Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zajo79
5. nov 2011

@manof uz kaslat na doktora, to je to najmenej co ma trapi

necakala som reakciu z rodiny, ze sa k tomu tak postavia, ze robim vlastnemu dietatu zle, ze ho nedam ockovat, ze co som si to zmyslela, ze som nezodpovedna... nikomu nic vysvetlovat nebudem, len som im povedala ze ziju v sladkej nevedomosti ako ja pred tromi rokmi,

anicka1981
5. nov 2011

@winipega no moj doki chcel podpis od obydvoch aj s obcianskymi preukazami 😀
Bol v pohode, ked som mu oznamila, ze me neockovali tbc, ja som rodila v kosiciach, a to ockovanie islo mimo neho, a na poradni sa pytal, ze co a ako, a ja ze nechcem ockovat nic,,, a on uplne v pohode, ze mu podpiseme papier o neockovani a to bolo vsetko,,, na poslednej poradni som mu to podpisala, a tym, ze som povedala ze muz je odcestovany,,,, on, ze ok, ze podpise, ked sa vrati( tu mi poradili, ze muz nemusi pospisovat a vlastne ani ja nic podpisat nemusim, ale vramci ferovych vztahov som mu podpisala aspon ja ) tak neviem ci ma hlasil, alebo caka,,, inac vobec ma nepresviedcal, ani nezstrasoval epidemiami a cudzincami,,, takze som spokojna, nemam stres chodit na poradne,,,,,, a preco, som povedala, ze v rodine nemame dobre skusenosti s ockovaniami,,, a ze nechcem, to je vsetko co o ockovani padlo,,,,on len prikyvol a bolo 😅

anicka1981
5. nov 2011

@zajo79 no mne nas ani nemusel nic oznamovat, som ho predbehla 😀 nestihol ani hexa povedat 😀 s tymi peniazkami mas pravdu, aj ked by sme mali mat moznost volby, a nie aby nam to nakazali a ked to nechceme si musime zaplatit, ved demokracia je 20 rokov,,,

zajo79
5. nov 2011

@anicka1981 on mi dokonca tvrdil, ze choroba-. teplota do 38 NEVADIIII, kasel NEVADIII...

NO JASNE, NECH ZABUDNE!!!!

ak by povedal, ze pockame, ze pretoto a pretoto je to dobre... tak rozmyslam... ak by hladal cestu, pripadne mi zdovodnil ze aspon monovakciny dat niektore...

jeho argument.- ci chcem aby moje dieta malo obrnu.... a hepatitidu typu b- naco som mu povedala ze ved to sa prenasa krvou a pohlavnym stykom... a on ze: a chces aby malo obrnu??? ...A JA TRUBA SOM CUKLA... tak teraz sa s nim ani o tom bavit nebudem

prevenar
5. nov 2011

@manof prosimta, taka banalita ako chripka predsa nemoze byt dovodom na neockovanie uplne neskodnymi ockovacimi latkami. vlastne , nic na to nie je dovodom, aj keby si rovno lezal na intenzivke tak kludne sup ho tam 😎

prevenar
5. nov 2011

@winipega myslim,ze z pravneho hladiska nemusia podpisat obaja , ale sa to "vyzaduje" ^^ -ale nie som si uplne isty. my sme podpisali obaja, lebo s tym nemame niaden problem, respektive sme im chceli ukazat, za taktika postvavania jedneho proti druhemu nebude fungovat.

co si mysli / povie lekar je v podstate irelevantne. ty mu OZNAMUJES co sa bude diat , a diat sa bude to chces ty. toto si treba uvedomit. toho lekara si platis ty, je to v podstate tvoj sluzobnik 😎 bohuzial koli tomu prasivemu systemu co tu je, ze v obvode moze byt max len X-Y lekarov , je to v podstate dozivotna funkcia a zaroven mu nemoze narastat konkurencia , tak su na koni a pozeraju z hora na pacientov. ..a kym bude ockovanie tak pacientov budu nekonecne zastupy ^^ takze ..

anicka1981
5. nov 2011

@prevenar no a nemaju respekt ani pred tehotnymi zenami, ani pred starymi ludmi,,, moja babka bola dnes u nas, a neako jej byva zle,,, a zama od seba povedala, ze po tom ockovani na chripku pred 2 rokami je jej neako zle a stale sa citi zle a je unavena, a aj castejsie je chorlava,,, a ona vobec nevie o tom, ze maly nie je ockovany, ani to ze som proti ockovaniu,,,, ale sama vravela, ze ockovat sa urcite uz nenecha.... a ani ped uplne bezbrannymi detami, tie sa nevedia branit, tak sup ho tam,kolko sa zmasti,,, ved co deti sa stazovat nevedia,,,, a vlastne nic co sa stane po ockovani nie je vinou ockovania, tak mamicky mozu byt kludne..

@zajo79 im nic neprekaza, ved vlastne nic nie je vinou ockovania, ludia choreju iba tak,,, obrna ze nebola na slovensku 30 rokov, ono treba rozoznavat 2 druhy obrny, prva je obrna ktora sa ziska pocas porodu-nedostatocnym privodom kyslika, a druha je virusova-polio,,a tato virusova nepostihuje vatsinou tak silno, aby dieta mohlo ochrnut z toho,,,, opat ma opravte, ked zom napisala nieco zle 😅

prevenar
5. nov 2011

@anicka1981 bezbranne deti ktore nevedia rozpravat su predsa naj. co lepsie si "lekar" moze priat ^^ ked proste dietatko nevie povedat, ze mu je tak zle, ze si mysli ze umrie. len place cele dni niekde doma v horuchkach. nie je na "ociach "..a este netusi,ze vlastne len caka na dalsiu a dalsiu a dalsiu a dalsiu ..davku. ..a este ho tam odnesie vlastna mama (povacsinou) . cisty horor.

petot
5. nov 2011

@anicka1981 Opravujem: nie 30 ale už 51 rokov 🙂

anicka1981
5. nov 2011

@prevenar brrr az mam zimomriavky, ked si to predstavim,,,, chudatka drobne,,, normalne,ked v tych dokumentoch ukazuju ako ockuju male deti az mi je zle, z toho, ked si pomyslim, co vsetko im pichli do maleho telicka, tak ako ten 7 mesacny chlapcek v spravach,,, vyborny start do zivota ti poviem,, behanie po doktoroch a mozno operacia, a este z neho urobili aj nosica tuberkulozy,,,a ta truba na FB mi ide hovorit, ze ci by rodiacia co neockuju pustili do skoly dieta, keby nevedeli, ze ostatne deti nie su ockovane,,ze name strasit poctvych rodicov co si pekne deto ockuju,,, no ja si zacinam mysliet, ze ockovane deti su rizikom pre ockovane,,,, akurat ma mrzi, ten jej drobec, lebo je naozaj rozkosny, ale co uz....

anicka1981
5. nov 2011

@petot hehe este lepsie 😉 😉

winipega
5. nov 2011

@prevenar jasne ani my nemame problem to podpisat obidvaja.a platili ste uz aj tu pokutu?by ma zaujimalo z akeho dovodu je ta pokuta,co tam nadristaju.a ci fakt take svine ze daju cloveku tu pokutu.je to 300eciek a je to za kazdeho tak dokopy vraj okolo 600e tak som pocula.akoze ja mam aj 7rocnu dcerku ktora chudatko presla vsetkymi ockovaniami,tuk tuk v pohode.a minuly rok ju preockovala tou hexou v 6rokoch a mala mi dostala nenormalny kasel,trval 3 mesiace tak nas az na moje naliehanie poslala na imunologiu kde zistili ze sa jej zrutil cely imunitny system,doslova mala napisane nulova imunita.ale samozrejme ze mi povedala ze to nebolo z vakciny,ktoru jej mimochodom pichla 10dni od skoncenia kiahni(podla mna jej to pichla skoro)malá mala oslabeny system z tych samotnych kiahni a este do nej nasupovala tu hexu a jej sa zrutil uplne.ale chybu si neprizna ☹ a malá je tym padom vkuse nasoplena chora a kde sa mam ist stazovat?na lamparen? preto uz cim dalej tym viac uvazujem ze menšiu nedám vobec.len chcem vediet co ma asi caka potom ked to odmietnem.

manof
5. nov 2011

@anicka1981
"preco sa ludia pytaju na veci, na ktore nechcu poznat odpoved????"

Jestvujú tzv. vyrývačské alebo spochybňovacie otázky, ktorých účelom nie je hľadanie pravdy, ale nepriame podkopávanie toho, čo povedal ten druhý.

manof
5. nov 2011

@zajo79
v zásade lekárovi nikto nezakazuje hlásiť neočkovacích rodičov, ale zároveň mu to ani nikto neprikazuje.

Boli tu také špekulácie, či nejde o porušenie lekárskeho tajomstva, ale podľa mňa nejde, lebo v prípade priamej výzvy RÚVZ ten lekár urobil (a podľa práva aj mal urobiť) to isté. Čiže keď poskytuje RÚVZ určité info, relevantné pre RÚVZ a na priamy podnet RÚVZ, myslím si, že nie je porušením lekárkeho tajomstva, ak tie isté info poskytne RÚVZ aj bez podnetu z RÚVZ, teda z vlastnej iniciatívy.

manof
5. nov 2011

@winipega
To vieš, že sme boli na RÚVZ podaktorí. Moje skúsenosti viď:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...
(všetkých 7 častí)

manof
5. nov 2011

@zajo79
No to sme veľmi zvedaví, čo to povie. Práve skúšame s jedným známym, ktorého manželka sa tu občas vyskytne, túto stratégiu - napadnúť lekárku, že nepostupovala podľa zákona a tvrdiť, že v takom prípade odmietnutie očkovania nie je priestupkom.

Ale ako sa to vyvŕbi, to je zatiaľ vo hviezdach.

manof
5. nov 2011

@winipega
Nielenže to nemusia podpisovať obaja rodičia, ale dokonca ani jeden z rodičov nemusí nič podpísať.
Povinnosť lekára je len urobiť zápis do zdravotnej dokumentácie, kde bude napísané, že očkovanie nebolo vykonané, lebo to rodičia odmietli. Nič viac lekár robiť nemusí a už vôbec si nemusí vyžiadať podpisy oboch rodičov.

Ja osobne sa podľa najnovších skúseností domnievam, že úplne najlepšie by bolo presne do bodky dodržať vyhlášku, čo znamená, že ani jeden z rodičov nikde nič nepodpisuje, len pri lekárovi vyhlásia, že očkovanie odmietajú, ten to zaznačí do zdravotného záznamu a hotovo. Buď si to RÚVZ pri každoročnej kontrole nájde alebo nenájde. Ak to nenájde 2 roky, tak je človek za vodou, lebo priestupok bude premlčaný.

manof
5. nov 2011

@anicka1981
No ja už nejaký čas hovorím, že pokuta za odmietnutie povinného očkovania je vlastne kompenzáciou výrobcom vakcín za ušlý zisk. Veď aj maximálna výška tej pokuty - 331 € je veľmi veľmi podobná celkovým nákladom na vakcíny pre povinné očkovanie jedného dieťaťa - 323,92 €
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacie-l...

Podobnosť čisto náhodná?

manof
5. nov 2011

@zajo79
Chystáš sa do Nigérie alebo Pakistanu? Ak nie, tak potom by som veľmi rád vedel, odkiaľ akože má Tvoje dieťa tú detskú obrnu chytiť.

Mimochodom, som veľmi zvedavý, ako sa vysporiadajú s očkovaním proti detskej obrne inaktivovanou (mŕtvou) vakcínou, lebo tá ani omylom neposkytne celoživotnú účinnosť, takže po neviem koľkých rokoch (5 či 10?) od posledného (pre)očkovania už nebude mať človek protilátky proti detskej obrne, tak by ma zaujímalo, či to prihodia k súčasnému záškrtu a tetanu každých 15 rokov pre dospelých...

Zatiaľ teda nie je s tým problém, lebo prvé deti očkované inaktivovanou vakcínou proti detskej obrne, majú teraz takých 5-6 rokov, ale o takých 20-30 rokov to bude zaujímavé. Ale nie že by som sa obával, lebo oni sa aj tak nebudú mať od koho nakaziť, len tá kolektívna imunita bude načisto v pr...., pretože väčšina dospelých už proti detskej obrne nebude mať žiadne protilátky.

manof
5. nov 2011

@prevenar
No možno by si sa divil, ale aj o tom som už počul.

Tzn. že dieťa hospitalizované s nejakou vážnou chorobou, a prásk ho tam vakcínu... Snáď aby im tam HepB nedostalo v tom nemocničnom bordeli alebo čo... Už vážne neviem, ale niektorí sú tam de facto sérioví vrahovia v bielom plášti, hoci možno žijú v domnení, akú dobrú vec robia.

manof
5. nov 2011

@anicka1981
Tá vírusová detská obrna skutočne väčšinu nakazených nepostihne. Údajne len okolo 1% (ale už som videl niekde tuším aj 3%) má vážnejší priebeh s možnými trvalými následkami.

manof
5. nov 2011

@anicka1981
Ono navyše celá tá hrozba TBC je v podstate virtuálna, lebo nakaziť sa TBC je véééééľmi ťažké.

To jedine, že by si bývala so zaostalejšími Rómami alebo s bezdomovcami (tí tvoria hlavné jadro tých čosi cez 400 prípadov TBC minulý rok na SK) pod jednou strechou alebo keby si s nimi pracovala na HPP, tak sa možno s pravdepodobnosťou 1:1 do pol roka nakazíš, ak majú aktívnu TBC. Ale cestou MHD to prakticky nehrozí. A ani keď priamo nakašle na Tvoje dieťa (ak zrovna nemá aj čierny kašeľ), tak to u aktívnej TBC nie je veľmi nebezpečné, lebo pri TBC sa len veľmi málo bacilov vykašliava. Ozaj málokedy to stačí na nákazu za tak krátky čas.

Pravdou však je, že ak majú decká zaostalého rómskeho spolužiaka - aktívneho tuberáka, tak by to v rámci triedy mohli chytiť od neho. Na druhú stranu - očkovanie nebráni ochoreniu na TBC, ale len údajne znižuje riziko niektorých ťažkých komplikácií TBC.

Na druhú stranu - tá miera zaostalosti, pri ktorej sa vyskytuje TBC, tak akosi predznamenáva, že ten zaostalý rómsky spolužiak väčšinu času v škole aj tak nebude. Aspoň moje doterajšie skúsenosti hovoria, že takí si zo školskej dochádzky ťažkú hlavu nerobia. Ledaže by im dali obedy za 0,03 €... Ale ani to mnohých nepresvedčí, aby chodili do školy.

No a učiteľov by tiež mohli poučiť, aké sú príznaky TBC, a v prípade, že by mal podozrenie na TBC u nejakého žiaka, mal by to hlásiť RÚVZ a neviem komu ešte. I keď mi je jasné, že u nás sa skôr bude naďalej plošne očkovať, než že by sa ÚVZ SR venoval dobre mienenej (plošnej) osvete učiteľov ZŠ o TBC.

manof
5. nov 2011

@winipega
Zrejme nešlo o Hexu, ale o Infanrix Polio.

Každopádne ale očkovať 10 dní po ZMIZNUTÍ PRÍZNAKOV ovčích kiahní (čo rozhodne NIE JE to isté ako VYLIEČENIE ovčích kiahní)... ehmmm... do hája, za čo tá lekárka vôbec dostala diplom?????????
😠 😠 😠 😒 😒 😖 😖

Povedal by som, že tak mesiac po zmiznutí príznakov ovčích kiahní je najmenšie únosné minimum. Ideálne tri mesiace.

Hrozba pokuty pre oboch rodičov zvlášť je zatiaľ len v teoretickej rovine, ale právnik mi tvrdil, že platné zákony to v zásade umožňujú, takže odporúčam nedávať im príležitosť, lebo by sa mohlo jedného pekného dňa stať, že by na túto možnosť prišli.

catharinka
6. nov 2011

ahojte. Pre tých, ktorí náhodičkou včera prepásli tv noviny na jojke a zaujímavú reportáž o reakcii po očkovaní na TBC (link pod textom, konkrétne 17. minúta 18 sekunda). Vraj sa má táto vakcína od januára rušiť. Hurá, že sa zobudili, bolo na čase... 🙂 Len veľká škoda, že medzitým táto vakcína napáchala toľko zla. 😠
http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/...

winipega
6. nov 2011

@manof ano mas pravdu,sorry bol to infanrix polio...ja som bola prekvapena,lebo nas predvolala len na prehliadku v 6.roku bol tam s nou(na moju smolu) moj otec,ktory nema sajnu o ockovaniach a tak ju hned tam zaockovala 😒 😒 ver mi keby som tam bola ja tak urcite jej poviem ze nech mi to odlozi.teraz mame velke problemy,mala zacala chodit do skoly a uz aj bola dva razy chora doma.neviem co bude dalej...s menšou mám ist teraz 18.11. na druhe ockovanie a vobec som uz neni presvedcena o ucinnosti toho ockovania.rozmyslame s muzom o odmietnuti 😝 preto ma zaujima co by ma cakalo a ako s toho vykluckovat,pretoze ja som dost vybusny clovek a myslim ze by som sa tam pekne vyhadala.zrejme zavolam aj pravnikovi,len tak pre istotu ci sa orientuje aj v tomto a co by sa dalo urobit v pripade ze ma budu nahanat po sudoch.sama by som to asi nezvladla. 🙄

winipega
6. nov 2011

@catharinka ano videla som to 😠 presne ako pises,ze aj po tom ako to narobilo viac zla ako dobra tak na to pridu???preco???

evca35
6. nov 2011

kto sa zapojí do súťaže o veľmi hodnotné darčeky ktoré venovala firma Pfizer? 😀 😀 😀

http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/562/sut...

prevenar
6. nov 2011

@evca35 co bola prva cena ? ochrnutie polovice tvare ? ^^

takyja
6. nov 2011

@denduska Bohužel, u nás je rozdíl mezi 1. a 2. dávkou 5 týdnů a 5 dní... 😒 , rozdíl mezi 2. a 3. dávkou pak 4 týdny a 5 dní. Z čeho plyne, že by ten rozdíl měl být větší? Je to o tom rozdílu mezi schématy 2+1 a 3+1? Nejraději bych nedala nic, ale za předpokladu, že bude do doby, než dovrší 4 roky na Boostrix či Adacel, chráněná..

@tin007 Platí to o těch titrech i při tak blízkém očkováním - malých rozdílech mezi 1.,2. a 3. dávkou...

Omlouvám se možná za hloupé dotazy, ale mám nastudované MMR a hexu teď narychlo se znalostmi doháním...

tin007
6. nov 2011

@takyja podla mna ano