člověk... Nemám nic proti tomu, když si své dítě léčíš sama, naopak - nám to mnohdy usnadní diagnostiku, protože právě přijde ve stadiu, kdy nás už navede. Jen ty čtyřicítky a výš jsou na mě moc - viz výše ...

adrika25
16. aug 2012

Je pravda, že ak nedám očkovať a moje dieťa by ochorelo, plne si hradím lekársku starostlivosť a náklady s spojené s liečbou? a údajne musím podpisovať papier...to čo je, že si to musím hradiť, a čo narkomani, alkoholici, tí čo vyfajčia 50 cigariet a ochorejú na rakovinu pľúc....toto je vážne smutne....jasne som jej povedala. že nemusím podpisovať - údajne musím a aj ma musí nahlásiť.

eaka
16. aug 2012

@adrika25 Tým zatiaľ len strašia..

racerunner
16. aug 2012

@luthien.k Jendorázově určitě ne, naopak, je pravda, že startují enzymy, které efetivněji ničí bakterie. Dlouhodobě by to byl velký problém, protože se víc "honí srdce" a organismus jede v jiném režimu vnitřního prostředí...Ale je prostě pravda, že při teplotě nad 38st ustává replikace viru a množení bakterií. Já vidím problém 40 st. právě v hrozbě febrilních křečí. Zrovna včera jsem přijímala 2 leté dítě , 39.5 a 5minut křečoval . Nemám to ráda. Tomu se zabránit často prostě dá. A někdy taky ne, někdy ani ten Paralen nezafunguje a nesníží teplotu ani o píď ...navíc mnohdy jde o ten první výstup, kdy maminka mnohdy ani netuší, že má dítě horečku....
Možná si to ta paní fakt popletla, ale to je fakt hodně jiná horečka, co ? 😀
Víš, mám - li být upřímná, u mamin tady se toho "nesnižování" tak moc nebojím. jste vzdělané, informované, vy víte, že Paralen existuje a je to taková pojistka v lékárně, to je fajn...Jsou ale takové, které prostě neví nic...a slovo teploměr jim zní jako scifi...

mirka_aa
16. aug 2012

no vcera sme mali ist na prve povinne ockovanie...odmietla som ho..lekar ma za to neodsudil ani nebol protivny ze je to na mne ale silou mocou ma presviedcal..az sa mu to skoro podarilo,ze si to rozmyslim...ale ja teraz fakt neviem komu comu verit..kazdy tvrdi nieco ine :( uz ma boli hlava z tolkeho citania furt,v noci nespim co rozmyslam co robit...

adrika25
16. aug 2012

@eaka tak strašia alebo to tak je? Na toto som jej argumentovať nevedela.....

zajaciq
16. aug 2012

@racerunner povazujem sa za vzdelanu a odkedy som vyhodila paralen, nurofen, ibalgin a spol. z domacej lekarnicky, nikto tu teplotu zazracne nedostal. samozrejme neockujeme a dieta je sustavne vyse roka zdrave...a ked horucka pride, znizovat ju farmakologicky nebudem prve tri dni urcite. a dovolim si tvrdit, ze ziaden paralen nespasi dieta, ktore nabeh na febrilne krce ma. ani diazepam ani nic.. niektore veci sa profylakticky nedaju riesit akolkovek sa moderna medicina snazi.

boska79
16. aug 2012

@adrika25 ak by to aj takto bolo, tak neockovany syn, je ovela menej chory, ako jeho ockovany surodenci... a ak aj nieco na neho sadne, ovela lahsi pribeh to ma. No taketo nieco myslim pravdive nieje...zeby clovek hradil starostlivost. No v tom pripade mam dobry argument na doktora...

luthien.k
16. aug 2012

@racerunner to mi neříkej, že jsou takové, co jim nic neříká teploměr 😀 Jinak febr. křeče znám od kamarádky, jejíž dceři tak začala epilepsie 7 hodin po podání druhé dávky Infarixu hexa (od febrilek se dopracovaly až k záchvatům několikrát týdně, mentální retardaci, auti rysům atd.)... Je na tom ve 4,5 letech dost špatně, dg. Syndrom Dravetové, neměla být vůbec očkována, protože má epilepsii v rodinné anamnéze 😔 To je bohužel také realita, ale zase z té druhé strany, ze strany nepoučených lékařů... Tím do Tebe vůbec nechci rýt, kamarádka se dodnes jejich lékařů v podstatě zastává, což mně zase hlava nebere 😅 Mně se líbí, že o věcech přemýšlíš a že vůbec sem přijdeš diskutovat 🙂

eaka
16. aug 2012

@adrika25 Strašia! Napísala som "zatiaľ", pretože je na SK veľa ľudí ako pectore a aj veľmi silné tlaky na očkovanie a človek nevie, čo môže od nich očakávať.. 🙂

@racerunner Ako to teda je s tým febrilnými? Lebo ja som "počula", že nastávajú vtedy, ak teplota stúpne veľmi rýchlo, čomu by vlastne nezabránilo ani antipyretikum.. ?

hajanka
16. aug 2012

@adrika25 nic nemusis podpisovat, neberies si uver 😉 ani ona ta nemusi nahlasit, kym si urady tvoje udaje nevyziadaju 😉 a co sa tyka lekarskej starostlivosti a hradenia lieby, na tu ma narok a pravo dieta ockovane rovnako ako neockovane 🙂 ma totizto zdravotne poistenie a tak MUSI byt standardne liecene.

petot
16. aug 2012

@racerunner Kniha v skutočnosti nie je proti lekárom, sám autor je pediater s dlhoročnou praxou. Akurát sa delí o poznatky z praxe o tom, ako chrániť svoje deti pred neefektívnou liečbou ktorá je u jeho kolegov zaužívaná. A celkovo radí rodičom, ako zvládať bežné choroby bez toho, aby s každým zakašľaním utekali do ambulancie. Preto som si na ňu spomenul, keď si hovorila, ako sa strácajú základné zručnosti v starostlivosti o bežné chorôbky 🙂

adrika25
16. aug 2012

údajne neočkovať je tlak zameraný proti farmaceutickým spoločnostiam 🙂 🙂 , a keď moje dieťa ochorie na kašeľ, musí sa robiť odber či to nie je čierny kašeľ....jaj kočky, ide mi z toho hlava prasknúť...Na môj argument prečo v Rakúsku očkovanie nie je povinné. keď je také prospešné, odpoveď: Lebo legislatíva štátu🙂))))Moja otázka či sú jej deti očkované, samozrejme na všetko....

eaka
16. aug 2012

@adrika25 Kto robí povinne testy na ČK pri každom kašli?? Veď väčšina ľudí to odkašle, ani nevedia, čo im bolo... až keď kašlú dlhodobo a opätovne lekára otravujú, tak niektorý urobí test a potom čudujsasvete, čierny kašel... v tak preočkovanej populácii.. chcela by som ho zažiť, kým sme ešte potravinovo sebestační a žijeme na akej takej úrovni a než budem mať ďalšie bábo, aby som mu v MM dala protilátky.. 🙂

poppy1
16. aug 2012

@racerunner mam otazocku... je teda pravda, ze febrilne krce nevznikaju pri vysokej telesnej teplote (resp. v dosledku vysokej teploty), ale v dosledku rychleho vzostupu, poklesu teploty... Cize ak je toto pravda, febrilnym krcom sa zabranit neda. jedine vtedy, ked uz doeta raz febr. krce prekonalo a teda mamina vie, ze musi zasiahnut skor... ale u dietata, ktore neprekonalo sa neda predpokladat ze nastanu/nenastanu. Mylim sa? takze je vhodne nechat teplotu vygradovat aby sa ponicili virusy, bakterie... Ak sa mylim, prosim oprav ma...

ja som totiz dcerke teplotu neznizovala, cez den mala okolo 38 C, v noci mohla mat okolo 39-39.5C. len som ju pozorovala... ma 1.5 roka. ked nas prijimali do nemocnice, lekary ma takmer ukamenovali, ze ako to ze som este nepodala antipyretika???!!!! ze ci cakam na to, ze dcera dostane febrilne krce!! Nie som z mam, ktore sa nezaujimaju, prave naopak, mam toho vela nastudovaneho a dava mi zmysel, nechat teplotu vygradovat (pokial je to pre dieta znesitelne), aby sa zabili bakterie... Dcera si spokojne spinkala, nebola uplakana, mrzuta, cez den sa hrala...takze som nemala dovod jej davat antipyretika... No ale v nemocnici som bola pomaly za krkavciu mater! aj toto ma stve ☹ Vy lekari mate casto pocit, ze ste zjedli mudrost sveta, castokrat necitate, nevzdelavate sa navyse, proste mate svoje zauzivane postupy a verite, ze to tak tak spravne, aj ked uz mozno davno nie... ja, laik, si nastudujem kopec literatury, odbornej, staram sa o dceru prikladne, zvazujem, rozmyslam, aby som jej viac neposkodila...a pridem na Kramare a tam na mna pozeraju ako na debila, lebo som nepodala pri teplote 38 a viac Nurofen ☹ ☹ je mi z toho na grc... samozrejme som rada, ze su tu lekari ako ty, ktori su ochotni sa pozriet na veci aj z inej stranky 😉

ale teda aby som sa vratila k otazke... podla teba kedy uz je dovod podat nejaky ten znizovak teploty, resp. znizovat teplotu zabalmi? Pre mna je hranica tych 40 C, vtedy by som uz znizovala, najprv najma vodou, zabalmi... ale mozno sa mylim...

este dodatok...dcera bola hospitalizovana kvoli tomu, ze mala vysoke CRP (90), a okrem tej teploty, ktora uz pri prijimani bola len 37.6 C a potom uz uplne klesla v ten den (bez podania antipyretik) jej nic nebolo!! ziadny sopel, ziadny kasel...nic... urobili jej vsetky vysetrenia, vsetko negativne...uzavreli to ako nelokalizovana bakterialna infekcia. ATB mala desat dni z toho 3 dni do zily. neviem sa odputat od mysleinky, ze sme tam lezali zbytocne ☹ ze keby som nebezala s nou k dr. ze by si telo same poradilo... dcera totiz uz pri prijimani mala CRP nieco nad 70, takze malo klesajucu tendenciu... podla mna po tom, ako som v noci nechala teplotu vygradovat... proste na druhy den jej klesla teplota aj CRP klesalo... No ale uz sme boli na Kramaroch, takze si nas tam pekne nechali...

To, ze nie je ockovana, k tomu sa nastastie nikto nevyjadroval... 😉

sissmiss
16. aug 2012

@adrika25 ona ma dovolenku hradenu farmafirmou. Moja byvala zamestnankyna chodila s muzom farmaceutom kade tade po akoze skoleniach. Mali na trojdnovom pobyte v Tatrach alebo zahranici aj jednu dvojhodinovu prednasku o vakcinach. Kamaratka studuje na lekarskej fakulte a ta mi obcas porozprava o ockovani co ich ucia...vraj bez testu ci je dieta ok a ma ok ladviny a nejake tri detoxikacne systemy by sa ockovat nemalo. A tiez o tom ze hlinik napada ako prve recove centra v mozgu. Nemam k tomu konkretny zdroj, literaturu, takze je to len taka info...nema hodnotu. Ale pri malom to vidim a tiez je obrovsky narast hlavne medzi detmi do 10 rokov ktore maju vazne problemy s recou, kde je vsetko v poriadku, len mozog pracuje nejako inak...inteligentne deti, ktore nemaju ziaden zisteny dovod preco nerozpravaju, akurat casova suvislost s ockovanim ako u nas...o tom naraste viem od logopedky a psychologicky, ktore sa tomu venuju 30 rokov a vedia porovnat rozdiel. A tiez...moji doterajsi dr nemali moc sajnu o liekoch, predsa len nestudovali farmaciu, kamaratky farmaceutky sa o nich vyjadrovali v tejto suvislosti s despektom, ze ako mozu predpisovat davkovanie ked to nestudovali, ze inde vo svete davkovanie predpisuje farmaceut, ze aj oni si odu k dr len pre predpis ale davkovanie si daju podla seba ( zase je to len nazor, nemam dokaz, ale ked som videla co mi predpisal moj dr, ako tehotnej alebo dojciacej napriklad s tym ze to mozem a pritom v pribalovom letaku informacia ze nesmiem, nie ze mohla by som pod dohladom lekara....alebo otcovi predpisal lieky ktore sa navzajom netolerovali a skoncil tak ze zastava srdca, nastastie sa ho podarilo ozivit a potom mu uz farm.namixoval lieky ktore sa nekrizovali....u ortopeda zase dostal lieky minule ktore sa nesmeli, vyslovene nesmeli pretoze mozu sposobit zase zastavu srdca a zlyhanie obliciek, v kombinacii s tymi ktore musi uzivat na srdce a tlak...aj ked dal dr vsetky informacie o liekoch a davkach ktore berie, nepomohlo...tak ako im potom verit co sa tyka vakcin?)

keziah
16. aug 2012

@mirka_aa v poriadku, tak si rozmysli, nezen sa. napr. nemecky lekar martin hirte neodporuca odckovat pred 1.-2. narodeninami, ak si spravne pamatam a nie je jediny. mozes pediatrovi navrhnut, ze predbezne chces odlozit ocko o 12 mesiacov a dovtedy mozes studovat.

eaka
16. aug 2012

@poppy1 Poviem Ti tak, že moja mama, zdrav.sestra, mi povedala, že svoju dcéru týram, keď som odmietla dať jej paralen pri teplote 37 niečo.. vraj na čo čakať, kým porastie, prečo jej nepomôžem, keď môžem.. :-/
Áno, jedna vec sú skúsenosti, mama veľmi dobre odhadla, keď bola situácia zlá, keď mala dcéra veľmi silný laryng.záchvat, druhá vec je rutina a autom.očakávanie toho najhoršieho scenára..

mirka_aa
16. aug 2012

@keziah lenze on vravel ze tieto ockovania sa nemozu odkladat..ze choroby proti ktorym sa ockuje sa najcastejsie vyskytovali prave u dojciat a pod...