Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

petot
1. dec 2009

tamix: Mozno Ti pomoze toto (statistika zaockovanosti v jednotlivych krajinach): http://www.unicef.org/publications/files/Immuni...

denduska
1. dec 2009

daducha, to je okej, moj muz vobec nema cas citat a hrabat sa v tom - naozaj nema. Najprv ma mal za sialenu, chcel mi dat vziat diplom 😀 postupne to ale zmenil, bombardovala som ho mailami, kde som vypichla len tie najdolezitejsie veci podla mna, to si precital, teraz uz je v tom stadiu, ze povedal, ze uplne chape, preco mam taky nazor aky mam, ale kedze on na to cas nema, tak to tiez "hodil" na mna ale v tom zmysle ze mi veri, ze sa rozhodnem spravne. Nechcem si ani predstavit co by sme robili, ako by sa zachoval, keby mala dostala napriklad zaskrt. Naozaj netusim. Aj ked teraz vravi nieco, potom by to mohlo byt uplne ine 😒 Neviem ci by som dokazala to brat tak ze by ho aj tak dostala, ale myslim ze nie. Tak daleko som este nedospela.

pastuska
1. dec 2009

No lenže nie je dokázané, že ak zaočkuješ, nedostane tú chorobu....takže?

Inak, včera mi volala kamoška, že malá má druhý krát ovčie kiahne...prvý krát mala slabé, tak ich dostala aj druhý krát. Očkovaná nebola, ale u nej tuším už ani prirodzená imunita nefunguje. Inak ona je z tých mamičiek, ktorá jej dala napichať všetko, čo bolo vtedy na trhu - no z lekárskej rodiny 🙂 A to tá malá mala problémy s imunitou od bábätka - ale očkovali aj tak stále a aj nepovinné. Teraz má nejakých 5 rokov tuším.

pastuska
1. dec 2009

Inak si myslím, že je zbytočné na túto tému hľadať absolútnu pravdu. To je ako s antibiotikami, nosením detí, spávaním v posteli s rodičmi - vždy budú dva tábory a každý je presvedčený o pravde svojich argumentov...

denduska
1. dec 2009

pastuska, nie je. ved nic nie je stopercentne, a je to aj v pribalovom letaku vakciny 😅 ale ak si vezmem sirsie okolie, ukamenovalo by ma a ja naozaj by som nemala silu este v tej situacii kazdeho presviedcat a rozhadat sa s blizkymi kvoli tomu...to myslim ze nema vyznam.... radsej sa modlim ze je a bude zdrava a nic nedostane, maximalne nejaku nadchu..ma dve davky hexy, ak to ma aj nejaky pozitivny efekt, tak je snad dostatocny, na negativny nemyslim, uz som ho videla a som rada ze sme prezili. A teraz sa minimalne par rokov nic diat nebude a dalej sa este nezamyslam. Dam jej potom skontrolovat hladinu protilatok a potom budem vymyslat dalej.

pastuska
1. dec 2009

denduska, tak aj sa nehádam. Ja som sa rozhodla a nie som povinná to niekomu vysvetľovať, je to moje dieťa. Rodičia sami ma inak na to upozornili, manžel súhlasí so mnou - ako som už písala, jemu zomrela sestra na obrnu, ktorú dostala po očkovaní. A názor ostatných ma nezaujíma, nie, že by som bola egoistka, ale oni sa o moje dieťa nepostarajú, ak bude mať následky.

spevacka
1. dec 2009

inak k tým "lekárskym"deťom, aj ja poznám jedno, ktorému narvali všetko aj rotavírusy a ktovie či aj nie chrípkovú vakcínu, takže ja si myslím, že tí lekári nie sú všetci spracovaní farmaceut.firmami, ale už na štúdiách medicíny sú vlastne vedení k tomu, byť skeptickí k rôznym alternatívnym liečeb.postupom, metódam apod. inak by určite nenapchali do svojich ratolestí, čo sa len dá...väčšinou

a k tej MMR vakcíne, no ja si myslím, že ochorenia resp.ich prekonanie, ktoré pokrýva by u detí nemali spôsobovať nejaké vážnejšie problémy. Veď osýpky, mums, rubeola boli bežné choroby ešte pred pár rokmi, takže ak ju dieťa nedostane, nemalo by byť vystavené nejakému vážnemu riziku..alebo sa mýlim?

denduska
1. dec 2009

spevacka, no my sme sa v skole o vakcinach vobec nic neucili. Naozaj vobec nic. okrem ockovacieho kalendara. ani dobre ani zle. nic. Inak k tej liecbe, no mam pocit ze vacsina uciva je vedena skor k pochopeniu tej danej choroby, co sa deje, ako sa deje, ako sa to da vysetrit a liecba prd. Ked je choroba na 10-ich stranach tak liecba je ani nie na jednej a to systemom a b c d e.... A preto sme vsetci taki uzasne lavi, ked prideme do praxe 😒 lebo ked pride niekto s anginou, asi mu nepomoze ze viem vymenovat vsetky receptory na streptokokovi, ale bude chciet odo mna penicilin a ked si na to nespomeniem.. kopu zbytocnosti sme sa ucili, mam doma jednu velku skrinu 🙄

MMR mam nastastie vnutorne vyjasnene 🙂

denduska
1. dec 2009

teraz je v damskom magazine mamicka, ktorej dievcatko dostalo po ockovani rakovinu 😖 ten pribeh mi je ale povedomy, niekde som ho uz citala 😕

inak moj muz sa dal pohltit klebetou - ta mlada zena nezomrela. je v kritickom stave ale zije.

tamix
1. dec 2009

petot: ďakujem, hneď si to idem pozrieť
denduska: a ako si sa rozhodla(nechce sa mi to hľadať na predchádzajúcich stranách)

linnetka
1. dec 2009

dnes je v damskom magazine mamicka, ktorej dietatko po zaockovani TBC, sa vytvorila uzlina na krku. Boli lieceni v nemocnici s podozrenim na TBC, nakoniec sa z toho vyklul zhubny nador, ktory metastazoval aj do kostnej drene. Mamicka ma podozrenie, ze ockovanie na tbc to nastartovalo. ☹

denduska
1. dec 2009

tamix, mmr nedame 😉 to sme uplne jasne rozhodnuti aj s manzelom, on ani nechape naco sa to ockuje, kedze on tie choroby mal. a ten zvysok teraz neriesim, caka nas imunologia kvoli atopaku a potom budeme zvazovat. Nas dr. aj tak povedal ze kym ma atopak, on nas ockovat nebude. asi vie preco. Ale to najskor okolo 2-3 rokov.

spevacka
1. dec 2009

denduska, jasne že som sa nechcela nikoho dotknúť...práve naopak, ja obdivujem ľudí, čo dokázali zvládnuť také náročné štúdium ako je medicína a potom ešte aj zodpovedne fungovať v povolaní a niesť obrovské riziko zodpovednosti za pacientov. 😕 Lebo naozaj nie je VŠ ako VŠ. Len niektorí lekári (z mojej osobnej skúsenosti) sa správajú tak, že keď som MUDr. tak dobreže nie vládca nad životmi a osudmi nás ostatných. Ale zas mám aj veľmi dobré skúsenosti, tak ako vo všetkých iných povolaniach.

pastuska
1. dec 2009

spevacka, ako sa hovorí - to nie je o profesii, ale o ľuďoch, to platí v každej profesii.
Možno u lekárov ešte viac, lebo sa stretávajú s ľuďmi v citlivom období, keď sú chorí a mnohokrát bezradní.
Ale ja poznám aj takú osobu, čo išla študovať za lekára kvôli prachom (bude lekárka v zahraničí, aby sa nenarobila a zarobila kopu prachov - jej vlastné slová)...no takže, zas to len potvrdzuje to, že je to o ľuďoch.

cert33
1. dec 2009

Zdravim Vas, zaujala ma tato tema, nakolko stojim pred rozhodnutim ci ockovat alebo nie.

Synovi som ako dvojmesacnemu nasla zvacsanu uzlinu pod lavym ramienkom, pediatricka zahlasila, ze je to komplikacia po ockovani na BCG vakcinu, odvtedy chodime kazde tri tyzdne na sledovanie do BA na plucne,kde sa zaoberaju takymito problemami, do pol roka veku len sledovali uzlinu pod sonografom, ako polrocnemu nasadili Klacid, ktory bral 2mesiace a Benemicin, ktory bral skoro styri mesiace /mimochodom Benemicin je na liecbu TBC/, ako 9 mesacnemu sa rozhodli uzlinu vycistit, bez umrtvenia mu prepichli kozu pod pazuskou a vytlacali hnis, izbu pre nas nemali volnu, tak nas poslali domov, s tym, ze za dva dni na kontrolu,po kontrole povedali, ze sa to pekne zahojilo, ale pravdepodobne tam este nieco ostalo a bude sa to musiet vycisti este raz, mame prist za tri tyzdne a dame to pod sono, nemusel mi ani doktor hovorit,uzlina je asi o polovicu mensia , ale stale zvacsena, ale doktorka ma nazor, ze uz ho mozem ockovat, mam ist svojej pediatricke a nech ho naockuje prvou davkou Infranix Hexa a o tri tyzdne sa ukazat od ockovania,. Po otazke ci nemozu nastat nejake komplikacie, odpovedala, ze nie uz by sa to nemalo stat, urobime taky pokus!!!!!.Na to som jej povedala, ze uvazujem o tom ze odmietnem ockovanie, samozrejme argumentovala, ci chcem riskovat tetanus alebo ine zavazne ochorenie, nemusim sa nicoho bat, vsetko bude v poriadku.

Uz tyzden ubehol od spominanej kontroly a ja som sa neodvazila ist pediatricke, dnes som jej volala, ze ho uz mozu ockovat, ale ma soplik, tak pridem ked bude zdravy, povedala, ze v piatok sa mame prist ukazat......takze mam tri dni na rozhodnutie.

Snazim sa momentalne najst nejakeho lekara, ktory by bol ochotny vystavit doklad, ze nemoze byt ockovany, ale zatial bezvysledne. ☹

spevacka
1. dec 2009

no ja ti možem povedať len za seba, ale určite budú reagovať viacerí, že ja by som to hexa odložila.
1.soplík to zn.nie je celkom zdravý
2.uzlina zn.že TBC očkovanie nie je ešte zahojené
a teda čo chodím pravidelne na stránky o očkovaní, tak dieťa musí byť pred očkovaním zdravé (viac dní) a musí mať zahojené miesto očkovania BCG vakcínou, čo vy možno máte, ale zase tá uzlinka naznačuje, že je tam reakcia, takže by som tvoje dieťatko nepovažovala za adepta na očkovanie v dohľadnom čase.

lucrezia
1. dec 2009

CERT33 no ani ja by som nedala, ani za svet!!! Preboha, že urobíme taký pokus 😨

lekára ani nehladaj, pokial nemáš známeho, nikto ti doklad nevystaví, normálne povedz, že kým to nebude úplne zahojené tak neočkujete a hotovo!!!!!

pediatrička ti hlavu neodtrhne, ani ti nič memôže, maximalne ťa nahlási na hygienu, ale na to sa môžeš vybodnúť ide tu predsa o zdravie tvojho dieťaťa. lebo presne ako to tu bolo napísané, príp. následky budete znášať len vy- ako rodičia a nikto iný, tak je to na zváženie.

pastuska
1. dec 2009

Choré dieťa sa neočkuje, to je tuším aj na vakcínach napísané...a keď nemá zahojené TBC, tak by sa nemal očkovať...tvoje lekárka je tuším ako moja...očkuje hlava nehlava, to je jedno, či je dieťa v poriadku, či nie.
Ja by som nedala, ani teraz, ani potom zaočkovať.

denduska
1. dec 2009

cert33, lekara co ti da doklad mozno aj najdes, ale urcite nie za par dni, urcite teraz pod tym casovym tlakom sa nenechaj zmanipulovat. v ziadnom pripade! najhorsie co by ta cakalo, ze ta predvolaju na hygienu a zacvakas. Pozri si zajtra v archive stv Damsky magazin z dneska - garantujem ti ze ockovat nedas. drzim palce nech sa vyliecite.

tin007
1. dec 2009

cert33 urcite neockujte, kym nebude maly 100% zdravy, ak ta bude dr. do ockovania tlacit, aj napriek tomu, ze maly nema este zahojene ockovanie po tbc, tak trvaj na tom, ze davate odklad! ako pise denduska, moze ta nahlasit na hygienu, ale to je len take bububu, lebo naozaj, na letaku je uvedene, ze dieta musi byt uplne zdrave a pokial vas este caka dalsie cistenie uzliny, tak maly rozhodne nie je (chudatko! 😔 ), ved ma v tele zapal, telo bojuje s infekciou! ta dr. je krava (sorry za vyraz), taku by som ihned vymenila a ockovala by som az po tom, ako mi daju potvrdenie z plucneho, ze maly je 100^% zdravy (teda ak chces dalej ockovat)

pastuska
1. dec 2009

Prípadne jej povedz, že ju nahlásiš ty na príslušný úrad, keďže choré dieťa sa očkovať nemá, ak ho zaočkuje, poruší svoje povinnosti...uvidíme, čo na to povie.

lucrezia
1. dec 2009

tin007 , inak to zahlásenie na hygienu nie je len také bububu !!!!!
viaceré baby tu už boli predvolané a čaká to aj mna, lebo aj naša dr. ma nahlásila. a dokonca to urgovala.
no ale može ma nahlasiť aj u prezidenta, aj tak spravím len to, čo ja sama uznám za vhodné 🙂

tin007
1. dec 2009

lucrezia nezlahcujem predvolanie na hygienu, ale skor treba urobit na dr. bubu a ukazat jej letak!

tamix
1. dec 2009

mne neurologička povedala, že máme právo na posunutie očkovanie a to bez problémov by mali detské dr. akceptovať. ešte ma špeciálne upozorňovala, že detské dr. často oblbnú matky, že keď bábo aj má menšie problémy- "to nie je žiadny problém". A že keď si myslím, že malá nie je 1OO% zdravá tak ju nemám dať očkovať.

lucrezia: čo si nedala očkovať a kedy očakávaš predvolanie?

Ja som zvedavá, čo povie naša detská dr., keď jej poviem, že nedám malú očkovať ani na TBC. Malú neočkovali, lebo je predčasne narodená a pri operácii dostala transfúziu a tak sa TBC očkovanie má dať ako posledné.

vanish1
1. dec 2009

cert, pri takých problémoch by som dieťa určite očkovať nedala..... ak si nie si istá, tak skús zavolať do nemocnice, kde sa očkujú rizikové deti ...ale opakujem, ja by som nedala ani za svet!!!
čo sa týka odmietnutia, lekárka ťa nemôže donútiť, ak nesúhlasíš, nezaočkuje ťa, veď máš nato aj dôvod, takže jej to normálen môžeš povedať.

cert33
1. dec 2009

Cauko, dakujem za reakcie,

to ockovanie odbrila plucna, ktora tu uzlinu sleduje, jazvycku ma zahojenu pekne, len ta uzlina, tam stale strasi, s pediatrickou som sa zatial nebavila, ze uvazujem odmietnut, ale v piatok sa s nou pozhovaram, ale uz teraz sa pripravujem, ze urcite na mna vybafne s jej argumentami....no musim sa na to pripravit 😝

lucrezia
1. dec 2009

tamix, ja som nedala zatial ešte nič 😉
dala som odklad do 1 roku minimalne.
neviem kedy ma predvolaju, ale určite ma predvolaju, lebo naša dr. sa mi s tým stihla pochvaliť , ked sme tam včera boli a ešte sa prezradila, že to urgovala 😖 no nemám slov. proste ona sa snaží až privelmi aby sme boli "potrestaní", lebo ju štve, že ona ma svojimi argumentami nedokazala presvedčiť.
ale ja ju mam v paži a pomali sa obhliadam po niekom normálnejšom.

lucrezia
1. dec 2009

pomaly , tvrde y 😅

inka04
1. dec 2009

cert, nedavaj ockovat kym vsetko nebude OK... plucna ci odobrila alebo nie.... ona sa po komplikaciach o tvoje dietatko nebude starat... mas pravo to posunut (komplikacie po ockovani), bez akehokolvek postihu...