Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

atuin
20. jún 2010

@divoska Prepac, ale ty citas po sebe prispevky a vnimas, co pises ? 😒

divoska
20. jún 2010

vnimam celkom obstojne dakujem za opytanie. jedine co ma mrzi ze sa nedaju opravovat preklepy ktorych sa v rychlosti alebo z rozcarovania dopustam.

petot
20. jún 2010

@heleniatko: Samozrejme viem, že sú lekári, ktorí svoje neustále vzdelávanie berú vážne, a to sa pri tomto systéme dá robiť len na úkor voľného času a súkromných peňazí. Ale rovnako sú aj lekári, pre ktorých vzdelávanie končí formálnym potvrdením účasti na prednáškach v stanovenom povinnom rozsahu a ináč si vystačia s tým, čo kedysi pochytili na fakulte.

Pri pohľade na neschopnosť medicíny vysporiadať sa s novými informáciami zásadného významu, pripadá mi to, že Ruesch mal asi pravdu v tom, že systém vzdelávania vedie lekárov k poslušnosti a absorbovaniu cudzích myšlienok, a nie k samostatnému, kritickému mysleniu. Ak sa niekto napriek systému naučil samostatne myslieť, moje uznanie.

Ak sa chceš dozvedieť reálne informácie o očkovaní, musíš zahodiť učebnice, z tých sa nič zásadne nového nedozvieš.

lott
20. jún 2010

@heleniatko : Marna namaha - sekta "ockovani zkaza lidstva" plne okupuje toto forum 🙂 Zajimalo by me jestli napr Petot dela jeste neco jineho, nez pise sem 😉

petot
20. jún 2010

@lin18: Nehovor, že je zbytočné postaviť sem rozumné a overiteľné argumenty len kvôli tomu, že si to sama nebola ochotná 😉 Možno motyka vystrelí a niekto sem skutočne uvedie nejaký relevantný a dokázateľný argument v prospech očkovania.

Ináč, zaujímalo by ma, ktoré z citovaných štúdií boli "nevedecké" a ktoré "vedecké". Máš na to nejakú metódu rozlišovania? Alebo len pozrieš, kto napísal príspevok, a hneď vieš zaradiť štúdiu do šuflíka "vedecká" a "nevedecká"? 😉

tean
20. jún 2010

toto je naozaj marna snaha.
ked dosli argumenty, skusime zase riesit sukromie prispievatelov. Toto tu uz bolo pred par dnami - pokus o zosmiesnenie petot-a.
lott - skus nieco ine

tin007
20. jún 2010

ahojte, pridavam link o tetanuse
http://romanova.blog.sme.sk/c/232839/Ako-sme-to...
posledny bol v 1990, zdroj RUVZ (Informácia o plnení Národného imunizačného programu
v Slovenskej republike v roku 2006), zaujimalo by ma, kolko bolo za ten cas vedlajsich ucinkov pri ockovani proti nemu

heleniatko
20. jún 2010

@lin18 aha, uz chapem, preco sem viac neprispievas... aj ja som sa rozhodla, ze uz nebudem. Bambi2: ty si co za chuderka, ze sa bavis na tom, ako som "prezradila" manzela, ja nemam co tajit, toto je na pubertalnej urovni... Divoska: aka zaujimava otazka o liecbe chemoterapiou - naznacuje sama osebe, ze podla teba aj chemoterapia je zla zla zla... gratulujem!!! v pripade zaujmu zajdi na nejake stretnutie onkopacientov a ich rodin, a skus ich tam popresviedcat, drzim palce! Manof a Petot, bez komentara.... podla mna trpite nejakou paranojou.

tin007
20. jún 2010

@tean niekto tu uz skor citoval gandiho: "najskor ta ignoruju, potom sa na tebe smeju, potom s tebou bojuju a potom si vyhral" a ja mam taky pocit, ze akutalne je prechod medzi smiechom a bojom. takze este vydrzat a potom budeme mat moznost slobodnej volby 🙂

heleniatko
20. jún 2010

@tin007 som zvedava, co na tento clanok povie Manof, kedze podla neho moze tetanus dostat len ten, koho kopne kon... dedo urcite len simuloval 🙂

lott
20. jún 2010

@heleniatko ; No, jeden znamy veri, ze pri ockovani proti chripce je lidem impalntovan cip, ktery doputuje do mozku a ockovane lidi potom ridi vlada blize neurcene zeme 🙂 😀 A kdybys to zpochybnila, tak by se i pral....

bambi2
20. jún 2010

@heleniatko nebol to jeho dedko, nie je to jeho problem... 😀

tin007
20. jún 2010

@heleniatko citam si poctivo vsetky prispevky a nepamatam si, zeby ktokolvek tvrdil, ze tetanus dostanes len vtedy, ked ta kopne kon. prekrucujes!

heleniatko
20. jún 2010

citaj pozorne, presne toto manof napisal

manof
20. jún 2010

@lin18
Fajn, takže uznávaš, že môžem samostatne myslieť i samostatne konať aj v oblasti, ktorú som nevyštudoval na vysokej či strednej odbornej škole?

Potom však môžem tiež uvažovať samostatne o liečbe chrípky - buď si zoberiem syntetické antibiotiká s množstvom nežiadúcich účinkov, alebo si zvolím radšej niečo prírodné bez nežiadúcich účinkov (napr. cesnak). Síce si nebudem sám sebe (ani svojmu dieťaťu) operovať slepé črevo, lebo na to nestačia len teoretické vedomosti, ale treba aj manuálnu zručnosť a tú som nemal kde nadobudnúť, ale na menej náročné záležitosti mi študovaného lekára netreba. Čo sa elektroinštalácie týka, po nejakom mesiaci intenzívneho štúdia si na to trúfam. Základy sme mali na základnej i strednej škole, takže dotiahnuť to do praxe až tak náročné nebude. Okrem výmeny žiarovky som menil aj vypínač, zástrčku, luster, vyrábal som predlžovačku z jednotlivých komponentov, opravoval nejaké elektrické spotrebiče, takže nemyslím, že výmena elektroinštalácie v dome by pre mňa bol neriešiteľný problém.

Principiálny spor tu zrejme je v tom, či je absolvovanie určitého typu školy NEVYHNUTNÝM predpokladom k správnym rozhodnutiam v danej oblasti. Ja tvrdím, že nie, že potrebné vedomosti (prinajmenšom tie teoretické) si človek môže získať aj mimo školy. A tie praktické zase (aspoň sčasti) konzultáciami s ľuďmi z praxe.

A čo sa ohrozovania životov týka, nesprávnou výchovou dieťaťa rovnako tak ohrozuješ jeho život ako ho nesprávnymi rozhodnutiami ohrozuje lekár. Podobné to bude s riadením auta - skoro všetci vodiči absolvovali tie skúšky, ale aj tak mnohí z nich ohrozujú životy iných - absolvovanie skúšky nezaručuje ani skutočnú odbornosť, ani bezpečnosť konania absolventa (to tvrdím aj o lekároch). S kozmetikou zase tiež ohrozuješ život - ale len svoj vlastný. Možno si počula o karcinogénnych alebo inak nebezpečných kozmetických prípravkoch. Testovanie nezávadnosti kozmetiky je mimochodom tiež jednou z náplní RÚVZ (u vás hygieny). Keď si pri zasahovaní do elektrických obvodov nedáš pozor, elektrický šok Ťa môže zabiť. A ak si zle spočítaš rodinný rozpočet, nemusia Ti vyjsť peniaze na životne dôležité veci, čo tiež môže ohroziť životy...

Porovnanie teda je podľa mňa úplne v poriadku a pokojne môžem lekársku odbornosť postaviť bok po boku matematickej, kozmetickej, elektrotechnickej, pedagogickej či dopravnej.

tin007
20. jún 2010

@heleniatko prosim, prekopiruj to sem, dakujem

manof
20. jún 2010

@heleniatko
Chemoterapiu skutočne považujem za zlú (slabé slovo) a pritom nejakého toho onkologického pacienta osobne poznám.
Viď http://www.auria.sk/blog/nie-sme-chori-sme-traveni

vanish1
20. jún 2010

Vidím, že sa to tu nejako zvrhlo...
Ináč heleniatko, poznáš tieto stránky?
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

Neviem, prečo si vy, ktorí veríte očkovaniu myslíte o nás, že sme najakí fanatici. My sme očkovaniu verili predtým tak ako vy. Ale zmenili sme názor, tiež som sa tomu venovala asi pol roka po nociach, kým som definitívne zmenila názor, nechcela som veriť, že to môže byť až také zlé.

manof
20. jún 2010

@heleniatko
S tým tetanom to bol modelový príklad, nie jediný možný scenár.

Ide každopádne o to, že nie je nebezpečná tetanová baktéria, ale toxíny, ktoré produkuje. A ona neprodukuje toxíny:
1. v čistom prostredí ani
2. za prístupu kyslíka (resp. vzduchu všeobecne).

Navyše sa nevyskytuje len tak úplne hocikde, ako to tvrdí oficiálna pro-očkovacia kampaň.
Keď Ti na balkóne zhrdzavie prázdna konzerva a porežeš sa na nej, je krajne nepravdepodobné, že by si z toho dostala tetanus. Ako-tak pravdepodobné to môže byť pri poľnohospodárskych prácach, obzvlášť pri práci s hospodárskymi zvieratami. O to išlo v tom modelovom príklade s kopnutím koňom.

Záver: u typického slovenského mestského človeka, ktorý nepracuje s hospodárskymi zvieratami, je krajne nepravdepodobné, že by dostal tetanus. Oveľa nepravdepodobnejšie, než vážne nežiadúce účinky po očkovaní proti tetanu. To som si nevymyslel ja, to hovorí pediatrička s vyše 30-ročnou praxou.

divoska
20. jún 2010

ja som to nechcela rozoberat lebo ta otazka bola fakt basnicka, je mi jasne ze som brnkla na strunu, ta otazka nebola mierena tebe ani manzelovi, lec vseobecne do eteru lebo som ju nemohla udrzat v sebe, ale dik za tip, a odpoviem ti lepsim, mozem v pripade zaujmu zajst na cintorin... prezivavsi onkopacienti ktorych na par rokov drzi pri zivote viera, nadej a tuhy koren, pripadne zvysky imunity alebo zitovnej sily mi povedia co? aka je chemoterapia uzasne prijemna, bezproblemova, skvela a ako im zachranila zivot a tympadom je dobra dobra dobra? na co sa tu hrame... jasne ze som rada za kazdeho zachraneneho komu to pomoze. ale tak ta moja otazka nestala...

divoska
20. jún 2010

jo veru a ja nikoho presviedcat nepotrebujem. ja mam vlastny nazor, a nepatrim k tym ktori sa hadaju do krvi len aby si nieco dokazali a vyhrali vojnu. ja si radsej ten nazor egoisticky vyuzijem pre vlastnu potrebu, take ma uz preslo ze zachranovat svet. a obcas sa stane ze ked sa podelim, ho ti bystri & nekonfliktni ktori vedia o com zdielaju, a robia priblizne to iste.

vanish1
20. jún 2010

Heleniatko, tie linky som sem dala, aby ste si s manželom prečítali aj pohľad z druhej strany.

Tiež nemám rada konflikty a takýto štýl komunikácie sa mi nepáči. Ja predsa rešpektujem tých, ktorí očkujú, prečo tí, ktorí veria v očkovanie nemôžu rešpektovať mňa? Prečo sa tu nemôžu prezentovať názory bez urážok a výsmechov?

samiana
20. jún 2010

Za seba,ako čitateľku a prispievateľku tohto fóra hovorím toto:

páni manof a petot (a ďalší "manipulátori") by sa mohli aj na hlavu postaviť, najlepší kus, čo mi pomohol zorientovať sa v otázke očkovania, dodal MUDr. Ivan Bakoš v rozhovore pre Sme
http://www.sme.sk/c/4263387/ivan-bakos-kritici-...

Taký arogantný štýl, akože nadhľad a akože chápavý postoj, zľahčovanie dôsledkov očkovania, ako tento pán predviedol...Mňa najviac presvedčili odborníci a zástancovia očkovania svojou rezignáciou na spätnú väzbu.

A čo sa týka toho, že si myslím, či lepšie povedané, je veľmi pravdepodobné, že zdrav. problémy mojich detí boli spôsobené očkovaním:
Nehľadám nijakú výhovorku pre seba, "aby som tie skutočnosti mohla lepšie uniesť".
Mne osobne sa najviac pomohlo, keď som zistila, čo im vlastne je, pretože tie nesúrodé príznaky, ktoré ich trápia, nijaký odborník nikdy nediagnostikoval(dovtedy). Možno som len mala jednoducho smolu. Doslova intuitívne som hľadala spôsob, ako im pomôcť a tento proces ma veľmi obohatil, som zaň svojmu osudu vďačná. Je v podstate jedno, čo to spôsobilo, vrátiť sa to nedá , ja sa dívam dopredu. Ale môjmu dieťaťu s autoimunitným ochorením nedovolím pichnúť vakcínu, o ktorej viem, že sú s ňou (pre niekoho nevedecky) spojené riziká ďalších autoimun. chorôb, napr. DM1. Tak mi to radí "vycvičená" intuícia. A o svoju skúsenosť s očkovaním sa podelím s každým, kto má záujem, a ten je u všetkých, ktorý chodia na toto fórum.
😉

vodicka75
20. jún 2010

heleniatko, len kratko k tomuto:
"...a este k Vodicke75 - ze preco by to mali lekari nechavat na inych vedcov... no asi tak, ze kazdy z nich sa specialne venuje nejakemu vyskumu a ich poznatky sa potom pospajaju a aplikuju sa v praxi - preto sa medicina nazyva aj aplikovana veda..."
Prosim ta, pozrela si si tu relaciu Pod lampou, kde "skace" MUDr. Liptak a strasi, aka je pandemicka chripka smrtelna? A ako reaguju virologovia? Ze sa jedna o rovnako nebezpecny virus ako "klasicky" chripkovy? Vytvaranie atmosfery strachu, paniky,...aj s mediami, zdravy rozum si asi zabudol doma 😖 Umrtnost na pandemicku chripku je tusim porovnatelna s umrtnostou na "klasicku" chripku....a co sa tyka aplikovania poznatkov z inych odborov do mediciny, existuju, ale co sa tyka ockovania je to tabu, 13. komnata, o ktorej sa ani len nevedie diskusia.
Velmi rada by som si precitala podobny clanok k teme vplyvu toxickych kovov, na cloveka, ako je v nizsie uvedenom clanku spominane zameranie vedeckych projektov toxickym kovom v pode a vegetacii. Ak medicina spolupracuje a ma nejake vysledky, preco s tym nejde ako sa hovori do sveta? Ci lekari sa len ucia pouzivat PC?

vodicka75
20. jún 2010
vodicka75
20. jún 2010

Heleniatko, a este mi neda, presne tak, lekari by to mali nechat na vedcov, chemikov, biologov, environmentalistov,...a zacat uvazovat, co hovoria a nie stale mat klapky na ociach a zatlkat, zatlkat, zatlkat...az kym sa nedostane na trh novsi typ vakciny s inym typom nosica /napr. lecitin vo vyskume/ a potom to bombasticky ponuknu ako skvelu vakcinu, ktora je oproti tomu starsiemu typu napr. s hlinikom, uplne bezpecna /cim naznacia, ze ta starsia predsa len taka skvela nebola/....tito vyssie spominani vedci vam velmi kafru do vasich kseftov a preto s nimi neradi spolupracujete,...ak je raz nieco velmi toxicke, tak je to toxicke a ked toxicka latka prevysuje napr. stanovenu normu, tak je to hazard so zdravim deti, ak je sucastou vakciny,...

ivka144
20. jún 2010

Ja co vidim je, ze anti-ockovaci davaju linky, dokazy, ukazky a pod. a pro-ockovaci napadaju neobornost (ludi, ktore tie odkazy davaju, nie autorov clankov), nazor, ktory vznikol po tisichodinovom studiu zrusia tym, ze dany clovek problematiku nestudoval na VS a javi sa im tento suhrnny nazor ako paranoidny, negativisticky alebo malo pravdepodobny (vychadzajuc zo svojho doterajsieho poznania). Neviem, kto z Vas pro-ockovacom si dal namahu studovat to, co anti-ockovacom viedlo k zmene nazoru.
A samozrejme, ze hocijaky drevorubac, ked sa bude zaoberat (teoreticky) obchodovanim s opciami, bude v tom lepsi, ako ja, aj ked mam VS ekonomicku. A inak ani kardiolog sa nebude sprtat v crevach, takze samotna lekarska fakulta prirodzene nerobi expertov pre kazdu oblast.

K tym otazkam, co mozu vyvstat, to uz skoda reci..., jasne, ze je to podobne, ako ked niekto berie drogy, fajci, pije a vsetci sa skladame na jeho liecbu. Alebo srdciari - ak maju predispoziciu a ignoruju svoje telo veselou zivotospravou a pod. Naozaj otazka je len to, co sa stane, ak dieta umrie na nasledky choroby, proti ktorej sa da ockovat. Je to sice podobne, ako ked niekto umrie po ockovani. Kto to ma riesit? Ale to je otazka len tu u nas, vo vacsine europy kde je ockovanie nepovinne to az takou otazkou nie je.

Ako sa uz spominalo, tema sa povodom volala ODMIETNUTIE OCKOVANIA a admini ju zmenili na tento nazov, aj sme im pisali, ze je to zavadzajuce, ale nechceli to zmenit na iny nazov. Inak ak sa odvolavate na nazov temy, precitali ste si prvy prispevok? Ten zvykne urcovat, o com tato tema mala byt.
Ja nie som proti dokazom, argumentom, odkazom, ktore ukazuju, ze ockovanie ma svoje pozitivne miesto v medicine. Ale prosim Vas, skuste orijat, ze tato tema je najma pre tych, co o dokonalosti ockovania pochybuju a hladaju ine nazory a poznatky, ako tie, co vacsina pediatrov odrapoce. Nie je to logicke?
Fakt to neberte v zlom, ale nebavi ma znova a znova citat nejake vypady tvrdeho pro-ockovaca a nasledne hadky.
Vdaka za pochopenie.

lott
21. jún 2010

@ivka144 : A proc se to nemuze jmenovat "odmitnuti ockovani?" Vysvetlil vam to nekdo? Diky za info.

denduska
21. jún 2010

jaj boze, to fakt kym kazdy nebude mat dieta postihnute ockovanim (niezeby som to niekomu priala) tak sa nic nezmeni , ani len pohlad na vec 🙄

@samiana pri citani o tvojej dcerke som si spomenula este na jedno....ked mala moja starsia tusim nejak 9 dni, tak sa mi cez den spustil monitor dychu...ked som k nej prisla mala pootvorene usta a polomrtvolnu farbu..zatriasla som nou a nic, prebrala sa az ked som jej fukla do pusy...ale ani neplakala..nic..ledva otvorila oci...brrr, bolo to hrozne.... teda mna ani nenapadlo ze by to mohlo byt po ockovani bcg...mozno ani nebolo..neviem...hlavne ze sa to neopakovalo.

@divoska "take ma uz preslo ze zachranovat svet" presne! 😀

@heleniatko @onk ak sa stazujete ze malo zarabate - to chapem, viem velmi dobre kolko mate na vyplatnej paske - tak ak sa viete obracat a pracovisko vam to umoznuje, treba sa zapajat do studii...je to slusne platene, aj ked pravdepodobne otec rodiny bude trcat furt v robote. ale v podstate je to jedina moznost ako si slusne legalne privyrobit. A este robit prednasky pre firmy (= obetovanie dalsieho casu)..no ale cas su peniaze. Moje deti su ako polosiroty, ale verim ze sa to coskoro zmeni 😀

suzik77
21. jún 2010

@denduska fakt tvrde slova v prvom odseku. hoci si tam uviedla aj nieco do zatvorky, aj tak to znie velmi kruto....