Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

paris3
13. mar 2012

Moja dcera ma 7 mesiacov. Rozhodla som sa dat ju zaockovat len proti tetanu. Hladam sposob, ako by sa to dalo zrealizovat. Vie mi tu niekto poradit? Na Slovensku bola kedysi dostupna monovakcina Tetavax. Teraz sa zevraj neda zohnat. Ale napr. Rakusku monovakcinu pre male deti maju. Kde by som mala hladat doktora, ktory by malu zaockoval? Nemate s tym skusenosti? Mam hladat pediatra na Slovensku, alebo je schodnejsie hladat v AT?

hobit
13. mar 2012

@prevenar sebe odpovedam, krasne 😀
pokusala, mala som to vytlacene, aj celu vyhlasku, z ktorej som jej precitala ako to ma napisat, ale napisala si to po svojom, teda, ze som odmietla zaockovanie Priorixom...upozornila som ju na to, ze odmietam Priorix, nie ockovanie.. a pod to napisala, ze som to nepodpisala...ale ona nas nahlasi, to je jasne, celkove odmietnutie vsetkych vakcin uz mam pipravene, aj som ho mala zo sebou keby na tom trvala...a zobrala si odo mna Hirteho, ze si to pozrie lebo nejako stupa pocet odmietnuti 😉

zaockujte_aj_slnko
13. mar 2012

@didulka85
nemavas opary?......lebo to je znak prekonanych ovcich kiahni... zapuzdreny virus ktory nikdy nevymizne... ja som mal dost velky opar asi pol roka dozadu, ale to bolo stresom

prevenar
13. mar 2012

@hobit 😀

- ked to nahlasi, vies ako budes postupovat .. takze .. (UOOU + Prokuratura)
- heh to je celkom dobra sprava . viem si predstavit ten tlak ! zisky klesaju, ludia sa prebudzaju , odpor rastie .. nocna mora kazdej farma korporacie . urcite dojdu s novymi "zakonmi" na to sa asi mozme spolahnut ..a za vlady cerveneho hranola to asi nebude ziaden problem. ^^

som zvedavy co prinesie buducnost 😖

sabiatko
13. mar 2012

ahojte. som tu uz dlho nebola, ale potrebovala by som vediet jednu vec. za chvilku sa nam narodi druhe babo a tiez ho nedavam ockovat. len sa bojim, aby mi ho nezaockovali v nemocnici bez mojho vedomia (kamoske sa stalo). tak ako to teraz funguje? zevraj sa zrusila "povinnost" ockovat proti bcg, takze to sa teraz kazdej mamicky pytaju, ci chce zaockovat, alebo ockuju automaticky a treba im hned povedat, ze si to neprajem? dik za odpoved.

prevenar
13. mar 2012

@paris3 -bude to urcite dost problematicke. monovakcinu zozenies tazko, ak vobec ..ak som to pochopil dobre asi "najjednoduchsia" cesta je doviest ju z rakuska. take nieco som nerobil, takze neviem poradit ..ale ja by som sa a) bud spytal lekarky b) alebo niekde v lekarni , ze ju chces objednat .. mali by to vediet.

-neda mi este na zaver pripomenut, ze v priebehu rokov 00-10 sa nakazili na slovensku 3ja ludia ..toto ockovanie nezabranuje nakaze ako takej. takze ..

+ tetanus vznika vtedy ak sa infikovany predmet zaryje hlboko do tela ..napriklad ked stupis na klinec v mastali a ten ti prepichne nohu. v povrchovom zraneni (skrabanec) osetrenom napr. peroxidom vodika je vylucene aby tato ochorenie vzniklo. spominam to len preto , lebo si skutocne neviem predstavit ako by 7mesacne babatko mohlo prist k takemuto zraneniu. osobne by som pockal do vyssieho veku ak by som sa rozhodol ockovat touto vakcinou.

-zvazenie je uz na tebe, len som si nebol isty, ci vies o tychto skutocnostiach. teraz uz o nich vies urcite , tak tym koncim 😀 vela zdaru .

prevenar
13. mar 2012

@sabiatko no, my sme ockovali este ked to bolo "povinne" ..dnes by sa uz teda nemalo toto ockovat vobec, je to oficialne zrusene,, takze si neviem predstavit, kto by zaplatil tu vakcinu. v kazdom pripade sa informuj na oddeleni na ktorom sa chystas rodit. to bude asi najlepsi postup.

inak kamoska by to urcite mala riesit cez prokuraturu ..ze kde je informovany suhlas s ockovanim a tak .. neriesenie im len nahrava a vystavuje nebezpecenstvo dalsich ludi ..alebo aj znovu aj samu sebe, pri dalsom porode.

didulka85
14. mar 2012

@zaockujte_aj_slnko ako dieta som mavala casto. Nastupom puberty zmizli.

shakti9
14. mar 2012

@luba41 ja si pamatam tzv. "epidemie", lebo je pravda, ze akonahle to niekto v skole mal, alebo surodenci, tak sme napr. ruzienku chytili takmer vsetci (ja konkretne od sestry, ktora si ku mne len prisadla so slovami, aby som to aj ja chytila a aj chytila 😀 pamatam si to ako vcera), podobne to bolo napr. s ovcimi kiahnami. Napriek tomu to nevnimam ako nic zle, jednoducho sme to ako deti prirodzene prekonali a bolo 🙂

shakti9
14. mar 2012

@paris3 ale Tetavax je tusim len pre starsie deti...nepockas este, ked bude starsie dietatko a aj riziko vacsie? my sme v podobnej situacii a rozmyslam, ze ak, tak proti tetanu, ale neskor...

strociatka
14. mar 2012

@sabiatko nedavno som rodila na Kramaroch a dietatko bolo nonstop pri mne, takze okrem odchodov na WC babatko nebolo bez mojho sustavneho dozoru ani chvilku, tak si neviem dost dobre predstavit, ako by mi malinku zaockovali bez mojho vedomia, ale to len moj pripad, ked je vsetko OK a babatko vonkoncom nemusi byt sledovane a netreba mu robit ziadne odbery a aj ked robili kontrolny odber na zltacku, tak som sa odsuchtala s babatkom ja osobne a bola cely cas pritomna, nerobilo to personalu ziaden problem, nikdy sa mi na Kramaroch nestalo, ze by som nemohla byt pritomna na vysetreni babatka a navyse, v case ked som ja rodila bolo este ockovanie BCG vakcinou povinne a lekarka za mnou osobne prisla, ci chcem, resp. nechcem ockovat a aj tak mali problem, lebo nemali uz objednane ziadne ockovacie latky, kedze uz bol koniec roka a neoplatilo sa imto uz objednavat. Takze ak budes rodit na Kramaroch, vobec sa nemas coho bat, tusim len Ruzinov porusuje pravidla

heimdalls
14. mar 2012

aký máte názor na očkovanie proti rotavírusovým ochoreniam -

Očkovanie na Slovensku
A v tomto prípade to vaše dieťa ani nebude bolieť, pretože očkovacia látka proti rotavírusovým ochoreniam sa podáva v kvapkách do úst. Je živou neinfekčnou vakcínou, to znamená, že obsahuje živé oslabené vírusy tejto choroby a vytvára imunitu v črevnom systéme. Chráni pred závažnou infekciou, ktorá by si v prípade vypuknutia vyžadovala hospitalizáciu.

Kedy sa očkuje proti rotavírusom?
Deti proti rotavírusom treba chrániť čo najskôr. V prvých 6 mesiacoch života dieťaťa. Vhodné je podávanie spolu s hexavalentnou a pneumokokovou vakcínou. Očkované môžu byť aj deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou a predčasne narodené detičky.

paris3
14. mar 2012

@prevenar dakujem za odpoved. v Rakuskej lekarni som zistovala a monovakcina proti tetanu je dostupna v lekarnach bez predpisu... takze zakupit ju nie je problem. Skor s tym, kto to malej pichne, kedze na Slovensku ta vakcina asi nie je registrovana. Preto sa pytam, ci s tym niekto nema skusenosti...
Ano, chapem, ze dostat tetanus nie je take jednoduche. Snazila som sa, trosk nazriet do problematiky ockovania a zvazovat rizika a prinosy... Nakolko ale mame doma kone a je predpoklad, ze mala sa uz coskoro bude okolo nich motat, tak to nechcem riskovat. U dietata je jednoduche prist k zraneniu na dvore a v konskom truse sa tetanus vraj hojne vyskytuje. 😒 Alebo?

paris3
14. mar 2012

@shakti9 tetavax by mal byt aj pre male deti. existuje potom aj vakcina pre vacsie deti a dospelych, tusim od 5 rokov a ta je kombinovana tusim so zaskrtom.
ja by som tiez pockala, kym bude mala vacsia, ale ako som uz spominala, mame kone a vraj pri konoch je zvysene riziko.... takze preto ju chcem zaockovat do veku, ked bude chodit po dvore sama...

tin007
14. mar 2012

@paris3 info o tetavaxe najdes tu http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/tet... nie je tam pisane, ci sa moze pouzit aj na uplne male deti, ved si to prestuduj
kombinovana vakcina proti tetanusu a zaskrtu je Imovax D. T. adult a je odporucana pre deti od 10 rokov (sa mi zda), no na slovensku uz stratila platnost! http://www.adcc.sk/web/hladaj.html?what=all&nai...

tin007
14. mar 2012

@paris3 chapem, preco zvazujes monovakcinu, je to uplne v poriadku, mas pre to rozumne dovody. ak kupis v AT Tetavax, tak by ti ju mal pichnut vseob. dr alebo pediater, kedze aj u nas ma platnu registraciu, co znamena, ze by mala byt dostupna v lekarniach aj u nas. mozno staci si ju len objednat v lekarni a oni ju dodaju. pozri si, aka je tam ockovacia schema, ja som citala, ze treba 3 davky; 1. potom o cca 6 tyzdnov druha a o cca pol rok tretia.
Kedze ma tvoja mala iba 7 mesiacov, urcite ju nenechavate plazit sa pri konoch, takze pockaj min. do veku, kym sa zacne batolit, resp. chodit a potom ries ockovanie (ak chces). Ak by aj bakteriu colostri teteni (ci ako je ten lat. nazov, enchce sa mi googlit) prehltla (ze si olize spinave ruky), tak ju crevny trakt zlikviduje. na mozenie a hlavne produkciu plynu (ktory sposobuje tetanus) potrebuje anaerobne prostredie, zle prekrvene tkanivo.
mimochodom, moja sestra, ktora v zahranici trenuje kone (a mala napr. 3 tyzdne dozadu uraz - kopol ju kon tak, ze jej zlomil ruku, aj jej ranu zosivali), odmietla ockovanie proti tetanu (resp. preockovanie, kedze na slovensku bola ockovana) a nik z toho nic nerobil (a maju to zadarmo, kedze pracuju s konmi)

prevenar
14. mar 2012

@paris3 sorry , ze som nevedel pomoct viac . viem,ze nejaky ludia tu riesili presne toto iste ..zohnat a pouzit monovakcinu na tetanus, neviem ako dopadli ..snad sa ti niekto ozve. ..ale v zasade nevidim prekazku, preco by vam to nemohla podat vasa lekarka . ked je vakcina registrovana v EU nemal by to byt az taky problem , podla mna . lekarka to objedna, ty jej to zaplatis a ona to pichne . ..ak by v tom bol nejaky pes zakopany 🙂 tak snad by bolo mozne si to dat pichnut v rakusku. proste zaplatis sukromnemu lekarovi za podanie ockovacej latky a hotovo .

-mas pravdu, konsky trus je snad najvacsim zdrojom tetanovej bakterie ..a vsak ked sa zamyslis nad cislami nakazenych tak .. proste koni aj dobytku je vela ! a nakazili sa 3ja ludia za 10 rokov. takze jedna sa o sancu ktora je asi 10x mensia ako ,ze vyhras 1 cenu v lote ^^ moj osobny nazor , ze realna sanca dostat tetanus je absolutne zanedbatelna (aj ked tato moznost samozrejme existuje) za to sanca vedlajsich ucinkov plynucich z tejto vakciny musi byt niekolko tisic krat vacsia.
-moj uplne osobny nazor zostava rovnaky - 7 mesacne dieta nema absolutne ziadnu sancu dost k zraneniu ktore by mohlo sposobit tetanus tym padom by som minimalne oddialil toto ockovanie do vyssieho veku (+2roky -lebo dieta je podstatne vyvinutejsie)
-este neviem ako toto funguje ..ale viem ze napriek zaockovaniu , ked clovek pride k zraneniu kde je mozna nakaza pristupia aj tak k dalsiemu ockovaniu po zraneni (asi vedia , ako spolahlive je ^^ ) ..tak si myslim,ze staci podat ockovanie az ked sa stane takyto uraz. ..ale bohuzial nie som si isty, ci to "druhe" funguje iba ak je podane to "prve" .. mozno si to skus overit . stoji to tiez za zvazenie.

-asi tolko , rozhodnut sa mozes len sama , ty nesies zodpovednost za svoje dieta . tak nech sa rozhodnes co najlepsie. riziko bude existovat vzdy , zivot je proste "riskantny" biznis. paaa

prevenar
14. mar 2012

@heimdalls to co som cital ja o tomto ockovani by sa dalo zhrnut asi do dvoch viet

1) ze nefunguje
2) z hladiska neziaducich ucinkov je to cista hroza. (od infekcneho ochorenia priamo z vakciny az po ..hocico)

neviem ci sa jedna o tu formu na ktoru sa pytas ,,ale aspon nieco http://www.ockovanie.org/pneumokoky.html

moc viac o tom neviem.

heimdalls
14. mar 2012

@prevenar - dík za info prevenar.

prevenar
14. mar 2012

@heimdalls fakt nemas moc zac 😀 ..neviem ako ti ide anglina , ale toto je celkom zaujimave ohladom pneumokokov a ockovania. hladal som na VAERS - co je oficialny register vedlajsich priznakov v usa .. su tam tisice pripadov podla rokov, zial nedokazal som vy filtrovat len konkretnu vakcinu je to vsetko na kope.

http://www.vaccineriskawareness.com/Prevnar-Vac...

tu su vsetky data na kope, ale je to mega chaos ..raz davnejsie sa mi nejak podarilo vy filtrovat konkretny vakcinu, ale nedokazem to zopakovat ☹

http://vaers.hhs.gov/data/data

kbeata
14. mar 2012

@didulka85 inac to by bola sranda,keby protilatky,nemalo ani 50% percent zaockovanych 😝

kbeata
14. mar 2012

@didulka85 moja sestra roc.74,zaockovana proti osypkam bola,a prekonala ich asi v roku 84,ja nic 😒

takyja
14. mar 2012

@prevenar tak ja mam dve vyhody, jednak ceske pravni prostredi (nikoliv SK, kde - podle toho, co jsem cetla, to moc dobre neni, a jednak povolani, ze ktereho i doktori maji respekt 😀 A musim rict, ze ackoliv z toho, co resim, radost nemam, tak kdyz se predstavim, obcas se dost bavim, jak se nekteri krouti 🙂)

didulka85
14. mar 2012

@kbeata by ma zaujimalo, ci take testy niekto niekedy robil na nejakej vzorke deti.

ercika
14. mar 2012

@paris3 Spýtaj sa dendušky@ ,ona o tom vie viac.

prevenar
14. mar 2012

@takyja z ciech si pamatam na tento pripad. takze tiez nic moc 😕 😕 ..chceli ju strcit na 2 roky do vezenia 😖

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomo...

luba41
14. mar 2012

@didulka85 sa robili. Teraz to nikoho nezaujíma, max . ked sa po očkovaní u niekoho niečo pokašle. Detská obvodáčka hovorila, že zisťovali niekedy na vzorke krvi protilátky tuším u 10 ročných detí, ale že už dávno nerobili. To "dávno" mi vyznelo ako že aspon 10 rokov to už neskúmali.

zuzana76
14. mar 2012

@heimdalls vdaka za vcerajsi prispevok o 17.41

pytal si sa na rotavirus, ja osobne by som ho nedala, ide o rozne druhy hnaciek, v januari tu bol pripad, ze mamicka dala zaockovat rotarix spolu s hexavakcinou a prevenarom, vsetko skoncilo najhorsie ako mohlo, bohuzial 😔

neviem ci sa prevenar nepomylil , pretoze ti dal linky na vakcinu prevenar a toto je vakcina Rotarix

nieco mas aj tu
http://www.slobodavockovani.sk/news/neurologick...
https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/aky-mate-nazor-na-rotarix-vakcinu/
http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=98022

http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/rot...

didulka85
14. mar 2012

@luba41 mna by to napriklad zaujimalo.
Teraz miesto toho robia 10-rocnym testy na cholesterol. 😀