Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

veronikapp
11. dec 2009

lucrecia samozrejme ze potrebujem poradit- nie som vseved, ani tvor neomylny 😉
tak mi porad- kdesi som citala, myslim ze to bolo v tejto teme, alebo ankete- neviem presne ci to bola strana 15-125 ci 212...- ze kontraindikacia ockovania, bohuzial uz si nepamatam ktoreho, je uzivanie kortikoidov. Myslia sa kortikoidy per os, vo forme masti alebo inhalacne? Berie sa to ako dlhodoba kontraindikacia, aj ked liecba trvala iba par mesiacov, alebo to plati iba konkretne pocas tych mesiacov? Zaujima ma praco je to tak, aka chemicka reakcia by mohla nastat v organizme dietata?

samozrejme ze som citala tuto temu, ale ak ma nieco nezaujimalo alebo som to vtedy nepovazovala za dolezite, tak som preskocila aj niekolko stran. Tak sa vam velmi ospravedlnujem, ak som tym nieco podstatne, co sa uz vyskytlo v mojich trapnych otazkach, preskocila.

martinba nepoznas ma, nesud. Ide mi o princip, ani napriklad v teme Babatka, podtema Dakujeme Annag, alebo Laktacna kriza, annag neodbije mamicku pytajucu sa na problem s dojcenim, s tym ze to uz pisala 5-10 stran dozadu, nech si to tam najde. Ani do tej mamicky nerypu ostatne mamicky, ktore uz odpoved poznaju...

cora73
11. dec 2009

Tak mam chvilu casu...

Viem,ze tato tema je tu uz dlhsie,kedze som si to vsimla. 😀 😀
Nikde nebolo napisane,ze sem nemozem napisat,co som aj spravila,nakolko moj syn ma problemy a ja hladam pomoc.
Tato tema nie je ani uzavreta pre urcity okruh prispievatelov,ktori sem pisu od sameho zaciatku.
Nechapem,naco sa tu hadame,ale dobre teda...
Ak by niekomu osobne vadilo,ze sem pisem iba kratko,kludne to moze napisat.
Cize Veronikapp,ak tu na teba niekto utoci,prip.mas ten pocit,za to ja nemozem,na mna tu este neutocil nikto...
Priznavam,ze som si tuto temu neprecitala celu,lebo takisto na to nemam cas.
Vytlacila som si clanky,na ktore som tu nasla odkazy,a citam si ich napr.aj na wc 😀 ,a uz viackrat...
Moj syn sa narodil uplne zdravy,donoseny,v poriadku.Od 6m zacal mat problemy-atopia,potravinova alergia,znizena imunita,5x signal o zastave dychania nadranom...Vsetko naraz a zrazu.Ako som tu citala,napr. atopia moze byt vrodena-u nas to nikto v rodine nema..Ak spravne,normalnym "zenskym" rozumom rozmyslam a hladam priciny,ak je nieco vrodene,tak sa to prejavi od narodenia.Ja mam vrodenu celiakiu a prejavila sa mi v 3m,ked mi mama zacala davat-podla vtedajsich doporuceni krupicovu-lepkovu kasu.Skoro som umrela,bola som kost a koza,len hnacky,hnacky,nakoniec Kramare,infuzie a oznam rodicom,ze asi neprezijem..Nastastie sa nasiel dr,ktory ma zachranil tym,ze mi vylucil muku..
Cize ja hladam pricinu toho,ze moje dieta ma zrazu problemy.
A vtedy narazim na tuto temu.
Neviem,ci su jeho problemy sposobene ockovanim v 6m,nesledovala som to,nakolko som netusila,ze by to mohlo mat suvis.
Mozno to suvis ma,mozno nie.
Ale v tych clankoch ma zaraza to,ze nikde nie je opisany dokazany pozitivny vplyv ockovania,len o nom dokola uz niekolko desatroci melu doktori,ktori sa o tom ucili mozno minimalne,a aj to uz asi z poriadne starych ucebnic-sorry,nechcem mudrovat,nie som dr,ale nikto nema na to peniaze,aby taky vyskum zafinancoval.
Okrem obrovskych farmaceutickych firiem,ktore z pochopitelnych dovodov nemaju zaujem takyto vyskum robit.
Otazka: Ak je ockovanie neskodne a prospesne,preco potom tolko statov prestalo s ockovanim?
Preco vobec vznikla tato tema?
Preco rodicia pomalicky prestavaju davat svoje deti ockovat?
Zeby par doktorov,ktori napisali tieto clanky a roky sa tejto teme venuju,chceli znicit farmaceuticke giganty?
To nemaju sancu...
Ani tych par ludi,ktori deti nedaju zaockovat,tie firmy nepolozia na lopatky..
Z druhej strany-je pre tie firmy vyhodne,ze su ludia a deti chore? Je-preda sa viac liekov.
Je vyhodne nicit ludom imunitu? Je-preda sa viac debilin na zvysenie imunity
Su v tom prachy,nic ine...
Ja sama som sa pred 3 rokmi stala testovaciou osobou pre zavedenie noveho lieku na Slovensku-a bola som PEKNE financne odskodnena..Testovanie trvalo rok.Islo mimochodom o liek,ktory som na svoju chorobu da sa povedat potrebovala,aj ked momentalne,kedze som bola tehotna a stale kojim,tak ho neuzivam,kvoli vedlajsim ucinkom..Moja choroba je neurologickeho charakteru
Kolko liekov odporuci lekar tehotnej a kojacej zene? Okrem Paralenu,vynimka su samozrejme choroby,pre ktore sa niektore lieky musia brat..Mne povedal dr. max Paralen.
Preco? Lebo to prechadza k dietatu...Aj ked prefiltrovane cez matku.
Tak potom preco mam POVINNE dat nieco svojmu malemu bezbrannemu dietatu,bez vyvinutej imunity,vpalit priamo do krvi? Rozbijem doma teplomer a dam mu ortut na lyzicke do ust???
Preco som nebola informovana o moznych neziaducich ucinkoch,aj dlhodobych,ani pri prvom dietati a preco nemam moznost vyberu,kedze uz o nich viem a mozu ublizit?
Ako som sa docitala,uz je povinnost dr oznamit mozne neziaduce ucinky-co je totalny vysmech,kedze to nemozem odmietnut..
A ze sa uvazuje o dalsom povinnom ockovani? No parada...
Asi nebudem sama,co niekedy dostala liek od dr a po precitani moznych vedlajsich ucinkov ten liek vyhodila do kosa..
Ja osobne teda uz viackrat..
Kedysi sa omylom posunula desatinna ciarka pri hodnotach myslim ze zeleza? v spenate,a cele generacie vyvarali detom spenat... 😀
To mi nevadilo,spenat mam rada... 😀
Ale ide o to,ze ak sa objavili taketo pochybnosti o ucinnosti a hlavne neskodnosti ockovania,malo by sa s tym nieco robit-to znamena dosiahnut zrusenie povinnosti ockovania-nech sa kazdy rozhodne sam..
Ako je mozne,kedze sme vsetci ockovani,ze je zase cierny kasel?
A bohvieco co este..
Ja som uz teraz-aj ked len mesiac 😀 -presvedcena,ze nechcem dat ockovat.
A nechcem dat ockovat legalne.
Ak by polovica Slovenska odmietla dat ockovat,ze by si to nikto nevsimol???
Vsak by sa na hygiene a na sudoch "pos--li,z tolkych hlaseni..
Aspon by stupla zamestnanost,museli by prijat kopec uradnikov.. 😀
Treba to len nejako rozhybat...

veronikapp
11. dec 2009

cora73- suhlasim. Ale na to aby sa to mi to podarilo, potrebujem 100% presvedcenie a nejaky dokaz v ruke- aby som sa mohla nejakym sposobom branit pred svojim okolim- napriklad moja mama mi hovori, ze sa tym vobec nemam zaoberat, ze privela citam, a potom som baaars mudra. A to je sestricka na detskej neurologickej ambulancii. Napadlo by niekoho v takych podmienkach neverit ockovaniu? Mna nie. Aj napriek tomu registrujem co sa pise, vysiela. Aj ked v mojom okoli skutocne taku skusenost negativnu nemam. Alebo sa to mozno len ututlava. Ja neviem...

a preto som tu, aby som zistila nieco viac, odpuste mi moju trufalost, ale za 3 dni na tomto fore sa to neda...

bambusko
11. dec 2009

veronikapp, parkrat som do tem o ockovani prispela a nik na mna neutocil, aj ked ockovanie nezavrhujem. myslim, ze tvoj problem je styl komunikacie - aha ja som tu a neverim, tak ma presviedcajte a odpovedajte na otazky, asi tak 😒 kto chce ziskat info, ma vela moznosti ako ich ziskat, nielen v tejto teme 😉

babulka, posledny prispevok asi trochen prepisknuty. neviem o tom, zeby tu niekto tvrdil, ze pricinou ae je vyhradne ockovanie, ale je to dost pravdepodobne a logicke, kedze obe veci suvisia s imunitou, ze ockovanie moze byt spustacom. ty si ozaj presvedcena, ze ockovanie nema ani nahodou ziadne vedlajsie ucinky a rizika???

a tiez suhlasim, ze skupina odmietajuca ockovanie obcas reaguje agresivne a posmesne, aj ked pri tom, co sa stalo ich detom je to ludsky pochopitelne ☹

ak obe strany budu diskutovat mierumilovne, tak to bude urcite pre vsetkych osoznejsie 🙂

babulka
11. dec 2009

No a zase som sa dozvedela viac o sebe, ako odpoved na otazku... 🙂 Mna tema ockovania zaujima takisto ako aj ine temy...ale bohuzial, akonahle ma niekto iny nazor, resp. doplnjuce otazky, hned je nepriatel, prudic, votrelec a pod. Tak potom naco sa pytat, ze? Myslim, ze ak vam aj ide o dobru vec, tak svojim pristupom pritaihnete menej ludi a viac ich odradite.
K AE, lebo to je to, co ma na stare kolena zaujima... 🙂 Akonahle tu niekto napisal, ze dieta ma AE, hned viacere napisali, ze to ma urcite z ockovania. Citala som to dobre. Ani ste nepripustili inu moznost. Tak preto sa pytam este raz, ako je mozen, ze sa u mna vrodena predispozicia na AE, o ktorej som ani nevdela, neprejavila bezprostredne po ockovani alebo aspon v nejakom rozumnom casovom odstupe od neho? Lebo 10. rokov je dost dlha doba.... Tym chcem povedat, ze spustacom AE moze byt cokolvek, nepisala by som striktne a vylucne o ockovani. Sama som toho dokazom.

lucrezia
11. dec 2009

veronika, ja nemám titul MUDr. pred menom, takže na tvoje otazky ti odpoved nedám, ale verím, že v poprade nejakých tých doktorov máte, tak si myslím, že sa treba obrátiť tam.
alebo skus poňuriť na nete, možno odpoved nájdeš, mna to ale nezaujíma, lebo kortikoidy nie su moj problém, tak po tom ani nepátram.

veronikapp
11. dec 2009

lucrezia- samozrejme budem sa pytat aj popradskych doktorov a ak budem mat prilezitost tak aj inych. A samozrejme sa budem pytat aj ludi na tomto fore, ak mozem. Keby to bolo take jednoduche ,,nurit,, na internete, tak to robim. Horsie je , ked nevies co konkretne mas hladat.

josefa
11. dec 2009

veroniko, na www.vakciny.net si muzes najit pribalove letaky vakcin a jsou v nich i rozepsane kontraindikace u kazde vakciny, je to ale jen cast toho na co se ptas

petot
11. dec 2009

babulka: Prečo máš AE? Ja neviem. Opýtala si sa lekára? Vie to on? Nie? Povie Ti 5 teórií, poškriabe sa za uchom a zhodnotí, že spoľahlivo to nikto nevie povedať.

Ja som zistil, že mi nerobí dobre syntetika v oblečení, všetko musím mať bavlnené. AE má plno prejavov, plno provokujúcich agens, ale základom je vždy porušená imunitná rovnováha. A to je vec, ktorú vakcíny spoľahlivo robia. Keď máš rovnováhu porušenú, tak raz to pri nejakej príležitosti môže "prasknúť". Nejaká chemikália, vírus, čojaviemčo...

Čo už my, my sme si tých chemikálií už užili. Iná vec sú detičky, tam je dosť veľká šanca, že to vyprovokovala, alebo tomu aspoň výdatne dopomohla, vakcína, najmä ak sa to objavilo v úzkej časovej súvislosti. Mechanizmy som už popísal v debate s veronikapp.

josefa
11. dec 2009

očkování se odkládá:
- u osob léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivními látkami na dobu 1 měsíc po ukončení léčby, pokud je to možné (současné očkování během této léčby může vést ke snížení imunizujícího účinku vakcín)

veronikapp
11. dec 2009

bambusko- stranku dozadu je pekne vysvetlane preco je to tak- v skratke- po prvom prispevku do tejto temy som sa musela dost dlho branit- sama proti vsetkym. Preto ten dojem ze som sebec. V skutocnosti som velmi mierumilovny clovek- ale to jedno.
len nerozumiem preco niekto reaguje na otazky urcene niekomu stylom- sak to uz tu bolo...
a este ked dodam, ze kto nechce reagovat nemusi, just napise ustipacnu poznamku 😒

babulka
11. dec 2009

Jedine, co som chcela svojim prispevkom napisat je, ze AE moze mat X inych pricin a jednoznacne tvrdenie, tak ako tu bolo prezentovane, ze za to moze zarucene ockovanie, je mylne. takisto ako v pripade cukrovky, autizmu, inych AI ochoreni.... Netvrdim, ze to nemoze byt sposobene AJ ockovanim, na to by som si netrufla, nie som odbornik, ale ani na druhej strane by som ani nepripisovala vsetky choroby sveta ockovaniu. To je demagogia. Tot vsjo.
Petot, ano, pytala som sa. Nastastie sa mi prejavuje iba v zime, od jari do jesene mam pokoj. Takze uz ani k lekarke nechodim. Mam v zasobe maste, kremy, bohuzial, v urcitej faze mi pomahaju iba kortikosteroidy. Radsej by som ich nahradila inym, ale nic ine nezabera. A pricina??? Neviem. To, ze je to vrodene sa asi zhodneme, to, co bolo spustacom neviem. Ale neverim, ze ockovanie proti tetanu pred 10. rokmi. 😉

petot
11. dec 2009

veronikapp: Možnože to tak nemyslíš, ako to nakoniec vyznie. Aj moje príspevky si ľudia vykladajú niekedy horšie, než sú myslené, takže to trochu poznám... 😉

Možno nevnímaš, ako agresívne to pôsobí, keď prídeš na fórum, kde ľudia vcelku v pohode diskutujú už na vyše 2-stej strane, a chrstneš tu niekomu do tváre, ako neočkujúcich chrániš svojím očkovaním...

Vieš, citových útokov si ako neočkujúci prežijem dosť aj bez toho, v novinách, televízii, dokola tí istí najpomazanejší lekári z úzkeho (mne už notoricky známeho) kruhu vysvetľujú, aký som nezodpovedný, pomýlený atď. Pritom ich ostatné výroky často ukazujú, že o očkovaní nemajú ani toľko páru, ako som mal po prvom mesiaci svojho horúčkovitého štúdia. A to hovorím nie s hrdosťou, ale so smútkom.

Vieš, niekoľko agresívnych vpádov sme tu už mali. Občas sem priletí mamička, ktorá nás príde pokarhať a poučiť, akí sme nezodpovední. Pritom o téme nevie zhola nič, diskusiu si neprečítala, len si možno niečo prečítala (Sprievodcu očkovaním? 😉
Napriek tomu, že na tomto fóre sú aj ľudia, ktorých očkovanie zasiahlo vyslovene tragicky, tak mnohokrát prevládli skôr chápavé a vľúdne reakcie, čo som rád.

A aby bolo jasné, tento príspevok píšem v pokojnom a zmierlivom duchu.

A pokiaľ ide o čas a snahu, poviem Ti z mojej profesionálnej banže, kde existujú dobrovoľné fóra, na ktorých sú ľudia ochotní pomôcť... ale ten, kto si pomoc pýta, je občas urazený, keď dostane odpoveď RTFM (prečítaj si manuál). Ale je pochopiteľné, že ľudia si vážia svoj čas a nemajú chuť 10x písať odpoveď na tú istú otázku, ktorú by si aj dotyčný poľahky zodpovedal, keby venoval aspoň trochu SVOJHO času bádaniu, než požiada iných, aby mu obetovali čas.

Očkovanie nemá jednoduchú odpoveď a skladá sa skôr z útržkovitých informácií, z ktorých si môžeš poskladať svoju vlastnú mozaiku, ale neexistuje žiadna skratka, ktorá by Ťa dostala k "definitívnej odpovedi" - len si to naštudovať, alebo zažiť (radšej naštudovať...) 😉

josefa
11. dec 2009

babulka, ja jsem nepostrehla zeby tady nekdo psal ze za vsechno zlo na svete muzou vakciny. S tim autismem, bohuzel to uz nedohledam, ale v nejakychcca 3 letech kolem roku 2003 se v USA podavala MMR vakcina s vyssim obsahem rtuti, nez v jinych zemich, v te dobe se tam autismus v USA deti mnohonasobne zvysil. Cisla si taky nepamatuju, musela bych dohledavat. Situace se uklidnila kdyz tu vakcinu prestali davat.
Bohuzel nepisu verohodne, pac ted nedam presne info a zdroje.

veronikapp
11. dec 2009

josefa dakujem, ale ja tiez niesom MUDr., ja sa v takom mnozstve tak odbornych clankov vobec nevyznam. Len som chcela konkretne odpovede na konkretne otazky plus nejaky link k tomu kde by sa to dalo overit. Pripadne aj viac aby bolo ,,z coho vyberat,,. Ja viem je to komplikovane- to co vlastne chcem. Polozila som jednu konkretnu otazku ale zatial mi nikto konkretne neodpovadal. A to mam tych otazok tak strasne vela, ze keby som mala vsetko hladat na internete, tak asi zblbnem. Dufala som, ze sa najdu ludia ktori to uz maju ,,preluskane,, a budu vediet kde, co, ako,preco- proste to povedia svojimi slovami aby to pochopil aj taky laik ako ja 😒 .

jaron
11. dec 2009

Ahojte,

Tiež si myslím (ako píše Babulka), že treba byť veľmi opatrný pri určovaní „zaručených“ príčin ochorení na základe osobnej skúsenosti. Opíšem vám jeden príklad:

Naša dcéra mala raz horúčku a bolelo ju bruško. Urobili sme zopár vecí:
1. Dali sme jej obklad na bruško z rastlinného adsorpčného uhlia, tiež toto uhlie použila vnútorne
2. Modlili sme sa za ňu
3. Mala našu láskyplnú starostlivosť (pohladenia, povzbudenia...)
4. Odpočívala, ležala
Na druhý deň bola v poriadku. Čo myslíte, čo pomohlo?

Keby som bol v nejakom kresťanskom fóre jednoznačne tvrdím, že modlitba.
Keby som práve chcel niekde na predajnej prezentácií propagovať to uhlie, samozrejme na tie ostatné faktory by som v tej chvíli akosi „pozabudol“....
Môžem vylúčiť, že by sa Natálke uľavilo, aj keby sme okrem modlitby nerobili nič? Alebo môžem vylúčiť, že keby sme vôbec nerobili nič, len by ležala, že by sa jej tiež uľavilo? Nemôžem. Ťažko to objektívne zhodnotiť, verím všetkým tým štyrom opísaným metódam, ale myslím, že je treba byť čestný, objektívny a seriózny v zaručenom tvrdení, že sa to stalo preto alebo ono....

Chcel som tým len povedať, aby sme si dávali pozor, keď hodnotíme svoju osobnú skúsenosť a vyvodzujeme z nej „objektívne“ uzávery na základe toho čím sme práve ovplyvnení. Nechcem tým popierať niektoré vaše skúsenosti, kde to bolo naozaj jednoznačné, ale zároveň upozorňujem na riziko unáhlených jednoznačných uzáverov. Aj v serióznych štúdiách často skutoční odborníci používajú niekedy slová: zdá sa..., vyzerá to..., je pravdepodobné..., a pre mňa osobne je práve toto niekedy znakom serióznosti a objektivity.

jaron
11. dec 2009

Tento úryvok (o ktorom trochu diskutovali Petot a Veronika) zo stránky odporcov očkovania znie veľmi zaujímavo a seriózne:

„Epidemiologické studie (7,8,9) prokázaly, že spolu se zvyšováním životního standardu, výživy, hygieny, gramotnosti a vzdělanosti se výrazně snižuje riziko rozvinutí životu nebezpečných zánětlivých infekčních onemocnění. Pro rodiny s nízkou životní a hygienickou úrovní, špatnou výživou a nízkým vzděláním bude mít očkování pravděpodobně největší užitek. Pro rodiny s dobrými životními podmínkami, dobrou úrovní hygieny, výživy a vzdělání bude znamenat očkování jen malý nebo vůbec žádný prospěch. Lidem s předpoklady ke vzniku alergických nebo autoimunitních onemocnění očkování pravděpodobně uškodí."

petot
11. dec 2009

veronikapp: Ak si chceš niečo naštudovať, môžem Ti poradiť napríklad články http://rizikaockovania.sk/dok.html
Nájdeš tam všeobecné materiály o očkovaní (napr Informujte sa), ako aj články o jednotlivých vakcínach. Babulka by asi odfrkla, že takým stránkam neverí, ale tie dokumenty majú pomerne dôsledne uvedené zdroje jednotlivých tvrdení, ktoré sú zvyčajne celkom oficiálne (a veruže som si niektoré aj overoval!)
Napokon, si inteligentný človek a vieš si to sama utriediť a zhodnotiť, čo je dôveryhodné a čo nie. A čo si budeme hovoriť, farebný lakovaný reklamný leták na niektorú vakcínu nie je o nič dôveryhodnejší zdroj než biela stále bielejšia a riasy zväčšené o 1380% 😉 Reklama na prací prášok Ťa nemôže legálne zastrašovať, že bez ich prášku zomrieš, kým vakcíny majú zákonnú výnimku!

Mňa niektoré z tých článkov najprv ohromili (prehrýzal som sa nimi ešte v angličtine), ale postupne som tie súvislosti pochopil a môžem povedať, že sú to dosť solídne spracované zdroje bez snahy o zbytočnú senzáciu.

Vieš čo ma za tie 3 roky najviac zaráža? Že na rozdiel od kritikov, protagonisti nemajú potrebu citovať žiadne zdroje informácií, ani dokladovať svoje tvrdenia odbornými štúdiami.

erikasadek
11. dec 2009

veronika kontraindikacia na kortikoidy je u MMR vakciny.. 😉

a mam pocit ze ja som na to upozornovala, ked osm boal lekarni este pred rokom.. kedze moj syn bral 3 dni , celesten a tu v lekarniach presne vedia, podla nasich cipovych kart , ake lieky prave beries a system, v pociaci upozorni hne dpozor kontaidikaci.. s kortikoidmy. 😉

ak je dieta dlhodobo na kortikoidoch tak sa nedav vobec.. je to tak napisane v letaku original FR 😉

denduska
11. dec 2009

babulka, skus na ten ekzem probiotika..moj muz berie nejaku trojkombinaciu, neviem co presne, jedno z toho je lactoflor. V Cechach je to vcelku tusim Probiosan, u nas sme to nezohnali, tak mu urobili v lekarni taky mix. Ale mozem ti povedat ze naozaj ked som videla ten vysledok som povedala - ved to je zazrak. A to uz vyskusal cely arzenal masti ake vobec existuju. Fakt skus 😉

tamix
11. dec 2009

Ja som tu chvíľu nebola a začína to tu byť veľmi zaujímavé. Je tu oveľa živšie a nie také jednostranné. Z určitého hľadiska má pravdu aj veronikapp, keď chce vedieť viac a oponuje. Nedávno ani mňa nezaujímala téma očkovania a bez akýchkoľvek problémov som dala malú zaočkovať s hexou a 1x prevenarom (ale očkovali sme vždy len do jednej nohy). Potom mi kamoška povedala o ich malom, z ktorého je zrazu stal autista – a to po očkovaní MMRkou. Tak ma to začalo zaujímať a ostala som šokovaná z množstva protichodných informácií, ktoré ma zavalili.

A zrazu tu bola otázka - čo mám vlastne robiť? – ako sa rozhodnúť? – bude to rozhodnutie správne? – ktorému argumentu viac veriť?

Predpokladám, že veronikapp je na tom podobne.

Keby som bola odborník, tak to neriešim. Ale nie som. Tak sa snažím získavať info.

petot
11. dec 2009

denduska: Zaujímavé, aj kolegyňa mi vravela, že probiotiká sú dobré proti exémom... nakoniec asi bude niečo pravdy na tom, že pokožka je obrazom čriev...

Ináč v zahraničí (najmä anglofónnom) existujú podstatne účinnejšie probiotiká než na našom trhu. Ide o to, že v črevách je normálne 1100 miliárd užitočných baktérií, niekoľko desiatok druhov, a na účinnú obnovu je 5 miliárd v bežných probiotikách trochu málo. Nie že by to nepomohlo, ale kým sa dostatočne rozmnožia, môže prevládnuť patogénna flóra, a tú je potom ťažšie vytesniť. Takže probiotiká má význam užívať aj v podstatne vyšších dávkach, ale pri tunajších to vyjde potom veľmi draho.

No, možnože sa situácia lepší už aj u nás. Neviem. Probiotiká nesledujem (asi by som mal) 😉 Píšem len to, čo som pochytil u jedného veľmi sčítaného človeka.

tamix
11. dec 2009

Dnes som mala návštevu z Čiech. Je to mladá rodina a majú 4mesačného syna. Tak som sa pýtala, aké to je u susedov. Vraj oni nemusia platiť pokutu, keď odmietnu očkovanie (zabudla som sa opýtať, či je tam očkovanie povinné alebo nie).

Ich strýko je krajský hygienik a odkázal mi, aby som malú dala určite očkovať. Oni dávajú malého tiež. Tak zase premýšľam, že hádam by im nechcel zle a určite by im neodporučil očkovanie keby bolo také škodlivé.

No a takto sa trápim už 2 týždne. Jeden deň som rozhodnutá neočkovať a na druhý ma zase niečo zneistí.

tamix
11. dec 2009

Mám jednu zaujímavú správu, len si ju musím ešte overiť. Vraj už aj v Maďarsku stiahli MMRku, kvôli vedľajším účinkom. Zatiaľ negarantujem, že je to na 100%. Musím zistiť.

veronikapp
11. dec 2009

tamix 🙂
mas uplnu pravdu- presne tak na to som.
Len som smutna z dnesnych reakcii ☹ .
Prave takymto sposobom by sa mali mamicky dozvediet viac- presviedcanim. Ako inak dosiahnut to, o com pisala cora? Ak vhupne nejaka mamina do tejto diskusie ako ja, je to to najmenej ju skritizovat aky je vlastne ,,blbec,, poslat ju,, piect medovniky,, len aby nerusila ,,pokojnu atmosferu,, tychto stranok. Ako chcete presvedcit vladu, ak nemate snahu presvedcit matku alebo otca deti zijucich v tejto krajine? Presviedcanie konkretnymi argumentmi. Ak by som nemala snahu dozvediet sa viac, uz tu davno nie som a nebojujem s vami.

Velmi ma mrzi, ze som sa dnes dala vyprovokovat. Nebolo to na nic dobre.

Petot dakujem za link.

petot
11. dec 2009

tamix: Toto dobre poznám.

Ja som najprv dostal varovné info, potom som ich konzultoval s priateľmi lekármi, a oni ma dobromyseľne presvedčili, že to sú len fámy a všetko je v najlepšom poriadku. Oni neboli neúprimní, ani skorumpovaní. Sú to milí a charakterní ľudia. Sú len zúfalo jednostranne informovaní, a BigFarma to má po tejto stránke dobre podchytené. Uveril som im.

Takže na 2 roky som to hodil za hlavu a očkovali sme ďalej. Syn mi po druhej hexe upadol do neutíšiteľného plaču na 6 hodín (!), len kričal a nič nepomáhalo. Potom odkväcol a 13 hodín spal, hoci normálne sa 3-4x budil kvôli kŕmeniu. Toto je učebnicový príklad ľahšej vakcinačnej encefalopatie, ale to som vtedy netušil, a poučený som o tom pred očkovaním nebol, hoci je táto komplikácia uvedená aj v príbalovom letáku! Až dodatočne sme si uvedomili, že v tom čase úplne stratil rečové schopnosti, znovu začal až v cca 14 mesiacoch, dovtedy sa len tak zvláštne usmieval ale nevedel zo seba vydať hláska.

A predstav si, ani toto ma netrklo! Keď druhý syn mal hnisavý vriedok po BCG vakcíne, som začal pociťovať nevôľu. Najmä keď sestrička utrúsila, že "to je tá nová vakcína z Dánska, veľa detí má s ňou problémy". To som si myslel, že naše pomazané úrady bdejú nad zdravím detí a zlú vakcínu iste rýchlo stiahnu z obehu.

No až po ďalšom roku som sa začal opäť témou zaoberať, pretože sa prevalilo, aká je BCG vakcína svinstvo, no úrady tvrdili, že všetko je v najlepšom poriadku. Len som vyvalil oči - to sa akože stále používa???

Potom sa nám dieťa úplne zmenilo po tretej hexe a začalo mať divné známky správania. To už som študoval materiály, chodil ako mátoha, a hľadal odpoveď na otázku, komu veriť. Potom sa prevalil škandál s Euvaxom, a videl som že úradom sa veriť nedá. Ďalšie vakcíny sme odmietli (MMR u prostredného a DPT u staršieho). Tú DPT potom aj tak v 3 rokoch zrušili a presunuli ju na 6. Zrazu sa ukázalo, že nie je až taká potrebná, ako bola dovtedy...

Takže myslím, že celkom rozumiem Tvojim pocitom, a veľmi veľa ľudí aj na tomto fóre tomu rozumie tiež. Zlá správa je, že odpovede prichádzajú len veľmi pozvoľne a za cenu vynaloženého času...

veronikapp
11. dec 2009

erikasadek- pytam sa, lebo moja dcera brala v lete kortikoidy, inhalacne, lebo ma silnu alergiu s nabehom na astmu. Ale uz ich neberie. Aj ked neviem co bude dalej... Z tej MMR-ky mam asi najvacsi strach.

este som sa ta chcela opytat- vo fr preco patri cierny kasel medzi poinne ockovania? Vlastne aj tu ho zavrhli ako neefektivne...

petot
11. dec 2009

veronikapp: Aj tomuto rozumiem. Mám rodičov lekárov, v rodine lekárov, viacero priateľov a známych lekárov, a keď som v určitom bode už aj našiel dosť argumentov pre svoje rozhodnutie, musel som študovať tému ďalej, lebo som vedel, že si svoje názory budem musieť potenciálne obhájiť aj pred nimi 😉

A tušil som správne, lebo istá pani doktorka ich o mojom rozhodnutí poinformovala, aj keď som ju o to neprosil 😠 Ja jej to neberiem, asi konala v presvedčení že bojuje za zdravie mojich detí, ale právo na to nemala, a dalo by sa dlho diskutovať k otázke etiky.

petot
11. dec 2009

Respektíve, právnicky presne (kvôli babulke), nevidel som ju, ako im to oznamuje, ale my sme to nikomu nehovorili, a naši sa to dozvedeli veľmi rýchlo, takže niekto im to povedať musel, a na základe predošlej komunikácie máme len dvoch kandidátov, jedného pravdepodobnejšieho.

Ale táto vec ma na celej téme trápi najmenej.

zitaje
11. dec 2009

Caute 😉
Veronika, ak sa nemylim, u nas je cierny kasel tiez v povinnom ockovani, je v hexavakcine, ci nie? Ale o neucinnosti tych vakcin sa stale hovori a stale nic (t.j. nadalej su povinne) - napr. BCG. 😒