Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tamix
14. dec 2010

@viera27 Ja som o očkovaní tiež nepremýšľala ako o niečom, čo by mohlo byť aj zlé. Len keď sa nám predčasne narodila dcérka a pediatrička bola za očkovanie, no naša neurologička a očná sa vyjadrili, že je to humus, tak som si začala zháňať informácie. Aj keď by som akokoľvek chcela veriť lekárom, komu by som podľa teba veriť mala? Pediatričke alebo neurotičke? Či jeden z nich je horší lekár ako druhý? Ako je možné, že majú rôzny názor?

olivova
14. dec 2010

@tamix - ak chodite k neurologicke, tvoja pediatricka by mala vediet, ze bez jej suhlasu nemoze ockovat....My sme tam tiez chodili a nezaockovala nas, posunuli nam to kvoli jej suhlasu. Az ked ona dala suhlas, potom sme to mohli riesit....Aspon si myslim, ze je to tak - tak to prebiehalo u nas.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olivova
14. dec 2010

@fidka79 - hmmm, celkom aj suhlasim, ale - nasi lekari ockuju hlava - nehlava....Zober si, ze nas pred ockovanim ani nepopocuva....Takisto - mamicka mala velmi zle reakcie z prveho ockovania a lekar jej povie, ze ockovat sa bude v nemocnici pri kyslikovych pristrojoch keby nieco???? V takomto pripade si myslim, ze je to uz hazard a pokusy na detoch co vakcina urobi, a nie ochrana ich zdravia.
A je z roka na rok viac a viac vakcin...To je uz prehnane, najma ak nevedia, co to urobi....

z.vrablova
14. dec 2010

...zacali sme ockovat dcerku az po roku (na odporucanie neurologicky na moj podnet) a dcerka bola doteraz zaockovana 2x hexa + prevenar... reakciu mala miernu na dalsi den po ockovani zvysena teplota (do 39°C, po Nurofene ustupila), ospalost a mierna citlivost v mieste vpichu.
Dcerka bude mat v januari 18 mesiacov a pediatricka ju chce zaockovat MMR predtym, nech bude 3x preockovana hexou a Prevenarom... Je tento postup normalny?? Len mi povedala, aby som diskutovala s neurologickou, ci bude potrebne ockovat s diazepamom... 😲 Som bola presvedcena, ze MMR dostane az po ukoncenom preockovani co bude priblizne v juni. Dr. to suri kvoli veku, tak neviem ako to vyriesit...

tamix
14. dec 2010

@olivova To som nevedela. Pediatrička nič také nevravela. A neurologička nás nechcela odhovárať či nahovárať, len skonštatovala, že neurológia sú jednoznačne presvedčení o vedľajších účinkoch vakcín a je stále viac a viac detí. No a to my už stačilo na rozhodnutie ďalej neočkovať

manof
14. dec 2010

@denduska
No, neviem, neviem.
Možnosť nakaziť sa osýpkami, príušnicami alebo ružienkou, je na Slovensku takmer nulová. Za posledných 365 dní boli zaznamenané len 0 resp. 3 resp. 3 prípady. To už by som povedal, že riziko očkovania je nepomerne vyššie než riziko ochorenia a zároveň komplikácií ochorenia, a to nielen pri MMR-ke, ale aj pri samostatných vakcínach.

Samozrejme, kým budú mať Tvoje deti pred pubertou, situácia sa môže zmeniť. Ale momentálne to vidím tak, že akékoľvek očkovanie proti týmto chorobám bude oveľa rizikovejšie než ochorenia, proti ktorým je namierené..

manof
15. dec 2010

@viera27
O štúdiách jedných aj druhých môžeš rozmýšľať, keby si si dala trochu námahy. Problémov v tých štúdiách, ktoré údajne dokazujú neškodnosť vakcín je hneď niekoľko:

1. Placebo nie je skutočné placebo ale iná vakcína. Už toto samo o sebe stačí na označenie za vedecký podvod. Iná vakcína má totiž nežiadúce účinky ako každá vakcína, ale placebo je od toho placebom, že NESMIE mať nežiadúce účinky. Tzn. pri teste liekov na cukrovku nesmie byť placebom cukrová tabletka, lebo by to cukrovkárovi prihoršilo. Rovnako tak pri teste vakcíny nesmie byť placebom iná očkovacia látka, ale povedzme len samotná čistá voda (aqua ad iniectabilia).

2. Keď je štúdia platená a/alebo vykonávaná
a) výrobcom vakcíny
b) štátnym úradom propagujúcim očkovanie (v USA CDC, u nás ÚVZ SR)
je to konflikt záujmov ako slon. Ako výrobcovia, tak i úrady majú obrovský záujem na tom, aby štúdia dospela k chválospevom na vakcínu, takže nijakú objektivitu od nich nemožno očakávať.

3. Štúdie bezpečnosti vakcín sú v drvivej väčšine prípadov len krátkodobé - od 9 dní (Infanrix Hexa) po pár týždňov. Pritom niektoré následky očkovania sa prejavia až po mesiacoch, alebo aj za viac než rok (napr. cukrovka). Tieto štúdie teda z princípu NEMÔŽU odhaliť podstatnú časť nežiadúcich účinkov.

4. Nežiadúce účinky očkovania výskumníci svojvoľne odbíjajú ako nesúvisiace s očkovaním (u Infanrixu Hexa vyše 90%), bez toho, že by to bolo podrobne a dôkladne zdôvodnené a v štúdii aj zverejnené.

5. Chýbajúca kontrolná skupina úplne neočkovaných detí. Porovnávať deti zaočkované 20 vakcínami s deťmi zaočkovanými 21 vakcínami naozaj nestačí, pretože už aj tie prvé majú imunitný systém očkovaním poriadne spustošený, takže výsledná účinnosť očkovania sa nakoniec môže javiť ako oveľa lepšia oproti porovnaniu s úplne neočkovanými deťmi.

6. Chýbajúce testy synergického pôsobenia vakcín. Napr. bolo dokázané, že hliník s ortuťou pôsobia (pustošia nervovú sústavu) synergicky, tzn. hliník je oveľa škodlivejší za prítomnosti ortuti a ortuť za prítomnosti hliníka, než keby pôsobili samostatne. Preto napr. test zároveň vakcíny č. 1 s ortuťou a vakcíny č. 2 s hliníkom by dopadol oveľa horšie než súčet samostatných testov vakcíny č. 1 a vakcíny č. 2.

7. Úplne chybný návrh štúdie. Ako má vyzerať skutočne vedecká štúdia bezpečnosti a účinnosti očkovania, sa môžeš dočítať tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-v...

Ale keď nad tým nerozmýšľaš a len si povieš, že "jedni hovoria tak, druhí onak a ja som z toho zmätená, lebo neviem, komu mám veriť," tak k nijakému rozumnému rozhodnutiu nikdy nemôžeš dospieť, a to už z definície: rozumné rozhodnutie totiž vyžaduje rozum. Slepá viera v autority (či už v ornátoch alebo bielych plášťoch) však nemá s rozumom vôbec nič spoločné.

Ale sú to Tvoje deti a prípadné následky si budeš niesť sama, resp. oni. Preto vravím: dvakrát meraj a raz rež (resp. očkuj, či neočkuj).

Keď tvrdíš, že nikto v Tvojej rodine, medzi známymi, ani v blízkosti NEMÁ a nemal nežiadúce následky očkovania, tak mám jednu otázku:
Nemáte v rodine či okolí nikoho, kto má cukrovku 1. typu, autizmus, poruchy sústredenia, poruchy pozornosti, hyperaktivitu, ochrnutie, astmu, alergiu na čokoľvek, artritídu, myalgiu, záchvaty kŕčov, ekzém, meningitídu, slepotu a hluchotu nie od narodenia ani vo vysokej starobe či z povolania, vážne problémy so zrakom od detstva, problémy s pankreasom, zápal ciev, poruchy zrážanlivosti krvi, zápal očných spojiviek, zápal stredného ucha, rakovinu, Alzheimerovu chorobu...?

Všetko toto a ešte mnoho ďalšieho totiž mohlo byť spôsobené práve očkovaním. Nevravím že vždy, ale v podstatnej časti prípadov áno. Viď výcuc (tabuľku nežiadúcich účinkov) z príbalového letáka k MMR vakcíne (to sú, podotýkam, úplne oficiálne informácie od výrobcu vakcíny, na tom som si nič nevymyslel ani neprikrášlil):
http://www.slobodavockovani.sk/news/sukl-zataju...

manof
15. dec 2010

@tamix
"komu by som podľa teba veriť mala? Pediatričke alebo neurotičke?"

Toto sa ti podarilo. 🙂
Tá pediatrička pritom môže byť veľmi dobrá neurotička. 🙂 😀 😀 😀 😀 😉

manof
15. dec 2010

@fidka79
Hmmm... Hmmm... Je mi to nejaké povedomé. Kdeže som to len čítal? Žeby Sprievodca očkovaním (platný Pfizerom)? Alebo ÚVZ SR (ktorého úlohou je okrem iného čo najväčšia zaočkovanosť)? Alebo na stránke Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (ktorej členovia na očkovaní ryžujú)?

OK. Tak pekne po poriadku:
"moj nazor ze benefity ockovania prevazuju nad tymi rizikami"
Takto paušálne to vypadá na veľmi silnú vieru než na informovaný a faktami podložený názor. Aké je riziko choroby, ktorá tu nebola 50 rokov (detská obrna) alebo 30 rokov (záškrt)? Aké je riziko, že batoľa dostane pohlavne prenosnú chorobu (HepB)? Aké je riziko, že dieťa pod 2 roky života dostane tetanus (obzvlášť, ak skoro celý rok nevytrčí päty z veľkomesta)? Aké riziko má ochorenie na čierny kašeľ u dieťaťa 5-6 ročného alebo 12-13 ročného?
Nič v zlom, ale je ľahko preukázateľné, že riziko očkovania je oveľa vyššie než riziko menovaných chorôb v menovanom veku.

"mozu vyvolat neziaduci uzinok,neznamena ze vsetci ktori ich jedia a piju budu aj trpiet tymi neziaducimi ucinkami"
Samozrejme že nie. Ale bude to určité percento. Keďže (nielen) u nás je v móde očkovať aj choré deti (s nádchou, kašľom, virózou, miernou horúčkou), bude to nepochybne o poznanie vyššie percento, než sa uvádza v príbalovom letáku. Možno aj niekoľko desiatok až stoviek krát. Očkujú sa aj deti s trvale nalomeným zdravím a u tých je riziko komplikácií podstatne vyššie než u detí úplne zdravých. Len zdravé však používajú v klinických skúškach, takže z príbalového letáku sa nemáme šancu dozvedieť reálnu početnosť nežiadúcich účinkov. A to ani nehovorím, že sa prakticky nijaké vakcíny netestujú na tehotných ženách, hoci sa tehotným ženám odporúča napr. očkovanie proti chrípke. Skutočné riziko je teda oveľa vyššie, než píše príbalový leták.

"kedze vacsina populacie je zaockovana chrani tu mensiu ktora je proti ockovaniu"
To je pustý nezmysel. Očkovanie nechráni proti infekcii, chráni pred ochorením (ak chráni). To som si nevymyslel ja ale to povedala na XVI. vakcinačnom dni imunologička a alergologička MUDr. Hana Kayserová.
No a keď očkovanie nebráni infekcii, logicky nebráni ani prenosu ochorenia. Všetci sú teda potenciálnymi bacilonosičmi, od všetkých sa môžeš potenciálne nakaziť - od očkovaných i od neočkovaných. Takže očkovaní neočkovaných nijak nechránia. Skôr naopak. Očkovaní môžu neočkovaných nakaziť, ak sú očkovaní živým vírusom alebo baktériou. Typický príklad sú ovčie kiahne, osýpky alebo rotavírusy a pred 5 rokmi ešte aj detská obrna.

"keby sa zrazu vsetci rodicia rozhodli neockovat znovunavratenie chorob by bola len otazka casu,"
To je čisto hypotetický scenár, ktorý sa neopiera o nijaké reálne čísla. Ale aj keby, tak z osýpok, príušníc alebo mumpsu sa nezbláznime. TBC sa cíti dobre v chlade, špine, biede a podvýžive. Tam už pár desiatok rokov nie sme (s výnimkou časti istej etnickej skupiny a bezdomovcov). Takže návrat TBC ozaj nehrozí. Nehovoriac o tom, že v USA sa plošne proti TBC nikdy neočkovalo a úmrtnosť poklesla rovnako ako v Kanade, kde sa plošne očkovalo. Detská obrna a záškrt tu neboli desiatky rokov, niet sa od koho nakaziť. Tetanus nie je prenosná choroba (z človeka na človeka), navyše peroxid vodíka ho zvykne v prípade potreby dokonale zneškodniť. K pneumokokom: zistilo sa tento rok, že neočkované deti sú podstatne odolnejšie voči typom, ktoré nie sú pokryté vakcínou, než očkované deti. Atď. atď.
Zabúdame však na to, že keby sa hneď zrušilo všetko povinné očkovanie, dramaticky by ubudlo chronických ochorení. Takže aj keby sa trochu zvýšil výskyt niektorých chorôb, veľmi by ubudlo detskej cukrovky, neurologických porúch, alergií, astmy atď., takže vo výsledku by to bolo oveľa výhodnejšie. Podotýkam, že porovnanie výskytu chorôb v roku 1946 - po vojne, za podvýživy, mizernej hygieny, nedostatku nezávadnej pitnej vody, slabom zdravotníckom povedomí priemerného obyvateľa a pre väčšinu nedostupnej serióznej zdravotnej starostlivosti so súčasnosťou, je prudko nekorektné a neobhájiteľné. Očkovanie nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim výskyt prenosných ochorení a každý seriózny epidemiológ to musí priznať, ak sa nechce úplne strápniť. Kde teda ľudia berú vieru v takéto ničím nepodložené výmysly, to ozaj neviem.

manof
15. dec 2010

@fidka79
"myslim ze nase prababicky by nam vedeli vyrozpravat kolko deticiek im poumieralo na cierny kasel alebo zaskrt "
Drvivá väčšina poklesu úmrtnosti na čierny kašeľ nastala dávno pred zavedením plošného očkovania proti nemu:
http://childhealthsafety.files.wordpress.com/20...
Záškrt je pre zmenu choroba typická pre veľmi biedne životné podmienky. Také zatiaľ (našťastie) na Slovensku nemáme. Ale kedysi boli a vtedy detičky ozaj na záškrt umierali. Recept proti záškrtu? Udržať rozumne vysokú životnú úroveň.

"ze sa na tom zaraba?preto lebo ludia su ochotni dat peniaze a prezit lebo vlastne tie peniaze by im boli nanic keby boli v truhle"
Aha, takže namiesto výsadby parkov, investícií do školstva, diaľnic a ďalšej potrebnej infraštruktúry radšej nasypeme peniaze do krku nenažraným farmaceutickým firmám, lebo "nanič by nám boli v truhle". Vskutku brilantný postreh. 😀 😀 😀

"clovek odkedy je clovekom je spekulant a obchodnik,takze ked niekto zisti ze nieco pomaha,hned chce natom zarobit."
No vidíš. A ja - blázon - chcem pomáhať bez toho, že by som na tom chcel zbohatnúť. Som ja ale dilino... 😀 😀 😀

"ale to neznamena ze koli tomu nebudem chranit svoje dieta ked mozem."
OK. Ale kde berieš tú istotu, že očkovanie naozaj (vždy, resp. to Tvoje dieťa určite) chráni? Napr. aj na extrémne proočkovacom Sprievodcovi očkovaním sa píše, že BCG vakcína nedokáže ochrániť pred nákazou TBC. Vedela si o tom?

"v Irl je ockovanie dobrovolne ale este som sa nestretla s maminkou ktora rozmyslala ze by nedala zaockovat svoje dieta"
Jasné. Stádo má vždy pravdu. Však aj Adolf Hitler mal (v istej chvíli) vyše 95% podporu nemeckého národa. To je predsa jasným dôkazom, že to bol správny chlapík. ☹ ☹ ☹

manof
15. dec 2010

@z.vrablova
To je nieže neštandardný postup, ale vyslovený kreténizmus.
Ak nechceš svojmu dieťaťu ublížiť, tak sa vybodni na súrenie doktorky.
Priorix (MMR) sa očkuje ten istý v 15-18 mesiacoch ako v 10-11 rokoch. Takže kvôli veku to určite nesúri. To skôr lekárke súria peniaze za očkovanie, povedal by som.

jonas17
15. dec 2010

@manof super, super.vďaka za teba 😉

tamix
15. dec 2010

@manof 😀 😀 😀 Jéééj, to je fakt super! Ale nepredpokladám, že som to písala. Veď sa tie dve slová až tak nepodobajú. To nie je len preklep v jednom písmene. Veď v slove neurologička T ani nie je. No nevadí. Aspoň ste sa trocha pobavili. Myslela som neurologičku.

veronika81
15. dec 2010

ahojte,
mám otázku.. @manof alebo niekto kto mi vie odpovedať, po akom čase od očkovania (Hexa a Prevenar) sa môže objaviť alergia, napr. konkrétne potravinová alebo rôzne ekzémy?

kaja73
15. dec 2010

@veronika81 Nam sa potravinova alergia objavila na 7 den po hexe a prevenare,v podobe generalizovaneho ekzemu,ktory sa vyhodil z noci na rano. ☹

@manof Si super.Vieš dobre argumentovat. 😉

kaja73
15. dec 2010

@tamix Ale napisala,narehotala som sa ako blazon.Vyborne to vyznelo 😀

z.vrablova
15. dec 2010

@manof ... vdaka za nazor... este ma vsak zaujima, ci ma necaka pokuta, ak bude ockovana neskor ako 18 mes, kedze teraz je to uz ohranicene v zakone... este vsak budem diskutovat s neurologickou, resp. ju poprosim, aby mi napisala odporucanie ockovat MMR az po 2 rokoch... bojovala som s neockovanim od malicka, podarilo sa mi oddialit to ako najviac to slo... 1. hexa bola v 13 mes., 2. hexa v 16,5 mes.....Vsetky ockovania sme zatial zvladli s homeopatikami a vitaminom C (Badatel)... Ja som osobne proti ockovaniu ako takemu... ale bojujem s manzelom a rodicmi, ktori ma v tom nepodporuju, preto volim radsej cestu najmensieho odporu... nastastie pediatricku mam super, len ma zaujimal vas nazor...

manof
15. dec 2010

@z.vrablova
Pokuta? Za to, že chceš očkovať o pár mesiacov neskôr?
O tom som ešte nepočul. Zatiaľ všetkých, čo poznám, že chceli z dobrých dôvodov neskôr očkovať poslali domov bez pokuty.

manof
15. dec 2010

Očkovacie látky Dr. Frankensteina:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovacie-l...

z.vrablova
15. dec 2010

@manof ... tak to je dobra sprava... dakujem... snad sa nam podari vybavit aj papierovo, nech mam srdce na poriadku... 🙂

z.vrablova
15. dec 2010

este vsak jednu otazku mam... som sa docitala, ze v zahranici sa da od 1 roka zaockovat deti proti Rubeole vakcinou Meruvax II... viete mi povedat, ci je to jednozlozkova vakcina, ako si myslim, a ci je nejaka moznost dopatrat sa jej aj na SVK, resp., ci je moznost zaockovat dieta len touto vakcinou... ?

kaja73
15. dec 2010

Len tak na okraj.Včera moj syn prišiel zo školy-je šiestak-s informaciou,ktoru sa naučil na hodine biologie.Vraj na udržanie zdravia ma vyrazny vplyv očkovanie.Preberaju to v ramci prvokov a virusov.Až dalsie v poradi tam maju zdravu stravu a zdravy životny styl.A potom,že prečo tak všetci veria očkovaniu,ked sa to učia už aj v skole.A ešte aj doležitostou je to pred tou stravou a živ.štylom.Normalne sme hodili pokec.Chcela som, aby sam začal uvažovat.No mala som čo robit. 😒

pifina
15. dec 2010

@kaja73 no este len budes mat co robit, ak to bude prezentovat v skole pri skusani 😝 ale fakt je ten, ze po tom, co ta naucia v skole, tak o ockovani absolutne nepochybujes, u mna to bolo rovnako 🙄

kaja73
15. dec 2010

@pifina ved ani ja som až do toho juna nepochybovala.Dokonca ma starši syn aj nepovinne očkovania.asi 3 krat chripku a tiež klieštovu encefalitidu.Až po problemoch s mladšim synom,som si začala zhanat info a som fakt nasrana na moju dovtedajšiu doverčivost.Inak starši to v škole určite prezentovat nebude.On nie je z tych.Možno keby ho niekto vyprovokoval,ale inak nie.Ja len nechem aby konal stadovito.

jonas17
15. dec 2010

myslíte, že sa niekedy zmení väčšinový názor? ja ked niekomu poviem, že neočkujem, tak prvá reakcia je, ved vdaka očkovaniu vymizli tieto choroby. ja obdivujem manofa , petota... a vlastne všetkých, ktorí dookola trpezlivo opakujú všetky tieto argumenty, prečo je očkovanie škodlivé. lebo niekto si nedá ani tú námahu, aby prečítal pár stránok dozadu, ako potom očakávať, že si ľudia naštudujú niečo sami od seba.
v nejakej téme som akurát čítala, že 9-mesačné dieťa je nachladené a začervenelo mu miesto vpichu po očkovaní, spred dvoch mesiacov.dr. povedala, že je to zriedkavé, ale nie neobvyklé. ked telo bojuje s chorobou, tak tá oslabená imunita to spôsobila.no, čo dodať. 😒

pifina
15. dec 2010

@kaja73 no ved aj ja som si dala kliestovu encefalitidu, som si z vyplaty niekolko mesiacov na nu odkladala a som bola hrda, aka som zodpovedna 😝

kaja73
15. dec 2010

@pifina Vidiš, a odteraz budeš za nezodpovednu 😀

pifina
15. dec 2010

@kaja73 😀

danto
15. dec 2010

Ahojte, dlhsi cas som sa tu nezastavila. Chcem s vami zdielat prednasku, ktoru najdete na : http://rizikaockovania.sk/ od Anity Petek-Dimmer. Mozno viaceri uz videli, ale neda mi to - pre tych, ktori este nemali prilezitost. Mne sa to zdalo velmi zaujimave (aj ked dlhe - 1 hodina 50). Jedna (z viacero) novych info pre mna - ze ockovanie proti tetanu nefunguje (ak je to pravda), pretoze tetanus je sposobeny tym, co vylucuje bakteria tetanu - co je vlastne jed a nie samotna bakteria a proti jedu sa neda ockovat a tiez aj preto, ze tetanus clovek moze dostat viackrat za zivot...