Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

maggie2
28. sep 2010

@manof no áno, lebo na naštval s tou jeho bohorovnosťou. Pekný chlapec, mladý, ale nekonečne pyšný a namyslený. Kto nemá pokoru, stáva sa monštrom. A najhoršie na tom je, že pýcha a namyslenosť i otupuje rozum.

erikasadek
28. sep 2010

@manof no proti ockovacie stranky existuju to by si sa cudoval.. 🙂 tu j etoho vela.. prevela.. 😉
jasne ked sa upooji moj denny harmonogr 😉 m popozeram a hodim ti nieco aspon cez googel si prelozis ak ta to zaujme tak si na to sadnem poriadne;. 😉

ten clanok v angline si pozriem vecer.. 😉

manof
28. sep 2010

@erikasadek
OK, tak Ťa teda poprosím o nejaké tipy na fr stránky o (ne)očkovaní, a skúsim čosi s pomocou google prekladača vybrať. Síce ho nemám rád, ale na tieto účely by snáď mohol postačiť.

natashkaa
28. sep 2010

Prosim Vas nas caka zajtra tretia hexa. Maly ma 16 mesiacov ale po druhej v 14stich mal take horucky malatnost no des. Rozmyslam ze mu ju nedam pocula som ze v anglicku sa davaju len dve davky neviete o tom nieco???? Myslite, ze po tych dvoch uz ma nejake protilatky popripade? alebo je vacse zlo tu tretiu nedat lebo ked uz dostlal tie dve..... no neviem . MMr niekto odmietol??? uplne???? prosim o kazdu radu

petot
28. sep 2010

@natashkaa: Samozrejme, MMR odmieta v súčanosti veľa ľudí. Je to možno najviac odmietaná vakcína.

Môj názor, získaný neblahou skúsenosťou u druhého dieťaťa je, že radšej prestať neskoro ako dať jednu dávku navyše. Práve tretia dávka hexy býva najreaktívnejšia. Hladina protilátok je po druhej dávke prakticky rovnaká ako po tretej.

maggie2
28. sep 2010

@petot nič nič pardon, už sa mi to nedá vymazať

maggie2
28. sep 2010

@natashkaa ak máš veľmi zlý pocit, nielen zajtra je deň, kľudne odmietni a povedz že potrebuješ viac času na rozmyslenie, povedz popravde, že momentálne na to nemáš psychiku, nech Ti dajú iný termín. Dovtedy si utrieď myšlienky a definitívne sa rozhodni (inak to bohužiaľ nejde). právo odmietnuť však máš (576/2004 § 11 Z.z.)

fatulda
28. sep 2010

@natashkaa my sme na tom rovnako, ockovanie nas caka vo stvrtok, tiez som nevedela co s tou hexou, kedze dve davky uz mame 😒 , ale asi odmietneme aj tu...o MMR som uplne presvedcena, ze odmietneme, mam tiez zmiesane pocity z rozhovoru s lekarkou, som zvedava, ako zareaguje, ale kazdopadne si budeme za svojim rozhodnutim s manzelom stat. Drzim ti palce a napis potom ako si dopadla 😉

petot
28. sep 2010

@maggie2: Myslela si §6 - poučenie a informovaný súhlas?

jonas17
28. sep 2010

@dolinka mne nedakuj, ja sa tu len priživujem na info, určite si myslela petot a manof, lebo ja im tiež dakujem a samozrejme aj ostatným, ktorí pridajú nejaké informácie a skúsenosti. 🙂

pridám dnešný zážitok z diabetologickej poradne: oproti sedela pani, ktorej dcéra po očkovaní, má 12 rokov, ochrnula na tri dni! normálne prestala rozprávať a sa hýbať, akoby mala porážku.vzali ju do nemocnice a bola tam 22 dní! a nechcú priznať, že to bolo z očkovania, mam hovorila, že teraz zisťujú akážeto choroba u nej prepukla.

dalšia pani, so 7-ročným vnukom, pred rokom dostal po očkovaní diabetes, a lekári, vraj to má zo stresu, lebo rok pred očkovaním ho uštipol had - užovka. tak sa vraj dieťa zľaklo, že dostalo cukrovku! sú tí lekári normálni? to kedy chcú priznať vedľajšie účinky? ináč naša diabetologička priznala, že môže dostať dieťa cukrovku z očkovania.

eridani
28. sep 2010

Dakujem za reportaze z vakcinacneho dna. Manof ma ako vzdy dobre komentare k dianiu a Iva Vranska Rojkova nezaprie novinarskeho ducha. Dobre citanie, len skoda, ze z oboch reportazi mam dojem, ze o zdravie tam naozaj nikomu nejde. ☹ Len o to ako z rodicov spravit poslusne ovecky.

eridani
28. sep 2010

Este toto ma zaujalo: 'Napokon, jedným z bodov prístupu je i zdokumentovať rozhodnutie oboch rodičov o odmietnutí očkovania. Toto sa rozoberalo i v následnej diskusii pri otázke, kedy majú lekári prípad hlásiť. Odpoveď od predsedníckeho stola: Keď budú mať podpísané vyhlásenie oboma rodičmi. '
Takze je lepsie doktorke nic nepodpisovat? Alebo radsej podpisat oboma rodicmi vyhlasenie, ktore si clovek pripravi sam a lekarka ho len zalozi do karty? Alebo to vyhlasenie iniciativne zaniest na RUVZ este pred tym nez doktorka stihne hlasit?

maggie2
28. sep 2010

@petot myslela som konkrétne § 11 odsek 8 písmeno d , samozrejme v súlade s § 6

eridani
28. sep 2010

A este, ak chcem nejake ockovania dat, ale este nie som rozhodnuta ktore a kedy. Je lepsie napisat, ze ockovanie odmietam alebo ze chcem odlozit?

fatulda
28. sep 2010

aj ja sa chcem podakovat vsetkym tym, ktori obetuju svoj cas a namahu a poskytuju informacie nam vsetkym 😉 Nie vsetko stiham citat, ale tato stranka mi velmi pomohla pri hladani informacii a konecnom rozhodovani, skoda, ze som nezacala aj skor

maggie2
28. sep 2010

@eridani Problematiku nahlasovania nerieši predsednícky stôl ale platné zákony. Ak odmietaš medicínsky zákrok, lekár si podľa zákona musí vypýtať od teba negatívny reverz, resp. potvrdenie o nesúhlase s navrhovaným postupom, ktorý mu ty potvrdíš svojim podpisom. Neodporučila by som odmietať podpis, veď keď si za odmietnutím stojíš, nemôže byť problém to podpísať, je to naopak v Tvojom záujme, pretože Tvoj písomný nesúhlas im jednoznačne neumožňuje zaočkovať Tvoje dieťa. Tvoj nesúhlas, takisto podľa zákona, môžeš i kedykoľvek odvolať. Nik iný, iba teoreticky v súdnom konaní, podľa toho ako je nastavený zákon (očkovanie nespadá medzi taxatívne vymenované úkony, ktoré by bolo možno vykonať na pacientovi i napriek jeho nesúhlasu), by Ti iba súd mohol nariadiť podrobiť svoje dieťa očkovaniu. Taký precens tu ale nemáme, aspoň o ňom teda nevieme.
Na RUVZ nie si nič povinná oznamovať. Oznamovať je povinný lekár, nie Ty. Úrad môže robiť opatrenia len v rámci zákona. Pokutu sa ti môže pokúsiť udeliť, ale na to sa dá odvolať, smerodatné je, že úrad proti Tvojej vôli dieťa zaočkovať nemôže.

jonas17
28. sep 2010

@eridani ja mám dcéru vo veku tvojho syna.zatiaľ sme absolvovali všetky očkovania, ☹ teraz už nechcem dať žiadne.keby som sa skôr začala venovať téme očkovania, tak nebola by zaočkovaná. ale prečo rozmýšľaš nad aspoň nejakým? pomôžeš mi, ak mi poradíš, lebo ja sa fakt ešte nevyznám a nemám veľa času všetko čítať, hoci po nociach sa snažím. 😠 a tvoj malý bol očkovaný doteraz?

maggie2
28. sep 2010

@eridani Ak chceš niektoré očkovania odložiť, sama napíš do dokumentácie alebo na papier ktorý Ti lekár predloží znenie ktoré budeš podpisovať. Ak Ti dá niečo podpísať, s čím sa nestotožňuješ, jednoducho to prečiarkni a napíš svoju formuláciu. Takisto si vyžiadaj od toho kópiu. Môžeš naformulovať tak, ako cítiš, napr. neodmietam v budúcnosti svoje dieťa podrobiť očkovaniu, ale nesúhlasím s aplikáciou vakcíny v navrhovanú dobu. Žiadam o odklad (v lehote takej a takej). Ako dôvody môžeš uviesť pravdivé, tak ako cítiš: napr. či už je dieťa v poslednej dobe chorľavé a Ty intuitívne cítiš, že nie je celkom v poriadku pripravené na vakcináciu, resp. žiadaj aby urobili všetky vyšetrenia podľa najnovších medicínskych poznatkov na vylúčenie kontraindikácii (veď o to Ti ide, nie? - Minimalizovať riziká reálnych možných vedľajších účinkov) atď atď

eridani
28. sep 2010

@maggie2 Dakujem ze vysvetlenie. Ja som z tychto pravnickych veci uplne magor. Cim viac to citam, tym viac mi to pripada nezrozumitelnejsie. 😒 Ja chcem len zdrave dieta a svaty pokoj, nie s niekym bojovat. Len ked to inak nejde... Kazdopadne dakujem vsetkym za rady.
To, ze na RUVZ ja nic oznamovat nemusim vie, ale niekto, tusim @manof, spominal, ze je lepsie im to rozno zaniest aby pripadna premlcacia doba zacala plynut co najskor. Pripadne, ze ked lekar dostane papier uz s peciatkou RUVZ, tak to moze povazovat za vybavene a nic nehlasit.

eridani
28. sep 2010

@maggie2 Ja sa poznam, ak si to doma v klude nepripravim, tak u lekarky nebudem schopna ziadne vyhlasenie spisat. 😀

maggie2
28. sep 2010

@eridani áno to sú také finty ako sa vyhnúť tým pokutám, niekedy fungujú, niekedy nie. Ja sa zase v týchto fintách pravdupovediac nevyznám lebo skúsenosť s tým osobnú nemám, na rozdiel od manofa, on vie z praxe oveľa viac

natashkaa
28. sep 2010

@petot hladina protilatok je priblizne rovnaka??? Preco sa potom dava tretia. LEbo ja som pocula ze napr v Anglicku pichaju len dve neviem ci maju ine zlozenie alebo..... 😒

maggie2
28. sep 2010

@eridani samozrejme že to každý tak, pred nejakým dôležitým stretnutím sa treba vždy vopred pripraviť. Prípadne i na papierik si dať poznámky aby som na nič nezabudla. Nič neobvyklé.

maggie2
28. sep 2010

@natashkaa Ty by si si priala aby to čo má už bolo postačujúce že? Strach máš veľký aj z rizika chorôb aj z vedľajších účinkov vakcín, však? Rozhodnutie je na tebe, musíš si sama zvážiť, podstúpenie ktorého rizika je pre Teba rozhodujúcejšie. Nesmieš sa traumatizovať. Ide o vážne rozhodnutie, život je risk (bohužiaľ), akokoľvek sa rozhodneš, ak sa rozhodneš sama, bude to vždy správne. Správne preto, lebo to bude Tvoja zodpovednosť v pohnútke urobiť to najlepšie pre svoje dieťa.

eridani
28. sep 2010

@jonas17 Syn zatial ockovany nie je vobec, natahujeme to a natahujeme. Nakoniec nam dala doktorka ultimatum, ze sa mame vyjadrit, ci teda ockovat budeme alebo nie. BCG, MMR a pneumokoky urcite nedame. Nad hexou sme s manzelom dlho rozmyslali, on je za to aby sme dali prve dve davky. Kedze najproblematickejsia je ta tretia a velky rozdiel v protilatkach medzi druhou a tretou davkou nie je. Ja mam strach aj z toho, predsa len je to 6 chorob naraz, pomocne latky vselijake, testy poriadne ziadne. Na druhej strane mam strach aj z tych chorob, prave v hexe sa mi zdaju tie najhorsie a najnebezpecnejsie a nechcem aby drobec nejaku z nich dostal. Hlavne ma trapi tetanus, kvoli prostrediu, prestahovali sme sa z mesta na dedinu, novostavba RD, naokolo sa najdu este po stavbe nejake hrzdave klince, aj ked co som videla, to som vyzbierala, pozemok povodne patril k poliam JRD, takze predpokladam, ze nejaky ten trus hospodarskych zvierat sa sem pri hnojeni tiez mohol dostat, drobcovi nezabranim aby sa na dvore, ci zahrade nehrabal v hline a nejaka ta rana, aj hlboka, je mozna. Zaskrt tiez nie je sranda, aj ked sa na Slovensku uz 30 rokov nevyskytuje. Neviem aka je situacia v okolitych statoch, urcite sa da najst, nehladala som. Akurat, ze monovakcinu proti zaskrtu som nenasla, ani dvojkombinaciu tetanus + zaskrt vhodnu pre deti a dostupnu na Slovensku. Monovakcina tetanu je, preberali sme to tu par dni dozadu. Co sa tyka ostatnych veci v hexe, strasia najma ciernym kaslom. Ten sa napriek ockovaniu stale dost vyskytuje a toto ockovanie dost sposobuje problemy. Tak tam vaham. U malych deti moze cierny kasel narobit riadnu sarapatu. Nemam strach z detskej obrny, lebo sa v pdstate uz nevyskytuje, tak sa nie je velmi kde nakazit. Hepatitida B sa prenasa pohlavnym stykom a krvou, tak u takeho maleho dietata tiez nie je velka sanca nakazit sa. O HIB toho vela neviem, musim postudovat.

jonas17
28. sep 2010

@eridani dakujem, pomohla si mi. len my už sme zaočkované. 😠 tiež bývame na dedine, nový dom, v poli, ale už nechcem fakt očkovanie. ja sa tých chorob nebojím, nič v okolí nemáme z nich a to máme aj osadu v dedine. a neviem, ako sú tie deti očkované, lebo ked v minulosti robili hromadné očkovanie na obecnom úrade, tak nikdy neprišli.

eridani
28. sep 2010

@maggie2 Ja si to fakt budem musiet vsetko podrobne spisat, lebo ja doktorke nevyargumentujem vela, najma s revajucim synom v naruci. 😅 Budem hodiny studovat, v hlave to mam, presvedcena som, ale neviem si to slovne obhajit. Ja som presne ten typ, ktory radsej stiahne chvost a utecie nez by mal bojovat. Mas ale pravdu, ze sa tomu treba postavit celom a nieco robit. Ved ide o zdravie nasich deti.

dolinka
28. sep 2010

@manof ..dakujem.. isto sa pre ne stvavim!

dolinka
28. sep 2010

@jonas17 .. moj syn detto dostla po ockovani porazku.. legitimnu ako dostavaju stari ludia!

dolinka
28. sep 2010

@jonas17 .. tak aspon par lekarov sa najde ako napr. ta vasa diabetologicka co sa stale vzdelavaju akceptuju nove zistenia a su rozhladeni