Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

jonas17
11. feb 2011

@blovitc120 dnes som pozerala s dr. do jeho karty.tak po očkovaní mu bývalo zle, bolievalo ho brucho a tak sme prešli všetky vyšetrenia, od obličiek cez pankreas, cukor mal vtedy 4,3. tak ja si myslím, že to už vtedy možno začínal ten proces.vraj ten pankreás ešte mohol pracovať, ale miestami už haproval. takto laicky si to vysvetľujem, lebo aj teraz diabetologička tvrdí, že ešte do piatich rokov od zistenia cukrovky može pankreas vytvárať inzulín, preto sa má teraz dobre.ked sme zistili cukrovku, tak už mal glykémiu 22, tak si neviem predstaviť, že keby sme ho vtedy tak nechali, žeby to prešlo.a ťahali ešte niekoľko rokov.

jerrymona
11. feb 2011

@manof tak som z toho trosku dopletena. ja som si myslela, ze ty si proti ockovaniu vsetkych druhov. 😒
lenze ked je take vysoke percento umrtnosti, to uz by sme davno museli vymriet nie? 😕 teda vela nasich predkov, lebo vtedy sa este neockovalo. napriklad moja babka a dedko asi neboli ockovani. zial nemozem sa spytat, lebo obaja uz zomreli, ale aj tak.
a preco kazdy spomina, ze prave konsky trus je velmi nebezpecny? toto vobec nepoznam. 😕
su tie mono-vakciny lepsie? preco?

a prave som citala, co napisala viera scheibner vo svojej knihe. citujem: "tetanus je vo vyvinutych krajinach skor ojedinela choroba a nepredstavuje bezprostredne nebezpecie. to sa stalo predovsetkym vdaka lepsej hygiene.. ockovacia latka proti tetanu nie je ucinna, je nebezpecna a sposobuje casto rozvijanie sa poruch imunity, co vedie k velkemu poctu zdravotnych problemov.
najlepsia ochrana proti tetanu je dobre osetrenie rany, dostatok kyslika a dobry vitamin C status, ktory ponuka ochranu proti vsetkym druhom infekcii." (dufam, ze som vsetko dobre prelozila, citam v nemcine 😅 )
idem este kuknut, co na to hovori loibner...hlavne jeho argumenty.

jerrymona
11. feb 2011

@manof ano, uz ma na to ktosi upozornil, mala som zle info. 😅

jerrymona
11. feb 2011

@skolara strasne toto vsetko citat. 😢 ja som si myslela, ze toto bolo iba za mojich cias a v dnesnej dobe sa uz nechodi do skol ockovat. a do skolok? 😲 toto som este v zivote nepocula.
ja viem, pamätam si, ze som sa citila strasne, ked som videla v skole biele plaste s kufrikmi. ☹ aj teraz mi z toho beha mraz po chrbte. chudence deti, bez mamy alebo ocka, vidane napospas...to som sa citila strasne zranitelne vtedy. ☹

blovitc120
11. feb 2011

@jonas17 u môjho tatka to bolo obdobne, podobné príznaky, dlhšiu dobu sa cítil zle. On skončil v nemocnici s glykémiou 27 ☹ a diagnóza DM I.

jerrymona
11. feb 2011

@pepa1 tebe sa musim ospravedlnit za zle info, ktore som napisala. viera scheibner opisuje oslabenie imunity a SID. takze sa zaoberala pozorovanim ockovani proti vselijakym moznym chorobam a poukazovala na to, ze prave kvoli nim je oslabena imunita a je hlavnou pricinou SID.
to mm cital niekde inde s pneumokokami. ale aj tak povedal, co som pisala, ze hlavne prve dni treba pozorovat, lebo dychanie je plytsie nez pred ockovanim.
nabuduce si najprv dobre overim info a potom napisem. prepac este raz. 😒

skolara
11. feb 2011

@jerrymona no dnesne deti maju vyhodu ze ich rodicia zoberu do lekara a su pri tom ako ich ockuju. ale to mi je vyhoda ze ano. Ja som taka povaha ze ked mi niekto nieco prikazuje tak to just neurobim.

jerrymona
11. feb 2011

@skolara ja tiez neznasam rozkazovanie a hlavne nie, ked som o niecom presvedcena respektive nie presvedcena. 🙄

skolara
11. feb 2011

ja sa zastrasovat nedam proste. A uz vobec nie hygienou 😝 😝 Je to moje dieta a ich do toho nic nie je.

manof
11. feb 2011

@hanca82
Na záškrt nevravím, že nejestvuje monovakcína, ale prinajmenšom na Slovensku žiadna taká nie je registrovaná.
Treba to ale individuálne zvážiť, kus od kusu. Nejde o rovnaké výrobky od jedinej firmy, takže rôzne vakcíny obsahujú rôzne množstvo rôznych potenciálne škodlivých látok. Treba si to spočítať pri konkrétnych prípadoch a rozhodnúť sa podľa toho. Hexa je brutal nielen kvôli množstvu hliníka a iných gebuzín (polysorbát 80, formaldehyd...), ale aj kvôli samotným účinným látkam (antigénom), ktorých je tam 10 a to je na jednu šupu viac než veľa. U samostatných sa podáva menej antigénov a tie jedovaté látky tiež zvyknú byť v menšom množstve. Mohlo by sa však stať, že keby si si Hexu zložila z DTaP a troch monovakcín, tak by vo výsledku mohlo byť napr. viac hliníka než v Hexe. Lenže keby si nikdy neočkovala dve či viac vakcín súbežne, tak by to bolo počas nejakého obdobia, takže možno by sa s tým telo medzi dvomi očkovaniami vysporiadalo.

Tu platia dve zásady pre zvýšenie bezpečnosti očkovania:
1. neočkovať nikdy viac než jednu vakcínu
2. rozostupy medzi jednotlivými očkovaniami vždy najmenej mesiac

Nechápem ale, na čo Ti bude očkovanie novorodenca proti HepB? V Česku napr. dali odborníkom urobiť odborný posudok či zaviesť alebo nezaviesť HepB do plošného očkovania dojčiat, a odborníci sa vyjadrili zamietavo. Ministerstvo zdravotníctva si však napriek zamietavému stanovisku odborníkov toto očkovanie presadilo za povinné, tak čo k tomu dodať?

Nepoviem pre deti matiek HepB pozitív, ale plošne??? Vari tie dojčatá spolu súložia, alebo si navzájom vymieňajú krv ako Vinnetou s Old Shatterhandom, keď uzavreli pokrvné bratstvo?

jonas17
11. feb 2011

@manof tak nakoniec pokutu platíš?

jonas17
11. feb 2011

@jonas17 no a tú poslednú vakcínu, ktorou bol môj syn očkovaný , je Dultavac, si sa minule pýtal.ale dr mi hovorila, že to je dajaká nová vakcína, že hrodne deti dostávali diabetes v roku 2006, teraz vraj nie.

manof
11. feb 2011

@zulok
D.T.Vax nemá platnú registráciu, takže smola.
Je síce Imovax D.T. Adult, ale ten je len pre dospelých.

Takže keď chceš záškrt pre deti, tak jedine Infanrix (bez prívlastku), ale ten je proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu, nielen proti záškrtu.

Alteana obsahuje ortuť (thiomersal). Tú teda rozhodne neodporúčam. Keď už, niečo proti tetanu, tak Tetavax:
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/tetavax...
Obsahuje však veľmi veľké množstvo hliníka, i keď stále menej než Hexa.

Detská obrna: Imovax Polio:
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/imovax-...

HepB: Engerix B, Euvax, Fendrix, HBVaxPro:
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/engerix...
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/euvax-b...
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/fendrix...
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/hbvaxpr...

HiB: Act-HiB:
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/act-hib...

jonas17
11. feb 2011

@manof tak som si to sama adresovala 😀

manof
11. feb 2011

@jerrymona
Percento úmrtnosti je pre ľudí, u ktorých sa rozvinie ochorenie na tetanus.
Vtip je v tom, že takých ľudí zas tak veľa nie je, lebo jednak počet ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve za posledných 60 rokov dramaticky klesol, jednak to musí byť fest nešťastná zhoda okolností, aby sa špinavá baktéria tetanu dostala do prostredia bez kyslíka vo vnútri tela. Stáva sa to len veľmi zriedkavo.

Takže riziko úmrtia pri neočkovaní proti smrteľnej chorobe = percento úmrtnosti na tú chorobu x pravdepodobnosť rozvinutia sa choroby u neočkovaného.

Takže sme nevymreli, lebo nakaziť sa tetanom vôbec nie je ľahké, obzvlášť pri súčasnom prevládajúcom spôsobe života, kedy drvivá väčšina národa je väčšinu času zavretá medzi štyrmi stenami v meste alebo v aute.

manof
11. feb 2011

@jonas17
a nevieš názov tej vakcíny, ktorú ako poslednú dostal Tvoj synak-diabetik?

manof
11. feb 2011

@jonas17
Neplatím nič, však zrušili celé priestupkové konanie.

jonas17
11. feb 2011

@manof takže teraz už máš pokoj?
no, šak Dultavac, to je ešte aj iný názov? len číslo šarže mi napísala k tomu.a sranda, dopísala mi na taký výmenný lístok, asi myslela, že to potrebujem k dajakému dr, že dieťa nemalo po očkovaní žiadnu reakciu

petot
12. feb 2011

@bubinko83 Odmietnutie BCG v pôrodnici sme absolvovali, boli sme vraj prvý prípad v našom meste. Ja som jej tesne po pôrode odovzdal vyhlásenie, že si očkovanie neželáme. 15-minútový dusný rozhovor, vzala to nejako príliš osobne. Manželku potom na 3.deň išla poučiť, podľa manželky to bol 10-minútový dusný monológ, bola tam aj sestrička a tá by sa podľa manželky najradšej niekam vyparila. Manželka to ustála, ale brala to ako tvrdý nátlak a nechceli ich pustiť domov, stále sa im niečo nezdalo, išli až na 5.deň, aj to poslední (o tretej popoludní).

Teraz by sme to už robili ináč: http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

petot
12. feb 2011

@zulok @tin007 @jerrymona @samiana Tak si trochu zhrňme tetanus. Baktérie Clostridium tetani sa vyskytujú prakticky všade, dokonca aj v prachu na operačnej sále, ale najviac ich je v konskom truse a v úrodnej pôde. Na to, aké sú rozšírené, skôr by sme mali byť radi, aký je výskyt nízky (a aký bol už pred zavedením plošného očkovania). Treba si tiež uvedomiť, že pred vojnou väčšina ľudí pracovala vonku, zranenia boli bežné a určite so sebou nenosili na pole lekárničku. Tým chcem povedať, že výskyt tetanu je podmienený mnohými faktormi, a že samotné zranenie ešte neznamená, že človek dostane tetanus.

Pri poranení sa C tetani do krvného obehu nedostávajú. Keby sa tam dostali, tak by tetanus nehrozil, lebo krv je dobre okysličená. Naopak, ak rana slabo krváca a/alebo je zle vyčistená, spóry v nej ostanú a klíčia. C tetani sa nemnožia a nerozširujú, niekedy zostávajú v rane dormantné aj po niekoľko mesiacov.

Je pozoruhodné, že keby ste si sterilnou ihlou pichli čistú kultúru C tetani, nič by sa nestalo. Ale ak je v rane prítomná špina, C tetani pri klíčení môžu uvoľňovať (ale nie vždy to robia) tetanický toxín, a ten sa dostáva k nervovým vláknam, šíri sa (údajne aj pozdĺž nervov), naviaže sa na ne a spôsobí kŕč svalov. Tieto poznatky tak trochu spochybňujú aj význam podávania tetanových imunoglobulínov (antitoxínu), pretože na to, aby bol antitoxín účinný, musel by sa dostať k postihnutému nervu, čo je problém, alebo by musel po celý čas kolovať v dostatočnej koncentrácii v tesnej blízkosti zranenia aby "odchytil" čerstvo vznikajúci toxín skôr, než sa rozšíri do tela. Myslím, že keby bol antitoxín účinný, tak by úmrtnosť pri štandardnej liečbe azda nebola taká vysoká. 😕 Dnešné antitoxíny pochádzajú od ľudských darcov, kedysi išlo o konské sérum ktoré malo tak vysoký výskyt anafylaktických reakcií, že vzhľadom k nízkej účinnosti bolo priveľkým rizikom ho vôbec používať.

Jedným z "štandardných" postupov liečby je včas po zranení podané antibiotikum Metronidazol, ktoré pozabíja spóry skôr, než stihnú vyprodukovať podstatné množstvo toxínu (to trvá 3-20 dní).

Pokiaľ ide o poúrazové preočkovanie, telu trvá najmenej 4 dni, kým začne tvoriť protilátky. A nie som si istý, či to ide tak rýchlo aj po prvej dávke vakcíny v živote. Narážam na očkovanie novorodencov v Afrike. Tak trochu tomu nerozumiem - je tam zdravotník tak nablízku, že dosť skoro po pôrode podá vakcínu, ale nie je dosť nablízku, aby pred pôrodom dal matke jednorázovú liehovú gázu (asi takú, ako sa tu používa na odlíčenie), jednorázové sterilné nožnice a kúsok obväzu? 🙄 Keby to objednal UNICEF v množstve pár stotisíc kusov, tak cena by šla do halierov a úplne by to stačilo. Veď pri očkovaní takisto musia použiť dezinfekciu, takže nakoniec tie gázy ani nie sú nákladom navyše. Po narodení by sa liehovou gázou očistila pupočná šnúra, prestrihla sterilnými nožnicami a obviazala. Toť vsjo, koniec tetanu v Afrike. Nožnice by sa v neskôr v domácnosti iste zišli, a netvorili by náklady na likvidáciu biologického odpadu (na rozdiel od použitých vakcín).

petot
12. feb 2011

@samiana @zulok @tin007
@manof Prípadová úmrtnosť tetanu 50% bez liečby a 10% pri intenzívnej liečbe? Len či to nebude skôr naopak. Za ostatné desaťročie boli asi 3 prípady tetanu v SR a ak ma pamäť neklame, 67% skončilo úmrtím. Tak neviem, či liečba nebola dosť intenzívna, alebo či bola až príliš intenzívna 🤐 Ja neobviňujem lekárov, obviňujem tie "štandardné postupy" ktoré používajú a ktoré ich učia na škole, pretože sú zjavne biedne a niektorí americkí autori hovoria, že nie omnoho lepšie ako samotný tetanus. Mimochodom, ako to tí Američania robia, že majú aj pri konvenčnej liečbe prípadovú úmrtnosť "len" 11%?

Tetanová vakcína má síce výnimočne vysokú účinnosť v schopnosti vyvolať tvorbu protilátok, ale sú dokumentované prípady ľudí, ktorí napriek mimoriadne vysokým hladinám vakcínových protilátok dostali ťažký tetanus (dokonca niektorí mali také vysoké, že komerčne poskytovali svoje protilátky na výrobu séra!). Takže opäť raz platí, že protilátky ešte samé osebe neznamenajú ochranu.

Počas druhej svetovej vojny bolo dosť veľké množstvo hlbokých špinavých zranení, a na tetanus zomrelo dokopy 5 amerických vojakov, 1 bol plne očkovaný, ostatní čiastočne. V Britskej armáde nastalo 22 prípadov tetanu, polovica bola smrteľná; všetci mŕtvi boli čiastočne očkovaní. Viem, to je trochu jednostranný pohľad, lebo vojaci boli zrejme plošne očkovaní proti tetanu pred odchodom na front...

Na záver ešte k tomu vitamínu C, čo spomínala @jerrymona. Vitamín C v skúmavke zneškodňuje tetanický toxín. Robil sa aj kontrolovaný experiment na myšiach, všetky dostali všetky rovnakú dávku toxínu. Myši, ktoré dostali aj masívne dávky vitamínu C, prežili všetky, a čím skôr sa C nasadil, tým miernejší priebeh - v zásade tetanus zastal na tých príznakoch, ktoré mali už pred podaním C, a po podaní C sa už sa nezhoršovali. Dokonca ak sa podal aj pred toxínom, tak žiadne príznaky ani nevznikli. To je logické, vitamín C zneškodňuje toxín kým je ešte v obehu, ale keď už sa naviaže na nerv, musí si s ním telo poradiť samo. Vitamín C sa podával 3 dni, čo úplne stačilo.
Žiadna myš, ktorá dostala dávku toxínu bez vitamínu C, neprežila 😝 (a pritom myši normálne vedia tvoriť vitamín C pre svoju bežnú potrebu). Nasadené boli injekčné dávky 2g/kg, ktoré v prepočte na dospelého človeka predstavujú 140 gramov denne.

Americký lekár Dr. Klenner publikoval v lekárskom časopise už v 50. rokoch svoj postup pri liečbe tetanu. Lieky na tlmenie kŕčov (tolserol, methrocarbamol) a masívne injekčné dávky vitamínu C podľa neho stačia na vyliečenie do 4 dní (zaujímavá zhoda, uvádzal podobné dávky aj čas, hoci to publikoval o desaťročie skôr než Dey urobil experimenty na myšiach, takže asi na tom niečo bude).

V univerzitnej nemocnici Dhaka robili v 80.rokoch kontrolovaný experiment, kde podávali len miniatúrnu dávku 1g denne. Už pri takejto dávke klesla úmrtnosť u detí zo 74 na 0% a u dospelých z 68 na 37%. Keby boli dali dospelým dávku alikvótnu hmotnosti, verím tomu, že úmrtnosť by bola 0% aj u dospelých.

Klennerov postup je aj po 50 rokoch stále experimentálny, v škole sa neučí a žiadne ďalšie kontrolované štúdie sa nerobili. Pýtam sa: prečo?

Zdroje o vit.C a tetane:
Irwin Stone. The Healing Factor: Vitamin C Against Disease. Grosset and Dunlap, New York, 1972. ISBN 0-399-50764-7

Dey PK. Efficacy of vitamin C in counteracting tetanus toxin toxicity. Naturwissenschaften. 1966 Jun;53(12):310. PMID:5986216.

Klenner FR. The History of Lockjaw. Tri-State Med J. 1954 June.

Klenner FR. Recent Discoveries in the Treatment of Lockjaw. Tri-State Med J. 1954 July:7-11.

Nitzesco I et al. Antitoxic Powers of Vitamin C. Bulletin Academie de Médicin de Roumanie 1938;3:781-2.

Jahan K, Ahmad K, Ali MA. Effect of ascorbic acid in the treatment of tetanus. Bangladesh Med Res Counc Bull. 1984 Jun;10(1):24-8. PMID:6466264.

Lendon H. Smith, M.D. Clinical Guide to the Use of Vitamin C. Tacoma, WA: Life Sciences Press. 1991. ISBN 0-943685-13-3.

Hemilä H, Koivula TT. Vitamin C for preventing and treating tetanus. Cochrane Database Syst Rev. 2008 Apr 16;(2):CD006665. PMID:18425960.

petot
12. feb 2011

@skolara Hepatitída A prebehne u vyše 90% detí bez akýchkoľvek príznakov a deti získavajú doživotnú imunitu (na rozdiel od vakcíny). U detí je priebeh ľahší ako v dospelosti. Hepatitída A nezanecháva trvalé následky a smrteľných prípadov je málo (a neznámo, či nešlo o chronických alkoholikov alebo ľudí s ináč odrovnanou pečeňou). Takže to očkovanie je dosť odveci, môže mať omnoho horšie následky než samotné ochorenie a vakcína sa vyrába na bunkách z umelo potrateného bábätka. Hepatitída A keď už prepukne, pýta 4x denne po 2,5g vitamínu C, toť vsjo. Ale to je opäť pre inú tému 😉

manof
12. feb 2011

@jerrymona
Lenže celkom legitímne vysvetlenie by mohlo byť, že dospelí dlabú na preočkovanie proti tetanu a preto naň zomierajú. U detí sa o to diktátorsky stará štát, aby boli preočkúvané, a tak deti nezomierajú.

Netvrdím, že to tak je, ale ako sa s takýmto argumentom vysporiadať?

manof
12. feb 2011

@tin007
"zachytila som, ze m. cirova (spevacka) bola v kambodzi ako vyslankyna unesco prave ohladom novorodeneckeho tetanusu a ockovali cerstvo narodene minima. tam to riziko je v tom, aby dieta nebolo infikovane cez kyptik (zvysok pupocnej snury) napr. pouzitim spinavych nastrojov na odstrihnutie snury."

Idioti!
Nieže by používali sterilné nožnice a iné nástroje, ale radšej narvú do novo narodeného dieťaťa nejaké chemické svinstvo. Ale na sterilizácii nástrojov sa asi nedá vytrieskať žiadny peniaz...

manof
12. feb 2011

@jonas17
Proti osýpkam sa údajne očkovalo už od r. 1969, takže očkovaná si asi bola. To ale neznamená, že by očkovaní nemohli dostať osýpky, o to viac, že to je ŽIVÁ očkovacia látka, takže samotné očkovanie môže osýpky spôsobiť.

manof
12. feb 2011

@zulok
K Tetavaxu výrobca udáva, že sa dá použiť aj na základné očkovanie, tzn. aj pre tak malé bábo.

manof
12. feb 2011

@skolara
By som sa tým debilom na to úplne vybodol.
Jednak asi netušia, že HepA nie je ani smrteľná, ani chronická choroba, a že keď ju niekto prirodzene prekoná, tak má imunitu zvyčajne doživotnú,
jednak nikoho neupozorňujú na to, že tá vakcína je vyrábaná na bunkových tkanivách pochádzajúcich z umelo potratených detí,
jednak podľa zákona sa nesmie očkovať mimo zdravotníckeho zariadenia a to kvôli riziku anafylaktického šoku.

manof
12. feb 2011

@jerrymona
K tomu tetanu: v zásade s Vierou Scheibnerovou súhlasím, až na tú neúčinnosť očkovania proti tetanu. To by ma zaujímalo, ako to chce dokázať. Ono teda to očkovanie je neúčinné na zabíjanie baktérií, to je pravda, keďže jeho úlohou je len vytvorenie protijedu proti jedu vytváranému baktériami tetanu, ale to neznamená, že by očkovanie bolo neúčinné. Tzn. nemá význam z hľadiska šírenia baktérií, ale má význam z hľadiska ochrany jednotlivca pred otravou tetanickým toxínom.

manof
12. feb 2011

@jonas17
No tak Dultavax bol použitý aj v prípade z Kysuckého Nového Mesta:
http://www.ockovanie.org/cukrovka-po-ockovani.html

manof
12. feb 2011

@petot
Ďakujem za rozšírenie obzorov.

Takže keď človek užíva štandardne niekoľko gramov VitC denne, tak to má podľa Teba lepší preventívny účinok proti tetanu než očkovanie proti tetanu?

S tými protilátkami to je pravda, že nie vždy stačia na odvrátenie choroby, ale konkrétne percento (ako štatistický priemer) závisí na konkrétnej chorobe. Napr. som sa dočítal u pneumokokov, že tam je súvislosť protilátok so skutočnou imunitou pomerne malá:
http://www.jstor.org/pss/30105756

Ale u tetanu sa zvykne tvrdiť niečo iné, pravda, neznamená to, že protilátky sú 100% zárukou imunity. Len tie percentá sú rôzne u rôznych chorôb.

Čo sa týka posledného 10-ročia na SK, tak 3 prípady sú štatisticky nepoužiteľne malé množstvo, takže vyvodzovať z nich spochybnenie tých čísel (mám ich tuším od Hirteho) nie je namieste. Ale to Ti snáď nemusím vysvetľovať.