Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

miriem
9. nov 2009

Ahojte, dostala som sa k tejto prednaske: http://www.auria.sk/titulky-ockovanie
Mozno to tu uz niekto aj zavesil, nemala som cas prestudovat vsetkych 200 stranok diskusie 🙂 Nesuhlasim so vsetkym, co pani v prednaske hovori, ale niektore fakty mi pridu celkom realne a preto tak strasne zarazajuce. Ja sama dieta este nemam, ale som rada, ze som sa k tejto diskusii dostala s takymto predstihom, aby som si vsetko zvazila a prestudovala, kym to bude pre mna aktualne.

martinba
9. nov 2009

Ja len doplnim k diskusii k. askorbova + bikarbonat sodny, ze je naozaj vhodnejsie pouzit Calcium na neutralizaciu ako sodu bikarbonu, cize bud priamo to co ponuka Damian - Calcium askorbat alebo samostatne k. askorbovu z DMky + nejaky vyz. dolnok Vapnika. Telo si stym uz poradi 😉

pastuska
10. nov 2009

Toto mi prišlo mailom:

Baxteriáda půl roku dopředu.. úžasná předvídavost, že?
Firma Baxter si podala patent na vakcínu proti prasečí chřipce více
než půl roku před jejím vypuknutím. Obdivuhodná předvídavost!
Zajímavá je i chronologie událostí:

28. srpna 2008 si firma Baxter registruje u amerického patentového
úřadu pod číslem US2009/0060950 A1 patent na několik vakcín, mezi nimi
i na vakcínu proti prasečí chřipce
27. února 2009 kanadské noviny Toronto Sun informují o úniku smrtelné
kombinace ptačí a lidské chřipky v laboratořích firmy Baxter
18. března 2009 jsou hlášena první onemocnění prasečí chřipkou ve
třech oblastech Mexika a u sedmi občanů USA
25. dubna 2009 obviňuje rakouská novinářka Jane Burgemeister WHO z
masové vraždy, obviňuje také firmu Baxter z předchozího selhání s
ptačí chřipkou
30. dubna 2009 zveřejňuje konzervativní EU portál přehled
konspiračních teorií od Michala Semína
3. května 2009 schválila odstupující Topolánkova vláda nákup 12
milionů vakcín od firmy Baxter
5. května 2009 informuje MF Dnes, že virus začal být doručován firmám
ke zkoumání, Baxter má prý náskok díky "lepší technologii"
7. května 2009 sdělil odborný zdravotnický server Medical Tribune, že
kanadští vědci přečetli genom viru mexické prasečí chřipky
13. května 2009 se ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické
organizace (WHO) vyhne přímé odpovědi na to, proč WHO vůbec
spolupracuje s firmou Baxter po výše zmíněném skandálu
11. června 2009 vyhlašuje WHO pandemii, poprvé po 40 letech
16. července 2009 zpravodajský server Aktuálně zveřejní varovnou
zprávu, že na podzim bude v ČR dva miliony nakažených prasečí chřipkou
17. července 2009 tiskové agentury oznamují, že výroba vakcíny v
závodě firmy Baxter v Bohumili u Kolína jede na plné pecky...!!!

zajco
11. nov 2009

Dobrý večer.Sme tu prvý raz a chceme sa spýtať na nejaké veci ohľadom odloženia povinného očkovania.nejdem tu rozpisovať dopodrobna, že prečo, ale máme s tým negatívne skúsenosti. Máme malú dcéru má tri a pol mesiaca a to je najvyšší čas na očkovanie. Pred týždňom sme boli v poradni a chceli ju zaočkovať, ale sme odmietli, pretože 2 starší súrodenci boli chorí. Povedali sme doktorke, že to chceme odložiť asi tak na dva roky. Hneď začala ostrejšia výmena názorov hlavne z jej strany, ale keďže máme toho už veľa naštudovaného ohľadom tejto tematiky, tak som jej povedal svoje argumenty, že prečo neočkovať.Dohodli sme sa, že máme prísť o dva týždne na očkovanie, ale sme už 100% presvedčení, že nechceme našu malú krásnu zdravú dcéru zaťažovať týmito jedmi. Chceme sa poradiť na ako dlho sa to dá odložiť alebo či nám odporúčate len jednotlivé očkovania, lebo nám to nechcela p. doktorka vysvetliť.Dostaneme pokutu aj za to, že dáme odklad očkovaniu?Alebo je to len všetko zastrašovanie? Je vôbec nutné proti nejakej chorobe očkovať?

spevacka
11. nov 2009

ahoj zajco, navšetky svoje otázky nájdeš odpovede tu v tejto obsiahlej diskusii, aj ked nebudeš čítať celú od začiatku, stačí možno posledných 10-15 strán zbežne, nájdeš aj odkazy na iné linky, ktoré sem povkladali prispievatelia. My máme podobnú dilemu ako vy, tiež 3,5 mes.bábo. Snáď by si mohol napísať o svojich negat.skúsenostiach viac, určite by to viacerých z nás zaujímalo. Zatiaľ toľko. Ahoj a nedajte sa.

susisus
12. nov 2009

Ahojte, ja som tiež proti očkovaniu a aj odmietnem očkovať svoju dcérku, akurát som neustriehla očkovanie proti TBC v pôrodnici, myslla som, že ma na to upozornia, ale urobili to bez môjho vedomia a len som si to prečítala v papieroch 😠 Pevne dúfam, že to nespôsobí nič zlé.

A neviem či tu už tento link bol, pre istotu hodím 🙂
http://blip.tv/file/2224472/

petot
12. nov 2009

zajco: To sú dobré otázky. Vyhláška pri niektorých vakcínach nestanovuje termín, dokedy treba očkovať. http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Templat...

Takže podľa môjho názoru pri tých vakcínach odklad nie je proti vyhláške. Keby vám chceli udeliť pokutu, museli by uviesť dátum spáchania priestupku, a to si teda neviem predstaviť, čo by tam napísali. Vyhláška hovorí, že kto sa NEDOSTAVÍ na očkovanie ani po opakovanej výzve, ten porušil... ale ak ste sa dostavili a oznámili ste odklad, pochybujem, že ste porušili vyhlášku. Ale priznávam, že nerozumiem právničtine.

Navyše stanovenie povinných očkovaní vyhláškou je protiústavné, takže v prípade, že by ste predsa dostali pokutu, mohli by ste sa odvolať s veľkými vyhliadkami na úspech. V prípade, že by ste to hnali pred súd, súd by pravdepodobne vyhlášku zrušil.

Pokiaľ ide o potrebnosť očkovania, táto otázka má 4 roviny:
1, Sú tie ochorenia rozšírené, t.j. reálne hrozia dieťaťu?
Pre dobrú polovicu sa dá bez povedať, že nie sú. Záškrt, tetanus sa vyskytujú v počte 0-1 prípadov za rok, obrna bola naposledy v roku 1960, hepatitída B deťom prakticky nehrozí a hemofilus a pneumokoky sa vyskytujú v rádovo desiatkach prípadov ročne, úlohu zohráva najmä oslabená imunita (napr. očkovaním). Nákaza TBC hrozí iba pri opakovanej dlhodobej expozícii (aspoň 5 hodín).

2, Sú tie ochorenia vážnym rizikom?
Osýpky, mumps, rubeola sú vo všeobecnosti ľahké detské ochorenia. Závažné môžu byť pri oslabení organizmu alebo pri nedostatku vitamínov, najmä A, C a D. Čierny kašeľ je nebezpečný do 6 mesiacov, kedy vakcína nechráni, poťažne do 1 roku, kedy sa podáva posledná dávka. Tieto a niektoré ďalšie ochorenia konvenčná medicína tvrdí, že nevie liečiť, hoci boli publikované úspešné liečebné postupy (považujú sa stále len za "experimentálne").

3, Chránia vakcíny pred ochoreniami?
Toto nie je vedecky dokázané pre väčšinu z nich. Kontrolované štúdie klinickej účinnosti sú známe pre BCG vakcínu, tá z toho vyšla ako absolútne neúčinná. Ďalej pre vakcínu čierneho kašľa, tam najdlhšia mne známa štúdia sledovala 17 mesiacov po očkovaní. Účinnosť celobunkovej vakcíny (používanej do r.2008) vyšla 37-49%. Účinnosť necelobunkovej vyšla 70-85%. Podotýkam, že dlhodobé štúdie (niekoľko rokov) som nenašiel. U ďalších vakcín mi takéto štúdie nie sú známe. U vakcín sa preukázanie klinickej účinnosti nepožaduje! Schvaľujú sa len na základe titrov protilátok.

4, Je riziko vedľajších účinkov vakcín menšie než riziko vážnych komplikácií ochorení?
Som presvedčený, že vakcíny sú ďaleko väčším rizikom. Ochorieť nemusíme, a o to menej hrozia vážne následky, ale keď si dáme pichnúť vakcínu, už sa podieľame na štatistike nežiadúcich účinkov. Prípadov astmy, alergií, porúch imunity, detskej cukrovky, autizmu, porúch správania a učenia strašne pribúda a vakcíny sú prvým podozrivým, aj keď sa to zúrivo popiera (čo by sme čakali, že za to niekto prevezme zodpovednosť?)

Viac info rizikaockovania.sk a ockovanie.org

inka04
12. nov 2009

Ahojte, my mame za sebou TBC ockovanie a 1. hexu a Prevenar. Po TBC vakcine niekolko tyzdnov dietatko pokasliavalo, po 1. ockovani (podotykam bol zaockovany aj ked nemal zahojenu chranicku po TBC) prestal cez den spavat (zhruba z 5 hod. denne na cca 45 min. - max. hod.) a bol vyrazne nepokojny. Netvrdim, ze toto muselo 100% byt postockovacia reakcia (pripustam predpojatost, nakolko neverim ockovaniu), ale samozrejme moze... Podla slov lekarky to nijako nesuvisi s ockovanim, ale s vekom (zahadne, ze prave po ockovani sa sputil tento mechanizmus v spravani dietata). My sme odmietli nasledujuce ockovania, no este sme neboli zahlaseni na ÚVZ, pretoze lekarka na mna psychologicky tlaci, ze hazardujem so zivotom dietata... atd. Ale predpokladam, ze v najblizsej dobe budeme, takze nas caka neprijemny kolotoc☹ Ja verim, ze pravda raz vyjde na povrch...

vanish1
12. nov 2009

😔 šokujúce svedectvá žien, ktoré po vakcíne potratili
originál http://organichealthadviser.com/archives/shocki...

google preklad http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=e...

vanish1
12. nov 2009

ak otvárate druhý odkaz, kliknite na ten link v prvom odseku článku

pastuska
12. nov 2009

Akurát som sa dobre nasmiala. Napísala som na jednu diskusnú stránku, že malý nie je očkovaný na MMR a ďalší nebude vôbec...a komentár daných (múdrych) žien: že veď oni (očkujúce) chránia aj moje dieťa....a že MMR je jedna z najneškodnejších vakcín...no a potom takýmto ľuďom niečo vysvetľujte...nechala som to tak.
Mimochodom, už na tú stránku dlhšie nechodím, kvôli "davovej inteligencii" dotyčných diskutujúcich..

sabinazv
12. nov 2009

kukajte teraz Reflex na Markize...

klara_klara
12. nov 2009

co tam bolo?

sabinazv
12. nov 2009

o chlapkovi co oslepol po ockovani... ale neuviedol, alebo som prepocula akom... cca 30 rokov dozadu tusim... Dietko mi tu vystraja, tak pardon 🙂

zajco
12. nov 2009

Ahojte.Ďakujeme za vaše reakcie,´dakujeme Petot za jednoduché vysvetlenie.A teraz to trochu rozpíšem prečo to očkovanie chceme zatiaľ odložiť(takto to vysvetlujem aj našej p.doktorke,no ona len to svoje dokonca už nám aj ponúkala rotavírusy a aj očkovanie proti rak.krčka maternice.)Začalo to takto.Manželka v čase keď bola asi v treťom mesiaci,bolo to pred rokom mávala nevoľnosti,asi tri krát vracala.Gynekológ jej predpísal liek Torecan.Začala ho užívať v piatok a vnedeľu doobedu sa dostavili nežiadúce účinky.Najprv jej tŕpla tvár,vykrúcalo jej sánku,začala rozprávať z problémamy.Neskôr zatínala zuby až tak,že si poškodila,nalomila zub.Hneď nás napadlo,že to bude z toho lieku.Pozreli sme príbal a aj na internete nejaké info a presne aj tieto príznaky tam boli.Postupovalo to pomaly.Večer okolo siedmej som ju zaviezol na pohotovosť a tam sa začalo ďalšie pokračovanie vedl.účinkov,oči jej vykrúcalo dohora už sa jej nedalo rozprávať,bol to hrozný pohľad.Zbehli sa dvaja doktori obzerali,študovali hrubé knihy telefonovali niekde.nevedeli zatiaľ ako pomôcť.Ja som ju šiel odprevadiť na izbu a šiel som domov a po hodine mi už volala ,že je v poriadku,že jej niečo pichli.Odvtedy už bolo dobre aj nevoľnosti neskôr prešli a vjúli sa nám narodila krásna,zdravá Viktória.Pokračujeme ďalej.V decembri minulého roka bolo chlapcovi,mal vtedy 8 rokov,v noci zle až tak že vracal.Nikdy predtým nevracal.Na druhý deň bolo dobre.Po týždni znova to isté.Ja som si spomenul,že večer jedol kúsok čokolády a to som povedal aj na druhý deň doktorke,lebo sme s ním išli na nejaké vyšetrenia(bola s ním manželka).Zistili mu zvýšený cukor a že mu nepracuje niečo správne.Chodíme na kontrolu každý druhý mesiac,cukor je už v poriadku ale povedali,že sa to môže vrátiť.No a po týchto udalostiach som sa začal viac zaujímať o tieto veci.Zistil so tam aj nejaké súvislosti z očkovaním atď.Chlapec je hyperaktívny,nesústredí sa v škole no všetky tie než.vedlajšie účinky očkovania.On aj ťažšie znášal očkovania v roku 2000.Prvé dievča sa narodilo v r.1998 a ona znášala dobre tieto očkovania,má aj inú povahu ako chlapec,je kľudná no praví opak.Ináč sú zdraví,majú dobrú imunitu,žiadnu alergiu,ich doktorka vraví,že sú to najzdravšie deti ktoré má.Toto používa aj ako argument na to aby sme dali malú zaočkovať.No ale my po tom všetkom sme proti,ja som jej tvrdil moje argumenty,ktoré som si naštudoval vďaka internetu a ona zase svoje.Doma sme sa dohodli,že dáme odklad až dva roky a o týždeň sa chystám ju navštíviť a oficiálne jej to oznámiť.Na to čo sa bude diať potom sme už pripravený,dokonca som sa stotožnil aj s tým,že budem označený ako extrémista a neviem ešte čo.Ja sa len chcem držať starých dobrých hodnôt a zdravého rozumu,nechcem sa nechať unášať touto spracovanou masou ľudí.lebo ´dejú sa hrozné veci a ľudia sú len zastrašovaní,manipulovaní a pritom im unikajú dôležité veci ktoré sa dejú.
Pýtal som sa na očkovanie nezávisle aj troch známych kamarátov doktorov,ale zdá sa že sú aj oni ešte stále spracovaní,ale my v tom máme už jasno.Tak to je zatiaľ všetko,prepáčte za nejaké chyby a držte sa.

pastuska
12. nov 2009

Zajco, drž sa. Aj ja som extrémistka a ohrozujem svoje dieťa neočkovaním. 🙂 Ale aspoň kľudne spávam. Silné nervy prajem.

inka04
12. nov 2009

Pridávam sa do klubu extrémistov🙂

molnarovak
12. nov 2009

Malá má 15 mesiacov, čiže by sme mali ísť na očkovanie mumps, osýpky, rubeola a ja fakt neviem, čo mám robiť.
Neviem odkedy sa tieto choroby očkujú, ale v detstve som prekonala mumps aj osýpky a pravdepodobne to zostalo s doživotnými následkami.
Stále si čítam túto tému, stále nad tým premýšľam, ale neviem sa rozhodnúť. Viem, že moja pediatrička mi nebude robiť problémy, nech sa rozhodnem akokoľvek.
Má zmysel očkovanie o pár mesiacov odložiť, kým prejde zimné chrípkové obdobie alebo je to jedno?

spevacka
12. nov 2009

inka 04, a vieš že aj my sme pokašliavali?prakticky skoro od narod. najprv len trocha a posledné dva týždne dosť, dr. nás chcela liečiť ATB, ale veru aj mne napadla spojitosť s očkovaním TBC. Teraz sme už ok (3,5 mes.)bez ďalších očkovaní. 😀

zelmirka1
12. nov 2009

molnarovak co znamena pravdepodobne to zostalo s nasledkami ? ja som tiez prekonala osypky aj mums a som OK
ja sa prave tychto chorob az tak nebojim, viac sa bojim moznych nasledkov z tej vakciny

ronie
12. nov 2009

zajco, to vypadá na nějaké neurologické poruchy,dělali manželce a synoci eeg při těch problémech? Souvislost s tou čokoládou tam také vidím, často vyvolává migrenické záchvaty, které krom bolesti hlavy způsobují zvracení...

mokuska
13. nov 2009

milý zajco už bolo vraj u pár detí dokázaná spojitosť vzniku cukrovky a očkovania.Ja som včera stretla jednu známu,ktorá robí sestričku v nemočnici a tá povedala,že ich chceli povinne zaočkovať ako personál proti chrípke a tiež odmietla,nakolko má ich celá rodina od očkovania iba zdravotné problémy,ja som mala pred dvomi rokmi niečo podobné ako teraz píšu o príznakoch prasacej chrípky,kruté bolesti hlavy ,halucinácie od teploty a to mi lekárka po 3 hodinách čakania doma iba niečo pichla a vobec sa dalej o mna nestarala,musela som poprosť svokra aby zašiel znova za tou lekárkou a poslala mi nejaké antibiotiká.Ked mi to prešlo okamžite som zmenila lekára.Odvtedy sa neočkujem.

erikasadek
13. nov 2009

molnovarok, aj by som rada vediet teiz som prekonal a, v pohode, osypky a som tu.. 😅
takze skus nam povedat.. 😉

molnarovak
13. nov 2009

Skúsim to teda v skratke opísať. Mala som vtedy asi 5 rokov, takže nepoznám všetky detaily, len to podstatné. Viem, že som dostala mumps, ktorý sa mi príliš dlho liečil. Vraveli, že som to poriadne nevyležala a vraj som bola v zime. To skomplikovalo liečenie. Nakoniec som sa vyliečila, krátko na to som dostala zápal plúc + zápal pohrudnice. Vzali ma do nemocnice a tam som po pár dňoch dostala osýpky.
Keď som sa zo všetkého vyliečila a prišla som domov, stále som bola strašne slabá. Stačila malá nerovnosť na ceste a už som bola na zemi. Padala som rovno na hlavu, nevládala som sa ani rukami zachytiť.
Lekári nám najskôr neverili, ale nakoniec ma začali skúmať. Trvalo to asi dva roky, medzitým sa pomýlili v diagnóze, ale nakoniec mi stanovili konečnú dignózu - jedná sa o systémové reumatické ochorenie, ktoré je nevyliečiteľné.
Vždy, keď na to myslím, tak mi vychádza, že to začalo práve mumpsom. Ale tiež je možné, že sa podcenila liečba a keby som ten mumps poriadne preliečil, tak sa nemuselo nič stať. Okrem toho, dnes sú už určite lepšie lieky.
Dnes sme sa bavili s MM o tom, či dáme dcéru očkovať a nakoniec sme sa rozhodli, že asi nie.
Ešte uvidím, čo mi na to povie pediatrička. Trochu sa bojím, že okolie bude argumentovať práve tým, že ja som po mumpse ochorela, takže sa nebudem môcť brániť.

petot
13. nov 2009

molnarovak: Treba si uvedomiť, že tieto vírusové ochorenia dočasne oslabujú imunitu. Myslím, že toto bol aj dôvod, prečo si po nedoliečenom mumpse dostala zápal pohrudnice. Osýpky sú obzvlášť známe imunosupresívnymi vlastnosťami, a prejavuje sa to aj po očkovaní proti nim (používa sa živý vírus). Moje deti zase po prekonaní kiahní mali zapálené hrdlá. Telo si potrebuje vydýchnuť, až potom po týchto infekciách zosilnie viac, než bolo predtým.

Reumatické problémy môže, pokiaľ viem, spôsobiť väčšina vírusov, ak je organizmus oslabený a imunitný systém nezvláda situáciu. A obligátne musím dodať, že toto hrozí vo zvýšenej miere vtedy, keď trpí nedostatkom vitamínu C (čo v Tvojom prípade je viac než isté, už po mumpse si bola určite v hlbokom deficite). Vitamín C totiž reguluje imunitnú odozvu. Napríklad za dostatku vitamínu C sa protilátky tvoria s prehľadom a presne voči danému antigénu. Za nedostatku je väčšia náchylnosť imunitného systému na zbrklú reakciu, a antigény sa rozlišujú len približne, čo môže viesť ku vytvoreniu protilátok voči niečomu, čo nebolo v úmysle. Aj zápalové reakcie veľmi úzko súvisia s vitamínom C a celkovo antioxidačným systémom. Viac http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

molnarovak
13. nov 2009

fuuuha, petot, normalne nechapem. Som to citala s otvorenymi ustami. Oficialne totiz nie je stanoveny vznik mojej diagnozy, to som si len ja sama pre seba pospajala suvislosti. Ale teraz budem moct tieto moje domnienky aj konkretne obhajit, kedze si mi to tak pekne logicky opisal.
Kde vlastne pracujes? Zda sa, ze v oblasti zdravia mas perfektne nastudovane info.

kosicanka1
13. nov 2009

ahojte baby a chlop, ja len v rychlosti, nestihla som vas precitat, mam pozvanku pre kosicanov a blizke okolie>

a este otazka: na to nove cecko, ako sa nakontaktujem na damiana? by som ho chcela kupit, diky.

kosicanka1
13. nov 2009

do kelu poslalo mi to blbo, tu je ta pozvanka, prepisem ju>
"Srdecne Vas pozyvame na prednasku Ockovanie-neockovanie. Na prednaske sa mozete dozvediet viac o ockovanie, ockovacich latkach, o rizikach spojenych s ockovanim ale aj neockovanim, a o terapii ochoreni vzniknutych z ockovania. Termin 14.11. o 14hod. do cca 17-18hod. V materskom centre Delfinik, Laborecka 2, kosice. Prednasajuca Dr. Jana Kolenova HOM. Vstupne 5 EUR. Zaujemcovia si pozru zaznam prednasky Aniti Petek Dimmer, odbornicky na rizika ockovania zo Svajciarska. Prednaska> Ockovanie - zmysel alebo nezmysel. s titulkami. "
tot vsjo, ja sa tam chystam, dam vediet ako bolo

spevacka
13. nov 2009

kosicanka, potom by si mohla aj nejaký kontakt na pani dr. vypýtať, ak bude pozitívne naladená. Povypytuj sa čo najviac. 😉

zajco
13. nov 2009

Ahojte.Chlapcovi po tých problémoch s cukrom robili EEg a bolo v poriadku.Teraz má cukor dobrý ale doktorka povedala,že sa jej nezdá že by mu orgán ktorý vytvára inzulín pracoval správne.Chvalabohu je to s ním teraz v poriadku.Ja keď som bol chlapec tak som prekonal aj mumps,rubeolu aj osýpky.Asi z toho mumpsu som mal neskôr zápal semeníka,nuž ale dnes mám zdravé tri deti.Staršia dievka 11r.prekonala vlani bez problémov mumps,ale nie sme si istý či bola proti nemu očkovaná.Neviem či sa v r.1998 proti mumpsu očkovalo.Dnes viem na sto percent,že malú nedáme očkovať MMRkom.Po TBC vakcíne sme nezbadali zatiaľ nič,doteraz mala len slabé soplíky,ktoré trvali asi len tri dni.Perfektne spáva v noci,niekedy od 8h do 5 rána,musí ju budiť manželka,lebo má mokré tričko od mlieka.Imunitu má skvelú ,lebo sme mali doma zápal dýchacej trubiceChlapec) a menšiu angínu (staršia dcéra),tak jej ju nedáme pokaziľ nejakým očkovaním.ľudia nedajme sa,treba sa o to zaujímať a povedať tím spracovaným doktorom pravdu.Česť výnimkám.