Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
6. apr 2009

denisocka: U nas v Iniciative mame dojem, ze ak sa chce rodic vyhnut ockovaniu, nakoniec sa priamemu odmietnutiu zvycajne nevyhne. Niektorym detom sa sice podari preukazat kontraindikaciu, no lekari ich priznavaju extremne neradi, a je to za cenu vysetreni, ktore v konecnom dosledku mozu znamenat pre deti privelky a zbytocny stres.

denisocka
6. apr 2009

ja som dnes prave hovorila s mojou tetou,ktora vravela,že bratranec po očkovani v 3. roku v noci zaspal,a neorebral sa,odvtedy ma tuším niečo ako hypoglykemicke stavy,že zaspi a nejde ho nijak prebrať ... takže musi vela sladkeho,hlavne ked je už s ním zle a nevladze

petot
6. apr 2009

V 3.roku to bolo DTP. Pertussis zlozka patri medzi najucinnejsie toxiny pod Slnkom a posobi o.i. na Langerhansove ostrovceky v pankreasi, ktore donuti ku sialenej tvorbe inzulinu a tym nasledne nastava hypoglykemia. Bunky produkujuce inzulin sa mozu v krajnom pripade az "vypalit" a nastane trvala cukrovka. Tato moze v suvislosti s ktorymkolvek ockovanim nastat aj autoimunnym mechanizmom (diabetes typu I).

Tieto veci su zname a pertussis toxin sa vyuziva aj vo vyskume na zvieratach. Pertussis zlozka sa nachadza aj v Infanrixe. Tych neziaducich ucinkov je tolko, ze vzdy ma dojme, ako v mediach vykresluju ockovanie ako "bezpecne".

http://rizikaockovania.sk/zdroje.html#mozTocId9...

petot
6. apr 2009

Problemom pertussis zlozky vakciny je, ze je to mimoriadne nebezpecny toxin, ktory ucinkuje na procesy tela aj v uplne zanedbatelnych mnozstvach (nanogramoch!). Lenze na vyvolanie imunitnej odpovede ho musi byt vo vakcine znacne mnozstvo, a nie vzdy sa ho podari vsetok dokonale zneutralizovat pridavnymi jedmi, ako je formaldehyd alebo hlinik, ktore su vo vakcine obsiahnute.

Tento toxin ma mimoriadne komplikovany vplyv na rozne procesy v tele, z velkej casti nepreskumany, a jeho toxoidova varianta vo vakcine je preskumana azda este menej.

A tak sa vo vakcine vyskytuje urcite mnozstvo toxinu, a u citlivejsich deti moze sposobit vazne problemy.

denisocka
6. apr 2009

smutne..... inač,po angl.neviem ani prd,tak mi to nepomože 😒 a ty máš svoje deti očkovane?

petot
6. apr 2009

Predtým som očkovanie neriešil, behzlavo som dôveroval úradom a lekárom, a tak deti boli do 1,5 resp. do 1 roku očkované. Potom sme si dali konečne dokopy tie následky, čo nastali, zistili možnú súvislosť s očkovaním, čo-to som naštudoval, a už odvtedy neočkujeme. Ani seba, ani deti.

denisocka
6. apr 2009

ani povinne,ani MMR?

vanish1
6. apr 2009

denisočka, ani my už neočkujeme a urobili sme dobre, malej teraz zistil lekár poruchu imunity a tiež berie isoprinosine, odmietnuť sa dá, ale musíš si stáť za svojim, niekedy mám pocit, že bojujem proti všetkým, ešteže existuje iniciatíva a táto téma, lebo by som si fakt myslela, že som jediná....

petot
6. apr 2009

Odvtedy, uz nie.

tina_
6. apr 2009

tiež som strašne rada, že je tu táto téma, dosť mi to pomáha, aj psychicky, aj vytrvať a stáť si za svojím...

denisocka
7. apr 2009

vanish,takže ak ma maly tiež problemy vdaka tej virusovej inf. máme šancu odmietnuť MMR?

martina46
7. apr 2009

denisocka, ved ak nie je uplne zdravy, tak urcite mas pravo minimalne odkladat to, ved nikdy nevies, kedy dostane teploty atd....

vanish1
7. apr 2009

denisočka, ja som sa ťa aj chcela opýtať, čo je to CMV, čiže je to nejaký vírus?
Mne lekár do správy napísal, že očkovanie až po liečbe až keď som sa na to pýtala, inak by podľa mňa nenapísal nič ☹ Samozrejme je ľahšie a akceptovateľné aj lekárkou, ak má dieťa zdr. problém, kvôli ktorému nemôže byť očkované, čiže ak nechceš očkovať, tak lekárka ľahšie príjme, ak jej to do správy napíše najaký odborník (ale to len krátkodobo, úplne odmietnutie sa tým nevyrieši).
My sme úplne odmietli tretiu hexu a neplánujem už žiadne očkovanie. A to sme na to nemali dôvod - myslím zdr. problém (no vlastne mali, ale nevedela som o tom), takže som jednoducho lekárke povedala, že nedám a hotovo. Riešili sme to ešte asi 3x, ale potom už prestala prehovárať, keď videla, že so mnou nepohne. Už je to skoro rok a teraz zahlásila, že ma musí nahlásiť, dnes ideme do poradne a mám aj tie výsledy z alergo, tak uvidím, ako sa zatvári.

Ak chceš očkovať, tak len vtedy, ak je dieťa úplne zdravé!!!
Ak nechceš očkovať, dá sa odmietnuť, ale musíš si stáť za svojim, lekárka ti nasilu dieťa zaočkovať nemôže.

vanish1
7. apr 2009

ešte doplním, ja by som na tvojom mieste (ak chceš očkovať) očkovala iba úplne zdravé dieťa, aj keď lekárka povie, že to nie je kontraindikácia, nedala by som, lebo je to tvoje dieťa, myslíš, že jej na ňom záleží tak ako tebe, matke? Vieš ako to myslím, dieťa je pre ňu len pacient.

barborka08
9. apr 2009

Ahojte, pridavam link na zaujimavu stranku ohladom ockovania (bohuzial vsetky clanky su v spanielcine alebo vo francustine). http://www.vacunacionlibre.org

lucia123
9. apr 2009

Ahoj Petot,

Citala som Tvoje prispevky a vidim ze si dobre informovany v tomto smere.
My mame 20 mesacnu dcerku, a uz od 1 roka (ako sme zistili, ze je to nebezpecne) sme odmietli akekolvek ockovanie. Trochu ma prekvapila reakcia doktorky a tak zvazujem, ze si najdem pediatra v rakusku, kde povinne ockovanie nie je. Dokonca tam zvazujem aj rodit, (planujeme dieta) len koli tomu, aby mi babatko nezaockovali.
Myslis si, ze ked najdem pediatra, pomozem si? Alebo to mam zajedno. Chcem sa vyhnut pripadnej pokute a neprijemnostiam, ktore u nas eventualne hrozia, sice nepoznam este pripad, kedy by stat pokutu dal, ale nepotrebujem pocuvat ani tie sproste reci, ako je to dolezite.

Lucia.

petot
10. apr 2009

lucia: Myslim si, ze uplnu ochranu by dietatu poskytlo len rakuske statne obcianstvo. Aj ked sice, ked tak nad tym rozmyslam, rakusky lekar by nepodliehal slovenskym zakonom, a teda ani ohlasovacej povinnosti, takze by mohol nezaockovat a zaroven to nikde nehlasit 🙂

Ale neviem, ako je to s poistenim, ci by nase poistovne boli ochotne platit vseobecneho lekara zjavne mimo rajonu (dokonca v inej krajine) a dalsia vec, ci by on bol ochotny to robit za tie smiesne peniaze, ktore platia poistovne nasim lekarom.

No a napokon, nebude to prilis daleko v pripade, ze dieta bude chore a bude treba s nim ist k lekarovi?

Osobne si myslim, ze sa lobuje za zavedenie nejakych celoeuropskych natlakov za ockovanie. Preto prosim aj tych, ktori ockovanie deti nejako vyriesili bez konfliktu s uradmi, aby podporovali snahy o uplne zrusenie zakonnej ockovacej povinnosti.

Treba vytvorit tlak verejnej mienky, aby nebolo pre nikoho take jednoduche, brat nam nasu slobodu.

petot
10. apr 2009

lucia123: A ako si zistila, ze je ockovanie nebezpecne?

tina_
10. apr 2009

Peto, myslis, ze v akej asi dobe, teoreticky, by sa to moho podarit presadit u nas? myslim to zrusenie zakonnej povinnosti?

susik77
11. apr 2009

Ahojte, v piatok som volala nasej pediatricke, mala je totiz zase chora 😖 a hovorila som jehj, ze nam v ockovacom centre poradila dr. odlozit to ockovanie priorixom az po porode. Dr. sa ma spytala, ci uz sme mali 1.davku. tak som povedala, ze este nie a ona ze tak v poho 🙂 a ze ziadne problemy s hygienou mat nebudeme. tak super 😵

vikinka27
11. apr 2009

susik, tak vidis ;) bezva. tak uz len stastne donos 😵

denduska
11. apr 2009

susik, tak super 😉

petot, chcela som sa ta este spytat, nevies preco v krajinach, kde ockovanie nie je povinne, je aj tak napriek tomu pomerne vysoka uroven zaockovanosti...?teda na slovensko asi nikto nema...ale myslim ze tie cisla sa vseobecne pohybuju okolo 80-90% co som raz videla taku tabulku....tak preco? musia to mat deti kvoli skolke skole a tak? alebo v com je to? ja mat taku moznost tak urcite minimalne odsuniem to ockovanie aspon na treti rok...

petot
11. apr 2009

to je politika, a v tej je tazke nieco predvidat 🙂 Keby sa nasiel dobry politicky dovod, tak aj velmi rychlo. Inac, neviem.

Ale myslim, ze stoji za to, aspon vytvarat tlak, napriklad prostrednictvom sirenia informacii, aby sa v prvom rade prestala spolocnost divat na neockujucich ako na nejakych asocialov. A zaroven presadzovat povedomie o prave na slobodnu volbu vo veciach svojho zdravia.

katka.carska
12. apr 2009

clovek vas nestaci citat, aka ziva debata sa tu rozprudila...
mam pre vas otazocku (mozno to sem vobec nepatri)-ake mate skusenosti s ockovanim zvierat, popripade viete ma odkazat na nejaku stranku kde sa tejto problematike venuju ?
Ockovat alebo nie ? A proti comu ?
Viem len tolko, ze besnota je povinna u psov a maciek ... ale co hospodarske zvierata popripade hydina ?

petot
12. apr 2009

V zahranici sa ockuje asi preto, preco u nas. Ludia su zrejme od malicka vychovavani v tom, ze ockovanie je najvacsi objav mediciny (nuz, pokial ide o uhol pohladu akcioviek, tak bezpochyby ano). Ze chrani pred chorobami, ktore by inac vyludnili svet, bla bla.

Dalsia vec, vacsina ludi to neriesi, tak ako u nas. Ide sa do poradne, ide sa ockovat... Kto by sa nad tym zamyslal? Lekari hadam vedia co robia. (Hej, tak ako po tisicrocia pustali zilou, lebo krv povazovali za otravu v tele.)

Rizika ockovania sa tutlu a zamlcuju, tak ako u nas.

A napokon, silny marketing.

denduska
12. apr 2009

hm, tak asi to tak bude...no.. mna to fakt zaujima, mozno kocky zijuce v zahranici by vedeli...napr erika, jarka...haloooo 😨

k tomu pustaniu zilou, robi sa to dodnes, samozrejme ma to jasnu indikaciu..teda ja viem len o jednej a to hemochromatoze, ale asi ich bude este zopar...a mozno nie...nastastie😅

katka, ja mam psa, ockovana je proti besnote plus este proti (asi) 6 chorobam v jednej vakcine (musela by som pozriet do preukazu)...ale ja som toto vobec neriesila ci dat alebo nedat..aj ked sa za to plati. O sliepockach netusim 😅 ale vsetci susedia maju a urcite ich nedavali ockovat.... 😅

jarka007
13. apr 2009

haloo halooo 🙂,
mozem povedat, len z prikladov z okolia.
Kedze maju aj lekari volnost vyberu vakcin a nie len napr od jednej firmy a nie su trestne zodpovedni, ak dieta nie je ockovane a pod. je to pre lekarov ovela lahsie. Ich povinnostou je len informovat, ze ake vakciny su a ake sa odporucaju. A to pri kazdej prilezitosti, neprehanam 🙂. Na otazku, ci je to nebezpecne odpovedia vacsinou NIE, dnes su uz vakciny bezpecnejsie ako kedysi, ziaden thiomersal. Mam kamosky, ktore sa radsej nad dosledkami ockovania vobec nezamyslaju a ockuju. Potom kamosku, ktora sice vie, ze je to nebezpecne, dokonca jej maly reval cele noci, co chodila ako matoha, ale aj tak ockuje vsetko, lebo jej muz tak chce 🙂. Dalsie, ktore sa vacsinou zaoberaju alternativnou medicinou, resp, ju uprednostnuju, tak ockuju len opatrne. Ciatocne, iba nieco a neskor. V mojom okoli ma relativne dost velke percento nezaockovanych deti na MMR a proti pneumokokom ....nepoznam jedine dieta, ktore je touto vakcinou ockovane.
Takze zalezi na tom, akeho mas lekara a co ti o tom povie a na tebe, ci sa nechas presvedcit.

martina46
13. apr 2009

jarka, v ktorej krajine zijes?

erikasadek
13. apr 2009

halo halo, tak aj ja za seb amozem povedat , ze vela ludi to neriesi, ale su vakciny a vakciny.. povinna je tu len jedna obrna tetanus, polio.. inak nic.. povinne nie je..
ako pisla jarka, lekar ma volbu medzi , niektorymi vakcinami a teda nie len ta ista znacka....

a po druhe nikto vas do vakcinovani atlacit nebude, len ide podla vakcinacneho kalendara takze , pozrie sa ci uz dieta bolo ockovane, a ci rodic chce dat ockovat , u niektorych deti , povie automaticky , pri diagnoze vaseho dietata neberiem riziko ockovania a preto ja osobne s touto diagnozov nezaockujem vase dieta..
ale inak , je vela ludi co dava automaticky ockovat, aje vel aktory idu ockovat ovel aneskor teda po 2 az 3 roku zivota;; ked je imunitny system uz skoro v poriadku u dietata...

ja za seba, nikdy som neriesila ako viete ockovani ateda u mojho starsieho syna, proste pre mna to bolo normalne, teraz lutujem niektore ockovani ano co uz...

u mladsieho , odmietla som ROR co je MMR na slovensku kvoli jeho alergii na vajce......
co bolo so suhlasom mojeje lekarky, ani ona by ho s takouto diagnozou neockovala.. na MMR;
a tera zby mal byt preockovany 4 davkou prevnarom a pentavacom.. naco som poprosila lekarku , aby sme pichali neskor a samostatne nie obe , naraz do , kazdeho stehna..
ano ako si zelate ni eje problem..
takze asi taky pristup..
to hovorim za seba, zijem v parizi.....
mekka vakcin... 😀

jarka ak tu nahodou nebudes tak odpoviem martine, na otazku..
jarka zije v nemecku....

este musim povedat nie vsetky vakciny su hradene statom na 100% len tie najdolezitejsie... 😉
inak je to 65% s ceny vakciny.... zbytok je na poistencovy.. alebo na jeho sukromnej poistovni...