Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

sandra826
19. júl 2010

Ahojte..citam vasu temu uz dlho..vsetko sa neda, ale snazila som sa "absorbovat" tie najdolezitejsie argumenty pre aj proti...zaujima ma to z profi hladiska..
Na BCG vakcináciu mám názor v podstate rovnaky ako tu diskutujuca vacsina..nie je mozne vediet, ako zareaguje 4dnovy organizmus novorodenca na vakcinu..maminky odmietajuce toto ockovanie nikdy neprehovaram, nikoho do kalmetizacie nenutim a je stale viac mamiciek, ktore chodia uz do porodnice s formularmi od právnikov, v ktorom ockovanie odmietaju. Respektujem, nechavam uz potom na obvodnych pediatrov, aby si to doriesili po pravnej stranke. Maminky novorodencov, ktori mali po pôrode adaptacne problemy, boli resuscitovani, mali ATB terapiu.. atd.. sama instruujem, ze vakcina by mohla narobit vela skody a ockovanie odporucam odlozit. Mrzi ma samu za seba, ked citam vase nazory na lekarsku obec, aki sme...aj ked na obvodakov mam aj ja velakrat velmi tazke srdce..
Ale na druhej strane..chapem aj ich, ze sa chcu pravne chranit co sa tyka rodicov odmietajucich ockovania..pravna norma je zatial nezmenena, postupuju podla platnej legislativy..to im nikto nemoze mat za zle. Oni o zruseni povinneho ockovania koniec koncov rozhodnut nemozu..to je na inych "štruktúrach"
..samozrejme, ze neexistuje zaockovat dieta a rodicov predtym neinformovat o plusoch a samozrejme minusoch.
Nemozem vsak suhlasit s pausalnym odmietanim vsetkych ockovani..tak ako su pre vas konkretne pripady deti, ktore mali neziaduje ucinky po ockovani a na ich priklade poukazujete na hlupost vakcin (nie vsetci diskutujuci, ale su tu aj taki), tak pre mna su konkretne pripady detureniec, ktore ochoreli, pretoze zaockovanie neboli bud oni, alebo ludia v ich najblizsom okoli..ja sama som len nedavno resuscitovala 2 mesacneho chlapceka, ktory sa mi pod rukami takmer zadusil pre cierny kasel..kto neintuboval opuchnutý vchod do dýchacej trubice a dieta mu nemodralo pod rukami, nepochopi..ciernym kaslom sa nakazil od starsich surodencov doma, ktori zaockovani neboli..pre maggie2, ktora miluje statistiky, toto bude velmi nevyznamne cislo v poctoch hovoriacich za ockovanie, ale pre mna to je jeden konkretny clovek, potrebujuci pomoc..a nemozem si povedat, ze jeho umrtie by bolo statisticky nevyznamne...
Cierny kasel je naozaj na vzostupe..a hlavne u starsich deti..hovorim to z osobnej skusenosti, nie z precitaneho clanku farmaceutickej firmy lobujucej sa presadenie jeho preockovania v 13.roku zivota..ja na obvode nerobim a pre zastupcov firiem som nezaujimava 😉 Tie starsie deti az tak ohrozene nie su, ale o zivot ide krpcekom do cca pol roka zivota, u ktorych ma toto ochorenie fakt brutus priebeh..a dokazeme ich do vytvorenia ich vlastnej imunity voci tomuto ochoreniu chranit len na principe kolektivnej imunity..
Pre ludi, ktori budu na toto reagovat..prosim, nikomu z vás váš nazor neberiem, len som chcela prispiet aj ja svojimi skusenostami...a nie sprostredkovanymi sposobom jedna pani povedala...ale osobnymi 🙂
Pekny vecer prajem.

adriana7
19. júl 2010

@molka ,
aj my sme tak urobili s našou malou pred 7 rokmi, a nevedeli sme ani, čo robiť budeme, len sme vedeli, že niečo urobiť musíme, že to predsa nevzdáme (lekári nás liečiť nevedeli, aj keď ústretovosť bola)
teraz keď vidím aká je z nej pekná zdravá slečna, hovorím si, že to stálo za to, aj keď teda, odvtedy sme ako píše aj oscarka3 - za mimozemšťanov...

molka
19. júl 2010

@sandra826 ja by som len chcela poukázať na to, že aj pre mamičku, ktorej následkom vakcíny zomrie dieťa, je nejaká štatistika bezvýznamná. Pre ňu je tiež najdôležitejší ten konkrétny človek.
Je zaujímavé, že každý lekár vždy tvrdí, že neexistuje zaočkovať dieťa a predtým neinformovať rodičov o plusoch a mínusoch. Ja osobne som sa s informovaním zo strany lekára NIKDY nestretla.

tin007
19. júl 2010

@sandra826 potvrdzujem z vlastnych skusenosti (ako pise molka), ze mna ziaden lekar neinformoval vopred o vakcine, ktoru ide podat 😠
chcem sa spytat, ze z akej socialnej vrstvy pochadzalo to 2 mes. dieta a jeho surodenci. pretoze si myslim, ze starsi surodenci museli vykazovat nejake priznaky, podla ktorych by "standardna" matka riesila ich kasel (drazdivy kasel, prejavujuci sa hlavne v noci) u ich pediatra

sandra826
19. júl 2010

@molka Ja to tvrdim..pretoze v nemocnici, ked prijimam dieta na hospitalizáciu, musim dat jeho zakonnemu zastupcovi podpisat informovaný suhlas, na ktorom je aj moj podpis a peciatka samozrejme..to znamena, ze ak budem mat lenivu hubu rodica informovat o liecebnych postupoch a rizikach s tym spojených, mozem sa dostat do velmi velmi velmi pekneho pruseru..ked nejaka neziaduca reakcia nastane a "pravne podkuty rodic" to len tak nenecha a bude tvrdit, ze keby o takych neziaducich ucinkoch vedel, s liecbou by nesuhlasil..
A ak ma za toto neukrizujes, ziadne dieta ani rodic mi nestoji za vlacenie po sudoch a robenia pekla zo zivota..ja mam tiez svoju rodinu..preto sa idem pri prijme ukecat k smrti a pre istotu to zopakujem aspom 2krat...co je vsak uplne zvratene v nasom pravnom systeme..ak rodic odmietne hospitalizaciu, pretoze je podla neho liecba velmi rizikova..a dietatu sa nedajboze nieco stane...tak som na sude opat ja, lebo on je stale len laik a ja som ten profik, ktory ho mal presvedcit aby dal svoje dieta liecit 🙂 Viva Slovakia 😀

sandra826
19. júl 2010

@tin007 Slusne zijuca, velmi krestansky zalozena rodina, majuca vlastny rodinny dom, deti pekne opatrene, vzdy v cistych satach..akurat tatko mal povolanie, pri ktorom obiehal celu Europu a deturencom zjavne vlacil taketo "mnamky" domov..ale kto sa dnes po svete nehybe, ze?

adriana7
19. júl 2010

@sandra826 ,
a tí starší súrodenci mali tiež akútny stav, a ochoreli viacerí? či ste to zistili až vyšetrením rodinných príslušníkov, že to bábo sa nakazilo od nich?
mňa to naozaj zaujíma, aké teda ochorenia, na ktoré sa povinne očkuje, môžu reálne ohroziť nezaočkované bábätko...
...a ako to potom riešia japonci, keď tam je zasa trestné, ak zaočkuješ dieťa mladšie ako 2 roky? máš o tom nejaké informácie?

tin007
19. júl 2010

@sandra826 ospravedlnujem sa za to, ze som automaticky predpokladala, ze ide o rodinu, ktora je "slabsia", ale aj tak mi nejde do hlavy, ako mohli rodicia ignorovat priznaky u deti (a deti, tie starsie, priznaky museli mat)

molka
19. júl 2010

@sandra826 mozno staci len trochu verit, ze aj pacient dokaze mysliet a pouzivat vlastny rozum. Nakoniec, ved kazdy pozna seba a svoje deti najlepsie, tak by mozno stalo za zvazenie, ze by lekar aspon trochu pocuval aj pacienta. Mne sa to az nechce verit, ze by existoval na Slovensku lekar, ktory by takto dokladne informoval pacientov. Ja chodim po nemocniciach od malicka a dokonca ani teraz v dospelosti sa mi nestalo, ze by ma lekar informoval o moznych vedlajsich ucinkoch liecby alebo by mi nebodaj dal na vyber z viacerych moznosti. Zvycajne je to tak, ze "klasicky" pacient dostane najlacnejsiu (a najmenej ucinnu) liecbu a VIP pacient dostava "nadstandard". Dokonca som si ten "nadstandard" raz vdaka mojej mame vyskusala na vlastnej kozi, ked po 2 tyzdnoch v nemocnici zasla za primarom (s obalkou) a az vtedy si pan primar vsimol, ze mam vodu v klboch (ktoru som tam mala uz davno) a predpisal mi injekcie do klbu, ktore mi zmiernili bolesti. Ako to, ze mi tu injekciu neponukol uz skor?
Nikto netvrdi, ze pacienti sa chcu hrat na lekarov, ale ziadame len slusne zaobchadzanie, aby s nami lekari nejednali ako s nejakou diagnozou, ktora nema vlastny nazor. A co sa tyka rozhodnutia pacientov - ak by nam lekari zrozumitelne vysvetlili situaciu, ponukli moznosti liecby a potom nechali pacienta rozhodnut, to by bolo nadherne. Ale to uz fantazirujem, naozaj si nie som ista, ci sa toho v mojom zivote na SVK dozijem, pretoze slovenskym lekarom sa privelmi nechce rozpravat. A uz vobec nie s pacientom.

maggie2
19. júl 2010

@sandra826 ďakujem za veľmi dobrý príspevok a dovoľ vysvetliť, že štatistiky veru existujú na oboch stranách. Ide o to, že nemôže sa platiť za život životom. To jest ak na jednej strane zabránime vakcináciou úmrtiu jedného dieťaťa, nasmieme dovoliť aby boli používané také vakcíny, ktoré na druhej strane ďalšiu smrť spôsobia. A to je práve ten pomer pravdepodobností a kombinácií, kde u vakcíny BCG je viac reálnych škôd ako teoretického preventívneho účinku.

U iných vakcín je pomer škôd nižší oproti preventívnemu efektu, čo je strašne cynicky povedané-riziko stále je, ale možme sa prikloniť k tomu že ten kto dobrovoľne na to pristúpi a nie je donútený (preto ten nesúhlas s povinným očkovaním), nesie riziko. Nemožno od niekoho žiadať aby niesol riziko, keď bol k aktu donútený proti svojej vôli.

A tretia vec je, že musí byť pravdivo o tom riziku informovaný. T.j. že lekár musí povedať, že je tam i malá, veľmi malá ale je, pravdepodobnosť vážnych komplikácii až úmrtia. Ak toto lekár neinformuje, a niečo také sa stane je zodpovedný, resp. je zodpovedný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (stredisko, nemocnica), ktorá na svoju činnosť lekára použila. Samozrejme že najprv musí poškodený dokázať príčinnú súvislosť, čo možno bude trvať aj 15-20 rokov. Minie XX prostriedkov na súdy, nervy atď. A to sa spolieha štát, že človek to vzdá. To bolo za komunizmu, že štát jednal s občanmi takým spôsobom že si boli vedomí, že aj keby sa snažili, nič nezmôžu. To je veľké zlo. To už nesmie byť.

Žiadne dieťa nesmie byť obetované kvôli zdraviu druhého dieťaťa. A preto môžme hovoriť o obetiach, lebo dokázateľne a štatisticky sa rodia deti so zníženou imunitou (XX ročne), len na 4 deň života nevieme ktoré to sú. To že je nariadené plošne očkovať znamená prakticky 100 percentný zásah. A to je chyba, že niekto si myslí, že zákon dovoľuje v tomto prípade lekárovi predpokladať , t.j. povedať že KI nie sú známe. Ale oni známe sú keďže ide o všetky deti. Len na 4 deň nevieme ktoré to sú-o ktoré deti ide. Preto si myslím, že u 4 dňových detí by vakcína BCG nemala byť podaná lebo sú známe KI, ale nevieme u ktorého dieťaťa, preto treba na každé dieťa v tomto veku 4 dní hľadieť ako by jeho stav bol KI na podanie vakcíny.

Inak ja už niekoľký raz zdôrazňujem že ja nie som proti očkovaniu ako takému ale musí to byť na báze dobrovoľnosti. Po druhé som proti plošnému podávaniu BCG vakcín a po tretie proti nedostatočnej informovanosti o rizikách očkovania, ktorú štát nezabezpečuje.

PS: Ohľadne toho čierneho kašľa, je jedno dievčatko, volá sa Brana, a ono po vakcíne s najväčšou pravdepodobnosťou ten čierny kašeľ (lekári to tak ohodnotili, ale odmietli do dg napísať pokiaĺ viem) dostalo, prosím petota aby hodil link, je v tom zbehlý

vodicka75
19. júl 2010

@sandra, ale ved v pripade odmietnutia liecby pacientom lekari vyzaduju pisomne odmietnutie liecby alebo podpisanie reverzu, nie ste v nevyhode tak ci tak, ako to ty popisujes,...a ked niekto odide bez podpisu, urcite to tam lekar dopise (za pritomnosti viacerych svedkov), ze to tak bolo, tak ste cisti...castokrat je opak, ze pacientovi daju podpisat a o liecbe (kdezeby o jej rizikach) nevie nic.

tin007
19. júl 2010

@vodicka75 ak budes pisat za @ nick iba ciastocny - cize tu miesto sandra826, tak ta sprava pride niekomu, kto ma nick sandra a neprispieva sem 😨

vodicka75
19. júl 2010

@sandra826, ale ved v pripade odmietnutia liecby pacientom lekari vyzaduju pisomne odmietnutie liecby alebo podpisanie reverzu, nie ste v nevyhode tak ci tak, ako to ty popisujes,...a ked niekto odide bez podpisu, urcite to tam lekar dopise (za pritomnosti viacerych svedkov), ze to tak bolo, tak ste cisti...castokrat je opak, ze pacientovi daju podpisat a o liecbe (kdezeby o jej rizikach) nevie nic.

@tin007, dakujem za upozornenie 🙂

sandra826
19. júl 2010

Jaj tolko otazok..ospravedlnujem sa, ze budem odpisovat pomalsie, ale vazim kazde slovo 🙂
Ad molka..ja som asi velmi ovplyvnena tym, ze okolo mna su v rodine sami pravnici..a mala by si vidiet tie vasnive diskusie na zdravotnicko-pravne temy.. 🙂 Som velmi dobre poucena, co vsetko musim robit, aby som si ochranila "prdel" ...teda stale rozoberame temu informovanosti zakonneho zastupcu dietata..samozrejme ze na pacienta nepozeram ako na svoj "pravny problem" 😀 😀 😀
A z vlastnych skusenosti hovorim...nie je vacsi strach ako strach o vlastne dieta..rodicia velmi casto prichadzaju do nemocky vystresovani, ustrachani a u dost velkeho percenta ludi sa to navonok prejavuje agresivitou voci prijimajucemu lekarovi..teda hlavne o ocinkoch deti hovorim 🙂 Ale zaklopem na drevo..klop klop klop...este sa mi nestalo, aby som nejakeho nespacifikovala..a to hlavne vdaka komunikacii a informovani rodica o tom, co sa s jeho dietatom bude diat a dost presadzam aj to, aby boli rodicia pri uvodnych odberoch krvi a vysetreniach pritomni..a hlavne videli, ze nie som ich nepriatel, ale snazim sa pomoct ..a zapajam ich do celeho procesu okolo ich ditka.. 🙂

zelmirka1
19. júl 2010

@sandra826 ja uznavam ze praca lekarov a sestier je velmi velmi narocna a ze tiez maju obavy pred problemami
ale je jasne ze svojim sposobom ide o poslanie, nie povolanie, lebo sa tyka zdravia cloveka.
Inak mne zaockovali maleho proti TBC tak ze som ani nevedela v porodnici, povazujem to za vrchol nakolko som ako prvorodicka nemala ziadne info co nas caka. Nikto ma o nicom neinformoval. A zial pristup bol hrozny ked ma prijali a ked som po porode priplatila nadstandard zrazu boli vsetci mili. To je mi luto lebo kazda mamina by si zasluzila, vlastne kazdy pacient dobry pristup.

latvia
19. júl 2010

@tin007 priznaky cierneho kasla su v podstate velmi rovnake ako pri kazdom ochoreni kde dominuje kasel....to,ze je to cierny kasel, ti dojde vacsinou neskoro - ked sa ti dieta hrozne dusi a modra....takze nerozpoznat cierny kasel je pre rodicov velmi lahke

zelmirka1
19. júl 2010

a o ockovani ma tiez pediater neinformoval vobec, len otazka maly je zdravy ? ano ideme ockovat...az na moje dotazy som sa dozvedele proti comu atd....
tiez nie som proti ockovaniu ale jednoznacne za moznost slobodnej volby

tin007
19. júl 2010

@latvia suhlasim, avsak kazdy "bezny" rodic bude riesit kasel svojho dietata, ked trva niekolko dni, resp. tyzdnov. alebo so mnou nesuhlasis?

maggie2
19. júl 2010

@sandra826 reaguješ veľmi nepekne a nepravdivo. Ak Ti rodič podpíše negatívny reverz pokiaĺ ide o odmietnutie hospitalizácie nesie riziko on. Nikto Ťa nemôže vliecť po súdoch a ničiť Ti život. Opakuješ len to, čím Vás na Univerzoite Vaši učitelia neustále traumatizovali, že ste "permanentne jednou nohou v base" a podobne veci čo neprospievajú budovaniu si vzťahu pacient-klient a lekár-poskytovateľ služby. Pomohlo by Ti minimálne právnické okienko stačilo by vedieť sandra že informovaný súhlas nie je potrebný a takisto možno pacienta podrobiť liečbe proti jeho vôli a teda i vôli zákonného zástupcu ak ide o stavy ktorý popisuje zákon 576/2004 § 6 odsek 6 a odsek 8, teda i život ohrozujúci stav. Ostatné konflikty so zákonom neriešiš Ty ako lekár ale Tvoj nadriadený, teda nemyslím fyzickú osobu, ale zamestnávateľa, teda nemocnicu ako právnickú osobu. Zbytočne pritvrďuješ s vyjadreniami že citujem Ťa: ziadne dieta ani rodic mi nestoji za vlacenie po sudoch a robenia pekla zo zivota.. koniec Tvojej citácie. Nuž, mne napríklad cudzie deti pravdu povediac sandra stoja za to, aby som sa s ich rodičmi bárs aj po súdoch vláčila, vieš? Lebo neznesiem nespravodlivosť. A ak si spravodlivá nemáš sa čoho báť.

Samozrejme, že si treba dávať pozor na vychytralcov, ale keď chceš mať istotu sandra, treba preukázateľný informovaný súhlas. Preto nestačí len hovoriť a dať si podpísať všeobecnú formulku o poučení, ale musíš si dať podpísať ten text, ktorý zodpovedá Tvojmu slovnému informovaniu. Respektíve, preukázateľne informuješ písomne. Najlepšie je mať, tak ako to majú v zahraničí, predtlačené formuláre s presným popisom aj vysvetľujúcimi obrázkami pre ten ktorý zákrok. Stačí len doplniť osobné údaje prípadne osobné špecifiká a si krytá. Takto máš len tvrdenie proti tvrdeniu,(neinformovala ma o tom a o tom -informovala som ho o všetkom) hoci náš právny systém, ktorým zdá sa pohŕdaš, (viva slovakia) by nakoniec sa v takomto spore tvrdenie proti tvrdeniu priklonil na Tvoju stranu - to len pre informáciu. A to mnoho lekárov zneužíva, nechá si podpísať všeobecnú formulku o súhlase (súhlasím so všetkým atď., veď poznáme) a vskutočnosti nič nepoučia. Ty to robíš poctivo ale mnohí nie. A sú krytí, lebo náš právny systém v prípade nedostatku dôkazov alebo tvrdenia proti tvrdeniu zastaviuje konanie, resp. oslobodzuje odporcov.
Opakujem trošku som prekvapená Tvojim vyjadrovaním, zaváňa z neho cynizmus a pohŕdanie ľuďmi, prepáč ten dojem, na toto som citlivá a mám na to senzory. Syndrómom cynizmu trpia mnohí slovenskí lekári, pričuchli k tomu už počas štúdií a je mi z toho smutno.

sandra826
19. júl 2010

@vodicka75 Ani revers lekara nechrani..je to taky pokus sa chranit..nedavno som bola na konferencii, kde sa rozoberali prave konkretne podnety na urad pre dohlad...v konecnom dosledku je vzdy zodpovedny lekar, pretoze ak vyhodnotil ze dieta vyzaduje akutnu starostlivost, resp.je v ohrozeni zivota, ale rodicia napriek tomu nesuhlasili...mal starostlivost poskytnut bez suhlasu rodica a do 24hodin bude vydane rozhodnutie sudu o nutnosti tejto starostlivosti..pretoze deti, postihnuti jedinci, tehotne zeny a dochodcovia su chranene osoby a ked vyhodnotim, ze pomoc je nutna, musim tak urobit aj napriek nesuhlasu zakonneho zastupcu...rozoberal sa pripad, kedy sa lekar uspokojil s reversom..a dopadlo to pre dieta zle..a aj pre toho lekara ..

latvia
19. júl 2010

@tin007 ano, pridu na MK a zadaju otazku co proti kaslu 😀 (smejem sa ale je to tak 😖 )alebo pojdu do lekarne a kupia si homeopatika a ine veci.okrem toho, cierny kasel prebieha v roznych formach, nie stale je tak desivy,hlavne u starsich , mladsie deti maju tazsi priebeh.

latvia
19. júl 2010

@maggie2 neviem sice aky je reverz na slovensku,ale mozem povedat za cechy, ze sa presne vypisuju vsetky veci rucne,preco clovek odmieta, aku liecbu a ake z toho plynu nasledky.takze nieje to len vseobecny zdrap papiera, ale konkretne veci ktore platia presne na daneho cloveka.

sandra826
19. júl 2010

@maggie2 odpovedala som vodicke75 nie som cynik..pravnickych okienok mam vyse hlavy..hovorim o konkretnych pripadoch..pracujem s detmi, robim pre ne vsetko co mozem...a nemusis mi verit..pre mna je dolezita dovera mojich pacientov a ich rodicov, nie dovera diskutujucich na tomto fore..pretoze sa osobne nepozname a nikdy by som sa neodvazila odhadovat tvoje povahove vlastnosti, nech by som mala senzory dlhe par metrov.. 😉
Mozno by tebe naopak pomohlo, okusit moju pracu a pracovat vela krat vo vyhrotenych situaciach, kedy mas na spravne rozhodnutie par minut..a nespravne rozhodnutie sa neda zahodit do kosa...
Lebo pravo sa da vystudovat po veceroch..medicina po cely zivot nie..to hovorim so vsetkou pokorou ku kazdemu jednemu zamestnaniu..

sandra826
19. júl 2010

@latvia mas pravdu...revers napisany rukou rodica, ktory odmieta starostlivost, je uplne ine kafe..

maggie2
19. júl 2010

@sandra826 to čo bolo za lekára, ktorý sa uspokojil s reverzom, v pripade akútneho stavu? 😒 Ak mal pochybnosti o akútnosti - neakútnosti stavu mal sa prikloniť k tej horšej variante. V prípade opaku by sa vždy vyvinil, že v tom momente posúdil stav za akútny hoci ním nebol, než naopak. Ts Ts

sandra826
19. júl 2010

@adriana7 Ako vidim, latvia ti uz presne odpovedala..u starsich surodencov to malo mierny priebeh..a hlavne zaciatocne priznaky su dost nespecificke..a ktora maminka by hned bezala na diagnostiku cierneho kasla..u starsich surodencov toho chlapceka sa potom cielene robila diagnostika toho ochorenia a potvrdilo sa.

maggie2
19. júl 2010

@sandra826 nechcela som sa Ťa nijako dotknúť ale prepáč, používaš slovník, ktorý korektný človek používať nezvykne : lenivá huba, vláčiť sa po súdoch, žiadne dieťa ani rodič mi za to nestojí, ochránila si "prdel". Preto sa nečuduj, ak si potom mnou tak vnímaná. Ja Ťa nepoznám, ale Tvoj prejav nie adekvátny ani Tvojmu vzdelaniu ani sociálnemu statusu, ktorý si ako lekárka zaslúšiš.

maggie2
19. júl 2010

zaslúžiš

sandra826
19. júl 2010

@maggie2 vies maggie..ty hovoris vseobecne veci..nezazila si konkretnu situaciu..mne napriklad jeden ocinko za mojho posobenia v Ba ukazal svoju pistol za opaskom ako "preventivne opatrenie" keby som sa jeho dietatku dost nevenovala..ver mi, ze keby mi tento odmietol hospitalizaciu svojho dietata...asi by mi pud sebazachovy branil v natahovani sa s nim...znie to ako kovbojka..ale tychto situacii je velmi vela..asi uz budem velmi mimo temy, ale velmi casto prijimam opitych, resp.nadrogovanych adolescentov privezenych RZP-ckou..a zdravotnu starostlivost im poskytujem vacsinou proti ich voli..teda ked sa zacnu preberat z bezvedomia..a rodicov vela krat k podpisaniu suhlasu nemam aj par dni k dipozicii..a minule som od takeho dostala aj ludovo a priamo povedane "po hube"..neviem aku pracu robis, ale tipujem skor kancelariu...a to nepisem ako urazku 🙂

latvia
19. júl 2010

@adriana7 este by som dodala, hepatitida B je velka pliaga....co sa tyka ockovania proti nej,som stastna ze je.....kedze sa prenasa aj slinami, moze ju chytit od kohokolvek aj dieta....na infekcnom sme mali dievcatko 8 rocne,ktore sa nakazilo od svojich rodicov......tatko to zrejme chytil od milenky, jeho manzelka pri styku teda tiez a mala to chytila zrejme slinami (pohl.zneuzitie sa nepotvrdilo).....ja osobne by som sa o svoje dieta v dnesnej dobe bala