Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prsky
2. aug 2010

@manof no v nasom "big" mestecku blizko BA mame az 2, z toho v tej lepsej maju pidipriestory, ze ked tam vojdu 3ja ludia, uz mas pocit, ze sa tam neda dychat a v druhej je sice viac miesta aj mile lekarnicky, ale zatial tam nemali ani raz lieky (ani len s rovnakou ucinnou latkou), ktoru mi dokina predpisala - ale bola som tam len 2x, takze az tak tragicky to netreba brat 🙂

manof
2. aug 2010

@tean
Ale niekde tá kniha bola na stiahnutie v elektronickej forme. Preto som ju dal aj do letáku, že keby ju niekto vygooglil na nete. I keď je už pomerne zastaralá a dotlač určite nebude, lebo sú lepšie knižky, ktoré hentú plne nahradia. Jediná jej výhoda bola stručnosť. Má to len okolo 100 strán.

No, už som Ti to našiel: http://truthbooks.blogspot.com/
Je hrozne dlhá stránka a je to niekde dole. Však Ctrl-F poznáš, nie?

manof
2. aug 2010

@prsky

Ono to klopanie úradov na dvere závisí od lekára. Ak
a) detský lekár nebonzoval,
b) dieťa nie je prihlásené u žiadneho detského lekára,

nemá kto bonzovať a tým pádom sa RÚVZ o ničom nedozvie. Ako tu nedávno niekto citoval vyjadrenie RÚVZ na samoudanie, tak RÚVZ koná len po nahlásení priestupku lekárom. Takže ak sa chce niekto úplne vyhnúť opletačkám s RÚVZ, tak buď sa dohodne s lekárom, ale lekár tým poruší zákon č. 355/2007 Z.z. a môže mu RÚVZ dať pokutu až 1.659,- eur (z ktorej sa na rozdiel od neočkujúcich rodičov nedá vykrútiť poukazom na neústavnosť zákona či na Dohovor o ľudských právach a biomedicíne), alebo nebude mať pri blížiacom sa očkovaní kartu u nijakého detského lekára a je to vybavené. Jedna moja známa takto zobrala dcére kartu od detskej lekárky pred blížiacim sa 11. rokom života a je v suchu. Jediný možný problém je, že by mohla prísť o prídavky na deti, keby jej na to na ÚPSVaR prišli.

manof
2. aug 2010

@prsky
ešte dodávam, že RÚVZ sem-tam robí kontroly u detských lekárov, takže aby sa na to ozaj neprišlo, tak by muselo byť v karte zapísané vykonané očkovanie aj keď by v skutočnosti nebolo. Tzn. aby to bolo ozaj isté, musel by detský lekár nielenže nebonzovať, ale vyslovene klamať.

denduska
2. aug 2010

@manof, ved ja som nepovedala ze je to zle, ma to aj dobru aj zlu stranku, no uvidime ako to bude v praxi 🙂 mat lekaren je dnes brutalne dobry biznis, ked sa ma pytali ci nepoznam niekoho ze potrebuju do lekarne (a to bolo male mesto, doslova zapadakov) ze 50000,- Sk plat tak som pozerala doslova jak puk.
A este som nepochopila ci sa tam bude pisat na recept aj forma - napr. kvapky, tabletky. A potom ak tabletky tak kolko kusov? ved to si nemoze vsetko pamatat v ktorej krabicke je po kolko kusov atd atd. Minimalne zo zaciatku to bude chaos jak vysity. Ale to uz je mimo temy.

manof
2. aug 2010

@lott
V Česku sa očkuje BCG vakcínou kontaminovanou nejakými vírusmi?

Lebo hlavnou účinnou látkou BCG vakcíny, sú, pokiaľ viem, vyšľachtené baktérie podobné ľudským TBC baktériám, avšak bežné u hovädzieho dobytka. Nazvané sú podľa výskumníkov Bacille Calmette-Guerin (BCG). Od toho Calmettea je potom odvodený názov "kalmetizačné" stredisko.

manof
2. aug 2010

@prsky
Ak chceš živé skúsenosti s RÚVZ a nie len právnickú teóriu, kukni sem:
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-na-ru...
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-na-ru...
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-na-ru...
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-na-ru...

Prípadné dodatočné otázky a odpovede na ne by som uviedol v pripravovanom 5. dieli seriálu.

manof
2. aug 2010

@sabiatko
Keby si aj dostala pokutu, dá sa voči tomu odvolať.
Neboj nič, dáme dokopy nejaké nepriestrelné odvolanie.

prsky
2. aug 2010

@manof dik, prestudujem 😉

manof
2. aug 2010

Ak to tu už bolo, tak sa ospravedlňujem za duplicitu:

"Očkovanie ako riziko - Stoja peniaze nad zdravím človeka?" (z časopisu ExtraPlus):
http://www.extraplus.sk/1066/ockovanie-ako-riziko

sabiatko
2. aug 2010

@manof dik, si zlaty 🙂 no popravde, dopadlo to u dokiny horsie, nez som si myslela. najprv sa ma tam krvopotne snazila presvedcit, ake je to dobre, potom pritvrdila a vravela, ze moje dieta ma pravo na ochranu, ked som jej hodila faty o vedlajsich ucinkoch vakcin, tak mi povedala, ze to musim urobit, to sa musi robit a ze vsade sa to robi. no a ked som povedala posledne nie, tak sa nastvala a povedala mi, ze si mam do mesiaca najst novu lekarku 😲 to som veru kukala, dovtedy taka dobra teta a dnes jak cert. a ked sme sa bavili o vakcinach, tak mi hovori, ze keby vtedy bola vakcina proti ovcim kiahnam, tak ju svojej dcere da, lebo potom nedostane pasovy opar 😲 to su uz co za argumenty...
takze teraz mi PROSIM poradte nejaku dobru pediatricku v bratislave, najlepsie v karlovej vsi alebo dubravke... alebo dakde blizko. dakujem.

petot
2. aug 2010

@valka: Pozri si komentár na http://www.rizikaockovania.sk/index.html#388 Epidémie sa týkali biednych rómskych komunít.

valka
2. aug 2010

@petot,dik som to dnes pozerala a nic nebolo 😨

manof
2. aug 2010

@petot
Tak mi dnes napadlo, že keď sú živé vakcíny, tak to sa tam tie baktérie (BCG) resp. bunky napadnuté vírusmi (MMR ai.) zrejme aj nejak množia, nie? Mi tak vŕtalo hlavou, že načo sú vo vakcínach cukre (laktóza, tuším aj sacharóza v niektorých) a reku že či nie na výživu tých živých buniek?

Nezamýšľal si sa nad tým, ako to funguje?

petot
2. aug 2010

@manof: Jasné, sú to zvyšky výživných roztokov, ktoré sa používajú aj pri výskume buniek in vitro a nájdeš ich v katalógoch (jedným je aj M-199). Za tie roky sa vytipovali tie najlepšie médiá, na ktorých tie rakovinové bunky pekne rastú. Pri vývoji vírusových vakcín sa napríklad o výživu stará buď samotné infikované kuracie embryo, alebo teľacia krv.

Toxoidové vakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ) sa produkujú tak, že sa tie baktérie nechajú množiť vo fermentačných nádobách, kde si kvasia a produkujú svoje toxíny. Tam to tiež nie je žiadny odvar z ružových lístkov. Používajú sa tam o.i. nejaké tráviace enzýmy (witte peptone má byť ak si dobre pamätám z prasacieho žalúdka) a zrejme aj laktóza. Presné zloženie Ti takto spamäti nepoviem, ale musí to byť strašný hnus a keby tie nádoby boli otvorené, tak by oproti tomu asi papierne v Ružomberku dostali cenu vôňa roka 😉

manof
2. aug 2010

@petot
No dobre, ale mne ide o niečo iné:

Keď to je živé, tak to znamená, že to spotrebúva nejakú energiu a zrejme sa to aj množí.
Tzn.: keď to do niekoho pichnú, už je to niečo iné, než to bolo, keď to opustilo biochemickú továreň, nie?

Druhá vec, ktorá by ma zaujímala, či kombinovaných živých vakcínach, ako je MMR, nemôžu tie vírusy navzájom zblbnúť. Lebo sú tam najprv bunky napadnuté ružienkou, potom bunky napadnuté osýpkami a bunky napadnuté príušnicami. Alebo tam nie sú bunky, ale len čisté vírusy v takej forme, v akej opustí novovyrobený vírus hostiteľskú bunku a v akej zostáva až kým sa nedostane do ďalšej (doposiaľ nenakazenej) bunky? Nech už je tak či onak, nemôžu sa tie vírusy v kombinovaných vakcínach nejak skrížiť či jeden druhému pomôcť zmutovať?

Alebo je to medzi opustením výrobnej haly a rozbalením u očkujúceho lekára nejak uspaté, aby sa to nemnožilo a nespotrebúvalo energiu?

Asi dosť laické otázky, ale nemám v tom jasno a na RÚVZ mi to nepovedali (možno tiež nevedia)... 😀

Alebo sa mám spýtať na http://sprievodcaockovanim.sk Dluholuckého a Urbančíkovej?

manof
2. aug 2010

Možno by bolo dobre odniekiaľ vydolovať info ako prebieha celá výroba kombinovanej živej vakcíny (typicky MMR) až po vpichnutie do chúďatka dieťatka... Nech to je jasnejšie, lebo myslím, že toto sú dosť vážne otázky.
Ak by bolo v angličtine, aj by som to preložil.

divoska
3. aug 2010
juliakocka
3. aug 2010

...tak my sa s malou chystáme dnes na druhé očkovanie, ta som zvedavá, či z toho nedostane teploty....a samozrejme ju musím držať, ked jej sestrička pichá do oboch nožičiek 😒 ....ale čo zrobím...nič sa nedá robiť..........ale zase to beriem pozitívne z tej stránky, že moje bábo bude chránené pred chorobami

sabiatko
3. aug 2010

dnes mi ocino povedal, ze vcera v tv nejaka zena hovorila, ze nedala svoje babo ockovat a dostalo obrnu. a jedna moja znama mi povedala, ze pozna jedno dievca s obrnou a ja som asi pred 10 rokmi tiez jednu poznala. tak ako to je? ta obrna potom nie je len v afganistane a podobne...

manof
3. aug 2010

@juliakocka
Čoby sa nedalo, dá sa odmietnuť.

manof
3. aug 2010

@sabiatko
No neviem, buď ide o niečo iné než o detskú obrnu, alebo potom Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť klame:
http://ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-23-Detska-obr...

Tak si vyber.

Pomôcka: je krajne nepravdepodobné, že by v tomto ohľade SEVS klamala, lebo je v podstate v ich záujme, akýkoľvek prípad ochorenia, proti ktorému sa očkuje, šialene nafúknuť, aby zdôraznili, aké je očkovanie dôležité a potrebné.

Pokiaľ viem, tak ochrnúť sa dá aj inak než len detskou obrnou alebo úrazom.

manof
3. aug 2010

Ako sa robí moderná lekárska veda?
(rozhovor Dr. Josepha Mercolu s Dr. Beatrice Golomb)
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-sa-ro...
http://www.sloboda-v-ockovani.sk/news/ako-sa-ro...

Je to dlhé, ale rozhodne hodné prečítať si, aby ste vedeli, čo v skutočnosti znamená, keď Vám v správach povedia, že "tím amerických vedcov vyskúmal, že..."

petot
3. aug 2010

@sabiatko: Posledny pripad obrny (polio) na Slovensku bol v roku 1960. Ochrnut moze dieta aj porodnymi komplikaciami alebo kvoli zapalu mozgu/mozgovych blan kvoli nejakej infekcii. Avsak pokial ide o detsku obrnu (polio), proti ktorej sa ockuje, tak od roku 1960 boli vsetky pripady sposobene zivou (lyzickovou) vakcinou.

latvia
3. aug 2010

@sabiatko ludia si casto pletu detsku obrnu sposobenu poliovirusom, proti ktorej sa ockuje a detsku mozgovu obrnu,proti ktorej sa ockovat neda, kedze vznika na inom popdklade, tak ako pise petot....tak ze ma zrejme tu druhu obrnu...

skolara
3. aug 2010
prsky
3. aug 2010

@skolara z http://rizikaockovania.sk/ : "2.8.2010 Bolo cieľom článkov "Osýpky: V Bulharsku, Taliansku, Grécku a Nemecku sa šíri epidémia" alebo "Európou sa šíri epidémia osýpok, môže zasiahnuť aj Slovensko" vystrašiť obyvateľstvo? V tom prípade by možno bol namieste názov "Úrad verejného zdesenia" pre inštitúciu, ktorá ani po fraške chrípkovej "pandémie" neprestáva strašiť. Prvý názov článku je manipulatívny, pretože mieša neporovnateľné; zaradenie vyspelých krajín však môže u čitateľa vzbudiť dojem bezprostrednej hrozby. Druhý názov je hrubo demagogický; budí dojem akútnej hrozby, pritom pôvodné informácie sú viac než štvrť roka staré a epidémia v Bulharsku, jediná ktorá stojí za zmienku, už končí.
Keď sa pozrieme na stránku ECDC, márne hľadáme stopy obobnej paniky; na stránke udalostí nie je o osýpkach ani slovo. Na stránke venovanej osýpkam, na ktorú sa ÚVZ odvoláva, je odkaz na aprílové číslo Eurosurveillance. Drvivá väčšina (cca 24000 od apríla 2009) prípadov osýpok v Európe sa vyskytla v Bulharsku, v biednych rómskych komunitách na juhu, kde nastali aj všetky detské úmrtia. Prípadová úmrtnosť bola celkovo 0,1% čo je porovnateľné s bežnou chrípkou. Zaujímavé informácie sú aj o Grécku - spomedzi Rómov s nízkou zaočkovanosťou, až 95% chorých bolo mladších než 14 rokov, čo je ideálny vek pre prekonanie osýpok. Naproti tomu väčšinové, dôkladne preočkované grécke obyvateľstvo, malo až 75% prípadov vo vyššom veku, čo je nepriaznivé z dôvodu hroziacich komplikácií. V Nemecku je zaočkovanosť až 96%, takže ak hovoríme o "epidémii", tak hovoríme zároveň o ďalšom zlyhaní teórie "kolektívnej imunity". Avšak nazývať epidémiou 62 prípadov v 3,5-miliónovom Berlíne alebo 280 prípadov v 4,3-miliónovom Piemonte (Taliansko) či 126 prípadov v 11-miliónovom Grécku je azda predsa len trochu nemiestne. Ospevovanú vakcínu MMR považujeme za omnoho väčšie riziko než osýpky, nakoľko je podozrivá z vyvolávania autizmu, ktorým na Slovensku trpí už 1 dieťa zo 150, ako aj detskej cukrovky."

babullka1
3. aug 2010

Ahojte,mozem mat otazku,mozem odmietnut malemu u lekarky ockovanie MMR? po tom vsetkom ,co som si precitala ake vazne vedlajsie ucinky ma,som si neni ista ci ho tym ockovat chcem dat.dakujem

prsky
3. aug 2010

@babullka1 mozes, ale dokina ta nahlasi a zrejme bude s tebou vedene priestupkove konanie (vid odkazy od manof zo vcera)