Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

erikasadek
30. nov 2008

este jedno som chcela napisat.. boze vy si budete mysliet ze trpym, samomluvou...

este , pred par mesiacmi som inac na takuto , debatu reagovala, urcite menej zhovievavo, kazdy sa moze zmenit, ze?
vdaka Vam, a vasim pribehom, som trochu inac zacala pozerat na svet, ten druhy pre mna vdaka bohu nepoznany, som rada , ze moje deti,su bez uhuny co sa tyka ockovania.......

mozno, moje zazitky osobne a bolo ich vela, mi natolko zlomyli srdce, ze pre mna vakciny boli nutnostou a nedokazala som pochopit, ako niekto nechce a neda zaockovat, zdalo sa mi to byt hazardne a nezodpovedne...

vas svet a na vec mi dovolil vidiet , ze aj vakcinacia, moze zabijat a nicit zivoty, i ked nie v takej velkej miere, ale moze.....

myslim, ze nic netreba podcenovat, stale hladat nove informacie a vzdelavat sa, kazdym dnom, pretoze lahko sa mozme nechat oklamat, tym biznis svetom...

myslim , ze je aj vela lekarou, ktory sa nechaju ako ja zaslepit vlastnymi skusenostami, ked vidia taketo neockovane deti, umierata alebo trpiet, a vidiet ich ze budu kaliky na cely zivot a pritom stacilo tak malo..
myslim ze aj oni teda mnohy z nich takto reaguju ako ja ndavnejsie, tazko sa priznava, ze nic nie je dokonale...

erikasadek
30. nov 2008

uz budem 🤐 😨

zuzana.k
30. nov 2008

My mame byt ockovani teraz MMR. Doktorka mi kazala, aby som si pred tym nastudovala info o ockovani. Doteraz som sa tym nechcela zaoberat, ale asi som mala. 😢 Poznam aj ja dievcatko s autizmom, kde sa choroba "objavila" po roku. Nepocula som pred tym o suvislosti s vakcinou. Cize ak som to dobre pochopila, najlepsie je dat osipky, ruzienku, rubeolu po jednom. A v praxi to ako funguje? Rozdelia mi vakcinu na poziadanie? Teda asi si budem musiet kupit tri vakciny. To asi poistovna nepreplaca, ze? Tie osipky su taka vazna choroba? Viem ze dnes sa uz ockuje aj proti kiahniam...

erikasadek
30. nov 2008

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...
tu mas aby si trochu spoznala problem, neviem ako to funguje na slovensku, tu sa to da, na poziadanie ti lekar da, aku len chces vakcinu...

a asi to je problem, na slovensku , ze ? ta volba nie je...

erikasadek
30. nov 2008

ja som nasla, tu je jedina vakcina na trhu, vola sa ROUVAX, cista len na osypky, tie su s trojkombinacie, vlastne najhorsie, co som tak pozerala 60% sa vylieci, no tych zvysnych su vazne komplikacie a lebo umieranie...
v afrike je prislovie, pokial tvoje dieta neprekonalko osypky , tak jho nepocitaj mezdi svoje deti...
myslia tym, ze je vysoka umrtnost, teda nie na samotnu chorobu, ale na komplikacie ake sposobuje...

RUDIVAX, je na rubeolu, cista samostatna vakcina, a potom uz len kombinacia.... 😉

jasumat
30. nov 2008

Erikasadek- to isté tvrdím aj ja. Tiež si myslím, že netreba všetky očkovania zatracovať, ale podľa možností sa rozhodnúť kedy a čím dám svoje dieťa zaočkovať. Jedna vec sú životohrozujúce ochorenia- tetanus, TBC... čo je možné aj u nás dostať, a druhá vec sú očkovania napr. proti kiahňam..., myslím, že väčšina z nás ich prekonala a neumrela na to 😉 , pokiaľ by ich človek nedostal ako dieťa, tak je to na zváženie, lebo kiahne v dospelosti mávajú oveľa horší priebeh atď. Aj s očkovaním proti TBC- neočkovať hneď v pôrodnici, ale najskúr po 6 týždňoch. Nezabúdajme, že pokiaľ je dieťa kojené, tak má takmer plnohodnotné protilátky získané od matky cez mliečko. Aj proti TBC. Tak isto sa rozhodnúť skôr pre menejzložkové vakcíny a radšej častejšie pichanie, dieťako má čas si vytvoriť dostatočnú imunitu.
K tomu očkovaniu proti tetanu- keď som robila na chir. amb, tak sme sa opýtali, kedy bol človek očkovaný, ak si nepamätal, tak sme ho zaočkovali automaticky, ale iba pri poraneniach vzniknutých v záhrade, kôlni... tam, kde sa ten bacil vyskytuje. Určite nie pri rozbitej hleve o zárubňu 😀 😀

erikasadek
30. nov 2008

jasumat 😉 , tetanus je pliaga a poriadna....

jasumat
30. nov 2008

To viem videla som na to umierať vcelku mladého človeka, a nikdy viac. Zato hovorím, že sú očkovanai, voči ktorým nemám najmenšej výhrady 🙂

erikasadek
30. nov 2008

ved to, clovek, ked raz na vlastne oci vidi, ludi trpiet a umierat, na niektore stych chorob, tak ho to poznaci na cely zivot... hlavne deti...tie oci, ked na teba pozeraju, ked ta vobec vnimaju....

inac kde ste vsetky zduchli.... 😕

zuzana.k
30. nov 2008

Suhlasim, ze sa treba rozhodovat podla okolnosti. Ja zatial kojim a chcem potiahnut min. do leta. To by znmn ze aj ockovanie mozem oddialit.
erika - "RUDIVAX, je na rubeolu, cista samostatna vakcina, a potom uz len kombinacia...." -tomu nerozumiem -na osypky a rubeolu je vakcina a na ruzienku nie je samostatna vakcina?

sorry za pravopis vyssie 😅 😔

erikasadek
30. nov 2008

nevadi, keby si videla ako ja pisem ako tatar...

ROUVAX, je na osypky,
rudivax na rubeolu, a potom uz je len mums ze, na ten som nenasla samostatnu vakcinu... teda tu vo fr. databaze..
len tieto tri, dve, samostatne a potom tretia, kombinacia...

ruzienka, nie je nebezpecna, teda, ak sa nemylim, nato ani nie je vakcina, je len teplota a vyhodia sa sa im ruzove vyrazky, je vysoko nakazlliva ale bez problemov...
to znamena osypky, rubeola a mums, nato je kombinacna vakcina... mumps vlastne deti dostavali hned po osypkach, a stoho boli len komlikacie, strasne to vsetko narusi imunitny system...teda ak sa nemylim...

erikasadek
30. nov 2008

nedavno davali rozhovor s jednym lekarom ktory rozpraval, aj o osypkach a ako sa vracaju, v sile, a o probleme, ze vatsinou osypky doteraz boli u deti teda vyskytovali sa po roku a viac; pretoze dovtedy , telo bolo chranene, protilatkami matky...

lenze... nase mamy boli ockovane, aj nasa generacia, a nase protilatky sa zmenili, teda nie su dostatocne,a tak sa coraz viac stavaju pripady kontaminacie u babatiek, takze sa zacina uvazovat ockovat pred rokom teda tu sa ockuje ked ma dieta 12 mesiacov, takze chcu skor....

a vlstne to som chcela naskrtnut, ci chceme, ci nie, aj my sme boli ockovany,a mame protilatky ziskane z ockovani, teda ine ako nasi predkovia,a vtedy platilo len silny jedinci preziju..
a tak teraz c chceme alebo nie, vlastne sme nuteny ockovat, '''', tie protilatky nie je co bolo, teda aj nase deti , nemaju tie iste sance , sa branit , ako pred 100 rokmi..

co poviete, ake su vase, znalosti , co sa tyka toho, je to na zamyslenie, teda stoji urcite za zamlyslenie..

vikinka27
30. nov 2008

hm, erika, co som citala, tak osypky mumps rubeola sa ockuju v 1.5 roku preto, lebo ak boli deti kojene, tak matkine protilatky uspesne zneskodnovali vakciny 😀 takze preto zaviedli to ockovanie na 1.5 roka, kedy bol kedysi predpoklad, ze uz deti kojene neboli...
tak teraz rozmyslam, ci malo vobec ockovanie nasho syna vyznam (nie ze by som si myslela, ze tato vakcina je nutna... skor by som ju vynechala, keby sa u nas dala...) - bol kojeny do 2.5 roka 😵
je mi na tom len cudne, ze doktorov ani nenapadne sa nieco take opytat - a ak je to pravda, tak to je dost vyznamne "detail"
neviem teda, ci by to posunutie pomohlo...

erikasadek
30. nov 2008

vikinka, a prave to hovorim, teda u vas sa ockuje 1,5 tu v 12 mesiacoch...

ako som pisala, nase protilatky z ockovania, z ockovania nasich mam nie su take ake boli kedysi, to znamena, ze nechrania, ako kedisy, preto sa ockovalo davnejsie......
a nakoniec tieto choroby skor napadaju starsie deti, lenze teraz je viac a viac pripadov, ze uz aj 6 mesacne deti dostanu, a to zacina byt problem...

aj ked matka koji, ale nema take silne protilatky ako kedysi...teda nechrania, ako kedysi, neviem ci sa vyjadrujem dost jasno..;

erikasadek
30. nov 2008

a tym sa vlastne pytam sama seba, teda otazka znie, a co caka nase deti, ake geneticke zabezpzcenie im davame...co bude o 100 rokov alebo 50... 😉

zuzana.k
30. nov 2008

to posunutie som myslela tak ze nepobezim ockovat tento mesiac, ako mi kazala mudr. Kojenie snad zjemni priebeh, nasledky ockovania, takze nedam ockovat po tom co prestanem kojit, ale pocas kojenia.

erika, to je teraz so vsetkymi civilizacnymi chorobami, nielen s virusmi. Ked maju cukrovku coraz mladsi, celiakia sa "rozsiruje". Telo si nevie poradit s chorobami, ktore mozno predtym problemom neboli. Virusy su druha vec. No a co ked sa potom rozpustia tie ladovce, ze.. 😀

vikinka27
30. nov 2008

erika, ja som to myslela prave naopak: kojenie chranilo pred ockovanim ;) preto ho posuvali 😵
inak, ja si myslim ze nemame tak dobre vyvinutu imunitu aj preto, ze sme tie choroby neprekonali (myslim skor tie bezne a nie nebezpecne, napr. MMR) - mame naockovanu imunitu, nie na zaklade prekonanej choroby, a tak aj to co mozeme posunut detom je slabsie... vsetko ma svoje pre aj proti... 😕

zuzana: tiez si myslim ze je lepsie ockovat za kojenia ako bez neho...

erikasadek
30. nov 2008

ved prave, rohy nam narastu s tych vsetkych problemov, ze? clovek aby nemal deti, aby sa nebal o ich buducnost... ach jaj...

jarka007
30. nov 2008

erika proti osypkam sa neockuje skor, pretoze to nema vyznam (tusim, ze to neucinkuje). Deti aj ockovanych mamicik maju imunitu do cca 11 mes., neockovane este dlhsie.
Na osypkach je nebezpecne kombinacia s inou chorobou. Ale to je so vsetkymi chorobami tak. Ked ta to stihne prave ked prekonavas este jednu dalsiu chorobu, tak to moze byt komplikovane. Ja by som sa osypkam vyhybala (teda sa aj vyhybam) do 5 roku. Potom by som mozno dala aj zaockovat.
A nase mamy na to neboli ockovane, pokial viem.

erikasadek
30. nov 2008

jarka, ja som len napiasala, co rozpraval, ten lekar, nezaoberala som sa nad tym, ale ni eje to po prve,n co o tom sa hovory...

tu sa ockuje, v 12 mesiacoch, asi to bude tym, z etu malo sa koji, len 30% zien, asi preto ze maju len 16 tyzdnov matersku...takze nemaju na vyber...

ucinkuje, moj syn bol ockovany, aj na kiahne.. 😝

a bol vkontakte s dietatom co mal tuto chorobu achranilo, aj som sa bala, ze bude mat , znova stav sa, vraj 3 % deti mozu dostat aj po ockovani, ale v slabej forme, len tie bodky po tele nic prijemne...

neber to ako kritiku, len som chcela dat iny fakt a rozpravat sa o tom??

kocky ja sa lucim, moj sym mal dnes horucku, tak idem k nemu, tak zajtra , tesim sa na vase, pribehy a postrehy....

kosicanka1
30. nov 2008

baby, my nie sme este zaockovany ani BCG proti TBC. Minule bola na STV2 relacia o ockovani a vraveli tam pani z ministerstva zdravotnictva, ze do 5 rokov zmizne toto ockovanie z kalendara ockovani, proti TBC sa nebude na SR ockovat, vraj WHO dala take odporucanie, ze treba zrusit v horizonte 5, maximalne 10 rokov.
teraz nas caka MMR. urcite chcem 3 samostatne vakciny. ake mate skusenosti v SR? daju sa tu zohnat aj 3 samostatne vakciny?

vikinka27
30. nov 2008

kosicanka, hexu ste davali??? podla toho co pises, tak nie.
takze prva bude MMR? tiez ma zaujima to rozdelenie. podla toho co viem, tak velmi sa u nas neda... (vravela lekarka mne a aj jednej kamoske jej lekarka ked sa pytala)
ale tiez privitam info.
ja by som rada podelila hexu co najviac.

xsipm04
30. nov 2008

lubii: Vidíš, díky za upozornění, ten popis toho, co obsahuje hexa je v příbalovém letáku tak zapeklitý, že jsem si toho hliníku ani nevšimla. Je tam uvedený mezi léčivými látkami??? to teda moc nechápu. Každopádně se mi teď taky dostal ten link o přímé souvislosti hliníku ve vakcínách a syndromu chronické únavy 😝

Jinak jak tu padlo o pár stránek dozadu to, o očkování proti tetanu po úrazu. Upřímně, nějak moc to nechápu. Myslela jsem, že základní myšlenkou očkování je dodat organismu v oslabené podobě např. bakterie tetanu, aby vznikly protilátky a při případném zasažení těla bakteriemi tetanu byl organismus schopen lépe bojovat. Jestli již při zranění byly bakterie do organismu zaneseny, jaký má smysl očkování a dodání ještě navíc oslabených bakterií plus chemie??? Vždyť to je naopak oslabení organismu a ještě větší ohrožení, že se s danou infekcí nevyrovná?? Nevíte, jestli to, že se očkuje po úraze má nějaké reálné ospravedlnění, nebo je to prostě něco, co kdysi někdo zavedl, aniž by nad tím příliš hluboce přemýšlel a prostě se to tak dělá a nikdo už nezkoumá, jestli to má skutečně pozitivní účinek??? To mi teď fakt vrtá hlavou 😨

xsipm04
30. nov 2008

kosicanka: Sice nevím, jak je to u vás, ale myslím, že nějak to jít musí, minimálně někde, kde se specializují na poruchy imunity a očkují děti s těmito poruchami, protože ty prý musejí mít všechno rozdělené. Nám na několika přednáškách různí lidé opakovali, že rozdělené vakcíny existují na vše, akorát jsou třeba jen na těch specializovaných místech a je třeba je vyžadovat.

Ještě k tomu očku obecně, mě prostě někdy připadá, že je očkování, jeho účinnost a bezpečnost, takové dogma. Většina společnosti o něm vůbec nepochybuje ale pokud se o něj začne někdo hlouběti zajímat, většinou dojde k překvapivým závěrům. Jsem si nedávno říkala, že třeba za 100 let už se nebude očkovat vůbec a lidé se budou smát tomu, jak jsme byly hloupí, že jsme si mysleli, že imunitní systém funguje na takto jednoduchém principu. Vždyť po staletí se třeba pouštělo žilou a lidé byli také přesvědčeni, že to má jen pozitivní účinky a dnes si nad tím ťukáme na čelo.

jankajs
1. dec 2008

No teda kočky, človek je chvíľu v zahraničí a vy to tu popíšete jedna radosť. Dík za názory. Uvidíme teda, čo ešte povie doktorka. Možno by bolo lepšie očkovať proti MMR jednotlivo /ak sa to dá/. A keď to tu tak čítam, no....
O zodpovednosti - nezodpovednosti sa tu nedá veľmi diskutovať. Podľa mňa, každá matka, ktorá miluje svoje dieťa sa zodpovedne stará nielen o jeho materiálne potreby, ale aj zdravie. Tá, čo deťom dá zvolenský jogurt nie je nezodpovednejšia ako tá, čo im kúpi pribináčika (inak som čítala, že je to samá chémia-ale čo dnes nie je, že?), každá chce, aby dieťa dostalo podľa nej to najlepšie. Syna očkovať dám. Neplodnosť nie je sranda, tak nechcem, aby moja nevesta spomínala na mňa ako ja na svoju svokru - že svoje dieťa zanedbala a mohla urobiť pre jeho zdravie viac... Len tie nešťastné kontraindikácie... Kebyže nemáme komplikácie po TBC, veru by ma nenapadlo riešiť - neriešiť ďalšie očkovania. Proste by to šlo ako po masle. Ale keď raz niečo zaškrípe, každá matka sa bojí, či sa to nezopakuje zas. Takže chápem obe strany. 😉

erikasadek
1. dec 2008

vy ste ale nocne sovy 😀

didusa.risulo
1. dec 2008

jankajs pribinacik je chemia? 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 😕 to su mi noviny

jasumat
1. dec 2008

Švarginej syn mal na Pribináčika brutálnu alergiu, ma ho papkáme, ale iba občas. Radšej Activie, alebo Zvolenské jogurtíky.

jankajs
1. dec 2008

Diduš, to by si nepovedala, však. Známa robí v podniku, kde sa jogurty vyrábajú... a povedala len toľko, že jogurty veľmi nekupuje, maxim. plnotučné. "Keby ste vedeli, čo sa do toho dáva... .....a hlavne do nízkotučných... nejedli by ste to ani jedna..." - na dnes len toľko 😉

erikasadek
1. dec 2008

janka vies ze sa necudujem, staci ze si pozries zlozenie, a povies tto je uz viac chemia ako samotny jogurt, a najhorsie je ze tie detske su najviac E ako mlieka 😀 ☹