Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
19. júl 2010

@maggie2, @latvia: Buď rada, že ste sa od Mongolky nenakazili. Zaočkovanie nainfikovaného človeka totiž spôsobuje veľmi ťažký priebeh tuberkulózy. Vakcína by mohla v takom prípade Tvoje dieťa aj zabiť.

@manof: Tuberkulózu ako ochorenie dokáže vyriešiť len bunková imunita. Protilátky v tejto chorobe nezohrávajú žiadny význam. Závisí len od aktuálneho stavu odolnosti. Pravdepodobne pre toto je tá vakcína absolútne neúčinná v prevencii ochorenia, ako opakovane dokázali klinické štúdie. A pre toto s ňou vo vyspelých krajinách dávno skončili, hoci majú omnoho väčší pohyb osôb a prílev cudzincov.

maggie2
19. júl 2010

@petot ja som s Mongolkou nebola v styku, to latvia 🙂 Ale ja tu chodím medzi samými nezaočkovanými cudzincami aj s mojou dcérou a stále nič 😉 Chvalabohu 😉

adriana7
19. júl 2010

@erikasadek ,
dobrý článok, som rada, že mám detskú lekárku s rovnakým názorom (žiaľ, dochádzam k nej 25 km - ale na pomery mimo sk asi normálne)
... no vidíš, aj s tými rajčinami, ja som za divnú, lebo aj pestujem, nie všetko, to by som nič iné nestíhala, ale ja napr. aj na trhu kupujem radšej od babičiek z ich záhradiek...
práve pozerám reportáž v havných správach na markíze o očkovaní - 11 ročným deťom zrušili povinné tbc...

petot
19. júl 2010

@mitinka: Slovenské epidemiologické štatistiky sú prabiedne, ale aj tak z nich vidno ako umrtnosť na čierny kašeľ výrazne klesla už pred začiatkom plošného očkovania. Krajiny, ktoré viedli štatistiky poctivejšie, ukazujú výrazný ústup ochorení dávno pred začatím očkovania. To znamená, že očkovanie to nemohlo spôsobiť (leda ak by malo zabudovaný nejaký stroj času 😉
Pozri grafy http://childhealthsafety.wordpress.com/graphs/

Niektorí lekárski historici, napríklad McKewon, McKinlay a iní, dospeli k záveru, že na ústupe infekčných ochorení má medicína celkovo zásluhu maximálne 3%. Ako písala @maggie2, hlavným dôvodom boli opatrenia v oblasti hygieny, sanitácie a výživy: budovanie vodovodov, kanalizácie (takže už nebola pitná voda čerpaná zo studne kam presakovala neďaleká latrína), rozvoj dopravnej infraštruktúry a dopravných prostriedkov spôsobil revolúciu v tranzite potravín, čo spolu s novými technológiami spracovania a skladovania potravín konečne zabezpečilo dostupnosť zdravotne nezávadných potravín. Intenzívne poľnohospodárstvo odstránilo podvýživu (aj keď viedlo k vyčerpaniu stopových prvkov z pôdy, čo je problém). Zlepšilo sa bývanie, ľudia nemuseli bývať vo vlhkých, studených, zaplesnivených príbytkoch.

A preto v Afrike umierajú a aj vždy budú umierať deti na osýpky, aj napriek masovým očkovaniam: keď raz niekto nemá pitnú vodu, dôstojné bývanie a najmä žije v hlade, tak ho zabije akákoľvek choroba, aj relatívne banálne osýpky.

Ak naša životná úroveň neklesne, tak nám epidémie nehrozia. Ak klesne, tak nám vakcíny nepomôžu, pretože jednak zdá sa nie sú tak účinné ako sa tvrdí (ak vôbec), jednak sú tu tisíce chorôb na ktoré vakcíny neexistujú, a podvyživený oslabený človek môže zomrieť aj na banálne prechladnutie.

petot
19. júl 2010

Malo byť McKeown..

Vakcína, ktorou sa od roku 1953 do roku 2008 plošne očkovali deti proti čiernemu kašľu, mala podľa rôznych štúdií účinnosť 45%, 48,3% a 36%, priemerne 43%, aj to len v horizonte niekoľkých mesiacov (najdlhšia trvala 2 roky). Takže to bola skôr ilúzia ochrany. Pritom podľa RÚVZ účinnosť vakcíny je nanajvýš 5 rokov. Keďže sa očkovali len deti, väčšina populácie tak či tak nebola počas oných 55 rokov chránená.

Napriek tomu tu žiadne epidémie neboli.

V roku 2008 bolo na Slovensku 105 prípadov čierneho kašľa, z toho 66% u plne očkovaných a 10% u ľudí "s neznámym statusom" a 24% u neočkovaných.

maggie2
19. júl 2010

@petot jedna pani doktorka nebudem menovať, ale prezentuje sa na tej popfizerovanej stránke emotívne argumentuje tým, že akí sme my niektorí rodičia tu na SK nezodpovední a nevďační voči štátu, že čo by za to dali rodičia detí v Afrike, keby mali takú dostupnosť vakcín akú dostávame my a ešte k tomu zadarmo. Tak pani doktorka je teda dobre pokrytecká, pretože tí rodičia detí v Afrike nestoja o vakcíny, ale čo by oni práve dali za to aby mali aspoň taký životný štandard ako máme my, územie bez vojenských konfliktov, pitnú nezávadnú vodu a dostatok potravín, Dôstojný život bez hladu, aspoň základné sociálne zabezpečenie a strechu nad hlavou. Takže moji milí, to potrebujú predovšetkým ľudia v Afrike a nie vakcíny, ktoré sú navyrábané a nevedia čo s nimi, lebo v Európe ich nik už pomaly nechce.

mirocka2000
19. júl 2010

nie nečakala som , že budete zdielat moj nazor, ja si stojim za svojim, že očkovanie ano......mam to vsugerovane , že je to dobré lebo v škole to malo logicke vysvetlenie pre mna a je tomu tak aj teraz....koncila som preto lebo sa mi zobudil syn a mam aj dr,s kt.sa viem dohodnut a nechava na mne či budem davat take lieky kt.by mi odporucila ona a nebudem ju klamat, že ich berieme a ani sme nepodali......takže tolko 🙂 nikoho neprovokujem

oscarka3
19. júl 2010

@adriana7 ,aj j som to pozerala,len sa mi nepáči to očkovanie v 13 rokoch 😠

maggie2
19. júl 2010

@mirocka2000 nechápem ako jeden človek ktorý študoval imunológiu, čo je v podstate vedný odbor, môže pripustiť, že zastáva taký alebo onaký názor, lebo mu to bolo v škole vsugerované. Vedec má mať bádavého a zvedavého ducha a sám sa dopracovať k tomu, čo sa nazýva vlastný názor, založený na vlastných skúmaniach, poznatkoch a nie submisívne príjmať predostreté dogmy. Prepáč úprimnosť, ale nemyslím si, podľa toho ako sa vyjadruješ a píšeš že si nositeľkou Dr. titulu, resp. že by si imunológiu seriózne študovala. Možno tak pár hodín v rámci nejakého predmetu ? 😉 .

mirocka2000
19. júl 2010

nie mali sme ju do podrobna a bavilo ma to....ja som nenapisala, že mam diplom čisto iba z imunologie .ja som vystudovala genetiku , zoologiu a botaniku....čiže biologiu vedecký smer....ja nevidim v tom nic zle , že je to vsugerovane, zle som sa potom vyjadrila tak dvojzmyselne potom....ja jednoducho za očkovanie som a ty nie.2 odlišne nazory

maggie2
19. júl 2010

@mirocka2000 Ja som nepovedala, že nie som za očkovanie paušálne. Ja som povedala že som proti:

ad1 BCG vakcínam, kde sa dokázala ich škodlivosť vedcami a vyspelé štáty Európy tú vakcíny nedovoľujú viac používať na plošné očkovanie, len tí slovenskí pneumológovia na MZ to ešte nedokázali stráviť.

ad2 proti povinnému očkovaniu lebo to musí byť na báze dobrovoľnosti (okrem rizikových skupín či úzkych vymedzených regiónov s ohniskami nákaz-osady, alebo tam kde je výskyt nákazlivej choroby v rodine), čiže ten kto chce očkovať, musí mu to byť umožnené za podmienok ako doteraz

ad3 som proti neinformovanosti verejnosti o rizikách očkovania

To je všetko.

mirocka2000
19. júl 2010

tak potom v 2 bodoch možem s tebou suhlasit 🙂

adriana7
19. júl 2010

@oscarka3 ,
naša malá ma už polroka doslova prosí, aby som ju len nedala zaočkovať, a to vás len občas číta, ale na 10 narodky dostala notebook, tak si nájde aj sama veľa informácií a dosť o tom potom s deckami diskutujú..
preto som to tu už spomínala, že naša generácia s tým odporom začína, ale naše deti už budú niekde inde, dúfam, že s nimi bude rásť aj úroveň demokracie v tomto štáte

... ja som teraz v takej depke, že asi, keď sa narodí naše 3. dieťa odmietneme obaja s mm očkovanie všetkých našich detí, zaplatíme pokutu a nech mi dajú splátkový, ja už si totiž pripadám ako mimozemšťan, nejeme mäso, mlieko, nechceme očkovať, látkujeme (plienky), pestujeme a ja už nemám síl, všetkým vysvetľovať, prečo žijem tak, ako žijem
... alebo by som silu a čas aj mala, ale potom mi neostane čas na podstatnejšie veci, radšej pobehám s deckami hory a budem ich rozvážať po všelijakých krúžkoch, ako počúvať tie pokrytecké argumenty rna "dýchankoch" ruvz
...ja mám s nimi aj osobnú viacnásobnú skúsenosť, lebo keď na sk podnikáš, otváraš alebo rozširuješ prevádzku, ruvz si musíš zavolať, a tie radové pracovníčky sú v podstate tiež stále naháňané a zastrašované nadriadenými...

veď ma hádam za tú istú vec nemôžu pokutovať viackrát, či hej?

maggie2
19. júl 2010

@mirocka2000 veď ide o to hľadať to, čo ľudí spája a hľadať spoločne riešenia, kompromisy. Inak určite Ti hovorí potom meno napríklad ako Ignác Semmelweiss. Bol to jeden lekár, ktorý objavil súvislosť medzi úmrtiami šestonedieľok v nemocniciach a tým, že lekári, medici, ktorí boli pri pôrode týchto žien resp. ich vyšetrovali predtým pracovali pekne v pitevni a ruky si neráčili umyť.... A vieš čo? Pána doktora Semmelweissa keď ich na to upozorňoval, vysmiali, dehonestovali, jeho vlastní kolegovia mu zničili kariéru, lebo veĺavážení páni profesori sa urazili ako môže on od nich žiadať aby si umývali ruky! Až po Semmelweissovej smrti sa začali robiť hygienické opatrenia a dostalo sa mu uznania, ktorého sa za svojho života vôbec nedožil. Zomrel v depresiách a zúfalom pocite bezmoci, lebo vedel a bol presvedčený o správnosti svojich záverov, ale nik ho nepočúval a ženy hromadne umierali, hoci by sa tomu dalo zabrániť

bubulka722
19. júl 2010

Ak máte záujem a chuť urobiť niečo pre nápravu tohto zhnitého stavu s očkovaním na Slovensku, zapojte sa do petície. Tu je link. http://ockovanie.webnode.sk/peticia/. Ja idem na to!

maggie2
19. júl 2010

@adriana7 budeme robiť všetko preto aby tento štát prestal šikanovať a kriminalizovať rodičov. Máš právo slobodnej voľby zaručené zákonom (576/2004 § 11 ods 8 písm d) v náväznosti § 6 odsek 8 toho istého zák.)

maggie2
19. júl 2010

@bubulka722 ešte si pozri jednu stránku rizikaockovania.sk tá je tiež dôležitá

adriana7
19. júl 2010

@maznacik007 ,
ja som cca pred 3 mesiacmi sedela v čakárni na pľúcnom a sedela som vedľa deduška, s ktorým sme sa z nudy vykecávali, bolo tam asi 40 ľudí, tak som chcela otvoriť okno, všetci sa do mňa pustlili, že bude zima, a deduško si ma zastal, že má tuberu a tak by sa zišlo vyvetrať tehotnej..
...inak bola som riadne objednaná na 7,00 a až o 13,30 mi sestra oznámila, že ma už v ten deň nezoberú...
... aj toľko na margo profesionálnych, chápajúcich ľudí na "svojich miestach" -diskusia tak 6 strán dozadu...

bubulka722
19. júl 2010

@maggie2 Díkes!!! Môže rodič dieťaťa na Slovensku vôbec odmietnuť povinné očkovanie. Čo sa dá v tehto veci okrem odkladu do 18. mesiaca veku dieťaťa niečo urobiť?

adriana7
19. júl 2010

@latvia ,
máš to ty ťažké, "vyfasovala" si takúto horúcu tému,
ale zas na druhej strane, aj reálny sociolický výskum sa dá na tomto vyštudovať, že (a všetko myslím vážne, nie ironicky)

oscarka3
19. júl 2010

@adriana7 ,pridávam sa do klubu mimozemšťanov 😀 😀 😀 ,aj na nás sa divne pozerajú 😉 .kamarát stále hovorí svojmu synovi,že my sme iní 😀 .keď sa ho pýta prečo my stále všetko ináč ako ostatní 😉

molka
19. júl 2010

Pre tých, ktorí sem chodia diskutovať k téme (Nesúhlas s povinným očkovaním) chcem napísať, že som sa snažila zohnať monovakcínu proti osýpkam pre moje deti, konkrétne Attenuvax od firmy Merck, ale podľa najnovších zistení sa táto firma rozhodla ukončiť výrobu monovakcín.
Tu je zdroj, rozhodnutie o ukončení je napísané celkom dole hrubým písmom:
http://www.merck.com/e-business/reports/MVC_Sup...
Viem, že tu viacerí zháňali monovakcínu na choroby MMR, tak sa už nemusia snažiť.

oscarka3
19. júl 2010

@adriana7 ,manof to tu už niekde spomínal ako to napísať aby si platila len jednu pokutu za všetky deti a všetky očkovania,teda aby ťa nenaháňali po každom jednom očkovaní

adriana7
19. júl 2010

...vyzerám síce, že sa tu dnes rozprávam sama so sebou, ale "vďaka" tvrdnutiu brucha mám sklz 8 strán, tak ich postupne lúskam a priebežne aj odpovedám...
@tean,
ja som tiež toho názoru, že nebudem písať do témy "marcipánové torty", lebo som nikdy žiadnu, ani z marcipánu neupiekla...
@maggie2,
tvoje príspevky a formulácie, štylizácie viet ma vedú k podozreniu, že máš právnické vzdelanie, či nie? nechceš sa ujať nášho skupinového súdneho sporu?

aj nám takmer zomrelo dieťa, preto mi príde "svinstvo" (prepáčte, ale vhodnejší termín nenachádzam), ak niekto povie, že čo už, stáva sa ...ja neprajem nikomu nič zlé, ale asi by bolo dobré, keby tu niektoré prispievateľky zažili niečo také, mňa to veľmi zmenilo, myslím, že som tolerantnejšia, pochopila som, že moje samovzdelávanie neskončilo vš titulom, aj deti s mm učíme nájsť na jednu otázku viacero riešení,a nemusí to byť "hlavný prúd"

... a stými farmaceutmi je to pravda, kamarátka má lekáreň a keď jej volám je furt niekde, buď letí do la scala na operu, alebo ju práve masírujú vo welnes hoteli, alebo sa čvachtá v mori na predĺženom vííkende v čase, keď tu chodia ľudia v baranici... keď som jej pýtala kde na to berie ale hlavne či potom stíha prácu (bo ja som v mojej zavretá do večera a aj v sobotu), tak ona mi, že či som blbá, platí si len suveníry, ostatné zacvakajú farmfirmy... mám ju rada, je to dobrý človek, ale to v čom žije je BIG BIZNIS...

... akurát jej nejde do hlavy, že ona má jej decká stále choré a naše (radšej ťuk, ťuk) za rok ani nekýchnu...

molka
19. júl 2010

@adriana7 s tou Tvojou kamarátkou Ti to verím, my máme podobnú osobu v rodine a od nej sa dozvedám riadne svinstvá. Ja sa už ani nemienim s niekým baviť o tom, že farm. firmám ide len o naše zdravie.
Na to mám až príliš veľa kamarátov, ktorí pracujú pre tento biznis. A určite ma nepresvedčí niekto, kto pozná farm. firmy len z TV reklám, kde nás presviedčajú, ako nás chcú chrániť.

tean
19. júl 2010

a o tom to cele je.
Ako mozeme verit takymto lekarom ??
Preto sa riadim v tomto pripade heslom Doveruj, ale preveruj. Kazde rozhodnutie lekarky si preverim s dostupnou literaturou (ak bude cas na rozhodovanie).

adriana7
19. júl 2010

@molka , @oscarka3
no veď práve...
aj môjmu dedovi tvrdili, že musí dať statok do družstva, lebo to MUSIA VŠETCI, a keď nechcel, tak ho domlátili na výsluchu, že mu potom museli amputovať pravú ruku, otec zas nikdy nechcel vstúpiť do strany, vďaka čomu sme mali my, jeho deti v záznamoch, že môžeme vyštudovať max. na výučný list
... asi máme v genetickej výbave dajaký antidavový gén...

latvia
19. júl 2010

fuuuha, ze 5x kto ma spomina 😀 kedze nemam vela casu, nejdem sa rozpisovat 😉
maggie - nesledovala som kto sa nakazil, ale bolo to v spravach,takze niekto sa vo fabrike nakazil urcite.urcite nie desiatky ludi 😉
manof, rodit doma? to nie, infekcia je to najmenej co by ma pri porode trapila 😉
a uz neviem kto poznamenal,ze som vyfasovala tazku temu....nemyslim 🙂

latvia
19. júl 2010

@adriana7 teraz kukam, ze to ty 😉 bola som na predoslej strane,tak som ta nevidela 😉

molka
19. júl 2010

@tean ja by som mohla o omyloch lekárov napísať román. Začalo to, keď mi ako malej po mnohých testoch 100% potvrdili smrteľnú chorobu a mojim rodičom povedali "vezmite si ju domov a čakajte na to najhoršie".
Naši našťastie nečakali a ja nie a nie zomrieť. 😀