Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zaockujte_aj_slnko
20. mar 2012

som zvedavy ci udaju aj nas........pretoze ja to mam napisane tak idealne ze nie je jedina sanca ma za nieco pokutovat.....

algida
20. mar 2012

@strociatka dam tipa... 😉 bola to uz starsia pani,mozno zavesila prax na klinec....teraz by som mala hladat novu,ale moc sa mi nechce,ked si predstavim,ze ma zas budu nahanat do ocko...

strociatka
20. mar 2012

@algida tu v BA su uz dvaja pediatri co nehlasia a su uplne OK za neockovanie, iba IP

prevenar
20. mar 2012

@zaockujte_aj_slnko mohol by si sa podelit so svojim odmietnutim 🙂

strociatka
20. mar 2012

@zaockujte_aj_slnko skvele, tak daj, ja sa veeelmo rada priucim 😉

jezibosorka
21. mar 2012

@prevenar to sa osvedcilo aj nam, a najviac na malom vidiet, ako mu C pomaha, ked mal sopliky po poradni, 2 dni a boli fuc,,, seba zanedbavam alebo nemam cas na pravidelny prisun cecka 😲 , tabletky som mala na mysli, ked ma hlava boli,,,, ale ono to neako prejde aj bez nej, da sa vydrzat,,, ale pred tehu, ked som bola v aglicku a bola som chora, tak paracetanmol a codein tablets, ale teraz mozem porovnat, ze s nimi, sice hlava nebolela, ale zotavit sa z neakej virozy trvalo podstatne dlhsie, ako teraz,ked si dam iba cecko,,,

prevenar
21. mar 2012

@jezibosorka my mame tiez vyborne skusenosti s C . 🙂

bubu100
21. mar 2012

Prosim, kde najdem vo vyhlaske odmietnutie ockovania diagnoza Z 28.2 potrebujem to surne, lekarka ze take nieco neexistuje. Ja ze jej to prinesiem vytlacene 🙂

volterra
21. mar 2012

@bubu100 Vo vyhláške to asi nenájdeš, neviem že by sa tam udávali konkrétne diagnozy aj číselným kodom, ale tu je oficialna stranka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva - odborné postupy:
http://www.vpl.sk/sk/ockovanie/

prevenar
21. mar 2012

@bubu100 😀 co ja viem .. niekde som to tu videl 😀 skusim to najst, ale nic neslubujem . v kazdom pripade, diagnoza Z28.2 EXISTUJE ..takze ju MOZE kludne pouzivat, to si najde za 2 sekundy. z28.2 = ockovanie sa nevykonalo pre nesuhlas rodica, co je vas pripad ..takze totalne nic jej v tom nebrani to pouzit. ona je kryta z pravneho hladiska a vy budete mat pokoj . 🙂

prevenar
21. mar 2012

@bubu100 @volterra

-skus sa pozriet na toto

"prípade, že sa osoba, ktorá má byť očkovaná, dostaví a odmietne očkovanie, lekár by mal podľa § 13 bod 3 zaznamenať odmietnutie očkovania do zdravotnej dokumentácie, spolu s názvom vakcíny, výrobcom, dávkou a dôvodom neočkovania. Pre lekára je odmietnutie zo strany pacienta jasnou situáciou, pre ktorú sa zákrok nesmie vykonať. Číselník diagnóz pozná tieto kódy:
Z28Nevykonaná imunizácia
Z28.0Nevykonané očkovanie pre kontraindikáciu
Z28.1Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2Nevykonané očkovanie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8Nevykonané očkovanie pre iné bližšie určené dôvody
Z28.9 Nevykonané očkovanie pre bližšie neurčený dôvod "

zdroj : http://rizikaockovania.sk/dok/Letak_iniciativa_...

585/2008 § 13 bod 3

"(3) Záznam o očkovaní v zdravotnej dokumentácii obsahuje
dátum očkovania, názov a poradie dávky očkovacej
látky, výrobcu, šaržu, dávku, spôsob aplikácie
a meno lekára, ktorý očkovanie vykonal. Do zdravotnej
dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie
neuskutočnilo a nežiaduce účinky, ak sa u očkovanej
osoby vyskytli. Nežiaduce účinky oznamuje lekár
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv a regionálnemu
úradu na tlačivách, ktoré sú uvedené v prílohe č. 4."

zdroj : https://www.google.com/search?q=585%2F2008+&ie=... a klikne hned na to prve PDF.

- cize, toto su jej povinnosti " . Do zdravotnej dokumentácie sa zapíše aj dôvod, pre ktorý sa očkovanie neuskutočnilo ... " a dovod je vase odmietnutie a odmietnutie ma oficialnu diagnozu Z28.2. ..a kedze je to oficialna diagnoza ktoru urci lekar tvoj podpis tam samozrejme nema co hladat.

snad to pomohlo 🙂

prevenar
21. mar 2012

@prevenar este ..zas som zistil , ze ten druhy link nefunguje , lebo je v nom otaznik . take linky z kona nefunguju .
ale daj si google a do vyhladavaca napis toto " 585/2008 " a hned prvy vysledok bude to PDF.

prevenar
21. mar 2012

@bubu100
dalej je toto je zaujimave ..

takto by to malo vyzerat " Priorix (GSK), 1. dávka. Očkovanie sa nevykonalo - rodič nesúhlasil. Dg: Z28.2 "

este toto je zaujimave ..aj ked sa obavam ,ze to teraz nedavno zmenili dalsou vyhlaskou. ..v kazdom pripade, ta najnovsia vyhlaska je v rozpore z existujucimi zakonmi. totizto, keby aj rovno povinnost nahlasovat dali VYHLASKOU stale to samozrejme nerusi ZAKONY - ktore su nadradene vyhlaske , ktore vravia o ochrane osobnych udajov, kto take udaje moze spracovavat a akym sposobom ich moze/nemoze sirit . ..a moc ich sirit teda nemoze.

"Lekár to tiež zaznamená do mesačného hlásenia do 15. dňa nasledujúceho mesiaca v tlačive „Hlásenie údajov o výkone očkovania“, všetko podľa vyhlášky č. 585/2008 Z.z. § 14 ods. 1 príloha č. 5, údajová časť: Očkovaná osoba.
Lekár nie je povinný hlásiť osobitným listom RÚVZ odmietnutie očkovania. Toto rieši zákon č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov § 52 ods. 5 písm. c), d) a f), kde však nie je explicitne uvedené, že sú povinní osobitne oznamovať regionálnemu úradu verejného zdravia skutočnosť o neočkovaní pacienta. Takáto povinnosť by sa dala brať do úvahy ak by o to úrad osobitne požiadal a neposkytnutie tejto informácie by sa klasifikovalo ako správny delikt na úseku verejného zdravotníctva (§ 57 ods. 43). Avšak takúto informáciu o nezaočkovaní v plnej miere zabezpečuje už spomínané mesačné hlásenie o výkone očkovania. Ak lekár osobitne nahlási nezaočkovaného pacienta z vlastnej iniciatívy, takéto konanie môže pacient chápať ako porušenie lekárskeho tajomstva a mlčanlivosti. "

tu novelu sa mi uz nechce hladat + musim ist 😀 ..ale najdes ju urcite niekde na slobodavockovani.sk ..alebo rizikaockovania.sk ..ja som ju necital, ale co si spominam, tak nie je tam povinnost oznamovat, meno a adresu (ale mozem sa aj mylit, treba to proste najst a precitat si to )

palesandra
21. mar 2012

inak neviem ci ste citali tento clanok http://www.calendula.cz/Články na net/očkovací ...

bubu100
21. mar 2012

@prevenar dakujem 🙂

mimave
21. mar 2012

idem sa vam pochvalit, ze sme dnes uspesne odmietli ockovanie nasho 11.mesacneho synceka, odmietli sme tretiu hexu a prevenar a kazde dalsie ockovanie, aj ked lekarka sa do mna na moje pocudovanie dost pustila aj so sestrickou... nech idu do kelu🙂 papier na podpis sme si pripravili sami( teda manzel), takze som veselo podpisala, len ja, som rada ze aj vdaka temam tu sme otvorili oci a verim, ze robime to najlepsie pre nasho malickeho🙂 takze vdaka aj vam tu, skoda len ze sme neboli mudrejsi uz v tehotenstve, maly by nemal ani jedno ockovanie...

prevenar
21. mar 2012

@bubu100 jo 🙂

palesandra
21. mar 2012

@mimave ahoj, my presne tiez tretiu hexu a pneumokoky ideme odmietnut koncom buduceho tyzdna, zatial zbieram info 🙂 tiez keby som sa do toho pustila skor, tak by sme nedali ockovat, ...

zaockujte_aj_slnko
21. mar 2012

@jezibosorka
nikdy som nefajcil, jem zeleninu aj ovocie...... a napriek tomu mam vyrazny nedostatok prirodzeneho vit C. Akonahle ho neuzivam vidim a citim ako mi kvalita pokozky ide dole vodou (schne)...... 250 mg vit C navyse denne sposobi ze pokozku mam vdaka kolagenu z vit.C vlacnu a mladsiu o x rokov.... a to som chlap.... u zien to musi byt este vyraznejsie podla mna....

prevenar
21. mar 2012

@zaockujte_aj_slnko fu, aky estet 😀 kto by si to pomyslel 😀 ..dnes som cely den sekal a pilil drevo z vyschnutych stromov v zahrade, nosil haluze a tak.. to by si videl pokozku na mojich rukach 🙂

prevenar
21. mar 2012

@mimave
tak, vitam ta palube ..kapitan titanicu 😎 hehe .
-to ,ze sa do teba "pustili" je normalny standard 😀 skor by bolo prekvapujuce zazit opak. nezabudaj,ze si ich obrala o peniaze, ponizila a budes robit problemy. no..kto by nebol nasrany 😀
-to, ze ste nieco doniesli podpisane je nadpraca ..a kazda nadpraca v sebe nesie riziko, ze vysledok moze byt aj skodlivy. preto je dobre vyhybat sa nadpraci co je to len mozne. ^^
-myslim,ze vacsina tu pritomnych je bytostne presvedcena ,ze robite to najlepsie.
-tetanus neexistuje ^^ (statisticky)

eaka
21. mar 2012

@prevenar si daj céčko ne? 😉

prevenar
21. mar 2012

@eaka ..ked tak na to pozeram, to by som potreboval tak 5 kil 😀

zaockujte_aj_slnko
21. mar 2012

@prevenar
😀 .....skor z praktickeho hladiska sa lepsie cloveku holi a menej sa poreze a nasledne to menej boli......
ano viem mam basnicke crevo, a tebe zhnije drevo

jezibosorka
21. mar 2012

@zaockujte_aj_slnko hm, neviem, ja mam asi dostatok cecka,lebo so suchou kozou problemy nemam,,, ale urcite ma to nieco do seba,,, aj na zuby a sklovinu,ze ma vplyv,, urcite je dobre si ho davat,ja som sa pustila do diety,potrebujem sa zbavit tehotenskych kil, tak asi zacnem zase uzivat,, neposkodi urcite 😉

prevenar
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luba41
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luba41
22. mar 2012

@prevenar už je to tu... http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p... Hmm... Už rozmýšľam, na aké dávky siahnu rodičom /na čo sa poniektorí kandidáti pred voľbami odvolávali/, ktorí neočkujú, ked nakoniec žiadne nebudú dostávať? Alebo?... Predpokladám, že väčšina rodičov neočkovačov je uvedomelých, vzdelaných a tým pádom budú patriť do tých "vyšších" príjmových skupín. 😝

prevenar
22. mar 2012

😕 😕 😕

strociatka
22. mar 2012

@luba41 tiez som to rano citala a tak som sa pousmiala, lebo ta "zavratna" suma nazyvana pridavok na dieta ma od NEockovania aj tak neodradi a ak ju aj naozaj zrusia, tak som zvedava co si ine na nas vymyslia, mozno nam nariadia vratit prispevok pri narodeni dietata? Neviem si predstavit to znenie zakona 😀