Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

barborka08
17. apr 2009

kosicanka, nemate ziadne ockovania, alebo len BCG?

kosicanka1
18. apr 2009

nemame BCG, pneumokoky ani MMR
mame hexa, tvrdili mi, ze sa neda rozdelit, velmi lutujem, ze som nedala samostatne diteper

tina_
18. apr 2009

ahojte, ahojte, tak som tu zase...
trvalo mi hodinu, kym som to tu docitala...Boli sme cez sviatky u rodicov, a tam tolko ludi na jeden pc s internetom, tak som nechcela provokovat s modrym konom.. 😀

vdaka, peto, ze info, je dobre vediet taktiku, ako postupovat, uz aj sestre, co caka babo, som dala info, nech v ziadnom pripade nedava ockovat TBC v nemocke...

Co sa tyka očko, u nas takmer nic nove, liecime anemiu podavanim železa, kontrolny vyter na zlateho stafylokoka po 2 tyzdnoch!!! este stale nemame...
Boli sme so staršou na alergologii, tak vraj je stale chora lebo som jej vyse roka nedavala vakcinu Staloral proti roztočom (co sa podava sublingvalne), tak neviem, kde je pravda, zase nam ju objednali,...
Pytala som sa alergologičky na malu, či ma zmysel testovat jej imunitu, tak povedala,ze ak doteraz nemala nej. zdravotne problemy tak ze nie, lebo vraj tym, ze ju dojcim, tak ma protilatky aj odo mna, tak vraj by to skreslovalo vysledok...No a potvrdila mi to,ze imunita sa do tych 3 rokov stale vyvija...Kedze uz bolo pozde a kopec ludi este v cakarni (my po 3 hodinach cesty od rodicov, a 3 hodinach cakania v cakarni), uz som nemala silu ani chut s nou este riesit ockovanie a jej nazor---ale opytam sa o 2 mesiace ideme na kontrolu...

A este jedna pikoška - boli sme minule dat B12-ku, kvoli tej anemii a doktorka (hoci som jej podpisovala-- ja blba- papier, ze nechcem zacat ockovat) a pozna moj nazor na ockovanie, mi hovori, ze:
prisla jedna pani, ze im nechala "novu - este lepsiu vakcinku proti rotavirusom (nie Rotarix, ale iny Rota-neviemčo), jednu vzorku zadarmo, tak ze "ked si dokupite dalsie dve - lebo treba tri vakciny (pozn. jedna stoji okolo 38 eur), tak vam tuto jednu dame."
Som ostala ako obarena, ani na slovo som sa nezmohla, len som vzala letak a odkračala, nechapajuc, co to zase lekarka na mna skuša??? Ja kycham zivu vakcinu, aj keby sme mali vsetky tri davky zadara...Fuj, to je pristup...

Lucia, pisala si, ze si si nasla pediatra v Rakusku? Ako to "prakticky" vyzera? Platiš za kazdy ukon, za kazdu navstevu? Mozes mi aj do IP napisat...

vanish, to len tolko ta vysla ta nalepka? To aj ja chcem, este si chcem dat spravit taku firemnu, kde si to davala robit? V PO? A musis mat viac kusov, aby si mala taku cenu, ci to tak vyjde normalne?

lucia123
20. apr 2009

tina: este hladam vhodneho lekara-ku v rakusku, ledze neviem dobre po nemecky, ale ucim sa. musi hovorit anglicky, alebo este lepsie po slovensky 🙂 ale najdem, a dam vediet 🙂 Tak okrem toho, ze tam chodima na potraviny, si natankujeme, kupime niake handry na seba a na malu tak teraz tam budeme chodit aj k lekarovi, to sa tam rovno mozem prestahovat 😀

blovitc120
20. apr 2009

Lucia, kto hľadá, nájde. Moja sestra žila v Rakúsku a našla pediatričku, ktorá bola dokonca Slovenka žijúca v AT 🙂. Ale ďaleko od hraníc, to bolo len ako príklad 🙂

valka
20. apr 2009

dnes po 17. na slovensku 1 bude diskusia o ockovani, tak som zvedava, co povedia...

pammy
20. apr 2009

Ahojte,
chcela som len v rychlosti, moj maly ma ekzem od II.Infanrixu, neviem ci je to urcite sposobene ockovanim, no je to mozne. Objavilo sa to 2-3 dni po ockovani...Je to uz skoro mesiac, nevieme sa toho zbavit. Doktorka vravi, ze je to seboroicka dermatitida. Zatial skusame rozne masticky a kupele, ale aj ked trosku pomozu, zase sa to objavi.... mate skusenosti niekto s liecbou? Mozno je to tu aj pisane, ale nemam cas vsetko citat. Aj toto pisem s malym na rukach...
Spominali ste vyuzitie vitaminu C, mozu ho dostavat aj 5.5 mesacne babatka? Resp. prechadza do mlieka? Ked budem uzivat synteticky, bude mat drobec z toho nejaky osoh?
Aby som nezabudla, som astmaticka, manzel alergik...
Budem rada, ak mi niekto par vetami poradi/vysvetli.... aj ip.
Dakujem a drzim vsetkym palce.

vanish1
20. apr 2009

ahop pammy, ja som tiež astmatička. Moja dcérka (teraz 1,7 roka) mala odmalička seboroickú dermatitídu, mali sme na to salicilový olej a nejaké robené mastičky od kožnej, po II. infanrixe sa nám objavil atop. ekzém, ktorý máme doteraz, ja som už dcérku nedala ničím zaočkovať. Keď sme boli teraz na alergo ambulancii, doktor zistil, že malá ma poruchu imunity, tak sa liečime. Ja mám pocit, že je to taký klasický scenár - seborea, ekzém, alergia, astma... Veľmi by som chcela, aby malá nemala alergiu, uvidíme... Ja dávam malej 500 mg vit. c denne, a to tak, že ho rozpustím a rozdelím na 3 dávky, myslím, že tvojmu dieťatku môžeš dávať c. V akej dávke ti určite viac poradí petot. Drzím palce.

tina_
20. apr 2009

vanish, ktory vit. C rozpušťaš? Ten Jamieson? ja som kupila cebion c-čko, lebo doteraz som davala len multi,tam pisu len nej. 5-8 kvapiek raz denne,pričom 20 kvapiek obsahuje len 100 mg...

martina46
20. apr 2009

Ja dávam C Jamieson, pred 3 dňami som zvýšila dávku na 1000mg, čaká nás v stredu očkovanie ☹ a asi ho neodmietnem.

karkulka1
20. apr 2009

Tak muz dnes u nasej pediatricky napisal Petove vyhlasenie, že sme boli poučení o potrebnosti a povinnosti očkovania. Neockujeme ho od septembra 😵 a uvidime, co nas teraz caka.
Petot, ak nas teda nasa p.doktorka nahlasi na nejaky ten urad, tak mam sancu im aj zdovodnit svoje stanovisko alebo sa ma nikto nebude pytat na dovody?
Mam silny argument v tom, ze nechcem, aby bol preockovany proti DiTePer v 3.rokoch (uz ma 3 a pol), lebo trojrocne deti (rocnik 2006) sa touto vakcinou uz neockuju- tak by ma zaujimalo, co mi budu tvrdit. 🙄

petot
20. apr 2009

Pammy:

Seboroicku dermatitidu som dostal aj ja, vo velmi podozrivej casovej suvislosti s Twinrixom (Hep A+B). Bol som mlady a neskuseny, nechal som sa nahovorit. Zlozka Hep.B je aj v Infanrixe, okrem toho kazda vakcina uz zo svojej podstaty alergizuje (vybudzuje Th2 imunitu a okrem toho obsahuje silne alergeny).

Vitamin C prechadza do mliecka len mierne, ale prejavi sa to. Manzelka brala po porode dost vela, aj 2-3g denne, a mozno je to jeden z dovodov, preco nase dietatko tak pekne prospieva (samozrejme, Bozie pozehnanie sa neda nahradit nicim 😉
Synteticke C by som kombinoval s ovocim, aj trochu ovocia je lepsie ako nic. Vyborny je napriklad citron do caju, ale to pri dojceni asi nie je dobry napad. Tak aspon jablcka a podobne. A zelenina -mrkvicka, brokolica...

Pokial ide o dojcata, C-vitamin mozu, aj ked oficialne kriteria ohladom davok su pomerne nizko (50-55mg denne). Ked nas maly bral antibiotika v 5,5 mesiacoch, davali sme mu asi tak 4-5krat 200mg. Vitamin C nielen pomaha prirodzenej imunite, ale posobi regulacne, takze znizuje riziko alergii. Teraz sa mu rezu zubky, tak mu zase davame cca 3x200.
Dolezite je, aby tam neboli farbiva a ine prisady, ktore by mohli alergizovat. Davky rozdelit pocas dna aspon na 3, zacat s malymi, opatrne dvihat, sledovat...

martina46
20. apr 2009

valka, sledovala si tu diskusiu? da sa to najst v archive?

valka
20. apr 2009

neda sa najst, ale bolo to uplne ako reklama na ockovanie 😠 ziadny kriticky nazor, dokonca oznacili odporcov za klamarov, ak to tak mozem napisat - proste nemaju ziadne dokazy, preto sa s nimi na tuto temu neda bavit...uz som pisala mail redaktorke...

petot
20. apr 2009

valka: To vies, ide "Europsky ockovaci tyzden", to znamena, crta sa zisk. Vsetko, co teraz bezi v mediach, je v podstate reklama. Kriticky nazor nesmie zazniet, resp. ak sa tomu nebude dat vyhnut, tak v malej miere moze (kvoli zdaniu objektivity), ale az potom, ked prebehne biznis, tj az s odstupom tyzdnov po "ockovacom tyzdni".

kosicanka1
20. apr 2009

Pammy: k ekzemu: nasa simonka dostala asi pred rokom velmi silny, velmi skaredy, no hroza ekzem, trpela strasne svrbelo, mokvalo, potom sa vysusilo, zoskrabalo, znova svrbelo, mokvalo... uvidela to mudr. hned sme sli na kozne a hned predpisla kortikoidovu liecbu / t.j. hormonalne masticky a pod.
Vedela som urcite, ze je to sice rychla liecba, potlaca priznaky, ale nelieci podstatu. Vsetko som odmietla, zmenila mudr. a nasadila homeopatiu a detoxikaciu. Do 2 tyzdnov zmizol ekzem uplne, ale uplne. A to nam mudr. tvrdila, ked prvykrat simonku zbadala, ze to bude silny atopicky ekzematik na cely zivot. No odvtedy nic. Chvala Panu Bohu.
Odporucam kvalitneho homeopata a detoxikacnu liecbu. Klasicky mudr. lieci ekzem ako poruchu koze, ale ekzem je porucha vnutornych organov.

kosicanka1
20. apr 2009

Pammy, inac aj tu na MK je diskusia pre mamicky o atop.ekzeme, vela som tam pred rokom prispievala a vela mamiciek ma dobre skusenosti s homeopatiou. Skus sa tam mrknut.
A na koniec, vlastne to malo byt spomenute na zaciatku. Zakladom liecby bola uplne hypoalergenna strava.

kosicanka1
20. apr 2009

No a este k teme odmietnutie ockovania:
takze predstavte si, dnes mi volala nasa mudr., ze z hygieny jej daco doslo, ze meskame s ockovanim a je potrebne simonku zaockovat na MMR. No odmietla som s tym, ze trvam na tom, ze chcem oddialit ockovanie, nakolko simonka je teraz akoze vysypana z dacoho. Potom som sa akoze postazovala, ze ma asi na nieco alergiu (nasa mudr. vie o tom trapeni spred roka s ekzemom)... Tak si predstavte, co mi sama navrhla. Vraj nas posle na alergologiu na krvne testy, urcite vyjde ze je simonka na nieco alergicka a napiseme, ze odsuvame ockovanie z dovodu alergickych reakcii...
No neviem, co z toho bude. Vraj mam prist osobne v pondelok o 15tej a sa dohodneme. Tak som zvedava.
Inac my sme k tejto mudr. sli akurat pre ten ekzem, lebo je to homeopatka a ona nas z neho dostala.

kosicanka1
20. apr 2009

jaj a este na konci hovoru povedala, ze ked budeme mat papier z alergologie, tak budem aj ja spokojna, aj ona kryta...
tak to znelo celkom pozitivne, uvidime co v pondelok

pammy
20. apr 2009

Ahojky,
dakujem Vam za rady.
Kosicanka, skusim prestudovat, ked mi drobec 'dovoli' 😀 ... Je to male sidlo.
Plus mi este ostava najst dobreho homeopata. Idem patrat.

petot
20. apr 2009

karkulka1: To preockovanie v 3 rokoch uz bolo predsa zrusene. Myslim, ze v tomto pripade niet o com.

Pokial ide o urady, myslim si, ze argumentovat zmysel MA. Kludne im mozes napisat aj citacie z prislusnych vedeckych studii, ak mas nieco nastudovane. Neviem, ci to zavazi ako argument, ale mozno to niekoho dovedie k tomu, ze sa nad vecou este raz zamysli. Aj ked asi netreba mat prehnane ocakavania, ze by to zasadnym sposobom ovplyvnilo uradne stanovisko.

kosicanka1: Pozor na alergologicke testy. Niektore testovacie pripravky obsahuju vysoke davky ortute (horsie nez vakciny).

Ad kortikoidy, ano, to je taky "liek pre pohodlie". Na mna sa kozna az urazila, ked som povedal, ze nechcem uz take male dieta liecit kortikoidmi. Ona ze "len na 2-3 dni, aby sa rozbehla liecba". Dobre, dali sme mu to 3 dni, 5 dni mal pokozku peknu, potom sa to vratilo.

Pomohlo az to, ked manzelka uplne vyradila zo stravy cokoladu, chudatko moje 😉

kosicanka1
20. apr 2009

petot, vies mi prosim ta hodit nejake info alebo link co sa tyka testovacich pripravkov na tie alergo testy? diky

tina_
20. apr 2009

no to by aj mna zaujimalo...

tina_
20. apr 2009

inak, este som sa chcela opytat...ak o tom nieco viete...
Starsia dcera, ma strasne silnu alergiu na roztoče, alergologička jej pred asi 3 rokmi predpisala Staloral vakcinu, berie sa to ako kvapky pod jazyk, je to specialne narabane niekde vo Francuzsku pre kazdeho cloveka zvlast...
Tak sme to brali, ale asi pred rokom som to vysadila, mala som problemy s tehotenstvom, uz som ani nestihala kontrolovat, ci to brala, ci nie, potom po porode a navrate domov, po 2 mesiacoch uz vobec nie...
Teraz sme boli zase na alergologii, doktorka zhodnotila, ze jej zly stav (chora kazde 2-3 tyzdne) suvisi s tym, ze sme tu vakcinu nebrali, tak nam ju zase predpisala, ze sa to musi dlhodobo brat...Ja uz neviem, ci to fakt moze aspon trochu pomoct, alebo ako to vlastne je...Teraz cakame 2 mesiace, kym tie vakciny pridu...
Ale uz som z toho dost nestastna, vcera po dlllhom case mala zase astmaticky zachvat, ako sme sa vracali zo SK do PO autom,normalne som sa bala, a ja blba som jej nevzala Ventolin sprej, a len kaslala a kaslala, az jej na hrudi piskalo, a skriabala sa na krku...asi to spustila nejaka alergia na nieco, co som neprisla na to, co to mohlo byt...

denduska
21. apr 2009

ahojte, tak my sme s malou v nemocnici, spadla, ma otras mozgu ☹ len aby ste vedeli ako je to s tou zodpovednostou za dieta - pri prijme som musela podpisat lajster, kde v jednom bode bolo uvedene - ze ak s niecim nesuhlasim, nerozumiem - JA sa mam pytat....ziadne take ze ma poinformuju...akurat ze oznamia ide sa robit to a to..a ja sa musim pytat na rizika a bla bla.... a dalej, vcera sa to uz nedalo vydrzat, chcela som s nou vecer odist na negativny reverz..tak ze nas nepustia...nemozu..lebo ze lekar je zodpovedny za dieta...teda nie my...my ziadne prava nemame ako rodicia..len povinnosti. (inak som tu urobila cirkus jak delo) Tak nam drzte palce... lebo dnes balim kufre ci sa im to paci alebo nie.

lucia123
21. apr 2009

pammy, na exem pouzi odvar zo zihlavy, (susenu zihlavu zalej horucou vodou, nechaj 15 min. vyluhovat, potom prelej cez sitko do misky, nechaj vychladnut) daj na vatovy tampon a potri postihnute miesto. Funfuje to...

A vitamin C, preco uzivat tabletky, ked mame mnoho vitaminu prirodzenou formou? Pomarance, zihlavovy caj? V tabletkach je vela chemie, ktora zatazuje pecen... ale to je zbytocne to tu rozpisovat 😒

martina46
21. apr 2009

lucia, o cecku tu uz bolo pisane, skur zalistovat trochu dozadu - petotove prispevky. pise tam aj o prirodzenom vit. c.

valka
21. apr 2009

dnes mi odpisala pani michalicova, co mala vcera tu relaciu -
"Dobrý deň, , čakala som reakcie na túto reláciu. Robila som pred časom veľkú - hodinovú diskusiu na túto tému a bol v nej aj oponent, kde sa vysvetlilo veľa vecí. V každom prípade mnohoročné výsledky dokazujú, že má svoj veľký význam a ako keďže každý organizmus je jedinenčý, môžu sa ojedinele vyskytnúť aj problémy. P.dr. Špániková hovorila predsa aj o tom, aká je dôležitá anamnéza pred očkovaním, že ho netreba podceňovať, žiaľ, chyba je asi niekde inde, že to všetci lekári nerobia dôsledne /viď vaše upozornenie na možný vzn ik alergie atď/ No, ja nie som odborníčka, ale novinárka, preto Váš e-mail pošlem odborníkom, aby naň reagovali. Dúfam, že tak urobia a odpovede Vám pošlem. Iné urobiť nemôžem, pretože diskusie okolo očkovania sú nespočetné, mnohým však uniká to základné - eliminácia až eradikácia nniektorých ochorení. Ďakujem za Váš názor. Viera Michaličová"

neviete, co to bola za relaciu? chcela by som si ju vypocut...

barborka08
21. apr 2009

denduska, drzim palce nech je malicka co najskor v poriadku. co sa tyka zodpovednosti za dieta, plnu zodpovednost maju rodicia, lekari su zodpovedni za svoje ukony. ...ale to iste vies 🙂 Ozvi sa ako sa mate a ako ste dopadli v nemocnici, drzte sa.
celkom zaujimavy clanok http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=409

blovitc120
21. apr 2009

Ahojte, my ideme dnes do poradne, máme za sebou síce 10-dňovú kúru Joalisom deimun activ, ale napriek tomu dúfam, že ešte niečo vymyslím a odsuniem hexu o pár dní...
Denduska, to mi je ľúto, čo preboha maličká robila??? Síce blbá otázka, stačí, keď sa pozriem na svoje dieťa.
Valka, nič iné by som ani nečakala. Mala si poslať redaktorke odkazy na www.ockovanie.org a www.rizikaockovania.sk isto o tých stránkach nevie a potom by možno inak hovorila. A možno ani nie 😝 😝