Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tin007
11. feb 2011

@denduska, zachytila som, ze m. cirova (spevacka) bola v kambodzi ako vyslankyna unesco prave ohladom novorodeneckeho tetanusu a ockovali cerstvo narodene minima. tam to riziko je v tom, aby dieta nebolo infikovane cez kyptik (zvysok pupocnej snury) napr. pouzitim spinavych nastrojov na odstrihnutie snury.

jerrymona
11. feb 2011

@tin007 dik za vyklad. 🙂

denduska
11. feb 2011

@tin007 aha, takze tak. Diky za osvetlenie situacie 😅 no a co keby im radsej kupili kybel prevarenej vody ku kazdemu porodu... 🙄

@jerrymona no ja som nastastie pred MD dlho nerobila, tak ako vravi mm este nie som poznacena...on je uz totiz rezignovany..ze proste co narobime, snazi sa ako najlepsie vie podla svojho svedomia a moznosti...najst nejaku rovnovahu. v porovnani s ocakavanim je to dost tvrdy pad na hubu. doslova 😒

jonas17
11. feb 2011

@resuada to fakt? 😕
tak sme doma od dr. No, bola celkom ústretová, teda si myslím.dala som jej na papieri odmietnutie, založila to do karty.nevravela nič o hlásení, tak som bola ticho, nechcela som provokovať. ale neodpustila si poznámku, že niekto musí byť na vine, že? že máš syn cukrovku,však? a vraj po takom čase to nie je z očkovania.zaočkovaný bol v okt. 2008 a cukrovku dostal v apríli 2010.a očkovali ho Dultavacom . A vraj, nech si prečítam brožúrku, ktorú mi dáva poslednú, hurá, Sprievodca očkovaním. Tam je z karty prefotené, že zomrelo dieťa na čierny kašeľ a aké problémy malo dieťa po kiahňach. tak som povedala, že nemôžem veriť brožúrke, ktorú pre seba vydá farmac.firma, tak sa urazila, že ona peniaze neberie, no trafená hus zagágala? a vraj začali deti očkovať proti záškrtu, to akože Olivera v r.2008, lebo sa rozšíril.Tak som jej oponovala, že záškrt tu nebol 30 rokov, tak vraj bol, v Rusku. 😒
Ešte mi neviete povedať, ja som roč.71, či som v tom čase sa už očkovalo proti osýpkam? mne sa zdá, že moji spolužiaci v škôlke a škole mali osýpky a dnes dr. vravela, že to nie je možné, lebo ja už som bola proti nim očkovaná.

zulok
11. feb 2011

ja sa zas bojim skor toho tetanusu... mame zahradku a taky rocny stupel moze padnut na zem a zapichne si drievko do rucicky... a kto pouziva v zahradke kvalitny konsky hnoj, alebo iny taky, tak sa moze asi aj infikovat.. 😒 alebo ked si predstavim, ze starsi syncek da daco do ruky mladsiemu a ten sa pichne..no, uplne ustrazit ich , aspon ja, tak lahko neviem..ale zas cista tetanovka pre tak male dietatko tusim nie je...

ja neviem, stale akosi dufam, ze na vakcinach nieco dobre je..myslim, ze sa mam mooc dobre a spekulujem, ci je to fakt nutne..ale keby som bola v davnejsich rokoch a umreli by mi blizki na tie choroby, dala by som vsetko aspon za skusku, ci vakcina pomoze.. neviem, ci som fakt taka naivna...
a navyse tie vselijake grafy, aj od zastancov ockovania aj od odporcov ockovania.. ked akosi neverim uz mnohym veciam..vsetko sa to da prisposobit podla potrieb toho , ci onoho a vypustit na verejnost..
ved aj vyskumy o globalnom oteplovani.. ono znecistenie ovzdusia nehra v tom taku rolu..ide skor o vodne plochy na zemi.. a kooopec penazi sa dava do vyskumu , ktory je ktovie ako umelo vytvarany.. a vsade je to tak.. aj skolenia platene eurofondami...
a teraz co, zavriem sa pred svetom a nebudem nicomu verit??? myslite, ze je zdravotnistvo az take skazene..je mi jasne, ze vyber niektorych liekov je aj na zaklade provizie z neho..ale teraz ma zaujima, ci je ten liek uciny al. neucinny.. ak je to liek, co mi fakt pomoze a neutlmi len priznaky .. tak je fajn.. a je mi jedno, aku ma z toho proviziu..
nejak sa mi nechce verit, ze by ockovanie bolo fakt uz len z financnych ziskov udrziavane a nebolo by za tym aj daco dobre pre ludi, ze by im pomohlo..

mne skor vadi to, ze ako je malo penazi v zdravotnoctve... preco dali tie pneumokoky povinne a hradene statom.. ved ked je to take uzasne ockovanie, mali to dat ako odporucane ockovanie, ktore by sme si hradili sami a z nasich dani zaplatit radsej daco ine..

a vsade sa hovori, ze kolko vela sa berie antibiotik.. ja mam pre deti v tomto super doktorku, ze dava ATB fakt ked su nevyhnutne..ale napriklad lekari pre dospelych... minule som bola aj manzelom u zastupujuceho a povedali sme, ze nas uz dlho boli hrdlo a ja som mala az take pluzgieriky.. a on nam ani nekukol do pusy a predpisal ATB, ja som s ahned zhacila, ze vsak nas ani nevysetril, tak kukol do krku a povedal, ze ATB... som sa nahnevala..lieky nebrala, v ten den sme boli na jednej akci, kde som vypila chladenych citronad a tie teda pomohli ..no, ale ten pristup daktorych lekarov ma hrozne hneva..a to v meste, nehovoriac o dedinach, kde lekarka manzlovho starkeho, ktora ani na odporucanie odborneho lekara, mu nevzala krv na rozbor..nakoniec starky zomrel a mozno este tak skoro nemusel..

asi je chyba v tom, ze nie vzdy robi clovek svoju pracu zodpovedne.. 😠 a ja by som mohla tiez robit veci este kvalitnejsie

nechcela som nikoho nejak pohorsit, len stale mam v sebe akesi rozpory a nie a nie sa rozhodnut, ako to vlastne je..tolko veci ma vie nahnevat, ze neviem, co je dolezitejsie riesit..

jonas17
11. feb 2011

@denduska no mne tá reklama riadne znechutila pampersky 😀 totiž som ich otvárala a presne som si všimla tú reklamu, tak reku, ja žiadne vkacíny podporovať nebudem 😀 ale fakt neviem, čo to znamená, že komu tú vakcínu dajú 😕

a ked sme pri reklamách, tak mne moja pedi povie, že ona žiadne peniaze od farmafirmy neberie a v čakárni samé plagáty a škatule na Nutrilon. Tak čo si tam nedá reklamu na materské mlieko?

zulok
11. feb 2011

@jonas17 ockovanie proti osypkam uz bolo.. sestry aspon boli a tie su rocniky 75,79.. viem, ze nabehli do skolky a pichli nam daco do ramena a ziadne take, ci sme zdravi, ci dake sople.. hroza..
potom obrna bola v kocke cukru, a daco bolo este do stehna..to bola tusim DTP,
a dake ockovanie bolo do ramena, po ktorom bola taka hrozna jazva, taka fakt velka orkuhla, aj moja mamina ju mala..
jeejda, mne je zas z tej temy ockovanie priam zle, neviem, ci je dobre ockovat, ci nie.. ☹ hrozne tazke je byt rodicom, niest tu zodpovednost, a rozhodnut spravne.. drzim kazdemu palce, nech su jeho deticky zdrave

zulok
11. feb 2011

@denduska v Afrike je prave to blbe, ze oni maju problem s cistou vodou, to by sa malo v prvom rade riesit, nech maju cistu vodu na pitie, umyvanie a udrziavanie hygieny.., sice nezomru mozno na tetanus, ale na daco ine :(

tin007
11. feb 2011

V Cine klesol novorodenecky tetanus o 90%, ked prestali prekusovat pupocnu snuru zubami a zacali ju strihat noznicami! Uz neviem zdroj, ale ... nemam slov.

samiana
11. feb 2011

ono to s tým tetanom nie je jednoduché, je to skutočne strašné ochorenie a liečba veľmi drahá
Treba si uvedomiť, že infekcia hrozí za istých okolností, od konského hnoja a hlavne od hlbokých rán, najčastejšie bodných ranách, pri ktorých hrozí, že sa nedobre vydezinfikujú a nebude k nim prístup vzduchu.

Aby sa vytvorili dostatočne protilátky, je potrebné základné očkovanie z 3 dávkami. Nemusí byť samozrejme v prvom- druhom roku života, môže byť aj neskôr. Dieťa má od očkovanej matky protilátky, a tie sa odbúravajú veľmi pomaly, takže sa netreba nikam ponáhľať.
Ale pri poúrazovom očkovaní nestačí "tetanovka", ak predtým nebolo uskutočnené základné očkovanie. V takom prípade sa používa injekcia z protilátkami z krvi darcu, ktorý očkovaný bol a protilátky vytvoril.

Aj po 20 rokoch od základného očkovania sa jednou vakcínou obnovia protilátky. Práve časté preočkovanie proti tetanu so sebou nesie riziko príliš vysokej hladiny protilátok proti tetanu a následkom vo forme bolestivých opuchov v mieste vpichu. Tak isto , ak má dieťa ešte dosť protilátok od očkovanej matky, zbytočne sa dráždi imunitný systém.
Pri očkovaní sa používa vakcína s vysokým obsahom hliníka, ktorý má za úlohu vyprovokovať v tele zápalový proces a tým vytvoriť množstvo protilátok a ešte tento stav udržať dlhodobo. Takže cena za protilátky proti tetanu je trvalý zápalový proces v organizme.
Toto je pre istú skupinu ľudí veľmi nebezpečné, lebo taký stav je podozrivý aj so spustenia imunitného útoku proti vlastným tkanivám, teda z rozvoja autoimunitných chorôb.
Ja pre svoju dcéru považujem preto preočkovanie proti tetanu za veľmi riskantné, lebo ak už sú v tele protilátky proti vlastným tkanivám, nebudem ani za svet provokovať imunitu k ďalším umelým výkonom. Okrem toho mala posledné očkovanie proti tetanu pred 6 rokmi, takže protilátok má dosť. Prípadné úrazy budeme riešiť dôslednou dezinfekciou a homeopatikami. Na bodné hlboké rany je najlepšie Ledum 30 CH.

skolara
11. feb 2011

ahojte
Viete co by zaujimalo mna?
Ze ked moje dieta nezaockovane proti hepatitide A nastupy do plnne poockovanej skolky kde su vsetky deti poockovane vakcinou proti hepatitide. Nemozu tie deti ohrozit moje dieta 😅 😅 ? kedze oni maju zaockovany virus v tele 😕 😕 .
Neviete niekto? Lebo teraz to tu plosne ockuju. Pre jeden pripad v triede ockuju celu komplet skolku 😝 😝

molka
11. feb 2011

@jonas17 ja som bola očkovaná proti osýpkam aj mumpsu a oboje som napriek tomu prekonala. Tiež ma jedna doktorka presviedčala, že som osýpky 100% nemohla prekonať, keďže som bola očkovaná. Našťastie som našla starú zdravotnú kartu, kde to mám čierne na bielom.

blovitc120
11. feb 2011

@skolara hep. A sa neockuje zivou vakcinou, tak sa dieta nemoze nakazit, virusy v nej su inaktivovane, nie oslabene ako napr. v MMR

@jonas17 osypky sa ockuju od r. 1969. Inak k tej cukrovke, tvoj syn ju dostal v 2010 alebo mu ju vtedy zistili? Lebo to je rozdiel, dostat ju mohol skor, mojmu otcovi tiez zistili cukrovku v 1988, ale mal ju uz dlho predtym, spominal si, ze mu byvalo zle, ale nepripustal si to, vtedy mal len 40 rokov

didi35
11. feb 2011

@skolara To lekari nabehnu do skolky a deti ockuju hlava-nehlava? Pytaju si aspon vopred suhlas rodica s ockovanim?!?

blovitc120
11. feb 2011

Vidis skolara, toto som ani neokomentovala, to zaujima aj mna. Normalne nabehnu do skolky, nezaujima ich, ci deti nie su chore alebo v inkubacnej dobe nejakej choroby??? To sa mi snad sniva

manof
11. feb 2011

@jerrymona
U ľudí, ktorí sú vo väčšom riziku nákazy tetanom (typicky poľnohospodári a ľudia starajúci sa o hospodárske zvieratá, hlavne kone), by mohlo mať očkovanie proti tetanu nižšie riziko než neočkovanie. Samozrejme, dá sa po zranení rana dezinfikovať peroxidom vodíka a tým radikálne znížiť pravdepodobnosť ochorenia, avšak nie je to na 100%, takže určité riziko tam je. Očkovanie proti tetanu je pravdepodobne to najúspešnejšie zo všetkých. Udáva sa 99,x % úspešnosť (tzn. dostatok antitoxínov proti tetanu) po 3 dávkach základného očkovania na pomerne dlhú dobu (10-15 rokov).

Samozrejme, nie je to úplne bez nežiaducich účinkov. U niektorých to môže vyvolať vážne nežiaduce účinky, takže treba byť opatrní aj pri tomto očkovaní.

Na druhú stranu, ak človek nepatrí do rizikovej skupiny, a napr. je kancelárskou krysou žijúcou takmer stále v meste, je pravdepodobnosť nákazy o poznanie nižšia než pravdepodobnosť vážneho nežiaduceho účinku očkovania.

Tetanus je smrteľný vo vysokom percente prípadov. Bez intenzívnej liečby údajne až 50%, s inteligentnou intenzívnou liečbou údajne "len" 10%. Lieči sa podaním proti-tetanových imunoglobulínov získaných z krvi osoby, ktorá má protilátky proti tetanovému toxínu. Do nejakého času od zranenia (tuším pár dní) má ešte zmysel pichnúť tetanovku za terapeutickým účelom (tzn. nie preventívne, ale liečebne), neskôr už to asi nebude mať žiaduci efekt. Toto však funguje vraj iba vtedy, keď človek mal v minulosti základné troj-dávkové očkovanie proti tetanu, najlepšie mono-vakcínou.

manof
11. feb 2011

@zulok
No, keď to bol brat manželovej starkej, tak tipujem, že 6 rokov mohol mať krátko po 2. svetovej vojne, alebo počas nej, mohol byť podvýživený a vôbec špatné zdravotné podmienky, takže v tom by som videl hlavný problém. Vieš zistiť rok úmrtia?

hanca82
11. feb 2011

@manof Existuju na zaskrt, hepatitidu, tetan a detsku obrnu mono vakciny? a ak ano, su menej rizikove ako esavalentna Infanrix?

erikasadek
11. feb 2011

@hanca82 existuju.. 🙂

zulok
11. feb 2011

@manof no, manzel nevie, ci to bol ten starsi, ci mladsi, ak starsi, tak zomrel tesne pred vojnou, ak mladsi, tak pocas vojny....no, tak to tam bol popri chorobe, chudobe aj obrovsky stres, to fakt asi nemozem brat ako daky priklad...dakujem, mne tato suvislost vojny akosi neprisla na um... 😅

@hanca82
tetanus je tato http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/alt...
a tato http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/alt... ale monovakcina u deti sa pouziva tusim len vtedy, ak bolo babatko ockovane hned po porode proti hepat. B, teda ak mamina mala hepatitidu B...
tu je zaskrt s tetanom http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/d-t...
co poznam par mamin, tie ockuju infanrix hib a potom neskor okolo 13r. hepatitidu B
alebo len infanrix (tetanus, zaskrt, cier.kasel), potom monovakcinu polio, a potom najdes hep.B spolu s hemofilom http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/pro...
vsetky vakciny su tu http://www.adcc.sk/

somjezibaba
11. feb 2011

@bubinko83 k tomu tvojmu tlaku...kolko vody denne vypijes???

skolara
11. feb 2011

@blovitc120
@didi35
no postup pri ockovani celej skolky je asi taky.
1. kazdy dostane vyhrazny a hrozne odstrasujuci list z hygieny ako ich dieta je moznym zdrojom nakazy.
2. rozkazuje kontrolu mocu na bilirubin a nasledne aj krvy po niekolkych tyzdnoch. Ked bude krv ok tak kazde dieta je ockovane.
3. v liste je napisane nieco v tom zmysle ze sa zamieta akekolvek odvolanie.
Proste rodic musi byt po tomto liste uplnne mimo a bezat po vakcinu pre vsetky deti v okoli ty kokos 😅 😕 😕 a pre vsetkych susedov a znamych 😅 😅 🙄
No a potom si rodicia idu dat k svojim doktorkam poockovat deti ako na beziacom pase.
Tie deti tu hepatitidu ani nedostali a ich telo funguje, stale musia dostat hepatitidu do tela. No nonsense. Proste to mi nedava logiku !!!!!!! Ja som kamoske rovno povedala ze v zivote by som nedala poockovat takym stylom ( a ze sa viac bojim tej vakciny ako hepatitidy A). Povedala som jej ze ked chce ockovat nech si aspon daco nastuduje predtym nez to pichne do tela svojho dietata.Mne to tak dava zmysel ale proste niektorym ludom nie. Ocakavaju ze to za nich spravia lekari 😕 😕 slepa dovera.Moja dcera nebola v tom case v skolke takze ja list nemam a tym padom nie som na zozname, ale je to proste divne cele.

bubinko83
11. feb 2011

@somjezibaba ,strašneeeeeeeeeeeee vela vody vypijem 🙂

pepa1
11. feb 2011

Neviete mi nahodou poradit ako je to s kojenim a ockovanim,ze kojene deti by mali mat inu ockovaciu schemu ako flaskove kvoli protilatkam od maminy...moj je kojeny preto ma to zaujima len sa neviem blizsie dopatrat ze preco je to tak a ci tie moje protilatky nie su este horsie pre syna,aby mu to nezblblo imun. system.....
A kedze som sa rozhodla nadat 3 davku hexy v 11 mesiacoch kvoli hepatitide B rozmyslam ci nedat aspon ako booster davku ivfanrix polio,ta je bez hep. B a HIB ale je v letaku pisane ze je az od 16 mesiacov. Je mozne dat zaockovat dieta aj s takym dlhym odstupom ked hexa bola pichnuta v 3 a 5 mesiaci a tretia hexa sa odporuca v 11 ale tu by som vynechala a pichla infanrix polio po 16 mesiaci? Neviem ci prilis nekombinujem a ci je to mozne.... 😕 alebo dat v 11 mesiaci infanrix ipv hib aj ta je bez hep. b ale zas tam je hib co nieje tiez vyhra..... to je hruza aby som vymyslala schemy ockovania aby som co najmenej eliminovala rizika ockovania,kua to by mala byt robota niekoho ineho 😠

denduska
11. feb 2011

@pepa1 sam Dr.Petras na vakciny.net pise ze nerozumie tomu preco je Infanrix polio az od 16 mesiacov ako booster, kedze slozenie je identicke s hexou(co sa tyka tych styroch zloziek).... a tretia davka moze byt az o 12 mesiacov po druhej 😉
ze kua, som sa zasmiala 😀 😀

manof
11. feb 2011
manof
11. feb 2011

@erikasadek
Ja som to nepísal, Erika, keďže v Iniciatíve pre uvedomenie si rizík očkovania jednak nie som, jednak pre ňu nijakým spôsobom nepracujem.

manof
11. feb 2011

@anelisa
Jediná kniha na slovenskom trhu, ktorá by ako-tak objektívne popisovala za aj proti očkovania, je táto:
http://www.dary-zivota.sk/products/ockovani-pro...

manof
11. feb 2011

@jerrymona
Viera Scheibnerová je Slovenka emigrovaná do Austrálie, nie Nemka.

manof
11. feb 2011

@hanca82
Požiadať môžeš kohokoľvek o čokoľvek, otázka je, či Ti vyhovejú. Obávam sa však, že proti záškrtu sa samostatná vakcína ani nevyrába.