Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
9. aug 2012

@zaockujteajslnko
No jo, len doslovné preklady stoja za houby, lebo im dobre rozumie iba človek, čo dobre rozumie aj jazyku, z ktorého boli bolo preložené, ale ten si prečíta aj originál a nepotrebuje preklad.

manof
9. aug 2012

@racerunner
Ešte raz pre menej chápavých:

Kto je vinníkom epidémie?
a) výrobca neúčinnej či málo účinnej vakcíny (ale to len nepriamo)
b) ten, kto ochorenie zavliekol medzi vnímavé osoby
c) ten, kto šíri toto prenosné ochorenie ďalej (či už vedome alebo nevedome), t.j. samotné vnímavé osoby.

Očkovaných chorých bolo 92%, pričom chorí sú zároveň šíriteľmi ochorenia (aj keď neúmyselnými).

To, že 92% chorých bolo očkovaných, teda de facto znamená, že 92% vinníkov epidémie typu c) boli očkované deti.
Nadpis (či už môj preklad, alebo originál) teda zodpovedá obsahu článku, ale nie je úplne presný, lebo zanedbal tých 8% neočkovaných, čo je síce drvivá menšina, ale nie zase štatisticky zanedbateľná.

Nadpis článku je teda (takmer) v poriadku a nie je to nijaká dojmológia.

Ty však možno chápeš spôsobenie epidémie čisto v zmysle b), t.j. pod pojmom "spôsobiť epidémiu" myslíš, že kto poskytol tú prvú baktériu, ktorou sa začala epidémia. No a to s najväčšou pravdepodobnosťou neboli ani očkované, ani neočkované deti, ale nejakí (na 98-99% očkovaní) rodičia, ktorí nemali už v dospelosti ani stopy po protilátkach, ale dlhšie trvajúci nenáročný kašeľ im nepripadal ako dobrý dôvod na protiepidemické opatrenia, takže ním nakazili svoje vlastné deti a od tých sa to potom šírilo na iné deti. A to mohli byť ako očkované, tak neočkované deti, a v podstate sa to nedá vôbec vypátrať, že kto bol prvý. Toto je rozhodne ten najpravdepodobnejší scenár, pretože ak tá baktéria koluje v populácii a ak sú deti očkované a u nich to očkovanie ešte aspoň čiastočne zaberá, tak zdrojom nákazy budú s najväčšou pravdepodobnosťou nerozpoznaní nosiči spomedzi očkovaných dospelých, ktorí už nemajú po protilátkach ani pamiatky.

Lenže čo to je "spôsobiť epidémiu"? Alebo inak: kto je vinníkom nájomnej vraždy? Vrah alebo ten, kto si ho najal? Keby nebolo vraha, tak k vražde nedôjde, keby nebolo nájomcu, tiež k nej nedôjde.

Čiže v tom, kto spôsobil epidémiu máme v princípe dvoch vinníkov:
1. pravdepodobne nejakého dospelého, ktorý zrejme ani netušil, že má čierny kašeľ
2. deti, ktoré tie baktérie šírili ďalej v rámci detských kolektívov, prípadne aj u lekára v čakárni alebo niekde v nemocnici.

Článok vôbec nepojednáva o prvotnom impulze (1.), ale len o chorých, čo sú zároveň šíriteľmi prvotného impulzu (2.).

Tým pádom teda epidémiu čierneho kašľa naozaj (spolu-)spôsobili (hlavne) očkované deti, i keď veľmi malá časť (menej než jedna dvanástina) tých druhotných vinníkov boli deti neočkované, čo v nadpise spomenuté nie je a preto je ten nadpis nepresný. Za to ale nemôžem ja.

Dúfam, že teraz to už aj jasné aj Tebe, i keď mám z Tvojich vyjadrení skôr pocit, že Tvoja nechápavosť je len predstieraná, lebo si chceš dokázať "svoju pravdu", hoci vieš a nechceš priznať, že ju nemáš. Ale možno sa mýlim.

labaga
9. aug 2012

@zaockujteajslnko vysvetlim ti prečo si lekar nerad objednava na hodiny. Lebo ak si objednaš pacientov na hodiny a 40percent ti nepríde tak môžeš 40percent času sediet tak tam sedíš zadarmo, resp. si v strate lebo platíš sestričky plus režiu atd. a uniká zisk, v tom je problém.

manof
9. aug 2012

@saza007
To tak leda v oxfordskom slovníku. Ale keď preložíš pár stoviek článkov z bežnej lekárskej angličtiny, tak zistíš, že veci sa majú trochu inak.
Napr. tuto (prvá vec z Googlu, čo na mňa vypadla po zadaní "link between mmr and autism"):
Scientists fear MMR link to autism
http://www.dailymail.co.uk/news/article-388051/...

Skutočný význam toho nadpisu je, že "Vedci sa obávajú, že MMR spôsobuje autizmus" a nie že "Vedci sa obávajú, že existuje nepotvrdená/nevyvrátená hypotéza o súvise MMR s autizmom".

Takže s tým Tvojím "v žiadnom prípade" by som bol na Tvojom mieste opatrnejší.

Vôbec slovné spojenie "obávať sa nepotvrdenej hypotézy" je totálny nezmysel. Obávať sa môžeš nejakej skutočnosti ale nie myšlienky. Tým "link"-om v nadpise teda autor očividne nemyslel hypotézu, ale skutočnú príčinnú súvislosť.

Takže nemáš pravdu.

manof
9. aug 2012

@labaga
Prečítaj si tú diskusiu teraz:
http://www.slobodavockovani.sk/news/studia-epid...
a potom niečo hovor, OK?

Ten Tvoj sociologický prieskum (či ako si to nazvala), kríva na obe nohy.

zaockujteajslnko
9. aug 2012

@racerunner
ty vole "konfliktny clovek" to je co za typ? :D......pani mudr. hadam to viete blizsie specifikovat viac ako mudrosti typu "mama a ja" :D
nie, ziaden komplex, ja by som lekara v zivote nerobil, z duse nenavidim ludi, a na to clovek potrebuje milovat a milovat a davat a davat a obetovat sa a obetovat sa, cize idealne katolik 😀

labaga
9. aug 2012

@zaockujteajslnko ty žiješ v hlbokom socializme človeče

zaockujteajslnko
9. aug 2012

@labaga
a preco? ci len tak zase nieco odveci? 😀

manof
9. aug 2012

Ako sa RÚVZ Levice nevysporiadal s námietkami odmietačov povinného očkovania a napriek tomu udelil pokutu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-sa-ruvz...

prevenar
9. aug 2012

@manof ..hroza ☹ fasizmus v plnej krase 😖

racerunner
9. aug 2012

@zaockujteajslnko Chytrý na to, abys tady hlásal moudra o očkování se citíš dost, ale na to , abys teda k těm doktrům nelezl, když si stejně myslíš, co si o nich myslíš, to už ne co? To radši děláš ještě bengál, abys šel na řadu první...🙂.

racerunner
9. aug 2012

@manof ale já se nepřu o to , mezi jakými dětmi epidemie byla...ty děti byly naočkované. jasně tam sám překládáš, že selhala vakcína, neměli protilátky...Ty mi tady dávej přednášku o citu v angličtině. Přeložils to tak, aby to na první pohled vyznělo, že ta studie má dokázat, že očkované děti jsou nebezpečné, protože kvuli nim vznikla epidemie. Ta studie ale nepojednává o nebezpečí plynoucím z toho, ale o tom, že ta vakcína byla nedokonalá ve smyslu tvorby dlouhodobých prtilátek a mělo by se tedy ještě přeočkovat...Psal Ti tom johno stejně jak to cítím já...Vím, že se jedná o slovíčkaření, ale podívej, jak se může slovíčkaření zvrtnout...
A prosím tě uklidni se, nikdo nenapsal, že si vymýšlíš, máš 3 děti já žádné, nemám žádné zkušenosti až budu matka budu mít jasno - jej to jsou tady emoce zase...napsala jsem jen, že je škoda, že jediný fakt, který k nemocnosti svých tří dětí dokážeš říct je kvalitativně jednoslovně vyjádřená nemocnost...

eaka
9. aug 2012

@racerunner Debata s ľuďmi, ktorí sem prídu rýpať, je často problematická aj preto, že spájajú odmietanie očkovania s totálnym odmietaním lekárov a medicíny znechutenosť nad prístupom lekárov a ich nadradenosťou s tým, že by si teda za nimi nemal vôbec liezť. Mnohí nám tu vravia, že keď nechceme očkovať, nech nejdeme ani na operáciu, keď sa nám zapáli slepé črevo a podobne. Bolo by na mieste rozlíšiť medzi núteným tzv.preventívnym opatrením, o ktorom nie si presvedčená, že je efektívne a dokonca si presvedčená, že funguje kontraproduktívne a riešením akútnej zdravotnej komplikácie až záchranou života, ktorý je aktuálne v ohrození... Ak človek odmieta očkovanie, nemusí to hneď znamenať, že je presvedčený, že v živote nebude potrebovať chirurga alebo žiadneho iného lekára a musí sa liečiť len bylinkami.
A len tak mimochodom, keby si akútne ohrozenie života svojho dieťaťa liečila doma bylinkami a nedopadlo by to dobre, som presvedčená, že by z toho bola aj súdna dohra.. pre alternatívneho rodiča určite, pre arogantného doktora, ktorý neposkytne adekvátnu starostlivosť, tak tam je to otázne..

eaka
9. aug 2012

@racerunner Racerunner, tu ide o to, že ten rozdiel medzi názvom článku a jeho obsahom, o ktorom stále píšeš, je aj v originále, teda rozpor medzi názvom a obsahom je, ale nie preto, že manof preložil názov tak, aby to nejak vyznelo, ale preto, že to tak bolo napísané v originále. Ak to niekomu vytýkať, tak autorovi článku, nie prekladateľovi.. 😉

racerunner
9. aug 2012

@eaka není to pravda, to slovo má více významů, než jen způsobený, dá se přeložit jako spojený s...a to už ten článek dostává sakra jiný smysl..
A když si pěkně popřádku přečteš moje přízpěvky, přestaneš mě takto horlivě soudit..už mě trochu nebaví své postoje každému omýlat, prosím než začneš soudit a vysvětlovat a kárat mě , tak si to tu přešti celé...ne jen poseldních 20 hnusných přízpěvků na doktory a můj jeden - ne rýpavý- ale ano, byla to reakce na výstup o tom, jak pán vlítl na pohotovost místo aby navštívil obvodního lékaře...

racerunner
9. aug 2012

@eaka a ještě jedna věc- ty máš pocit, že tady to je debata? 😀 to , že si zde všichni přitakávají? A pak sem přijde někdo, kdo nemá naprosto tentýž názor a uupps problém---to je debata?

hajanka
9. aug 2012

@labaga som rada ze ti to napisala verejne 🙂
... ZISK to je to jedine o vam ide ...

hajanka
9. aug 2012

ze SI to (preklep)

eaka
9. aug 2012

@racerunner Nie, debata je to až vtedy, keď sa niekto začne naťahovať o slovíčka a za svet nechce pripustiť, že nemusí mať vždy pravdu.. 😉
A čítam to tu starostlivo a poporiadku a poznám Tvoje príspevky a nemám absolútne pocit, že by som Ťa horlivo súdila... ak sa Ťa dotkli slová "debata s ľuďmi, ktorí sem prídu rýpať", tak nečítaš poriadne, inak by si videla, prečo som napísala to, čo som napísala a prečo si na začiatku uvedená Ty.. 😉
Ak to je napriek tomu nejasné, tak som reagovala na Tvoj príspevok pre @zaockujteajslnko , kde píšeš "Chytrý na to, abys tady hlásal moudra o očkování se citíš dost, ale na to , abys teda k těm doktrům nelezl, když si stejně myslíš, co si o nich myslíš, to už ne co? To radši děláš ještě bengál, abys šel na řadu první"

pami2
9. aug 2012

prosim o radu: dnes by sme mali podstupit ockovanie MMR...som stale este v tomto laik, som na pochybach, co je lepsie pre mojho syna..ak nezaockujem, co ak dostane tie choroby, budem si to stale vycitat..ak zaockujem, a bude mat neziaduce ucinky, takisto si to budem vycitat 🙂
chcela by som poziadat o odlozenie vakciny, aby som mala viac casu sa rozhodnut...ako na to?

zigzag
9. aug 2012

@pami2 sa vyhovor na dovolenku,ze idete,a nechces riskovat,ze vas chytia horucky na dovolenke, to ti da cca mesiac cas kym sa rozhodnes naisto...

denduska
9. aug 2012

@eaka myslíš že ľudia by nemali mať voči druhému vzájomnú úctu? každý sa tu oháňa s akým príšerným postojom lekára sa stretol..ok beriem..a "niekto" napíše že "pediatra je hlúpa škebľa" a potom sa dožaduje ošetrenia cez mŕtvoly? to je akože čo, prepáč..? lekár sa správa zle, už ho roznesú na fóre a pacient sa môže správať hocijak a vypisovať urážky do aleluja ...akože nič v zlom 😒

eaka
9. aug 2012

@pami2 Aký starý je synček? MMR sa očkuje medzi 15-18.mesiacom života. Z toho, čo som sa tu dočítala, väčšina pichá hneď na začiatku stanoveného intervalu, ak je to tak aj u vás, máš 3mesiace na to, aby si zistila odpovede na všetky svoje otázky. Je fakt nereálne tu každému jednotlivo odpovedať na otázky.
V skratke.. choroby očkované v MMR sú kedysi bežné detské choroby. Pre chlapcov je "nebezpečný" mumps, AK ho dostanú v plodnom období, kedy sa môže stať, že prídu o svoju plodnosť. Je to jedna z možných komplikácií. Preto je maximálne vhodné, túto chorobu prekonať ešte v detstve, čo je dnes už aj tak dosť nereálne..

eaka
9. aug 2012

@denduska Fúha, očividne píšem asi hotentotsky, nie som si vedomá, že by som niečo také niekedy napísala.. :-/

k prístupu a správaniu @zaockujteajslnko som sa vôbec nevyjadrila..

denduska
9. aug 2012

@eaka nie ty..tú škebľu napísal slnko.

hajanka
9. aug 2012

@pami2 ... a popros ju o pribalovy letacik od vakciny, ze si ho chces doma v klude prestudovat 😉 tiez ziskas cas navyse + dopracujes sa k zaujimavym informaciam 😉

ak ti ho vobec da 🙂 ak neda, tak sa rovno vyhovor na to, ze si nebola nalezite poucena o nez. ucinkoch a zlozeni, ze (aj) na zaklade toho neinformovania pichnutie vakciny odmietas - lekar ma povinnost zo zakona nalezite pred zakrokom informovat 😉 takze ak ti neposkytne letacik a nepouci ta, tak vlastne porusuje zakon

eaka
9. aug 2012

@denduska Ja Ti rozumiem Denduška, nenapísala som nikdy, že by sa ľudia k sebe nemali správať slušne. Vyznieva snáď môj prejav v tejto diskusii (alebo ako to tu nazvať, aby to vyhovovalo aj @racerunner ) arogantne, neslušne až neúctivo??

eaka
9. aug 2012

@hajanka
@pami2
Hajankin návrh by som si dovolila poopraviť "že na základe nedostatku informácií, neposkytnutia náležitého poučenia" výkon očkovania odkladáš, kým toto nebude napravené..
V Tvojom prípade ide hlavne o to, aby si si získala nejaký čas na rozhodnutie, ako očkovanie nakoniec poriešiš..

mimi
9. aug 2012

@pami2 ja som otvorene povedala lekarke, ze chcem odklad plus nech mi da pribalovy letak, ktory samozrejme nemala 😒 potom mi dala nahradny termin, povedala som jej, ze vtedy sme mimo mesta, predsa je dovolenkove obdobie, tak mi dala na to mesiac a pol, dovtedy mam cas si vsetko dokladne nastudovat a premysliet 😉

pami2
9. aug 2012

@eaka no syn bude mat 15.mesiacov 17.augusta, takze sme az dopredu co sa tyka terminu.
@zigzag
@hajanka
dakujem za rady...vy ste dali ockovat proti MMR? co by som mala vediet o neziaducich ucinkoch?
ide o to, ze ano nastudovala som si nieco z netu, ale neviem ktoremu zdroju mam verit...niekde napisu ze MMR ma suvis so vznikom detskej cukrovky a autizmu..inde napisu, ze toto nikdy nebolo dokazane...som uplne zmatena, neviem comu a komu mam verit :(