Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vanish1
6. júl 2009

Kyslomliečne neviem, musím sa opýtať damiana, ale podľa mňa tie by mohla, moja má rada kyslú smotanu 😉 , tiež ma zaujíma, odkiaľ má potom získať vápník, neviem, či by mohla napr. tvrdý syr (malá ho má rada), denisocka, tak to si bude malý asi ťažko odvykať.. dávaš mu koloidné striebro?

zitaje
6. júl 2009

Moja ma tiez rada aj cottage cheese, aj tvrde syry. Inak podla mna ked sa mozu kyslomliecne veci, nie je ziadny problem vynechat mlieko - ja ho napr. aj tak skoro nepouzivam, pride mi lepsie aj do varenia davat smotanu (kyslu), jogurt a tak.

indy
6. júl 2009

vapnik sa da v pohode ziskat aj z prirodnych zdrojov ako je napriklad zelena listova zelenina napr. brokolica ma vela vapnika, v semiackach-hlavne sezam a co je prekvapujuce tak mak obsahuje omnoho viac vapnika ako mliecne vyrobky, z orechov hlavne mandle lieskove orechyAle orechy su zase pri ekzeme nevhodne, ale semiacka su myslim v pohode

ewelyne
6. júl 2009

denisocka, namiesto bielej múky dávaj iné, napr. ja pomeliem ryžu na mlynčeku od kávy a zahustím ryžou, prípadne zahusťuj zemiakom, alebo lahôdkovým droždím... ja pomeliem niekedy hocičo, aj šošovicu a tou zahustím zeleninovú omáčku... napr.namiesto krupice s mliekom, máme polentu, ovsené kaše, pšenové, kaše z quinoi, dávam do nich pomletý mak, sezam, med, slnečnicu/večer namočenú/ Namiesto jogurtov má sójové a ryžové dezerty a výživy. Namiesto sladkostí ma rozne chrumky z amaratu, pohánky, kokosové keksíky, špaldove, zázvorové... sušené hrozienka, datle, marhule.... a ovocie a zelenina nakrájaná na tanieri,... som rada, keď behá s mrkvou, kalerábikom, al. zemiakom po byte... radšej ako s lízatkom, ktoré odo mňa nedostane, kým je taký drobček....

zitaje
6. júl 2009

Indy ale sezam je silny alergen...
A maku by bolo treba veeeelmi vela pojest. 😉 to porovnanie je na 100g, ale kym 100g mlieka/jogurtu zje v pohode aj male dieta, 100g maku, no neviem neviem 😉 . Ale ta zelena listova zelenina je nas favorit, a hlavne brokolica, tu maju moje deti rady, aj dnes sme ju mali na veceru.

jarka007
6. júl 2009

shtanik poslala som ti IP

nema to sice vela spolocne s ockovanim, ale ked sa uz bavite...

tu sa predava pre alergikov "dinkel Brot", uz roky sa pokusam najst ten spravny preklad na Dinkel, ale akosi sa mi nedari, alebo sa to na SR takyto chlieb nevyraba ? Preklada sa to ako špalda, ale je to tusim len po cesky ☹, alebo aj po slovensky ? Je urcena pre alergikov, ktory nemozu "weizen", psenicnu muku. Chuti to ako biela muka, dokonca trosku lepsie, tak sladsie. Je to dost popularne, hlavne alergici to jedia. Celozrnny chlieb moze sposobovat trosku brusne probelmy 🙂. Hlavne u velmi malych deti.
Cukor nepouzivam uz roky ziaden, ale namiesto neho Mascobado alebo Rapandura, chuti super karamelovo a deti ho maju velmi radi. Obsahuje vela mineralov a v 100g je 50% odporucanej dennej davky Fe. Alebo existuje aj nerafinovany hnedy popr. med.

denisocka a preco musis davat do polievky muku 😕 ? My zaprazku teda vobec nerobime a chuti rovnako dobre, ked nie lepsie 😉 . Citala som, ze ak sa mlieko pouziva na varenie ako prisada, tak nie je tak skodlive. Malo by sa ale kombinovat s niecim tvrdym. Napr. musli s mliekom je zdrave, aj ked obsahuje mlieko. A ryzu nezje ?

ewelyne
6. júl 2009

zitaje, trochu sezamu dieťaťu neuškodi a určite menej ako rafinovaný cukor a UM 😉

ewelyne
6. júl 2009

jarka aj tu je "dinkel brot" staci zajst do zdravej vyzivy a aj pre decka dinkel keksy atd. vsetko je tu, ked clovek vie co potrebuje a hlada 😉

zitaje
6. júl 2009

ewelyne, jasne, ja len ze so sezamom opatrne, hlavne ked sa bavime o detoch co maju exemy a podobne neduhy, tak neviem ci je zrovna sezam najlepsi. Ani mak sa neodporuca uplne prckom, i ked v dvoch rokoch by som uz asi mak davala.

ewelyne
6. júl 2009

zitaje áno jasné...
čo sa týka ekzémov, je potrebné preriediť stravu a naskočiť na diétu a prečistiť telíčko 😒

martina46
7. júl 2009

Keď sa bavíte o pochybnom úžitku UM, Hoďte prosím link, kde si o tom môžem prečítať. Hoci, keď si predstavím, že by som vysadila našu dennú dávku 360ml a mala to nahradiť vodou... No naše pitie vody je nočná mora...
Ja tiež nezahusťujem polievku múkou, nechutí mi to. Privarky áno. Ale máličko sme odbočili, že? 😉

petot
7. júl 2009

K tým celozrnným a grahamovým veciam som mierne skeptický. V EU myslím platí také niečo, že ak potravina obsahuje niekoľko, asi 15% (možno menej), tak už sa môžu označovať.. napríklad "zemiakový chlieb" obsahuje tých 15% (alebo to bolo 5%?) zemiakov, rascový zase nejaké zanedbateľné množstvo rasce... atď. Celozrnná múka (tá skutočná) dosť neochotne kysne, takže sa to mieša s bielou. Najsamcelozrnnejší chlieb, ktorý moja mama upiekla, mal asi 60% celozrnnej múky, mal tretinový objem oproti obyčajnému, ale bol totálne hustý a sýty, mňam, chutil ako pšeničné zrno, ak ste ho niekedy ochutnávali. Bežné chleby s celozrnnou múkou pečieme len 30%-né.

Okrem toho, aby to "vyzeralo presvedčivo", tak to oni ešte zafarbujú karamelom. 🙄 Skutočný celozrnný chlieb je sivohnedý, a nie tmavohnedý. Tmavohnedý je len karamel.

To je tá dnešná doba, klamať a klamať, párky čo nevideli mäso, zelenina čo nemá chuť, "fit" jogurty inými slovami našľahaná voda so škrobom a chemickým bordelom, "Maslo so zníženým obsahom tuku", 😖 "jogurt so zníženým obsahom tuku", "vitamínové cukríky" a podobne. 😒

martina46
7. júl 2009

Práve dnes som riešili s mamou mlieko Rajo, to asi s 2 týždňovou trvanlivostou, tvrdila mi, že aj tam sa pridáva sušené mlieko, každopádne, je podozrivé, že to vydrží 2 týždne, keď naše staré dobré sáčkové mlieka po 2 dňoch kysli. A ani na obyčajnom trvanlivom nie je napísané, aké dobroty obsahuje. Zatajujú všetko. Ako už možno niečomu dôverovať, vôbec aj výrobkom, s označením bio. Ktovie, čo tam všetko je a nie je to napísané v zložení.

lenki33
7. júl 2009

no s tym celozrnnym pecivom ma petot uplnu pravdu, ved si skuste upiect doma chleba s celozrnnou mukou, ja bezne robievam 1diel spaldy k 2 dielom bielej a je to uplne tmave v obchode take ani nie su
uplne najzdravsi chlieb je kvaskovy, ten sa da spravit z uplne celozrnnej muky, a je bez kvasnic 😉

bio vyrobkom verim, ale je lepsie ich kupovat priamo u farmara, alebo aspon z SK, kupovat bio rajciny v januari z argentiny mi je prosti srsti

denisocka
7. júl 2009

eweline dík za IP, bananov sa teda neviem zriecť aj ja,aj ked maly ich už sam odmieta,asi je prežraty . Jarka - ryžu d o ust ani neda , žial. miluje vajco s paradajkov - usmažene na masle, Um vypije max. 2x150ml ,kyslu smotanu ked zje,tak ma hnačku.moment.papame Sabi jogurty vanilkove s čokolad.kuskami 😵 , maly mijule polievky s kooooopou zeleniny, hlavne zemiaky s nejakou šťavou,omačkou,mäso nepapa žial skoro vobec,iba ak mu to rozmixujem a skrijem do tej omačky . Z ovocia miluje čerešne na kilá a kysle viničky a jahody. Jablku tiež neubliži

koloidne striebro som neobjednala,pijeme zatial len ten Csalts.

denduska
7. júl 2009

zitaje, neviem ma taky cerveny flak pod pravym ockom...a to blede okolo ust...no to tak mavaju deti s atopiou...cervene licka a okolo ustociek blede...

vanish, ja davam malej ryzove mliecko, s bananom ako koteil, ide sa za tym potrhat...existuje aj kukuricne, ale to som neskusala, vraj je este lepsie.
chlieb my pecieme doma v pekarnicke takze presne viem co v nom je
parky, joj to ja lubim, ale kupujem len tie s vyse 60% maska...napr viedenske..

denisocka, v sobotu sme sli z KE a museli sme vas obchadzat cez SN, som zabudle ze je put, myslela som ze ma porazi, aj som si na teba spomenula 😀 😉

denisocka
7. júl 2009

deni,hej boli sme na puti -ale v nedelu

inač ešte som chcela,rada by som zmenila radikálne jedalniček,ale to by sme museli na to prejsť všetci,mna už nebavi variť na dva krát, a problem je hlavne ten,že v našej diere možem o bio veciach snívať. Ja som sa konečne po polroku dostala do DM a vobec som sa nevedela zorientovať čo kupiť,tolký výber,ach. odišla som iba s plienkami a sačkami do koša 😀 a z hroznovym cukrom za 15sk,mnam .

ewelyne
7. júl 2009

denisocka, skús zelený jačmeň a chlorelu. Inak tých mliek je, aj pohánkové, aj kukuričné... a možeš si doma urobiť sama aj mandľové, dáš tam ovocie a deti majú kokteil 😉 nemusia to byť bio veci a veľa môžeš cez internet objednať 😉

Ja keď varím, odoberiem, jedno dovarím a to sruhé na iný spôsob, príp. manželovi niečo naviac... ale dá sa, časovo to nie je náročné, robím všetko naraz 😉

denisocka
7. júl 2009

ewelyne - aj nad chlorelou som dumala ,aj nad jačmenom - chvalabohu už sme za nazaial vyhrabali z problemov, papame to cečko, zatial mi ´to stači. A ja viem,že sa da hocčo objednať z netu,už mam doma aj trs.melasu-to mi chcel jesť iba chvílku,teraz by som mu ju aj skusila dať,ale bohvie či to je dobre,ked štitok na tom vybledol a neviem,či to možem skladovať len tak v skrinke? mam aj pšeno,to tiež nezje,kukur. aj ryžove kaše,no nezje to

ewelyne
7. júl 2009

denisocka, je to tazke na zaciatku, ale je este maly a zvykol by si, ani nas nechcel, ale tyzden nedostal na ranajky nic ine len kasu a potom zacal... ak nezjedol kasu, nedostal nic ine, max ovocie a zeleninu ...mozno to vyzera ddrasticky, ale nie je, proste je hladny,alebo nie je a ked neustupis, tak ma smolu.. 😀
kase spravne ochutit, das do nich varit hrusky napr, prip. nieco ine, das tam stipku medu, struhany kokos, krozienka... mozes namliet trochu maku... mozes kombinovat pseno a kukuricnu.. su aj ryzove vlocky, ovsena kasa... proste kase sa daju robiit na vela sposobov aj na slano... len trpezlivost a take male dieta naucis jest to co chces.... ved nema este ani dva roky

denisocka
7. júl 2009

a da sa z toho aj pribrať? 😅

ewelyne
7. júl 2009

denisocka, preco myslíš že nie 😉 😉

denisocka
7. júl 2009

no lebo kým sme jedli ryžove a kukurične kaše a spol. tak ledva sme sa udržali na rovnakej vaho par mesiacov

petot
7. júl 2009

S tou domácou pekárničkou je to síce fajn, ale je tam teflón, a ten po zohriatí len tak "dymí" chemický bordel rovno do potravín. 🙄 Nepýtajte sa ma, čo je lepšie, neviem.

denduska
7. júl 2009

hej, ale my si niekedy tam dame len urobit cesto a sup do rury...aj tak to setri vela casu 🙂

martina46
7. júl 2009

Mne trvalo upečenie chleba v rúre s prípravou a všetkým 4-5 hodín, čo si nikdy nenaplánujem s malou, takže ako sa narodila, tak to poslo ☹ ale chutil nám 🙂

vanish1
8. júl 2009

dnes som malej kúpila v lekárni pohánkový nápoj a je na ňom napísané nevhodné pre deti do troch rokov 😲 , neviem síce prečo, lebo tam nič také nie je, čo myslíte, môžem jej to dať? Má to len 211 KJ v 250 ml - to sa mi zdá veľmi málo namiesto Nutrilonu.... Čo by som jej iné mohla dať? Petot?...

lubii
8. júl 2009

Ja som pohánku malému dávala. Robila som koláčiky z namočených a rozmixovaných hrozienok, namočenej pohánky a pomletého maku. Potom som z toho urobila kopčeky a sušila na radiátore. Odkedy nekúrime,tak to nerobím.
Ale robíme sezamové mlieko - rozmixujem sezam v troche vody, pridám banán, znova pomixujem a zriedim, aby to bolo pitné. Dcéra to pila odmalička a pije to až doteraz. Aj malému to dávam. Kojila som ju síce 2 roky, ale odvtedy žiadne mlieko nepije, ani nikto z nás. Mlieko kupujeme len tak raz za mesiac,keď máme chuť na palacinky.
A ešte si robíme makovú pomazánku. Asi 200 ml maku, pomlieť, zmiešať s lyžicou medu a trochou vody a na hriankach je to výborné.

denisocka
9. júl 2009

lubi a ten sezam kupiješ ako na kila,jak muku?

lubii
9. júl 2009

nie, to sú asi 100g balenia 😉