Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prevenar
23. máj 2012

@ivka144 nemusis, maju to skoro vsade, ja to kupujem u nasho zverolekara 🙂 ak to nahodou nenajdes tak objednas 🙂

heimdalls
24. máj 2012

@prevenar - tie tvoje kliešte by som použil maximálne tak na psa, pre ktorého sú aj určené, na ľudskú bytosť sotva (vykrúcanie kliešťa kliešťami) Neexistuje nič lepšie, ako starý recept, indulona (krém), poriadne ho natrieť a pomaličky jemne v protismere pohybu hod. ručičiek ho s citom "vykrútiť". Samozrejme, okamžitá dezinfekcia postihnutého miesta peroxidom. Ešte nikdy sa mi nestalo, ani pri psovi ani pri človeku, že by niekde ostala hlava alebo nejaká jeho časť a to som ich už pár vybral.

hajanka
24. máj 2012

@prevenar @peha81
dnes rano som tu citala jednu maminu, dufam, ze nebude vadit ze ju budem citovat:

"RUVZ Zilina - ustne prejednanie priestupku dopadlo super. 30 eur pokuta stoji za to, aby sme nepichali do nasho drobca tie otrasne injekcie"
"pichat sa nic nejde, preto sme platili pokutu. no a na vyske sme sa "dohodli" - to znamena - pani pravnicka navrhla a my sme samozrejme suhlasili. pripravene sme nic nemali , nebolo treba"
pravnicku tiez nie, to naozaj nebolo treba ! prisli sme tam iba my, bola tam pravnicka z RUVZ a zapisovatelka. vsetko bolo velmi prijemne, ....ved oni poznaju vsetky argumenty, su radi ze sa zbavia prace s nami"

to mi uplne sedi na to co si napisal "ved len pokuta.."

peha81
24. máj 2012

@hajanka kde je to písané,,tu v téme? daj mi prosim ta jej nick..chcela by som sa jej popýtat nejake veci 🙂

manof
24. máj 2012

@denduska
Inak povedané: zabudnite na eradikáciu osýpok.
Ale to už dávno hovoril Dr. Kummer, aj keď možno nevedel o netopieroch:
http://www.slobodavockovani.sk/news/osypky-ocko...

Celý tento článok sa oplatí prečítať si z viacerých dôvodov.

hajanka
24. máj 2012

@peha81 vo fotoblogoch, poslem ti jej nick

heimdalls
24. máj 2012

@keziah - Ak sa prisaje infikovaný klieš (borelióza, encefalitída) je v podstate jedno ako ho vyberieš, infikuje ľudské telo už samotným prisaním sa kedy pod pokožku vstrekne podobne ako komár látku proti zrážaniu krvi, aby mohol sať. Kliešťe mi vyberal metódou ešte moj otec cca 20 rokov dozadu metódou protismeru a krému a nikdy nebol najmenší problém, či už s rozpučením, alebo odtrhnutím hlavy, to že som nikdy nedostal boreliózu, bolo šťastím, že ma nikdy nesekol infikovaný kliešť. Rovnakú metódu som si osvojil aj ja a inak by som skrátka kliešťa neexperimentoval vyberať. V príspevku ktorý si zaslala to dobre napísal v diskusii jeden pán:

Johny
23.04.2012, 17:06
Mam psa takže vyberanie kliešťov na dennom poriadku. Tie drísty že kývať kliešťa si nexajte, vždy s tým bol problém vela krat sa stalo že hlava sa urvala, alebo som chudačika psíka trapil aj 20sekund, tak som sa na mudre rady topkárov a spol vy...l, a dal na stara babka metoda a to točiť proti smeru hodiniek s miernym tahaním, čo to tak robím už 5 rokov ani jeden problém, celý kliešť von behom 3-5 sekund, samozrejme klieštiky original na to, ale nekývať ani netahať, však kto to robí vie, kto nie píše len drísty.

keziah
24. máj 2012

@heimdalls s tou encefalitidou je to vraj tak, ze pokial aj kliesta vytiahnes do nejakych 24 hodin, tak ti este nestihne napluvat dost slin do ranky, takze i keby bol infikovany, tak encefalitidu nedostanes (teda za predpokladu, ze ho nepridusis a nevygrcka sa ti do ranky). co sa tyka boreliozy, suhlasim.

erikasadek
24. máj 2012

ahojte len na chvilu snad neskoro bude info u vas a budu vas strasit ze v fr je tuberkuloza !!!

tazke aby ste boli pripraveny ano v v regione pariza v jednej strednej skole 7 ludi bolo nakazenych tuberkulozou ... a je to tuberkuloza africka nic katasrofalne stacia atb... ziadna epidemia.. rocne okolo 1000 pripadov a samzorejme region pariz len viemem vdaka komu.. inak nakazeni boli aj studenti ktori boli ockovani.. takze ak by vas strasili nad epidemiou niekde tak mate info s prvej ruky.. a v klude mozte mavnut rukou.. 🙂

pozdravujem vas vsetkych...

prevenar
24. máj 2012

@heimdalls 1) nie su to "moje" klieste 🙂 2) ked nechces pouzivat ich nemusis , nikto ta nenuti 🙂 . good luck s cimkolvek co pouzivas ty sam.

prevenar
24. máj 2012

@erikasadek na tieto "epidemie" o pocte 5 -10 ludi sme si uz priam zvykli 🙂

manof
24. máj 2012

@sorciera24
ad: http://plnielanu.topky.sk/c/859/horuca-tema-ock...
pomerne vyvážený článok to je.
Celkom pokrok od prakticky výlučne fanaticky pro-očkovacích článkov pred takými 5 rokmi.

sorciera24
24. máj 2012

@manof ano, suhlasim...skor som reagovala na tu diskusiu 😉 ...ale ta je podobna ku vsetkym clankom.. 😉

tin007
24. máj 2012

@manof a @sorciera24 som celkom prijemne prekvapena urovnou diskusie pod tym clankom na topkach, lebo ak na nejaku obcas natrafim, tak je to zvycajne kopa vulgarizmov a pod.

manof
24. máj 2012

@eniii
Tu je to už vyše roka po slovensky:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-s...

nae
24. máj 2012

@heimdalls @prevenar @keziah Trochu vam ako biolog skocim do debaty. Prenos infekcie z kliesta na cloveka je minimalizovany hlavne vcasnym odhalenim a odstranenim, tzn. do 24 hodin. Co sa tyka vyberania kliestov, treba zabranit tomu, aby sa kliest zacal dusit a zvracat. Konkretne borelie si dobre hoveju v traviacom trakte kliestov, takze ked sa chudak kliest zatrie kremom, tak je riziko, ze sa pri duseni do rany zaroven vyvrhnu borelie a infikuju hostitela. Takze nemazat. Co sa tyka mechanickeho sposobu odstranovania, uplne najlepsie je sa kliesta ani nedotykat. Idealny sposob: infikovane miesto streknut alkoholovou dezinfekciou (napr. Jodisol), vziat vatovu tycinku (alebo zapalku), a okolo zahryznuteho kliesta parkrat obkruzit po koži, jemne tycinkou okolo miesta pritlacat. Potom miesto este raz vydezinfikovat.
Odcucnuteho kliesta hlavne nepucit medzi nechtami (borelioza sa da chytit aj tymto sposobom, overene), a nepalit. Najlepsie zamotat do toaletaku a splachnut do vecnych lovist.
Tiez mam doma psa a nanho pouzivame jedine tieto klieste: http://baron.cz/pes/klesticky-na-vytahovani-kli... . U psov ale infekcie prenasane kliestami prebiehaju uplne inak, ako u ludi, takze tam ide skor o to ulavit psickovi od toho, aby sa neskrabal a aby nenechaval tento nacucany nechutny hmyz odpadnuty po byte. Pre mna nie je vacsi humus, ako zistit, ze to "cosi" na koberci nie je odpadnuta koralka, ale nacucany hnusny kliestisko, bue. 😎

vejula
24. máj 2012

@nae ani nehovor pred asi tyždnom som takeho nacucaneho našla na gauči. som myslela že ma tam porazi, fuuuuj a to som ho den pred tym škrabkala a prehmatavala, aj ked je pravda, že v tych jeho chlpoch sa to velmi zle hlada. Ale aj tak nechapem, takeho velkeho by som isto citilia, či mysliš že sa kliesť tak môže napiť behom jedneho či dvoch dni???
A ešte som sa chcela spytať ta alkoholova dezinfekcia nespôsobuje to vracanie kliesťa?

nae
24. máj 2012

@vejula Zavisi od toho, akeho chlpateho psa mas doma - my mame labradorku, a este k tomu hnedu, takze ju musime detailne prehladavat. Vacsinou to ale odhalime, ze sa skriabe, alebo je hnusne kliestisko prisate na typickych menej osrstenych miestach. Tiez ju casto hladkame, ale to tiez neznasam - hladkam, hladkam a naraz hladkam aj kliesta... 🤐 ...inak vidim, ze cakas prirastok, tak doporucujem - ked uz mate dieta (deti), nie je moc vhodne pouzivat ten protikliestovy obojok, lepsie su tie pipety, co sa vtieraju do srsti.
Na dezinfekciu pri kliestoch je najdoporucovanejsia dezinfekcia s obsahom jodu (ale niektori ludia su na to alergicki). Ked kliesta postriekam takouto dezinfekciou, tak to prezije (nezacne sa dusit), akurat bude chudak cisty ako lalia 🙂 , ale ked ho zapatlam kremom, tak sa bude dusit.

prevenar
24. máj 2012

@nae jo, mne si do toho moc neskocila 😝 mazanie je volovina, presne koli tomu co pises. kliesta treba proste co najskor vybrat. pozri sa na ten hacik co som pridal vyssie popripade ho vyskusaj , je to urcite lepsie ako akokolvek "pinzeta" alebo nieco ta podobnom principe. je tam len jedna tenucka strbina a ked to nasunies na kliesta tak mu to tesne privrie hlavu do tej strbiny , ale neodstrihne. potom ked s tym orotujes okolo osi je skutocne tak za pol sekundy vonku.
@vejula trva to niekolko dni , aj tyzden kym sa nacia do plnej velkosti 🙂 na psikovi je milion miest kde moze byt schovany . neviem ako moc mas chlpateho psa , ale ak ma dlhsie chlpy, alebo kuceravy srst tak vsetkych najdes tazko. mozu byt medzi prstami, pod pazuchami, v uchu, na chvoste, vo uzoch na papuli atd. da sa prehliadnut aj velky kliest co sa stalo X krat aj mne. ,ze som psika podrobne prehladaval niekolko dni po pobyte v lese, nasiel som niekedy aj 5-10 .. ale potom som o tyzden nasiel aj 2ch vypadnutych niekde pri dverach 😕

najprv ho vyber a potom mozes "ranu" pokojne dezinfikovat cely zvysok dna 🙂

monky978
24. máj 2012

toto ma zaujalo, ale hlavne táto veta:
"Tak som tam klopala ešte raz a poprosila som o tetanovku. "

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3334736...

vefi89
24. máj 2012

@monky978 tak to je nádhera 🤐

monikamajova
24. máj 2012

@prevenar veru veru,pravdu máš 😔
a zajtra idem na poradňu s malým,tak ak mi povie čo i len 1 slovo o očkovaní,tak tam jej to poviem o tom džbáne 😉 a o ten džbán sa neboj,nehodím ho do p.doktorky ak mi bude protirečiť -len jej poviem o psovi 😒 a spýtam sa na tie vakcíny,som zvedavá,akú mudrosť vypustí,p.homeopatka 🙂

prevenar
24. máj 2012

@monky978 heh, ved v pohode, ked su vakciny neskodne , tak pre co nie 😝 budeme ich brat ako na cukriky. zarazajuce je , ze jej su aj pichli ..teda , vlastne nie je ^^

prevenar
24. máj 2012

@monikamajova je mu nieco ? ak mu nic nie je , tak tam nechod 🙂 chod az ked ta pisomne predvolaju , takto vynechas par zbytocnych "poradni" ,,ako my 🙂 ..tam kde su chori ludia mozte jedine ochoriet.

tamix
24. máj 2012

@monikamajova neviem, či som dobre pochopila "akú mudrosť vypustí,p.homeopatka" To akože vaša pediatrička je homeopatka a je zástanca očkovania?

ivka144
24. máj 2012

@heimdalls Minule mal moj maly kliesta a muz panicky volal, ako ho vybrat, lebo sa mu mari, ze sa nesmie olejom (kremom). Ja klasicky som chcela olejom a krutit. Zavolala som kolegyni MVDr a ona hovorila, ze hlavne nedusit. Inak ze encefalitida najskor po 24h, skor viac a borelioza aj dva dni treba. A ze tie borely su v bruchu kliesta a ked ho udusime olejom alebo indulonou, vyvrati obsah zaludka (do ranky) a vtedy sa moze clovek infikovat skor. Celkove hovorila, ze ak clovek nedusi kliesta ale vytiahne ziveho, a ked sa po navsteve lesa okukne a nenecha ho na sebe dva dni, je strasne miziva sanca, aby nieco clovek schytal.

ivka144
24. máj 2012

@nae prepacte, nedocitala som diskusiu a pisem zbytocne co uz bolo...

keziah
24. máj 2012

@ivka144 v poho, opakovanie je matka mudrosti 😀