Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

bubinko83
10. feb 2011

@jonas17 ,tak potom napiš ako si dopadla 😉

bubinko83
10. feb 2011

dakujem inak za odpovede 🙂 A stretli ste sa stym ,že by sa u niekoho vyskytlo nejake ochorenie potom čo NEDAL dieta zaočkovat? Myslim,že očkuje sa proti tetanu,zaškrtu atd. či to dostalo nejake dietatko ktore maminka nedala zaočkovat? Dik

jonas17
10. feb 2011

@bubinko83 nie, nestretli, ale nech ti odpovedia fundovanejší. a ja mám takú teoriu, že radšej prekonáme chorobu s ant., ako sa trápiť celý život s nevyliečiteľnou chorobou, viď môj syn - diabetes.

somjezibaba
10. feb 2011

@bubinko83 my sme odmietli ockovanie a teraz cakame ze nas predvolaju na koberec urady,ale mozu ma strasit....reakcia lekarky,spztala som sa co mu chcu pichat,proti comu a ze by som si pred tym rada precitala pribalovy letak-nemali ho,lebo v lekarni maju len vacsie balenia a nedali jej ho..tak som ale hned povedala ze neuvazujeme o ockovani,najprv ostala prekvapena,potom skusala zastrasit,lebo bola 2 dni po skoleni kde sa prave toto preberalo,ze dostaneme pokutu,ze nas budu predvolavat na urady,ze dokonca hrozi kriminal..ze jej kolegyne niektore co pozna by nas hned vyhodili z ordinacie...,,ale pokojne sme jej to vysvetlili a nakoniec mam pocit,ze je na nasej strane a ma vela podobnych nazorov,ale ona musi plnit co ma nariadene.napr.:osypky vraj za 20 rokov praxe nevidela ani ona ani jej kolegyne..,dokonca ked sme prisli podpisat odmietnutie tak ma informovala o besede ohladom ne-ockovania....

bubinko83
10. feb 2011

@somjezibaba ,ale vraj neexistuje na to žiaden zakon ked rodičia odmietnu očkovanie.A ked aj ano tak su v nom riadne medzery že s tym nepochodi žiaden lekar.To maš podla mna ako ked podpišeš reverz z nemocky na vlastnu zodpovednost ,ale keby sa ti niečo stane aj tak ta musia ošetrit.

pepa1
10. feb 2011

@jerrymona spominala si knihu od viery scheibner kde sa zaobera hlavne ockovanim pneumokokov, co tam hlavne kritizuje??? Ake su vedlajsie ucinky? Syna som dala zaockovat 2x prevenarom 3 davku uz nedam ale sa bojim co som mu tym mohla napachat ☹ aj @erikasadek spomina ze prevenar13 je zaradeni ako vakcina ktoru sleduju pre naziaduce ucinky, dufam ze erika da vediet co sa zisti,alebo ake ma neziaduce ucinky. Mam z toho prevenaru hlavu v smutku....

bubinko83
11. feb 2011

ešte som chcela nedali ste niektore očkovat deti už v porodnici proti TBC? ako reagovali tam?
Inak vyšla vraj dobra kniha s nazvom Vedlajši učinok: Smrt. -John Virapen .Neviem nečitala som ale chystam sa kupit ,lebo su aj dobre ohlasy aj zle.Uvidim.
Ja len nechapem prečo sa pediatri rozčuluju ked nedate dieta zaočkovat ja osobne si myslim že to nieje len tym ,že by vas chcela vyvarovat pred možnymi ochoreniami. 😒 Ved je to naše zdravie a naš život a keby mi aj nezaočkovane dieta ochorie su povinny ho ošetrit.Ved oni skladali prisahu nie?

Ludia ak mate nejake infošky ohladom tych nežiaducich učinkov vakcin dajte sem 🙂

barica
11. feb 2011

@bubinko83 az si prectes knihu od Virapena, tak se budes lekarum vyhybat na sto honu🙂... a taky si das hodne veci do souvislosti...

jerrymona
11. feb 2011

@pepa1 knihu zatial cita mm, ja som este necitala. len viem o com je. a ta spisovatelka si vsima hlavne alebo upozornuje, ze ked bolo dieta zaockovane na pneumokoky, treba prve dni pozorovat dychanie. ze je plytsie nez pred ockovanim. ona si vsimala hlavne aj to, aj ked to nie je dokazane, ze potom sa udiali pripady, ked dieta zomrelo (SIDS). dietatko treba sledovat aj dva prve mesiace po ockovani, lebo niekedy sa mozu prejavit vedlajsie ucinky ockovania neskor. neviem, ktore ockovacie latky tam uvadza, este som to necitala. ale spytam sa mm a potom ti napisem.
pepa nechcem ta strasit, zatial ho len pozoruj a isto dychanie.
@bubinko83 mna hlavne prekvapuje s akou agresivitou k tebe pristupuju niektori, ked povie, ze dieta nedas zaockovat. 🙄 u nas bola jedna lekarka ako slniecko, az kym si v matka-dieta-pase nevsimla, ze mala nie je zaockovana. a to mala vtedy asi skoro dva mesiace. hned sa pytala, ze kedy dame zaockovat. tak sme jej povedali s mm, ze u nas toto neprichadza do uvahy. chcela vediet preco, tak mm pekne argumentoval. potom sa zamracila a zacala, ze ci sme uz videli dieta zomierat na tetanus atd... 😝 no zacala nas tam strasit. 😠 ale sme sa nedali.
aj tu v rakusku je to to prve, ked pojdes k lekarovi, hned sa ta pyta, kedy chces dat ockovat. 🙄 mnohi lekari su tu neinformovani...podla mna aj niektori vedia o vedlajsich ucinkoch, ale nikto s tym nechce ist tak na verejnost, ako dr.loibner. ten ma zatial zakaz vykonavat svoje povolanie a preto sa mnohi boja. tak maju radsej nadalej klapky na ociach a usiach. 😖
najviac sa mi ratalo, ze ked som minuly tyzden bola s malou na prevazenie na poradni, zastupovala lekarku ina, taka starsia. a sestricka co tam sedela, zacala, ze: to vy ste ta mamicka, co nechce dieta ockovat vsak? a ja ze: ano presne tak, dobre ste si zapamätali. asi si myslela, ze lekarka ma za to sprdne a ta na to vobec nereagovala. 😀 asi vie preco. 🙂
ja neviem, keby som bola lekarka a vsetko toto vedela, neviem, ci by som mala ciste svedomie, ked viem, ze co sa moze stat a ja aj napriek tomu ockujem. 😖

jerrymona
11. feb 2011

@bubinko83 @barica aj ja som o tej knihe uz pocula a chcem si ju kupit. 🙂

bubinko83
11. feb 2011

@jerrymona ,ja tiež nechapem ako možu očkovat ked toto všetko vedia ty pediatri ☹ Je to velmi nezodpovedne a ešte ked nedaš očkovat pomaly teby idu odudit ,že aka si krkavčia matka preboha,nech sa v prvom rade pozru na to čo robia oni a kolko deti trpi dnes nevysvetlitelnymi alergiami ,ekzemami(aj my trpime AE) a vobec ich nezaujmaju pričiny .Aj ja sama sa liečim na vysoky krvny tlak a nikoho nikdy nezaujmala pričina choroby v takom mladom veku(27),proste len napisat lieky a dovidenia.Pristupom na kožnom s malym som bola zhrozena ked pozrela dokina na synčeka z dvoch metrov podotykam a hned diagnoza AE predpisala kortikoidne maste a chodte preč! Ked som prišla na kontrolu nič sa nezlepšilo tak sa k tomu ani nevyjadrila ☹ Ja som normalne nahnevana na seba že som ho dala očkovat tymi vakcinami v prvom roku 😠

bubinko83
11. feb 2011

@jerrymona ,a ešte nechapem ako može byt v jednom štate(SK) doslova povinne a v inom dobrovolne kedže je take strašne doležite ved by hrozila karantena celemu svetu nie?

bubinko83
11. feb 2011

a ešte by som sa bala toho čim by som pediatričke argumentovala ,že prečo nechcem očkovat,kedže nemam tolko naštudovane myslim že by ma zaskočila nejakou otazkou.

resuada
11. feb 2011

@jonas17 Aj nam pediater povedal, ze sme prvi rodicia, ktori u neho odmietaju ockovat. Cuduj sa svetu, na predvolani nam pravnicka z RUVZ hovori 'Aj vy ste od lekara XY? Od neho mame najviac hlaseni.' Takze asi tak - lekari klamu az sa im z usi pari;)

karkulka1
11. feb 2011

Viete baby, ono je lahko odsudit lekarov, preco robia to a nerobia ono. Odpoved je jednoducha, zial nasi (a nielen nasi ale aj v zahranici) lekari su v podruci farmaceutickych gigantov a o nejakej nezavislosti (nielen o financnej) mozu zial len snivat. Okrem toho su sami pod tlakom, vyhrazaju sa im odobratim licencie a pod. nehovoriac o tom, ze tiez maju svoje rodiny, hypoteky, leasingy ... Na to treba mat aj povahu a silny zaludok vediet sa vzopriet autoritam. Neospravedlnujem ich, no chapem ich- je velmi tazke ist proti prudu- vsak sa o tomto v tejto teme sami presviedcame a nastastie aj podporujeme.

Ja tu vidim malicku paralelu so skolstvom, stredne skoly su zavisle od poctu ziakov, ktory ich navstevuje a preto je pre skolu financny problem zbavit sa ziaka, ktory neprospieva alebo ma neakceptovatelne spravanie. Skola si tym sama na seba pletie bic. A preto je na tom nase skolstvo tak biedne. Dnes na gymnaziach studuju ziaci, co by pred 10-15 rokmi mali problem skoncit vobec ucnovku s maturitou. A takto nejak to vidim aj v zdravotnictve- je tazke byt ferovy, ked z niecoho musis zit. 🙄

Inac, mnohi lekari o tom ani nevedia, chyba im kriticke myslenie a jednoducho sa ani nezamyslaju nad tym, ze by to mohlo byt inak, ako ich to ucili v skole alebo ako im to vtlkaju do hlav na kongresoch. ☹

nellina
11. feb 2011

@bubinko83 tie argumenty su povacsine zbytocne, nie si povinna nic argumentovat..je to tvoje rozhodnutie a doktorka by to mala vediet akceptovat..pokial nie, treba zmenit dr.

leelo
11. feb 2011

@bubinko83 aj ja som si myslela, ze potrebujem argumentovat, hoci tu to mame nepovinne. tiez som nemala vela nastudovane. len sme sa z muzom aj z toho mala, co sme vedeli, rozhodli neockovat. v skratke - minimalna pochybnost, nejdeme do toho. a takto sme to predniesli aj pediatricke. ta zacala rozvijat debatu tymi klasickymi citovymi vydieraniami, na ktore som reagovala, ale je to o nicom, nikam to nevedie.
takze: povedz nie a v pripade potreby ho zopakuj. bodka.
ja osobne som sa az zasmiala, ked sme odchadzali a dr. chytila maleho za rucku a skoro so slzami v ociach si ho premerala - akoze vidi ho naposledy, lebo medzitym umrie na rubeolu.
proste hra na city jak vysita.

tin007
11. feb 2011

@jerrymona ja by som sa dr. spytala, ci ona videla umierat dieta na tetanus. asi by velmi rychlo sklapla, lebo hoci ste v rakusku, tak tych pripadov bude max. niekolko do roka a povacsine pojde o starsich ludi, ktori sa nakazili, ked pracovali v polnohospodarstve, ci doma na nejakom hospodarstve. no just si pojdem najst link na pocet ochoreni na tetanus v at. tu je link, od r. 1980 (vtedy zacina statistika WHO nebol ziaden! pripad) http://apps.who.int/immunization_monitoring/en/...
inak sa tam daju (na tom linku), najst nadherne statistiky pre jednotlive krajiny, resp. skupiny krajin

leelo
11. feb 2011

@barica @jerrymona ja virapena prave citam. dost mi to bere iluzie o komkolvek, nielen o lekaroch
😉

denduska
11. feb 2011

@tin007 no mm mal to "stastie" ze videl umierat cloveka na tetanus (trosku dalej od SK 😅 ) takze o tomto u nas ziadna diskusia neprebieha

inac na Mama a ja je zasa reklama - 1 pampers = 1 zivot zachranujuca vakcina - ale to oni ockuju matky pred porodom?? ci koho..ved nvorodenca hadam nestihnu zaockovat predtym nez mu polozia pupocnik na zem 😅 no a ked ta matka nikdy nebola ockovana, netreba jej 3 davky? zrazu staci jedna..sorry tak som vcera nad tym hutala na wc 😀 😅 🤐

tin007
11. feb 2011

@denduska ok, beriem, ale bolo to mimo sr ako pises.
ide o to, ze preco by malo byt ockovane 3 mesacne dieta, alebo 6 mesacne, ci 11 mesacne!? ved ked aj nahodou take rocne dieta nieco zlize zo zeme, tak to urcite nebude kontaminovane bakteriou, ktora sposobuje tetanus. ked sa naozaj bojim, resp. viem, ze dieta sa mi bude pohybovat v "rizikovom" prostrdi, tak si dam zaockovat napr. 2 rocne dieta, ktore uz mozno rype v zemi a pripadne sa moze poranit o nejaky spinavy predmet, ktory moze byt kontaminovany.

jerrymona
11. feb 2011

@tin007 asi by povedala, ze ona videla umierat dieta na tetanus a keby som jej prisla s tou statistikou, povedala by, ze to preto nikto nezomrel, lebo vsetci su zaockovani. 😝 🙄
ako je to vlastne s tym tetanom? lebo keby nieco bolo, ze by sa poranila, neviem ako to prebieha v nemocnici...lebo nechcem ani, aby ju dodatocne ockovali. 😒
@leelo ja radsej citam vsetko mozno, ved aj chcem citat, lebo aj v rakusku na teba pozeraju ako na krkavciu matku. 🙄 teraz sa musim smiat ale ja, lebo presne ako hovoris, na poradni si lekarku tiez pozerala malu ako chuderku, ze co jej ta matka chce zle. 😀 vela ludi v rakusku alebo nemecku vobec nevie, ze nemusi dat deti ockovat...vsetci si myslia, ze musia. 🙄 vidis? hlavna vec, ze su 3x3metrove plagaty, ze treba ockovat, ale este nikde som nenasla plagat, ani malu zmienku o tom, ze sa ockovat nemusi. aaa az na to, ze v mutter-kind-pase je napisane, ze ockovania su odporucane. 🙄 a to je takym malym pismom, to snad nikto necita. 🙄
@bubinko83 tiez si myslim, ved sme demokraticka krajina a dokonca v eu. neviem ako to riesit. keby sa tak spisala nejaka peticia a poslalo sa to do bruselu. 🙂 asi utopicka myslienka ze? 😅
@resuada jasne, ze klamu. ved aj oni dostavaju peniaze, ked ockuju. 🙄
@karkulka1 dobre si to napisala. takto to vidim aj ja. ako som predtym pisala, ze loibner nesmie vykonavat lekarsku prax...su si toho vedomi ostatni lekari a aj preto cusia. su aj taki, ktori zas maju z toho zisk a preto sa ho nechcu zbavit...su aj taki, ktori ockuju, lebo sa ockuje uz oddavna (a nestaraju sa preco vobec)...su aj taki, ktori su o tom presvedceni, ze ockovanie je pre zdravie cloveka...ale podla mna, ak si lekar uvedomuje dosledky ockovania a ja mu poviem, ze ockovat svoje dieta nedam, tak ten lekar bude ticho a nebude sa ma vypytovat na argumenty a presviedcat ma o opaku. zatial mi len jedna lekarka na to nepovedala absolutne nic a akceptovala to.
v dnesnych casoch to maju fakt tazke. clovek studuje medicinu vela rokov a potom to ma vsetko zahodit?

tin007
11. feb 2011

@jerrymona neviem, aka je prax v rakusku, ale podla mna u nas, na pohotovosti, lekari nevedia aky je presne mechanizmus nakazy tetanusom, lebo pri poraneniaach, ktore musia sit a osetrovat, zvycajne pichaju tetanovku. moj oco mal niekolko rokov dozadu pracovny uraz, obliala ho na chrbte roztavena mosadz (tusim teplota cca 650 stupnov) a mal popaleniny 2 a 3 stupna, aj tak mu ju pichli!

denduska
11. feb 2011

@tin007 bolo, asi tak niekolko 1000 km 😅 ale to som chcela len margo toho ze ho nemozem ani vydierat s tym ze ci niekoho takeho videl.. 😠

@jerrymona mozem ti odprisahat ze 99,999% medikov ani netusi co ich caka....ja keby som to tusila, tak si nederiem zadok nad knihami, nebolo to vobec lahke, zatial co kamosky na inych vyskach zurovali, ja som svoje najlepsie roky zakopala v studovni - a co mam z toho? nic dalsie sa mi teda nechce studovat, po tolkej namahe, unave, slzach...som totane znechutena z toho 🙄 🙄 😔

jerrymona
11. feb 2011

@denduska ja myslim, ze ockuju novorodencov. mm si mysli, ze to je iba reklama, taka o.ieracka, aby si ludia mysleli, ze ked kupia pampers, zachrania mozno niekomu zivot...a pritom bohatne na tom iba firma, ktovie kam idu peniaze. 😒
nam inak na prednaske hovorili, ze moze na tetanus zomriet skor clovek vo vyssom veku, ktory mal napriklad do cinenia s drevom a vela krat sa poranil...ze telo uz tie jedy nemoze odburat.

jerrymona
11. feb 2011

@denduska vy ste obaja s muzom fachmani? 😒 tak to mate tazke. 😒

tin007
11. feb 2011

@jerrymona ano, ak si dobre pamatam z toho, co som o tetanuse citala, tak vacsiu pravdepodobnost prepuknutia choroby maju starsi ludia, ktori uz nemaju dobre zabezpecene okyslicovanie organizmu. ide o to, ze bakteria tetanusu v krvi, bez pritomnosti kyslika, sposobuje produkciu plynu, ktory utoci na nervove bunky. takze vybornou prevenciou je dokladne vycistenie hlbokych ran a hlavne vtedy, ked sa clovek poranil napr. na poli, ci v nejakej mastali, jednoducho tam, kde je predpoklad, ze sa vyskytuje/vyskytoval zvieraci (hlavne konsky) trus.
mimochodom, moja sestra trenuje kone vo fr. a s nou sme vyslovene riesili otazku, kedy zaockovat a nie ci zaockovat!
@denuska osobne vobec nezlahcujem vyznam ockovania proti tetanusu, ale urcite nesuhlasim s ockovanim 3 mes. baba a 6kombinaciou

jerrymona
11. feb 2011

@tin007 ved s mm rozmyslame, ze ked mala pojde do skolky, tak napiseme vyhlasenie, ze ked sa nieco stane, nechceme aby v nemocnici ockovali proti tetanu dodatocne. 🙄 len sa obavam reakcii. 😒