Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

susik77
20. jan 2009

johanda: chapem 😔 len v niekt. pripadoch to dost znizuje compliance pacienta. ak ma napr. brat lieky na znizenie vys. tlaku, kt. je dost nebezpecny, precita pribal. letacik, tam sa niecoho zlakne a proste to nebude brat...samozrejme, Dr. sa boji, takze mu to ani neoznami.
Tym padom sa aj zbytocne vyhadzuju peniaze na lieky...

susik77
20. jan 2009

ono je to vsetko o ludoch-aj zdravotnictvo 🙂
ale mas pravdu, na nas sa vzdy divali v lekarni, ze na nich bohatneme-teda na pacientoch 😎

johanda
20. jan 2009

susik - to znám (ty pohledy a hlášky o děsném bohatství), mám v rodině 4 farmaceuty, ale to je off topik, tak pardon za něj 🙂

susik77
20. jan 2009

johanda: pamatam este vyroky Ratha, aki sme milionari 😀
inak, ako som odisla z lekarne, tak som si dost polepsila 😎 uz by sa mi vobec nevyplatilo sa tam vratit 😎

johanda
20. jan 2009

ty teď děláš ve výzkumu, že? No - to by mě bavilo asi taky více než stát za tárou.

susik77
20. jan 2009

jj, som si trochu zacestovala, aj na skol. do zahranicia. mna bavi asi viac medicina ako farmacia, takze sa mozem viac realizovat v studiach, clovek sa dozvie viac o roznych oblastiach mediciny 🙂

barborka08
20. jan 2009

tina, dik za link na video. je zaujimave a rozhodne stoji zato vidiet a vediet co najviac z vyskumov ktore sa robia. (to video sa tam da najst aj s titulkami v inych jazykoch 😉 )

mywiel
20. jan 2009

Tak doktor po dnesnej kontrole skonstatoval, ze mala pekne prospieva 8450g a 68cm 😵 a poradil mi ze staci o
2 mesiace ockovat, caka nas prvé ockovanie tetanos (to bude mat vtedy 8 mesiacov), aby sme stihli ho ockovat 2x kym zacne chodit. Vraj ale uz prvé ockovanie trosku chrani, takze to na lozenie staci zatial. Moje zlaticko dufam, ze nebude velmi plackat. To asi jediné co bude zatial treba ockovat myslim, ze dalsie ockovania pridu na rad asi uz len v puberte ak dovtedy sama neprekona tie bezné choroby detstva.
😉

barborka08
21. jan 2009

mywiel, prosim ta, mohla by si potom napisat presny nazov tej monovakciny tetanusu 🙂

mywiel
21. jan 2009

Dobre spytam sa ho na to ale az za dva mesiace. 😉

denduska
21. jan 2009

boze mywiel vies ako ti zavidim (v dobrom) ze mas takeho pristupneho doktora? to len tu su taki zadubenci co nevidia nic len peniaze ☹

barborka08
21. jan 2009

mywiel, dakujem 🙂

denduska, veru, tiez by som bola rada keby mala nasa detska doktorka taky pristup. navstevu u nej som odlozila na dalsi tyzden, tak ci tak malu zatial nedovolim ockovat, a ked, tak len monovakcinami a urcite nie vsetkym co obsahuje hexa 😒

sammy19
21. jan 2009

ahojte, ja len tak narychlo, nemam moc casu.

pridavam jedno video o dievcatku, ktore pravdepdobne kvoli ockovaniu sa stalo autistickym. Je tam popis po anglicky, ale velmi jednoduchy, takze by ste mali v pohode rozumiet... ja som si pritom dobre poplakala ☹

https://www.youtube.com/watch?v=NMh5EaeLFMU
greenline
21. jan 2009

ahojte.
čítala som tak polovicu z tejto diskusie, keďže je pomerne obsiahla a podobné diskusie sa vyskytujú na viacrých internetových fórach. rada by som vyjadrila svoj názor na túto tému, ku ktorému som dospela niekoľkomesačným "špáraní" sa v probléme očkovania.
v prvom rade sa podľa mňa netreba nechať ovládnuť strachom či už z infekčných chorôb alebo možných nežiadúcich účinkov očkovania. Pri každom rozhodovaní sa treba zvažovať viacero hľadísk ako napríklad to či je choroba smrtelne nebezpečná alebo ponecháva trvalé následky, aké vysoké je riziko nákazy v prípade neočkovania a podobne.

keď sa už rodič rozhodne pristupovať k očkovaniu obozretne a niektoré očkovania odmietne alebo odmietne očkovanie ako také, mal by byť pripravený na to pozorne sledovať svoje dieťa, snažiť sa podporovať jeho imunitu prirodzeným spôsobom a každopádne by mal vedieť rozpoznať nebezpečné infekčné choroby (to isté však platí aj pre očkujúceho rodiča, pretože ani očkovanie nedáva sto percentnú záruku)

veľa rodičov, ktorí sa k očkovaniu stavajú zdržanlivo si uvedomuje, že problém očkovania nie je iba problémom infekčných ochorení vs. nežiadúcich účinkov očkovania. problém je to oveľa komplexnejší. niekto tu už spomínal, že počas prvých rokov sa imunita dieťaťa iba vyvíja. očkovanie stimuluje iba imunitu špecifickú (pretože je zamerané na konkrétne ochorenia) očkovacia látka sa dostáva priamo do krvi, neprechádza ústnou, nosnou dutinou, tráviacim traktom alebo dýchacími cestami, ktoré sú osídlené mikróbami pre človeka prospešnými. tieto si prirodzene chránia svoje teritórium a v prípade nebezpečného votrelca zasahujú ako prvé a vysielajú do tela signály, ktoré stimulujú imunitný systém oveľa účinnejšie a komplexnejšie ako vakcíny vpravené priamo do krvného obehu. aj to môže byť pre mnohých rodičov motívom - želanie aby organizmus ich dieťaťa získal pevný a zdravý základ, aby ich imunita vedela v budúcnosti správne reagovať. nie je totiž tajomstvom, že prílišným predráždením imunitného systému sa učí nesprávne reagovať na podnety, ktoré nie sú v skutočnosti nebezpečné (alergie, astma, autoimunné ochorenia)

samozrejme očkovanie nie je jediným pôvodcom týchto novodobých problémov, ktoré staršie generácie nepoznali. ale je jedným z významných faktorov, ktoré priamo zasahujú do nevyvinutého imunitného systému už v útlom veku. povedané na rovinu - je iba veľmi málo pravdepodobné, že sa detský organizmus do dvoch rokov života dostane do styku s toľkými ochoreniami (v prípade populárnych troj, štvor až šesťkombinácií s toľkými naraz) je teda minimálne na zamyslenie či sa to s očkovaním nepreháňa a či je správne načasovanie. v prípade niektorých vakcín je otázne či očkovanie nie je skôr kontraproduktívne (MMR) alebo zbytočné (hep. B)

Myslím si, že sa jedná o legitímne otázky a človek nemusí mať medicínske vzdelanie aby mal právo si ich klásť hlavne v prípade, že ide o zdravie jeho a jeho detí. pri propagovaní vakcinácie sa totiž zabúda na jednu dôležitú vec - keď sa straší s počtom úmrtí a vážnych zdravotných následkov, ktoré spôsobujú infekčné ochorenia každoročne po "celom svete", veľké percento tohoto "celého sveta" sú rozvojové krajiny s nízkou úrovňou hygieny, kontaminovanou vodou, neustálymi hladomormi a nízkou dostupnosťou sanitácie. Môžeme porovnávať tieto krajiny so situáciou ktorá je v európe? alebo je to iba neetický "marketingový trik" ktorého cieľom je nahnať nám strach? Vôbec nechcem umenšovať zásluhy a prínosy vakcinácie v určitých obdobiach v spojitosti s určitými chorobami a aj v súčastnosti v špecifických situáciách (napr. očkovanie proti hep.B detí pozitívnych matiek a pod.) ale je naozaj nutné aby bolo prevádzané celoplošne - bez rozmyslu a možnosti individuálneho prístupu?

Rodičia uvažujúci o očkovaní sú často označovaní za nezodpovedných, fanatických, sú kriminalizovaní práve tou skupinou obyvateľstva, ktorá o téme buď vôbec neuvažuje alebo iba nekriticky preberá názory autorít na túto tému, pričom už nie raz sme sa mohli poučiť z toho, že medicína nie je neomylná veda a choroba je často komplexnejším javom ako si môžeme myslieť. Ja by som bola veľmi rada, keby sa o tejto téme začalo hovoriť otvorene, bez emócií a na základe faktov (aj tých ktoré nemusia znieť príjemne). aby sa hovorilo o alternatívach a zodpovednému prístupu k ľudskému zdraviu. (zodpovedným nemám namysli spoliehanie sa na medicínu - tá má mať slovo až v prípade že si organizmus skutočne nedokáže sám poradiť. zodpovedným prístupom rozumiem práve taký, ktorý nás učí ako sa starať o svoje telo, ako mu dávať všetko potrebné, aby sa vedel s chorobou čo najlepšie vysporiadať podľa možnosti sám) riziko, že zomriem pri autonehode je oveľa vyššie ako to, že moje dieťa alebo ja zomrieme na niektorú z infekčných chorôb proti ktorým sa v súčastnosti očkuje (pri súčastnej úrovni hygieny, dostupnosti zdravotnej starostlivosti a úrovni výživy) a predsa ma nikto nenazve nezodpovednou matkou, keď svoje dieťa posadím do auta a nebude sa na mňa krivo pozerať.

zrejme som sa veľa rozpísala ale toto je "zopár" vecí, ktoré ma v súvislosti s očkovaním trápia. Tiež som patrila k skupine ľudí, ktorí brali očkovanie ako niečo neproblematické a pred pár rokmi by som si poťukala prstom na čelo keby mi niekto povedal, že očkovať sa môže mať aj negatívny dopad na organizmus alebo je lepšie proti niektorým chorobám neočkovať a prekonať ich.

sammy19
21. jan 2009

greenline, krasne si to zhrnula 😵

greenline
21. jan 2009

Teraz sa pozerám na očkovanie už trochu inak a rada by som sa aktívne zúčastňovala rozhodovania o očkovaní svojich detí. Iba dodám, že sa podľa mňa netreba nechať zbytočne vystrašiť ani tými nežiadúcimi účinkami očkovania a radšej tie najkatastrofickejšie scenáre trochu predýchať a ešte raz sa racionálne zamyslieť či je večšou hrozbou daná choroba alebo samotné očkovanie.

Koniec koncov sú to aj názory odborníkov, ktoré sa rozchádzajú a rozhodnúť sa správne môže byť ťažké alebo sa to môže zdať byť nemožné. rozhodne ale nebudem odsudzovať nikoho, nech sa už rozhodne pre očkovanie alebo bude úplne proti... hlavne nech tak urobí na základe informácií a nie strašenia alebo reklamných letákov.

pripájam na ilustráciu link na jeden celkom zaujímavý článok o mikróboch, keďže práve tie sa považujú za pôvodcov vírových ochorení. je napísaný zrozumiteľne a znie celkom logicky. aj keď nepojednáva priamo o očkovaní, pekne na ňom vidno do akých paradoxov sa môže dostať medicína a prílišná snaha bojovať proti "nepriateľovi" v podobe chorôb. príjemné čítanie 😉
http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=170

lubicanoemi
21. jan 2009

bože, vedieť to takto podať, tak sa k tej mudre vôbec nebojím.....:-P

chcela som sa opýtať, holky, vrchná hranica veku teda ozaj v tom zákone nie je, ale svokra mi hovorila, že dané je rozpätie a rozostupy na hexu, akože prvá dávka od-do, min tri mesiace do dalšej, tá od-do... ako je to?

susik77
21. jan 2009

baby, ja sa bojim hlavne toho mmr. mame to naplanov., az ked bude mat mala 19 mesiacov. strasne vela som pocitala na nete aj o tom autizme a skor to vyzeratak, ze to ockovanie nie je pricina autizmu, skor len spustac. takze deti, kt. na to maju predpoklad to proste po tom ockovani dostanu 😔 Ale vacsinou boli v tych rodinach aj ine psychicke ochorenia, takze tam zohrala ulohu genetika.
Inak podobne je to aj so vznikom nadorov. zakla je genet. predpoklad+ nasledkom zivot. stylu hromad. volnych radikalov v organizme+spustac-napr. stres, al. nej ochorenie.

susik77
21. jan 2009

a tiez si myslim, ze netreba vyhladavat katastroficke informacie na nete, treba to brat rozumne.

denduska
21. jan 2009

greenline, napisala si to krasne 😵 to s tym autom sa mi paci, a ak sa dostanem do uzkych, budem ta citovat 😀

susik, ved aj ja sa toho bojim, ja si tiez nemyslim ze vakcina to rovno sposobi, ale pravdepodobne to s nejakym kofaktorom spusta u predisponovanych jedincov..a ak sa to nezisti co to je ten kofaktor tak sa akurat mozeme len modlit. Ja som tu uz spominala niekde, moja svokra je specialny pedagog a stale len zalamuje rukami ze to je neskutocne kolko je teraz autistov, ze ona to nechape..takze neverim ze to je len tak z nicoho nic a ze tolko deti sa s tym rodi...

susik77
21. jan 2009

denduska: no ja sa toho obavam, ze to nebude lahke zistit-podobne ako u rakoviny ☹ ja sa len modlim, aby bola mala v poriadku. 😔
blbe je, ze tie spalnicky su fakt nebezpecne. keby dostala v detstve rubeolu a mumps, tak by to nebolo tak vazne.
inak, th si dr.?

sammy19
21. jan 2009

ahojte.

mne napr. detska neurologicka povedala, ked som sa jej pytala na mozny suvis autizmu s ockovanim, ze to vobec do suvisu nemozem davat. Ze ten zvyseny vyskyt je len kvoli tomu, ze kedysi nedokazali presne diagnostikovat autizmus, tak tie poruchy u deti proste nazyvali inak. A ze s pokrokom diagnostiky zrejme suvisi aj ten narast poctu autistickych deti...
Jo, a kazala mi necitat a nevrtat sa vo veciach, ktorym nemozem rozumiet, kedze nie som zdravotnik...
ale moj strach sa tym aj tak nevytratil....

susik77
21. jan 2009

no my chodime tiez k detskemu neurologovi kvoli tomu ze ma mala nezrely mozocek a zac. neskor chodit. ale s mojim dr. sa neda vobec hovorit, hoci som zdravotnik. on je taky komunisticky dr., nieco zapise a dovidenia, kontrola o 3 mesiace 😝

denduska
21. jan 2009

hej som🙂
oni podla mna nie su az take nebezpecne, teda su, do tych dvoch rokov, no ale ockuje sa aj tak az v tom roku a pol.....moj muz mal, aj kamaratky mali, a v pohode funguju, nijak ich to nepoznamenalo..aspon zatial to nevidno 😅 prave dnes som bola s kamoskou, len o necely rok starsou a ona mala vsetky tri..ja uz nic, som ocko.

susik77
21. jan 2009

ja som mala mumps a rubeolu a tiez v poho 🙂

sammy19
21. jan 2009

susik, aj nasa Natalka ma "nieco" na mozocku - ma tam nejake rozsirene miesto, ako mi to velmi "odborne" vysvetlili, takze to sleduju. Ale my mame vybornu neurologicku, fakt je super.

dgm
21. jan 2009

Ahoj, tohle tema je sice predevsim o tzv. povinnem ockovani, lepe receno o jeho odmitnuti, ale dam vam sem i jeden prispevek z jineho webu, kde probiha diskuze na tema ockovani. Prispevek se zabyva nepovinnym dobrovolnym ockovanim proti chripce ...

V relacii Paľba venovanej teme Vakciny v juni 2008 na Markize spomenul jeden nas "MUDr." istu studiu s vysledkom: Ak sa da clovek zaockovat 5 sezon za sebou vakcinou proti chripke, pravdepodobnost, ze neskor ochorie na Alzheimerovu chrorobu sa zvysi 10-nasobne. Ja som uz pred tym o nej cital, ale k zdroju som sa doposial nedostal. A tak som ho vyhladal:

Spominanu studiu urobil vedec, imunolog, profesor mediciny, a tiez profesor epidemiologie HUGH FUDENBURG. Dnes je riaditelom vyskumneho ustavu liecby neuro-imunologickych chorob v J.Karoline, USA. Dovtedy podla jeho predlheho zivotopisu pracoval na mnohych medicinskych univerzitach. V odbornych casopisoch a zurnaloch publikoval doposial 851 clankov - ich nazvy su v complete bibliography. Orientacne som to overil v kniznici U.S. National Library of Medicine, ktoru pouziva napr. aj I. Bukovsky, zadal jeho meno a ponuklo mi to 694 clankov, ktorych je autorom alebo spoluautorom... Na jeho stranke http://www.nitrf.org/fudenberg.html sa da tiez vidiet, kolko vela roznych oceneni dostal, ze prednasal na vyse 100 univerzitach a sympoziach, bol clenom mnohych poradnych vyborov a medzinarodnych panelov ci uz v ramci WHO (SZO) alebo inde, pisal vo vyse 40 odbornych medicinskych zurnaloch,... Skratka, hoci ma povodne medicinske vzdelanie, tento "doktor" u mna aku-taku doveru predsa len ma . Tu ale u mna maju samozrejme viaceri.

Zavery tej studie publikoval Fudenburg v casopise International Journal of Clinical Investigation, v clanku Hazards of Vaccines II a v jeho zhrnuti sa pise:

The present paper discusses the Influenza vaccine which significantly increases the risk of Alzheimer's Disease in normal individuals aged 65-70 (11 fold as compared to controls matched for age, sex, and geographic location), perhaps due to the mercury content, and the resultant mercury-antigen antibody complexes.

Takze 11-nasobny narast pravdepodobnosti Alzheimera vymenou za 5 (pokial viem tak neucinnych) vakcin proti chripke... Ak je to pravda, to uz nie je z blata do kaluze, ale rovno do sr..ky, nie?. 11-krat...

V abstrakte hned za tym v dalsich vetach odsudzuje napr. aj ockovanie proti Hep.B a v predch. clanku Hazards of Vacinnes zase vakciny proti osypkam a ruzienke. Lebo "riziko spojene s tymito vakcinami daleko presahuje akykolvek mozny prinos."

susik77
21. jan 2009

denduska:nevies nahodou ako to je, ked som tehotna a dam zaockovat malu tou mmr vakcinou-citala som, ze sa po vakcinacii mozu manifest. nejake prejavy tusim mumpsu-nemoze to nejak ohrozit plod keby som to chytila?Al. tie protilatky, kt. mam z detstva ma uplne chrania?

denduska
21. jan 2009

co sa tyka toho autizmu za poslednych 40 rokov vyskyt velmi vzrastol a myslim ze to uz vtedy diagnostikovali, nie je to az taka dlha doba....ono kazdym rokom je to viac a viac a zas vysetrovacie metody v psychiatrii - pri vsetkej ucte, lebo to je tazke povolanie- sa zas nejak extra nemenia ☹

susik77
21. jan 2009

sammy-tak to je super 😵
verca je skor asi trochu oneskorena v chodzi-a v rovnovahe. chodit zac. az v 15-tich mesiacoch. inak je v poho. ze vraj mozocek dozrieva do 6-tich rokov, tusim