Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
24. jún 2010

Tak nám už v Zbierke zákonov vyšla novela našej milovanej vyhlášky MZ SR č. 585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení. Okrem očakávaných vecí prináša aj pár (nepríjemných) prekvapení, ktoré doposiaľ neboli main-streamovo medializované:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/vysla-vyhlask...

ivamera
24. jún 2010

v UK sa na povinné očkovanie používa termín mandatory vaccination, konkrétne ako je to s postihom v prípade odmietnutia netuším. Ak niečo dohľadám dám vedieť; tam je celý právny systém výrazne odlišný od kontinentálnej európy.

manof
24. jún 2010

A ešte jeden pro-očkovací článoček pre @lin18 :

Ekonomická kríza 'nesmie narušiť očkovací program'
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ekonomick...

Pre mňa tam boli nové info o tom, ako funguje financovanie očkovania v rozvojových krajinách. Celkom dobrý priestor na tunel, povedal by som...

jarka007
25. jún 2010

@manof waw, bod 6 je naozaj brutal. To sa cudujem. Ni je na pribalovom letaku bcg vakciny uvedene, ze by sa malo dalej ockovat , az ked je chranicka zahojena ?
Co sa tyka Japonska, stale na to upozornujem, ze udaj o neockovani menej ako 2 rocnych deti je nespravny. Pisala som to kedysi davnejsie, ale aj tak sa este stale vemi rado argumentuje prave s Japonskom. Mozno knihy, z ktorych cerpate data nepatria medzi najnovsie ?. Viem to tiez inych for, od ludi, ktori tam byvaju. Ako dokaz moze snad postacovat uz tu niekolkokrat uvedeny ockovaci kalendar krajin WHO, kde je uvedene aj Japonsko.
V UK je to dobrovolne, pokial sa dobre pamatam, bola z toho trochu afera, ked sa zistilo, ze zena Blaira odmietla dat svoje najmladsie ? ockovat na MMR. AKo verejna osoba bolo od nej predsa vyzadovane, aby sa spravala prikladom. TBC davaju pristahovalcom, aj Slovakom,
A prajem Vam vsetkym na SR vela uspechov v boji proti povinnemu ockovaniu.

lin18
25. jún 2010

Nenapadlo vás někdy jakto, že většina studií vyvracející následky očkování je placená farm. firmami? To není podplacené...farm. firmám to ukládá zákon....musí provést testování před zavedením nové vakcíny na trh. Když zavádějí např. nový lék na srdce tak studii provádějí také....a asi není důvod aby někdo všechny klinické testy opakoval....toto je celkem dost hlídané a bylo by hodně těžké takovéto výsledky zmanipulovat. Ovšem pro vás je to zase jen důkaz korupce....

petot
25. jún 2010

@lin18: Pletieš si klinické skúšky a štatistické analýzy.

Farmaceutické firmy sú povinné urobiť klinické skúšky PRED registráciou vakcíny. Keď je vakcína uvedená na trh, už nemusia nič.

Takže ak vynaložili nemalé peniaze na štúdie na akože dokázanie nesúvislosti očkovania s autizmom, tak na tom museli mať eminentný záujem, inými slovami, museli očakávať návratnosť investície. Zrejme v podobe záchrany predaja. Tieto zapieracie štúdie, na rozdiel od klinických skúšok, nevyšetrili ani jedno dieťa, žiadne dieťa ani zdiaľky nevideli. Boli to len štatistické analýzy, hokusy-pokusy s počítačovými databázami, vytvorenými za celkom iným účelom. A musím dodať, že často veľmi pofidérne hokusy-pokusy nad značne pochybnými databázami (z pohľadu vyhodnocovaných dát).

denduska
25. jún 2010

@manof to akoze vazne myslia s tymi bodmi?? a co teda ak je dieta chore alebo co ze sa nestihne MMR do 18.mes.? potom uz netreba?? to sa da aj takto vysvetlit, maju smolu 😅 a tu bcg chranicku ani nekomentujem....ja len dufam ze bcg zrusia tak preto tam vypustili tu vetu, inak je to sila.

lin18
25. jún 2010

@petot
vzhledem k tomu, že jsem jeden čas sama registrace zpracovávala tak mi věř, že pojmy nepletu 😉
Pokud farm. firmy platily další testy a dělaly statistiky tak to bylo spíš kvůli lidem jako jste vy...aby dokázaly, že není třeba neustále je napadat a hledat záminky k žalobám, aby si někdo namastil kapsu. To ovšem nepočítaly s tím, že vy je takto prokouknete...holt jsou to proti vám jen amatéři 😀

lin18
25. jún 2010

A ještě doplním....ty když budeš něco vyrábět a prodávat a někdo bude neustále tvrdit, že to co prodáváš je škodlivé tak si nezaplatíš další testy abys dokázal nezávadnost? To by udělal každý dobrý manažer....od farm. firem je to tedy jen logický krok...a máš pravdu...každá výrobní firma má eminentní zájem na prodeji...jinak by zkrachovala. Ale tvrdit, že testy zmanipulovali je opravdu hodně odvážné a být tebou tak to nikde moc nehlásám...mohl bys taky dostat pěkně přes prsty...

teodorka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erikasadek
25. jún 2010

manof tato vyhlska uz ide proti zdravemu rozumu .. a bolo by na case nieco s tym robit , predsa stat nemoze ist proti odporucaniu vyrobcom ved je to hazard ..
inak bopd 4 svojvolneho rozhodnutia lekara, mam chapat ze ked lekar rozhodne, aj na silu musi rodic zaockovat...!!! 😠
j eto na hlavu..

bambi2
25. jún 2010

@erikasadek to je uz chore!!! mna by zaujimalo, koho tie sproste napady boli?!!! to uz zaobchadzaju s obcanmi sr jak s dobytkom... inak to nevidim... 😖

denduska
25. jún 2010

erika, teraz som otvorila nasu pediatriu a tam je v tabulke - falosne kontraindikacie ockovania - lokalna alebo celkova liecba nizkymi davkami kortikoidov.... dobre som si pamatala...bohuzial 🙄

a co sa tyka tej "novely", ocividne niekomu uz totalne zastal aj zvysok zdraveho rozumu, nevadi...len viac a viac rodicov nebude ockovat, neviem ci na to mysleli ked to uzakonili...ale mozno aj hej, aspon viac zaryzuju na pokutach....

erikasadek
25. jún 2010

@denduska TAK TO JE CHORE ze nase ucebnice ucia co sam fabrikant zakazuje!!!!!!!
toto s ami nepaci ze na slovensku vymyslame vlstne zakony a vlastne sposoby ako ockovat !!!!
ved to je uz chore a trebalo by sa neako branit ..
pretoze ak vyrobca sam napise ze sa nema; je to kontraindikacia a ty das tak to uz nie je jeho chyba nemozes sa obratit voci vyrobcovy .. ze je to jeho vina, !!
a proti statu!! vd na slovensku uz davno zakony neplatia.. tu uz by bolo nutne zacat naozaj hlasit vyrobcovy co s adeje a EU... 😠 pretoze to zacina byt krajina vlastnych zakonov a vlastnych napadov ako na vec a ako podavat lieky!!!!!!!!!!!!

pia22
25. jún 2010

Prave som pozerala spravy na STV, kde hovorili o zmenach v ocko. kalendari a hovorkyne MZSR tam informovala o novej vakcine proti pneumokokom, ktora ma udajne menej neziaducich ucinkov. No ale ze o akych ucinkoch to ta teta hovorila?!😉

ivamera
25. jún 2010

@manof
práve som prešla Tebou uvedený odkaz
viď http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/vysla-vyh...
a prečítala som Tvoje zhrnutie novely vyhlášky č. 585/2008 Z.z. a dovolím si teda oponovať tvojim vyhláseniam a zároveň upokojiť vystrašené mamičky.
Minimálne tieto body 3 a 4 sú silne zavádzajúce (citujem z tvojej stránky)
"-Zavádza sa povinné očkovanie proti nákazlivej žltačke typu A pre "deti vo veku dvoch rokov žijúce v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode, bez odkanalizovania odpadových vôd alebo s nízkym štandardom bývania." - ide zrejme o "kladivo" na Rómov žijúcich v rómskych osadách.
-Zavádza sa očkovanie proti HPV (human papilloma virus), ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, na základe svojvoľného rozhodnutia lekára, a to pre dievčatá v 13. roku života. "
Odporúčam každému, aby si najskôr pozorne prešiel samotnú vyhlášku 585/2008 Z.z. a následne novelu k nej zák.č. 273/2010 Z.z. a zistíme že §9 spomínanej vyhlášky sa volá : ODPORÚČANÉ OČKOVANIE osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu vybraných nákaz a novela tam doplnila očkovanie proti vírusovému zápalu pečene typu A u detí z prostredia s nízkym hygienickým štandartom a a očkovanie dievčat proti HPV vo veku 13 rokov. Opakujem tieto očkovania zaradila novela medzi odporúčané a nie povinné a takisto je zavádzajúce tvrdiť, že lekár môže tieto osoby zaočkovať svojvoľne.
Áno, v novele sa píše , že o "potrebe očkovať" rozhoduje lekár, lenže platí, že o akomkoľvek očkovaní rozhoduje lekár, ktorý pozná aktuálny zdravotný stav osoby, kontraindikácie atd. To znamená, že ak rodičia chcú napr, dať zaočkovať dcéru proti HPV lekár , konečné slovo má lekár, či je to očkovanie opodstatnené, či nie sú kontraindikácie. Určite však nemožno tvrdiť, že lekár zaočkuje toto dievča svojvoľne, napr. proti vôli rodičov. Toľko môj PRÁVNY názor k vete " ak lekár rozhodne o potrebe očkovať....."
Takže si dovolím tak trochu apelovať ne Teba, aby si zvážil akým spôsobom prezentuješ svoje stanoviská a právne názory k novele, lebo si dovolím tvrdiť, že ide (hádam len o nevedomú) 😉 dezinformáciu.

ivamera
25. jún 2010

@jarka007

"V UK je to dobrovolne, pokial sa dobre pamatam, bola z toho trochu afera, ked sa zistilo, ze zena Blaira odmietla dat svoje najmladsie ? ockovat na MMR. AKo verejna osoba bolo od nej predsa vyzadovane, aby sa spravala prikladom."

Odmietnuť možno len to čo je povinné -mandatory. Nie? Pokiaľ by išlo o dobrovoľné očkovanie, hoci aj odporúčané, nerozumiem prečo by z toho vznikla práve tá aféra, ktorú spomínaš?

tamix
25. jún 2010

Včera sme boli na kontrole u neurologičky a rozprávali sme sa aj o očkovaní. Povedala som jej, že sme MMRku nedali. Radostne súhlasila a povedala, že ju minimálne posunúť do druhého roku. Teraz aby sme malú určite nedali očkovať. Keď som jej povedala, že sme odmietli úplne a budeme sledovať epidemiologickú situáciu na SR a podľa toho budeme pokračovať, tak sa jednoznačne dalo vidieť, že naše rozhodnutie schvaľuje. Jej dcérka má už viac ako rok zdravotné problémy, ktoré nastali po očkovaní MMRkou. Tak len toľko o osobnej skúsenosti. Teraz už len počkať na pokutu 😵

ivamera
25. jún 2010

@lin18
" " A možno by bolo zaujímavé naozaj vedieť, prečo sa vrátili k očkovaniu aj u mladších detí ako dva roky ?"

Třeba proto, že by přišli k rozumu? "
Nooo, tiež sa nazdávam, že musela mať na to dobrý dôvod. 😉 Na druhej strane neviem, či očkovali opäť s tou istou vakcínou, alebo prišli v r. 1988 s novou, ktorá má menej nežiadúcich účinkou? 😒
Apropo, nevie niekto odkedy sa začala v Japonsku používať acelulárna vakcína?

denisocka
25. jún 2010

baby ja to tu nestíham sledovať ??? ako je to s pokutami? platíte ich,či ako? @teodorka a ty jak,boli ste si po ortiel? dakto mi odpíšte,bo sa tu stracam v tých linkoch vašich

tamix
25. jún 2010

Čítala som jeden Japonský článok (preložený do angl.), kde Japonsko odmieta očkovať MMRkou, lebo sa začali aj tam vážne vedľajšie účinky. Na otázku GB : prečo neočkujú MMRkou, keď monovakcíny nie sú také účinné? Odpoveď bola: detské choroby sa objavujú v rovnakom množstve po oboch vakcínach. LEN!!! Vedľajšie účinky nie sú také ako po MMRke (zdroj neviem hneď pridať – musím ho najprv nájsť)

tamix
25. jún 2010

@denisocka Kamoška po odmietnutí nič neplatila. Bola u nich doma kontrola z hygieny a pozrela si podmienky v akých žijú a pekne odišli. Chlapčekov otec musel ale dôrazne argumentovať a trvať na neočkovaní. Tak asi je to individuálne

teodorka
25. jún 2010

deni mz sme boli na hygiene ,pani bola mila nejak nas neriesila ,dala nam podpisat papier ze sme boli uzrozumeni o rizikach ...a tot vsjo ...a ona to ide nahlasovat dalej dalsim dvom organom ...takze uvidime

lott
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucrezia
25. jún 2010

ahojte,
tá novela ma naozaj dorazila 😲 to myslia naozaj vážne? Ja som chcela dať MMR-ku pred nástupom do škôlky , no ale vidím, že už si môžem len pískať..... No čo, vyriešim to tak, že MMR nedám vôbec a hotovo. Z mojej strany bola vôla na kompromis, ale ked nechcu kompromisy, nebude nič.

inak, to sa dalo čakať, že skor či neskor, zaplataju tie diery v zákone, ved tu sme na to stále upozornovali, že to a to nie je vo vyhláške..... 😒

denisocka
25. jún 2010

Baby diki! A jaka novela?som vedla jak ta bedla

luthien.k
25. jún 2010

Pár stránek nazad se @miliharmi ptala na otázku, na níž mě také velmi zajímá odpověď, ale nějak to bylo asi v zápalu argumentačního boje přehlédnuto 🙂 , tak si dovolím překopírovat, co psala a připojuji se coby zájemce o odpověď:

U chlapců příušnice prodělané v pubertě a později mohou způsobit neplodnost. Vzhledem k tomu že máme tu úžasnou skoro plnou proočkovanost je dost nepravděpodobné, že by děti prodělaly tyto nemoci v předškolním věku a tím získaly celoživotní imunitu. Není tedy lepší, pokud dítě nemoci neprodělá do určitého věku, ho dát třeba ve školním věku naočkovat? Řešili jste to někdo? Pokud ano, dávali jste spíš monovakcíny?

erikasadek
25. jún 2010

@luthien.k ahoj ja to tak budem riesit ked bude mat josh 12 rokov vtedy sa doporucuje zaockovat chlapcov ak neprekonali , chorobu , alebo neboli zaockovani.. a dam len monovakcinu.. 😉