Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

veronika81
23. júl 2010

ďakujem vám 😉 takže v konečnom dôsledku je to predsa len na lekárovi..

veronika81
23. júl 2010

k tej BCG.. hnisanie je teda "dobrá" reakcia? Nám to hnisalo takmer do 5. mesiaca, kvôli tomu nám dr. posunula Hexu a odôvodňovala to tým, že máme "zlú" reakciu, tak posúva očkovanie. Chodili sme aj na pľúcne s tým.

kacenka83
23. júl 2010

som si zbezne pozrela to tlacivo na nahlasenie neziaducej reakcie po ockovani a su tam take veci ako sarza a pod., plus nejake odborne vyrazy, tipujem, ze cislo sarze sa uz asi nedozviem, ale zvysok by mal vypisat lekar, da sa nejako spatne skontrolovat ci to tlacivo vypisal a zaslal? uz to niekto s dr. riesil?

mladsi syn mal reakciu po ockovani opuch, horucku, bolestivost (hexa) a tiez sa mu do troch dni vyhodil ekzem, viete mi povedat ci to je medzi neziaducimi ucinkami?
dakujem

bufina
23. júl 2010

@zuzanka.j To se jednalo o to očkování co dostal v porodnici? Bych se na to asi taky vybodla, stejně už to asi budou rušit a očkovat jen rizikový skupiny. Malýmu je 7 měsíců a ještě to nemá zahojený, takže zatím žádný další očkování ještě nedostal.

veronika81
23. júl 2010

číslo šarže sa píše do karty, takže to od lekára treba pýtať. Podľa mňa lekári to sami od seba nerobia, nič nenahlasujú 😒

@kacenka83 podľa mňa to sú nežiadúce účinky, ale nech sa ešte vyjadrí zbehlejší 😉

zuzanka.j
23. júl 2010

@bufina ano to v porodnici. nakoniec som stastna, ze tam nic nema. ked si predstavim ze by mu to malo cele mesiace hnisat, nieje mi vsetko jedno. dufam ze to zrusia, chudence deti.

veronika81
23. júl 2010

@zuzanka.j nemá tam vôbec žiadnu jazvu, nič? Nevidno miesto vpichu?

zuzanka.j
23. júl 2010

@veronika81 presne tak nicovate nic 😀 som povodne ani nevedela ze tam ma byt nejaka ranka. to som zistila az ked som videla ine deticky a pytala som sa mamicek ze co to tam maju. on tam nemal skutocne nic, ani len zacervenanie. dnes som mu tu rucku dokladne prezrela a veru vobec som si neni ista kam konkretne na ktore miestocko ho pichli.

veronika81
23. júl 2010

@zuzanka.j a pichli ho vôbec? 😀

Alebo to býva, že bcg takto zareaguje, resp. nezareaguje?

tin007
23. júl 2010

@titkovamiriam podla kodu sarze by som tipovala, ze je to pribalovy letak z r. 1996

zuzanka.j
23. júl 2010

@veronika81 pichli ho urcite, ked mi ho podavali mal odhalene ramienko. bolo to take hromadne ockovanie a brali dnu po 1 dietati, takze ho museli pichnut. aj v ockovacom preukaze to zaznamenali. neviem preco to nezareagovalo rankou. ale dobre aj tak.

bambusko
23. júl 2010

viete s tym nahlasovanim sa to urcite flaka, nebyt netu tak sa nedozviem, ze by sa to malo robit. osobne nie som vseobecne proti ockovaniu ako takemu, ale dost ma znepokojuje ako sa kazdym rokom zvysuje mnozstvo povinnych ockovani kvoli biznisu a po druhe, ked si idem dat zaockovat dieta proti hepatitide a, zaplatim 2x 30€ a nasim neprisposobivym ho zacaluje stat, nakoniec aj tak profituje gsk a skladame sa na to vsetci. takze vakcinacia nech je plne hradena zp a nech si doporucene vakciny rodicia zvazia, zaroven nech sa ozaj pravdivo informuje. preco za nieco treba platiti a za ine nie, ked nam tak ide velmi o zdravie deti a vsetkych obcanov??? tym by sa eliminovali tlaky na pridavanie dalsich poloziek do povinneho ockovacieho kalendara 😒

ked vysiel v pravde velky propagandisticky clanok o tom, ze rocne je na neviemkolko tisic podanych vakcin len do 200 neziaducich ucinkov, pisala som im rozhorceny mail, ako mozu novinari takto nerpavdivo informovat, odpoved ziadna... to sa mi doteraz nestalo, vzdy podakovali za reakciu ap.

bambusko
23. júl 2010

tym som chcela povedat, ze ak by sa to dalo pohnut aspon z tejto strany - hlasenia na sukl, je to dobra paka, lebo tato ohniva polemika tu na skoro 500 stranach nic konkretne okrem zvysenia informovanosti nedokazala

manof
23. júl 2010

@maggie2
Pokúšal som sa nájsť čísla k rotavírusu na SK, ale našiel som len európske čísla.

Takže pri počte obyvateľov Európy cca. 830 miliónov bolo 231 úmrtí za rok vrátane krajín ako Turecko, Rumunsko či Albánsko. Celoeurópsky priemer je teda cca 1:3,593 milióna. Tzn. pri takomto priemerovaní zahynie na Slovensku na rotavírusy cca 1,5 človeka ročne. Nenašiel som však žiadne čísla ohľadom úmrtí na rotavírusy na Slovensku, z čoho vyvodzujem, že asi žiadne nie sú, lebo keby boli, určite by to už figurovalo v reklamnej kampani na Rotarix. Jediné slovenské číslo, čo som našiel, je 1.300 hospitalizácií ročne v trvaní 2-5 dní.

Ten tip na nulové úmrtia vyvodzujem z toho, aké veľké haló bolo okolo jediného úmrtia na osýpky v priebehu x rokov vo Švajčiarsku.

Tak sa mi javí, že toto rozhodne nie je choroba, na ktorú by sa u nás masovo umieralo a očkovanie asi nie je dosť dobre opodstatnené

tin007
23. júl 2010

add monovakcina proti tetanu, nasla som info, ze existovala, ale od 1.1.2009 sa ockuje iba v kombinacii so zaskrtom IMOVAX D.T. ADULT

tin007
23. júl 2010

Z pribaloveho letaku som vytiahla:

4.3 Kontraindikácie

Hypersenzitivita na niektorú zo zložiek vakcíny.

Hypersenzitívna reakcia alebo neurologické príznaky po predchádzajúcom podaní vakcíny.

4.4 Špeciálne upozornenia

Očkovanie sa má odložiť v prípade horúčky, akútneho ochorenia, najmä infekčného ochorenia alebo progresie chronického ochorenia, iba ak nie je absolútne indikované (napríklad riziko úmrtia v súvislosti s rizikom ochorenia na tetanus).

Tak ako pri podávaní iných parenterálnych vakcín je potrebné mať k dispozícii vhodnú medikamentóznu liečbu pre prípad vzniku anafylaktického šoku po podaní vakcíny.

Po podaní vakcíny pacientom liečeným imunosupresívami alebo imunodeficientným pacientom môže byť imunitná odpoveď znížená. Preto sa odporúča očkovať po ukončení liečby alebo sa ubezpečiť, že osoba je dostatočne chránená. V prípade chronickej imunodeficiencie (napríklad infekcia HIV), sa odporúča očkovanie vykonať, ak základné ochorenie umožňuje imunitnú odpoveď (i keď limitovanú).

Aby sa predišlo hypersenzitívnym reakciám nepodáva sa vakcína osobám, ktoré boli základne očkované alebo preočkované v posledných 5 rokoch.

4.8 Nežiaduce účinky

Lokálne reakcie v mieste vpichu : bolestivosť, začervenanie, indurácia a opuch sa môžu pozorovať v priebehu 48 hodín a môžu pretrvávať jeden alebo dva dni. Tieto reakcie môžu byť sprevádzané tvorbou podkožného uzlíka. Ojedinelo boli hlásené aseptické abscesy.

Celkové reakcie : prechodná horúčka, ktorá môže byť sprevádzaná lokálnou reakciou a zdurením lymfatických uzlín, bezprostredná hypersenzitívna reakcia ako je svrbenie, generalizovaná vyrážka alebo opuch, závraty, hypotenzia, bolesti svalov, bolesti kĺbov a bolesti hlavy.

Tieto reakcie sa môžu osobitne pozorovať u hyperimunizovaných osôb, najmä po častom podávaní booster dávok.

Neurologické príznaky po očkovaní proti záškrtu a/alebo tetanu sú veľmi zriedkavé a žiadna príčinná súvislosť s očkovaním nebola dokázaná.

manof
23. júl 2010

@lucrezia
"lekárka mi povedala, že ak mi na chorobu, proti ktorej sa povinne očkuje ( a ja dieťa nedám zaočkovať) ochorie dieťa, tak si celú liečbu hradím sama Je to tak, alebo ma len strašila, neviete?"

Tak to je hovadina.

To by si aj alkoholik potom mal platiť liečbu závislosti, však nemal piť. Fajčiar by si mal platiť liečbu rakoviny pľúc, však nemal fajčiť. Notorický mäsožrút by si mal platiť liečbu srdcových chorôb, mal predsa jesť viac zeleniny. Atď. atď.

To sú také strašiace výmysly, ktoré sa nezakladajú na pravde. Podobne ako s tým odobratím sociálnych dávok pri neočkovaní. Tiež úplná blbosť z prsta vycucaná.

manof
23. júl 2010

@latvia
"neviem preco sa neangazuju aj protiockovaci sympatizanti"
Však sa angažujeme - oslovili sme prezidenta SR, ktorý sa vyjadril, že o rizikách očkovania vie a sám sa očkovať nedá, ani jeho manželka, ale viac sa mu zrejme angažovať nechce, čo je, myslím, škoda.

No a zbierame podpisy pod Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní: http://sloboda-v-ockovani.sk/peticia/ a keď ich bude rozumný počet, skúsime to snáď s ombudsmanom.

A ak sa dovtedy podarí dostať sa s RÚVZ na súd, skúsime aj cez súd dať preskúmať protiústavnosť príslušného zákona i vyhlášky na Ústavnom súde.

Takže nie je to len o informovaní a inak sedení so založenými rukami.

zamilovana
23. júl 2010

@manof dakujem 🙂

manof
23. júl 2010

@viliatko
Ja som volal ombudsmanovi a dozvedel som sa, že čím viac ľudí sa daný podnet dotýka, tým skôr sa tým bude zaoberať. Tak sme spustili petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní. Zatiaľ je niečo medzi 2-3 tisíc podpisov, tak ešte pár tisíc (možno tak 10.000 by bolo pekné číslo) a môžme to skúsiť u ombudsmana. Na toľko ľudí sa snáď už nevykašle.

manof
23. júl 2010

@lenki33
Rozhodne by som nepísal konkrétne vakcíny, ale keď tak choroby, ktoré nechceš dať očkovať.

Alebo si to môžeš zjednodušiť tak, že odmietneš všetko, a potom prípadne niečo aj dáš. Máš právo kedykoľvek zmeniť názor.

manof
23. júl 2010

@bambusko
"nebolo by dobre rozsirit cez net, ze aj pacient ma moznost nahlasit priamo na sukl neziaduce ucinky po vakcinacii?"

Dali sme to do letáku:
http://sloboda-v-ockovani.sk/letak
ktorý snáď do mesiaca vyjde.

A je to tiež v tomto článku:
http://sloboda-v-ockovani.sk/news/co-robit-pri-...

manof
23. júl 2010

@blovitc120

Ja si myslím, že pri zraneniach dávajú Tetavax:
http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/tetavax...

manof
23. júl 2010

@zuzanka.j

Nijaké preočkovanie BCG v 18 mesiacoch života povinné nie je, tak sa nenechaj zblbnúť.

manof
23. júl 2010

@linnetka
"tak mi sestricka prizvukovala, aby som prisla v termine, lebo o 4 dni potom bude mat mala 10 mesiacov a ze potom by im to uz poistovna nepreplatila."

Ja si myslím, že keby to tá doktorka dobre zdôvodnila, tak jej to poisťovňa preplatí aj neskôr. Nemôže predsa očkovať pri trvajúcich kontraindikáciách.

Takže to je skôr výhovorka z lenivosti.

manof
23. júl 2010

@veronika81
"zaujíma ma iba, či lekár informuje pacienta o tom, že jeho negatívnu reakciu na vakcínu ide nahlásiť.
A teraz som zahliadla..že to môžem urobiť aj sama??"

Pokiaľ viem, tak nie je povinnosťou lekára hlásiť Ti, že niečo hlásil na RÚVZ.

manof
23. júl 2010

@blovitc120
http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/hlaseni...

Bod 5.:
Možnosť hlásenia NÚL nie je obmedzené iba na lekára. Hlásiť môže aj farmaceut, stredný zdravotnícky pracovník alebo pacient (pozri zvláštne pokyny).

Potom je tam ešte toto, ale neviem, či sú to tie zmieňované zvláštne pokyny.
http://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov...

linnetka
23. júl 2010

@manof teraz sa nejednalo o ockovanie ale o preventivnu prehliadku 🙂
ockovanie mame zatial odlozene az ked dovrsi 2 roky