Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

mimi
12. júl 2012

@manof tak sme dostali pozvanku od RUVZ na ockovanie, a dnes som sa pytala fyzioterapeutky, vraj sa to v ZA tak najnovsie robi, ze nie lekar, ale RUVZ pozyva na ockovanie. To co tu mame za system, odkial maju nase adresy?? TAkze nas to caka buduci tyzden a chcem sa opytat, ak to ockovanie odmietnem formou, ze odmietam ockovaciu latku, tak nedostaneme pokutu? Rada by som sa vyhla pokute... Dakujem
@nat28 ano, aj mne doktorka povedala, ze jej mam zavolat, ci chcem ockovat alebo nie, aby sa vedela zariadit, ci ma kupovat ockovaciu latku.

manof
12. júl 2012

@mimi tak taký univerzálny recept na vyhnutie sa pokute by som aj ja rád vedel.

Jedna vec sú zákony, ktoré obsahujú pár dier, skrz ktoré by sa dalo vyhnúť pokute, druhá vec je RÚVZ, ktorý denno-denne koná proti-ústavne a proti-zákonne. Ako donútiť RÚVZ konať v súlade s ústavou a zákonmi? Nič iné, než súd mi nenapadá, ale to je na roky tvrdej práce a nie práve malých nákladov na dobrého právnika.

No a taká rada Ti asi na veľa nebude, keď máš problém zaplatiť vôbec pokutu (v ZA blokovka za 50 €, niekedy aj menej).

Adresy môžu mať jedine od pediatrov.

Takže okrem extrémistických riešení typu
a) podplatíš neurológa/imunológa, aby Ti dal kontraindikáciu očkovania - lenže za 50 € sa Ti akurát tak vysmejú do xichtu a viac nemá zmysel dávať, lebo lacnejšie je zaplatiť pokutu.
b) budeš sa tváriť, že si v zahraničí a zoberieš kartu od lekárky. Problém nastane, akonáhle budeš niečo od lekárky potrebovať.
Ti nič rozumné poradiť neviem.

Na všetky naše doterajšie rady typu "odmietnuť konkrétne značky vakcín" apod. majú právnické vytáčky typu "ak odmietnete všetky dostupné vakcíny, tak odmietate očkovanie ako také, a teda páchate priestupok."
Na súde by to síce asi neobstálo, ale kto to bude hnať na súd? Možno jeden zo 100 rodičov, čo dostanú pokutu. Aj to som asi optimista.

kvetinqa
12. júl 2012

@mimi ja som prednedavnom absolvovala ustne pojednavanie v BA kvoli odmietnutiu MMR, pytala som si vtedy rady aj od @manof . Na pojednavanie som isla s trojstranovym prehlasenim spracovanym nasou pravnickou a vyzbrojena argumentami, ktore im tam predostriem. Ale ked na mna vsetky spustili formulky a vsetky moje argumenty uz ocividne poculi milionkrat a vedeli presne odpovede, ktore na mna stekali jednu po druhej, tak som sa rozhodla, ze pokuta bude ta jednoduchsia cesta.. Najprv mi chceli dat 69+trovy, dohodli sme sa na 39, tu som zaplatila a je pokoj. zatial.

senja
12. júl 2012

Vzdycky me zajimalo, proc v tomto tematu jsou jen Slovaci. Hrozne bych uvitala aspon jednoho Cecha, ktery skutecne odmitl ockovat svoje dite, a ne naockoval a pak litoval ☹ Jako treba ja.

luthien.k
12. júl 2012

@senja tak třeba my neočkujeme MMR... Ale zatím to jen "oddalujeme" s tichým souhlasem pediatra...

kvetinqa
12. júl 2012

@senja co sa stalo?

prevenar
12. júl 2012

@duracikova musim pripustit, ze si ma pobavila 😀 , ma hlupakoch sa da pobavit vzdy najlepsie 🙂

abbey1
12. júl 2012

@lucula73 My cestujeme s malou 2 ročnou v pohode. je neočkovaná, stretávame kopu cudzincov, neter mám v Indii a sme s ňou pravidelne v osobnom kontakte. Aj teraz sme sa vrátili z TUrecka.

senja
12. júl 2012

@luthien.k Ahoj 🙂 Tebe jsem nevidela ani nepamatuji 🙂 Gratuluju ke druhemu prckovi 🙂
Nojo, ale i tak jsme chabe procento prispevatelu do teto diskuze.
@kvetinqa Podle doktoru NIC. Ale mame podezreni na autismus, za pulroku jdeme na vystreni. A to jsem byla puvodne naprosto rozhodnuta sveho syna neockovat. Tlacili na mne vsichni, pocinaje doktorama konce tchyni. Manzel byl na vazkach. Nakonec jsme udelali kompromis. Ockovani az na TBC v porodnici jsme odtahli az na 1 rok. V roce pod dohledem nam naockovali na 3x Zaskrt-cerny kasel-tetanus-virovy hemofylus. No a pak syn pomalu prestal mluvit, pomalu prestal reagovat na pokyny, malo reaguje na jmeno... Tot vse. Durazne jsem nasi ockovaci lekarce rekla, ze dokud se tento stav nejakym zpusobem nespravi, odmitam ockovat dal. Zatim cekame, kam se to posune. A uz vubec bych nedala to MMR, ktere nemam odjakziva ani ja (vlastne mam jen tuberu, jednu jedinou davku cerneho kasle-tetanu-zaskrtu, kterou jsem dostala ve 12 letech a od te doby lauter nic, a ZIJU! To uz jsem tu opakovane psala) a ktere hodne maminek obvinuje z toho, ze jejich detem spustilo poruchy autistickeho spektra.

lucula73
12. júl 2012

@abbey1 si ma potešila,ja teda nie som ešte úplne rozhodnutá,váham,ale dali nám dobrú ponuku do Tunisu....chceli sme grecko alebo turecko...ale to je asi jedno kam pojdeme 🙂 ,len aby sa neohlásil zákon schválnosti,bo ma muž zabije....on totiž chcel očkovať a ja nie 😠

luthien.k
12. júl 2012

@senja díky, to druhé je skoro 16 měsíců staré 😀 Jinak já jsem na MK pořád, víceméně 🙂 Být Tebou, tak bych už do dalšího očkování samozřejmě nešla... Ale vím, že je to těžké s tím tlakem okolí. My jsme ustáli i státní školku, kam nám Tobíke bez MMR vezmou 🙂

nikimax
12. júl 2012

Zdravím vo spolok. Dnes sme obdržali odpoved z úradu pre dohlad, kedže náš syn mal vážne nežiaduce účinky (aut. spektrum) po komb. očkovaní (prev+priorix). Dali sme podnet, či nebol kontraindikovaný, či nedošlo k pochybeniu.... dokum.(OBCHOD SO STRACHOM) Vážení lekári vyhodnotili, že k pochybeniu zo strany lekára nedošlo, no a čo ked chýbal podpísaný inf. súhlas s úkonmi, ved rodič bol prítomný v ordinácii. No a čo ked očkovala zdrav. sestra a lekárka pri tom nebola, ved to sa môže.Vakcíny boli predsa riadne schválené SUKL-om.NO a čo ked niektorí odborníci spájajú vakcíny s autizmom, oni počúvajú svoju autoritu WHO a len tá má pravdu...No a čo, že to potvrdil neurolog, ich prizvaný konzultant-odborník skonštatoval, že to nie je možné, ako si to dovolil... Hádajte, kto to bol konzultant- odborník?

luba41
12. júl 2012

@nikimax no to je teda grc, neskutočné 😒 Teda u nás skutočné...

halienka
12. júl 2012

@nikimax kto? Žeby Dluholudský? Či Lipták? Bože ako môžu byť tak arogantní k utrpeniu dieťaťa, ja to nepochopím nikdy... Pravdupovediac, asi by som odpadla, keby to uznali, oni si svoju chybu snáď nikdy neuznajú ☹ ☹

prevenar
12. júl 2012

@halienka kolko by na tom zarobili ak by to priznali ? ..to je v podstate recnicka otazka 😔 😔 😔

prevenar
12. júl 2012

@nikimax je mi to velmi luto ☹ bohuzial , toto je presne to co moze ocakavat clovek od ockovania , vacsine to dojde ked je uz neskoro ☹

careamell
12. júl 2012

Dnes mi z Dôvery napísali:

Povinne ockovanie proti MMR sa ma vykonat vo veku od 15. mesiaca do 18. mesiaca zivota, v pripade zdravotnych alebo inych komplikacii aj neskor. Zdravotna poistovna nelimituje lekara stanovenym presneho mesiaca veku dietata kedy ma ockovat. Ako povinne ockovanie je toto ockovanie plne hradene zdravotnou poistovnou.

Ešte by som sa chcela spýtať, jedna mamička mi napísala, že ju lekárka upozornila, že ak by očkovanie MMR odmietla, musela by jej uhradiť vakcínu, ktorú pre ňu kúpila, aj keď sa dieťatko nezaočkovalo..

nikimax
12. júl 2012

@halienka Ten prvý je správny. Inak zašiel až do nechutností 😝 , bojím sa to aj napísať....

senja
12. júl 2012

@luthien.k Jak jste to zvladli s tou skolkou? 🙂 Ja vim, to ja jsem tu nebyla. Prave protoze se synem je to boj a hlavne muj osobni dennodenni psychicky boj sama se sebou.
Vis co, nejvic me se*e, ze to MY s manzelem mame mit autisticke dite (a nechci ani probirat jake to je, kdyz syn vypada jako normalni, inteligencne v naprostem poradku a pritom ma trochu jine chovani) a NAS SYN bude zit s postizenim cely zivot a NIKDO za to zodpovednost nenese. Vyrobci vakcin se pojisti tim, ze vedlejsim ucinkem muze byt autismus a maji to z krku.

prevenar
12. júl 2012

@careamell

- no vidis vravel som ti , radi na vas pockaju 🙂 ..ake stastie.
- lekari klamu ako dive svine ..a toto nie je ziadna vynimka. v kratkosti: je to uplna hlupost . ved lekarka si odpoveda sama . ONA si objednala vakcinu ..tak nech ju da pod stromcek svojim detom. tvoja kamaratka si NIC neobjednala a ani nema ziadnu kontrolu nad tym co a kolko objednava nejaka lekarka. nema s tym totalne nic.

prevenar
12. júl 2012

@manof no, to som nevedel ,ze ty si takyto KING co si dava poriadny rap pred spanim 😀 ..ale su to bohovske veci , hlavne ten cech. 🙂 ani som netusil ,ze taketo nieco existuje ..nieco mi ale napoveda,ze z nejakeho dovodu to z radia pocut nikdy nebude. ^^ ..pre radia je urceny Ritmouse s prudom nadavok bez ineho obsahu ako nadavania 😀

nikimax
12. júl 2012

@halienka Inak teraz v OBZORE vyšiel článok (str. 8) tohto génia o jeho úžasnom dotazníku pre pediatrov, čítala si? čudujem sa, že to uverejnili, palec hore...vdaka manof

manof
12. júl 2012

@nikimax
neskoro sa obávať. Už som to dal na web. Naopak, myslím si, že toto by mali všetci vedieť, aké to je neľudské hovädo. I keď toto asi bola z mojej strany smrteľná urážka hovädzieho dobytka.

halienka
12. júl 2012

@nikimax no pri ňom sa ani nečudujem, to je hlava vymetená totálne (radšej by som použila iný výraz, ale to by ma asi amini zmazali 😠) 😖 Ale práve neviem či by nebolo dobre to niekde aj zverejniť, aj tie nechutnosti, nech ľudia vidia ako sa jedná s tými, čo trpia za chyby lekárov (okrem iného) 😠 ☹ a čo sa snažia pravdy dovolať. Inak by ma zaujímalo ako to dopadlo s prípadom toho dievčatka, čo mu pri vyberaní mandlí spálili pusu, neviem či si o tom počula, bolo to v našej nemocke, úplne jednoznačné pochybenie zdravotníkov pri operácii, dievčatko zjazvené na celý život, vraj musí podstúpiť nejakú plastiku, ale asi to už nikdy nebude ono... Či sa tam rodičia dovolali pravdy by ma vcelku zaujímalo...

halienka
12. júl 2012

@nikimax nečítala, musím si ho kúpiť, díky za info 😉 🙂

erikasadek
12. júl 2012

spominali ste osypky ... ano v fr su kazdorocne 1000 pripadov osypok.. ni ej eto zaidna epidemia nerobi sa z toho ziadne halo vzdy j eto v obdobi december a feberuar najvatsi zasah , ziaden smrtelny pripad... 😉

takze neverte vsetkemu......; pripady tu su pretoze mmmr vakcina nie je povinna!! v fr a tak nie kazdy ockoju v okoli poznam vela deti ktore v 2 az 4 rokoch veselo v horuckach prekonali ako kiahne osypky.. 😉

nikimax
12. júl 2012

@manof no, čo už , máme čakať štavnaté telefonáty ? Už nás nikto neošetríííí.......... 😎 😎

gubcikova
12. júl 2012

my sme 15dní po 5mesačnom očkovaní a máme stále hrče pod kožou.zajtra nás čaká sono tak som veľmi zvedavá čo to bude

erikasadek
12. júl 2012

@senja to mi je luto!!!!! vazne viem ako sa citis na zaciatku.... 😢 😢 😢

inak ta hlaska ze musi uhradit vakcinu dana mamicka je blba sranda ze?? ak nahodou nie ta sa nebojte MMr vakcina stoji max 10e tazke to nie je velka palka.. 😉 na utesenie.. jedine na slovensku zeby stala niekolkrat vaic to by som uz doslova zizala ake slovebsko praktikuje ceny.. 😉

piacere
12. júl 2012

@careamell Neblázni! Ja som bola so synom v ordinácii a kým mu lekárka pichla paličku do hrdla (jediné vyšetrenie, ktoré absolvoval pred očkovaním 😠 ... veľmi kvalitný prístup), tak sestrička vo vedľajšej miestnosti si odkráčala do lekárne, vybrala vakcínu, otvorila a natiahla do striekačky... keď vbehla do ordinácie, neostalo mi nič iné, len jej s úsmevom na tvári zaželať "čin-čin, nazdravie" 😉 Nič som neplatila, ani by mi to nenapadlo....