Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

johanda
12. okt 2008

novako, jj rozalio je hodně "fundametnální", ale nějkteré jejich nápady jsou docela použitelné.
Co se týká těch klinických studií - není lepší výzkum než ten, který je podložen takovouhle klinickou studií na velkém vzorku lidí. Bohužel, většina populace nemá přímý přístup k jejich výsledkům, takže holt musí věřit/nevěřit tomu, co jí kdo předloží ve "výcucu", kde se dá ledacos hodně zveličit a ledacos hodně potlačit.
Co se týká TBC, hrozba téhle nemoci není zas ta děsivá, jak potvrzuje i prof. Prymula - předseda České vakcinologické společnosti, který navrhnul upustit od plošnéhoočkování a zaměřit se na určité vybrané skupiny populace.

veganko
12. okt 2008

Riziká ockovania - vo formate PDF http://members.chello.sk/vranic/iuro/rizika-dz2...
pre vsetkych, ktory chcu mat dostatok informacii... lebo od lekara necakajte, ze Vam zacne vymenovavat vsetky mozne rizika a vedlajsie ucinky vakcin pred ockovanim a pritom je to jeho povinnost...

novako
12. okt 2008

Johando: Přesně, mluvíš mi z duše. 🙂 Bohužel.

Veganko: To s tím přetrváváním chorob kvůli očkování jsi myslel vážně? Jako, že kdyby se neočkovalo, tak by už neexistovala obrna, tetanus, záškrt, černý kašel ...? 😲 A co se týká rizik, tak je potřeba číst příbalové letáky!!! Dnes jsou volně dostupné na netu. Dr. Ti při návštěvě řekne jen ty nejčastější nežádoucí reakce. Je nutné, aby rodič dítě sledoval a při jakékoli neobvyklé reakci po očkování nechal dítě vyšetřit v nemo a před dalším očkováním trval na imunologickém vyšetření.

vroni
12. okt 2008

Veganko, nechápeme sa. Ja som veľmi zásadne PROTI povinnému očkovaniu a moje dieťa očkované (okrem hexavakcíny, ale k tomu ma viedli iné dôvody) nie je a ani nebude. Takže v tomto bode stojíme na jednej strane barikády. Vadí mi, že na Slovensku vôbec existuje zákon, ktorý očkovanie nariaďuje, pretože možnosť vyhnúť sa síce existuje, ale nie je známa širokým masám (a ani väčšine lekárov). O zrušení rozhodnutia som sa zatiaľ nikde nedopočula, nemáš náhodou link alebo niečo konkrénejšie? To by bola prvá lastovička smerom k zlepšeniu. Zato nájdeš (aj na týchto stránkach) plno prípadov, keď si rodičov poťahujú kvôli odmietnutiu či častokrát len posunutiu očkovania ako keby boli nesvojprávni debili. Lebo zákon hovorí......A to je to, čo ma se... hnevá. Chcem tým len povedať, že podľa mňa by bolo treba zrušiť tú časť zákona, ktorá predpisuje povinné očkovanie ako takú, že nestačí objaviť medzeru, ktorou sa informovaní môžu eventuelne prešmyknúť. Pretože tých neinformovaných bude žiaľ vždy viac a očkovanie rozhodne nie je nijaká neškodná zábava (ako sa prevádzkuje u nás) Ty si poňal zákon de facto, ja de iure. Ale v princípe nám tuším ide o to isté, či nie?

veganko
12. okt 2008

novako: Ty si dostala niekedy pribalovy letak od doktora ked Ta alebo Tvoje dieta zaockoval? Lebo ja som takuto vec este nikdy nevidel, toto sa v praxi nerobi, vzdy je to o tom ,ze lekar povie ide sa ockovat a ani ho nezaujima tvoj nazor, proste to tomu dietatu slahne do telicka ako narkomanovi a je to vybavene. Tvoj nazor ho nezaujima ani ze mas vediet vedlajsie reakcie a mas pravo odmietnut liecbu.
Aky to ma zmysel, ked po ockovani ma este rodic sledovat dieta, ci nahodou neumre na ockovanie? Vsak to je doneba volajuca hovadina. Bud to ma pomahat alebo to ma zabijat. Liek predsa nemoze zabijat, potom nieco na tom je spatne, dost spatne. Lieky pomahaju, jedy zabijaju a vakciny su jedy...
Napr. co ked nemam net? Kto nema net ma smolu a moze spokojne umret na nasledky vakcinacie? ☹
Na otazku, ci by neexistovali choroby, si pozri link na predchadzajucom mojom prispevku, stiahni do PC a hlavne prestuduj 🙂

veganko
12. okt 2008

vroni : OK super... Ja som proti vsetkym ockovaniam. Ak chces viac informacii mozes sa prihlasit na tejto stranke, ktora sa vola " Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania", http://iuro.awardspace.com/ kde priamo mailom mozes komunikovat s ostatnymi ludmi pripojenymi v diskusii a vymienat si skusenosti, citat na webe o ockovani..proste vsetko. Je tam toho dost na studovanie... 🙂

vroni
12. okt 2008

Veganko, áno, poznám tú stránku. Čestne sa priznávam, že som problematiku očkovania skúmala hlavne v čase, keď to pre moje dieťa bolo aktuálne, teda posledné informácie som hľadala tak cca pred pár mesiacmi, čiže už nie som celkom up today, ale mám šťastie, že žijem v krajine, kde sa jednoduho odmietnutie očkovania zapíše do karty dieťaťa a tým to končí a nikomu netreba zdôvodňovať prečo. Napriek tomu ma stav zákona na Slovensku privádza do vývtrky a totálna neinformovanosť rodičov a lekárov (niektorých, isteže nie všetkých) práve tak.
Ešte sa na skok vrátim k Liptákovi a jeho výroku, že žiadna štúdia nepotvrdila súvislosť autizmu a MMR vakcíny. Môj pediater ma informoval, že prebiehajú štúdie, ktoré túto súvislosť zatiaľ nevedia potvrdiť ale ani ju vylúčiť. Štúdie súvislosť potvrdzujúce síce existujú, ale nejedná sa o oficiálne objednané štúdie, takže sa ani oficiálne neakceptujú. Veľmi by ma zaujímalo, koľko lekárov (a špeciálne pediatrov) na Slovensku o tomto "detaile" informuje rodičov.

novako
13. okt 2008

Veganko: A nenapadlo Tě někdy, že některé choroby jsou u nás vymýcené jen díky očkování? Můžeme polemizovat o tom, jestli některé druhy očkování nejsou už v dnešní době zbytečné, jestli je lepší očkovat živými vakcinami, v jakém věku děti očkovat..., ale šmahem očkování odmítnout mi přijde jako hloupost. Očkování od počátku zachránilo miliony životů.
Ono je to těžké. Mamky sousedka má dvě děti. Jedno jí onemocnělo pneumokovou infekcí. Přežilo, ale v podstatě přišlo o sluch. Myslíš, že druhé dítě nechala nenaočkované? Tohle hrozně záleží na osobních zážitcích. Ty, jako člověk, který se s nebezpečnými nemocemi nesetkal, si říkáš, že je zbytečné proti nim očkovat. Ale kdyby, nedej Bože!!!, Tvoje dítě onemocnělo, 100% bys změnil názor. Je dobře, že se o takových věcech mluví, mne to přinutilo k tomu, abych se o tuto problematiku začala zajímat.

PS: Příbalový leták si vždy můžeš vyžádat. 😉 A Tvoje rozdělení léky pomáhají a jedy zabíjejí, není úplně správné. Svět není černobílý a platí v něm, že některé léky podané ve větším množství zabíjejí a některé jedy podávané v malých dávkách léčí. 😉

johanda
13. okt 2008

Veganko, též mě zarazila tvoje chrakteristika léků. Téměř každý lék může působit jako jed (opačně ro neplatí), záleží na koncentraci kupříkladu. To už věděl starý Paracelsus. Rozhodně nejsem zastáncem "hurá"očkování, ale takové emocionálně zabarvené a účelové argumenty jsou spíše na škodu.

kacka.va
13. okt 2008

souhlasím s novako. Příbalový leták si každý může u doktora vyžádat, protože ho k vakcínám mají.
Jinak třeba ohledně toho TBC, nevím, jestli jsem to psala v téhle diskuzi nebo jiné. Taky jsem si vždycky říkala, že TBC je "přežitek" a nás se v podstatě netýká, do té doby, než jsme zjistili, že můj děda měl před svou smrtí v těle bakterie TBC. Děda umřel dřív, než se nám narodila dcera, ale kdyby tomu tak nebylo, tak bychom ani nevěděli, že v sobě TBC má a mohl by to na svou pravnučku klidně přenést. A druhý případ, u sousedky v rodině se TBC taky vyskytla. Takže si nemyslím, že očkování je bezpředmětné. Zároveň si myslím, že plno chorob, které už byly u nás v podstatě vymíceny se sem znovu dostává migrací lidí z východu, kde se nic takového neřeší.

gerena
13. okt 2008

letacik si mozete vyziadat aj v lekarni alebo na www.nobel.sk si pozriet............samozrejme ze ma ockovanie svoje rizika ale co nema? pre niekoho je-aby som pouzila vegankove slovicko-jedom kravske mlieko, pel, prach, ovos, mna by dokazala zabit taka malicka vcelicka 🙂 🙂
neprajem to nikomu zazit ale skuste sa vyhrabat z mumpsu, pravych kiahni alebo z tbc bez predosleho ockovania
uplne suhlasim s novako

vroni
13. okt 2008

gerena, prave kiahne su dokonale vyhubene a nenakazis sa nimi nech by si robila cokolvek. Ani sa proti nim neockuje. Mums som prekonala - tusim dakedy v sedemnastich - cize dost nekoro - a nijaka hroza to nebola. Ani nasledky po prekonani. Ani po osypkach, ani po rubeole a ani po ovcich kiahnach. Abolvovala som si vsetky a nestalo sa mi nic, Ani nepoznam nikoho, kto by po tychto chorobach mal nasledky (ucite taki existuju, ale nie v okruhu ludi, ktorych poznam) Zato som mala spoluziaka, ktoreho zabilo ockovanie proti obrne (dostal ju po ockovani) Z toho vyplyva pre mna jedine - je na rozhodnuti kazdeho rodica, ci, co a kedy da ockovat. Stat moze ockovanie odporucat tym, ze podla neho zmysluplne ockovania budu preplacat poistovne. Ale nemyslim si, ze ma pravo ockovanie prikazovat. Ockovanie je totizto vecou viery (nie nabozenskej) Jednoducho dokazy pre alebo proti ockovaniu nie su jednoznacne a je na rodicovi, co si vyberie, takze na ockovanie veris alebo neveris. 😉
Kacka, nie je problem, ze by TBC bola prezitok, ale problem je, ze vakcina proti nej je jednoducho malo az vobec ucinna. Takze ak TBC dostanes, pomoze ti ockovanie asi ako hladnemu kabat....

gerena
13. okt 2008

vroni, sice na kiahne sa uz neockuje, uviedla som ju ako priklad, hoc uznavam ze asi nie moc dobry.........mimochodom este stale su virusy kiahni uchovavane v laboratoriach velmoci a bola by to dokonala biologicka zbran, kedze zhruba od 1980 sa na Slovensku neockuje............
mumps u zien nezvikne mat nijaky zly priebeh ale u chlapcov v puberte moze posobit az sterilitu , rubeola u tehotnej zeny posobi velmi tazke poskodenie u plodu (moja teta mala rubeolu v prvom trimestri a dievcatko je retardovane, nema snad jeden funkcny organ a preziva zo dna na den) neviem ktora zena, by si chcela vziat dobrovolne na seba toto riziko .........
ockovanie je povinne aj z toho dovodu zabnenia epidemie
a mimochodom ockovanie proti tbc nema zabranit ochoreniu- samotne ochorenie zavisi od viacerych faktorov- ale ulahcit prekonanie chorob

veganko
13. okt 2008

Vsetkym, ktory pisu, ale necitaju prispevky: 1.OCKOVANIE, nechrani pred chorobami, praveze naopak, je preukazane, ze tí co su zaockovany, s väcsou pravdepodobnostou sa nakazia. 2. Masová vakcinácia nastala až po ústupe chorôb, cize (NOVAKO) ziadne vymetenie chorob koli ockovaniu. 3. Kazda vakcina obsahuje primes skodlivych latok, ako formaldehyd, thimerosal, formalin, zluceniny hlinika, fosforu atd. 4.A ockovanie ma za nasledok, ze tie choroby tu stale su a su medzi nami, nakolko VY ktory sa za kazdu cenu ako narkomani chcete dat opichat nejakym doktorom s injekciou aby do Vas strekol toto virusove svinstvo, tak vedzte, ze vy tu chorobu rozsirujete po svete... 😒 Kedze nepouzivate svoj mozog ale mozog nejakych doktorov, ktory pouzivaju zastrasovanie, aspon si laskavo precitajte http://members.chello.sk/vranic/iuro/rizika-dz2... kde sa dozviete veci, ktore Vam ti doktori nepovedia.
Gerena a na SK nie je povinne ockovanie, chvalabohu...

vroni
13. okt 2008

Dobre, kiahne stahujeme 🙂 Ano, mums mava chorsi priebeh u chlapcov v a po puberte a moze sposobit sterilitu, rubeola je nebezpecna v prvom trimestri tehotenstva. To su fakty. Lenze potom pre akeho arona ockujeme male deti a posuvame riziko ochorenia prave na ten neskorsi vek? Ja by som bola za, nech sa ockuju, povedzme 16-rocni, ktori ochorenie neabsolvovali - isteze na baze dobrovolnosti, ale preco ockovat dvojrocne deti? A preco povinne? Strasenie epidemiami je bubak pre dospelych, nic ine. Minuly rok vypukla edidemia (neviem najst uvodzovky) osypok vo Svajci, Rakusku a casti Nemecka. Podla statistickych udajov sa nakazilo asi 10% postihnutych neockovanych ludi.Preco tak malo? Neviem, ale percenta boli vo vsetkych troch krajinach priblizne rovnake. Z celkoveho poctu asi 1000 nakazenych dvaja skoncili v nemocnici (jeden dospely, jeden pubertak) a po case boli zdravi prepusteni. Trvale nasledky (co aj mierne) ziadne. U nikoho. A boli toho mesiace plne noviny, aka hrozostrasna epidemia tu zuri a ako na nu pokapeme vsetci 😀 Takze to varovanie pred epidemiami beriem s velkou rezervou. protivahu
A TBC vakcina jednoducho neucinkuje, takze nezabrani nicomu a ani nic nezmierni. Prave taku ochrannu funkciu by mala, keby sa pouzivala namiesto pletovej masky.
Veganko, ja sa tu opakujem. Ockovanie je zo zakona povinne. Nastastie je tento zakon deravy a nedomysleny a preto sa da obist. Ale zakon ockovanie predpisuje!!!! Ze sef NUZ zrusil rozhodnutie o pokute je sice chvalihodne, ale nema protivahu k zakonu. Je len krokom spravnym smerom.

miriamkac
13. okt 2008

veganko vsade si.....prosim ta, v ktorej teme nie si? 😉 😝
Dakujeme za poskytnute informacii. Inteligentny clovek sa rozhoduje na zaklade ziskanych informacii, tie si poskytol a nie len v tejto teme, tak nechaj ostatne maminky, nech si ich precitaju, zvazia a rozhodnu sa. Ale prosim ta nesud rozhodnutia ostatnych mamiciek, lebo ziadna z nich nechce svojim detom zle. Nikto tu teba nesudi ako si sa rozhodol tak neurazaj rozhodnutia inych. A to nemyslim, len co sa tyka ockovania 😝 . "vypoculi" sme si tvoje argumenty, tvoj zivotny styl nikto nekritizuje a nekomentuje, tak proste ziadam len to, aby si respektoval rozhodnutia inych ludi. Samozrejme suhlasit nemusis (a to ani nebudes), ale s tym sa uz musis vyrovnat sam. Prajem prijemny den....

radka.m.
13. okt 2008

miriamkac-plně souhlasím s tím,co jsi napsala,děkujem za většinu z nás 😵 😵 😵

suki
13. okt 2008

miriamkac také souhlasím, není k tomu co dodat 🙂

katja78
13. okt 2008

Ahojte.

VRONI - možno preto, čo je napísané v názore dolu, sa nekonala žiadna "filmová" epidémia:

"Ochorenia, ktoré sme očkovaním potlačili sa v normálne zaočkovanej populácii prakticky nevyskytujú a potenciálne riziko (napr. zo zlomenej inhly, vzniku horúčky, bolestivosti ...) vysoko prevyšuje benefit - keďže je malá pravdepodobnosť, že moje decko nachytá nejakú tu pliagu. Vyhrali sme teda a treba prestať očkovať ??

Niektorí tvrdia, že áno. Ja si o nich myslím, že sú príliš zahľadení len na seba - sú v podstate tak trocha egoisti. Ale egoizmus sa stáva princípom fungovania "rozvinutých spoločností" . Len ma zaráža, že tento prístup prezentujú ľudia, ktorý sú tak trocha alternatívne a prírodne orientovaní - vo všeobecnosti som očakával ľudí humanitnejšieho (humánnejšieho) razenia. A možno im len chýbajú tie správne informácie ...

Ak si dnes malá skupina ľudí nezaočkuje svoje deti - deti zostanú pravdepodne zdravé. Je to preto, lebo väčšina populácie je zaočkovaná a ochorenie v nej nekoluje. Nezaočkované deti a ich rodičia sa teda nechali chrániť celou spoločnosťou - nič jej nedali a požičali si jej imunitu. Nie je to trocha egoistické ??

Ak však úroveň zaočkovania poklesne pod kritický prah - tak to vypukne ...

Že blbosť ? Nie, takéto experimenty sa už robili - najmä škandinávske krajiny - vždy sa to skončilo návratom k očkovaniu (diftéria).

Reči o neočkovaní (je to fakt moderná téma a treba sa jej venovať bez emócií) sa končia tam, kde sa neočkovanie presadí v masovej miere. Malé individuálne úspechy "nezaočkovaných" nie sú ich úspechom - len si privlastňujú úspech zaočkovania celej spoločnosti."

Naschvál som sem prekopírovala celý názor, aj keď môže byť vnímaný tak, že niekoho uráža, kritizuje.
Ale mne osobne sa zasa nepáči, ak sú lekári označovaní ako "biela mafia" ovládaná farmaceutickým priemyslom a WHO ako banda skorumpovaných úradníkov.

kacka.va
13. okt 2008

. 4.A ockovanie ma za nasledok, ze tie choroby tu stale su a su medzi nami, nakolko VY ktory sa za kazdu cenu ako narkomani chcete dat opichat nejakym doktorom s injekciou aby do Vas strekol toto virusove svinstvo, tak vedzte, ze vy tu chorobu rozsirujete po svete... Kedze nepouzivate svoj mozog ale mozog nejakych doktorov, ktory pouzivaju zastrasovanie, aspon si laskavo precitajte
veganko: nezdá se ti, že to už trochu přeháníš??? nechceš nechat očkovat, tak nedávej, ale proč se tu zuby nehty snažíš přesvědčit ostatní o tom, že jen ty máš pravdu??, 😠

suki
13. okt 2008

katja78 děkuju 😵 😵 Poslední dobou to vypadá, že lidé, kteří zachraňují životy a pokouší se nám všem pomoci jak nejlépe umí (když to nejvíce potřebujeme) jsou jen osočování a haněni z nekalých praktik. To, že zachraňují denně desítky životů a nemají čas ani na vlastní rodinu a při tom si nestěžují a dál tu práci dělají(i když už v dbešní době není ani dostatečně finančně ohodnocena) z povědomí lidí jaksi vyprchává a pořád se jen hledá to špatné. To je moc moc smutné.

suki
13. okt 2008

lidi obecně si v dnešní době ničeho neváží, ani, že mohou být uchráneni chorobám, na které se ještě i za našich babiček umíralo. Je mi z toho smutno, protože kdyby nebylo vakcín, třeba by teď některé z našich dětí leželo v nemocnici s obrnou ne bo jinou hnusnou nemocí. Když nechcete své děti očkovat je to Vaše volba, ale já osobně si myslím, že to není správné. Jsou samozřejmě vyjímky a každá situace se musí řešit individuálně, ale pokud je dítě zdravé a nemá problemy, není důvod ho nechránit před těmito nemocemi.

kacka.va
13. okt 2008

katja78: tak nějak bych to viděla i já 🙂

radka.m.
13. okt 2008

taky se mi zdá,že se tady čím dál častěji zbytečně haní doktoři,já si na lékaře taky nemůžu stěžovat,něco jiného je,že je špatný systém zdravotnictví,ale za to nemůžou lékaři,ti léčí,jak nejlépe umí-má osobní zkušenost

erikasadek
13. okt 2008

chudak profesor pasteur, ten sa musi v hrobe obraciat pri niektorych poznamkach, doslova musi fungovat ako ventilator.... 🙂

vroni
13. okt 2008

Katja, tusim si spomenula, ze si lekarka. Sorry, ak sa pletiem. Ak ano, sama hovoris MOZNO je to preto. Ano, mozno je. A mozno nie. Mozno je naozaj pes zakopany prave v ludskom vyvine, kolko stredovekych chorob dnes mame? A kolko umrti a epidemii dokazali sposobit pred casom? Jednoducho vymizli aj bez ockovania. Je to len bod na zamyslenie, nie empiricky dokaz 😀 Povinne ockovanie vypusta coraz viac statov, preco? Niektore vakciny su oznacovane za skodlive priamo od WHO (napriklad aj ta TBC alebo Hexavac, tie mi tak spontanne napadli) Po Hexavakcine je napriklad len v Nemecku registrovanych vyse 20 umrti deti do 2 rokov. Vela? Malo? Kto to posudi? Ockovanie je tam nepovinne, takze je ockovanych cca 60% deti (Podobne ako v Rakusku) Ja tlieskam kazdezmu rodicovi, ktory sa zamysli a potom dieta necha alebo nenecha ockovat. Za podstatne povazujem to zamyslenie sa pred tym 😀 Pokial sa nemylim, MMR ockovanie sa nepraktizuje nejako dlho (ja som este ockovana nebola a do penzie este nejaky ten rocik mam) a na nijake epidemie si nespominam. Preco by sa zrazu mali objavit?

suki
13. okt 2008

Vroni - -Opravdu si nemyslím, že by mohly emidemie vymizet samy od sebe, to by asi chudáci vědci neměli radost. Myslím, že by sis měla počíst v historii ,každý ví, že tu byla spusta nemocí, na které lidé umírali, o tom se snad nemusíme bavit.A, že kdyby nebylo vakcín, tak by tu ty nemoci byly stále. Ale to je už na jinou diskusi. Taky jsem si přečetla vše možné, než jsem šla s malou na očkování a taky jí nenechám nic víc než co je povinné. Ale to z toho důvodu, že to považuju za rozumné, aby očkovaná byla. Proč si myslíš, že se objevil znovu černý kašel a TBC? protože k nám jezdí iídé, kteří očkovaní nejsou a nakazí se většinou lidé, kteří si očkováním vůbec neprošli nebo jsou to sociálně slabí a už nešli na přeočkování. Podle mě a je to prostě jrn můj názor, není moudré dítě proti těmto nemocem nenaočkovat.

Člověk by neměl tak moc soudit dobré věci, které lidstvu pomohli, nebo tu za chvilku budeme řešit i škodlivost antibiotik a přemýšlet, jestli je vůbec dát a to bychom už dopadli asi hodně špatně ☹ Neb antibiotika také zachraňují životy, ale mohou mít komlikující účinky.

katja78
13. okt 2008

Vroni - chápem, o čo Ti ide. Právo na rozhodnutie, ako rodiča, či moje dieťa bude zaočkované, alebo nie, alebo niekedy v budúcnosti, alebo nikdy.

Máš dcéru. Dovolím si trochu teoretizovať. Predpokladám, že budeš čakať, či sa do jej 18-tky nakazí rubeolou alebo nie. Väčšina jej rovesníkov je zaočkovaná, takže od nich to asi nechytí. Potom jej pripomenieš ako zodpovedná matka, že ak príde do veku, kedy by plánovala otehotnieť, mala by sa dať zaočkovať proti rubeole, aby zminimalizovala možnosť poškodenia svojho plánovaného dieťaťa, Tvojho vnúčaťa. Dcéra to vezme na vedomie, ale nemyslím, že by hneď na druhý deň utekala k lekárovi dať sa zaočkovať. Dajme tomu, že na to zabudne, plánovane počne svoje prvé dieťa, tehotenstvo je OK, dieťatko sa narodí v poriadku a všetci sa tešíte.
Je dosť možné, že všetci pozabudnete, že Ty si pôvodne plánovala, aby sa Tvoja dospelá dcéra dala očkovať, veď načo aj? Predstav si ale, že v generácii Tvojho vnúčaťa vzhľadom na dnešný právny stav (ako sa tu o ňom bavíte "deravý") bude oveľa väčšie percento detí, ktorých nedali ich rodičia zaočkoavť, lebo ani ich starí rodičia to v danej chvíli nepovažovali za vhodné u ich vlastných detí. Dajme tomu, že toto percento sa bude pohybovať okolo 50. V tejto chvíli sú bezpredmetné dohady o tom, či je to veľa, alebo málo. A Tvoja prvorodená, doteraz neočkovaná dcéra, neplánovane počne druhý raz. Lenže ochorie jej prvé dieťa, Tvoje vnúča, zo škôlky si prinesie rubeolu, lebo polovica jeho rovesníkov už nebola povinne zaočkovaná. Tvoja dcéra o tom ani nemusí vedieť, pretože až polovica prípadov rubeoly môže prebiehať bez klinických príznakov. Samozrejme ochorie aj Tvoja dcéra, pretože vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, má dosť dlhú inkubačnú dobu a najväčšia kontagiozita je práve v polovici tejto doby a transplacentárnym prenosom sa nakazí aj jej vyvýjajúci sa plod...Nechci vedieť, aké to môže mať následky. Alebo ak by si chcela, pošlem cez IP.

Samozrejme toto neprajem nielen Tebe, vôbec nikomu, ale pred zavedením povinného očkovania v r.1982 bola vrodená rubeola realitou!!! Počas najväčších epidémií rubeoly v bývalom ČSSR medzi rokmi 1965-1985 bola incidencia tohto ochorenia 350-700 chorých na 100 000 obyvateľov. To je naozaj dosť. Povinným očkovaním sa prakticky eliminovali kongenitálne malformácie ako následok prekonania rubeoly gravidnou ženou.

Chcem tým všetkým povedať to, že legalizáciou očkovania detí ako úkonu voľby ich zákonnými zástupcami by situácia, skôr či neskôr, dospela opäť k objaveniu sa rubeoly, voči ktorej by však už ženy vo fertilnom veku s pravdepodobnosťou, že môžu byť tehotné, neboli chránené protilátkami, ktoré vzniknú pri očkovaní. A nemusia to byť ani pandémie. Stačia menšie lokálne epidémie. Lebo rubeola sa prenáša podobne ľahko a podobne rýchlo ako chrípka.
Podobne sa to týka aj ostatných infekčných ochorení, ktorých výskyt a hlavne početnosť kompikácií bol v minulosti (štatisticky spracovanej) URČITE (a nie možno) vyšší a hrozivejší ako je tomu dnes.
Nemyslíš, že tento fakt je dostatočným dôkazom pre našich zákonodarcov, aby ponechali súčasný právny stav, teda povinné očkovanie?
Nehovorím, že sa stále nemá tento proces prehodnocovať, skúmať, hľadať najoptimálnejšie riešenia, ale zvrátiť ho naspäť o pár desať- alebo storočí???? 😕

P.S. Informácie som samozrejme čerpala z odbornej literatúry, ktorá je povinná k štúdiu na lekárskyych fakultách v SR.

katja78
13. okt 2008

Suki - je veľmi málo liečiv, pri použití ktorých by sa doposiaľ nezaznamenali žiadne nežiaduce účinky. Ale žiadny štát predsa nebude podporovať používanie takého lieku, ktorý má PREUKÁZATEĽNE vyššie riziko ako benefit a žiadny lekár si nezoberie na svoju zodpovednosť, aby takýto liek predpisoval, odporúčal alebo priamo podával svojim pacientom.