Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
13. sep 2010

@olina.s
No, jo, nebohá Anita Petek-Dimmer, nech jej je Zem ľahká...
http://www.slobodavockovani.sk/news/anita-petek...

manof
13. sep 2010

@prsky
No ja bojujem od 19.I.2010.
Viem o pár prípadoch, ktoré boli zastavené v čase, keď nebola platná vyhláška 585/2008 Z.z. a nijaká iná vyhláška nebola. To bol celý rok 2008 a posledné 4 mesiace roku 2007. Tzn. všetky udelené pokuty boli zrušené a koniec. Nikto nič neplatil, ak sa odvolal na ÚVZ SR.

Viem ešte o pár ľuďoch, čo majú za sebou úspešné odvolanie sa na ÚVZ SR, a o dvoch, ktorí už stihli aj druhé odvolanie napísať. To je zatiaľ maximum, ktoré registrujem.

Predpokladám, že ak ÚVZ SR nevyhovie odvolaniu, bude sa dať odvolať na MZ SR. Ak by sa nedalo, tak potom už rovno možno dať preskúmať rozhodnutie správneho orgánu (ÚVZ SR a RÚVZ) súdu. Ak áno, tak až po zamietnutí odvolania sa na MZ SR.

petot
13. sep 2010

@prsky: Predpokladám, že Lucia (bola aj v relácii, ku koncu). Zdá sa mi, že ju začali riešiť už v roku 2008. Neviem, či niekoho riešili ešte pred ňou. Možno áno, ale nepoznám.

manof
13. sep 2010

@petot
v roku 2008 ju predsa riešiť nemohli, lebo vyhláška 585/2008 Z.z. je platná až od 1.1.2009

emicka09
13. sep 2010

možná vám dodá sil tenhle článek 🙂
http://ona.idnes.cz/sveho-syna-nenechavam-ockov...

petot
13. sep 2010

@manof: Veď práve preto nemali šancu 😉

manof
13. sep 2010

Pomerne objektívny článok, v ktorom sa dostal ku slovu aj @petot
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolst...

Len tam prekrstili IURO na Iniciatívu proti rizikám očkovania, čo síce fakticky je svojim spôsobom pravda, ale formálne sa volá inak.

A opakujú ministrove klamstvo o povinnom očkovaní proti kliešťovej encefalitíde v Rakúsku. To je ozaj haluz. Nakoľko viem, tak je to iba podmienka napr. detských táborov alebo školy v prírode, a aj to len v niektorých oblastiach, ale ani omylom nie natvrdo povinné pre všetkých.

manof
13. sep 2010

@petot
No dobre, ale v tom prípade to ona má vyhraté, @prsky sa ale zaujíma o aktuálne dianie za aktuálneho právneho stavu, ak som ju dobre pochopil.

manof
13. sep 2010

@emicka09
Odkaz na rozhovor s tým lekárom posielala už aj @miliharmi ale v tomto rozhovore je viac otázok+odpovedí, takže oplatí sa prečítať aj toto.
Ďakujem

manof
13. sep 2010

Spochybňovanie očkovania nie je poháňané ignoranciou:
http://www.slobodavockovani.sk/news/spochybnova...

jankasramka
13. sep 2010

ahojte, ja som si uz davnejsie vsimla ze sa dost diskutuje o ockovani....teraz ked mam dvojmesacneho syna, musim sa rozhodnut.
vsade sa pise ze v europe ockovanie nema zmysel koli hygiene atd.
lenze...ja nebyvam v europe ale prave v krajine tretieho sveta....takze asi chapete ze moje rozhodnutie je o to tazsie. mozno vecsina z vas by bola za, lenze nehovori sa vsade ze `prave do krajin tretieho sveta posielaju a predavaju tie najhorsie (podla toho co obsahuju) vakciny???

takze by som sa chcela spytat-kedze tu sa zaoberate tymyto vecami-neviete niekto poradit kde by som mohla zohnat informacie z oblasti ockovani v tretom svete- ci ano ci nie- samozrejme-odborne informacie...

manof
13. sep 2010

@jankasramka
Skús upresniť, lebo nie je Ukrajina ako Nigéria... 🙂

divoska
13. sep 2010

@sabiatko kazdopadne gratulujem k posunu. neboj dostudujes, ustojis, zvladnes. a s tym potenim este neni vsem dnum konec, este vydrz co sa z toho vykluje. mozno aj nic 😉

jankasramka
13. sep 2010

@manof ved to mam v pase napisane

andrejkaz
13. sep 2010

ahojte...tiez tuto temu uz dlhsie citam a minule som mala s dr. v poradni dlhsi rozhovor ohladom ockovania,kedze ma 2 vnucata priblizne rovnako stare ako maj maly,tak som sa jej pytala na to,ze ci ich ockuje a pod. a povedala mi,ze jej vnucata maju vsetky povinne ockovania ale ockuje ich pod homeopatickou clonou....aky mate na to nazor?mozu homeopatika nejako ovplyvnit resp. zmenit neziaduce ucinky ockovania a pod.?Dakujem

manof
13. sep 2010

@jankasramka
No tak Mexiko hádam nie je tak drsná krajina ako Nigéria, nie?
Samozrejme, je to niečo iné než USA alebo Západná Európa, ale snáď nie až tak strašné.

Alebo tam zúria také choroby ako záškrt či detská obrna? To hádam nie...

Predpokladám, že na nejakej webovej stránke príslušného mexického úradu sa dozvieš štatistiky prenosných ochorení a podľa toho sa môžeš zariadiť - zvážiť mieru rizika nákazy oproti miere rizika nežiadúcich účinkov očkovania.

Každopádne, ak sama nemáš žltačku B, tak by ani dieťa nemalo mať, a kým nebude v puberte ani nemalo od koho chytiť, tak to je nezmyselné očkovanie prinajmenšom dovtedy.

Detská obrna sa, pokiaľ viem, vyskytuje len v pár štátoch sveta. Okrem Nigérie a možno ešte jedného afrického štátu aj v Afganistane a tuším aj Pakistane a pár kusov v Indii. Tak v Mexiku zrejme nie, takže tú tiež nie je dôvod riešiť podľa mňa.

Tetanus má zmysel až keď dieťa je tak veľké, že hrozí nejaká hĺbková špinavá rana niekde na vidieku, typicky pri koňoch či iných hospodárskych zvieratách. Inak ťažko.

Osýpky, príušnice, ružienka a ovčie kiahne sú v zásade banálne detské choroby (ak sú prekonané v detstve), takže očkovanie proti nim môže mať aký taký zmysel leda tak na prahu dospelosti - u ružienky a ovčích kiahní (ak sa nepotvrdia protilátky v krvi) pred plánovaným či neplánovaným 🙂 otehotnením. Ale pozerám, že máš chlapca, tak sa Ťa to zatiaľ netýka. Sterilita u chlapcov pri komplikácii príušníc je tak málo pravdepodobná, že to nestojí veľmi za reč, takže to by som neriešil.

Čierny kašeľ nad 6 mesiacov veku v zásade nemá zmysel, pod 6 mesiacov zase vakcína neúčinkuje, tak že tiež nič z toho.

Neviem, ako to je so záškrtom v Mexiku. Ak sa vyskytuje vo významných počtoch, tak to stojí za zváženie. Na Slovensku ale 30 rokov nebol, tak tu to zmysel nemá.

HiB a pneumokoky robia viac škody než úžitku, takže tých by som sa vyvaroval, podobne HPV.

Rotavírusové vakcíny sú kontaminované prasacími vírusmi, takže od nich ruky preč.

Žltačka A pri dostatočnej hygiene v zásade nehrozí.

Vakcína proti TBC je v podstate neúčinná, takže nemá zmysel.

Meningokoky sú zriedkavé (neviem ako v Mexiku) a očkovanie proti nim je príliš drahé a príliš málo účinné. Navyše neúčinkuje ani zďaleka proti všetkým meningokokom, ale len proti typu C, aj to asi nie proti všetkým podtypom.

Cholera, týfus, malária, žltá zimnica... netuším - treba pozrieť príslušné mexické štatistiky.

Zabudol som na niečo?

manof
13. sep 2010

@andrejkaz
Do istej miery zrejme môžu homeopatiká pomôcť, ale rozhodne by som sa nespoliehal na to, že odstránia všetky škody spôsobené očkovaním. Ale zrejme lepšie s nimi než bez nich, ak teda sú primerane vybraté a dávkované.

Každopádne by som homeopatiká nepovažoval za prostriedok ospravedlňujúci (a plne naprávajúci) nežiadúce účinky očkovania.

tin007
13. sep 2010

Akosi som sa rozkokosila v tej diskusii na aktualitach 😠

petot
13. sep 2010

@tin007: Aj to občas treba..

leelo
13. sep 2010

ahojte,
s priblizujucim sa MMR som zacala hladat info a nasla som vasu temu. to, ze sa mi mierne povedane otvorili oci po tom, co som vsetko doteraz pediatricke odkyvla radsej nepisem. zijem v nemecku, TBC sa tu nepicha, ostatne mame vsetko. zial. MMR nechcem a rada by som sa pripravila na argumentaciu v poradni. ste tu zbehli ludia, viete mi, prosim, poradit, kde zistim zlozenie vakcin pouzivanych na ockovanie tu v DE? mozu byt ini vyrobcovia ako na Slovensku, vsak?!
dakujem za akukolvek pomoc.

maggie2
13. sep 2010

@leelo veď v nemecku keď žiješ, nie je "povinné" očkovanie. Nemala by si mať žiadny problém. Stačí povedať, ďakujeme, neprosíme. napr. tu: http://www.navigator-medizin.de/eltern_kind/die...

erikasadek
13. sep 2010

@jankasramka ja pouzivam homeo teraz a je to super vec pri ockovani.. 😉
skoda ze som to nepouzivala pred rokmi..
co sa tyka ockov 😉 ni, a chorob pozri si stranku pâsteur instituta j etam vzdy mapa a situacia v kazdej krajine;. 😉

jankasramka
14. sep 2010

@manof vdaka za kompletnu odpoved- ty si nejaky scitany celkom ako tak pozeram🙂

@erikasadek vdaka za info, sranda- dnes som si prave pozerala tvoj album ake mas krasne deticky🙂

manof
14. sep 2010

Neslýchaná drzosť:
USA: Vakcíny s obsahom thimerosalu s autizmom u detí nesúvisia:
http://www.tyzden.sk/zaujimavosti/usa-vakciny-s...

Americkí vedci sponzorovaní pro-očkovacou CDC a spol. sú zrejme schopní tvrdiť aj, že zem je kocka či ešte lepšie placka. Lebo tvrdiť, že ortuť nie je škodlivá tehotným ženám, plodom a bábätkám, je ozaj silná káva. Po tom všetkom výskume, ako pôsobí ortuť degeneratívne napr. na primáty blízke človeku tvrdiť niečo také je nebetyčná nehoráznosť.

Čakám už len, že zrevidujú škodlivosť DDT, alebo začnú tvrdiť, že cyankáli je výborný výživový doplnok... 😲 😖 😨 😕 🙄

manof
14. sep 2010

@tin007
Pekná diskusia. Očividne je nás oveľa viac, než si myslíme. Chce to len spojiť sily a ťahať za jeden koniec povrazu.

erikasadek
14. sep 2010

@jankasramka dakujem.. 😵

959touareg
14. sep 2010

manof, porad mi, mame sa dat zaockovat do Thajska aspon proti hepatitide? Alebo netreba? Som proti akemukolvek ockovaniu, no neviem, ci ked tam pojdeme bez ockovania sa na nas nieco nenalepi. Vies mi poradit, alebo co by som mala uzivat, popr. si tam zobrat z doplnkov. Comu sa tam vyhnut?
Az tam niekto bol z vas, diskutujucich, mozete mi poradit....

maggie2
14. sep 2010

@959touareg nie je predpísané povinné očkovanie do Thajska. Čo Ti potencionálne môže hroziť je malária a horúčka Dengue, na nič z toho neexistujú vakcíny. Ako profylaxa užívať antimaláriká sa neodporúča. Jediné čo, tak natierať sa repelentmi a používať sieťky (choroby prenášajú komáre druhu anopheles)

manof
14. sep 2010

@959touareg
No otázka je, čo to znamená "ísť do Thajska".

Ak sa budeš zdržiavať len v moderných hotelových komplexoch, a potrpíš si na hygienu, tak myslím, že žltačka nehrozí.
Ale potulovanie sa po vidieku a konzumácia miestnych špecialít pripravených na miestnej úrovni hygieny by už nemusela dopadnúť úplne dobre.
Každopádne pri žltačke typu A je hygiena kľúčová.

Tá očkovacia látka navyše obsahuje tkanivá pochádzajúce z umelo potratených detí, podobne ako MMR vakcína, takže ak si veľmi potrpíš na hygienu, je pravdepodobnosť schytania žltačky s komplikáciami zrejme výrazne menšia než hroziace nežiadúce účinky očkovania.

vejula
14. sep 2010

@manof pre boha mmr vakcina obsahuje latky z umelo potratenych deti???? To je strašne 😒 Bože 😔