Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

pifina
13. okt 2011

@moira19
@manof casto treba okrem stravy zmenit aj myslenie, mozno treba porozmyslat aj nad tym, napr. niekedy sa clovek strasne zoziera kvoli niecomu, napr. nevie odpustit a potom to prerastie az do telesneho prejavu, ze ho nieco zoziera aj realne z vnutra 😝

moira19
13. okt 2011

@pifina @manof Ja mam podozrenie, ci to nema od tetanusoveho ockovania, ma 27 r. a zacalo sa to pred cca 2 rokmi :( je to velmi mile, dobrosrdecne dievca.

pifina
13. okt 2011

@moira19 nejakeho homeopata neskusala? ak je v tele nejaky bordel z ockovania, ako sa domnievas, tak potom by bolo vhodne to asi nejakou detoxikaciou odstranit 😝 len treba niekoho skuseneho, aby to neslo von prilis rychlo, mohlo by jej to viac ublizit ako pomoct 😝 teda, ak to je tym 😒

didulka85
13. okt 2011

@moira19 minule sme mali s mamou debatu o tom, ze ked ona chodila na chemo, tak vsetci v cakarnach okolo nej pili nejake stavy a viedli debaty o kadejakych dietach. Pytala sa potom doktorky, co jej odporuca, ako ma zmenit stravu. Doktorka jej na to povedala, aby zila tak ako doteraz. Rozne diety ju len oslabia a to prave nepotrebuje. O zdravu zivotospravu sa mala zaujimat predtym a ked sa z toho dostane, tak potom treba prehodnotit zivotny styl, stravovanie, atd. Klop klop, dostala sa z toho, aj ked zdravy zivotny styl jej doteraz nic nehovori. 😀

To je presne to, co kazdemu tvrdim. So zdravou stravou vsetci zacinaju az ked je nejaky problem. Treba zacat co najskor. Mama do mna husti, aby som dala Sare sladkosti, lebo este aj tak nema cukrovku. Podla mna je lepsie, ze sladkost nedostane vobec a tym bude vacsia pravdepodobnost, ze cukrovku nedostane.

didulka85
13. okt 2011

@pifina doprdele... Vidis, mna ockovanie tak zoziera, ze z toho este ochoriem.
Keby ma zavolali na socialku za neockovanie, tak by som urcite prejavila agresivne sklony. Aj moj stary sa toho boji.
By som mala vyhladat pomoc nejakeho psychiatra asi, lebo to fakt musim niekedy rozdychavat. 😅

pifina
13. okt 2011

@didulka85 je lepsie vybuchnut, ako nieco v sebe dusit, mozno prave na tu socialku 😀 vies ako by sa ti ulavilo?

didulka85
13. okt 2011

@pifina vybuchujem velmi casto. 😀 😀 😀 😀
Tento tyzden u nas bol na navsteve muzov kamos z lekarskej rodiny a povedal, co nemal. Ze mam byt rada, ze ockovanie moja dcera prezila a teraz bude chranena pred roznymi chorobami.
A ja som vybuchla. Bolo to zle, nastastie stary este nebol doma. Kamos k nam uz asi nepride.

pifina
13. okt 2011

@didulka85 😀

luba41
13. okt 2011

Chcela by som sa opýtať, teda existuje nejaký zákon alebo vyhláška, ktorá zabraňuje prijať nezaočkované dieťa do škôlky? Lebo pokial som tu dobre čítala , tak asi neexistuje. Tak potom to škôlka nemá právo požadovať a keď požaduje potvrdenie od lekárky, tak tá by to nemala vydať-bolo by to porušenie lekár. tajomstva?

prevenar
13. okt 2011

@luba41 ziadna taka vyhlaska alebo zakon neexistuje. lekar ma jedine pravo zhodnotit ci zdravotny stav dietata dovoluje navstevovat taketo zariadenie. tiez si myslim,ze ide o poruzenie zakona a lekarskeho tajomstva.

manof
13. okt 2011

@didulka85
@pifina
Ale no tak! Ohľadne očkovania sociálka za nič nemôže. o skôr na RÚVZ treba vybuchnúť.

manof
13. okt 2011

@luba41
Škôlka má nielenže právo, ale povinnosť vyžadovať potvrdenie zdravotnej spôsobilosti dieťaťa navštevovať kolektív. Súčasťou tohto potvrdenia má byť aj (bližšie nešpecifikovaný) údaj o povinnom očkovaní. Škôlka však nemá ani povinnosť, ani právo neprijať dieťa len na základe toho, že je nezaočkované.

Viac tu:
http://www.slobodavockovani.sk/otazky-a-odpoved...

anicka1981
13. okt 2011

@didulka85 neviem, ale my sme pojedli tolko sladkeho ako deti, tajne sme chodili do skriniek kde nasi mali odlozene sladkosti pre nas a zmastili sme aj 4 naraz , 😀 a nikto cukrovku nema,,,, takze ono to urcite nebude tym,ze ked das malej horalku tak dostane cukrovku,,,, deti potrebuju aj cukor, aj bielkoviny aj tuky, ved rastu,,, 😉 aj ked vsetko s mierou,, dnesne deti sa malo hybu, nas po skole doma nikto neudrzal,,, stale sme nieco vystrajali....

kaja73
13. okt 2011

@didulka85 neviem ci to poviem spravne ,ale ja to o cukrovke viem tak,že su 2 typy-prvy typ je ten, co dostavaju deti a ten NIE JE zo stravy,ale je autoimuneho charakteru-teda telo same zautoci na pankreas a tym odstavi tvorbu inzulinu-z tohto si podozrive napr vakciny,že to možu sposobit,tiež niektore infekcie a mnohe priciny ani nepozname.
Potom je cukrovka druheho typu-ta je zas typicka v dospelosti a casto vznika ako nasledok nezdravej životospravy-ale trvajucej dlllho ,možno ma aj ine priciny-geneticke-,ale to neviem.
V každom pripade tu prveho typu-ktoru mavaju deti- neovplyvníš stravou 😒 -casto ide o uplne chuducke deti,co sa urcie neprežieraju sladkostami.
Nech ma niekto opravi ak som napisala blbinu 😝

luba41
13. okt 2011

@manof takže som si to prečítala v tom zákone. Ja si pamätám,ked deti nastupovali do škôlky, dokladalo sa len potvrdenie o zdrav.spôsobilosti. Údaje o očkovaní nie. Inak ďakujem za príspevky do tejto témy, sa mi "rozjasnilo v hlave" ohľadom očkovania, aj keď si musím ešte veľa toho prečítať. Vždy som tému očkovanie vnímala cez jednu skupinu lekárov a zástancov očkovania a potom cez druhú skupinu úplných odmietačov očkovania. Som si myslela, že mám v tom jasno a súhlasím s tým, ako to funguje v našom zdravotníctve. Bože kde som mala rozum?☹

kaciatko81
13. okt 2011

@kaja73 pri cukrovke 2. typu riziko jej vzniku zvysuje aj genetika... dokonca som sa minule dozvedela, ze ti ju moze vyvolat, resp. urychlit jej vznik aj nejaka brusna operacia, pripadne stres... je to sice aj o stravovani, pohybe, atd. ale myslim, ze je tam aj vela inych faktorov

petot
13. okt 2011

@moira19 Ak sa v takýchto prípadoch užíva Cčko, tak ho treba veľa a pravidelne, napríklad niekoľko desiatok gramov 3x denne u dospelého, dlhodobo (niekoľko mesiacov, omnoho viac než dva). Ako ho užívali oni?

didulka85
13. okt 2011

@kaja73 vsak dobre... Mna nadzgavali sladkostami, naucila som sa na sladke a teraz bez sladkosti pomaly ani nevstanem z postele. O problemoch s tehu-cukrovkou pisat nebudem, ale vytrpela som si svoje. Diabetologicka povedala, ze vzhladom na to vsetko, cim som si presla ma cukrovka neminie.
Je lepsie ked ju uz teraz nebudem ucit na sladke a raz sa mi za to podakuje. Ma ovocie, vrchol blaha pre nu je hrozno alebo maliny.
Jasne, ze vsetko neustrazim, no kym je uplne pod mojim vplyvom, tak sladkost nedostane. Je to pre jej dobro.
Tak ako som napisala predtym... Clovek sa ma zdravo stravovat stale a nie az vtedy, ked prepukne nejaka choroba.
@anicka1981 15-mesacne dieta biely cukor a rozne umele sladidla naozaj nepotrebuje. Rychly cukor nie je na nic dobry.

manof
13. okt 2011

@luba41
Ono to v tom zákone pribudlo od septembra 2007

tin007
13. okt 2011

@didulka85 dnes sme mali prijemnu prednasku o tom, co je 5 jedov v strave; biela muka, cukor, sol, biely olej a mlieko. da sa o tom polemizovat, ale kocka, ktora ju viedla mala velmi dobre argumenty a hlavne sa mi pacilo, ze vzdy poradila inu a rovnako "chutnu" alternativu. napr. som nevedela, hoci to robim podvedome, ze cukor v kolaci sa da nahradit jablkom, ktore je naskriabkane na dren, alebo ryzovym sirupom. urcite par veci vyskusam, prislo mi to vcelku lahko realizovatelne
ale uz sme mimo temy ;)

manof
13. okt 2011

@didulka85
Ona ale sacharóza (repný či trstinový cukor) nie je rýchlym cukrom. Najprv sa musí štiepiť na glukózu a fruktózu, aby sa dala v tele využiť.

didulka85
13. okt 2011

@tin007 uplny suhlas.
Sara este nic z toho nemala okrem 3 lyzic jogurtu, co skoncilo volanim zachranky.
Co sa mysli tym bielym olejom? Sare kupujem bio lisovany za studena.

manof
13. okt 2011

@tin007
čo sa rozumie pod bielym olejom?

tin007
13. okt 2011

@didulka85 "biely" olej je pre nu iny ako olej lisovany za studena (napr. repny, slnecnicovy). vlastne odporucala, ze ked treba vyprazat (co velmi neodporucala), tak najskor kupit dobru panvicu a potom pierkom rozotriet par kvapiek kval. oliv. oleja, ze by sa nemal tak rychlo znehodnotit. alebo ze je super pouzivat orechovy olej ci sojovy (a hlavne za studena). co sa tyka mlieka, tak mam k nemu respekt (teda v strave maleho) s tym ze ho nemal do dvoch rokov a potom iba po trosicke. hoci s jogurtmi zacal asi v roku a pol (ale iba minimalne, kedze som skoro do jeho dvoch rokov kojila). teraz sme sa uz "pokazili"a ma kakao tak raz za dva dni na ranajky, lebo nechce nic jedavat, tak mu to davam, aby mal aspon trochu energie do desiaty v skolke

kaja73
13. okt 2011

@didulka85 Moj maly tiež takmer neje biely cukor-ale nie pre riziko cukrovky,ale pre lepsie fungovanie imunity a okrem toho ten cukor berie potom chut do inych ,lepsich jedal.
Ja použivam med,melasu obcas javorovy sirup-tam vsde je aspon plno mineralov a vitaminov.
No ale co ti poviem,mam aj st.syna -13 rocneho a to ver,že už neustriehnes-niekdy by som ho zabila ako sa stravuje.
Ale ml.syn zatial sladke ani moc nelubi-co som mu dala ochutnat,tak až na cokoladu 😝 ,vsetko vyplul.
Tak uvidime ake chute bude mat on,ked to už nebude tak pod mojou kontrolou.

moira19
13. okt 2011

@petot Davali jej aj injekcne, teraz uz len v tabletkach :( Zrejme cakali rychlejsi ucinok, preto hladaju inu cestu. Ma sa stale horsie :(

maco
13. okt 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat na ockovacie centra, ake mate skusenosti, ak tam niekto bol, ide mi hlavne o centrum v Martine. My mame ockovania zatial odlozene, neurologicka uz dva krat do karty napisala, ze zatial neockovat a nasa obvodna ma stale tlaci ockovat a ze jej nestaci napisane len od neurologicky, ze chce mat zaznam od odbornika (neurologicka nie je?) z ockovacieho centra, nech sa tam vyjadria. Moc sa mi nechce ist do Martina, ked dopredu viem, ze aj ked nam tam schvalia ockovanie, aj tak syna nedam.

peti19
13. okt 2011

@didulka85 aj ja mna nadzgavali sladkostami a som na tom tak ako ty(zavislak) a tiez tehu cukrovka a maly ma hyperglykemiu a to som sa v tehu stravovala dost striedmo co sa sladkosti tyka, takze tiez davam pozor na to co malemu davam jest a cukru sa zdaleka vyhybame aj ked viem, ze spustacom diabetu moze byt ockovanie a aj rozne ochorenia a infekcie. Daj mi potom vediet po tej poradni ako ste dopadli s vysetrenim na cukor, ale urcite je ok, lebo to by ti neprospievala, to by si urcite spozorovala...

didulka85
13. okt 2011

@peti19 uz sa tesim na prvu poradnu u novej doktorky. Hned na nu vyrukujem, ze ziadne ockovanie nedam, potrebujem vysetrenie cukru a potvrdenie alergie na BKM. Hned si pomysli, ze som nejaka divna... Co uz. 😀

peti19
13. okt 2011

@didulka85 sa potesi, ze akeho ma noveho pacienta (teda matku pacienta) 😀 , co je BKM?